Nje ngjarje rreth ringjalljes

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Nje ngjarje rreth ringjalljes

Mesazh  kingmagjik prej 19.01.12 17:55

Nje  ngjarje rreth ringjalljes



Sipas  tregimit te babait  dhe dy mixhallarve  dhe  disa te afermve per  tregimin e bablokit tim  Alise dhe  shokut  te tij  te jetes me emrin  Sahit i cili  ka  nderru jete para  Alise.  

Gjate vizitave te perditshme te  baba Alis te  shokut te tij, nje dite Sahiti  i  thote  Alise .. Ali une  jam  i lodhun dhe  po  afron  dita  kur  nje dite do te ndahemi prej kesaj bote  por mos u merzit  dhe mos fol per kete deri sa jam ne ket bote dhe mos i trego askuj dhe  nese  don  mu  perseri   me me pa  ne kete  vend  mundemi mu  taku.

Dhe ja pershkrun  vendin keshtu te nje  shtepi ku   jane pasanik, kane  lope shume  dhe dele    eshte  nje shtepi  dy  katshe,  te dyerte  eshte  oda e burrave  ne katin e dyte  poshte  saj jane lopet dhe  te  hymja  jashte dyrve  gjinden nja  dy plepa  te  gjate.... aty jam  une  i thote  shoku. Dhe  pas nje  kohe te shkurter   shoku i bablokit ndrron jete   dhe pas 1 viti  babloki  nis nje rruge  per tregti  ne  ato  ane  dhe ishte   rruga  e gjate  edhe e  zene  nata .

Duke kerku  dere me dere  konak  siē  ishte  zakoni i shqiparve  per mikepritje  i thone  shko  te filan  shtepia  sepse e ka  oden dhe  eshte  mikeprites  dhe bujar  dhe Alia  i ja mesyn   deres  pa  e  kuptu  se  ku po shkon.

Dhe  dalin  njerzit   dhe  e shtin  mbrenda,   rrin  dhe fillojne  muhabet  dhe  mikpritje  qe i bejne  me kafe, qaj, vjen vakti i bukes,  sipas   tradites dhe  duke  ngrene  buke  hapet dera  kur  qe  nje  femije   sapo   kishte   filluar  te  shkonte  zhagaz   shkon drejt   e ne  prehrin e Alise.

Dhe  nje  burre e kap  edhe  e  nxjerre jashte te shpia  por pas  10 minutave prap hapet dera  dhe  prape femiu drejt  ne  prehrin e Alise.

Pas  pak Alies i kujtohen fjalet e shokut te  vet dhe  ju   thote  mos ma  prekni  kete femi deri sa te ēmallem dhe babloki  filon  te flas me te sikur kur ishin dikur bashke  deri sa u  ēmallle me te  dhe  te  nesermen  kur  po bahej gati per me  ardhe per  ne shtepi  kur e  sheh  vendin taman si  ja  ka  pershkru   shoku.

Kjo  eshte  nje histori e vertet  sipas  bablokut  tim  ALi, kaq  rreth  kesaj  teme  shihemi herave  tjera.
avatar
kingmagjik

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje ngjarje rreth ringjalljes

Mesazh  Arsenic prej 27.03.12 22:26

Interesant si ngjarje, une nga ato qe kam lexuar e di qe vetem personat qe jane te Inicuar mund te dine sakte se kur do te rimisherohen...me siguri ky personi me emrin Sahit ka qene nje mistike i madh sepse ndryshe nuk mund te shpjegohet kjo...megjithate ngjarje interesante sepse per here te pare lexoj dicka rreth rimesherimit te shqiptaret.
Rasti me i njohur boteror eshte ai i Edgar Cayce.
avatar
Arsenic

88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje ngjarje rreth ringjalljes

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 12:45

Shkenca ezoterike e sheh Kozmosin si njė tėrėsi funksionale, qeverisur nga Ligji i qenėsishėm, njėri aspekt i tė cilit shprehet nė ndėrkėmbimin e periudhave aktive me ato tė prehjes. Ky ndėrkėmbim, alternim, lejon gjithėsinė e universit tė dukshėm, tė manifestuar, vetė kėtė shfaqje, tė jetė subjekt i kėtij ndėrkėmbimi. Gjithēka, nė ēdo shkallė qenėsie, tė dukshme apo tė padukshme, subjektive e objektive, pasqyron procesin universal me ditėnetėt e vajtjeardhjet e tyre. Veē ajo gjė, parimi absolut, pa fillim, fund e ndryshueshmėri, zgjat pėrgjithmonė.

Si lart, edhe poshtė. Siē njė univers objektiv qė shkon e vjen, ashtu edhe njeriu objektiv, qė do tė thotė njeriu si e njohim ne nė pėrvojė, qė jeton nė njė trup fizik e shfaq gjithė atributet e personalitetit. Kuptimi i formimit okult tė njeriut ėshtė njė pėrgatitje e domosdoshme pėr studimin e gjendjeve tė pasvdekjes. Le t’i radhisim shkurtimisht: njeriu, si njėsi e vetėdijshme, funksionon pėrmes shtatė parimeve, tė cilat mund tė grupohen nė mėnyra tė ndryshme. Pėr tė kuptuar proceset e vdekjes dhe rilindjes, mund t’i pėrshtatim si vijojnė:

1) Treshja Sipėrore (sipas sistemit numėror tė Letrave nga Mahatma) qė janė: Atma (7. Shpirti Universal), Buddhi (6. mjeti i Shpirtit), Manas ose Mendja (5. nė aspektin e vet mė tė lartė). As Atma apo Buddhi nuk ėshtė princip individual njerėzor, por universale dhe lidhen me njeriun vetėm nė ndėrthurjen me aspektin manasik, mendor. Kjo Treshe Sipėrore quhet zakonisht Ego apo Individualitet, dhe ėshtė e pavdekshme.

2) Dyshja Mesore. Gjatė mishėirmit, mund tė thuhet se Manas projektojnė njė pjesė tė vetes mbi planet mė tė ulėta tė qenies, ku shoqėrohet me 4. Kama, parimi i dėshirave apo emocioneve, duke formuar njė dyshe Kama-Manasik-e, quajtur ndryshe fryma dhe shpirti i vdekshėm.3) Treshja e Poshtme. Kėtu pėfshihen parimin jetėsor, 3. Prana; mjetin e saj, 2. Linga Sharira (ose Trupin Astral); dhe 1. Sthula Sharira (ose trupin fizik). Treshja e Poshtme bashkė me Dyshen Mesore formojnė Personalitetin.

Treshja e Poshtme varet nga lindja e vdekja, siē i njohim ne, dhe Dyshja Mesore varet nga pasvdekja deri nė shpėrbėrje, ja pra pavdekėsia e frymės. Antahkarana, pėrcaktuar si “ura mes Manas-ve tė larta e tė poshtme”, bėhet, kur zhvillohet, mėnyra e ndėrlidhjes mes duetit. Dy parimet mė tė larta, Atma dhe Buddhi, pėrmenden ndonjėherė si Dyshja Sipėrore, apo, derisa pėrbėjnė vėrtet Njėsi tė vetme, Monadi. Ndėrthurja e Monadit me Manas ėshtė Njeriu i Pavdekshėm. Megjithėse ne identifikohemi gjatė pjesės mė tė madhe tė jetės me Personalitetin kalimtar, Shkenca Ezoterike kėmbėngul se Vetja reale ndėr ne ėshtė shfaqje e qėndrueshme e njė Thelbi Hyjnor, VETJA UNIVERSALE.

Procesi

Pėrvoja normale e gjėrave, njerėzve e ngjarjeve nė ambient – pėrvoja e pėrbashkėt e jetės nė botėn fizike – ėshtė objektive; zakonisht realiteti ndahet me tė tjerėt. Reagimet tona ndaj tė njėjtave gjėra, njerėzve e ngjarjeve janė subjektive, pėrbėrja e botės private tė ēdo individi, nė tė cilėn askush tjetėr nuk hyn dot.

Dallimi ėshtė i rėndėsishėm nė studimin e gjendjeve tė vetėdijes pas vdekjes. Shpjegimet e proceseve tė vdekjes e gjendjeve tė pasvdekjes burojnė kryesisht nga mėsimet e dhėna nga Mahatmat (Shpirtra tė Mėdhenj, Shenjtorė). Shfaq gjithashtu sesi kuptimi i asaj qė vdekja pėrmbledh, varet nga kuptimi i duhur i formimi i njeriut dhe procesit jetėsor tė plotė kozmik, tė cilin ky formim pasqyron.

Nė fjalė tė pėrgjithshme, kushtet dhe pėrvojat e gjendjeve tė pasvdekjes lidhen ngushtė me jetėn e sapojetuar, siē ėshtė thėnė gjithmonė edhe nė religjionet ekzoterike. Disa prej faktorėve qė pėrcaktojnė ēfarė ndodh pėrfshijnė mėnyrėn sesi ėshtė jetuar jeta e parafundit, qėllimet, shkaqet dhe interesat kryesore tė individit, mėnyra si ka pėrdorur talentet e veta dhe shanset, si pėrballoi vėshtirėsitė e ndeshura, marrėdhėniet me njerėz tė tjerė e shumė faktorė tė tjerė, si jetėgjatėsia apo mmėnyra e vdekjes sė tij.

Sipas tė dhėnave nga Mahatmat, vdekja e trupit fizik ėshtė vetėm fillimi i njė procesi tė gjatė e tė ndėrlikuar, sepse, dukeqenėse njeriu ėshtė qenie e ndėrlikuar, tėrheqja e jetės nga shtresat apo parimeve tė tjera tė tij ėshtė gjithashtu e ndėrlikuar. Nė ēastet e fundit tė jetės sė vet, para se truri ndal punėn, vdekatari kqyr me hollėsi jetėn qė po mbaron. Ēdo ngjarje zhvendoset prej trurit qė po vdes e shihet nė perspektivėn e duhur. Sipas njeriut qė ka qenė, vdekatari do t’u kushtojė mė tepėr vėmendje disa kujtimeve se tė tjerave.

Ky ėshtė ēasti i sė vėrtetės, kur ai e sheh veten si ishte nė tė vėrtetė, jo siē ishte mėsuar zakonisht ta imagjinonte veten. Mendimet e tij tė fundit, ndėrsa sheh tė kaluarėn e vet t’i shfaqet, do tė kenė ndikim nė personalitetin tjetėr, ku do tė rikthehet nė kohėn e duhur, dhe pėr shkak tė rėndėsisė vendimtare pėr atė tė ardhme, pėrqendrimi vetjak i atij qė po vdes nuk duhet shqetėsuar. Me mbarimin e kėsaj kqyrjeje dhe goditjen pasuese kryesore pėr mishėrimin e ardhshėm, vjen humbja e vetėdijes.

Cilidoqoftė lloji i vdekjes, vetėdija shuhet “si flakė qiriu”. Jeta tėrhiqet ngadalė prej mjeteve tė ulėta, fillimisht prej atyre tė Treshes sė Poshtme e pastaj, mė ngadalė, prej Dyshes Mesore. Ku jeta ikėn prej tyre, mjetet, herėtavonė, shpėrbėhen dhe pėrbėrjet rikthehen nė pellgun e madh tė jetės pėr t’u ripėrdorur. Dėshmitė e njerėzve tė shpallur tė vdekur klinikisht, por qė janė rikthyer nė jetė, pėrmbajnė prova qė para, gjatė apo pas shfaqjes, individi mund tė bėhet i ndėrgjegjshėm pėr njė Prani madhėshtore, tė afėrt e tė fuqishme. Mund tė provohet thjesht si dritė, apo dritė e shenjtė qenie drite, shpesh e lidhur me Hyjninė. Me fjalė teozofike, kjo mund tė jetė ndjesi e Egos Shpirtėrore Hyjnore, qė ndriēon mbi vetėdije nė atė skaj tė fundit. Vetė shfaqja tregohet zakonisht nė rastet e regjistruara.

Si zhvillohet?

Njė pėrvojė tjetėr e zakonshme ėshtė tė qenėt i ndėrgjegjshėm pėr njė pengesė qė ndal rrugėn; disa ndiejnė se ishin nė njė tunel apo luginė tė errėt, ku duhej kaluar pėr tė mbarritur nė dritė. Mbase kapja e dritės ishte ēasti i vdekjes, e cila nė kėto raste nuk ndodhi.

Faza tjetėr, pas humbjes sė vetėdijes qė ndjek shfaqjen, pėrshkruhet nė Letra nga Mahatma si njė luftė “vdekjeje” – njė term i pavend, mbase, gjersa duket se tregon pėr njė eksperiencė tė dhimbshme e tė vetėdijshme: lufta, siē pėrshkruhet nė letra, ėshtė mė shumė njė ndarje e vetvetishme e elementėve Egoikė nga ata personalė nė natyrėn e njeriut. Si mė sipėr, parimi i Pestė, ose Manasik, ėshtė duet nė mishėrim, pjesėrisht, nė aspektin e tij mė tė epėrm, duke qenė i lidhur me Monadin, e pjesėrisht, nė aspektin mė tė poshtmė, duke u bashkėngjitur me Kama, parimi i Katėr ose dėshiror.

Kėto dy mėnyra funksionimi tė parimit Manasik shpjegojnė termin Manas “i epėrm” dhe “i poshtmė”. Bashkė me Monadin dhe Manas e epėrme formojnė si rrjedhim Dyshen Sipėrore, ndėrsa bashkė me Kama dhe Manas tė poshtme formojnė Dyshen e Poshtme. Lufta zhvillohet mes kėtyre dueteve. Kur njeriu vdes, parimi i tij i dytė e i tretė vdesin bashkė me tė; treshja e poshtme zhduket, ndėrsa parimi i katėrt, i pestė, i gjashtė, dhe i shtatė formojnė Katėrsorin mbijetues…kėshtu qė, ėshtė luftė “vdekjeje” mes dualiteteve tė Epėrme tė Poshtme. Nėse i epėrmi fiton, i gjashti, meqenėse pėrmban nė vetvete kuintesencėn e sė Mirės nga i pest – dashuritė fisnike, synimett shenjtėrore (megjithėse tokėsore), dhe pjesėt mė tė Shpirtėrore tė mendjes sė vet – ndjek urtakun (tė shtatin) e vet nė Gjendjen “Ngjizėse”; dhe i pesti e i katėrti mbeten lidhur si guacka boshe…Kur nuk ka rrethana tė jashtėzakonshme,

Gjendja Ngjizėse vazhdon derisa – shumė vjet mė vonė (nė terma tokėsorė) – vetėdija rikthehet. Pastaj vjen njė shfaqje e dytė e jetės sė sapokaluar, ndjekur nga dalja graduale drejt njė gjendjeje lumturie tė hareshme, me vetėdijen se rrethohesh nga familjarė, tė dashur e gjėra tė njohura. Kėto pėrvoja, gjithėsesi, janė plotėsisht subjektive, si ėndrra tė gjalla, por tė paktėn kanė aq realitet sa ajo ēka quajmė jetė e vėrtetė. Kj ogjendje, e cila pėr ėndėrruesin ėshtė realitet, njihet si Devachan, fjalė sanskritisht “banesa e zotave”, dhe pėrcaktohet nė Fjalorin Teozofik si gjendja e ndėrmjetme mes dy jetėve tokėsore, gjendje ku Egoja (Atma-Buddhi-Manas ose Trinitija bėrė Njė) hyn, pas ndarjes sė saj nga Kama Rupa dhe shpėrbėrja e parimeve tė poshtme nė tokė.

Natyra e Devachan si gjendje, jo si vend, nėnvizohet nė njė pėrcaktim tjetėr, ku pėrshkruhet si kusht, gjendje hareje mendore. Filozofikisht njė gjendje mendore e ngjashme me ėndrrėn mė tė gjallė, por shumė mė reale dhe e ndezur. Ėshtė gjendja e pasvdekjes shumicės sė vdekatarėve. Nė atė gjdje, entiteti quhet Devaēani. Gjen gjithė tė dashurit e vet gjatė jetės, rrethuar nga idealizma; pėr mė tej, provon pėrmbushjen e ėndrrave dhe ambicieve me vlera, gjėrat mė fisnike nė synimet e veta tokėsore. Gjendja ėshtė plotėsisht shpirtėrore, pa elementė tė rėndomtė; gjendje ndriēimi, prehjeje, rigjenerimi dhe shpėrblimi pėr vuajtjet. Duke qenė subjektive, sidoqoftė, ėshtė njė botė private qė s’mund tė ndahet me tė tjerė, e ngjashme me botėn vetjake tė ėndrrave: shkurtimisht, pavarėsisht aktualitetit tė gjallė, ėshtė gjendje iluzioni e vetėkrijuar. Miqtė tanė atje, ambienti, nuk janė realitet objektiv.

Ēėshtja e kthimit nė botėn nga ku Egoja ka ikur ėshtė e prerė: mjetet e nevojshme pėr tė ekzistuar nė planet e poshtėm janė shpėrbėrė, rrjedhimisht nuk ka kthim tė mundshėm. Devaēani, nė botėn e tij private, nuk ka dijeni pėr ēka ndodh nė botėn nga iku. Nė nivelin Egoik, mund tė komunikojė rastėsisht me Ego tė tjera, pėrfshirė ata qė janė ende nė botėn fizike, janė gjallė nė tokė. Por aftėsia e tė gjallėve pėr t’u vetėdijėsuar pėr kėto komunikime nė gjendje tė zgjuar varet nga ndjeshmėria e zhvillimi i tyre; ku kushtet lejojnė, vetėdija e tyre, sipas Blavatsky, u jep pėrshtypjen e ndjesinė se janė takuar me njė tė dashur tė vdekur e kėshtu ngushėllohen nga kjoSi gjithė proceset dhe gjendjet e tjera, kjo fazė e pėrvojės sė pasvdekjes vjend drejt njė fundi.

Si nisi gradualisht, po ashtu mbaron, edhe njėherė humb vetėdija, por nė rastin normal pas shumė vjetėsh (nė terma tokėsorė). Pastaj vjek koha pėr njė mishėrim tė ri, parimet mė tė ulėta riformohen, pjesėrisht prej materialeve tė vjetra. Kur lindja e re ėshtė e pashmangshme Egoja ka njė paravizion tė prirjes sė pėrgjithshme tė jetės qė po vjen dhe ēfarė duhet tė pėrmbushet. Pavetėdija kthehet derisa sytė fėmijėnorė shohin pėrsėri mbi tokė. Rrethanat e lindjes sė fėmijės, ambienti, koha e vendi, familja dhe rrethanat, prirjet qė shoqėrojnė rikthimin dhe ngjarjet e mundshme pėr tė ndodhur, tė gjitha kėto kushtėzohen nga Karma. Kėto janė ekuilibrat e mbledhur jo vetėm prej mishėrimit paraardhės, por edhe nga gjithė jetėt e mėparshme.

Kur njė mishėrim ndalet para kohe, nga sėmundje, aksident, luftė, apo vetėvrasje, cilki normal i pėrvojave mes vdekjes e rilindjes do tė kalojė nė ndryshimet pėrkatėse. Pėrshembull: nė rastin e vdekjes nė moshė tė vogėl, fazat e pėrshkruara si shfaqje, periudha e luftės dhe ngjizjes do tė jenė tė shkurtra, pasi nuk ka pėrvojė tė mjaftueshme pėr pėrvetėsim.

Mund tė ndodhė, kur vdekja ndodh nė fėmijėri, qė parimet e brendshme tė fėmijės nuk shpėrndahen por kthehen nė trupin e ri. Ky ėshtė rimishėrim nė kuptimin e vėrtetė tė fjalėpėrfjalshėm. Njė i ri qė vdes papritur, ushtar pėrshembull, mund tė mos kuptojė pėr njė farė kohe se ka vdekur, derisa tė shpėrbėhen parimet nėpėrmjet njė procesi gradual normal. Pastaj do tė bėhet i pavetėdijshėm dhe proceset normale tė vdekjes do tė vazhdojnė. Ndėrkohė, pėr sa kohė qė njėfarė ndėrgjegjeje mbijeton nė parimet e poshtme, si nė kėtė rast, dhe.derisa Egoja tė niset drejt Devachan, disa komunikime reale mund tė ndodhin, por vetėm pėrmes njė mediumi (ndėrmjetėsi). Kur proceset normale tė vdekjes marrin rrugė dhe Egoja largohet, nuk ka mundėsi tė tilla; kėshtuqė vetėm guacka, dueti i mesėm i braktisur mund tė kontaktohet.

Vetėvrasja shfaq njė pamje tjetėr. Ndryshe nga ushtari, vetėvrasėsi ėshtė pėrgjegjės pėr vdekjen e vet. Thuhet se ruan njėfarė vetėdijeje. Mund ta brejė ndėrgjegja, duke ngelur nė njė gjendje tė trrshtuar, derikur jeta e tij do tė kishte vazhduar normalisht, por gjendja e tij mendore do tė varet nga motivi i dhėnies fund tė jetės sė vet nė tokė.

Vuajtja ėshtė gjithashtu fati i atyre qė vdesin tė pushtuar nga pasione tė forta jonormale, si dėshira e pakontrolluar pėr kėnaqėsi fizike, ushqim, pije, seks, zotėrime materiale apo ambicie detyruese tė pakėnaqura. Pėrveē vuajtjes qė njė individ sjell mbi vete nga tėrheqja pėr kėnaqėsi fizike, nuk ka pėrvoja qė i pėrkasin ferrit tradicional. Nuk ka as dėnime pas vdekjes pėr sjellje tė kėqija trupore, pasi Karma rivendos peshoren nė kėtė botė pėr tė kėqijat qė ndodhin kėtu; ēfarė mbillet nė botėn fizike duhet korrur nė botėn fizike, pasi Ligji ėshtė pėrsosshmėrisht i drejtė.

Nė Shkencėn Ezoterike vdekja shihet si ēlirim nga kokėēarjet e vuajtjet e jetės tokėsore dhe njė fund gjithashtu i gėzimeve nė tokė, qė janė pashmangshmėrisht tė pėrkohshme. Kur ora vjen, mirėpriteet nga shumė njerėz, pasi ėshtė gjumi i gjatė “qė thur mėngėn e shthurur tė kujdesit, balsami i mendjeve tė plagosura, shtegu tjetėr i Natyrė sė Madhe”, qė na pėrgatit pėr njė ditė tjetėr jete mbi tokė.
avatar
Jetmira

770


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje ngjarje rreth ringjalljes

Mesazh  Berti69 prej 05.09.14 0:27

Nje dite femija im me tha besoj se ne jeten e meparshme kam bere vetevrasje sepse e shoh shpesh te njejten enderr me vetevrasje.

Ka plote ngjarje te tilla edhe te ne por shqiptaret nuk i kushtojme rendesi fjaleve te femijeve kur flasin duke menduar se jane imagjinate e tyre.

E verteta del nga fjalet e femijeve.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


495


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje ngjarje rreth ringjalljes

Mesazh  elektronika prej 05.09.14 4:28

kingmagjik shkruajti:Nje  ngjarje rreth ringjalljes



Sipas  tregimit te babait  dhe dy mixhallarve  dhe  disa te afermve per  tregimin e bablokit tim  Alise dhe  shokut  te tij  te jetes me emrin  Sahit i cili  ka  nderru jete para  Alise.  

Gjate vizitave te perditshme te  baba Alis te  shokut te tij, nje dite Sahiti  i  thote  Alise .. Ali une  jam  i lodhun dhe  po  afron  dita  kur  nje dite do te ndahemi prej kesaj bote  por mos u merzit  dhe mos fol per kete deri sa jam ne ket bote dhe mos i trego askuj dhe  nese  don  mu  perseri   me me pa  ne kete  vend  mundemi mu  taku.

Dhe ja pershkrun  vendin keshtu te nje  shtepi ku   jane pasanik, kane  lope shume  dhe dele    eshte  nje shtepi  dy  katshe,  te dyerte  eshte  oda e burrave  ne katin e dyte  poshte  saj jane lopet dhe  te  hymja  jashte dyrve  gjinden nja  dy plepa  te  gjate.... aty jam  une  i thote  shoku. Dhe  pas nje  kohe te shkurter   shoku i bablokit ndrron jete   dhe pas 1 viti  babloki  nis nje rruge  per tregti  ne  ato  ane  dhe ishte   rruga  e gjate  edhe e  zene  nata .

Duke kerku  dere me dere  konak  siē  ishte  zakoni i shqiparve  per mikepritje  i thone  shko  te filan  shtepia  sepse e ka  oden dhe  eshte  mikeprites  dhe bujar  dhe Alia  i ja mesyn   deres  pa  e  kuptu  se  ku po shkon.

Dhe  dalin  njerzit   dhe  e shtin  mbrenda,   rrin  dhe fillojne  muhabet  dhe  mikpritje  qe i bejne  me kafe, qaj, vjen vakti i bukes,  sipas   tradites dhe  duke  ngrene  buke  hapet dera  kur  qe  nje  femije   sapo   kishte   filluar  te  shkonte  zhagaz   shkon drejt   e ne  prehrin e Alise.

Dhe  nje  burre e kap  edhe  e  nxjerre jashte te shpia  por pas  10 minutave prap hapet dera  dhe  prape femiu drejt  ne  prehrin e Alise.

Pas  pak Alies i kujtohen fjalet e shokut te  vet dhe  ju   thote  mos ma  prekni  kete femi deri sa te ēmallem dhe babloki  filon  te flas me te sikur kur ishin dikur bashke  deri sa u  ēmallle me te  dhe  te  nesermen  kur  po bahej gati per me  ardhe per  ne shtepi  kur e  sheh  vendin taman si  ja  ka  pershkru   shoku.

Kjo  eshte  nje histori e vertet  sipas  bablokut  tim  ALi, kaq  rreth  kesaj  teme  shihemi herave  tjera.

Perralle shume e bukur. E kam degjuar dhe here te tjera
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........



109


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje ngjarje rreth ringjalljes

Mesazh  elektronika prej 05.09.14 4:36

Me bejne shume pershtypje shkrimet e disa anetareve te ketij forumi. Ata e njohin me mire boten e padukeshme, (e njohin me detaje a thua se kane nga 15 shqisa qe e perceptojne ate ) se sa boten reale te dukeshme dhe te prekeshme. Dhe tjtra: nuk sjellin asnje argument bindes per ato qe shkruajne.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........



109


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje ngjarje rreth ringjalljes.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 06.09.14 17:42

Bohan shkruajti:
Elektronika: Sa per info jane 5 shqisa: Degjimi, Shikimi, Shijimi, Nuhatja dhe Prekja.
Eshte dhe nje shqis e cila quhet shqisa e 6. I takon gjerave paranormale.
Kush e ka e beson dhe e transmeton tek te tjeret me gjith formen e besimit.
Nese beson dicka tjeter eshte e drejta jote.
Respekte

Po, jane pese shqisa dhe shqisa e gjashte hyn ne gjerat paranormale dhe eshte shqisa e intuites.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

119


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje ngjarje rreth ringjalljes

Mesazh  elektronika prej 07.09.14 14:27

BiselarThe new magician shkruajti:
Bohan shkruajti:
Elektronika: Sa per info jane 5 shqisa: Degjimi, Shikimi, Shijimi, Nuhatja dhe Prekja.
Eshte dhe nje shqis e cila quhet shqisa e 6. I takon gjerave paranormale.
Kush e ka e beson dhe e transmeton tek te tjeret me gjith formen e besimit.
Nese beson dicka tjeter eshte e drejta jote.
Respekte

Po, jane pese shqisa dhe shqisa e gjashte hyn ne gjerat paranormale dhe eshte shqisa e intuites.

Ju falenderoj perzemersisht qe me mesuat se sa shqisa ka njeriu,. Sot e mesova, nga ju, numrin e tyre te sakte.
Atehere une perseri do te pyes me cilat shqisa ju perceptoni dimensionet e tjera. Sepse ju i shikoni, i degjoni. bisedoni, bile dhe i prekni dimensionet e tjera . Atehere a mund te me thoni se: cili dhe si eshte dimensioni i 4 , 5, 6, 7, 8,............ Jam shume kurioz ta di formen dhe permbajtjen e dimensioneve te tjera.
Besoj, do te me ktheni nje pergjigje.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........



109


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje ngjarje rreth ringjalljes

Mesazh  syri i art prej 07.09.14 15:15

A nuk do te ishte me mir te thonim,secili,une mendoj se ka kaq shqisa,ne dim per shqisat trupore qe jan pes...po per shqisat tjera qe e rrethojn trupin ton ,nuk ka numer te sakt,te pakten ende sjan zbulu per ne...trupi yn esht nje sistem bioelektrik,qe ka permbi 700 pika akupunkture,ku secila ka funksionin e vet...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

236


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje ngjarje rreth ringjalljes

Mesazh  elektronika prej 08.09.14 5:36

syri i art shkruajti: A nuk do te ishte me mir te thonim,secili,une mendoj se ka kaq shqisa,ne dim per shqisat trupore qe jan pes...po per shqisat tjera qe e rrethojn trupin ton ,nuk ka numer te sakt,te pakten ende sjan zbulu per ne...trupi yn esht nje sistem bioelektrik,qe ka permbi 700 pika akupunkture,ku secila ka funksionin e vet...


Mos i ngatero gjerat. Tjeter jane shqisat qe perceptojme boten (realitetin) dhe tjeter pikat e akupunktures. Me to nuk perceptohet bota.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........



109


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje ngjarje rreth ringjalljes

Mesazh  elektronika prej 08.09.14 5:49

BiselarThe new magician shkruajti:Nuk duhet te ngaterrohesh me njohurite e tjetrit. Nese ndokush shkruan dicka e ty s'te pelqen, atehere mund t'ia kthesh, por ne nje menyre me te civilizuar. Tjetri ofendohet kur ti iu thua "ata nuk e kane idene se cfare eshte "copy paste" cdo shkrim qe gjejne ne inetrnet". Cdokush eshte i lire per te zgjedhur: ne internet, libra, revista etj. Ti kurrsesi nuk duhet ta ofenodsh tjetrin. Pastaj pse shqetesohesh kot: Sa me shume informacione ne forum, aq me i mbushur do te jete forumi. Pse nuk tregoheni te sjellshem dhe duke hapur nje diskutim per kete teme? Mos i fyeni te tjeret ne kete menyre. Heren tjeter do te lutesha ty, elektronika te shfaqje nje karakter tjeter.
Ju pershendes.  

Qe ata se kane fare  idene e dimensioneve te tjera kjo duket haptazi dhe per kete s"kane pse ofendohen. Ata jane te lire te zgjedhin libra revista apo faqe interneti  sa te duan dhe ku te duan por kur vjen puna per te dhene nje informacion ata e hedhin ne kete forum dhe bejne sikur eshte mendimi i tyre pa pasur asnje baze argumentimi per ate qe shkruajne. Dhe tjetra, kam mendimin se kjo faqe nuk eshte per te treguar perralla. Tju thuash te verteten nuk eshte ofendim.  Duhet te dish edhe dicka ky eshte karakteri im dhe nuk kam per ta ndryshuar nuk mund te rri e te degjoj perralla me axha dhe ti besoj.

Pershendetjet e mia i/e nderuar.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........



109


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje ngjarje rreth ringjalljes

Mesazh  Elsavrana prej 08.09.14 14:16

VREJTJE E SAKTE...ta kemi para syve te gjithe, se kohen e kemi te pakte dhe nuk ja vlen te harxhohet per materiale pa vlere.
avatar
Elsavrana

75


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje ngjarje rreth ringjalljes

Mesazh  elektronika prej 08.09.14 15:59

Elsavrana shkruajti:VREJTJE E SAKTE...ta kemi para syve te gjithe, se kohen e kemi te pakte dhe nuk ja vlen te harxhohet per materiale pa vlere.

Falemnderit. E vleresoj mbeshtetjen tende. (Ke pasur shkrime te mira por kohet e fundit je larguar)

avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........



109


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje ngjarje rreth ringjalljes.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 08.09.14 16:21

elektronika shkruajti:Qe ata se kane fare  idene e dimensioneve te tjera kjo duket haptazi dhe per kete s"kane pse ofendohen. Ata jane te lire te zgjedhin libra revista apo faqe interneti  sa te duan dhe ku te duan por kur vjen puna per te dhene nje informacion ata e hedhin ne kete forum dhe bejne sikur eshte mendimi i tyre pa pasur asnje baze argumentimi per ate qe shkruajne. Dhe tjetra, kam mendimin se kjo faqe nuk eshte per te treguar perralla. Tju thuash te verteten nuk eshte ofendim.  Duhet te dish edhe dicka ky eshte karakteri im dhe nuk kam per ta ndryshuar nuk mund te rri e te degjoj perralla me axha dhe ti besoj.


Pershendetjet e mia i/e nderuar.

Dakord, por e verteta nuk thuhet ne menyre aq goditese. Vere ti ne vendin e tyre. A nuk do ndiheshe njesoj si ata? E pranoj se ti mund te kesh nje nivel me te larte dhe kjo duket qarte. Por a nuk mund te jemi te qarte, por a nuk mund te mos t'ua perplasim direkt ne fytyre. Ne ate pike kur te ngrejne nervat, da kord.
Ju pershendes i nderuar.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

119


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi