Skllevėrit e Apple-s

Shko poshtė

Skllevėrit e Apple-s

Mesazh  Zattoo prej 28.01.12 11:36

Skllevėrit e Apple-sOrė pune shtesė dhe asnjė ditė pushimi nė javė, konvikte tė tejmbushura me njerėz qė qėndrojnė si sardele persona tė detyruar tė qėndrojnė nė kėmbė 24 orė me radhė.

Nuk ėshtė skenari i ndonjė filmi horror, por kushtet nė tė cilat punojnė punėtorėt kinezė nė fabrikat e “Apple”, atje ku prodhohet “iPhone” dhe “iPad”.

Sikur tė mos mjaftonte vetėm trajtimi ēnjerėzor, produktet me tė cilat ndėrtohen pajisjet e teknologjisė sė lartė janė tė rrezikshme pėr shėndetin dhe shpesh herė kanė shpėrthyer nė mėnyrė tė papritur.

Njė vit mė parė, nė njė nėnkontraktor tė “Apple” qė prodhonte njė pjesė pėr “iPhone”, njė reaksion kimik shkaktoi njė shpėrthim, pėrgjegjės pėr vdekjen e katėr personave dhe plagosjen e 75 tė tjerėve.

Nė njė tjetėr aksident, 140 punėtorė u plagosėn dhe mė “fatlumėt” e tyre u dėmtuan aq keq, sa qė nuk mund tė punojmė mė dhe i paguhet njė pension qesharak nga shteti, ndonėse i barabartė me pagėn qė kishin nė firmė.

Ishte njė reportazh i “New York Times”, ai qė solli nė vėmendjen e publikut amerikan mėnyrėn se si trajtohen “skllevėrit” e “Apple”, por problemi ėshtė shumė mė i gjerė, sepse kushte tė ngjashme kompanitė e mėdha ndėrkombėtare i ofrojnė gjerėsisht punonjėsve kinezė, indianė apo tė tjerė nė fabrikat e tyre tė vendosura nė vende tė botės sė tretė.

Mė parė gjatė javės, “Apple” publikoi shifrat e tė dhėnave tė saj financiare, ku flitej pėr 13 miliardė euro fitime vetėm nė periudhėn tetor-dhjetor.

Kostoja reale e njė “iPhone” ėshtė mė e vogėl se 50 dollarė, por ai shitet dhjetė herė mė shumė anembanė botės. Ndėrkohė, njė punėtor nė Kinė, paguhet jo mė shumė se 2-3 dollarė nė ditė (60-100 $ nė muaj).
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi