Rradha e spekulimeve tė FMN-sė

Shko poshtė

Rradha e spekulimeve tė FMN-sė

Mesazh  Jon prej 24.01.12 0:49

Rradha e spekulimeve tė FMN-sė

Kreu i FMN-sė paralajmėron rikthimin e 1930-s


Shefja e Fondit Monetar Ndėrkombėtar, Christine Lagarde, u shpreh se bota mund tė pėrballet me njė kolaps ekonomik tė ngjashėm me Depresionin e Madh tė viteve 1930, nėse nuk do tė merren masa tė menjėhershme pėr tė pėrballuar krizėn e Eurozonės.

Duke folur nė njė konferencė pėr shtyp nga Berlini, kreu i financave ndėrkombėtare foli gjithashtu me shqetėsim pėr mundėsinė e rritjes sė papunėsisė, nėse qeveritė e ndryshme nuk do tė pranojnė tė bashkėpunojnė midis tyre.

Lagarde, gjithashtu shtoi se Fondi ka nevojė pėr 500 miliardė euro mė shumė, pėr tė shmangur falimentimin nė vendet mė tė prekura nga kriza e monedhės sė pėrbashkėt euro. Ajo pranoi se nga shėndeti i ekonomisė gjermane varet nga njė masė tė madhe edhe ekonomia e kontinentit si njė e tėrė.

“Eurozona ka nevojė pėr masa shtesė mbrojtjeje pėr tė pėrballuar me sukses kėtė krizė nė zgjerim”, u shpreh kreu i FMN-sė, nė takimin e sė hėnės me Kancelaren Angela Merkel.

Ndėrkohė, bisedimet midis Greqisė dhe kreditorėve tė saj janė shtyrė pėr ditėn e premte, ndėrsa rriten spekulimet se njė marrėveshje jetike pėr tė shmangur falimentin nė vendin helen, mund tė mos arrihet.

“Duke parė perspektivėn e vitit 2012, ky duhet tė jetė njė vit shėrimi. Megjithatė, siē ka thėnė Hipokrati, “shėrimi ėshtė njė ēėshtje kohe, por edhe ēėshtje mundėsish. Sot, ne kemi nė dorė tė ndėrtojmė vetė mundėsitė tona. Ndryshe, do tė jetė shumė e thjeshtė qė tė rrėshqasim nė njė krizė tė ngjashme me atė tė Depresionit tė Madh tė viteve 1930”.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi