Si kthehen besimtarėt budistė nė dritė

Shko poshtė

Si kthehen besimtarėt budistė nė dritė

Mesazh  Elizza prej 01.11.11 16:54

Si kthehen besimtarėt budistė nė dritėBesimtarėt e fortė, murgjit budistė tė cilėt e praktikonin meditimin pėr shumė vite, mund ta pėrfundonin jetėn e tyre nė njė mėnyrė tė pazakontė dhe shumė triumfale. Kur vdisnin trupi pajisej me aftėsinė e absorbimit pėrsėri nė thelbin e dritės sė elementeve tė cilat e kanė krijuar atė.

Trupi fizik shpėrbėhej nė dritė dhe zhdukej plotėsisht. Ky proces ėshtė quajtur harku i dritės sė lehtė, sepse ai tretet nė dritė dhe shoqėrohet me pamjen e njė drite si ylber. Nė kohėt e lashta, konvertimi i dritės nga trupi ishte praktikė e zakonshme. Njeriu i cili kishte qėllim qė tė bėhej njė dritė, iu lutej ta linin krejtėsisht tė vetmuar, pa ushqim dhe ujė nė njė dhomė ose nėn njė tendė pėr shtatė ditė.

Pėr njė jave askush nuk i shkonte nė derė apo t'i afrohej tendės. Ditėn e tetė rezultati ishte gjithmonė i njėjtė, vetėm flokėt dhe thonjtė e njeriut mund tė gjendeshin, tė cilėt janė konsideruar nga tė parėt si pjesa mė e ndyrė e trupit. Prandaj, ata nuk mund tė gėlltiteshin nga drita.

Tridhjetė vjet mė parė nė Tibet ėshtė parė rasti i fundit i trupit tė dritės, i cila ėshtė vėrtetuar nga shumė njerėz. Nagyal Sam ishte pranuesi i trupit tė dritės, ai e fitonte jetesėn duke prerė gurė tė mantrave dhe me tekste te shenjta.

Ai u sėmurė, por ēdo ditė dukej shumė i lumtur. Pastaj vdiq nė moshėn 79 vjecare dhe pas vdekjes sė tij kėrkoi qė trupi i tij tė mos preket. Familjarėt e mbėshtollėn me pėlhurė dhe e vendosen nė njė dhomė. Tė afėrmit, pavarėsisht nga ndalimi hyn nė dhomė nė ditėn e gjashtė, sepse mbi shtėpi u shfaq njė hark.

Trupi ishte aq i madh sa i njė fėmijė. Nė ditėn e tetė pas vdekjes sė tij sipėrmarrėsi arriti, megjithatė kur zbuluan pėlhurėn me tė cilėn ishte i mbėshtjellė trupi, gjetėn vetėm thonjtė dhe flokėt.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi