VIP-at - Skllevėr tė satanistėve Iluminati?

Shko poshtė

VIP-at - Skllevėr tė satanistėve Iluminati?

Mesazh  Zattoo prej 31.12.11 10:37

VIP-at: Skllevėr tė satanistėve Iluminati ?Askush nuk mund tė jetė i sigurt nėse Eminem nuk ėshtė njė Iluminati – apo ėshtė anėtar i shoqėrisė sekrete tė varrtarėve, me tė cilėt ėshtė lidhur vite mė parė pėr tė ardhur mė vonė te fama, pasuria, por edhe te dominimi nė muzikė.

Shumė njerėz tashmė e thonė edhe publikisht qė VIP tė njohur tė Hollywoodit janė Iluminati, pėrderisa shpesh edhe mediet kanė ngritur pyetje mos kėta persona tė njohur i takojnė kėsaj lėvizjeje

. “A ėshtė duke u pėrpjekur Eminem tė largohet nga Iluminati?” dhe pėrgjigja qė dhanė disa analistė shpirtėrorė ėshtė se Eminem megjithatė po e thotė kėtė, edhe pse nė kėngėn “Not Afraid” ai ka mesazhe anti-ilimunati.

Ka njė mesazh katėr faqesh me kėrcėnime pėr vdekje, qė titullohet “A ėshtė Eminem njė sllav i Iluminatit” dhe njė videon nė youtube.com “Eminem vs Iluminati”, e cila shpjegon me anė tė tekstit dhe muzikės qė ai ėshtė kundėr Iluminatit, por kjo ėshtė e kotė. Kjo paraqitet edhe nė kėngėn “Detroit M.C” si dhe filmin “Cinderella Man”, qė rikthen pak a shumė tregimin e vitit 2005 tė filmit “Cinderella Man”, ku edhe ky i fundit akuzohet se ėshtė rob i Ilimunati, pra regjisori i filmit. Megjithatė, Eminem “ndoshta ėshtė dashur tė bėjė refrene kundėr Ilimunatit duke dėrguar mesazhe sublime nėpėrmes muzikės sė tij”.

Edhe nėse i injorojmė tė gjitha komentet tė cilat ndonjėherė duken qesharake, atėherė kur njė video pėrfundon, gjuetia pėr tė vėrtetėn vetėm ka filluar.

Nga njė listė e videove qė sugjerohen, ju mund tė zgjidhni “Eminem: His Iluminati sacrifice Part 1”; “Eminem Fights Back Against The Iluminati”; “Eminem against Iluminati 2011!”; “Eminem, My Darling Iluminati” dhe plot tė tjera, tė cilėt kanė plot shpėrndarje nė internet. Disa nga videot e Eminem pėr kėtė problem janė tė shpėrndara mė shumė se 5000 herė dhe kanė mė shumė se 300 000 shikime.

Tani mirėserdhėt nė botėn e dreqit tė muzikės pop, ku e vėrteta, rrėmuja, baza e industrisė sė muzikė nė tė cilėn bėn pjesė edhe Eminem, ka kaq shumė persona, tė cilėt thirren qoftė edhe nė mėnyrė anonime qė kanė simpati pėr iluminizmin. Teoritė mė tė mira tė konspiracionit shkojnė nga persona mė tė njohur deri te mė pak tė njohur.

Njė person qė nuk di tė zbresė nga top-lista ėshtė Jay – Z, njė kėlysh i Iluminatit. Lady GaGa, njė kurvė e “Iluminati”. Kanye West, Lil Wayne, Beyoncé, Rihanna — tė gjithė agjentė tė Iluminatit...(Michael Jackson dhe 2Pac nuk mund t’i shtimė nė kėtė thes sepse tashmė ata janė tė vdekur). Hulumtimet pėr Iluminatin mund t’i shihni nėse shikoni nėpėr faqen e Youtube.com, nė Twitter dhe nė Facebook, ku ata bėjnė zgjedhje dhe flasin pėr Iluminatin duke bėrė edhe blerje nė faqen e dedikuar pėr kėtė gjė, VigilantCitizen.com.

Njė sy qė merret me kėtė gjė dhe bėn zgjedhje tė posaēme, ashtu sikurse ėshtė njė bizhuteri me temėn e dashit, apo njė fanellė nė tė cilėn ėshtė dashi nė tė, qė ėshtė njė homazh pėr Baphomet - njė kafshė pagane qė konsiderohet perėndi, sipas Aleister Crowley.

Kemi edhe semaforin Iluminati, i cili fut nė kornizė njė sy brenda palmave nė formė piramide apo si njihet ndryshe izolimi i syrit pėr tė ilustruar shembullin se”syri gjithēka sheh”.

Kjo ėshtė e fshehur edhe nė njė bankėnotė dollari, njė imazh qė ka origjinė masone. Kėtu kthehemi te lirikat Iluminati tė Eminem, filluar nga “New World Order”, qė e thotė shpesh nė kėngėn “Lose Yourself” apo nė referencėn tjetėr kemi kėngėn e Jay – Z, ku bėn thirrje misterioze duke e paraqitur vetėn si njė njeri pėrplot pushtet nė kėngėn “Rain Man” (filozofėt papritur e kanė konsideruar kėtė kėngė si tė papėrshtatshme nė faqen e Dustin Hoffman.

Nėse kaloni mė shumė kohė nė gjėra tė kėtilla, atėherė do tė keni edhe mbylljen e syve ashtu sikurse bėn vetė e gėzuar perėndia Baphomet. Hulumtmet e filozofėve kanė shkuar edhe mė larg, duke prezantuar nė tonė ndjellakeqe kėtė urgjencė qė fėmijėt tanė po e marrin nga tė famshmit: Ilimunati pretendon njė dominim global, madje e trajton muzikėn pop s njė armė pėr kontrollim tė mendjes, duke dėrguar mesazhe tė errėta dhe imagjinatė tė errėt nė hitet dhe videot e tyre; ka pasur gjėra tė kėtilla qoftė nė “zgjimi” dhe nė “shpėlarjen e trurit”.

Besimtarėt e Ilimunatit i kanė bėrė besimtarėt e “9/11” qė tė jenė mė tė ashpėr dhe tė detyrojnė zbatimin e teorisė sė Woodward dhe Bernstein mbi “Watergate”.

Provat pėrsėri kanė rėnė nė syrin e analistėve pasi qė ato pėrshtaten edhe nė kėngėt e Eminem edhe nė filmin Cinderlla, qė paraqet njė alegori tronditėse tė njė metafore, tė cilėn e shohim edhe nė lirikat e Lil Wayne, i cili ka njė kėngė tė kėtillė ku simbolizon dreqin me revole.

Kemi pėrpjekjen histerike para imazheve qė na paraqet Ned Flanders. Zėrat e shumtė dhe harmoninė qė ėshtė anonime, por kėtė e deshifrojnė filozofėt – qoftė nė faqen Vigilant Citizen apo nė njė radio emision nė Philadelphia, ku 50 Cent ishte zėnė ngushtė kur ishte pyetur pėr kėtė gjė dhe mėnyrėn se si komunikojnė reperėt me adhuruesit e tyre.

Njė pop artist Ilimunati ka njė forcė tė madhe tėrheqėse. Referencat mbi shoqėritė sekrete kanė filluar tė dalin nė skenė qė nga daljet e kėngėve tė hip-hopit nė fillim tė viteve ’90, por ato janė rritur edhe mė shumė me daljen e internetit dhe teorive konspirative mbi Ilimunatin, qė kanė marrė tė njėjtin asteroid nė muzikė, duke filluar edhe me industrinė pornografike dhe me fotografitė e maceve.

Filozofėt thonė se okupimi i margjinave tė muzikės, pastaj mesazhet e tyre janė pėrhapur sikurse rreket e ujit. Nė fund tė vitit 2009, njė gazetar i CNN e pa tė arsyeshme tė pyeste Lady GaGa-n pėr thashethemet pėr Iluminatin (ajo jep njė pėrgjigje gabim dhe s’di tė arsyetohet).

Rihanna ishte pėrqeshur kur kishte dhėnė njė pėrgjigje tė ngatėrruar nė videon e saj “S&M. Pastaj kemi kėngėn Rick Ross nė vitin 2011 (qė po ashtu ėshtė nėn kontroll tė Ilimunatit). Jay Z ka bėrė njė varg tė kėsaj kėngė, ku refuzon anėtarėsinė te “Masonėt e Lirė”. “Thashė ishte e mahnitshme, jo pse jam Mason”.

Kush ėshtė Ilimunati dhe pse ėshtė ata kaq shumė i pėrfshirė nė pop-muzikė? Iluminati ėshtė njė grup i themeluar nė Bavari tė Gjermanisė nė fund tė shekullit XVII nga filozofi dhe profesori i drejtėsisė Adam Weishaupt.

Pastaj kemi edhe tituj qė flasin pėr kėtė filozofi si “Nė fatin e Arsyes” tė filozofėve gjermanė nga Kant te Fichte, historiani Frederick C. Beiser qė e pėrshkruan “Iluminatin si njė shoqėri sekrete e pėrkushtuar pas njė reforme politike qė njihet me emrin “Aufklärung”— qė do tė thotė Dritė e mendjes. Te Hegel dhe tek autorėt me traditė hermetike si Glen Alexander Magee thuhet se grupi kishte “shėnjestėr bėrjen e opozitės dhe traditės fetare, paragjykimet dhe feudalizmin” dhe “evokimin e racionalizmit shkencor dhe bėrjen e njeriut tė drejtė”.

Ėshtė vėshtirė tė thuhet pse Iluminati e bėn martesėn me mendje paragjykuese dhe me pėrkushtim ndaj dreqit. Duket se anti-klerikėt, pėrfshirė edhe Weishaupt, dhe shkrimtarė tė ”Fremasonary” nė fund tė shekullit XIX filluan tė ndjekin rite satanike malonike, tė cilave u printe francezi Léo Taxil. (Taxil u zbulua se gazetaria e tij kishte lėvdata sataniste).

Shkrirja nė shoqėri sekrete dhe okultizmi shihen edhe sot, natyrisht nga pėrfaqėsuesit e pop-kulturės qė mund ta paraqesin sidomos nė dijen e tyre.

Iluminizmi i Weishaupt vazhdoi tutje edhe kur ishte zgjedhur mbret bavarezi Karl Theodor, pėr tė cilin nė kryengritjen e vitit 1784, Magge shkruan se “komanda e tij u shpėrnda pėr shkak se ushtarėt nuk iu bindėn atij. Iluminati vazhdoi edhe nė vitin 1987, por kishte jetuar edhe nė imagjinatėn e konservativėve.

Nė njė shkrim gazete nė New Yorker nė vitin 1995 ishte ngritur njė teori konspirative nė Amerikė, ku Michael Kelli tregonte se Iluminati ka si fantazmė kryesore tė ashtuquajturėn teori tė “Rėndit tė ri Botėror, e cila bazohet kryesisht nė teorinė qė ėshtė zhvilluar nė vitin 1958, tė quajtur “Blue Book”.

Nėse fjala “Tea Party” flet pėr rėnien e zileve, ndoshta do tė ishte ndryshe nėse shikoni disa komente tė njerėzve nė internet, tė cilėt shkruajnė mė shumė pėr shoqėrinė e fshehtė dhe ndikimin e Eminem nga to. Madje ka teori se kėsaj shoqėrie i takon edhe Obama. Ka njė shije shumė fetare kur flasim pėr pop-iluministėt, qė kryesisht mbahen tė fshehur nga frika se Lady GaGa dhe Jay – Z janė agjentė tė anti-Krishtit, pėr tė vėnė nėn kontroll masėn nė mėnyrė qė tė na kthejnė fėmijėt tanė nė homoseksualė apo t’i bėjė ata tė zinj. Tė dyshuar si Iluminati nė kėtė rast kemi edhe disa tė tjerė, madje edhe yje muzikorė si Bob Dylan, Taylor Swift, madje Celine Dion! Pavarėsisht se kjo mund tė duket mė shumė si njė hipotezė qė Jay Z dhe Lady GaGa janė shėnjestrat kryesore tė tyre: politikisht mund tė themi se kemi edhe kėngėtarė tė zhanreve tė tjera qė janė prekur nga kjo gjė.

Pop-iluminati mund tė konsiderohen edhe grupet prindėrore tė muzikės si Led Zeppelin dhe Black Sabbath, kėngėt e tė cilėve kanė mesazhe okultiste dhe paraqiten nė kulturėn e re muzikore. Nė kėtė vazhdė vazhdon edhe “Prodigy”, qė ėshtė njė kritik i zėshėm kinse i Iluminatit, por veshja e tij dhe gjestet janė tėrėsisht tė kėtilla.

Madje kemi edhe njė kėngė qė flet pėr kėtė gjė. Pavarėsisht debateve qė bėhen dhe shkruhen nėpėr ritualėt sekrete, ku bebet digjen pėr sė gjalli pėr t’u sakrifikuar pėr njeriun, Prodigy distancohet nga vetvetja pasi qė nuk ka shumė njohuri, madje as pėr teorinė e Iluminatit. Ja ēfarė thotė ai nė njė intervistė pėr Billboard Hot 100: “Jay Z ėshtė njė i q...none nga tė gjithė zezakėt qė kam njohur”, thotė ai nė njė intervistė nė prill, duke harruar se ēfarė ka thėnė pėr Iluminatin – gjė qė e bėn atė njė pop yll tė”padijshėm” sepse personat qė janė anti-iluminati i dinė ato kėngė qė kėta kėngėtarė na i kėndojnė.

Gazetari i New York, David Remnick ka bėrė edhe njė studim mbi teorinė e konspiracionit, mbi uraganin Katrin dhe histori tė tilla qė ka gjetur aty. AIDS si armė gjenocidi e CIA; Fantazitė tropike dhe sterilizimin e njerėzve etj). Kėto teori, shkrua ai, pėrfaqėsojnė “bashkėbiseduesit e tjerė’ qė dėshmojnė dhe shprehin se nga kush mund tė okupohet shoqėria amerikane.

Nė njė mėnyrė tė njėjtė paranoja e Iluminatit, nėpėrmes qarqeve tė repit dhe luftimi i inflacionit te tė famshmit e hip-hopit, paraqet masėn e suksesit tė muzikės sė zezė; teoria e Iluminatit nė mėnyrė pėrsėritėse po vazhdon . E vetmja mėnyrė e Jay – Z, apo e ndonjė njeriu me ngjyrė tjetėr qė tė bėhet i famshėm nė Amerikė ėshtė qė tė vazhdojė tė jetė nė kėtė sekt. Edhe Kaney West i kėndon “pushtetit” nė kėngėn “Power”. “Nė botėn e njerėzve tė bardhė, ne tė vetmit zgjedhim”, thotė njė varg i kėsaj kėnge.

West i adreson thashethemet e Iluminatit edhe nė Twitter. “Ėshtė Iluminati dhe adhurimi i dreqit e njėjta gjė ...a kanė ata rrjet social sikurse kemi nė VIP-at?” cicėron ai, duke shtuar: “...a mundeni ju adhurues tė dreqit tė jeni nė iPhone tė ri???LOL!!!”. Humori i West ka njė arsye tjetėr pse teoria pop – iluminati ka dėshmuar nė kėtė rast.

Nė fund, Jay Z duhet tė ketė kujdes nga teoria e Baphomet sepse nuk i ka hije. Kėtė e shohim edhe nė kėngė tė tjera. Njėjtė ėshtė edhe pėr pop-iluminatėt e tjerė.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi