Budizmi dhe taoizmi

Shko poshtė

Budizmi dhe taoizmi

Mesazh  Neo prej 14.01.11 13:56

Budizmi dhe taoizmi

Ndonese besimet budiste jane nganjehere te gershetuara me taoizmin, ka dallime rigoroze midis te dy feve.

Dukkha dhe tao

Njeri nga konceptet kryesore te budizmit eshte "dukkha" ose "vuajtja". Budistet besojne qe jeta vete eshte vuajtje. Taoistet, nga ana tjeter, besojne qe jeta eshte e mire.

Per ta kapercyer dukkhen, budistet mundohen te arrijne "nirvanen" ose ndricimin. Ndricimi realizohet nepermjet sjelljes jovetjake duke ndjekur udhen e tetefishte fisnike te Budes dhe duke ndalur procesin e rilindjes. Kur dikush mbaron te rilindet, humb gjithe formen, veten dhe vetedijen. Kthehet ne asgjesine nga e cila gjithcka eshte bere.

Ndricimi budist eshte i barazvlefshem me konceptin taoist te transformimit perfundimtar. Mirepo, ne taoizem, transformimi perfundimtar le te kuptohet qe shpirti mbijeton pas vdekjes dhe qe mund te udhetoje neper hapesiren dhe boten e te pavdekshmve.

Ko Ch'ang-Keng

Ko Ch'ang-Keng eshte versioni budist i taoizmit. Perfshin elemente te alkimise taoiste. Taoizmi budist u be i pelqyer nder dijetaret kineze, kryesisht per shkak te lidhjes se tij me mjekesine tradicionale.

Ko Ch'ang-Keng u perhap per here te pare ne shekullin XIII. Praktikohej nga sekti meditativ budist i njohur si Ch'an. Ata besonin qe trupi i njeriut mund te prodhohej disa elemente qe gjenden ne natyre, sic jane plumbi dhe zhiva. Nese dikush mund t'i "ekstraktonte" keto elemente nga trupi njerezor, kjo mund te conte drejt sekretit te pavdekshmerise.

W. Hommel

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi