Elementet jetėsore tek dora

Shko poshtė

Elementet jetėsore tek dora

Mesazh  Nikolaos prej 09.01.12 16:41

4 Elementet e dorės
Arti qė studion dorėn e konsideron atė si pasqyrėn e personalitetit. Duke analizuar tipin e dorės mund tė zbuloni nėse jeni romantik apo racional.

DORA – ZJARR
Ka njė dorė Zjarr kush ka pėllėmbė tė gjatė dhe gishta tė shkurtėr dhe me viza kryesore shumė tė dukthme.
Vlerat: ėshtė njeri entuziast, plot energji dhe deshirė pėr tė jetuar, i pėlqejnė shumė diskotekat, vendet e zhurmshme, takimet me njerėz tė famshėm. Ėshtė tipi qė do tė dėfrejė miqtė.
Tė metat: ėshtė i dashuruar pas ndryshimeve dhe kėshtu mund tė merzitet shumė shpejt nėse gjėrat janė tė pėrsėritshme dhe tė zakonshme.
Dashuria: janė njerėz qė dashurohen me shikim tė pare dhe qė aq shpejt sa ndizen aq edhe fiken nėse nuk ndėrhyjnė dhe faktorė tė tjerė.
Ēfarė pėlqejnė: u pėlqejnė sportet, vendet me festa dhe argėtime.
Profesionet e pėrshtatshme: janė tė prirur tė merren me menaxhim, sport dhe politikė.

DORA – TOKĖ
Ka njė dorė Tokė kush ka njė dorė me pėllėmbė tė shkurtėr, me gishta gjithashtu tė shkurtėr dhe me pak viza kryesore.
Vlerat: ėshtė person konkret, i qėndrueshėm, qė di tė manovrojė gjithnjė, nė ēdo rast, me shumė racionalitet. I pėlqen shumė tė mendohet mire para se tė veprojė. Ėshtė njeri I mprehtė, i llogjikshėm dhe pika e mbėshtetjes sė familjes.
Tė metat: ėshtė i matur mė tepėr se duhet dhe gjakftohtė.
Dashuria: ndjenja e dashurisė tek persona tė tillė rritet avash-avash duke mos lejuar tė tjerėt tė fusin hundėt nė jetėn e tyre.
Ēfarė pėlqejnė: u pėlqen qetėsia, gjėrat e zakonshme, kopshtet e gjelbėruara si dhe kuzhina dhe gatimet e mira.
Profesionet e pėrshtatshme: bankier, llogaritar, mekanik, matematicien.

DORA – AJĖR
Ka njė dorė Ajėr kush ka pėllėmbė tė shkurtėr me gishta tė gjatė dhe viza tė dukshme.
Vlerat: person i shoqėrueshėm, gazmor dhe i besueshėm, por ironik. Kanė cilėsi qė i lejojnė tė kenė shumė miq
Tė metat: Ka kuriozitet tė sėmurė.
Dashuria: I pėlqen tė flirtojė dhe urren impenjimin dhe pėrgjegjėsitė. Preferon miqėsitė dashurore mė shumė.
Ēfarė pėlqejnė: udhėtimet, tė lexojė, tė shkojė nė shfaqje artistike, tė shkruajė.
Profesionet e pėrshtatshme: gazetar, shitės, fotograf, avokat.

DORA – UJĖ
Ka njė dorė Ujė kush posedon pėllėmbė tė gjata dhe gishta gjithashtu tė gjatė, jo me shumė viza.
Vlerat: ėshtė person i ndjeshėm, i sjellshėm, ėndėrrimtar. Ėshtė mė romantiku nga tė gjithė.
Tė metat: Jo rrallė delikatesa e tij pėrfundon nė dobėsi nervore dhe emotive.
Dashuria: nė dashuri ėshtė tradicional, beson tek familja dhe tek martesa. Ėshtė besnik dhe i besueshėm. Shumė herė mund ta bėsh mik pėr kokė.
Ēfarė pėlqejnė: I pėlqejnė pikturat, tė shkruajė poezi, tė vizitojė muze, vende antike si dhe muzika.
Profesionet e pėrshtatshme: artist, poet, punonjės social, infermier, parashikues, terapist, muzikant.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 09.01.12 17:06, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi