Parregullesi me ndėrtesėn e Parlamentit Europian

Shko poshtė

Parregullesi me ndėrtesėn e Parlamentit Europian

Mesazh  root prej 03.01.12 22:12

Parregullesi me ndėrtesėn e Parlamentit Europian►Diēka nuk ėshtė nė rregull me ndėrtesėn e Parlamentit Evropian apo jo?

Qė prej pėrfundimeve tė punimeve nė 14 Dhjetor 1999, Parlamenti i Bashkimit Evropian ka ngritur vetullat dhe pyetjet nė lidhje me strukturėn e saj. Kulla kryesore e quajtur ndėrtesa “Louise Weiss”, duket e veēantė, e pazakontė. Pse duket e papėrfunduar? Themeluesit thonė se ajo pasqyron “natyrėn e papėrfunduar tė Evropės”.

Megjithatė, disa hulumtime dhe kėrkime nė kėtė ēėshtje zbulojnė dhe nxjerrin nė shesh simbolizmin e errėt dhe tė thellė tė ndėrtesės. Vėnja nė dukje burimin e vėrtetė tė inspirimit prapa ndėrtesės Louise Ėeiss ėshtė vėnja nė dukje besimet e fshehta tė Elitės Botėrore, aspiratat dhe synimet e tyre tė errėta dhe interpretimi i shkrimeve tė shenjta antike.

Do dalim drejt e nė thelb: ndėrtesa Louise Weiss ėshtė bėrė me qėllim qė tė duket si piktura “The Tower of Babel” (Kulla e Babelit) nga Pieter Brughel i Vjetri nė vitin 1563. Historia e saj thotė se Kulla e Babel-it kurrė nuk u pėrfundua.

Kėshtu qė, Parlamenti i BE-sė nė parim ėshtė duke vazhduar punėn e papėrfunduar tė Nimrodit, tiranit famėkeq, i cili ishte duke ndėrtuar Kullėn e Babel qė tė mos e pėrfill dhe tė sfidojė Zotin.

A mendoni ende se ky ėshtė burim i mirė i inspirimit pėr njė “institucion demokratik”?!

avatar
root

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi