Kulmi i menēurisė sė pėrsosur

Shko poshtė

Kulmi i menēurisė sė pėrsosur

Mesazh  Neo prej 30.10.10 18:43

KULMI I MENĒURISĖ SĖ PĖRSOSUR

Pėrshėndetje Menēurisė sė pėrsosur, mėsimit mė tė shtrenjtė, mėsimit mė tė dashur!

AVALOKITA, Zoti i shenjtė dhe Bodisatva, ishte kredhur nė thellėsi tė menēurisė sė pėrtejme.

Ai vėshtroi pėrposh, nga maja mė e lartė dhe pa vetėm pesė pirgje, por dhe atė nė thelb qenė bosh.

Mba vesh, o Sariputra, forma ėshtė zbrazėti, dhe zbrazėtia vetė ėshtė formė. Zbrazėtia s’ėshtė e ndryshme nga forma, e as forma s’ndryshon nga zbrazėtia. Ēdo gjė qė ka formė, ėshtė e zbrazėt, ēdo gjė e zbrazėt ka formė.

E njėjta gjė ėshtė e vėrtetė edhe pėr ndjenjat, perceptimet, impulset dhe vetėdijen.

Mba vesh, o Sariputra, gjithė dharmat (mėsimet) mbajnė vulėn e boshėsisė, ndaj edhe as janė krijuar, as mund tė frenohen, as janė ndotur, e as mund tė pastrohen.

Si pasojė, o Sariputra, ku ka zbazėti, nuk ka as formė, as ndjenja, as perceptime, as impulse, as vetėdije, as sy, as veshė, as hundė, as gjuhė, as trup, as mendje, as tingull, as nuhatje, as shije, as ndjesi, as ndjesi, as mendime, organ tė tė parit e kėshtu me radhė, deri sa harrijmė te elementi i mosegzistencės sė vetėdijes; kėtu nuk egziston as injoranca, e as fundi i saj, etj,etj, derisa harrijmė te mosqenia e zvetnimit dhe vdekjes, e as parandalimi i tyre; nuk ka as vuajtje as shkak pėr tė vuajtur, as mėnyrė pėr ta frenuar e as rrugė pėr tu ndjekur; nuk ka as njohje, as realizim, e as mosrealizim.

Pėr pasojė, o Sariputra, pėr shkak tė moskokėēarjes sė Bodisatvės ndaj ēfarėdolloj pėrftimi vetor, dhe ngaqė kėndvėshtrimi i tij ėshtė bazuar nė kėtė menēuri tė pėrsosur, ai e vazhdon udhėn pa u hutuar.

Nė mungesė tė iluzioneve mentale, atė s’ka gjė qė e frikėson ngaqė e ka kapėrcyer ēfarėdolloj pengese, duke pasur nė fund tė fundit, mbėshtetjen e ekuilibrit mė tė pėrsosur.

Gjithė Budat qė janė shfaqur gjatė tre periudhave kohore e arritėn njohurinė mė tė lartė, mė tė plotė, mė absolute, nga realizimi i kėsaj menēurie tė pėrsosur.

Pėr pasojė, PRAJNAPARAMITA duhet kuptuar si formulimi mė i lartė, metoda mė e pėrsosur, esenca mė e arrirė, ilaēi i gjithė vuajtjeve, se ē’mund tė shkojė gabim pėr atė qė e ka kuptuar vėrtet tė vėrtetėn? Me anė tė PRAJNAPERAMITAs ėshtė bėrė e mundur shpallja e kėsaj diturie.

Heart Sutra – Edward Conze
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi