Protesta me 14 janar

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Protesta me 14 janar

Mesazh  Gon! prej 11.01.12 13:04

Ndoshta kjo teme nuk i pershtatet forumit, por megjithate u kerkoj falje dhe shpresoj qe moderatoret te mos e fshijne te pakten per disa dite...

Protesta me 14 janar ne Kosove - A do t'i bashkangjiten kesaj proteste edhe qytetaret e Shqiperise qe t'i vijne ne ndihme bashkekombasve te tyre Kosovare? Kjo proteste do te jete shume domethense per kombin tone sikur te beheshim bashke Kosove e Shqiperi. Tash ka ardhur koha dhe momenti qe te ngrihemi ne kemb te gjithe shqiptaret kudo qe jane. Jane duke u bere padrejtesi te medha ndaj dy shteteve tona dhe ndaj vellezerve e motrave tona ne Shqiperi, Kosove, Lugine te Presheves, Mal te Zi, Maqedoni dhe Cameri. Si duhet te organizohemi ne Shqiptaret nje here e mire dhe te behemi nje grusht i fort per te gjith boten dhe t'u tregojme atyre se ne jemi ketu "Dem Baba Dem"? Mirepo kete gje vetem populli me kryengritje mund ta bej, sepse qeveritaret tane kane rene ne gjume te thell dimeror dhe nuk iu bie ne mend per tokat e tyre...

Pres mendimet e te gjithe anetareve. Shpresoj qe te jene te nje mendimi te gjithe.
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Cimi Elezi prej 11.01.12 13:29

Ne nje mendje jam me ty Gon, te gjith shqiptaret duhen te ngrihen per te vendosur njehere e mire te drejtat e tyre....
po dicka me ben pershtypje,ne nje shkrim tendin te para do kohesh,sikur sishe dakort me menyren qe kishin zgjedhur te tjeret per te kerkuar te drejten e tyre pavarsisht bindjeve partiake,e thene thjesht,ska rendesi se kujt partie i perket,e rendesishme eshte qe ata qe jane siper kupoles,te kene te njejten ndjesi qe ka populli,qe fatkeqesisht,jane te pakte per mos thene asnje.....
jam plotesisht me ty i nderuar,qe duhet nje bashkim i fuqishem per ti treguar botes,se kush jemi ne,per tu treguar se sjemi ardhes,si shkjau e te tjere,te lindur ne kete toke qe quhet ILIRI,ALBANI e SHQIPERI,qe te tre emrat kan vetem nje kuptim,te jetojme te lire ne trojet tona.
avatar
Cimi Elezi

281


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gon! prej 11.01.12 13:47

E di i nderuar qe ne nje shkrim une i kam dhene perkrahje Sales, por ashtu duken gjerat nganjehere. Megjithate nuk mund t'i fajsojme koke e kembe edhe qeveritaret, sepse fundja ndoshta ata jane te shtypur nga dikush tjeter nga jashte me dijen e tyre, kurse ne jemi te shtypur por fatkeqesisht popullata e gjere nuk po e kupton si duhet kete dhe une nuk shkrova ne emer te asnje partie politike dhe nuk jam i ndikuar politikisht. Kete qe e thash me larte e thash me gjithe zemer e shpirte, sepse nuk mund te duroj me kur shoh se cfare padrejtesish jane duke ndodhur ndaj vellezerve e motrave tona kudo qe jane. Sigurisht qe e keni pare se cfare ligje kane nxjerr per shqiptaret pushteti i Cerna Gores, 1000 euro gjobe vetem nese mban flamurin me shqiponje kuq e zi, e kjo eshte ofendim per te gjithe shqiptaret kudo qe jane dhe me se shumti per dy shtetet shqiptare Shiperin dhe Kosoven.

Gjithesesi te falemnderoj shume per perkrahjen, por do te ishte mire sikur te vinit ne vendin tone, te na bashkangjiteshit ti dhe te gjithe ata qe kane mundesi. Dhe ne do t'iu bejme konak neper shtepit tona sic duhet ta bej vellau per vella. Une jam qytetar i Kamenices ku pjese e ketij qyteti eshte edhe Dheu i Bardhe - pika kufitare e cila do te bllokohet me 14 janar. Ate dite jemi te organizuar te gjithe vendasit qe te bejme me te miren e mundshme ndaj bashkekombaseve tane te cilet pritet se do te vijne dhe do t'i bashkangjiten protestes. Cdonjeri nga ne nese niset vetem, e ka per detyre te mendoj se eshte vete i dyti ne kufi, nese planin ka pasur te marre vetem nje buk, atehere ai do te marre dy buke qe te mendoj per te dytin i cili i vjen nga Shqiperia ose Maqedonia. Pra ne jemi munduar te organizohemi sa me mire dhe t'i presim bashkekombasit tane sa me mire ate dite.

Jeni te mireseardhur
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gon! prej 11.01.12 15:06

Kurti: Nė 14 janar do bllokojmė kufirin me SerbinėRreth 90 autobusė me aktivistė dhe qytetarė tė organizuar nga Lėvizja Vetėvendosje mė 14 janar do tė niset nga komunat e Kosovės, por edhe nga Tirana dhe do tė kenė vetėm njė destinacion; kufirin me Serbinė, pėrkatėsisht pikėkalimet nė Merdare dhe Dheu i Bardhė.

Sekretari i pėrgjithshėm i kėsaj lėvizje, Dardan Molliqaj tha se janė duke u bėrė pėrgatitje pėr kėtė aktivitet nėpėr tė gjitha komunat e Kosovės e po ashtu pėrgatitjet po bėhen edhe me diasporėn dhe me Tiranėn, ku sot kreu i lėvizjes, Albin Kurti me njė delegacion do tė ketė takime me qytetarė atje.

Duke treguar itinerarin e kėtij aktiviteti, Molliqaj tha se nisja e autobusėve nga tė gjitha komunat do tė bėhet nė orėt e hershme tė mėngjesit, ndėrsa bllokimi i dy pikėkalimeve do tė bėhet nė mesditė.

Paralajmėrimin e organeve tė rendit se nuk do tė lejojnė bllokimin, Molliqaj nuk e merr seriozisht, pasi qė, sipas tij, kėto institucione asnjėherė nuk kanė qenė serioze.

Sipas zyrtarėve tė Vetėvendosjes, ky aktivitet duhet tė rezultojė me respektimin e vendimit tė cilin e ka marrė Kuvendi i Kosovės javė mė parė pėr reciprocitet tė plotė politik, ekonomik dhe tregtar me shtetin e Serbisė.
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Fakiri prej 11.01.12 15:48

Kėshtu duhet tė gjithė sė bashku jemi njė komb dhe do tė reagojm sė bashku nga katėr anėt e Shqipėrisė nė mbrojtje tė Kombit dhe sė bashku drejt Bashkimi... Dardan Molliqaj i njeh shumė mirė organet e rendit ata pėrfat tė keqe gjithnjė e pėrsėrisin historin pėr tė keq gjithnjė e rafin vėllan pėr shkja (sėrb) kėshtu ishte nė tė kaluar dhe kėshtu ėshtė akoma vetėm bashkimi i shqiptarėve nė njė shtet e ndalon reagimi e forcave tė rendi qė mjerisht quhen kėshtu vetėm kur janė nė pyetje shqiptarėt ndėrsa ndaj minoriteti serb janė sikur organizat bėmirėse duke i toleruar ata pa limit...
avatar
Fakiri

1012


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PRIZRENI-14 JANAR

Mesazh  laureta prej 12.01.12 20:18

ME GJEJ NJE POLITIKAN TE NDERSHEM UN TE SJELL NJE PROSTITUTE TE VIRGJER - Andaj pse te mos luftojme kunder atyre qe kan ndotur veten dhe provojne te infektojn te tjeret asesi nese ata jan autonomi e serbis ne jemi autonomi te vetes dhe vendit tone jo rastesishte thuhet koha eshte e maskranjve por atdheu i shqiptarve respekt
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kosova ,enderra ime e zgjuar

Mesazh  kalaja prej 12.01.12 22:13


...kosova eshte gjaku yne qe nuk falet,kurban qe therre e dhemb ne loqke te zemres ...kosova ndjenja ime e dhembjes,dashurise dhe krenarise...kosova vater e perjetesise kombetare.!...
avatar
kalaja

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prizreni

Mesazh  laureta prej 12.01.12 22:56

bukur kalaja e prizrenit te pershendes
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gon! prej 13.01.12 9:17

Ju lutem,

Ti leme poezit tani, ne nuk na duhen me poezit por veprat dhe per vepra me duket se ka ardhur koha dhe momenti me i duhur. Te marrim hapin e pare qe neser me 14 janar, jo vetem ne te mire te shtetit te Kosoves, por ne te mire te kombit Shqiptar, te bejme separi hapin e vogel dhe dalengadale do mberrijme deri tek hapi i madh. Une me kete tem qe kam hapur kuptova se sa te ftohet jane shqiptaret ne pergjithesi dhe sa kane vullnet per te marre nje iniciativ te tille ne te mire te tyre.

Vertete jam i zhgenjyer nga anetaret e forumit, po tregohen haptazi se sa jane te lodhur sa nuk kane force as te perdorin gishtrinjte per te shkruar dy rreshta ne lidhje me kete teme.
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  maximus prej 13.01.12 9:36

Gon! shkruajti:Ju lutem,

Ti leme poezit tani, ne nuk na duhen me poezit por veprat dhe per vepra me duket se ka ardhur koha dhe momenti me i duhur. Te marrim hapin e pare qe neser me 14 janar, jo vetem ne te mire te shtetit te Kosoves, por ne te mire te kombit Shqiptar, te bejme separi hapin e vogel dhe dalengadale do mberrijme deri tek hapi i madh. Une me kete tem qe kam hapur kuptova se sa te ftohet jane shqiptaret ne pergjithesi dhe sa kane vullnet per te marre nje iniciativ te tille ne te mire te tyre.

Vertete jam i zhgenjyer nga anetaret e forumit, po tregohen haptazi se sa jane te lodhur sa nuk kane force as te perdorin gishtrinjte per te shkruar dy rreshta ne lidhje me kete teme.

I nderuar GON,

Te pergezoj per patriotizmin dhe per deshiren e madhe qe ke per te trajtuar nje teme me te cilen eshte lidhur ngushte interesi jone kombetar. Por do te isha i mendimit qe si do te shkoj puna neser thjesht do te harrohet, pasi pervoja na ka treguar qe ne si komb kemi harruar historine, traditat dhe deshmoret te cilet sakrifikuan gjithacka per te miren e kombit. Shpresoj qe neser mos te ndodhe ajo qe thashe me lart, por te jete hapi i pare i kombit tone, qe ti tregoje dhembet kujtdo pushtetari dhe tja beje te qarte, qe ai qe hudhėheq dhe qe vendos eshte populli dhe jo karriget e renda te pushtetit te tyre.

Rrofte SHQIPERIA!
avatar
maximus

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gon! prej 13.01.12 10:50

Une enderroj gjithnje per bashkimin e trojeve tona i nderuar Maximus dhe vullnet kam qe te ndermarim nje iniciativ te tille, mirepo vetem bashkimi ben fuqi! Nuk mund te bejne asgje nje grup njerezish, duhet patjeter qe te gjithe te qohen ne kembe dhe ketu nuk jane fajtor pushtetaret me se shumti, kriminelet me te mdhenje jane europa, ata na gjymtuan dhe ne jemi sot keshtu si jemi. Ne nuk duhet te qohemi ne kembe per te rrezuar pushtetet, por duhet te qohemi ne kembe qe t'i fajsojme ata qe na coptuam dhe te kerkojme qe te na kthejne trojet tona, te kerkojme qe te na lirojne nga burgu shume vjeqare, europa eshte ajo qe na futi ne burg me shekuj e shekuj, na pergjysmoi e gjithqka na beri. Ne kemi mundesi qe te padisim europen ne gjykatat me te larta qe ekzistojne dhe jam i bindur se fitojme, sepse kemi te drejte. Te kerkojme nga turku dhe Vatikani qe te hapin dokumentet te cilat i mbajne ne arhive, te dalin ne pah para botes marifetlleqet dhe te bemat e europes qe na bene. Turku i shiti trojet tona apo jo?! Mirepo jo me deshiren e tij, ai i kishte humbur ato dhe nuk kishte tjeter rrugdalje nga europa vetem se t'i nenshkruaj ato toka si te shitura, pra ai kishte trysni nga europa qe ta bente nje gje te tille. Po te kerkonim ne nje gje te tille, te jeni te bindur se turku do te dale dhe te tregoj te verteten, ai nuk do te lejoj t'i mbetet mbi supe ky krim i rende, mirepo rrezikon te kris lufte e trete boterore ndoshta. Eh cfare te bejme ne te shkretet tjeter? Le te kris atehere, ndoshta fati kthehet ne anen tone, sepse ne tani me asgje nuk kemi. Dalengadale jane duke na coptuar edhe kete pak toke qe na ka mbetur, Greku ne njeren ane e Shkjau ne anen tjeter, ne me keq nuk mund te behemi se qe jemi...!
Protesta nuk do te perfundoj ne nje dite te vetme, per kete ju siguroj, por une deshiroj qe kjo proteste te marre permasa edhe me te medha, sic e kam thene edhe me larte.
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  maximus prej 13.01.12 11:30

Gon! shkruajti:Une enderroj gjithnje per bashkimin e trojeve tona i nderuar Maximus dhe vullnet kam qe te ndermarim nje iniciativ te tille, mirepo vetem bashkimi ben fuqi. Nuk mund te bejne esgje nje grup njerezish, duhet patjeter qe te gjithe te qohen ne kembe dhe ketu nuk jane fajtor pushtetaret me se shumti, kriminelet me te mdhenje jane europa, ata na gjymtuan dhe ne jemi sot keshtu si jemi. Ne nuk duhet te qohemi ne kembe per te rrezuar pushtetet, por duhet te qohemi ne kembe qe t'i fajsojme ata qe na coptuam dhe te kerkojme qe te na kthejne trojet tona, te kerkojme qe te na lirojne nga burgu shume vjeqare, europa eshte ajo qe na futi ne burg me shekuj e shekuj, na pergjysmoi e gjithqka na beri. Ne kemi mundesi qe te padisim europen ne gjykatat me te larta qe ekzistojne dhe jam i bindur se fitojme, sepse kemi te drejte. Te kerkojme nga turku dhe Vatika qe te hape dokumentet te cilat i mbajne ne arhive, te dalin ne pah para botes marifetlleqet dhe te bemat e europes qe na bene neve. Turku i shiti trojet tona apo jo, mirepo jo me deshiren e tij, ai i kishte humbur ato dhe nuk kishte tjeter rrugdalje nga europa vetem se t'i nenshkruaj ato toka si te shitura, pra ai kishte trysni nga europa qe ta bente nje gje te tille. Po te kerkonim ne nje gje te tille, te jeni te bindur se turku do te dale dhe te tregoj te verteten, ai nuk do te lejoj t'i mbetet mbi supe ky krim i rende, mirepo rrezikon te kris lufte e trete boterore. Eh cfare te bejme ne te shkretet tjeter? Le te kris atehere ndoshta fati kthehet ne anen tone, sepse ne tani me asgje nuk kemi. Dalengadale jane duke na coptuar edhe kete pak toke qe na ka mbetur, Greku ne njeren ane e Shkjau ne anen tjeter, ne me keq nuk mund te behemi se qe jemi...!
Protesta nuk do te perfundoj ne nje dite te vetme, per kete ju siguroj, por une deshiroj qe kjo proteste te marre permasa edhe me te medha, sic e kam thene edhe me larte.
GON!

Te dy ne bashke jemi deshmitar sesi evropa po e shlyen borxhin qe ka ndaj trojeve shiptare dhe se si po i del fjala e Presidentit te Nderuar American WILSON i cili nuk pranoj copetimin e metejshem te SHQIPERISE dhe i tha fuqive te medha qe kjo qe po beni do ta vuani mbas shume vitesh. NATO e beri detyren e saj me nderhyrjen ne KOSOVE dhe i ktheu saj pavaresine. Nuk pse tja hedhim fajin evropes pasi copetimi i trojeve shqipetare u be mbas luftes- ruso turke dhe kosova ju dha serbise si placke lufte sepse shqipetaret mbas betejes se mirdites nuk pranuan te luftonin me kunder perandorise osmane dhe nuk ju bashkuan luftes pas thirrjeve te bera nga ruset. Pavaresisht kesaj Austro-Hungaria arriti te mbronte trojet aktuale te shqiperise sipas mareveshjes se budapestit para se te fillonte lufta ruso turke se ne rast fitoreje nga ruset rumelia do te fitonte autonomine. I nderuar GON nuk duhet ta shohim me fajin te nderkombetaret apo tja hedhim fajin historise dhe padrejtesive te fuqive te medha ndaj kombit tone. Duhet te shikojme perpara te ecim dhe te vendosim fatin tone me vepra te medha me patriotizem dhe te shfrytezojme potencialet tona si popull per te rizgjuar krenarine kombetare per te ngjallur shpirtin e me te madhit ideal FLAMURIT tone. Vetem keshtu do te mund ti kthejme gjerat ne favorin tone nuk fuqi me te medha se bashkimi i nje populli dhe askush nuk do te kete me uqi per te bere pa drejtesira ne emer te tij apo ne kurriz te tij. Nuk ti besojme endrave per bashkim por duhet ti besojme bashkimit. Nuk rendesi numri apo buxheti apo fuqia rendesi ka qe shpirt te mos vdese. Do te doja shume qe te shohim perpara dhe te bindemi qe jemi vete ne ato qe kemi ne dore per te ndryshuar gjerat dhe nqs ndodh dicka jemi ne dhe vetem ne pergjegjes. Sic ka thene dhe populli jone i mencur "SIPAS VENDIT BEHET KUVENDI"

RROFTE POPULLI SHQIPTAR, RROFTE SHQIPERIA.
avatar
maximus

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gon! prej 13.01.12 12:16

Une ate e kerkoj pra, qe te qohemi ne kemb te gjithe bashk, por nuk mund t'ia falim europes per coptimin e trojeve tona qe na i beri me ate politiken e tyre te komplikuar dhe te piste, kurse Amerika nuk eshte europe apo jo! Europa kurr dhe asesi nuk mund ta shlyej borxhin ndaj nesh pervec nese na kthehen te gjitha tokat qe na u morren ne luftrat e shumta etap pas etape dhe shkak i grabitjes se trojeve tona ishte pikerisht europa dhe askush tjeter sipas mendimit tim. Te gjitha marreveshjet ne vende te ndryshme ishin plan i europes dhe ne te gjitha ato marreveshje pesoi vetem Shqiptaria, kurse te gjithe te tjeret ne ballkan perfituan. Edhe Turqia ka borxh te madh ndaj popullit shqiptar, sepse ajo u desh te na mbronte dhe te mos lejonte coptimin e tokave te "saj", sepse ne ate kohe vendet tona kane qene toke e turkut, por qe i kan pasur kufijte e paprekur dhe kete duhet ta dijne te gjithe, pas humbjes se turkut u coptua Shqiptaria dhe tash ju thoni se shqiptaret nuk luftuan aty e ketu dhe per ate u coptuan tokat, jo por kjo ishte pikerisht politika e europes kuqke i nderuari Maximus dhe shqiptaret nuk kishin faj se nuk dinin kah t'ia mbanin dhe per kend te luftonin ne ate kohe, ndodhen katastrofa te medha qe shqiptaret nuk dinin as cfare ishte duke ndodhur! Shqiptaret ishin gjeneralet kryesor qe shperben perandorin osmane nga brenda, por sulmi pastaj u erdhi nga jashte. Une keshtu i kuptoj keto gjera te pakten...! Por tani mendoj se te gjithe shqiptaret e dijne se deri ku kane qene kufijte shqiptar dhe e dijne qe ato toka na jane marre padrejtesisht, dhe me te drejte duhet ta ngrehin zerin tani dhe t'i kerkojne pronat e tyre. Le te mos harrojme se ne kohen e Enverit per shkak te diktatures qe ka qene ka pasur shume shqiptar qe nuk e kane ditur se ku eshte Kosova, e lere me te mendojne se ne Kosove flitet shqip dhe jane vellezer te tyre...
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Fakiri prej 13.01.12 12:41

I nderuar Gon! ne bėjmė thirrje pėr bashkim dhe mbrojtje tė historis sonė kombtare ndėrsa pushtetarėt dhe aragatėt e tyre janė kundėr bashkimi.Sepse me Bashkimin e Shqiptarėve nė njė shtet nuk do ketė vend pėr njėrėzit sikur Sali Rama dhe Hashim Haxhia dhe do e mos po bėjnė ē'mos qė tė bojkotojėn kėto nisama.Saliu nuk mė befason por Hashim mė befason shumė nga njė djalosh ēlirimitar ėshtė bėrė njė personalit kukėll nė dorėn e ndėrkombėtarėve si duke pushteti ja ka trubulluar arsyjen dhe ndėrgjegjen dhe del me deklarat mjerane kundėr VV dhe Aleancės kuq e zi.Mbrėmė nė Prizren,nga dikush "tė panjohur" argatėt e pushtetit nė mėnyrė organizative tinėzisht janė largue (shkatėrruar) tė gjitha pllakatat e VV me tė cilat ftohen qytetarėt nė protesten e 14 janarit.Dhe kėtė nuk e bėn Ndėrkombėtarėt (sėpata) por e bėn mjeranėt tanė (bishtat e sėpatės).. Se kur do tė vetėdijsohemi kėtė nuk po e di,e ka marrė e keqja kėtė popull para...
avatar
Fakiri

1012


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gon! prej 13.01.12 12:55

Historia jone qysh ne fillim ka filluar te shkruhet me genjeshtra, e fryre me politika te ndryshme dhe nga religjionet, ende vazhdon nje gje e tille.

Megjithate, ne shpresojme dhe bejme thirrje vazhdimisht....!
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gon! prej 13.01.12 13:41

Fundja, ne nuk po bejme krim ndaj askujt, ne vetem po kerkojme drejtesi ndaj nesh, ne po kerkojme ate cfare na takon sic i takon cdo populli ne mbare boten. E gjithe europa jane duke e shikuar me trishtim kete nisme nga ana e Levizjes Vetevendosje, poashtu edhe Ameriken e kane kthyer nga vetja per te na bere lutje neve qe te mos e bejme nje gje te tille per hire te asaj se cfare beri ajo per ne. Ata frigohen tani se kjo iniciativ e kesaj levizje do te marre permasa me te medha dhe une shpresoj dhe deshiroj qe nje gje e tille te ndodh.
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Fakiri prej 13.01.12 14:03

Pa dyshim se vetėm tė drejtėn tonė po e kėrkojmė as mė pak as mė shumė vetėm atė qė ėshtė e jona pra njė SHQIPĖRI NATYRALE dhe duke u treguar kėmbėngulės nė kėrkesat tona legjitime do ta arrijė qėllimin i nderuar Gon!
avatar
Fakiri

1012


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 14:50

Ambasada gjermane,franceze,britanike,amerikane,dhe ajo italiane bejne thirrje qe njerezit me dinjtet,te mos dalin neser ne kete makaberr qe ben vetevendosje
Ja ku e keni lajmin:
http://www.telegrafi.com/lajme/peseshja-e-shqetesuar-2-19573.html
avatar
Gjinkalla

309


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Fakiri prej 13.01.12 14:55

Ndoshta duhet ti drejtoheni vetė shtetit Kriminal Sėrb qė mos ta ndaloj qakullimi e mallrave dhe njerėzve ......... ata ndaluan dhe nuk e lanė tė fute ministri i qeverisė sė kosovės qė njėherish ėshtė edhe por negociatave me sėrbin nė dėm tė ēėshtjes sonė qė bėn me ndėrmjetėsimin e Brukselit...Kėshtu deklaronin edhe nė kohėn e okupimit qė tė mos protestohet dhe mos tė provokohen forcat e rendit,kur e panė vullnetin e popullit shqiptar qė po protestonte dhe organizohej pėr luftėn e saj Ēlirimtare ata pastaj i ndryshuan deklaratat e tyre .Besoj se edhe kėsaj rradhe do tė ndodhė e njejta gjė ....
avatar
Fakiri

1012


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Fakiri prej 13.01.12 15:01

http://www.youtube.com/watch?v=uYjijrRI_Ng ndoshta nuk e kanė "parė" ambasadorėt kėtė akt tė Sėrbis..


Edituar pėr herė tė fundit nga fakiri nė 13.01.12 15:03, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Fakiri

1012


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gon! prej 13.01.12 15:03

gjinkalla5 shkruajti:Ambasada gjermane,franceze,britanike,amerikane,dhe ajo italiane bejne thirrje qe njerezit me dinjtet,te mos dalin neser ne kete makaberr qe ben vetevendosje
Ja ku e keni lajmin:
http://www.telegrafi.com/lajme/peseshja-e-shqetesuar-2-19573.html
Lajmet i percjellim te gjithe ore gjinkalla dhe kjo nuk eshte makaber, por eshte nje proteste me ane te ciles kerkojme te drejtat tona te cilat na kane mohuar ne cdo lami deri tani, e cfare njeriu je ti?

fakiri shkruajti:Ndoshta duhet ti drejtoheni vetė shtetit Kriminal Sėrb qė mos ta ndaloj qakullimi e mallrave dhe njerėzve ......... ata ndaluan dhe nuk e lanė tė fute ministri i qeverisė sė kosovės qė njėherish ėshtė edhe por negociatave me sėrbin nė dėm tė ēėshtjes sonė qė bėn me ndėrmjetėsimin e Brukselit...Kėshtu deklaronin edhe nė kohėn e okupimit qė tė mos protestohet dhe mos tė provokohen forcat e rendit,kur e panė vullnetin e popullit shqiptar qė po protestonte dhe organizohej pėr luftėn e saj Ēlirimtare ata pastaj i ndryshuan deklaratat e tyre .Besoj se edhe kėsaj rradhe do tė ndodhė e njejta gjė ....

Kjo eshte mese e vertete i nderuari Fakir. Ne fillim UĒK-n i quanin grupe terroristesh e gjithe bota, por me vone cfare ndodhi...?!
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:07

Gon i nderuar me thuaj ti,a ka thirrur ndonjehere vetevendosja protesta per papunesine qe e kemi 70%,ose varferine qe e kemi 50% ?
Kur e ben kete vetevendosja atehere do te dal ne protesta,por besoj se kete kurre ne jete nuk do e ben,ngase asaj nuk i konvenon qe kosova te kete progres,por vetem dhune,korrupsion,komunizem etj.
avatar
Gjinkalla

309


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Fakiri prej 13.01.12 15:16

gjinkalla5 shkruajti:Gon i nderuar me thuaj ti,a ka thirrur ndonjehere vetevendosja protesta per papunesine qe e kemi 70%,ose varferine qe e kemi 50% ?
Kur e ben kete vetevendosja atehere do te dal ne protesta,por besoj se kete kurre ne jete nuk do e ben,ngase asaj nuk i konvenon qe kosova te kete progres,por vetem dhune,korrupsion,komunizem etj.


I ke ngatėruar gjėrat kėto qė thua janė tė mirėseardhura pėr qeverin dhe VV ėshtė duke i kundėrshtuar po kėto dukuri...
avatar
Fakiri

1012


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gon! prej 13.01.12 15:30

gjinkalla5 shkruajti:Gon i nderuar me thuaj ti,a ka thirrur ndonjehere vetevendosja protesta per papunesine qe e kemi 70%,ose varferine qe e kemi 50% ?
Kur e ben kete vetevendosja atehere do te dal ne protesta,por besoj se kete kurre ne jete nuk do e ben,ngase asaj nuk i konvenon qe kosova te kete progres,por vetem dhune,korrupsion,komunizem etj.
Ty te paskan lene veshe e sy o njeri, e cfare ka bere Albini qe nga koha e demonstratave studentore para lufte, ne lufte e pas lufte? Perse iu thyen turinjte edhe nga Serbia edhe nga Unmiku edhe nga policia kosovare me urdher te pushtetaseve? U bene dy dekada qe ai sakrifikohet i pari dhe kerkon diqka te madhe...! E cfare tjeter eshte duke kerkuar ai perpos veteqeverisjes e barazis ndershterore e cila eshte ne te mire te popullit...?! Nese shkembehen mallerat si duhet, atehere sigurisht qe papunesia do te ishte ne ulje e jo ne rritje e siper, mirepo prodhimet serbe jane duke i shkaterruar prodhimet vendore dhe nese nuk ka prodhim nuk do te kete as perparim ekonomik ne vendin tone. Une nuk dua te hy ne politik me ty dhe me askend, une kete tem e hapa i shtyre nga vetja dhe askush tjeter, une nuk po kerkoj qe vetem per zbatim te reciprocitetit te plote me Serbin te dali ne proteste populli, por une kerkoj qe kjo te jete vetem nisme fillestare dhe te marre permasa te medha kombetare ne te mire te gjith shqiptareve qe jetojne ne Ballkan.

Shpresoj qe te jeme i qarte per ty dhe per te gjithe te tjeret se nuk kam prapavi politike ketu.
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:35

Kur te gjitha vendet perendimore e njohen kosoven,dhe te gjitha keto vende jane kunder vetevendosjes ,atehere skam se cfare ta zgjas me shume!
avatar
Gjinkalla

309


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gon! prej 13.01.12 15:41

Sigurisht, madje dolen dy Amerikan para planifikimit te protestave ku thane se gabimi me i madhe ka qene shperberja e Jugosllavis dhe krijimi i shtetit te Kosoves, ku thane se edhe Kosova duhet te pajtohet me nje ndarje per stabilitetin e rajonit, ndarja e Mitrovices pra...! E sa here u coptua Shqiptaria? A mund te mi numerosh ndarjet qe iu bene Shqiptaris ti i nderuari Gjinkalla?

Mbetesh i pershendetur nga ana ime!
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Fakiri prej 13.01.12 18:14

Diplomatėt Amerikan e patėn trimėruar Millosheviqin qė tė ndėrmerre aksione kundėr UĒK-ės kur e panė vendosmėrin e Shqiptarėve pėr rezistencė e akuzuan vetė Sėrbin dhe Millosheviqin pėr tejkalim kompetencash dhe dijet se ku pėrfundoj ai pastaj.....kėshtu janė duke i trimėruar edhe qeveritarėt e Prishtinės,por edhe kėta fare leht mund tė pėrfundojn sikur Millosheviqi....Pas deklaratave tė kryeministri Thaēi duke e quajtur Vetėvendosjen vetė-fundosje, por edhe paralajmėrimeve se nuk do tė lejohet pėrsėritja e ngjarjeve tė Tiranės nė Prishtinė, kanė reaguar edhe pėrfaqėsuesit e Vetėvendosjes. Gjatė njė tubimi me qytetarė Glauk Konjufca nuk la pa i pėrmendur prononcimet e Thaēit, ai madje tha se Thaēi po sillet si Gadafi.“Nė njė paraqitje plotė panik, kryeministri Thaēi pėrmendi edhe vrasjet duke uruar qė kjo tė mos ndodhė, mirėpo ne po i themi vetėm njė gjė kryeministrit se edhe Gaddafi ka vrarė qytetarėt e tij, por nuk i vret mė ”, ka thėnė Konjufca. Dhe mė sė shumti kujdes duhet tė tregoj ministri i punėve tė brendshėm Rexhepi se nė politikė mund tė pėrfundon shumė shpejt sikur njė "kokė turku"...
avatar
Fakiri

1012


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Cimi Elezi prej 13.01.12 21:53

gjinkalla5 shkruajti:Kur te gjitha vendet perendimore e njohen kosoven,dhe te gjitha keto vende jane kunder vetevendosjes ,atehere skam se cfare ta zgjas me shume!
duke marre shkas nga shkrimi juaj,se shoh qe i kan fshire,me thuaj gjinkall,kur na ka dashur ndonjehere europa? Citove gjermanin,franc e te tjere.Po per Bismarkun ne kemi qene nje shprehje gjeografike,a nuk ishte perendimi qe e coptoi Shqiperine,dhe u fali trojet tona,serbise,greqise,maqedonise dhe malit te zi.Dicka luhet ne kurriz te shqiptareve,per nje popull autokton,qe vetem disa zera shkencetaresh e ngrene lart kombin tone,por qe perendimi i mbyt me heshtjen e tyre.Ka shume pikepyetje e nderuar?????????????????
avatar
Cimi Elezi

281


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gon! prej 13.01.12 22:49

cimi elezi shkruajti:duke marre shkas nga shkrimi juaj,se shoh qe i kan fshire,me thuaj gjinkall,kur na ka dashur ndonjehere europa? Citove gjermanin,franc e te tjere.Po per Bismarkun ne kemi qene nje shprehje gjeografike,a nuk ishte perendimi qe e coptoi Shqiperine,dhe u fali trojet tona,serbise,greqise,maqedonise dhe malit te zi.Dicka luhet ne kurriz te shqiptareve,per nje popull autokton,qe vetem disa zera shkencetaresh e ngrene lart kombin tone,por qe perendimi i mbyt me heshtjen e tyre.Ka shume pikepyetje e nderuar?????????????????
Te falemnderit Cimi, edhe ti qe i nje mendimit me mua, por ky nuk eshte vetem mendim, ky eshte nje realitet i cili ka ndodhur me pare dhe vazhdon te ndodhe ende edhe sot e kesaj dite. Te jeni te bindur se ne llogaritemi si nje popull i mallkuar per te gjithe europen ju pelqeu kjo shqiptareve apo nuk ju pelqeu, ne jemi ashtu sic jane Izraelitet...!.
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Fakiri prej 14.01.12 10:16

Ju dėshiroj sot njė ditė mbarė pėr tė gjithė shqiptarėt.Lus Zotin e Madh le t'jua kthjellė mendjen qeveritarėve tanė...se nuk rafen vėllazėrit pėr Shka uroj nga zemra tė kalohet sa mė leht dhe mė mirė kjo ditė popullit dhe VV sukses tė pėrhershme ndėrsa qeverisė shumė mė shumė maturi ndėrsa SHPK- ės qė tė hap sytė dhe mos ti zbatoj urdhėrat e dhunshėm verbėrisht...
avatar
Fakiri

1012


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta e sotme...14 janar -012

Mesazh  kalaja prej 14.01.12 12:17

....JU o' te shtrenjtit e mi ....

..qe sot i caktuat vedit nje mision re shenjte dhe atdhetare !
duke u ndodhur large me mijera km ,NE qe kohet e liga te historise sone na shkaperdredhen ,lutem nga zemra qe protesta qellimmire e JUAJA te arsyetoje qellimit e saj te arsyeshem...duke patzr parasysh qe perballe JUSH do te keni edhe kundershtare te paskurpullt te pushtetin qe per te ardhur ne "fron" nuk zgjodhen mjete as rruge,ata edhe per te mbetur ne pushtet nuk do te zgjedhin mjete as forme...sot,kur te gjithe NE qe Kosoven deshirojme t'a shofim ne binare te nje shteti normal funksional,large nga pesha e rrende e varferise qe e ka kapluar,large nga rruget e korupsionit dhe amoralitetit ekonomik ,lutemi qe ZOTI t'I qeli rrugen e tija te meshires dhe te JU kursej nga veprimet e dhunes dhe te forces qe me siguri te PA NJEREZISHMIT ne pushtet do e perdorin...I pershendes nga zemra dhe me respekt te larte Fakirin ,Laureten(qe me sa kuptoj nga shkrimet i kam vendas-nga pPrizreni historik).Gonin nga Kamenica,Cimin nga gjysma tjeter e trungut te kombit...dhe te gjithe ata qe sot marshuan drejt nje qellimi te larte per te miren e Kosoves! Ndersa per gjinkallen nga Mitrovica kam nje psi porosi:s'munde te jemi inernacinalist (te pa atdhe).para se te jemi nacionalist te vertete (jo me me zemer shoven os shovenist) ..e 'sa per Europen dhe shtetet e saja qe ti vazhdimisht thirresh,eshte po ajo europe e Versajit, Parisit ;londres etc. qe na coptoi dhe na la (gadi nje pashallek)te shkaperrdredhur neper X shtete,por qe sot raportet e forcave ne bote kane ndryshue e me kete edhe interesat e tyre...intervenimet qe u bene pas shume gjakderdhjeve ,u bene per interea te tyre e me se paku per NE???!!! Gon vella, shpresoj se shkrimi im i sotem ne syte dhe arsyen tende nuk do te manifestohet si nje poezi....sepse ekzistojne njeqind forma qe te shprehet dashurija,respekti ,perkrahja dhe besnikerija ndaj idealit per atdhe e liri...ne qe ejmi large atdheut malli per te qendron gjithnje pararoj ne mendje dhe zemer...me dashuri e respekt vellazeror (si moter) kalaja sot nga Myihu i ftohte
avatar
kalaja

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  kalaja prej 14.01.12 12:22

te fala nga Mynihu i ftohte (Gjermani)
avatar
kalaja

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gjinkalla prej 14.01.12 12:45

Deshtim total,me emrin e zotit
avatar
Gjinkalla

309


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

RE: Protesta e sotme -14 janar -012

Mesazh  kalaja prej 14.01.12 16:32

I nderuari Gjinkalle !

Nese edhe ne emer te ZOTIT kjo klike ne pushtet vjedh nga "kuleta" dhe sofra e fukaras,nese ne ermer te ZOTIT uzurpohen me qindra ha toke ,nese ne emer te ZOTIT u qit dhe u shit ne pazar e tere pasurija e shtetit te kosoves per pese pare e ,padronet e rinje s'jane askush tjeter pervec vete keta hajna dhe akraballaku i tyre,qe me plot pergjegesi e them se deri para clirimit nuk paten me shume se nje grusht pulash me-apo pa kotec ose nje kal me nje gjysme qereje....dhe nese me emer te ZOTIT dhe nga ZOTI i MADHERISHEM ky popull dhe kjo toke eshte e nemur perjetesisht qe te mos shofi drite dhe prosperitet,athere edhe kjo protest e sotme le te "deshtoje" ?????!!!!!!! As me pak e as me shume....fike se fike ,edhe nje bakllava permas-siq thone fqinjet e mi -gjakovaret e nderuar !!pershendetje gjinkalle e per Europe duhet ndryshuar mentaliteti,lypset pune shume,pergjegjesi dhe discipline e jo si hajnat ne pushtet qe Kosoven edhe njashtu te varfer e lan lakuriq "ne bisht te aeroplanit !!!!!!!!!".

me respekt kalaja Mynih
avatar
kalaja

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Protesta me 14 janar

Mesazh  Gjinkalla prej 14.01.12 16:41

Se pari mu drejto e nderuara e jo "I nderuari"
edhe une jam kunder hajnise,dhe kur te behet ndonje protesete kunder hajnise edhe une do te dal,por une jam edhe kunder vetevendosjes qe eshte prodhim sllavo-millosheviq.Nese vetevendosje na fton te dalim ne proteste kunder papunesise dhe kunder profesoreve te fakulteti te prishtines edhe une do te dal,sepse ne i kemi profesoret komunista,siq jane enver hasani,muhamet hajrizi etj.
avatar
Gjinkalla

309


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi