Pėrgatituni pėr Luftėn e Tretė Botėrore

Shko poshtė

Pėrgatituni pėr Luftėn e Tretė Botėrore

Mesazh  Gjinkalla prej 24.01.12 13:46

BE-ja po nxiton qė tė krijojė njė super-shtet tė plotė, sepse e dinė ēfarė i pret dhe pėr tė mbijetuar, Europa detyrimisht duhet tė jetė njė shtet i bashkuar. Nxitimi i tyre mė lė tė kuptoj se e dinė mjaft mirė qė lufta ėshtė e pashmangshme

Henry KissingerMe siguri tė plotė foli diplomati i njohur Henry Kissinger, kur u pyet pėr situatėn politike qė mbizotėron sot nė botė. Ai u shpreh i sigurt se Lufta e Tretė Botėrore ėshtė shumė pranė. Kissinger pėrshkroi me ngjyra shumė tė errėta tė ardhmen e zymtė qė na pret. Sipas tij, SHBA ėshtė gati tė godasė Kinėn dhe Rusinė, duke gjetur si pretekst Iranin. Ai ėshtė i bindur se SHBA do tė triumfojė, pasi ėshtė mė e mira dhe ka ushtrinė mė tė konsoliduar.
Kissinger, ėshtė njė figurė kontroversale. Diplomati i vlerėsuar me ēmimin Nobel tė Paqes, nė njė shkrim tė tij nė sajtin elektronik dailysquib.co.uk, jo vetėm qė ėshtė pro luftės, por e pėrshkruan momentin e shpėrthimit me shumė entuziazėm.
Nė kėtė shkrim, ai thotė: “SHBA do tė sulmojė Kinėn dhe Rusinė dhe gozhda e fundit nė arkivol do tė jetė Irani, i cili sigurisht qė ėshtė vėnė nė shėnjestėr tė Izraelit.
Lufta qė na pret do tė jetė kaq e ashpėr, saqė vetėm njė superfuqi mund tė fitojė dhe ajo do tė jemi ne. Ndaj dhe BE-ja po nxiton qė tė krijojė njė super-shtet tė plotė, sepse e dinė ēfarė i pret dhe pėr tė mbijetuar, Europa detyrimisht duhet tė jetė njė shtet i bashkuar.
Nxitimi i tyre mė lė tė kuptoj se e dinė mjaft mirė qė lufta ėshtė e pashmangshme. Oh, sa shumė e kam ėndėrruar kėtė moment tė mrekullueshėm! Kontrolloni naftėn, qė tė ushtroni kontroll mbi kombet. Kontrolloni ushqimin qė tė ushtroni kontroll mbi njerėzit.
Nėse je njė njeri i zakonshėm, atėherė mund tė pėrgatitesh pėr luftė. Shko nė periferi dhe ndėrto njė fermė, por duhet tė marrėsh me vete armė, pasi rreth e rrotull do tė kesh turma njerėzish tė uritur. Edhe pse shtresa e lartė do tė ketė vende tė sigurta ku do tė strehohet, duhet qė gjatė kohės tė luftės, tė jetė mjaft e kujdesshme me shtresat mė tė ulėta tė shoqėrisė, pasi vendstrehimet e tyre mund tė rrezikohen.
Informuam ushtrinė se duhet tė pushtojmė mbi shtatė shtete tė Lindjes sė Mesme, me qėllim qė tė sigurojmė burimet e financimit tė ushtrisė dhe pothuaj e kanė pėrfunduar punėn e tyre.
Tė gjithė e dimė se ēfarė mendimi kam pėr ushtrinė, por duhet tė them qė kėtė herė iu bindėn urdhrave tė mėsipėrm.
Tashmė ndodhemi nė fazėn pėrfundimtare dhe stacioni i fundit ėshtė Irani, i cili do tė ndryshojė balancimin. Sa kohė do tė qėndrojė Kina dhe Rusia duke parė Amerikėn tė bėjė spastrime? Arusha e madhe ruse dhe drapri kinez do tė zgjohen nga gjumi i tyre dhe kjo do tė ndodhė kur Izraelit do t’i duhet tė luftojė duke pėrdorur gjithė forcat e tij, si dhe arsenalin e armatimeve.
Le tė shpresojmė se ēdo gjė do tė shkojė mirė. Gjysma e Lindjes sė Mesme ėshtė izraelite. Nga rrėnojat do tė ndėrtojmė njė shoqėri tė re, do tė mbetet vetėm njė superfuqi dhe ajo do tė jetė qeveria ndėrkombėtare qė do tė fitojė. Mos harroni, SHBA ka armėt mė tė mira, kemi pajisje qė asnjė komb tjetėr nė botė nuk i ka. SHBA do t’i shfaqė kėto armė para popujve, nė momentin e duhur”.Pak fjalė pėr diplomatin
Dr. Henry Alfred Kissinger lindi mė 27 maj 1923 nė Fürth tė Gjermanisė. Ėshtė diplomat dhe politikan me shtetėsi amerikane dhe me origjinė ēifute.
Ishte konsulenti i sigurisė kombėtare tė presidentėve amerikanė Richard Nixon dhe Gerald Ford nė vitet 1969-1975 dhe Ministėr i Punėve tė Jashtme i ShBA-sė ndėrmjet viteve 1973-1977. Ka qenė nismėtari i butėsimit tė marrėdhėnieve midis ShBA-sė dhe Bashkimit Sovjetik, dhe si rezultat ėshtė nėnshkruar marrėveshja e SALT I nė vitin 1972. Nė tė njėjtėn vit u krijuan marrėdhėniet e para zyrtare me Republikėn Popullore tė Kinės.
Kissinger ka dhėnė mbėshtetjen pėr bombardimin e Kamboxhias gjatė viteve 1969-1970. Pėr kontributet e mėdha pėr zgjidhjen e problemit tė Vietnamit, nė vitin 1973 Kissingerit i ishte dhėnė Ēmimi Nobel pėr Paqe. Nė vitin 1979 kontribuoi pėr fillimin e marrėdhėnieve midis Egjiptit dhe Izraelit me metodėn e ashtuquajtur “Shuffle Diplomacy”.
Kissinger edhe sot mbetet njė figurė kontroversale. Kėtė ka treguar edhe karriera e tij diplomatike, duke qenė herė pro luftės dhe herė pro paqes!


Edituar pėr herė tė fundit nga gjinkalla5 nė 24.01.12 13:53, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pėrgatituni pėr Luftėn e Tretė Botėrore

Mesazh  Anon prej 24.01.12 15:58

Pėr mendimin tim lufta e trete botrore do te ndodh ne menyre politike njėashtu ne jemi duke parė vazhdimisht luftė nderjmjet lindjes-perendimit! Sipas mendimin tim qe mbeshtetem ne disa lajme sekretesh ai shtet qe do sundoj boten tani do jete izraeli pasi qe europa tani ballafaqohet me marken e tyre " euro " qe eshte afer perfundimit , njeashtu dhe amerika perballet me probleme te shumllojshme dhe kte me se miri e shfrytezon SIONIST " ISRAEL ".
Por nuk e mohoj faktin qe jemi duke pare lufte vazhdimisht , vrasje nga me te ndryshmet e mbrapa kesaj qendron masoneria.
Termi i vetem i kesaj organizate " Nuk shoh asnje djall , nuk ka asnje djall ".
Pas kesaj israeli do zhduk gjith armet qe do i kete ne dispozicion dhe do sundoj boten nga selia n'jerusalem.
Sipas mendimit tim Amerika sesht fuqi origjinale , ai eshte produkt i huaj gjegjesisht produkt i ati shteti qe eshte rikrijuar pas lufte se dyte botrore. ISRAIL - NEW WORLD ORDER.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pėrgatituni pėr Luftėn e Tretė Botėrore

Mesazh  tetari prej 25.03.12 17:51

"Djalli" edhe pse genjen kete here e paska thene te verteten .
avatar
tetari

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pėrgatituni pėr Luftėn e Tretė Botėrore

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi