Urtesi budiste

Shko poshtė

Urtesi budiste

Mesazh  Neo prej 11.10.10 22:50

Urtesi budiste

Une jam harmoni
Nuk perfshihem me trishtimin apo erresiren perreth meje, sepse nuk me perket mua.
Ne qofte se ka zemerim ose shtypje, e shtyj anash.Qenderzohem dhe krijoj nje flluske mbrojtese perreth meje.Ne fllusken time jetoj ne Drite dhe jam harmoni.- Mario Duguay

C'eshte Vetja?
Nese dicka eshte e vertete, eshte reale, eshte e vazhdueshme, eshte nje bazament i natyres qe eshte i pandryshueshem, kjo mund te quhet Vetja.
Per hir te qenieve te ndjeshme, ne te gjitha te vertetat per te cilat kam dhene mesim, ka nje Vete te tille.Kjo, o murgjer, eshte per ju per t'u kultivuar. - Sutra Mahaparinirvana

Kush je ti ne te vertete,
kjo shkendije e shenjte qe te ben ty ne menyre unike dhe te bukur,
kjo nuk ka lidhje fare me ate qe te tjeret mendojne, thone ose bejne. - Dawn

Qellimi i te gjitha traditave te medha fetare nuk eshte te ndertohen tempuj te medhenj jashte, por te krijohen tempuj miresie dhe meshire brenda, ne zemrat tona.- Dalai Lama

Murgjer, po ju them qe nuk ka asnje veper te lige qe nuk mund te kryhet nga nje njeri qe ka mekatuar ne nje gje. Ne cilen gje? Dua te them, shqiptimi i qellimshem i nje te pavertete.- Buda

Duhet te hyjme ne kontakt me prangat tona te shtrydhura: deshira, zemerimi, frika, ndjenjat e pavlefshmerise, vetemeshira.Keto skema te shtrydhura nuk jane ne ndergjedje sepse mendimi nuk i le te shfaqen.Prandaj mendimi duhet te qetesohet nepermjet meditimit, pastaj njeriu mund t'i preke prangat.- THICH NHAT HANH

"Kur t'ia arrijme qe te shikojme thellesisht natyren e varur dhe pa Vete te gjithckaje qe eshte, atehere mund te shohim qe nuk ka as lindje as vdekje, dhe mund te leme gjithe friken prapa ...
Te praktikosh vemendshmerise per te ruajtur portat e gjashte shqisave, te rrish ne castin e tanishem dhe te jesh ne kontakt me jeten, eshte nje menyre e mrekullueshme per te krijuar nje ndjenje sigurie ne jeten e perditshme." - THICH NHAT HANH

"Ėshtė e befasishme se sa shumė njerėz kalojnė jetėn pa kuptuar kurrė se ndjenjat e tyre ndaj njerėzve tė tjerė pėrcaktohen gjerėsisht nga ndjenjat e tyre ndaj vetvetes, dhe nė qoftė se nuk ndihesh mirė me veten, as nuk mund tė ndihesh mirė me tė tjerėt.“- Sydney J. Harris

"Kemi nevojė tė pranohemi dhe duhemi nga tė tjerė, por nuk mund ta pranojmė dhe duajmė veten. Sa mė shumė vetėdashuri kemi, aq mė pak do ta abuzojmė veten. Vetabuzimi vjen nga vetėrefuzimi, dhe vetėrefuzimi vjen nga ajo qė kemi njė imazh pėr atė qė do tė thotė tė jesh i pėrkryer dhe tė mos arrijsh kurrė kėtė ideal. Imazhi ynė i pėrsosmėrisė ėshtė arsyja pse refuzojmė veten ashtu sic jemi, dhe pse nuk i pranojmė tė tjerėt ashtu siē janė.“- Don Miguel Ruiz

"Nuk ka tjetėr liri pėrveē se ta shoh veten ashtu siē jam dhe ta mos humb kurajon.“- Elizabeth J. Canham

"Po tė mund tė mėsonim ta duam veten, qoftė vetėm pak, ndoshta mizoritė dhe mėrzitė tona do tė shkriheshin.“ - John Steinbeck
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi