Banka Botėrore dhe komploti

Shko poshtė

Banka Botėrore dhe komploti

Mesazh  Odin prej 07.01.12 22:44

Banka Botėrore dhe komploti i mendje ndriturve (iluminati)Kam vite qė bėj pyetje vehtes apo dhe miqve tė mi, mbi shumė fenomene dhe sisteme shoqėrore qė nga antikiteti dhe deri mė sot.

Qė nė rini kam hyrė shpesh nė “konflikt” me sistemet e ndryshme qofshin ato shkollore, shtetėrore apo dhe fetare vetėm pėr faktin se bėja pyetje “jo tė pėrshtashme” pėr mėsuesit apo dhe docentėt e fushave tė ndryshme.

Kjo forcė kontradiktore me atė qė mė servirej vinte nga mos arėsyetimi dhe argumentimi i teorive qė mė servireshin dhe kjo bėnte qė tė lindnin pyetje qė kėrkonin njė pėrgjigje tė argumentuar, dhe mbi tė gjitha qė tė kishin njė bazė vėrtetėsie tė lartė dhe tė provueshme.

Kjo mė shtyu qė tė isha shumė i ndjeshėm ndaj ēdo fenomeni shoqėror qoftė shkencor apo dhe shpirtėrore. Pra qoftė materie (lėndė) e prekshme qoftė abstrakte nė konkretizimin e saj.

Disa nga shkencat qė mė erdhėn nė ndihmė nė kėtė drejtim ishin Psikologjia dhe derivatet e saj (psikoanaliza, psikoterapia etj), Filozofia dhe fushat e saj politike dhe ekonomike e ndėrthurur me letėrsin e vargut filozofiko-shoqėror ku rilindisat tanė shprehen gjithė forcėn e vargut pėr tė krijuar filozofin e shqiptarizmit politiko-ekonomiko-shoqėror dhe pavarėsisė nga drejtimi i huaj tė prodhuesit shqiptar.

Le tė hyjmė nė ēdo skutė dhe vrimė tė natyrės sė njeriut pėr tė parė mė mirė se ēfarė po ndodh me shoqėrinė njerėzore dhe kush po e drejton atė.

Sistemet shoqėrore


Sipas shkencės – Qė me njeriun e parė Homo sapiens kemi edhe krijimin e shoqėrisė njerėzore (mė shumė se njė, dy njerėz).

Sipas studimeve tė shumta ky njeri ėshtė i pėrshtatur tė jetojė mbi tokė falė njė organi qė ėshtė Truri i cili komandon/drejton ēdo organ dhe lėvizje apo pėrceptim tė kapacitetit (aftėsi pėr tė kryer njė aksion) tė abstraktes (shmangje nga pėrceptimi i shikueshėm), gjuhės dhe introspeksionit.

Njeriu duke pasur kėtė organ kaq tė pėrfeksionuar me kalimin e shekujve ka arritur tė dominojė mbi qėniet e tjera tokėsore. Ai (njeriu) kur filloj rrugėn e mbijetesės hasi nė shumė vėshtirėsi tė tipeve tė ndryshme qoftė biologjikisht tė detyrueshme(siē ėshtė ushqimi, uji dhe gjumi) qoftė ato tė kanosjes nga qėniet e tjera(pra mbrojtja).

Kėto faktorė bėnė qė njeriu tė zhvillonte me kohėn dhe praktikėn njė aftėsi shumė tė zhvilluar pėr ti bėrė ballė mbijetesės mbi tokė dhe tė arrijė dhe tė dominojė/zotėrojė mbi qėniet e tjera qė i mungonte kjo aftėsi pėrfekte qė organi tru i jepte njeriut.

Ai fillojė tė shumėzohet (tė rritet nė numėr) kjo falė dhe organit tjetėr shumė tė zhvilluar tė gruas qė ėshtė Mitra ku dhe shumė teori tė fiseve njerėzore i dhanė njė simbol tė mbinatyrshmėrisė ku bazohej ēdo eveniment dhe vazhdimėsi e njeriut nga njė gjeneratė nė tjetrėn.

Mirėpo njeriu gjatė kėtyre zhvillimeve ai e pa tė nevojshme krijimin e njė kontakti me tė jashtmen qoftė edhe me njerėzit e tjerė qė e pėrcaktoj duke e quajtur marrėdhėnie ndėr njerėzore.

Kjo filloj nė momentin kur njeriu u rrit nė numėr dhe filloj tė shtegtojė vise dhe klima tė ndryshme tokėsore dhe pa qė njerėzit e tjerė kishin arritur zhvillime tė ndryshme tė nevojshme pėr tė dhe anasjelltas.

Kjo bėri qė tė lindė Bashkėsia njėrėzore pra ku njerėzit bashkoheshin qė tė shkėmbenin mendime rreth fenomene tė ndryshme natyrore nė mėnyrė qė ti bėnin ballė me lehtė.

Njeriu po ashtu nė natyrėn e tij nuk ėshtė i vetmuar pra ka nevojė gjithmonė pėr njė krahasim dhe kėshtu ai komunikon me njeriun tjetėr pėr tė shkėmbyer natyrėn e tij duke u pėrballur nė mėnyra tė ndryshme.

Kjo dhe bėri qė zhvillimi i njeriut tė kishte dhe pėrmasa tė ndryshme pasi nė bashkėsi njeriu filloj tė dukej pėr aftėsitė e tij tė cilat ishin tė ndryshme nga aftėsitė e njeriut tjetėr dhe kjo solli dhe kalimin e kohės vetėdijshmėrinė qė njeriu qė gjuan mė shumė kafshė tė quhet gjuetar, njeriu qė parashikon tė nesėrmen tė quhet lider/drejtues etj…

Kėtu fillon dhe zanafillja e zhvillimit tė sistemit duke shpėrbėr tė vjetrėn me tė renė qė sjellė dhe Skllavopronarinė, pasi drejtuesit/liderit u bėnė shumė tė nevojshėm pėr njeriun qė kishte nė natyrėn e tij tė drejtohet nga diēka apo dikush, i cili duke njohur kėtė aftėsi qė kishte krahas njerėzve tė tjerė e pėrdori atė pėr tė mira materiale pėr vehten e tij.

Duke filluar ndarjen nė kategori/klasa dhe duke krijuar pushtetin e drejtimit ndaj njerėzve tė tjerė qė me kalimin e kohės shndėrrohet nė sistem Feudal i shkėmbimit tė mallrave. Pasi kjo sillte qė secili njeri tė prodhonte atė qė ishte mė i aftė nė njė gjė dhe ta shkėmbente me njeriun tjetėr qė ishte mė i aftė nė tjetėr gjė, si psh: njeriu qė dinte tė kultivonte grurin e shkėmbente me njeriun qė dinte tė punonte gurin e kshu me radhė.

Mirėpo ky sistem nuk sillte fitime tė atyre qė nuk prodhonin por vetėm drejtonin dhe kjo kategori ishte nė rrezik kėshtu qė duhej tė mendonte diēka qė ti jepte edhe njėherė rolin kryesor qė kishte nė sistemin e mėparshėm. Kėshtu qė njeriu drejtues shpiku sistemin kapitalist(akumulimit i mallit dhe pushteti drejtues).

Dihet qė gjatė kėtyre shekujve dhe ndryshimeve njeriu bėri shumė luftėra dhe shumė pėrpjekje pėr tė dominuar mbi njerėzit e tjerė.

Por Historia na mėson se forca e njeriut nuk ėshtė nė armėn materiale qė ai disponon pasi shumė shoqėri krijuan armė dhe rregulla duke i dhėnė emrin perandori,monarki apo dhe sė fundi republikė por e panė qė kjo nuk sillte njė drejtim tė pėrjetshėm mbi tokė dhe kėshtu qė fuqia kalonte nė dorė tė njėrit apo tjetrit popull ne periudha tė ndryshme tė historisė njerėzore.

Ne nuk duam tė bėjmė historinė e kėtyre fenomeneve por na intereson sesi njeriu pėrfeksionoj kėto zhvillime me konkludimin e sistemit kapitalist ose tė ashtu quajtur ekonomia e tregut.

Njeriu drejtues zhvilloj njė kapacitet “jashtėtokėsor” nė lidhje me krijimin e kėtij sistemi duke krijuar fenomenin Bankė.

Nė fillim e eksperimentojė si roje tė kapitalit ku si ēdo roje merr pjesėn e tij(paguhet) dhe pastaj e zhvilloj me vėrjen nė lėvizje tė kėtij kapitali duke krijuar thjeshtėzimin e lėvizjes sė kėtij malli me anė tė materies si psh: ari, diamanti apo dhe lėndė tė tjera tė ēmueshme qė kishte toka dhe qė bashkuan kėtė lėvizje tė kapitalit duke e thjeshtėzuar dhe duke ja humbur vlerėn prodhuese me finalizimin e kart-monedhės/parasė qė s’ėshtė asgjė tjetėr vetėm se njė letėr me ngjyra qė shpėrfytyron prodhimin qė prodhon njeriu ēdo ditė.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Banka Botėrore dhe komploti

Mesazh  Odin prej 07.01.12 22:50

Banka Botėrore dhe fuqia mbi tokėPak histori:

Banka Botėrore(World Bank – WB) nė shqip me inicialet BB, nė italisht BM pėrbėhet nga institucione ndėrkombėtare qė janė:

Banka Ndėrkombėtare pėr Rindėrtim dhe Zhvillim(BNRZH), nė anglisht International Bank of Reconstruction and Development (IBRD)

Agjensia Ndėrkombėtare pėr Zhvillim(ANZH), nė anglisht International Development Association (IDA)

Banka botėrore u krijua me 27 Dhjetor 1945 me emrin Banka Ndėrkombėtare pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BNRZH) pasi ishte firmosur marrėveshtja e quajtur Konferenca e Breton Uds (Bretton Woods) nga 1 – 22 Korriku 1944 ku nė qytetin Karrol(Carroll) tė Nju Hamshir (New Hampshire) SHBA (USA) u mbajtė pėr herė tė parė nė historinė e njeriut njė konferenc mbi urdhrin monetar totalisht i njėzėshėm (konkorduar) dhe i menduar pėr tė drejtuar raportet monetare midis shteteve tė pavarura.

Dhe ku morėn pjesė 44 shtete(aleate) me 730 delegatė dhe zgjati pėr rreth tre javė nė njė kohė qė konflikti botėrore akoma s’kishte marrė fund. Kjo marrėveshtje bėri hapin e parė pėr rimėkėmbjen ekonomisė sė shteteve Europiane dhe Japonisė pas luftės sė dytė botėrore.

Pra kėtu oktapodi bankar fillon tė shtrijė kėmbėt nė Europė duke futur fuqinė monetare amerikane nė vjeljen e prodhimit evropian dhe privatizimit tė saj me kalimin e kohės.

Gjithmonė jemi nė planin privat pasi nuk kemi asgjė tė arrirė me votėn e popullit apo pėrfaqėsuesve tė tij. Kemi thjesht njė grup industrialistėsh qė financojnė me shuma monetare(letre) prodhimin e materies-lėndės, pronės etj.

Pra me pak fjalė mė tė thjeshta kemi Bankėn qė i ofron letra (monetėn) shtetit i cili “paguan” popullin pėr tė ndėrtuar tė mira pėr njeriun tė cilat do bėhen prona tė atij qė ofroj letrėn(monetėn) duke mbajtur kėshtu nė kėmbė sistemin monetar qė privatizon prodhimin nga hiēi.

Kush janė drejtuesit e kėtij sistemi kaq tė rrezikshėm pėr njeriun?

Emra familjesh tregėtarėsh dhe industrialistėsh qė kanė krijuar kėtė sistem privat pėr tė marrė fuqinė shteteve tė pavarura dhe pėr ti drejtuar ato me forcėn e monetės. Si psh: Familja ASTOR, BUNDY, COLLINS, DUPONT, FREEMAN, KENNEDY, LI, ONASSIS, ROCKFELLER, ROTHSCHILD,RUSSELL, VAN DUYN, MEROVINGI qė janė tė gjithė origjinė mbretėrore dhe gjak Evropian.

Ja t’ju jap njė shembull konkret:

BB i jep shtetit shqiptar hua 100€(euro) pėr 3 muaj me interes 2.8% pra nė bazė tė aritmetikės i bie qė shteti shqiptar ti kthejė BB-sė pas 3 muajsh 102.80 €.

Nga i mori kėto 100€ BB-ja? - Nga askund, thjesht vuri nė punė makinerinė dhe i shtampoj, pra harxhoj rreth 30 cent letėr me ngjyrė dhe punė.

Le tė zbresim 102.80-0.30=102.50 qė ju kthyen nė xhepin e BB-sė pa bėrė asgjė. Po kush i prodhoj ato interese fitimi? - populli padiskutim, pasi shteti fuqinė punėtore e ka nė popull.

Pra populli prodhon duke mos fituar asgjė? Pra nė shkėmbim merr vetėm njė copė letėr me ngjyrė tė cilėn e qarkullon pėr tė siguruar nevojat e pėrditshme.

Pse banka kėrkon si garanci pėr dhėnie borxh prona tė paluejtshme?

Shumė thjesht, sepse sistemi bankar ėshtė krijuar qė tė krijojė nga hiēi pasuri tė paluejtshme apo dhe lėndė tė ēmueshme siē ėshtė Ari,Diamanti etj… kėtu citoj pronat qė ka BB-ja nė Afrikė(miniera ari,diamanti).

Shpesh kemi dėgjuar qė banka konfiskoj vetėm 50% tė asaj qė kishte dhėnė hua. Si ka mundėsi qė banka nė huat qė jep humb 50%???

A ju duket qesharake kjo mesele e krijuar pėr ti hedhur pluhur mendjes dhe arėsyes sė shėndoshė tė njeriut.

Po teorikisht dhe praktikisht Banka ka dhėnė 100€ letėr dhe nė kėmbim merr mall me vlerė 50€ por qė nuk ėshtė mė letėr por mall pra materie, lėndė e parė. Pra jo vetėm qė s’ka humbur asgjė por ka fituar nga hiēi.

Ka shumė “legjenda” qė flasin pėr njė grup sekret i cili drejton dhe manipulon botėn me anė tė krijimit tė sistemeve tė ndryshme shoqėrore ku dhe mė e diskutuara sot nė botėn e politikės ėshtė dhe Urdhėri i Ri Botėrorė(New World Order).

Tė parėt qė shpallėn publikisht kėtė sistem tė ri ishin ish-presidenti Gjorgj Herbert Uolker Bush (George Herbert Walker Bush) nė ’92-shin i pasuar nga ish-sekretari i shtetit amerikan Henri Kisinger (Henry Kissinger), Gordon Braun(Gordon Brown) etj…

David Icke ėshtė njė nga teoricienėt qė zbulon mekanizmin e kėtyre lobimeve qė sot duken se kanė marrė fuqinė e masės duke shfrytėzuar pikėrisht prodhimin qė secili nga ne ēdo ditė sjellė nė shoqėrinė qė e rrethon.

proletari
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi