Telekineza ose psikokineza I

Shko poshtė

Telekineza ose psikokineza I

Mesazh  Admin prej 23.06.09 11:48

NDIKIMI I SHPIRTIT MBI MATERIEN - TELEKINEZA OSE PSIKOKINEZA

Siē na ėshtė e ditur edhe nga fenomene tjera, nė botėn nė tė cilėn ne frymojmė, ekzistojnė shumė dukuri tė cilat, me gjithė tė arriturat shkencore, mbeten akoma tė mbėshtjella me vellon e misterit.

Shkencėtarėt e pranojnė edhe vetė se edhe shkenca, nė tė gjitha fushat ku zhvillon veprimtaritė e veta, ėshtė nė zhvillim e sipėr. Ajo nuk disponon ēelėsin e ēdo misteri por, pėr ēdo ditė, mėson e zbulon diēka tė re. Njė ndėr kėto dukuri, pėr tė cilėn shkenca akoma nuk e ka thėnė fjalėn pėrfundimtare, ėshtė edhe “telekineza“ ose “psikokineza”.

Siē na ėshtė e ditur edhe nga fenomene tjera, nė botėn nė tė cilėn ne frymojmė, ekzistojnė shumė dukuri tė cilat, me gjithė tė arriturat shkencore, mbeten akoma tė mbėshtjella me vellon e misterit.

Shkencėtarėt e pranojnė edhe vetė se edhe shkenca, nė tė gjitha fushat ku zhvillon veprimtaritė e veta, ėshtė nė zhvillim e sipėr. Ajo nuk disponon ēelėsin e ēdo misteri por, pėr ēdo ditė, mėson e zbulon diēka tė re. Njė ndėr kėto dukuri, pėr tė cilėn shkenca akoma nuk e ka thėnė fjalėn pėrfundimtare, ėshtė edhe “telekineza“ ose “psikokinesa”.

Telekineza ose psikokineza ėshtė energji psikotronike nga e cila provokohen ndryshime fizike nė qeniet e gjalla ose nė botėn e jashtme, pa kurrfarė kontakti fizik. Kėtė term i pari e pėrdori prof. Joseph Banks Rihne qė nga viti 1920.

Fjala “telekineza” rrjedh nga greqishtja qė do tė thotė: “tele” - largėsi dhe “kinesis” - lėvizje. Kuptim pothuajse tė njėjtė ka edhe fjala “psikokinese” (“psyche” - shpirt dhe “kinesis” - lėvizje) qė mund tė definohet si “ndikim i njeriut, pėrmes forcės psikik, nė ndryshimin e materies”.

Sikurse paraqitjet tjera tė energjisė psikotronike, ashtu edhe telekineza ose psikokineza vėshtirė pėrkufizohet nė kornizat e ligjeve tė fizikės sė sotme, edhe pse fizika, qė nga teoria e Tesllės e kėndej, intensivisht mundohet ta zgjidhė problemin e bartjes sė energjisė nė largėsi, pa ndihmėn e telave, pra pa kontakt fizik.

Kėrkuesit e kėsaj fushe janė pėrpjekur shumė herė qė kėtė dukuri ta dėshmojnė pėrmes eksperimentimeve laboratorike. Nė tė shumtėn e rasteve kjo ka funksionuar me sukses, mirėpo, ripėrsėritja e atij sukses, nuk ka thėnė gjithnjė rezultatin e kėnaqshėm.

Kėshtu qė edhe nuk ka mundur, parimisht, tė dėshmohet veprimi i saj pėrmes pėrvojave empirike. Mirėpo, ngjashėm ndodh edhe tek eksperimentet qė zhvillon fizika kuantike me elementarė, megjithatė, kjo ėshtė e pranueshme pėr shkencėn!

Kėrkimet shkencore tė kėtij fenomeni filluan kah fundi i shekullit tė kaluar, kur nė seancat spirituale ėshtė vėrejtur se mendimet nė gjendje transi (hipnozė) kanė aftėsi tė ndikojnė nė lėvizjen e objekteve pa pėrdorur energjinė e muskujve. Kjo i shtyri shumė shkencėtarė tė fillojnė eksperimentimet nė laboratorė me medium tė ndryshėm.

Ndėr tė parėt mund tė llogaritet William E. Cox, njė bashkėpunėtor shumėvjeēar pran Institutit prapsikologjik nė Durhan, i cili zhvilloi eksperimente me njė medium amerikan qė bėnte gjėra mahnitėse. Pėr tė Coxi shkruante: “Gota me ujė ngritej nga tavolina dhe lėvizte nė ajėr para pjesėmarrėsve; njė karrige nga qoshku lėvizte ngadalė nė drejtim tė mesit tė dhomės; njė tavolinė e kuzhinės u ngritė dy-tri herė nga dhjet centimetra mbi tokė, etj. Dhe tė gjitha kėto ndodhėn nė dritė tė plotė dhe unė ia mbaja mediumit duart dhe kėmbėt”.

Eksperimente psikokinetike bėri edhe fizikani dhe profesori i astronomisė, njėherėsh edhe themeluesi i astrofizikės, Friedrich Zöllner nga Leipcigu, me mediumin Henry Slade dhe erdhi nė pėrfundime tė njėjta. Njė harmonikė e dorės binte pa prekjen e askujt, njė krevat u largua pėr disa centimetra nga muri, etj. Prof. A. Vencel, nė librin e tij “Filozofia dhe liria”, paraqet kėtė tezė: “Shpirti dhe materia nuk janė parimisht tė ndara njėri nga tjetri.

Materia ka shtresa tė vogėl tė shpirtit dhe lirisė, pėr atė edhe dallimi nė mes tė shpirtėrores dhe materiales ėshtė vetėm relativ”. Edhe prof. J. B. Rhine, nga “Universiteti i Dukės” nė Karolinėn Veriore, gjatė eksperimenteve tė veta, ka vėrtetuar se ekziston ndikimi i shpirtit nė materie dhe shpreh mendimin se: “shpirti si sistem jofizik, kur vepron rrugės jofizike nė ndonjė objekt fizik, prodhon efekte fizike”.

Kėrkimet e Rhines pėr psikokinezėn filluan nė mėnyrė tė rastėsishme. Atij, njė ditė tė vitit 1934, i erdhi nė laborator njė bixhozēi profesionist, duke e bindur se me anė tė dėshirės ėshtė nė gjendje tė ndikojė qė katrorėt tė rrotullohen dhe ndalen nė pozicionin qė ai dėshiron. Pėr t’u ikur mashtrimeve, Rhine ndėrtoi njė aparat qė i pėrziente vetė katrorėt dhe i hidhėte pastaj njė nga njė.

Eksperimenti u pėrsėrit disa herė dhe Rhine vėrtetoi se bixhozēiu kishte me tė vėrtet forcė psikokinetike. Rihne erdhi nė pėrfundim, pas eksperimenteve tė shumta, se: “psikokineza ėshtė njė aftėsi e pėrgjithshme njerėzore qė buron nga faktorė tė pavedėdijshėm, por qė shfaqet nė forma tė ndryshe dhe ndikon nė materie, e cila u dėshmua statistikisht edhe nė kushte laboratorike”.

Pak mė ndryshe nga Rhine, me katror eksperimentoi edhe William Cox. Ai kėrkonte nga subjekti qė nė katror tė hedhur mbi tavolinėn qė rrotullohej, tė ndikonte nė atė mėnyrė qė katrori tė rrotullohej nga ana e majtė ose e djathtė e tavolinės. Nga eksperimentet e zhvilluara, ai vėrtetoi se efekti ėshtė i njėjtė, pa marrė parasysh se ēfarė madhėsie kanė katrorėt dhe nėse ėshtė hedhur njė katror apo disa pėrnjėherė.

Sabir Krasniqi

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi