Fakte interesante pėr ėndėrrat

Shko poshtė

Fakte interesante pėr ėndėrrat

Mesazh  Zattoo prej 30.12.11 20:59

Fakte interesante pėr ėndėrratNe harrojmė 90 % tė ėndrrės

Nėse ecim vetėm 5 minuta pasi tė zgjohemi nga ajo ėndėrr atėherė ne do tė harrojmė gjysmėn e ėndrrės. Pėr 10 min. ne mund tė harrojmė 90 % tė ėndrrės.

Njerėzit e verbėr ėndėrrojnė

Njerėzit tė cilėt janė verbuar pas lindjes mund tė shohin figura dhe fotografi nė ėndėrat e tyre. Ata tė cilėt kanė lindur tė verbėr nuk kanė asnjė fotografi, mirėpo sipas shqisave tė tė dėgjuarit, prekjes, tingullit dhe emocionit ata mund tė krijojnė njė imazh nė ėndėrr.

Secili ėndėrron

Qenia njerzore ėndėrron gjithmonė (pėrjashtim bėhet vetėm tek sėmundjet psikologjike ekstreme). Nėse mendoni se nuk shihni ėndrra atėherė ju vetėm i harroni ato.

Ne ėndėrrojmė fytyra qė veē mė i njohim

Mendja jonė nuk krijon fytyra tė reja, nė ėndėrrat tona ne shohim ėndėrra reale tė njervzve tė vėrtetė qė ndoshta nuk i njohim por edhe nuk na kujtohen. Ne tė gjithė kemi parė me mijėra fytyra gjatė jetės tonė prandaj kemi mjaft personazhe qė mund ti shohim nė ėndėrr.

Jo tė gjithė shohin ėndėrra me ngjyra

12% e njerėzve shohin ėndėrra bardh e zi. Pjesa tjetėr ėndėrrojnė kėto pamje me ngjyra. Hulumtimet e vitit 1950 kanė treguar se pjesa mė e madhe e ėndėrrave tek njerėzit kanė qenė bardh e zi, mirėpo kėto rezultate filluan tė ndryshojnė nė vitin 1960. Hulumtuesit kanė bėrė tė ditur se ndryshimet e kėtyre rezultateve janė si pasojė e pėrdorimit te TV-ve bardh e zi dhe zėvendėsimit tė tyre nė ato me ngjyra.

Simbolika e ėndėrrave

Nėse ėndėrroni pėr ndonjė subjekt tė caktuar nuk do tė thotė qė mund tė jetė nė lidhje pėr tė. Nė tė shumtėn e rasteve ėndėrrat flasin gjuhėn e tyre simbolike qė thellėsisht flitet pėr dicka tjetėr.

Emocionet

Emocionet mė tė shpeshta qė njerėzit pėrjetojnė gjatė ėndėrrave janė shqetėsimet. Emocionet negative janė mė tė shpeshta se ato pozitive.

Katėr deri shtatė ėndėrra brenda natės

Mesatarja e ėndėrrave qė mund t’i shohim ėshtė pėrafėrsisht 1 deri nė 2 orė cdo natė.

Edhe kafshėt ėndėrrojnė

Hulumtime janė bėrė nė kafshė tė ndryshme, dhe tek tė gjitha nė tru janė vėrejtur valėt e njejta tė ėndėrrave si ato tė njerėzve.

Meshkujt dhe femrat ėndėrrojnė ndryshe

Meshkujt zakonisht shohin mė shumė meshkuj tė tjerė nė ėndėrra. 70 % e personazhėve qė ata ėndėrrojnė janė meshkuj. Nė anėn tjetėr ėndėrrat e femrave janė tė pėrbėra me personazh nė numėr tė njejtė si femra ashtu edhe meshkuj. Gjithashtu duhet tė pėrmendim se nė pėrgjithėsi gjinia mashkullore kanė ėndėrra mė agresive se ato tė femrave.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fakte interesante pėr ėndėrrat

Mesazh  Odin prej 13.01.13 1:03Ju paralizoheni kur flini:
nėse doni besojeni e nėse doni jo por njeriu ėshtė pothuajse i paralizuar gjatė gjumit. Kur flini shihni shumė ėndrra. Nė ėndėrr mund tė fluturoni, tė notoni e tė tjera. Shkaku i mos-bėrjes sė kėtyre veprimeve fizikisht ėshtė njė hormon. Kur flemė truri e lėshon kėtė hormon duke ju paralizuar. Nė rast tė lėshimit tė pakėt tė kėtij hormoni mund tė ndodhė qė personi t’i realizojė veprimet e ėndrrės me muskujt fizikė.

Nxitėsit e jashtėm ndikojnė nė ėndrrat tona:
kėtė do ishte mė mirė ta shpjegonim me njė shembull. Nėse fizikisht keni etje atėherė mundėsia mė e madhe ėshtė tė shihni ujė apo gjėra tė ngjashme me tė nė ėndėrr.

Efekti i lėnies sė cigares:
sipas njė studimi tė njė reviste 33 % e duhanpirėsve shohin tė paktėn 1 ėndėrr. Dhe kėto ėndrra zakonisht pėrmbajnė ndjenja negative dhe keqardhjeje.

Ėndrrat janė pasqyrim i gjėrave qė dimė:
truri ynė nuk krijon fytyra tė reja. Nė ėndrra shohim fytyrat e para mė parė por nuk mund t’i mbajmė mend.

Ėndrrat mund tė pėrsėriten:
edhe pse mund tė shihen disa herė shumica e ėndrrave mund tė pėrsėriten disa here. 70 % e femrave dhe 65 % e meshkujve pohojnė se e kanė parė disa here tė njėjtėn ėndėrr.

Edhe tė verbrit shohin ėndrra:
personat tė cilėt kanė lindur tė verbėr nė ėndėrr shohin pamje tė ndryshme. Nėse personi ka lindur i verbėr atėherė pėrdor shqisat e zėrit, prekjes, nuhatjes dhe tė tjera. Ai sheh ėndrra duke pėrdorur kėta ndjenja.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fakte interesante pėr ėndėrrat

Mesazh  Equinox prej 17.03.15 14:04

Dhjetė fakte qė mund tė mos i keni ditur pėr ėndrratNėse u besojmė studimeve tė fundit shkencore lidhur me gjumin, atėherė e dimė se efektet e ėndrrave kanė vėnė nė mėdyshje krijimet miliona vjetėsh tė tokės. Njerėzimi ka krijuar gjėra unike dhe fascinuese gjatė ėndėrrimit.

Ne gjithnjė mėsojmė mė shumė pėr ėndrrat, dhe nė shumicėn e rasteve nuk po mund ta kuptojmė efektin e tyre.

Kėtu janė dhjetė fakte lidhur me ėndrrat qė ju mund tė mos i keni ditur:

1. Ekziston shkenca e studimit tė ėndrrave. Kjo shkencė quhet Oneirologjia.

2. Interpretimi i ėndrrave ekziston qe shumė kohė, praktika e interpretimit tė ėndrrave ka ekzistuar me mijėra vite.

3. Tė gjithė tentojnė tė ėndėrrojnė pėr gjėra tė njėjta. Tė gjithė mendojnė se ėndėrrojnė ndryshe nga tė tjerėt por fakti ėshtė se tė gjithė ėndėrrojnė njėjte pėrafėrsisht

4. Dhe po, shumica e njerėzve ėndėrrojnė seksin. Ėshtė lloj e fantazisė dhe kėnaqėsisė dhe ėndėrrimi i seksit ėshtė normal

5. Ėndrrat mund tė jenė tė mėrzitshme, tė frikshme. Psikologėt kanė vėrtetuar se tematika e shumicės sė ėndrrave ėshtė e njėjte

6. Jo ēdo kush ėndėrron me ngjyra. Njė studim ka treguar se shumica e njerėzve ėndėrrojnė bardh e zi.

7. Njerėzit qe provojnė ta lėnė duhanin ėndėrrojnė gjėra mė tė gjalla. Ėshtė vėrtetuar se njerėzit qė tentojnė ta lėnė duhanin ėndėrrojnė gjėra mė tė ashpra.

8. Neuronet tuaja janė tė stimuluara gjatė gjumit REM (lėvizja e shpejtė e syve) duke ju lėnė juve tė paralizuar. Kjo ėshtė koha kur trupi juaj pėrjeton relaksim tė plotė.

9. Disa specie tjera pėrjetojnė aktivitet kompleks tė trurit gjatė gjumit. Shumica e gjėrave dhe aktiviteteve gjatė gjumit janė tė lidhura me trurin, edhe kafshėt e pėrjetojnė kėtė.

10. Kuptimi ynė pėr ėndrrat mbetet shumė i limituar.


/F.Sylka/
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fakte interesante pėr ėndėrrat

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi