Parashikime pėr 2112!

Shko poshtė

Parashikime pėr 2112!

Mesazh  Androo prej 17.01.12 16:51

‘10 parashikimet 100-vjeēare’, ja ēfarė pritet tė ndodhė nė 2112-nFrymėzuar nga anketa e titulluar “10 parashikimet 100-vjeēare” e bėrė nė vitin 1900, nga inxhinieri amerikan Elfreeth Watkins, BBC anketon lexuesit e saj rreth vizionit tė tyre pėr botėn e vitit 2112.

Disa nga “tė ēuditshmet, gati tė pamundura” parashikime tė Watkins dolėn tė vėrteta, ja pse futurologėt janė pozitiv pėr realizimin e parashkimeve tė lexuesve.

Ja 10 parashikimet e amerikanėve:

1. Oqeanet do tė jenė gjerėsisht kultivuara dhe jo vetėm pėr peshk. Pėr tė ushqyer 10 miliard njerėz do tė na duhet tė kultivojmė pėr veē tokės bujqėsore, edhe oqeanet. Buqėsia e algave do tė zhvillohet tej mase, dhe do tė pėrodoret si energji e ripėrtėritshme. Gjasat qė kjo tė ndodh: 10/10

2. Ne tė gjithė do tė jemi tė lidhur me kompjutera pėr ta bėrė trurin tonė tė punojė mė shpejt. Kjo ėshtė diēka qė pritet tė ndodh pėr shumicėn e njerėzve nė vitin 2050. Nė 2075 pjesa mė e madhe do tė perdor mekanizma tė vendosur nė tru pėr ta bėrė atė tė funksionojė mė shpejt dhe nė fund tė shekulli, pothuajse tė gjithė do ta bėjnė kėtė. Gjasat 10/10

3. Ne do tė kemi mundėsinė tė komunikojmė nėpėrmjet trasmetimit tė mendimit. Shkėmbimi i mendimit do tė jetė po aq i thjesht sa formulimi i tij me fjalė. Tė marrėsh mendime dhe t`i ēosh ato nė njė tru tjetėr do tė jetė po aq e thjeshtė sa t`i hedhėsh ato nė rrjet. Gjasa 10/10

4. Ne do tė pėrdorim tė gjithė energjinė bėrthamore. Kjo me shumė gjasa do tė ndodh rreth vitit 2045-2050 dhe me siguri do tė ketė ndodhur nė vitin 2100. Parashikohet gjėrėsisht se do tė arrihet qė tekonologjitė t`i pėrshtaten tė jgitha energjisė bėrthamore. Mbase mund tė pėsojė njė rritje edhe energjia diellore. Por ajo ēka ėshtė e sigurt , ėshtė se energjia e erės nuk dotė etė mė nė qarkullim. Gjasa 10/10

5. Do tė jenė krijuar njerėz tmerrėsisht inteligjent dhe tė pavdekshėm nė 2112. Kjo falė ADN dhe inxhienerisė robotike. Kjo ka tė ngjarė tė bėhėt e mundur nėpėrmjet pėrdorimit tė mekanizmave nė tru,pra lidhjeve elektronike, qė do tė zgjasin jetėgjatėsinė. Dhe kjo nuk ėshtė ēudi sepse padeksia e teknolgjisė ėshtė njė gjė e provuar. Gjasa 9/10

6. Njė monedhe e vetme nė tė gjithė botėn. Kjo ėshtė shumė e besueshme. Ne tashmė shohim monedhėn elektronike qė po pėrdoret kudo dhe kjo pririje do tė vazhdojė. Ajo ēka ėshtė e mundshmėm ėshtė fakt se nga mesi i shekullit do tė ketė shumė pak monedha rajonale, dhe nė fund tė shekullit parashikohet qė ato tė dalin nga qarkullimi pėr t`ia lėnė vendin vetėm njerės. Monedhės botėrore. Gjasat 8/10

7. Antarktida do tė hapet pėr biznes. Kjo zonė e globit ia vlen tė mbahet thjesht si hapėsirė natyrore e botės sė egėr, por ajo ēka parashikohet ėshtė se presionet nė rritje pėr zvogėlimin e burimeve, mund t`i shndėrrojnė dia territore tė gjera tė Andarktidės , nė hapēsira komerciale. Kjo mbase mund tė arrihet pa dėmtuar natyrėn nėse do tė kemi teknologji shumė tė zhvilluar, por ajo ēka ėshtė e pritshme ėshtė qė burimet e Antarktidės do tė jenė gjėrėsisht tė frytėzuara. Gjasa 8/10

8. Kalifornia do tė ndahet nga SHBA. Ekzistojnė tashmė shume kushte qė parashikojnė ndarjen politiko-ekonomike tė kalifornisė nga SHBA. Dhe mbase mund tė ndodh edhe para pėrfundimit tė shekullit. Presionet janė shtuar pėr shkak tė difenrencave nė ekonomi, dhe kalifornianėt refuzojnė ēdo ditė e mė shumė tė paguajnė pėr tė tjerėt, nė shėrbim tė mbarvajtejs sė SHBA.

9. 80% e martesave do tė jenė martesa gay. Kjo duket njė gjė e pashmangshme sepse tashme nė shumė vende perrendimore po legjitimohen martesat gay. Rritja e jetėgjatėsisė ėshtė gjithashtu element kyē, pasi nėse njerėzit do tė martohen rreth moshės 20 vjeē, dhe nėse ato do tė jetojnė mė shumė se 100, martesa e tyre do tė jetė thuajse e pamundur tė zgjasė. Njerėzit do tė kėrkojnė gjithmonė e mė shumė tė martohen me njerėz qė nuk do t`i ēojnė drejt falimentimit.

10. Ne do tė jemi nė gjendje tė kontrollojmė motin. Ka qė tani disa teknologji qė kontrollojnė tornadot, apo qė mund tė shkaktojnė shi. Por bazuar nė ndyshimet klimatike, shumė njohuri po zhvillohen nė fushėn e kontrollit tė motit. Ne mbase mund tė kemi teknologji pėr tė kontrolluar motin kur tė na duhet.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi