Meditimi ndryshon trurin

Shko poshtė

Meditimi ndryshon trurin

Mesazh  Luli prej 18.01.12 23:38

Meditimi ndryshon trurin


Meditimi e ndryshon strukturėn e trurit.

Edhe pse efektet e meditimit para shumė kohe njihen midis personaliteteve tė iluminuara megjithatė shkencėtarėt me ndihmėn e skenimit tė trurit, vėrtetojnė se meditimi mund ta ndryshojė pėrgjithmonė strukturėn e trurit. Nė fakt fijet nervore qė lidhin pėrqendrimin dhe ndjenjat e lumturisė dhe eupatinė, mund tė pėrforcohen pikėrisht me meditim mė afatgjatė.

“Nėse angazhoni njė grup tė caktuar tė muskujve me ndihmėn e ushtrimeve konkrete ėshtė e logjikshme dhe e parashikueshme se do t’i pėrforconi. Pastaj, prej kėtu pėrforcimi i sistemit nervor nė thelb nuk ėshtė i ndryshėm” shpjegon studiuesi Riēard Dejvidson.

Ndryshimet pėrfshijnė aktivizimin e pjesėve tė trurit qė janė pėrgjegjėse pėr gjenerimin e emocioneve pozitive. Pėr kėtė shkak klerikėt e religjioneve tė Lindjes, tė cilėt meditojnė madje edhe nga 10 orė nė ditė, janė mė shumė aktivė nė pjesėn e tyre emotive tė trurit tė quajtur sistemi limbik.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi