Lėvizja e njė objekti me anė tė mendimit

Shko poshtė

Lėvizja e njė objekti me anė tė mendimit

Mesazh  Fikrro prej 27.06.10 23:57

Qė prej disa vitesh ėshtė e mundur. Sot ekzistojnė teknologji qė shfrytėzojnė pikėrisht "forcėn e mendimit" pėr tė ndihmuar pėrsona tė paralizuar tė komunikojnė apo tė kryejnė disa lėvizje.

Pėr shembul: nė 1999 NIels Birmauber,i universitetit tė Tubinga (Gjermani), ka arritur tė ndėrveprojė me tė sėmurit qė nuk mund tė lėviznin asnjė mmuskul( pėrfshirė gjuhėn dhe muskujt e syve, pėr shkak tė dėmtimit tė rrugėve lėvizėse tė sistemit nervor),duke transformuar potencialet elektrike tė qėndrės lėvizėse ( tė aktivizuar me anė tė mendimit) nė njė kod komunikimi.

Kohėt e fundit Richard Andersen,nga California Institute of technology (Usa), ka pėrdorur njė teknikė tė ngjashme me atė tė majmunėve, duke impiantuar disa elektroda nė pjesėn parietale tė trurit,( "qendra" qė aktivizohet kur mendon tė bėsh ndonjė gjė) duke arritur tė parashikojė lėvizjet.

Hapi tjetėr,ka deklaruar, do tė jetė impiantimi i elektrodave nėpjesėn parietale tė pėrsonave tė paralizuar, duke pėrkthyer mendimet e tyre dhe kthyer nė lėvizje.

Njė degė tjetėr e kėrkimit shfrytėzon valėt elektromagnetike tė trurit, qė interpretohen nga njė makinė pėr rizonancė magnetike nuklear pėrmes softwerėsh shum tė rafinuar.Me kėtė teknologji Rainer Goebe J, neuroshkencėtar i Universitetit tė Maastricht, ka krijuar njė lojė (lojė ping-pongu) nė tė cilėn protagonistat lėvizin nga mendimet e lojtarėve.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lėvizja e njė objekti me anė tė mendimit

Mesazh  Odin prej 24.03.14 13:54

Fuqia fizike e mendimit

Pacientėt tėrėsisht tė paralizuar mund tė drejtojnė manipulatorin dhe tė zhvendosin objektet duke pėrdorur vetėm fuqinė e mendimit. Grupi amerikan i studiuesve me pjesėmarrjen e Qendrės Kozmike gjermane publikoi rezultatet e punės sė tij tė jashtėzakonshme me dy pacientė nė numrin e fundit tė revistės sė specializuar “Nature”, - njofton gazeta “Neue Zürcher Zeitung”.

Sistemi i quajtur BrainGate mund tė transformojė mendimet e njeriut nė komanda dixhitale lėvizjeje. Me ndihmėn e njė ndėrfaqeje tė tillė kompjuterike tė trurit studiuesit kanė arritur tashmė tė drejtojnė kursorin nė ekranin e kompjuterit dhe tė klikojnė nė vendin e caktuar.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi