Nga ndryshon gjendja ne trans me meditim te thelle ?

Shko poshtė

Nga ndryshon gjendja ne trans me meditim te thelle ?

Mesazh  The Punisher prej 02.01.12 19:01

Cfare te perbashketa kane keto dhe cfare ndryshime ?
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  Muneer prej 27.10.12 15:52

Gjendjen trans mund ta arrijne 20% e popullsise dhe eshte eshte ajo gjendje kur mediumi e humb komplet lidhjen me realitetin!
Gjendjen e transit nuk mund ta arrish vete! Te duhet domosdo nje mjek hipnotizues, dhe ai me vone mund te te jape nje kod nqs je e interesuar per Autotrans! Mendimi i thelle nuk ka lidhje me transin pasi ne trans mediumi nuk mendon fare!
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nga ndryshon gjendja ne trans me meditim te thelle ?

Mesazh  Silbi prej 05.02.13 20:46

PsikologjiaParapsikologja shkruajti:Gjendjen trans mund ta arrijne 20% e popullsise dhe eshte eshte ajo gjendje kur mediumi e humb komplet lidhjen me realitetin!
Gjendjen e transit nuk mund ta arrish vete! Te duhet domosdo nje mjek hipnotizues, dhe ai me vone mund te te jape nje kod nqs je e interesuar per Autotrans! Mendimi i thelle nuk ka lidhje me transin pasi ne trans mediumi nuk mendon fare!
nuk tha mendimi zoteria po tha meditimi ??? edhe ne meditim njeriu nuk mendon fare , prandaj me duket e drejte pyetja qe ka shtruar , por pergjigja juaj eshte shume e paqarte.
avatar
Silbi

LUFTA ME E MADHE ESHTE AJO ME VETVETEN.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nga ndryshon gjendja ne trans me meditim te thelle ?

Mesazh  number3 prej 05.02.13 20:49

ca esht gjendja trans se per meditimin e di ca esht
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nga ndryshon gjendja ne trans me meditim te thelle ?

Mesazh  Ekonomisti prej 05.02.13 21:30

ne gjendje transi njeriu shkon ne permjet sugjestjonit (fjales) nga dhensi i sugjestjoniT apo autosugjestjonit, ku keto fjal ne ja japim vet vetes deri sa arrim ne trans hipnotik. Ndersa meditimi i thell esht dorzim pa fjal ,ku ne arrim ne nje gjendje pa fjal ,ku ne nuk mund te dallojm asnje mendim sado te holl.vjen nje moment ku behej vrojtues i pa indentifikuar me asgje,me asgje ama ky esht meditim.tek te dyja mendimi nuk esht me pjesmarres keshtu qe dhe koncepti i kohes humbet.
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nga ndryshon gjendja ne trans me meditim te thelle ?

Mesazh  Anon prej 06.02.13 12:25

The Punisher shkruajti:Cfare te perbashketa kane keto dhe cfare ndryshime ?

Gjendja trance eshte nje gjendje e te qenit i mprehtė,tepėr i pėrqendruar,i zgjuar! kjo nuk ka te bej me humbjen e lidhjes nga realiteti ja te jap nje sqarim te hollsishem.
Perkunder pikpamjes qe nuk fleme gjate hipnozes por jemi te zgjuar dhe te perqendruar nese matet rryma e trurit (EEG) gjate gjendjes "trance" atehere do te verehen vale alfa te perforcuara nje shenje per perqendrim me te madh!
Persa i perket meditimit ajo nuk kerkon pėrqendrim thjesht kemi nevoje te jemi te zgjuar por pa MENDIME dhe pa KONCENTRIM.
Ky eshte dallimi sepse gjendjes trans i nevojitet MENDIMI ndera meditimit ZGJUARSIA pa mendime.

uroj te kem qene sado pak i kuptushem
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nga ndryshon gjendja ne trans me meditim te thelle ?

Mesazh  Silbi prej 06.02.13 14:46

Benxhamin. shkruajti:

Gjendja trance eshte nje gjendje e te qenit i mprehtė,tepėr i pėrqendruar,i zgjuar! kjo nuk ka te bej me humbjen e lidhjes nga realiteti ja te jap nje sqarim te hollsishem.
Perkunder pikpamjes qe nuk fleme gjate hipnozes por jemi te zgjuar dhe te perqendruar nese matet rryma e trurit (EEG) gjate gjendjes "trance" atehere do te verehen vale alfa te perforcuara nje shenje per perqendrim me te madh!
Persa i perket meditimit ajo nuk kerkon pėrqendrim thjesht kemi nevoje te jemi te zgjuar por pa MENDIME dhe pa KONCENTRIM.
Ky eshte dallimi sepse gjendjes trans i nevojitet MENDIMI ndera meditimit ZGJUARSIA pa mendime.

uroj te kem qene sado pak i kuptushem
per cfare perdoret gjendja trans ? nese eshte e mundur te na japesh ndonje shpjegim me aq sa ke dijeni.
avatar
Silbi

LUFTA ME E MADHE ESHTE AJO ME VETVETEN.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nga ndryshon gjendja ne trans me meditim te thelle ?

Mesazh  Anon prej 06.02.13 18:18

SILBI shkruajti: per cfare perdoret gjendja trans ? nese eshte e mundur te na japesh ndonje shpjegim me aq sa ke dijeni.

Ajo pėrdoret pėr nxėnje te dijės,pėr ruajtjen e informacioneve dhe kujtesė me te zhvilluar ! me nje fjale perdoret per interesa personale por duhet qe separi te jete prezent mjeku hipnotizues qe pastaj gradualisht ta zoterosh vetė kėtė gjendje!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nga ndryshon gjendja ne trans me meditim te thelle ?

Mesazh  Silbi prej 06.02.13 18:35

Benxhamin. shkruajti:

Ajo pėrdoret pėr nxėnje te dijės,pėr ruajtjen e informacioneve dhe kujtesė me te zhvilluar ! me nje fjale perdoret per interesa personale por duhet qe separi te jete prezent mjeku hipnotizues qe pastaj gradualisht ta zoterosh vetė kėtė gjendje!


Falimnderit per pergjigjien
avatar
Silbi

LUFTA ME E MADHE ESHTE AJO ME VETVETEN.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nga ndryshon gjendja ne trans me meditim te thelle ?

Mesazh  55 prej 14.07.13 9:16

per te hyre ne trans.

1.qendro shtrir ne dysheme per te mos zene gjumi
2.frymo ne 4, mba nfrymen ne 4, nxirr ne 4 beje kete per disa cikle sa te ndihesh i relaksuar
3. gjej nje teknik relaksimi qe te relaksosh tere trupin psh 1 imagjino nje re te bardhe qe te sheron cdo pjes te trupit ose cfaredo tjeter ,derisa te mos i ndiesh fare trupin si te ngrir
4. efekti mental ne renie-imagjino se ne frymethithje po ngjit shkallet , ne mbajtje te frymes po bie me kurriz nga lartesit
ne nxierrje po mbahesh
5.mund ta provosh me sikur je pupel ose je ne ashensor
6.numero nga 25 ne o dhe ne cdo nr thaj vetes se po ndiesh gjithnje me hi relaksuar dhe se po hyn gjithnje e me shume ne trans
7.per te dale nga transi fokusohu ne pjesen e perparme te trupit dhe leviz gishtat

transin e perdorin shume hipnotistat , ne trans se ndien fare trupin dhe te duket sikur je ne nje hapesire te madhe edhe zhurma me e vogel te ngacmon shume.
mos e beni secilin hap ne menyre mekanike po zoteroheni secilin hap para se te kaloni ne tjetren , me kalimin e diteve do ta keni me te leht per te hyre ne trans
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nga ndryshon gjendja ne trans me meditim te thelle ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi