Politikanėt kosovarė kriminelė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Politikanėt kosovarė kriminelė

Mesazh  Zattoo prej 17.01.12 22:00

Politikanėt kosovarė kriminelėJakup Krasniqi dhe delegacioni tė cilit i ka prirė nė vizitėn nė Bundestagun gjerman, janė ndier keq nė njė moment, kur nė konferencėn pėr media, njė gazetar e ka pyetur homologun e tij, presidentin e Bundestagut, Norbert Lammert, njė pyetje qė i ka rėnduar jo vetėm kosovarėt, por edhe vetė nikoqirin. Portali Indeksonline ka nxjerr tekstin e ZDF-sė, dhe pyetje pėrgjigjet nė kėtė konferencė.

“A e keni problem tė prisni politikanė, pėr tė cilėt Shėrbimi i Fshehtė Gjerman thotė se janė kriminelė lufte. Pse i ftoni ju atėherė kėta poitikanė”, ka pyetur njė gazetar.

Norbert Lammert i ėshtė pėrgjigjur: Ne kemi nė Kosovė njė Parlament tė lirė, tė zgjedhur nė mėnyrė demokratike. Nėse kritika tė tilla nga kushdo qė shqiptohen, atėherė ky nuk ėshtė njė objekt i marrėdhėnieve midis dy parlamenteve.

Pyetja tjetėr e gazetarit: ....Pse i ftoni atėherė ju kosovarėt?

Norbert Lammert: Unė e kam ftuar presidentin e njė vendi evropian, tė cilin shtet e ka njohur Republika Federale e Gjermanisė, shumė mė parė se qė e kanė njohur shtete tė tjera. Bėhet fjalė pėr njė vend nė tė cilin zhvillohen zgjedhje tė lira dhe njerėzit kanė mundėsinė tė pėrcaktojnė nė mėnyrė tė lirė se prej kujt dėshirojnė tė pėrfaqėsohen. Dhe, meqenėse ne jemi tė interesuar pėr realizimin e marrėdhėnieve tė tilla, ėshtė nė interesin tonė qė marrėdhėniet e tilla t’i vazhdojmė dhe tė punojmė pėr to.

Gazetari: Gjermania ėshtė e pėrfshirė me EULEX-in nė Kosovė, mirėpo nė kohėt e fundit ka pasur vrasje tė dėshmitarėve nė proceset pėr kriminelėt e luftės sė Kosovės. A besoni se Kosova ėshtė rrugės pėr njė shtet juridik, apo atje sundon dhuna?

Norbert Lammert: Pikėrisht pyejta e juaj e fundit tregon se sa e rėndėsishme ėshtė qė ne tė zhvillojmė vizita e takime tė tilla. Ne sigurisht kemi folur edhe sot pėr Raportin e Progresit tė Komisionit Evropian dhe mendojmė se ėshtė shumė e rėndėsishme qė partnerėt tanė tė bisedimeve tė mund tė diskutojnė nė mėnyrė kritike dhe tė japin vlerėsimet e tyre autentike se cfarė mendojnė pėr kėto vėrjetje tė raportit.

Ndėrsa gazetari pati pyetje edhe pėr Krasniqin.

Gazetari: A mendoni se Kosova sot ėshtė njė shtet juridik?

Krasniqi: Kosova ka probleme me drejtėsinė dhe sidomos ka probleme nė pjesėn veriore tė saj, por sigurisht jo vetėm nė pjesėn veriore tė saj. Kosova ėshtė nė vitin e katėrt tė pavarėsisė dhe nėse kemi parasysh kohėn kur Kosova ėshtė bėrė e pavarur, mund tė themi se Kosova ka bėrė hapa pėrpara mė shumė se cdo vend tjetėr i rajonit, apo mė shumė. Besojmė se sė shpejti Kosova do tė bėhet njė shtet ligjor dhe ligji do tė sundojė nė cdo pjesė tė saj.

Televizioni gjerman ZDF ka raportuar se Presidenti i Bundestagut gjerman, Norbert Lammert, ka pritur njė delegacion nga Parlamenti i Kosovės, i pėrbėrė edhe nga Xhavit Haliti. Sipas ZDF, nė vitin 2004, BND dhe KFOR kanė akuzuar Halitin si tė involvuar nė prostitucion, kontrabandė me armė dhe drogė, si dhe pėr vrasje.

avatar
Zattoo

698


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Politikanėt kosovarė kriminelė

Mesazh  Gjinkalla prej 18.01.12 9:12

Keta e kane jeten ferr te vertete
avatar
Gjinkalla

309


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi