Kush ėshtė Sali Berisha ?!

Shko poshtė

Kush ėshtė Sali Berisha ?!

Mesazh  Zattoo prej 17.01.12 21:39

     KUSH ĖSHTĖ SALI BERISHA?!    Sali Berisha ėshtė njė agjent i vėrtetuar i UDB-sė qė ka hartuar strategjinė e shkatėrrimit tė kombit shqiptar dhe po e bėn atė realitet. Ai ka kohė qė ėshtė bėrė emisar i Serbisė sė bashku me disa bashkėpunėtor tė tij. Ai po e mban situatėn destruktive dhe gjendjen e tensionuar nė Shqipėri, pėr tė sabotuar pavarėsinė e Kosovės dhe zgjidhjen e cėshtjes came dhe pronave tė shqiptarėve nė tėrėsi.

Kush ėshtė Sali Berisha: Nė tė kaluarėn e herėshme familja e tij ėshtė shkėputur nga zonat e Detit Kaspik nė Rusi, , tė cilėt kanė emigruar gjatė shekullit te 19- te Atėherė shumė aradha u larguan nga Rusia duke u dyndur nė Evropė, e sidomos nė Serbi Mė pas shumica e tyre u zhvendosėn nė Francė.

Nė kėtė kuadėr nga mbeturinat e mėsipėrme ngelėn edhe nė Shqipėri disa familje tė rusėve tė emigruar, ku njė prej tyre ėshtė familja Sali Berisha (mbiemri i tė cilit ėshtė i huazuar dhe i marrė si mė i pėrdorshmi nė Kosovė dhe Shqipėri, pėr shkak se mbiemri i tyre ka qenė sllav me perpara.

Mbas vendosjes nė fshatin Vucidol tė Tropojės dhe sistemimit fillon edhe veprimtaria e tyre. Tė parėt e Sali Berishės i kanė vėnė dy herė zjarrin Malsisė sė Gjakovės, fakt ky qė njihet nė Tropojė. Qė nė atė kohė persona tė kėsaj familje kanė qenė tė lidhur me serbėt dhe kanė vepruar historikisht kundėr interesave tė kėsaj zone.

Sali Berisha nė vitin 1962 erdhi nė universitetin e Tiranės nė degėn e mjekėsisė. Pasi e mbaroi fakultetin u mbajt nė spitalin e Tiranės si mjek zemre dhe mė vonė kirurg. Nė kėtė kohė Sali Berisha filloi tė pėrgatiste dokumentat pėr t’u futur nė parti. Njė vėlla i tij mėsues me emrin Selim kishte mik kryetarin e Degės sė Tropojės, Idriz Shehun.

Ky i kėrkoi Idrizit ta ndihmonte tė vėllain pėr t’u pranuar nė parti. Idrizi i pėrgjigjet se nė kushtet e Sali Berishės pėr t’u pranuar nė parti duhej qė edhe ai tė ndihmonte shtetin, prandaj duhej takuar ai dhe t’i merrej mendimi nėse ishte dakort.

Pas kėtij takimi i vėllai (sot nuk jeton ka vdekur nga zemra dhe ishte i vetmi person pozitiv nė fisin e Sali Berishės) pasi mori miratimin e Sali Berishės u kthye nė Tropojė.

Tė dy u nisėn me makinėn e Degės sė Brendėshme Tropojė pėr nė Tiranė dhe u takuan me persona tė Ministrisė sė Punėve tė Brendėshme, tė cilėt e tėrhoqėn nė bashkėpunim Sali Berishėn me pseudonimin “Penicilina” dhe mė pas iu miratua kėrkesa pėr tė hyrė nė parti.

Nė atė kohė ishte rregull qė dosja e personit qė bashkėpunonte me Sigurimin e Shtetit mbahej nga drejtori i Drejtorisė sė Punėve tė Brendėshme. Kur erdhi nė pushtet jo mė kot Sali Berisha e futi nė burg ish drejtorin Zef Loka, njė burrė i ndershėm, i cili e kishte ndihmuar shumė Sali Berishėn pėr cdo problem familjar qė ka pasur.

Me kėtė bazė shpjegohet edhe fakti qė i nipi i Idriz Shehut, Baki Shehu, ish gjeneral nė kohėn e PP, drejtues i PS, njė ditė tė bukur bėhet deputet i PDGjatė kėsaj kohe Sali Berisha u bė njė nga personat mė tė ethshėm pėr pushtet, duke zbatuar me pėrpikmėri mėsimet e PP, deri nė zgjedhjen e tij si sekretar partie. Gjatė kėsaj kohe filluan t’i shfaqen shėnjat e para tė sėmundjes psikike, si deliri i madhėshtisė, hakmarrjes. Pėr shkak tė kėsaj sėmundje ai ėshtė dėrguar edhe nė Austri pėr mjekim nga PP. Sėmundja kurohej nga kolegu i tij psikiatėr Ylvi Vehbiu.

Nė kohėn kur partia merrte nisma pėr tė ndihmuar veriun shkonin edhe mjekė. Nė njė mbledhje tė zhvilluar nė atė kohė, sekretari i partisė sė spitalit, Ilir Gjylbegu, ndėrmjet tė tjerash bėri edhe njė kėrkesė qė Ilvi Vebiu tė qėndronte nė Tiranė dhe tė mos shkonte nė veri. Pas kundėrshtimit tė kėsaj kėrkese nga antarėt kėrkuan shkakun. Iliri shpjegoi se ky nuk duhet tė shkonte pasi nuk ka kush tė mjekojė Sali Berishėn nė Tiranė.

Kjo thėnie doktor Gjylbegut i kushtoi shumė pas 25 vjetėsh, kur Sali Berisha u bė kryetar i PD dhe President. Ky i fundit e hoqi nga profesioni dhe u desh ndėrhyrja e disa kolegėve tė tij qė t’i mbushej mendja Sali Berishės, i cili e lejoi tė vazhdonte vetėm pas 3 vjetėsh.

Gjylbegu ishte specialisti mė i mirė nė Shqipėri. Ndėrsa Ylvi Vebiu me ardhjen e Sali Berishės nė pushtet, pa u ndjerė iku nė Amerikė, sepse duke e ditur sėmundjen e Sali Berishės do tė bėhej kurbani i parė i tij. Para se tė ikte nė Amerikė u ka thėnė disa shokėve tė ngushtė “mjerė Shqipėria”. Sali Berisha bėri cmos pėr tė gjetur Ylviun.

Gjatė kėsaj kohe Sali Berisha martohet me Liri Rexhep Ramėn. Rexhepin pas clirimit tė vendit, shteti shqiptar bashkė me disa studentė tė tjerė i dėrguan me studime nė Jugosllavi nė institutin e fiskulturės.

Mė vonė zbulimi shqiptar i dėrgon informacion kundėrzbulimit se nė Shqipėri veprojnė dy kanale tė UDB- u prishėn marrėdhėniet me Jugosllavinė, tė gjithė studentėt u kthyen nė Shqipėri, ndėrsa Rexhepi ėshtė kthyer pas disa vjetėsh, ku ai u martua me Milicėn nė Kosovė dhe lindėn njė vajzė, qė ja vunė emrin Sllobodanka. Kur erdhėn nė Shqipėri ia ndėrruan emrin dhe ja vunė Liri.

Nė Jugosllavi vjerri i Sali Berishės u tėrhoq nė bashkėpunim nga UDB. Kjo lidhet me faktin se motra e Milicės, gruas sė Rexhepit dhe tezes sė Lirisė, ka qenė gjatė luftės oficere e OZNES (pararendėse e UDB) dhe pas clirimit tė Jugosllavisė, kolonele e UDB dhe mbėshtetėse e Rankovicit dhe operacioneve tė tij pėr shfarosjen e shqiptarėve.

Ndėrsa djali i saj gjatė luftės nė Bosnje ishte kėshilltar ekonomik i Miloshevicit. Me kėtė shpjegohet edhe fakti qė krahas detyrave tė ngarkuara Sali Berisha ngriti shoqėrinė “Shqiponja” pėr furnizimin me naftė tė makinės ushtarake vrasėse tė Miloshit.

Mbas kėtyre tė dhėnave, operacioneve tė brendėshme tė zhvilluara nga Sigurimi i Shtetit, ėshtė zbuluar veprimtaria agjenturore e Rexhep dhe Milica Ramės nė shėrbim tė UDB, ku dosja e tij ėshtė 1200 faqe dhe e gruas 700 faqe dhe ndodhen ne arkivin e SHISH. Kur Sali Berisha erdhi nė pushtet nuk mundi t’i zhdukte, por me anė tė Gazidedes arriti te pakten te zhduke dosjen e tij.

Edhe Gazidede ishte i rekrutuar nga UDB, i tėrhequr nė bashkėpunim kur ishte mėsues nė Peshkopi. Jo mė kot Sali Berisha kėtij personi i dha njė pushtet tė pakufishėm para viteve 97, pėr shkak se ai dinte shumė pėr tė. Bashkė me Gazideden Sali Berisha ka zhdukur edhe shumė dosje tė tjera, tė cilat i janė dorėzuar UDB.

Fatmirėsisht tė dhėnat e mėsipėrme pėr lidhjet familjare tė Sali Berishės dhe gruas sė tij, nga vitet 97-98 janė botuar edhe nė gazetėn kosovare “Koha Ditore”.Tė kthehemi nė kohėn qė Sali Berisha ka qenė mjek. Nė rrethanat qė ndodhej pėr tė aritur piksynimet e tij mėsoi se e vetmja rrugė ishte puna kėmėngulėse, aktivizimi intensiv nė mbėshtetje tė detyrave tė ngarkuara nga partia dhe bashkėpunimi me organet e sigurimit.

Sa e sa herė Sali Berisha ka pėrgatitur ambjentet e spitalit dhe ka zbatuar me pėrpikmėri detyrat e ngarkuara pėr operacionet e brendėshme qė kryente sigurimi i shtetit duke vendosur teknikėn operative pėrgjuese ndaj kosovarėve tė arratisur nga Kosova si grupe irredentiste.

Nė njė rast kur njė djalė kosovar qė rridhte nga njė familje patriotike dhe fisi i tij kishte vuajtur nė burgjet e Goli Otokut ishte shtruar nė spital, u bėnė veprime pėr tė identifikuar personalitetin e tij me anė tė Sali Berishės. Ky e identifikoi atė si serb.

Kur ky do t’u dorėzohej jugosllavėve nė kufi, para se tė shkonte nė kufirin jugosllav u hodh nga ura qė ishte nė terrirtorin shqiptar dhe theu kėmbė e brinjė vetėm pėr tė mos rėnė nė dorė tė UDB. Kosovari nuk u dorėzua dhe u verifikua mė vonė doli se ishte vėrtet ndryshe dhe u mbajt nė Shqipėri.

Nuk janė tė paktė mjekėt qė ka spiunuar Sali Berisha gjoja pėr veprimtari tė dyshimtė dhe armiqėsore. Qė nga kjo kohė filluan dyshimet ndaj Sali Berishės si agjent i UDB jugosllave. Nė vitin 91-92 nė Shqipėri u dyndėn serb tė Kosovės qė e flisnin mirė gjuhėn shqipe.

Ata ishin udhėzuar nga UDB qė duke u hequr si kosovarė dhe nė bashkėpunimm me agentėt e saj nė Tiranė tė krynin veprime, duke ndikuar nė popullin shqiptar kundėr kosovarėve dhe nė fakt nė njė farė mase UDB ja arriti qėllimit, me anė tė seksit, hapjes sė lokaleve, shitjes sė mallrave me cmime tė shtrenjta, nė njė kohė kur nė Shqipėri kishte varfėri. Nė atė kohė Sali Berisha dhe Mehmet Elezi kanė marrė takim me disa prej tyre.

Sali Berisha sado tė flasė pėr ndershmėri ai e di se akoma jetojnė persona qė e njohin shumė mirė. Nė bazėn e filozofisė sė tij ka qenė mashtrimi, ves tė cilin e pėrdori dhe po e pėrdor edhe nė politikė. Kjo e rrėzoi nga pushteti nė 97, por ky mashtrim e solli pėrsėri nė pushtet, i mbėshtetur nga mediat dhe agjenturat e jashtėme.

Me kėto ngarkesa nė biografi Sali Berisha e dinte se nuk mund tė ecte duke punuar nė mjekėsi dhe pėr kėtė hodhi hapin e parė duke rregulluar qė stėrvitjen ushtarake ta kryente nė Brigadėn rezerviste tė Gardės.

Pas kėtij hapi, duke shfrytėzuar Dine Abazin, qė ishte doktor i Hysni Kapos, arriti ta zevendėsonte atė kur mungonte. Kur ishte provizor tek Hysni Kapo, filloi t’i thoshte djalit tė tij Besnikut, qė ta hiqnin Dinen dhe tė merrnin Sali Berishėn si doktor tė familjes. Kėtė bisedė Besniku ia thotė Dines dhe pas kėsaj Sali Berishėn e vunė nė dispozicion tė familjes sė Simon Stefanit.

Gjatė kėsaj kohe Sali Berisha shkonte jashtė shtetit pėr tė bėrė analizat e antarėve tė Byrosė Politike. Dhe mė vonė me specializime nga 6-12 muaj.Duke ditur dhe lidhjet e mėsipėrme nė kėtė kohė UDB filloi pėrpunimin e tij nė Francė dhe mė 30 dhjetor 1974 tėrhiqet nė bashkėpunim nga shėrbimi i zbulimit jugosllav me pseudonimin e dosjes “Bisturia” (Pseudonim i cili duhet tė jetė ndryshuar). Bisturia ėshtė dosja personale e Sali Berishės e ndodhur nė arkivat e UDB, ku janė tė depozituara tėrė kontributet e tij nė interes tė UDB.

Shkurt 25 nė orėn 11:09.

Emiljan Mango sė. Njė kanal kalon nga fshati Vucidol dhe drejtohet nga njė mjek kardiolog dhe njė kanal tjetėr vepron nė Shkodėr. Ky dokument firmoset nga zvėndėsdrejtori i Sigurimit tė Shtetit Sulejman Abazi. Jo mė kot me tė marrė pushtetin Sali Berisha urdhėroi menjėherė arrestimin e tij.

Mė ardhjen e demokracisė Sali Berisha filloi tė shkruante dhe tė botonte disa artikuj pėr demokracinė dhe shoqėrohej shumė me Mehmet Elezin, i cili kishte lidhje tė ngushta me Elez Biberajn. Nė kėto rrethana Perėndimi duhej tė zgjidhte njė kandidaturė tė besuar qė tė kishte lidhje tė forta qė mė pėrpara me vendet perėndimore, tė ishte nga veriu, meqėnėse emigracioni mė i madh ishte po nga veriu dhe Kosova , Mali i Zi dhe Maqedonia.

Nė kėtė kohė perėndimi kishte paraqitur tre kandidatura tė cilėt ishin Ylli Vejsiu me lidhje familjare nė SHBA, Aleksandėr Meksi me lidhje Greqi, ku gjyshi i tij prift ishte kolonel i asfalisė greke dhe Neritan Ceka me mbėshtetjen gjermane.

Por amerikanėt me anė tė Rajersonit, i cili ishte komandant i grupeve tė emigracionit nė Beograd rekomandoi Sali Berishėn pėr kryetar partie tė PD tė cilin e mbajtėn si tė besuarin e tyre dhe e pėrkrahėn mė shumė se tė gjithė udheheqėsit e Ballkanit, por qė nė fund ky i tradhėtoi.

Sipas informatave UDB-ja pėrdori tė gjitha metodat dhe format qė Sali Berisha tė zgjidhej kryetar i PD duke pėrdorur Rajersonin, pėr shkak se atėherė CIA financonte Jugosllavinė me fonde pėr tė ushtruar propagandė pėr tė tėrhequr bashkėpunėtorė per vete nga vendet e Ballkanit. UDB-ja ka rekomanduar edhe Sali Berishėn

Nė garėn pėr kryetar partie midis Meksit, Cekės Vejsiut dhe Sali Berishės u ndėrhy qė tė fitonte Sali Berisha. por nė fakt si kryetar i PD u zgjodh Meksi. Ėshtė dashur kėmėngulja e Azem Hajdarit qė zgjedhjet tė pėrsėriteshin duke dhėnė dorėheqjen Meksi dhe duke dalė nė krye Sali Berisha.

Meksit i premtuan postin e kryeministrit dhe zėvendės tė bėhej Pashko nė qeverinė e stabilitetit. Pashko ishte ai qė gjatė vizitės nė Greqi nė takimin me Micotaqisin tha se qeveria shqiptare nuk ka pretendime pėr Camėrinė.

Sali Berisha ishte beniamin i Amerikės ndėr udheheqėsit e lindjes, por ai nuk e justifikoi kėtė, pėr shkak se ai drejtohej nga UDB-ja dhe pas ardhjes nė pushtet e ktheu Shqipėrinė nė njė vend ku strehoej fondamentalizmi islamik, ku nė bashkėpunim me Gazideden strehoi terroriste shumė tė rrezikshėm.

Pėr kėtė ai e lejoi atė tė krijonte shoqatėn islamike dhe tė bėhej kryetar i saj, si dhe e antarėsoi Shqipėrinė nė Konferencan Islamike. Nga fondamentalizmi islamik ai ka marrė qindra mijra dollarė bakshishe e shumė tė cmuara pėr gruan qė i mbajnė vetėm gratė e sheikėve dhe qė shkojnė me miliona dollarė. Kėto probleme i di ish ambasadori ynė nė Malejzi, Ferit Hoti.

Sali Berisha ka marrė disa miliona dollarė pėr t’u cuar armė palestinezėve nė vitin 1996. Ai i nisi avionėt me armė, tė cilėt u zbritėn me detyrim nė Cad dhe u ndaluan. Urgjentisht ka ardhur nė aeroportin e Rinasit Arafati nė mėnyrė sekrete dhe ka biseduar me Sali Berishėn pėr gati njė orė, ku ėshtė kėrcėnuar se nė rast tė mosdhėnies sė armėve ose dollarėve do ta likujdonte edhe fizikisht.

Nė kėtė kohė dollarėt ishin pėrdorur pėr qėllime tė tjera. Pėr kėtė shkak ai ndėrtoi dhe strategjinė se si do t’i siguronte prap kėto dollarė. Nė shtator 1996 ai jep konferencė pėr shtyp ku deklaron se paratė e shqiptarėve nė firma janė mė tė pastrat, kur disa ditė mė parė FMN kishte dhėnė sinjalin pėr mbylljen e tyre. Pas kėsaj pati njė vėrshim tė parave tė popullit nga e cila u morėn lekėt dhe u shlye Arafati, tė tjerat u grabitėn nga brenda.

Sali Berisha dha urdhėr tė arrestohej Sudja, iu morėn lekėt ku pjesa mė e madhe u fut nė bodrumet e Presidencės, njė pjesė u bllokua dhe njė sasi u grabit nga tė tjerė funksionarė. Pas disa ditėsh ndėrhyn nė emėr tė Sali Berishės, Tritan Shehu, ish ministėr i Jashtėm dhe kryetar i RD, tek Meksi pėr ta liruar Suden, i cili i pėrgjigjet se nuk e kishte futur ai atė nė burg.

Sali Berisha ėshtė krijuesi i firmės piramidale Gjallica me Shemsie Kadrinė, e cila ka qenė shoqe e ngushtė e motrės sė Liri Berishės. Ndėrsa Gani Kadria ka qenė oficer i zbulimit, i cili ka qenė pėrfaqėsues tregėtar nė Split tė Jugosllavisė, mik i ngushtė i Sokrat Plakės dhe kishte tė dhėna se ishte tėrhequr nė bashkėpunim nga UDB-ja.

Pikėrisht me kėtė lidhet fakti qė motra e Liri Berishės ishte shoqe e ngushtė me Shemsie Kadrinė, e cila pas njė udhėtimi nė Jugosllavi e mė pas nė Gjermani, si dhe lidhja me ish valiun e Stambollit, tė cilit i kishin falimentuar bizneset e tij, bėri tė mundur krijimin e firmės piramidale Gjallica. I gjithė ky veprim u inicua dhe u kamuflua nga UDB.

Ndaj Sali Berisha ka vepruar dhe vepron me intensitet UDB-ja. Zbulimi serb dhe ai grek nė bashkėpunim me njeri tjetrin dhe ndihmėn e Sali Berishės kanė shkatėrruar dhe po shkatėrrojnė Shqipėrinė.

Ata nuk shkatėrruan vetėm ekonominė nga veriu nė jug, por krahas kėsaj duan tė shkatėrrojnė edhe kombin shqiptar. Serbėt nga veriu dhe grekėt nga jugu filluan zbatimin e planit tė tyre. UDB-ja pėrgatiti 2 prillin 1991 dhe vranė nė bashkėpunim me politikanė tė PD Pjetėr Arbėnori, Ali Spahia dhe Azem Hajdari Perjakun

Shkurt 25 nė orėn 11:10.

Emiljan Mango nė Shkodėr, Arben Brocin. Azemi kėmėnguli dhe detyroi Brozin tė vinte nė protestė. Pėrpara se tė niste protesta kur sheshi para komitetit tė partisė ishte bosh ishin vėnė aparatet e filmimit dhe tė televizionit nė gatishmėri cka tregonte se dicka do tė ndodhte.

Gjatė protestės kur Brozi ėshtė qėlluar me njė pistoletė njė person i quajtur Islam qė ishte afėr me Arben Brocin dėgjoi kėto fjalė: Zef pse ma bėrė kėtė? Kur ky person pa qė ra nė tokė Broci i mbuluar me gjak, e mori nė krah dhe e coi nė spital, ku mjek roje ishte bashkėpunėtori i sigurimit Ali Spahia. Sipas Islamit...deri nė spital Broci nuk kishte vdekur, por ishte gjallė.

Ai dyshoi se Spahia realizoi vdekjen e Brocit, pėr arsye se Spahia tha vdiq, prandaj cojeni trupin nė shesh. Pra tė gjitha kėto fakte tregojnė pėr njė plan tė parapėrgatitur nė mėnyrė tė hollėsishme. Jo mė kot pas disa ditėsh nė tė gjitha muret e Shkodrės u shkruajtėn parrulla se Arben Brocin e vranė Pjetėr Arbėnori dhe Azem Hajdari si pėrfaqėsues tė Sali Berishės.

Sali Berisha futi gjakmarrjen midis fiseve tė cilėt pėr dhjetra vjet UDB-ja nuk kishte mundur t’i bėnte agjentė tė saj. Tė vrarėt nė Tropojė nga ky sherr janė me dhjetra. Pse nuk shkon Sali Berisha nė vendlindjen e tij? Ndėrsa grekėt nė jug filluan tė shkatėrrojnė ekonominė dhe tė bėjnė gjithcka sipas synimeve tė tyre aneksioniste.

Plani i tyre pėr shkatėrrimin e kombit shqiptar ishte konflikti veri – jug. Pėr kėtė u ngritėn firmat piramidale, u lejua fondamentalizmi islamik.

Kunati i Sali Berishės Agim Rama, drejtor prej shumė vitesh nė Bankėn e Shtetit, ėshtė pronar pallatesh ku pėrfiton qera tė majme, pronar i teleferikut nė malin e Dajtit, pronar i telesportit (i fshehur pas Met Malajt) Po kush ėshtė ai person qė e bėri kaq tė fuqishme kėtė familje? Mbėshtetja e tyre ka qenė UDB-ja.

Sali Berisha, Azemi, Pjetri dhe Ali Spahia kanė shkuar nė Francė nė vitin 1994 dhe ilegalisht janė futur nė ambasadėn jugosllave dhe janė takuar me oficerė tė UDB-sė. Nė aeroport ata janė pėrcjellė vetėm nga shoferi i ambasadės, por qė nuk ishte serb por shqiptar.

Ky person kur i ka parė nė televizion kėta persona ka thėnė se i njoh dhe kėta kanė marrė nė ambasadėn jugosllave 17 milion dollarė dhe janė tradhėtarė tė kombit shqiptar. Kėtė e vėrteton edhe diskutimi qė ėshtė bėrė nė parlamentin jugosllav ku Shesheli i kėkoi Miloshit se ku kanė shkuar 17 milion dollarėt dhe ky i fundit iu pėrgjigj: Shikoje Shqipėrinė si ėshtė djegur dhe se vriten me njeri tjetrin dhe ne mund t’i pushtojme vetėm me shoqatėn e gjuetarėve tė Serbisė.

Po tė jepnin dorėheqjen Sali Berisha dhe Meksi nė 97-tėn dhe tė dorėzohej pushteti nė mėnyrė institucionale nuk do tė kishin ndodhur ngjarjet qė shkatėrruan Shqipėrinė. Kjo kėrkon analizė mė tė hollėsishme nė tė ardhmen.

Sali Berisha pėr tė marrė pushtetin ka bashkėpunuar me pėrfaqėsues tė zbulimit grek, serb dhe vendeve arabe dhe ka bėrė pėr kėtė cdo lėshim. Ai i ka paguar shoqėrie amerikane pėr t’i bėrė fushatėn 28 milion dollarė, ku ndėrmjetės ka qenė Mero Baze. Sipas njė burimi shumė tė besuar shumė shpejtė lobi shqiptar nė Amerikė do ta hedhė nė gjyq kėtė firmė.

Me rikthimin nė pushtet ai me bashkėpuntorėt e tij po vazhdon saboton cėshtjen shqiptare dhe po shkatėrron mė tej shtetin . Kėta janė kundėr pavarėsisė sė Kosovės dhe do perpjeken ta pengojne zhvillimin me cdo kusht.Perrallat dhe Skandalet e qeverise  “Berisha” pas riardhjes ne pushtet

1.Shtator 2005: Menjėherė pas krijimit tė kabinetit qeveritar, Berisha anulon shitjen e Albtelekomit. “Nuk mund tė lejojmė privatizimin e Albtelekom mė shifra tepėr tė ulėta”, tha ai pėr Calik. Por vetėm pak muaj mė vonė, kreu i qeverisė sėrish ua dha Albtelekomin turqve.


2. 5 prill 2006: Spartak Ngjela, ish sekretar i marrėdhėnieve me Publikun nė Partinė Demokratike, realizon njė pėrgjim mes tij dhe kryeministrit Sali Berisha nė zyrėn e Jozefina Topallit. Nė pėrgjime Ngjela akuzon Berishėn: “Ti e ke idhull Enverin”.

Ndėrkohė qė Berisha i pėrgjigjet: tė pėrjashtoj nga partia. Doje tė bėje si Nano me Metėn. Biseda e pėrgjuar mes tyre bėri xhiron e mediave, ndėrkohė qė ky ishte sinjali i parė i pėrgjimeve brenda qeverisė sė PD.


3. Qershor 2006: Nipi i Sali Berishės, Dritan Berisha, i punėsuar nė ministrinė e brendshme shkakton njė incident me armė zjarri pėrpara hotel “Dajtit” nė qendėr tė Tiranės nė qershor tė vitit 2006. Por edhe pse ish ministri Olldashi e zhveshi nga policia, me ndėrhyrjen e kryeministrit, nipi i Berishės emėrohet nė sektorin e kurrikulave nė Akademinė e Rendit vetėm njė vit mė vonė.


5. Nėntor 2006. Berisha shpėrblen 250 mijė euro Jean Paul Carteron. Qeveria shqiptare nėnshkroi njė marrėveshje tė fshehtė me forumin e Crans Montanės dhe nė marrėveshje specifikohej organizimi i dy seminareve. Carteron, ėshtė miku personal i kryeministrit Sali Berisha. Qeveria shqiptare kėrkoi qė termat e kontratės tė mos publikohen. Kėsti i parė i parave u dha me nėnshkrimin e marrėveshjes.


6. Shkurt 2007: Pėr shkak tė ndryshimeve nė administratė dhe “fshesės Berisha”, buxheti i shtetit u detyrua tė paguajė 1 milionė euro pėr tė gjithė ata qė u hoqėn padretėsisht nga puna. Ishte vetė Komisioni i Shėrbimit Civil qė zbuloi abuzimet e bėra nė administratė nga ministrat kryesorė tė qeverisė.


7. 15 shkurt 2007. Skandali, rruga Levan-Vlorė i jepet firmės “Alpine”. Firma menaxhohet nga kunata e Fahri Balliut, anėtarit tė kėshillit Kombėtar tė Partisė Demokratike dhe botues i gazetės “55”. Ndėrkohė qė menaxherja e “Alpine” ishte njėkohėsisht sekretare e pėrgjithshme e Ministrisė sė Kulturės. Ndėrkohė qė austriakėt e Alpine ishin tė implikuar nė njė proces korrupsioni nė Gjermani.


8. 28 shkurt 2007. Pėr shkak tė deklaratave politike, Qeveria humb betejėn me Turqinė nė ekstradimin e Aldo Bares, kapobandės sė Bandės sė Lushnjes. Avokati turk paraqiti para gjykatės sė lartė prova politike, njė spot elektoral tė PD. Qė atėherė e deri tani, ekstradimi i eksponentit shumė tė kėrkuar, nuk ėshtė kryer.


9. 25 prill 2007. Vetėm pak ditė para vizitės sė presidentit tė SHBA nė Shqipėri, George Ė.Bush, pas njė sherri me kryeministrin Sali Berisha jep dorėheqjen nga detyra ministri i jashtėm Besnik Mustafaj. Mes tyre ėshtė zhvilluar njė sherr nė zyrė.


10. Maj 2007: Qeveria ndėrmerr nismėn pėr miratimin e ligjit “pėr procedurat tatimore nė Republikėn e Shqipėrisė” ose atė qė u konsiderua si “Ligji i gjobave”. Sipas projektit, parashikohej vėnia e gjobave nga tatimet nė masėn 15% edhe pse nuk kishte pėr kėtė njė vendim gjykate. Ligjin e kundėrshtoi biznesi dhe opozita dhe pėrfundoi nė gjykatė kushtetuese.


11. Qershor 2007: Del skandali i shkollės “Omiros” nė Korēė. Ministria e Arsimit qė miraton kurrikulat e shkollės miratoi edhe njė tekst historie nė kėtė shkollė greke nė Korēė, duke deformuar historinė e Shqipėrisė. Ēėshtja hapi debate tė shumta nė parlament, opozita kėrkoi shkarkimin e ministrit Genc Pollo.


12. 15 korrik 2007- Qeveria vendos njė gjobė marramendėse ndaj televizionit Top Channel. Bėhet fjalė pėr gjobėn 13 milionė euro, nėn arsyetimin evazion fiskal. Njė rast i paprecedent nė vendosjen e gjobave nga organi tatimor. Gjoba nuk u zbatua asnjėherė ndėrkohė qė ėshtė ende e vlefshme. Vetėm dy vite mė vonė, qeveria penalizon gjithashtu me 8 milionė lekė, televizionin NEĖS 24, vetėm sepse transmetoi njė spot televiziv tė grupimit G99


13. 18 korrik 2007: Bllokohen nga Turqia 60 kontenierė me armė tė nisura nga Shqipėria nė drejtim tė Armenisė. Tregtia e armėve shkaktoi njė superskandal diplomatik kur Azerbajxhani menjėherė i dėrgoi letėr konferencės islamike pėr penalizmin e Tiranės zyrtare. Armenia nė kėtė kohė ishte nė konflikt tė hapur me Azerbajxhanin. Baku e konsideroi aktin e Shqipėrisė si njė akt kundėr Azerbajxhanit. Tregtia u krye nga ndėrmarrja Meico.


14. 29 gusht 2007: vdes punėtori i katėrt nė minierėn e kromit nė Bulqizė. Menjėherė ministria ndėrpret punėn nė minierė derisa tė plotėsoheshin kushtet. Por duke filluar qė nga viti 2007 e deri mė sot, fabrika nuk ėshtė mbyllur dhe nė Bulqizė kanė humbur jetėn nėn shkėmbinjtė e galerive rreth 30 punėtorė.


15. 8 shtator 2007: Mungesė totale rendi nė Gjirokastėr. 100 lazaratas fusin nė komisariat tė gjithė policėt. Djegin edhe godinėn e komisariatit. Shkak u bė vrasja nga forcat renea tė tė kėrkuarit Sabri shurdhi.


16. 15 shtator 2007: Arrestohet kreu i tatimeve tė Tiranės Flamur Mallkuēi sė bashku me 4 inspektorė tė tjerė. U vinte gjoba bizneseve.


17. 18 shtator 2007: Korrupsioni me tenderat e rrugėve, arrestohet zv.ministri i transporteve Nikolin Jaka, ish drejtori i rrugėve Ilir Berzani si dhe 7 zyrtarė tė tjerė tė administratės shtetėrore. Kėrkonin ryshfet pėr fitimin e tenderave nga firmat private. Aktualisht janė jashtė dyerve tė burgut tė gjithė tė akuzuarit pėr ryshfet gjatė kėsaj kohe.


18. 28 shtator 2007: Zbulohet kontrata sekrete e Berishės me amerikanin Tom Ridge. Kontrata prej 500 mijė dollarėsh. Kompania e Ridge premtoi 2 seminare njė ditore dhe kėrkoi qė kontrata tė ishte sekret. KLSH akuzoi kryeministrin se shkeli ligjet pėr Tom Ridge. Nė qershor 2008, Ridge u detyrua nga departamenti i drejtėsisė nė SHBA tė bėnte publike kėtė kontratė.


19. 9 tetor 2007: Durrės-Kukės, plas skandali mė i madh financiar i kėsaj qeverie. Kėtė periudhė, Prokuroria fillon hetimet. Dikasteri i Transporteve nėn akuzė. Procedurat pėr tenderin nė Shqipėri, bazohen mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisė cuan deri nė heqjen e imunitetit tė Lulzim Bashės.


Sipas KLSH, nė raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri nė 232 milionė euro. Firma nis punėn pa pasur njė projekt konkret. Fatura deri tani mbi 1 miliardė euro. Pritet inaugurimi para zgjedhjeve ndėrkohė qė ministri Basha ėshtė pa imunitet dhe ēėshtja e korrupsionit ka mbėrritur deri nė gjykatėn e Lartė. Qeveria, asnjėherė nuk bėri publik projektin dhe kontratėn me firmėn “Bechtel Enka”. Ende sot, nuk ka njė faturė tė qartė financiare.


20. 1 nėntor 2007: Lulzim Basha, ministėr i jashtėm kėrkon ndryshimin e mandatit tė OSBE: Nga ndėrhyrja tė kalojė tek ekspertiza. Kėrkesa u bė gjatė konferencės sė ambasadorėve nė Tiranė. Debati rikthehet sėrish nė gusht 2008. OSBE i con letėr Lulzim Bashės: duam tė qėndrojmė, s’duam tė ndryshojmė mandatin


21. 6 nėntor 2007. Kuvendi voton shkarkimin, Sollaku nė dorėn e Bamir Topit. Dėshira e fundit e Sollakut: “Zoti e shpėtoftė Shqipėrinė”. Shkarkimi u bė me anė tė votimit me 77 vota pro, 36 kundėr dhe 3 abstenime, tė raportit tė komisionit hetimor tė hartuar nga pėrfaqėsuesit e maxhorancės, qė kėrkonte largimin e kryeprokurorit nga detyra, me argumentin e shkeljeve tė rėnda ligjore gjatė ushtrimit tė kėtij funksioni. Ndėrkohė qė me ardhjen e qeverisjes sė PD, Sollaku dhe bashkėshortja e tij u gjendėn nėn hetim permanent dhe nėn presionin e maxhorancės.


22. 14 nėntor 2007: Largohet ish drejtori i burgjeve Saimir Shehri. Akuzoi vėllain e ish ministrit tė drejtėsisė Ilir Rusmali, se donte ta korruptonte pėr njė tender te drejtoria e burgjeve. Vetėm njė ditė mė vonė, nė 15 nėntor, jep dorėheqjen Ilir Rusmali i cili akuzoi Berishėn se kishte mbrojtur Saimir Shehrin.


23. 7 dhjetor 2007. Qeveria Berisha e korruptuar. Publikohet raporti i Transparency Internacional pėr korrupsionin nė 66 vende. Sipas raportit mė problematike paraqitet Shėndetėsia dhe gjyqėsori, Rreth 80 % e shqiptarėve nuk besojnė tek qeveria.


24. 10 shkurt 2008: Hapet dosja e “Argita Berishės”, vajzės sė kryeministrit Sali Berisha. Studio ligjore e saj fshihet nga regjistri kombėtar ndėrkohė qė vajza e kryeministrit vėrtetohet se kishte evazion fiskal. Vajza e kryeministrit nuk deklaron llojin e aktivitetit tė saj tregtar. Pas presionit tė medias, Argita Berisha bėn ndryshimin e deklarimeve nė Qendrėn kombėtare tė regjistrimit tė Bizneseve: nė datėn 4 shkurt 2008 figuronte si “shėrbim konsulence dhe avokatie”, ndėrsa nė 8 shkurt u shndėrrua nė aktivitet tė pėrgjithshėm.25. 15 mars 2008: Shpėrthen Gėrdeci, skandali mė i madh korruptiv nė Administratėn Berisha. Njė biznes fitimprurės pėr kompaninė Albademil dhe SAC, por qė nga shpėrthimi i Gėrdecit, humbėn jetėn 26 persona (mes tyre dhe baxhanaku i kryeministrit), u plagosėn mbi 300 vetė dhe u dėmtuan mbi 4000 prona. Tre ditė mė vonė jep dorėheqjen Ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, ndėrkohė qė prangoset Ylli Pinari, drejtor i MEICO, Mihal Delijorgji pronar i Albademil dhe Dritan Minxolli drejtor i fabrikės. Hetimet njė vjeēare vunėn nėn akuzė 29 persona dhe ēėshtja shqyrtohet nė gjykatėn e Lartė.Korrupsioni i Gėrdecit, dhe dosja hetimore nxorrėn nė pah shumė elementė. Njė ndėr njerėzit qė kishte influencuar nė bėrjen e akteve nėnligjore dhe ligjore qė ēuan nė tragjedi ishte djali i kryeministrit, Shkėlzen Berisha. Vetėm 38 minuta pas shpėrthimit tė Gėrdecit, Mediu flet nė telefon me djalin e kryeministrit.

Ndėrkohė qė tre ditė pas tragjedisė, Shkėlzeni takohet me mediun nė zyrėn e kėtij tė fundit, pak minuta pasi mediu ishte takuar me Ina Ramėn dhe pak minuta para se tė arrestohej Ylli Pinari. I pėrfshirė nė kėtė aferė rezultoi edhe Rahman Selmanllari, shoku i ngushtė i djalit tė kryeministrit, i cili ishte administrator i kompanisė amerikane SAC.

E po ashtu edhe Fahri Balliu, anėtar i Kėshillit Kombėtar tė PD, i cili kishte bėrė pronare vajzėn e tij Henris Balliu, aksionere me djalin e Delijorgjit nė firmėn “Trans Digging”, e cila ndėrtoi fabrikėn e Gėrdecit. U pėrfshi edhe ish ministri Aldo Bumēi, i cili vendimin e qeverisė qė i hapi rrugėn Gėrdecit ia besoi Shkėlzen Berishės. Denoncuesi kryesor i gjithė kėsaj afere u bė ish biznesmeni Kosta Trebicka.


26. 28 mars 2008: Publikohet artikulli i Neė York Times, pėr armė tė skaduara nga Shqipėria drejt Afganistanit. MEICO e pėrfshirė nė trafik. Ylli Pinari, drejtor i MEICO kontaktoi me Efraim Diverolin, pronar i AEY i cili kishte fituar kontratė nga Pentagoni pėr tė pajisur me armė ushtrinė afgane, nėpėrmjet njė prej njerėzve tė listės sė zezė sė SHBA, Henry Tomei, nėpėrmjet firmės Evdin.

Nė pazarin e shitjes sė fishekėve u pėrfshi edhe djali i kryeministrit, pas njė bisede tė regjistruar mes Kosta Trebickės dhe Efraim Diverolit. Amerikani pretendonte se nė kėtė aferė ishte edhe djali i kryeministrit. Sali Berisha e konsideroi Neė York Times si njė letėr higjenike, ndėrkohė qė gazetari amerikan nė njė intervistė nė Gazeta Shqiptare tregoi pėr presionet e ish ministrit Fatmir Mediu mbi tė pėr marrjen e kasetave filmike. Municionet kineze hiqeshin nga depot shqiptare dhe u fshihej etiketa “Made in China”.


27. 2 prill 2008. Qeveria shqiptare i bėn presion gazetės prestigjioze Financial Times qė tė shihte edicionin special nė kėmbim tė reklamave shtetėrore qė duhet tė merrte nga ministritė. Por gazeta nuk pranoi kėtė akord. Specialja botohet pa reklamėn shtetėrore, ndėrkohė qė menaxheri i gazetės Financial Times deklaroi pėr Gazeta Shqiptare se Berisha prishi kontratėn me kėtė gazetė.


28. 8 prill 2008: Qeveria nėpėrmjet ministrisė sė Kulturės paguan 300 mijė euro pėr spot turistik nė CNN. Dokumentet zbuluan qė Pango e bleu spotin katėr herė mė shtrenjtė sesa normalja. U publikua kontrata e ministrisė me firmėn holandeze, ku CNN merrte 90 mijė euro ndėrsa studioja grafike merrte 210 mijė euro pėr 90 sekonda e 6 ditė xhirime. Ndėrkohė qė ofertat e CNN tė vitit 2006 kishin qenė shumė herė mė tė lira.


29. 5 maj 2008: Gjykata shkarkon nga puna Arben Sefgjinin, drejtorin e pėrgjithshem tė tatimeve nė administratėn e Sali Berishės. Akuzohet pėr zhdukjen e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha. Drejtori vendoset nė arrest shtėpie. Gjyqi vazhdon edhe aktualisht.


30. 16 qershor 2008: Mazhoranca e PD rrėzon kandidaturat e Bamir Topit pėr anėtar tė Gjykatės sė Lartė. Rrėzimi i kėtyre kandidaturave ka shkaktuar reagimin e menjėhershėm tė komunitetit ndėrkombėtar, SHBA, OSBE, dhe Kėshilli i Evropės kundėr praktikave tė ndėrhyrjes sė qeverisė nė institucionet e pavarura.31. 11 korrik 2008: Prangoset kunati i zv.ministrit Ferdinand Pone. Pas hetimeve pėr pazare nė zonėn e bregdetit ndalohen tre ish zyrtarė tė hipotekave. Arrestohet edhe sekretari i degės sė PD nė Vlorė. Ish drejtori Genc Panozaqi i lidhur me Ferdinand Ponin. Nė 2005 kandidoi pėr deputet nė Vlorė pas humbjes u emėrua tė zyra e Kthimit tė Pronave.33. 1 gusht 2008: Qeveria pėrgatit ligjin pėr prokurorinė. Shkakton reagime tė forta nga SHBA: akuza e SHBA: Presione tė forta pėr tė vėnė nėn kontroll prokurorinė. Flet edhe Berisha: Shqetėsimet e SHBA pėr ligjin pėr prokurorinė, njė trillim34. 13 gusht 2008: Gazeta Shqiptare zbret nė Lazarat. Filmohen nga NEWS 24 plantacionet e hashashit qė ujiten me autobote shtetėrore. Qeveria dhe policia nuk pranojnė dot dėshtimin nė luftėn kundėr kultivimit tė kanabis sativa.35. 26 gusht 2008: Gjendet 1 kilogramė kokainė nė makinėn e ambasadorit shqiptar nė itali. Skadali nė Milano. Policia prangon arsen Selmanllarin, shoferin e ambasadorit Llesh Kola. Arsen Selmanllari, kushėriri i parė i Rahman Selmanllarit, shokut tė ngushtė tė Shkėlzen Berishės, djalit tė kryeministrit.36. 13 shtator 2008: Humb jetėn nė rrethana misterioze aksidenti ish biznesmeni Kosta Trebicka, i pari biznesmen qė denoncoi aferėn korruptive tė Gėrdecit dhe trafikut tė Armėve nga Shqipėria drejt Afganistanit. Hetimet e prokurorisė dhe konkluzionet e njė eksperti amerikan nxorrėn se vdekja e tij nė njė fshat tė Korēės ishte aksidentale, edhe pse nė opinion ky mendim nuk gjeti vend. Mė pas emri i tij u pėrdor pėr luftė politike nga tė dy palėt.37. 5 tetor 2008: Prangoset nė Sarajevė Damir Fazlliē. Nė Shqipėri kishte krijuar firmėn SRF Developments, me administrator Erjon Isufin, kunatin e ministrit tė jashtėm Lulzim Basha. Pas zgjedhjeve 2005, regjistroi nė QKR tre firma. Ndėrkohė qė te Kompania Rompetrol kishte punėsuar mbesėn e Sali Berishės, shpresa Breēani. U verifikua blerja e tokave nė Porto Romano, para se kryeministri Berisha ta deklaronte kėtė si njė park industrial. U akuzua edhe pėr ndėrhyrje nė blerjen e energjisė pėr llogari tė Shqipėrisė nga Rudnap.

Ortakja e Argita Berishės, Flutura Kola i bleu Fazllicit njė kompani nė vlerėn e 1.7 milionė eurove pėr firmėn Croėn Acquisitions. Prokurorėt ndalohen pėr herė tė parė tė pyesin Damir Fazllic, i ndihmuar nga policia pėr t’u larguar nga vendi. Berisha akuzon Ina Ramėn: Eshtė prokurore e diktaturės. Pasuritė e Fazlliēit po i bllokon mafia.38. 1 shtator 2008: Njė tjetėr skandal nė fushėn e bujqėsisė. Shfaqet pėr herė tė parė misri pa kokrra. Sabotohen tė gjithė fermerėt shqiptarė. Farėn e misit pa kokrra e solli nė Shqipėri Fiqiri Ismaili, qė ėshtė njėkohėsisht edhe kryetar i Bashkisė sė Vorės, i zgjedhur nga Partia Demokratike. Pas mė shumė se njė jave ankese nga tė gjitha fshatrat, firma e Ismailit premtoi kompensimin e gjithė fermerėve. Ndėrkohė, dėshtimi i prodhimit tė misrit nė Shqipėri, favorizoi Serbinė.39. 23 shtator 2008: Qeveria largon FMN nga Shqipėria. Nė vitin 1996, ka qenė Fondi Monetar Ndėrkombėtar ai qė tėrhoqi nė mėnyrė demonstrative, pėrfaqėsinė e tij nga Shqipėria. Ishte pragu i kolapsit tė piramidave, president i plotfuqishėm i Republikės ishte Sali Berisha dhe ministėr Financash, Ridvan Bode. Aktualisht, e njėjta dyshe komandon financat e shtetit, por kėtė herė, ėshtė FMN-ja qė kėrkon tė qėndrojė, ndėrkohė qė Tirana zyrtare nuk duket se synon tė rinovojė marrėveshjet e saj me kėtė institucion financiar ndėrkombėtar.

Tė pyetur lidhur me tė ardhmen e lidhjeve tė ngushta FMN-Shqipėri, qė zyrtarisht pėrfundojnė nė janar tė vitit tė ardhshėm, pėrfaqėsuesit e tė dy palėve dje kanė dhėnė pėrgjigje tė kundėrta. Sipas Gerėin Bell, shumė vende tė botės e kanė kėrkuar zgjatjen e mandatit tė misionit tė FMN-sė, sidomos nė periudha elektorale. Ministri Bode ka replikuar thatė, duke thėnė se qeveria shqiptare ka pėrballuar deri tani situata shumė mė tė vėshtira sesa njė vit elektoral. “Ėshtė njė ēėshtje, qė ne nuk e kemi shqyrtuar.

Qeveria ka treguar kapacitet pėr tė administruar nė favor tė ekonomisė sė vendit situata shumė mė komplekse sesa zgjedhjet dhe mandati i kėsaj qeverisjeje, pėr fat tė keq, qėlloi me zhvillime jo fort tė favorshme nė tregun rajonal dhe botėror. Por, menaxhimi i kėtyre situatave ka dėshmuar kapacitete tė mjaftueshme tė institucioneve tė shtetit shqiptar, midis tė cilave edhe qeverisė, pėr t’u pėrballur me sukses me kėto zhvillime. Nėse do tė ketė zhvillime tė tjera, ne do tė jemi tė hapur pėr ēdolloj diskutimi”, – tha kreu i Financave.40. 26 tetor 2008: Qeveria ndėrmerr hapin e miratimit tė njė ligji tė ri pėr lejet e ndėrtimit “Pėr territorin”. Projekti shkaktoi skandal nė zyrat e Bankės Botėrore dhe Kėshillit tė Evropės: Qeveria po cenon autonominė e pushtetit vendor. Jemi kundėr.41. 16 dhjetor 2008: Ligji i “Spiunėve”, berisha akuzon Zamir Shtyllėn drejtorin e hetimeve nė Prokurorinė e Pėrgjithshme si hetues komunist. “ky ėshtė njė ligj qė prek shtyllėn dhe gjithė shtyllat e tjera” deklaroi berisha. Zamir Shtylla jep dorėheqjen nga prokuroria, ndėrkohė qė hetonte cėshtje tė rėndėsishme si Gėrdeci, Fazllic e Durrės-Kukės. Rifillon presioni i SHBA: “Dosjet” njė ligj me probleme, duhet reflektim dhe debat publik. OSBE gjithashtu del kundėr ligjit pėr “dosjet”: shkelet kushtetuta42. 29 janar 2009: Skandali me pronat pėr herė tė parė emri i kryetarit tė grupit parlamentar tė PD Astrit Patozi nė skandalin e “Plazhit tė Gjeneralėve”. Arrestohet Fatos Gjuzi, i cili ishte edhe kryeregjistruesi i Kavajės, njėkohėsisht kushėri me kryetarin e grupit parlamentar tė PD.43. Shkurt 2009: Shpėrthen skandali i “Jalės”, i implikuar dhėndėrri i kryeministrit Sali Berisha, Jamarbėr Malltezi. Bėhet fjalė pėr prishjen e shtėpive tė banorėve nė Jalė nėn argumentin se do tė zbatohej njė projekt i Bankės Botėrore. Por BB sapo mori ankesat e banorėve nisi njė panel inspektimi nė terren pėr tė parė tė gjitha shkeljet, dhe nxorri me pėrgjegjėsi njė pjesė tė zyrtarėve tė vet lokalė dhe po ashtu edhe drejtorin e projektit tė menaxhimit tė bregdetit tė Jugut, dhėndėrrin e kryeministrit. Ēėshtja hapi debate tė forta nė Parlament.45. 29 prill 2009. Kryeministri grek Kostas Karamanlis zbret nė Tiranė, nė njė takim me krerėt mė tė lartė tė shtetit dhe qeverisė, nė njė vizitė dy ditore. Berisha dhe Karamalis nėnshkruan marrėveshjen pėr “sheltin detar” qė u konsiderua si skandali i radhės. Marrėveshja u mbajt sekret nga qeveria shqiptare ndėrkohė qė kjo ishte arritja e vetme e kėtij takimi.

Sipas kordinatave tė reja tė vendosura mes Shqipėrisė dhe Greqisė, qeveria shqiptare i fali Greqisė rreth 225 kilometra katrorė det. Baraslargėsia e pikave nuk ėshtė ruajtur, ndėrkohė qė pėr kordinatėn 150, fundore, kanė pretendime dhe italianėt. Qeveria u negociua brenda vitit, por ajo pas presionit tė ushtruar nga media dhe njė pjesė e politikės, nuk kaloi nė legjislaturėn e kaluar parlamentare.46. 12 maj 2009. Vajza e kryeministrit Berisha, Argita Malltezi, ka ndėrhyrė nė institucionet shtetėrore pėr miratimin e lejes sė ndėrtimit tė njė parku energjetik nė tokat qė kishte blerė pak kohė mė parė miku i familjes, Damir Fazlliē.

Nė e-mailet konfidenciale tė Argita Malltezit dhe shtetasit arab Zafar Ansar pėr shitjen e tokave tė Damir Fazlliē ėshtė diskutuar edhe ndėrhyrja e saj nė disa institucione. Madje ka qenė vetė vajza e kryeministrit ajo qė ka premtuar tė ndėrhyjė nė Koorporatėn Energjetike Shqiptare pėr tė marrė lejen prej saj.

Mė pas janė marrė edhe lejet nga Ministria e Energjetikės, Kėshilli i Ministrave dhe sė fundmi, KRT-ja e Durrėsit. Tė gjitha kėto institucione kanė varėsi direkt ose lidhje tė afėrta me kryeministrin Sali Berisha. Edhe pse vajza e kryeministrit pretendon qė ėshtė njė avokate qė nuk ka lidhje me punėn e tė atit, tė gjitha kėto vendime janė nė shkelje tė hapur dhe nė konflikt me detyrėn e tė atit. Madje pėr tė rregulluar takim me drejtorin e KESH vajza e kryeministrit kėrkonte 800 euro.


47. Nė njė kabllogram qė ish-ambasadori amerikan nė Tiranė Xhon Uidhers i ka dėrguar Departamentit Amerikan tė Shtetit flet pėr njė sondazh tė USAID, i cili demaskon demagogjinė e qeverisė pėr luftėn kundėr korrupsionit. Sipas sondazhit tė USAID, 92 % tė shqiptarėve mendonin se korrupsionin ka mbėrthyer zyrtarėt e lartė tė shtetit.

Nė kabllogram thuhet se opozita dhe disa eksponentė tė mazhorancės e pėrshėndetėn sondazhin, por Berisha heshti. Sipas Uidhers, Berisha ishte i revoltuar nga sondazhi pasi tė dhėnat binin nė kundėrshtim me rezultatet qė kishte propaganduar ai. Njė tjetėr kabllogram i bujshėm qė daton nė muajin janar tė vitit 2009, kur dhe kryeministri pėrgatiste strategjinė e re elektorale, flet pėr korrupsionin nė qeveri.

Nė kabllogram thuhet se Berisha dėshtoi plotėsisht nė luftėn kundėr korrupsionit. Sipas Uidhers nė vitin 2009 shqiptarėt mendonin se kishte mė shumė korrupsion sesa nė 2005, kur u larguan socialistėt. “Berisha erdhi nė pushtet nė vitin 2005 me kartėn e luftės kundėr korrupsionit. Bėri ca gjėra tė mira nė fillim, sidomos nė implementim ligjesh, por mė vonė dėshtoi. Perceptimi i korrupsionit tek qytetarėt ėshtė i lartė nė krahasim me katėr vite mė parė.

Ata mendojnė se ka mė shumė korrupsion nga 2005. Ndėrkohė qė implikimet e ish-ministrit tė Transporteve dhe Punėve Publike, Lulzim Basha nė abuzime tė pushtetit, por dhe akuza nga drejtėsia kanė ndikuar sė tepėrmi. Po ashtu sikurse lidhjet e Lulzim Bashės me vajzėn e kryeministrit Sali Berisha, apo me biznesmenin e errėt Damir Fazlliē, nuk e kanė ndihmuar kryeministrin nė kėtė ēėshtje”, thuhet nė kabllogram.48. Disa ditė mė parė u zbardh skandali i djalit tė kryeministrit. Kabllogrami i datės 20 qershor 2008 pėrcjell detaje tė rėndėsishme pėr tragjedinė e Gėrdecit, tė cilat Ambasada Amerikane i ka siguruar pas njė takimi qė ambasadori Uidhers ka zhvilluar me shefin e Shtabit, Luan Hoxha. Sipas kėtij kabllogrami shefi i Ushtrisė, Luan Hoxha kėrkoi tė takohej me ambasadorin pėr tė folur rreth shkarkimit nga detyra, bashkėpunimit me Prokurorinė e Pėrgjithshme pėrfshi pikėpamjet dhe faktet rreth Gėrdecit.

Nė kėtė takim gjeneral Hoxha ka treguar ngjarjen, sipas versionit tė tij, pėr atė qė ndodhi mė 15 mars 2008. “Gjatė gjysmės sė projektit nė dhjetor 2007, Hoxha ishte urdhėruar nga Mediu pavarėsisht shqetėsimit tė tij drejtuar me njė letėr kryeministrit Berisha, zonjės Topalli dhe Mediut. Pas kėsaj, presioni mbėrriti pėrmes telefonit nga njė djalė i ri, i cili mė pas sipas Luan Hoxhės, u konfirmua si Shkėlzen Berisha djali i kryeministrit”, thuhet nė kabllogram.49. Njė kabllogram qė ish ambasadori amerikan Xhon Uidhers i ka dėrguar Departamentit Amerikan tė Shtetit nė nėntor tė vitit 2008, flet pėr njė skemė korruptive tė zyrtarėve tė lartė tė Ministrisė sė Mbrojtjes me misionet paqeruajtėse. Sipas Uidhers, Shefin aktual i Shtabit, Kolonel Xhemal Gjunkshi ėshtė i pėrfshirė nė njė skemė tė mirėfilltė korruptive nė ushtrinė shqiptare.

Kabllogrami zbulon se kolonel Gjunkshi, ėshtė akuzuar nga njė grup oficerėsh tė ushtrisė shqiptare se merrte ryshfet pėr tė emėruar ushtarakėt nė misionet paqeruajtėse jashtė shtetit, kryesisht Irak. Ambasada amerikane nė kabllogram thotė se pagesa e ryshfetit qė njė ushtarak duhet tė paguajė pėr tė shkuar nė Irak ėshtė 7 mijė dollarė. “Sipas llogarive jozyrtare, komandantėt e lartė tė ushtrisė kėrkojė njė ryshfet deri nė 7,000 dollarė nga njė ushtar pėr ta emėruar nė misionet paqeruajtėse jashtė shtetit, kryesisht Irak”, thuhet nė kabllogram.50. Njė kabllogram qė ish ambasadori amerikan Xhon Uidhers i ka dėrguar Departamentit Amerikan tė Shtetit, thuhet se Lulzim Basha ka lidhje me botėn e krimit. “Sipas njė burimi nga Partia Socialiste, ministri i Jashtėm, Basha, i cili pėrfaqėson PD-nė nė Elbasan, ėshtė pėrfshirė nė lehtėsimin e lirimit nga burgu tė kriminelėve tė njohur nė Elbasan nė kėmbim tė mbėshtetjes nga familjet kriminale. Tė afėrm tė kriminelit premtuan tė “organizojnė” njerėzit e tyre nė Elbasan nė mbėshtetje tė Bashės. Krimineli u lirua mė 29 qershor, ditėn pas zgjedhjeve”, thekson Uidhers.51……..

52…………

60………

100………

SĖ SHPEJTI - KUSH ĖSHTĖ EDI RAMA.......
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush ėshtė Sali Berisha ?!

Mesazh  Zattoo prej 17.01.12 21:54

Kisha Greke i jep BERISHĖS, titullin e lartė: “BEKIMI YNĖ i ARTĖ”,
pėr “Shėrbime tė shquara ndaj Greqisė”
Me rastin e Vitit tė Ri 2012, nė “Librin e Nderit” tė Kishės Greke u “skalit” edhe emri shtetasit shqiptar, kryeministrit aktual tė Shqipėrisė SALI RAM BERISHA nga Vicidoli i Tropojės. Nė kėtė “libėr nderi” shėnohen emrat e gjithė tė huajve, qė i shėrbejnė me devocion dhe japin kontribute konkrete madhore, nė favor tė interesave kombėtare greke.

Burime pranė klanit tė afėrt qeverisės e familjar tė kryeministrit SALI BERISHA, bėjnė me dije, se nė njė ceremoni krejt tė mbyllur nė datėn 26 dhjetor 2011 nė “Vilėn 31”, krye-kleriku grek i Shqipėrisė Anastasios Janullatos, i ka dorėzuar SALI RAM BERISHĖS, titullin e lartė “BEKIMI YNĖ i ARTĖ”, akorduar nga Kisha Greke, titull qė u jepet vetėm tė huajve qė kontribuojn me akte dhe vepra tė mėdha ndaj kombit grek. Qė tė jemi tė drejtė, SALI BERISHA e ka merituar kėtė titul nderi nga grekėt, mbasi ka kryer shumė shėrbime, madje deri nė sakrifica ndaj interesave tė shtetit e kombit grek nė Shqipėri.

Ndaj dhe me sa duket, ngaqė e dinte qė i ishte akorduar njė titull “NDERI”, nė 25 datėn Dhjetor 2011, natėn e Lindjes sė Krishtit, i vetshpalluri “KRISHT” i Shqipėrisė, kryeministri krye-mėkatar SALI BERISHA, duke qeshur deri nė ekstazė, super i lumtur shkoi e gėlltiti karamelen e “bekimit” tek Janullatos.

Tė gjtihė e pamė me zė e me figurė, kur SALIU u paraqit pėrpara Janullatosit, duke u pėrulur e duke buzėqeshur “vesh mė vesh”, madje duke i lėpirė edhe dorė e kėmbė, tamam si njė “kone” e mėsuar dhe e bindur. Ka 20 vjet, qė SALIU e bėnė kėtė ritual pėruljeje e kėnaqėsie pėrpara janullatosit e shtetit Grek, si njė “dele e urtė e perėndisė” nė shėrbim tė interesave anti-shqiptare greke.

Janullatos, nė datėn 25 dhjetor i futi publikisht nė gojė SALI RAM BERISHĖS “karamelen”, ndėrsa nė datėn 26 dhjetor krej fshehtas, i dorėzoi titullin “BEKIMI YNĖ i ARTĖ”, duke e “bekuar” atė, pėr tė vazhduar “rrugėn e shenjtė” (misionin) si shėrbėtor besnik i interesave tė Greqisė nė Shqipėri. Pėr ata qė nuk i dinė, ose qė “i kanė harruar”, po pėrmendim 15 “dhuratat” (shėrbimet kombėtare) qė i ka bėrė SALIU (i) Greqisė, nė tė dy pushtetet e tij 1992-1997 dhe 2005-2011.

Ja 15 nga shėrbimet anti-shqiptare, qė SALI BERISHA ka bėrė pėr Greqinė

1. SALIU bėri ligj dhe dekretoi: “Kisha Autoqefale Shqiptare, do tė jetė nėn varėsinė e Kishės Autqefale Greke, me drejtues tė pėrhershėm Klerik Grek dhe me shėrbesa nė gjuhėn Greke”. Me kėtė dekret, SALIU zhduku dhe shkriu Kishėn Autoqefale Shqiptare brenda Kishės Autoqefale Greke, duke “pagėzuar” si Kryepeshkop Grek nė Shqipėri, hirėsinė e tij Anastasios Janullatos, pasuesin mė besnik e mė agresiv tė ish-klerikut shovinist grek anti-shqiptar, Sebastianos, duke ia falur Kishėn Autoqefale Greqisė.

2. SALIU, duke pėrdorur si maskė Ligjin Agrar 7501 tė ndarjes sė tokės nė Shqipėri, dekretoi dhėnien nė pronėsi tė tokave shqiptare, pėr familjet minoritare geke nė jug tė vendit, duke i kthyer ato nė “troje greke”, madje nė vitin 1994, pas njė pakti me qeverinė greke, lejoi me ligj regjistrimin e kėtyre territoreve shqiptare edhe nė kadastrat pronėsore greke.


3. SALIU, mbi bazėn e njė pakti me qeverinė greke nė nėntor 1992, futi nė veprim skemėn e shkatėrrimit tė ekonomisė kombėtare me mbyllje ndėrmarrjesh tė mėdha dhe asfiksimin e bujqėsisė shqiptare, duke detyruar “krahun” e punės prej 700 mijė shqiptarėsh tė nisen e tė punojnė si skllevėr pėr “1 copė bukė” nė bujqėsinė, turizmin dhe ekonominė greke.

4. SALIU, pas njė pakti tė bėrė mė Greqinė nė vitin 1993, bėri ligj dhe dekretoi ndėrtimin e varrezave e lapidarėve grekė nė “hartėn” e Voriro-Epirit, duke ligjėruar kėshtu pretendimin grek, se tė vrarėt nė luftėn italo-greke nė Shqipėri, ishin “ēlirimtar tė atdheut tė tyre, pra tė trojeve greke (Vorio-Epirit) nė jug tė Shqipėrisė”, kur nė fakt ishin pushtues tė Shqipėrisė si italianėt.

5. SALIU, sipas njė pakti me Greqinė nė vitin 1994, nė vijim tė skemės pėr pėrfaqėsimin e dhe futjen e Greqisė nė gjithė pushtetet, shoqėrinė dhe ekonominė shqiptare, bėri ligj dhe dekretoi shkrirjen e sitemit bankar shqiptar dhe instalimin nė Shqipėri tė sistemit bankar grek.

6. SALIU, sipas pazareve me Greqinė, bllokoi e shkatėrroi tregun e konsumit ushqimor, blegtoral, industrial, ndėrtues e hidrokarburet shqiptare dhe lejoji e favorizoi tregun e konsumit ushqimor, blegtoral, industrial, ndėrtues dhe tė hidrokarbureve greke.

7. SALIU, pas pazaresh tė bėra me grekėt nė vitin 1994, kur u hodh ideja e “Korridorit 8-tė”, qė do tė kalonte nė vijėn Durrės-Elbasan-Shkup-Sofje-Stamboll, firmosi nė prezencė tė ish-presidentėve Klinton, Glikorov, Zheliev dhe Ozal, pėr devijimin e “vijės” sė kėtij Korridori nė Selanik, nė favor tė grekėve, devijim qė nisi procedurat nė vitin 1995, me hartimin e projekteve, duke e lėnė Shqipėrinė jashtė kėtij korridori gjigand.

8. SALIU, sipas njė pazari me gekėt nė vitin 1993, bėri ligj dhe dekretoi futjen e gjuhės zyrtare greke nė institucionet, rrugėt, transportin rrugor (tabelat), ēertifikatat e gjėndjes civile, shkollat, shėrbimet publike etj, nė tė gjithė territorin shqipar, ku kishte qoftė edhe “8-10 familje” minoritare greke, duke pranuar tė shtyhej deri nė vitin 2000, hapja e shkollave shqipe nė Greqi pėr emigrantėt shqiptarė.

9. SALIU, sipas njė pakti me qeverinė Greke tė bėrė nė vitin 1993, bėri ligj dhe dekretoi ngritjen e kishave dhe simboleve publike greke, kudo qė e kėrkonte Greqia, madje dhe nė ato qytete e rajone ku nuk kishte zona minoritare, por qė minoritarė grekė kishin punuar disa vite si mėsues, shoferė, berberė, oficerė e sigurimsa.

10. SALIU, pas takimit me Nikolas Geixh nė vitin 2006 nė selinė e PD dhe nė vilėn qeveritare nė Vlorė, konfirmoi Himarėn si “troje, si zonė e popull grek”, duke dalė nė publik pėrkrah falmurit grek e parullės “HIMARA-GREKE”, me anti-shqiptarin Vasil Bollano dhe me 3 deputetė grekė, qė flisnin pėr Vorio-Epirin.

11. SALIU, pas pazareve me Greqinė nė janar 1992, firmosi qė tė mos kundėrshtonte futjen e shoqatės “OMONIA”, si grup parlamentar nė kuvend dhe tė mos i kundėrvihej platfromės sė saj shoviniste ligjenėse anti-shqiptare e pro-greke.

12. SALIU, pas pazareve me Greqinė qė nė vitin 1993, ka bėrė ligj futjen nė Shqipėri tė Arsimit tė Lartė Grek, duke dekretuar ngritje fakultetesh greke edhe brenda styurkturės sė Sistemit Universitar Shtetėror Shqiptar.

13. SALIU, pas pazareve me Greqinė nė vitin 1993, pranoi tė hesht e tė mos thotė asnėj fjalė pėr Ēėshtjen “ĒAME”, pėr pronat, trojet, gjuhėn, memorialet ēame dhe genocidin grek ndaj tyre, duke mos lejuar nė parlament shqiptar, hartimin dhe miratimin e rezolutės sė shtetit shqiptar, pėr kėrkimin dhe kthimin e tė drejtave tė ēamėve.

14. SALIU, pas pazareve me Greqinė, Serbinė, Malin e Zi, Maqedoninė, Bullgarinė e Rumaninė, bėri ligj dhe realizoi regjistrimin e popullsisė shqiptare mbi baza etnike e fetare, duke zbatuar skemėn anti-shqiptare greko-serbe, pėr tė rritur fiktivisht numrin minoriteteve e tė popullsive tė tyre, me qėllim shpėrbėrjen e kombit shqiptar, pėr ta kthyer Shqiėprinė nė “Vend Multi-etnik” pa ekzistencėn e popullsisė bazė SHQIPTARĖT.

15. SALIU, pas pazareve me Greqinė, bėr ligj dhe realizoi copėtimin territorial tė Shqipėrisė nėpėrmejt “Pakti Detar”, duke i dhėnė Greisė hapėsirėn detare shqiptare.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

sali berisha

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 18.01.12 19:37

Sali Berisha cilesohet si Esad Pashe Toptani qe nxorri ne ankand kombin shqiptar eshte tragjedi e madhe qe ende sot kemi te tille njerez ne politik qe per inetersa personale jane te afte te shesin kete komb ne rast se populli nuk vepron edhe nuk ngrihet atehere kjo Shqiperi do jete pjese e grekut ose e serbit, gjithmone kemi patur tradhetare ky eshte problemi jone i madh ne rast se nuk ngrihet populli do te marrim fund.
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush ėshtė Sali Berisha ?!

Mesazh  Odin prej 16.04.12 9:46

Sali Berisha, me mafinė serbe, kundėr KosovėsKryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, ka mė shumė se njė vit qė ka bllokuar projektin pėr ndėrtimin e linjės 400 kilovoltėshe tė interkonjeksionit, e cila lidh Kosovėn me Shqipėrinė.

Bllokimi i kėtij projekti nga ana e kryeministrit Berisha, i ka siguruar shtetit tė Serbisė monopol nė importin e energjisė nė Kosovė, pasi qė pėr momentin Kosova tė vetmen rrugė pėr import tė energjisė ka fqinjin verior, shkruan “Zėri”.

Burime tė kėsaj gazete bėjnė tė ditur se nė mars tė vitit 2011, ėshtė hapur tenderi pėr linjėn e transmetimit tė energjisė, Shqipėri-Kosovė, me kapacitet 400 kilovoltėsh, projekt ky i cili financohet nga banka gjermane KFW, ku ndėrtimi i kėsaj linje midis Shqipėrisė dhe Kosovės, do t’i sillte vendit pavarėsinė nga linjat serbe.

Sipas kėtyre burimeve, biznesmeni serb, Vuk Hamoviq, njėri nga njerėzit mė tė pasur nė Ballkan, i cili operon nė kėtė biznes, nė bashkėpunim me Damir Fazliq, janė takuar nė Vjenė tė Austrisė me djalin e kryeministrit, Shkelzen Berisha. “Biznesmenėt serbė kanė paguar shuma tė mėdha nė instanca tė larta shtetėrore nė Shqipėri, pėr bllokimin e ndėrtimit tė linjės”, ka thėnė burimi i gazetės.

G.Express
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sali Berisha, me mafinė serbe, kundėr Kosovės

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 16.04.12 19:31

sali berisha eshte agjent serb misioni i sali berishes eshte ta demtoje kte vend gjate luftes se kosoves sali berisha ja shiti naften e ballshit serbise ky eshte tradhetar i njejte me ahmet zogun edhe esad pash toptanin, keta tradhetar te mallkuar qe e gerryen kete komb.
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush ėshtė Sali Berisha ?!

Mesazh  insommia prej 16.04.12 20:22

Cuditrishte ne menyre te natyrshme humanet reagojne per ngjarje apo evente te caktuara te cilat kane patur nje impact emocional ndaj tyre, duke u perpjekur te gjejne nje kuptim per kete ngjarje nepermjet vlerave spirituale, morale apo politike dhe ndonjehere nepermjet termave te ngjajshme si kjo ketu.
Ore Zatto nga e more kete burime Informacioni habitem se sa shpejt zene vend thashethemet.
Per mendimin time nuk eshte fare e vertet ne lidhje me kete informacion qe ke postuar mund te jen disa nga te vertetesit e tij por jo te gjitha.

avatar
insommia

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

sali berisha

Mesazh  kitara-61 prej 18.04.12 2:04

Ne baze te situates(gjendjes) qe ndodhen gjithe shqipetaret anekend teritoreve ku jetojn...bie ne perfundim qe dicka nuk ka qene dhe nuk eshte ne rregull me udheheqist tane...........
avatar
kitara-61

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush ėshtė Sali Berisha ?!

Mesazh  Gjinkalla prej 28.04.12 8:45

Pėrhap panik dhe frikė tė tmerrshme deklarata e ish-kryepolicit tė Dibrės - Lexoni akuzat mafioze pėr krerė tė qeverisė dhe heshtjen e Berishės- Edhe nė vendin mė tė korruptuar tė botės qeveria do ishte rrėzuar pas kėtyre skandaleve
Ish- drejtori i Policisė sė Qarkut tė Dibrės, Shemsi Prenēi, duke folur pėr Vizion Plus nė...emisionin Debat, ka lėshuar akuza tė forta. Ai e ka pėrshkruar zonėn minerare tė Bulqizės si njė vend nuk ku ekziston asnjėfarė ligji, njėsoj si Perėndimi i Egėr.

“Janė tė pasiguruar, futen nė punė pa siguri, i fusin nė punė pa i instruktuar pėr punė. I kemi referuar nė prokurori ngjarjet. Ndėrkohė qė strukturat e shtetit kanė pezulluar punėn, kėta grupe mafioze kanė futur minatorėt nė galeri. Prandaj unė e quaj atė vrasje me dashje indirekte,” tha Prenēi.

Ai tha se vetė Bujar Nishani ėshtė i implikuar nė kėtė skandal mafioz. “Ministri i Brendshėm ka marrė nė mbrojtje ish-shokun e shkollės, pronarin e dy shpellave tė krimit, unė nuk mund tė mos them se kjo nuk ėshtė mafioze,” tha Prenēi.

Nė pėrpjekje pėr tė veshur nė mėnyrė dokumentare pretendimet e veta, ai lexoi dhe njė numėr sms-sh, qė ua ka pėrcjellė eprorėve tė vet. Binin nė sy sms-tė qė ai ia ka dėrguar kryeministrit Berisha, tė cilat kanė mbetur pa asnjė pėrgjigje

Ai deklaroi se sapo erdhi nė drejtorinė e Dibrės, menjėherė bėri njė plan masash pėr tė vendosur zbatimin e ligjit nė Bulqizė.

“Kishte plagosje e vrasje dhe askush nuk ishte marrė me personat nė kėrkim pėr kėto ngjarje. Nė momentin qė vendosėm tė vėmė nė zbatim planin, hasėm nė rezistencė tė grupeve kriminale, me prapavijė grupet mediatike. Mė mirė tė themi njė kompani mediatike me akses nė minierėn e Bulqizės,” tha Prenēi.

“Vazhdoi presioni jo vetėm nėpėrmjet mediave, por edhe nga strukturat drejtuese tė policisė. Gjeta nė zyrė mbi pesė gjashtė kallėzime nga ACR dhe disa subjekte qė cenoheshin pėr shkak tė vendosjes sė koordinatave. Shfrytėzojnė edhe punėn e fėmijėve tė minatorėve tė vrarė. Janė rreth dhjetė grupe kriminale,” tha Prenēi.

I pyetur pėr ndalimin e 14 kamionėve me krom, pas tė cilit shpėrtheu edhe sulmi mediatik ndaj tij, ai tha se sulmi u ndėrmor fillimisht nga nėndrejtori i policisė, Agron Kuliēi. “Brenda tre orėve ka dalė njė plan kontrolli nga Kuliēi, qė ka sjellė dy punonjės policie pėr tė mė kontrolluar mua. Ata me grada mė tė vogla do kontrollonin njė drejtues tė parė si unė.

Kuliēi e kontrollon dhe ka akses nė minierėn e Bulqėizės. Plani i kontrollit e implikon,” tha Prenēi.

“Kamionat u bllokuan nga krimi ekonomik. Nė fatura nuk kishte tė pasqyruara tė dhėna reale,” tha Prenēi, duke e akuzuar kėtė firmė qė e ēonte kromin nė Durrės, edhe pse vetėm 5 subjekte mund tė depozitojnė nė Durrės kromin.

I pyetur nė lidhje me faktin se ishte pezulluar para se tė jepte dorėheqjen, dmth mė 23 prill, ai tha se nuk qėndron njė pretendim i tillė pėr shkak se mė 24 prill ai ishte nė aksion pėr tė shpėtuar shefin e komisariatit tė Burrelit, qė ishte marrė peng nga fshatarėt pėr akte tė turpshme. Vetė drejtoria nė Tiranė e ka urdhėruar Prenēin tė shkojė tė shpėtojė shefin e Burrelit.

Por Prenēi ka hedhur akuza shumė tė forta edhe ndaj shefit tė Kontrollit tė Brendshėm nė Tiranė, Astrit Halilaj. Ai tha se Halilaj me tropojanė tė tjerė e kanė marrė peng ministrinė e Brendshme. Prenēi tha se Halilaj ishte shef krimesh nė komisariatin e Rinasit, kur u filmua duke marrė paratė pėr falsifikime. “Janė habitur kur ėshtė emėruar nė krye tė Kontrollit tė Brendshėm nė ministri kur PD erdhi nė pushtet. E bėri kėtė pėr tė marrė nėn kontroll tė gjithė rrjetin e falsifikimeve tė dokumenteve,” tha Prenēi.

Duke folur pėr incidentin e tij me zėvendėsministrin e Brendshėm, Avenir Peka, qė i pati kėrkuar nė fushatė tė shkonte me forcat speciale pėr tė shtypur njė miting tė opozitės, Prenēi tha se Peka e kishte kėrcėnuar me jetė duke e sharė nga familja. “Nuk reagova sepse kisha nėnėn nė makinė,” tha Prenēi. Ai u shpreh se i kishte dėrguar Pekės kėtė mesazh: “Uroj qė tė mbash fjalėn pėr atė qė mė shave”.

I pyetur pėr ngjarjen e 21 janarit, pasi ai drejtonte forcėn lėvizėse operative, ai tha se nuk ėshtė thirrur nga prokuroria pėr tu pyetur pėr kėtė ngjarje. Ai tha se forcat e tij speciale nuk kishin asnjė mjet pėr pėrballimin e turmave. “Tre ditė pėrpara kemi blerė tymuese pėr njė ēmim qė ėshtė turp tė thuhet,” tha Prenēi. Ai foli pėr njė mungesė bashkėpunimi atė ditė. “Kam kėrkuar tė bashkėpunojmė pėr pėrdorimin e mjeteve lakrimogjene, por nuk jam dėgjuar. Kam kėrkuar tė pėrdoren me racionalitet. Do ishte mė mirė tė pėrdoreshin ato, sepse ato nuk sjellin pasoja pėr jetėn. I kam menaxhuar forcat qė tė mos veprojnė nė kundėrshtim me ligjin. Forcat speciale janė strukur para kryeministrisė qė tė mos hanin plumba nga Garda. Forcat e mia nuk kanė pasur armė, sepse ua kemi hequr me urdhėr,” tha Prenēi./Gazetatema/
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

per zatoo

Mesazh  djussi prej 16.08.12 15:01

sikur krejt kto tishin te verteta prejardhjae tina prej rusie asht kot fareeee, po si se ki ba bile grek ncncncnncnc
avatar
djussi

Mos pyet se cfare beri atdheu per ty, por cfare bere ti per atdheun tend.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Berisha dhe UDB-ja vrases

Mesazh  Agamemndon prej 07.02.14 9:01Marjan Gryka: "Berisha e UDB vrasės, dėshmia nė njė kasetė"
Marjan Gryka, ish-truproja e Azem Hajdarit, president i shoqatės “Hajdari” nė njė intervistė pėr gazetėn “Shqiptarja.com” flet pėr skenarin e vrasjes sė liderit tė Dhjetorit, duke akuzuar Berishėn si aktor kryesor si dhe kėrkon rihapjen e ēėshtjes. Ai flet pėr marrėdhėniet e tij me Ramėn, si dhe kthimin e shoqatės nė parti.

Ju keni qenė bashkėpuntori mė i afėrt i Azem Hajdarit. Cila ka qėnė rruga juaj gjatė kėsaj periudhe….?

Pėr afro 10 vite kam punuar dhe jetuar me Azem Hajdarin. Kam qėnė i besuari dhe bashkėpunėtor i ngushtė i tij, nė gjithė kėto vite tė cilat kanė qėnė shumė tė vėshtira, me pėrplasje, me tradhti, me plumba e me skenare tė brendshme. Qė do tė thotė se ne ishim gjithmonė nė betejė, duke luftuar pėr Demokracinė, por kjo e cėnonte jetėn tonė ēdo ditė, sepse pėr figurat e PD, Liria dhe Demokracia ishin kthyer nė njė interes ekonomik nė tė gjitha drejtimet, dhe kėshtu ne cėnoni llogaritė bankare tė tyre!

Berisha dhe Hajdarin kanė pasur pėrplasje tė forta. Cilat kanė qėnė prapaskenat e pėrplasjeve mes tyre nė vitet 90-tė?

Berisha dhe Hajdari kanė pasur pėrplasje tė forta, sepse Azemi e njohu Berishen shumė shpejt, bashke me skenarin e tij ramizjan! Sot koha e tregoi se Azemi kishte pasur tė drejtė qė luftoi kundėr klanit tė Ramizit. Unė po kujtoj kėtu disa nga kėto! Kur Berisha ishte President nga kupola e kėsaj ndėrtese drejtonte ēdo gjė dhe gjithēka edhe nė parti. Pėr ēdo gjė ishte i qetė, sepse populli demokrat kishte votuar komunistin mė tė pabesė tė gjithė kohrave dhe armikun e demokracisė! Me pėrjashtim tė njėrit qė ishte Azem Hajdari dhe perplasjet e tija me Kryeministrin Meksi kishin filluar, sepse Meksi zbatonte ato qė Saliu urdhėronte.

Po ashtu edhe kreu i PDSH, pasi Tritan Shehu urdhėronte ēdo ditė krerėt e degėve tė PD nė rrethe qė Azemi tė mos pritej askund sepse e ka futur Sigurimi i Shtetit tė shkatėrrojė PD-nė! Pra kjo ishte treshja mjerane qė e kishte shpallur Azemin armik, dhe nė njė mbledhje kokė mė kokė Saliu i tha ‘Leninit tė Verdhė’ Pollo se Azemi po na del jashtė kontrollit, prandaj duhet tė jemi tė kujdesshėm! Pra e gjithė PD qė Azemi themeloi iu vėrsul kundėr pėr ta shkatėrruar nė ēdo drejtim, por lind pyetja a mund tė rrėzohet kollaj njė mal? Azemi si njė burrė i rrallė vendosi tė pėrballej dhe me kolegėt e Ramizit siē u pėrball me shefin e tyre dhe ashtu u bė: Betejė nė rrugė, me atentate tė organizuara nga vetė kėta qė sapo pėrmenda, betejė nė Parlament, nė selinė e PD.

Berisha erdhi si i dėrguari i Ramiz Alisė nė lėvizjen studentore. Si mundi ai tė fitojė aq shumė pushtet nė atė kohė sa tė flakte dhe Azem Hajdarin, ta linte jashtė strukturave deri nė vitin ‘97?

Berisha erdhi nė krye tė PD, jo vetėm i fortė i stėrvitur nga vetė Ramiz Alia deri me fonde financiare marramendėse, por ai kishte vite qė punonte pėr sigurimin e huaj dhe skenarin pėr groposjen e partisė sė parė plurariste nė vend qė kishte me dy vula, si pėr Shqipėrinė ashtu dhe pėr Kosovėn! Por dhe pse kaq i pushtetshėm, ai pėrseri friksohej nga Azemi dhe kjo frikė e bėnte tė organizonte puēe nga mė tė ndryshmet e tė ultat ndaj tij. Dhe duke qėnė i pushtuar nga kjo frikė, ai u detyrua ta zgjerojė skenarin me shiroksin tonė tė Shkodrės, Pjetėr Arbnorin, Mandelėn e Parlamentit e jo tė Popullit dhe ky i fundit bėn propozimin pėr heqjen e mandatit tė deputetit Azem Hajdari, si njė figurė qė ka devijuar vijėn e partise.

Atė ditė SHIK i Gazidedes ishte i tėri  nė Kuvend, por edhe Garda e Halit Gjeēit! Pra kaq frikė e kishin Azemin kėta mjeranė tė komunizmit e kjo ndodhte, sepse ata kishin pushtetin por Azemi kishte me vete popullin. Atė ditė kur u bė ky propozim pas ca minutash Azemi mori fjalėn, megjithėse s’donin t’ia jepnin! Ndėr tė tjera iu tha: “Sa merreni me kontrollet ordinere kundėr meje se ku i marr makinat, se ku i hedh karburant se ku ha dreka, ju ftoj tė keni nė mbikqyrje hotelet ku shumica e grave tė tua po i frekuentojnė, duke harruar familjet e tyre, se burrat i kanė harruar me kohė. Unė nuk e kam tė pamundur t’i filmoj e tė mi sjellin nė kamera qė t’jua publikoj dhe tė shikojė ky popull se ēfarė bėhet me ata qė tregojne moral por nuk kanė aspak tė tillė vetė.

Por nuk dua tė bėhem si ju sepse as nuk isha e as nuk jam si ju e as nuk do bėhem kurrė, sepse ju jeni zotuar tė shkatėrroni Azem Hajdarin, por po e arritėt ju shkatėrroni demokracinė dhe PD-nė e jo vetėm mua. Ju doni tė mė lini pa mandat qė tė jem pa imunitet dhe dikush mund tė shkrepė plumba kundėr meje. Ky ėshtė kėrcėnim direkt dhe ky ėshtė skenari juaj kryesor, qė frika tė mė mbyllė gojėn! Por gaboheni rėndė mor tė mjerė, sepse jo vetėm qė do flas me zė mė tė lartė, por ata qė keni frike jeni ju dhe jo unė, ata qė dun Azemin e vrarė jeni ju qė nuk flini, sepse sot Azemi do ishte mė i miri pėr ju, po tė rrinte tė vidhte si ju dhe ta pėrdorte votėn e popullit pėr xhepat familjarė.

Unė i kam treguar shqiptarėve qė babai im ka qėnė komunist, por qė idealet e tij unė i rrėzova nė ’90-tėn, por nuk mund tė rri sot kėtu pa thėnė se mė vjen keq pėr nėnkryetarin e PD, Pollo qė si djali i njė ish-oficeri grek po vazhdon rrugėn e babait tė tij, duke bashkėpunuar me kryeministrin tonė Meksi djalin e ish gjeneralit grek! Unė nuk mund tė hesht pėr Gazideden qė e kam pas kudo, se ti s’je SHIK i Shqipėrisė por i Serbisė dhe ėshtė turp qė presidenti Berisha ka lejuar SHIK qė sot tė mbushė sallėn e Parlamentit! Une s’mund tė hesht pėr tė deklaruar se s’mund tė vritem! Ju dhe mund t’ia arrini qėllimit, por unė hesht vetėm kur tė vdes! Kjo sallė e mbushur me agjentura tė huaja mė jep kurajo tė mėtejshme tė luftoj sepse e shikoj live kundėrshtarin ēdo ditė, por me petkun demokrat.

Rikthimi i Azem Hajdarit nė PD u bė me dėshirėn e tij, apo pas kėmbėnguljes sė Berishės, qė ishte nė kuotat mė tė ulta politike?

Mė ‘97 Azemi nuk u rikthye nė PD, sepse ai nuk kishte ikur kurrė nga ajo parti, por e kishin perjashtuar kupola vrastare e partisė, dhe Berisha nė vitin e egėr ‘97 futi sekretaren e tij tė na telefononte pėr ta pėrkrahur. Azemi nuk u kthye te Berisha por te e djathta e tradhėtuar nga Berisha, Azemi nuk u kthye pėr tė penguar rrėzimin e Berishės, sepse Berishėn e rrezoi Zoti e jo e Majta, por u kthye se 200 telefonata nė ditė i vinin nga e gjithė Shqipėria ku i thonin se Saliu na mori mė qafė! Pėr Azemin ishte e rėndėsishme sakrifica pėr vendin e pėr tė djathtėn, sepse pėrsa i pėrket ’97 nė krye tė bandave ishin pėrsėri kolegėt e Saliut, Gjinushi, Ceka, Nano, etj. Pra Saliu nuk po rrėzohej por po groposej e Djathta me qėllim prej tij!

Azemi Hajdari ka pėsuar shumė atentate. Sipas jush kishin njė prapavijė politike kėto atentate dhe kush i organizonte ato, pasi ishin atentatet e para politike?

Nė lidhje me atentatet qė janė bėrė kundėr Azemit, por edhe sot kundėr meje duhet tė keni parasysh se sado qė politika ėshtė munduar t’i pėrdorė, t’i ripėrdorė herė pėr t’i errėsuar e herė pėr t’i pėrdorur, nuk ia ka arritur dot sepse tani dihet nga mbarė populli se Azemin e vrau kompromisi PD dhe PS. Pra dy emisarėt e Ramizit ishin aktorėt dhe organizatorėt e vrasjes sė shekullit, Fatos Nano Kryeminister dhe rivali i Azemit, Sali Berisha shefi opozitės.

Pra skenari Katovica realizo 100% dokumentin Alia mė ‘98 me pushkatimin e liderit tė Dhjetorit Azem Hajdari, dhe nė kėtė rrjedhė jo vetėm i janė drejtuar pyetje me fakte deri nė akuza Berishės por edhe Nanos, tė cilėt sot janė pėrsėri bashkėpunėtorė e miq tė deklaruar! Por vetė drejtėsia ka qėnė dhe ėshtė vegėl e politikės. Dua t’ju kujtoj kėtu se Pandeli Majko si Kryeminstėr ka akuzuar Berishėn pėr vrasjen e Azemit por dhe ka kritikuar drejtėsinė!

Vetė ish kryeministri Ilir Meta bėrtiti me zė tė larte: Tė arrestohen vrasėsit e vrasėsve tė Azem Hajdarit! Pra dinte shumė ky kryeministėr! Gramoz Ruēi ka akuzuar disa herė Berishėn pėr vrasjen e Azemit nė Parlament! Erion Braēe e shumė deputetė tė tjerė e kanė bėrė kėtė, por kėto ishin dhe janė vetėm shashka tė tė dy partive bashkėpunėtore me njėra tjetrėn dhe shou mediatik pėr popullin, sepse njė gjė dihej: Vetėm vrasja e Azemit e ringjallte komunizmin nė Shqipėri!

Kanė lidhje kėto atentate me akuzat qė janė bėrė vazhdimisht, madje me ato 25 pyetjet e famshme nė njė gazetė afėr Berishės?

Sot kur flasim pėr Berishėn dhe PD, ka njė ndryshim thelbėsor, sepse une e mijra tė tjere jemi tė djathtėt e Partisė Demokratike qė themeloi Azem Hajdari. Ndėrsa Berisha i pėrket PD tė krijuar nga Lulzim Basha, njė person me probleme tė mėdha me Drejtėsinė, person qė ka pasur lidhje pune me vajzėn e Berishės e Berishėn por kurrė me PD e tė djathtėn, njė djalė komunisti qė bėn tė njėjtėn detyrė si baballarėt e tij bashke me Sali ‘Penicilinėn’! Sot jemi mė tė bashkuar se kurrė jo te veteranėt e shkollės sė Bashkuar tė Nishanit e as te veteranėt e Saliut, por tek Partia e viteve ‘90 ku ėshtė dhe memoriali i Azemit qė tmerronte ēdo ditė Berishėn poshtė zyrave tė tij!

Sot kemi nė krye tė vulės njė KOP i ardhur pas detyrės si hetues e spiun i UĒK, sot kemi njė parti familjare ku atė post e donte me ēdo kusht Luli pėr t’i ikur akuzave tė bėra ndaj tij, ku sot mban bashkinė me votat e keqpėrdorura tė demokratėve. Ai i mori kėto poste sepse firmosi qė do zbatonte tė gjitha ēfarė mafia politike i kėrkon, dhe kjo doli hapur nė dritė tė diellit me vrasjen e Sokol Olldashit ku e qindra pista vrasjesh dolėn, me qindra skenarė e gėnjeshtra si e si pėr ta mbuluar kėtė vrasje tė radhės nė PD, por kėtė radhė me aktorė tė rinj! Olldashi i kishte deklaruar projektet e tija dhe rrugėn qė do tė ndiqte pėr njė PD tjetėr, por edhe kishte shfaqur hapur kundėrshtimin e tij ndaj Lulzim Bashės dhe kjo e vrau.

Pra edhe njė figurė tjetėr nė PD u vra! Sepse pėr 20 vite ky ka qėnė zbatimi i Katovicės, kush kundėrshton vritet. Po kjo vrasje ka edhe bashkėpunimin e vet siē e kanė pasur vrasjet e tjera, sepse nė vendngjarje shkuan forcat e policisė, qė fshehėn ēdo provė dhe shkatėrruan skenėn e krimit dhe kur Olladashi u zhvarros doli se aksidentit i kishte shpėtuar por pas kėtij aksidendenti dikush kishte ardhur dhe e kishte qėlluar nė kokė me sende tė forta! Dhe Trebicka i dytė u realizua pėr mafien politike!

Mendoni se nuk do zbardhet asnjė prej kėtyre ngjarjeve...?

S’kemi as tė akuzuar as tė arrestuar, por vetem shou mediatik tė PS e PD. Ashtu siē po e vazhdojnė pėr vrasjet e 21 Janarit, tė premtuar nga Rama, ku vetėm vazhdojnė tė akuzojnė e asgjė tjetėr s’bėhet. Ėshtė e turpshme pėr kėtė qeveri qė vijon tė luajė sikur ėshtė akoma nė opozitė e nuk zbardh as 21 Janarin, kur BE e SHBA ia kanė vėnė kusht themelor, nuk zbardh ngjarjet nė Gerdec me Mediun, Shkelzenin, Delijorgjin! Ku s’zbardh vrasjen e deputetit tė saj Fatmir Xhindi, ku vetė ky ministėr Rendi ka akuzuar Agron Kuliqajn pėr kėtė e pėr Trebickėn! S’mund tė ecet me parime, por me vepra qė deri tani s’ka asnjė, kemi thjesht vetėm zėvendėsime militantėsh.

Qė Rama nuk ka kėllqe tė arrestojė Saliun kjo nuk do shumė mend, qe Ramėn e ka pushtuar Meta kjo nuk do shumė mend, por pse gabon Rama nuk kanė pse shqiptarėt tė vuajnė pėrsėri gėnjeshtrat e tritoleve dhe arrestime sekserėsh, kur bankat janė plot me lekėt e politikanėve tė vjedhura ndaj popullit. Po qė se do ketė Ukrainė kjo nuk ėshtė e Saliut se Saliu ka qėnė oficer i UDB-sė e jo boksier!!

Plaku i Haklajve ka thėnė se ka njė kasetė tė Hajdarit, ku thoshte qė tė gjitha vrasjet vijnė nga zyra matanė(e Berishės) e se nuk kishte lidhje me vrasjen e djemve te tij. Komenti juaj?

Plaku i Haklajve njė burrė i nderuar me pamje fisnike na ka takuar dhe kur ėshtė ndarė nga ne, Azemi i ka dhėnė njė kasetė por tani ajo kasetė ėshtė shumėfishuar e do i vijė dita tė dalė! Pasi politika nuk e la drejtėsinė ta sillte Saliun nė gjyq, qė plaku i Haklajve t’ia pėrplaste nė fytyre ato ēfarė i kishte thėnė Azemi atij, pėr 25 vite shqiptarėt shohin vetėm vrasje e asgjė tjetėr. No koment!

Sa besim keni te drejtėsia pėr zbardhjen e vrasjes sė Hajdarit?

Shoqata Azem Hajdari qė pėrfaqėsoj, si President i Pėrgjithshem i saj, i ka dėrguar kėrkesė ish-kryeprokurores Ina Rama, “Silvia Konti”, kėrkesė pėr rihapjen e ēėshtjes Hajdari, por s’ka asnjė muaj qė ia ka dėrguar dhe Kryeprokurorit Adriatik Llalla pėr ta rihapur kėtė ēėshtje jo si obligim por si detyrim e nder nė detyrėn qė ai pėfaqėson dhe tė thėrrasė si tė pandehur Sali Berishėn, pasi ėshtė dėshmitari kryesor publikisht pėr vrasjen e Azem Hajdarit, ku jo vetem i ka deklaruar me emra ato, por ai ka kasetėn e incizuar nga Zenel Neza ku mori 6 plumba nė atentat ku vetė Berisha i ka dėrguar njė faks zyrės sė OSBE para vrasjes!! Pas kėtyrė vijnė dhe tė vėrtetat e Izet Haxhisė, truprojes sė Berishės vjen dhe kaseta e Haklajve vjen dhe Fatmir Meta, por dhe Fatos Klosi ku vete Berisha e quan organizator nė vrasje, ndėrsa vetė Klosi e ka deklaruar implikimin e Berishės nė vrasje.

Jo se ne nuk e kuptojmė heshtjen e zotit Prokuror ndaj nesh siē kuptuam “Silvian” e politikės, por kėta mos tė harrojnė kurrė se janė direkt pėrgjegjės pėr implikimin e institucionit me politikėn duke penguar tė vėrtetėn. Jo gjithmonė kjo mafie politike do mundet tė vrasė e tė grabisė popullin. Ne jemi gjalle dhe tė betuar nė rrugėn tonė, askush nė botė nuk do na ndale qė busti i Azem Hajdarit tė vendoset aty ku ishte busti i diktatorit Hoxha, askush nuk mund tė na ndalė tė jemi nė selinė e Partisė tonė tė vėrtetė, nuk do mundet kurrė Saliu me suiten e tij tė mbulojė tė tijat me njė bust tė turpshėm qė i bėri Azemit qė nė pamje duket si Balboa e jo si Azem Hajdari, Saliu e di mirė se Shoqata ‘Azem Hajdari’, e deklaruar armike nga vetė ai, do shpallet Parti politike ku do jetė vlera e lufta e Azemit pėr Demokraci e pėr tė drejtėn dhe jetėn e popullit. Plumbat qė i dhatė Azemit nuk na trembėn, por na dhanė forcė nė rrugėn tonė.

Kjo do tė thotė qė nuk keni besim...?

Pėrsėris, plumbat qė mė dhatė mua me skenar tė Dezinjatores Topalli nuk mė zbehėn, por mė forcuan mė shumė nė rrugėn tonė tė pandalshme. Deklarojmė se, po qe se po vjen njė Ukrainė s’vjen e nuk e bėn dot Saliu me familjen, por po vjen nga vrasjet dhe padrejtėsitė qė i keni bėrė popullit! I themi kryeministrit qė me turp po i kėrkon ndihmė gjithė botės pėr Lazaratin se llogaritė i ke bėrė gabim me kėtė fshat qė e publikon si Ēeēeninė! Eja se tė ēojmė ne t’i takosh dhe tė bisedosh me ta siē ēuam Moisiun, Blushin, dhe Makbulen, po qe se tė ka lidhur frika si pėr 21 Janarin e Metės, atėherė po tė themi se me forcė je i humbur! Lazarati ėshtė pjesė e Shqipėrisė e jo letra bixhozi tė politikės. Sa pėr akuzat qė bėn “si Shkodra” tė them merru me komunat e tua nė veri nė Dukagjin etj e mos i mbyll sytė, por shikoji se ka mundėsi ta harrosh Lazaratin, shiko se si sekserėt ndėrruan vetėm parti dhe sot janė trafikantė tė krahut tjetėr!

Ē’kėrkoni nga kryeministri Edi Rama, qė ka qėnė dhe dhjetorist?

I rithemi sot kryeministrit Rama largo ata qė dėmtojnė Drejtėsinė e mos bjer pre e presionit tė tyre, dil e deklaro me kėrkesė pėr rihapjen e ēėshtjes Hajdari si njė nismėtar i lėvizjes studentore tė ’90-tės e si pedagog i asaj kohe pėr tė zbardhur shumė dyshime e enigma ndaj kolegėve tė tu brenda partisė e pėr tė mos kopjuar dhe qeverisur si Sali Berisha, por tė realizosh premtimet e bėra nė fushatė dhe pėr t’ju drejtuar organit tė akuzės pėr ato ēfarė akuzoje Saliun, kur ishe nė opozitė.

Nė tė kundėrt nuk ka vetėm Ukraine por ka dhe Egjipt. Unė si Marjan Gryka jam nė pėrgatitje e sipėr tė njė artikulli tė gjate pėr lidhjet e mija me Edi Ramėn kur ishte vetėm kryetar bashkie dhe unė mora pėrsipėr ta dėrgoj nė takime nė tė gjitha rrethet e Shqipėrisė, sepse vetė Rama nuk kishte dalė nė jetėn e tij nė asnjė takim jashtė Tirane, por dhe se kėrcėnimet e Nanos e tė Saliut e ndiqnin kudo dhe i bllokonin rrugėt. Por ne arritėm ta dėrgojmė nė tė gjithė Shqipėrinė nė takime tė sukseshme, dhe kur mbėrrija nė darkė nė shtėpi i gjeja nė radhė sekserėt e Nanos e tė Saliut, me shuma tė mėdha parash pėr ta shitur Ramėn e pėr ta lėnė nė rrugė sepse rrėzimin e Nanos po e realizonim. Shumė nga kėta individė deputetė sot jane nė krah tė Rames dhe bėjnė tė pėrvėluarin ndaj tij, do paraqes kaseta dhe foto qė nuk janė publikuar asnjėherė mė parė.


Shkrimi u publikua (06.02.2014) nė gazetėn Shqiptarja.com (print)
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush ėshtė Sali Berisha ?!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi