Xhindet

Shko poshtė

Xhindet

Mesazh  Odin prej 28.03.11 17:20

Xhindet

Ashtu si djalli, xhindet kanė hyrė nė demonologjinė shqiptare nga sfera e demonologjisė sė feve monoteiste, duke zėvendėsuar figura mė tė hershme tė mitologjisė primitive. Xhindet e besėtytnisė popullore shqiptare gjenden natėn gjithkund, jashtė nė kopsht, apo nė tualet.

Vendet ku u pėlqen tė mblidhen janė cipat e rrėkeve, aty ku derdhen cikat a gjerbat e shiut nga pullazi. Pėr po kėtė arsye bėnin kujdes edhe gratė qė tė mos hidhnin ujėt e nxehtė me tė cilin kishin larė kėnanė e nuses, se po tė digjnin ndonjė xhind, nusja do tė shkallohej.

Nė krahina tė ndryshme besohet se zbresin netėve nėpėr pėrrenj, duke u rėnė daulleve dhe duke bėrė potere tė madhe.

Nė Tiranė, kur e fusin foshnjėn nė djep pėr herė tė parė, nėn shtroja i shtinė njė gozhdė dhe njė qese pėrplot me fara liri, qė kur tė vinė xhindet pėr tė marrė foshnjėn, tė harrohen duke numėruar kokrrat e melit e tė mos i bėjnė keq fėmijės.

Kur janė duke kėnduar, nuk duhet tė thuhet se po kėndojnė xhindet, por shtojzovallet (shtoj-zot-vallet). Edhe kėta zhduken me tė dėgjuar kėngėn e kėndesit: “…kėndoi kokoshi dhe ikėn xhindet”. Sipas besimit popullor, njė njeri mund “tė shuplaket po tė shkelė nė sofėr (trevezė) tė xhindeve”.

Nisur nga kjo e dhėnė, ne na duket se xhindi i besimeve popullore s’ėshtė tjetėr veēse njė zanė e rrėgjuar dhe e kontaminuar.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi