Shtėpia e mallkuar nė Novi Pazar

Shko poshtė

Shtėpia e mallkuar nė Novi Pazar

Mesazh  Luli prej 05.10.11 23:23

Shtėpia e mallkuar nė Novi Pazar

Shtėpinė e Es Vrujēanit nga lagjja Hagjet e Novo Pazarit e kanė pushtuar shpirtrat ndėrsa pėr shkak tė trazirave tė shkaktuara pėrreth shtėpisė sė tij u detyrua tė intervenojė edhe policia.

Mediat serbe shkruajnė se qytetarėt mblidhen pėrreth shtėpisė dhe falen duke u pėrpjekur qė me falje t’i ndihmojnė familjes Vrujēanin qė tė ēlirohet nga shpirti i keq, respektivisht dreqi. Policėt me dy automobila po ruajnė shtėpinė e “pushtuar” pėr tė parandaluar grumbullimin e njerėzve aty.

Familja luti tė tubuarit qė tė mos qėndrojnė para shtėpisė. Thuhet se nė shtėpi gjenden hoxhallarė tė cilėt lexojnė Kuranin, ndėrsa disa prej tyre kanė ardhur bile edhe nga Bosnja.

Dėshmitarėt thonė se dreqi mė sė shumti rri nė kulm, ėshtė i gjatė dy deri nė tri metra, i veshur me tė bardha dhe nuk i shihet fytyra. Disa bile thonė se shpirti dhe Es Vrujēanin janė kapur fyt me fyt dhe se hija ia ka shqyer kėmishėn.

Besimtarėt thonė se ėshtė hera e parė qė ndodh njė gjė e tillė nė Novi Pazar. Gazeta serbe “Politika” shkruan se lagjja Haxhet ėshtė ndėrtuar mbi varrezat e myslimanėve tė pushkatuar gjatė viteve 1944-1945.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi