Thich Nhat Hanh

Shko poshtė

Thich Nhat Hanh

Mesazh  Neo prej 09.09.11 23:51

THICH NHAT HANH

Thich Nhat Hanh lindi ne vitin 1926 ne Vietnam dhe eshte nje murg i Budizmit Zen.
Ka shkruar libra qe theksojne rendesine dhe mundesine e integrimit te mesimeve budiste ne jeten e perditshme ne perendim.

Dy nga veprat e tij jane "Buzeqeshi zemres sate" dhe "Perqafoje merzine tende".

Ai thekson qe te gjitha gjerat jane te varura nga njera-tjetra:
"Cdo objekt eshte i perbere dhe perben njekohesisht te gjitha te tjerat."
Rekomandohet meditimi, perqendrimi ne frymemarrje etj.

Vemendshmeria duhet te praktikohet edhe ne jeten e perditshme. Vemendja duhet te jete ne veprimin aktual dhe jo ne dicka tjeter: "Bej ate qe ben."

Sa i perket trajtimit te ndjenjave, mbeshtetet mbi Sutren Satipatana:
Duhet te hyjme ne kontakt me prangat tona te shtrydhura: deshira, zemerimi, frika, ndjenjat e pavlefshmerise, vetemeshira.

Keto skema te shtrydhura nuk jane ne ndergjedje sepse mendimi nuk i le te shfaqen.
Prandaj mendimi duhet te qetesohet nepermjet meditimit, pastaj njeriu mund t'i preke prangat.

Sutra e Zemres apo Praxhnaparamita meson lirine nga frika.

Baza e frikes eshte paaftesia per te kuptuar natyren tone, qe eshte mungesa e Vetes.
"Kur t'ia arrijme qe te shikojme thellesisht natyren e varur dhe pa Vete te gjithckaje qe eshte, atehere mund te shohim qe nuk ka as lindje as vdekje, dhe mund te leme gjithe friken prapa ...

Te praktikosh vemendshmerise per te ruajtur portat e gjashte shqisave, te rrish ne castin e tanishem dhe te jesh ne kontakt me jeten, eshte nje menyre e mrekullueshme per te krijuar nje ndjenje sigurie ne jeten e perditshme."
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thich Nhat Hanh

Mesazh  Neo prej 05.11.12 13:06

Nocioni i lumturisė"Nocionet qė ne kemi pėr lumturinė janė njė kurth. Ne harrojmė se kėto janė vetėm ide. Idetė tona rreth lumturisė shpesh na pengojnė qė tė jemi vėrtetė tė lumtur. Ne nuk e shohim mundėsinė e gėzimit qė ėshtė pėrpara nesh sepse ne jemi tė bindur se lumturia duhet tė marrė kėtė apo atė formė. "

Thich Nhat Hanh, nga "Mėsimet mbi Dashurinė"
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thich Nhat Hanh

Mesazh  Neo prej 05.11.12 13:13

Konflikt brenda vetes"Nėse ju nuk mund tė pranoni tė tjerėt, kjo ėshtė pėr shkak se ju nuk e pranoni veten. Nėse ju jeni nė konflikt me ata qė ju rrethojnė, kjo ėshtė pėr shkak se ke njė konflikt brenda vetes. '

Thich Nhat Hanh, nga "Mėsimet mbi Dashurinė"
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thich Nhat Hanh

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi