Rreziku nga pijet energjike

Shko poshtė

Rreziku nga pijet energjike

Mesazh  Luli prej 22.12.11 20:03

Rreziku nga pijet energjikeMjekėt paralajmėrojnė se fėmijėve nuk duhet ofruar tė konsumojnė pijet energjike, ngase pėrmbajnė kafeinė dhe stimulues tė tjerė, e qė fėmijėt nuk kanė nevojė pėr gjėra tė tilla, qė po ashtu mund tė ērregullojnė tė rrahurat e zemrės dhe tė shkaktojnė probleme shėndetėsore.

Pijet energjike pėrmbajnė vitamina, si dhe disa ekstrakte pėr tė cilat organizmi i tyre nuk ka nevojė, sepse ėshtė nė zhvillim e sipėr. Nė fillim tė kėtij viti nė revistėn “Pediatric” ishte botuar edhe njė raport nė tė cilin pediatrit paralajmėrojnė se pijet energjetike mund tė shkaktojnė sulme, probleme me veshkė dhe dėmtimin e mėlēisė te fėmijėt. Edhe pse rate tė tilla janė tė rralla, mjekėt paralajmėrojnė se rreziku ekziston.

Mjekėt theksojnė se pėr fėmijėt mė i shėndetshmi ėshtė uji, e nėse fėmija juaj merret nė mėnyrė intensive me sport, do tė ishte mirė tė konsumojė pije sportive, ngase pėrmbajnė sheqer. Nėse fėmija nuk merret me aktivitete sportive, do tė ishte mirė tė shmangė pijet sportive dhe energjike, ngase do tė mund tė shtojė nė peshė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rreziku nga pijet energjike

Mesazh  Odin prej 23.06.12 23:02

A janė tė besueshme pijet energjike?

Popullarizimi i sportit ka nxitur edhe shitjen e pijeve energjike nė treg. Sipas reklamės qė u bėhet, ato ndihmojnė pėr rritjen e rezultateve sportive, pėr forcimin e muskujve e pėr shėrimin e sėmundjeve. Por a janė tė sigurta kėto produkte?

"Shumica e njerėzve janė tė sigurt po tė marrin njė shishe me pije energjike pas njė seance stėrvitore," thotė doktor Xhon Higinsi nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Hjustonit nė Teksas, por paralajmėron se"konsumi i kėtyre produkteve me tepri ose bashkė me pije tė tjera me kafeinė ose alkool mund tė ketė efekte anėsore, madje tė sjellė vdekje."
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rreziku nga pijet energjike

Mesazh  Zattoo prej 04.07.13 10:48

Pijet energjike, rrezik pėr shėndetin e adoleshentėveShumė pije energjike kanė pėrbėrės, tė cilėt mund tė japin njė efekt tė dėmshėm mbi shėndetin e adoleshentėve, sidomos kur pėrzihen me alkoolin.

Ėshtė bėrė njė trend i adoleshentėve tė konsumojnė pije energjike teksa janė ulur duke shijuar bisedėn me miqtė, e shpeshherė nė mbrėmjet e festave i shoqėrojnė ato edhe me alkool duke e rritur edhe mė shumė rrezikun.

Ato reklamohen si pije qė rrisin kėnaqėsinė nė tru, forcojnė sistemin imunitar e pėr mė tepėr “tė bėjnė me krahė”.

Pijet energjike pėrmbajnė edhe kafeinė. Shumica e pijeve mė tė njohura energjike, kanė nė brendėsi sasi tė pazakonshme kafeine dhe simulantėsh tė tjerė qė e rrisin mė tepėr rrezikun.

Kafeina ėshtė njė pėrbėrės i njohur pėr problemet qė shkakton tek adoleshentėt si pėr shembull: dehidratim, obezitet, ankth, takikardi dhe probleme nė tretje.

Disa pije energjike pėrmbajnė edhe alkool. Kur pijet energjike pėrzihen me alkool, potencialiteti i rrezikut pėr adoleshentėt rritet, ka madje edhe rrezik pėr abuzim.

Kur ne e miksojmė pijen energjike me alkoolin, efekti i tyre ėshtė i barabartė me konsumin e njė shisheje vere apo me pirjen e disa filxhanėve kafe. Sasia e zakonshme e kafesė qė konsumojmė ka rreth 100 miligramė kafeinė brenda, ndėrsa pijet energjike rreth 160 miligramė, pra 60 pėr qind mė shumė.

Sipas statistikave, rreth 66 pėr qind e konsumatorėve tė pijeve energjike janė nga mosha 13-35 vjeē. Doktorėt shpjegojnė se kėto lloj pijesh nuk janė shumė tė sigurta pėr shėndetin dhe krijojnė varėsi. Ata shtojnė se nėse dikush kėrkon tė marrė energji, duhet tė ushqehet shėndetshėm, tė bėjė ushtrime dhe tė flejė mjaftueshėm.

Sipas raportit tė vitit 2013 pėr shėndetin nė Amerikė, rreth dyfishi i njerėzve qė kishin konsumuar pije energjike, u shtruan nė spital gjatė vitit 2012 krahasuar me vitin 2007.

Nė kėto vizita, rastet mė shqetėsuese ishin ato kur pijet energjike ishin miksuar me substanca mjekėsore si “Ritalin” dhe “Adderall”.

Njė studim i Universitetit tė Kentakit, zbuloi se kombinimi i pijeve energjike me alkoolin, largon aftėsinė e trupit tonė pėr tė kundėrshtuar dėshirėn pėr t’u dehur, duke rritur kėshtu mundėsinė e abuzimit.

Nėntė vite mė parė, qeveria franceze e ndaloi shitjen e njė pijeje energjike shumė tė njohur. Komiteti Francez i Shkencės sė Ushqimit zbuloi se kjo pije kishte sasi tė tepruar tė kafeinės. U ngritėn gjithashtu shqetėsime rreth pėrbėrėsve tė tjerė tė pijes, taurine, njė aminoacid qė shkaktonte njė problem pėr metabolizmin.

Kėshtu, sipas vendimit tė Gjykatės Europiane, u mbėshtet ndalimi qė i bėri qeveria franceze pijes energjike mė tė njohur.

Nė fund tė studimit, shkencėtarėt nėnvijėzuan se ata dėshironin qė njerėzit tė ishin nė dijeni pėr tregun e gjerė tė pijeve energjike dhe sasisė sė madhe tė fitimeve qė kėto pije kishin dhe mėnyrave qė pėrdornin pėr t’i rritur ato.

Duhet mbajtur gjithashtu parasysh qė konsumuesit mė tė mėdhenj tė pijeve energjike janė adoleshentėt, trupi i tė cilėve ėshtė nė ndryshim e sipėr dhe qė ndikohet shumė lehtė nga rreziqet qė i kanosen nėpėrmjet ushqimit dhe pijeve.

Pėrmbajtja e kėtyre pijeve energjike nuk ėshtė shumė e qartė pėr njerėzit dhe nuk dihet me siguri se ēfarė pėrbėrėsish pėrdoren pėr tė rritur kėnaqėsinė nė tru.

Adoleshentėt duhet tė kuptojnė se pijet energjike mund tė shkaktojnė obezitet, presion tė lartė tė gjakut, takikardi dhe probleme tė tjera shėndetėsore.

Rreziku dyfishohet nga pėrzierja e pijeve me alkoolin, ku trupit tonė mund t’i ēaktivizohen sensorėt qė na ndalojnė ta teprojmė me pijen.

Pra, sipas kėtij studimi, duket se ēmimi i krahėve qė kėto pije tė japin, ėshtė i papėrballueshėm nga trupi i adoleshentėve. Tė rinjtė nuk kanė pėrse rrezikojnė kaq shumė, pėr tė ndjerė emocione tė forta t’i pėrshkojnė trupin, pasi mosha e tyre ia bėn tė mundur kėtė pa asnjė pėrbėrės tė jashtėm.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rreziku nga pijet energjike

Mesazh  Luli prej 22.09.14 12:06

Pijet e gazuara, tė dėmshme pėr shėndetin

Dy studime tė reja publikuar ditėt e fundit, kanė dalė nė pėrfundim se njerėzit tė cilėt konsumojnė pije tė gazuara, rrezikojnė t’i sjellin vetes njė shumėllojshmėri problemesh shėndetėsore.

Problemi me pijet e gazuara dhe sheqerin qė ato mbartin, ndryshe nga konsumimi i sheqerit normal ėshtė qė ai i pijeve tė gazuara depozitohet menjėherė nė mėlēi. Fruktoza (sheqeri i ėmbėl) kthehet nė acid yndyror, duke shkaktuar kėshtu sėmundje tė mėlēisė.

Sugjerimet e studiuesve janė qė konsumimi i sheqerit, i cili ėshtė deri diku i pashmangshėm, duhet tė “vritet” me ecje dhe aktivitet fizik. Kėshtu mund tė shmangen sėmundjet qė shkaktohen nga depozitimi i sheqerit tė tepėrt nė gjak.

Ndėrsa nė studimin e dytė, tė publikuar tek “The European Journal of Clinical Nutrition”, ėshtė sugjeruar qė pėr tretjen e sheqerit nė organizėm, njeriut i duhet tė lėvizė 12.000 hapa nė ditė. Ekspertėt sugjerojnė qė nė vend tė kėtyre pijeve tė blini pije tė cilat kanė brenda vetes pėrbėrės natyral, apo nėse keni mundėsi bėni vetė lėngun duke shtrydhur pemėt e freskėta. Kėto tė fundit janė pijet mė tė dobishme pėr shėndetin.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rreziku nga pijet energjike

Mesazh  Jetmira prej 22.09.14 16:00

epo ne nditet e sotshme nuk bejm pa to,sado tdemshme tjen
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rreziku nga pijet energjike

Mesazh  Luli prej 08.03.15 0:32

Pijet energjike “ndryshojnė tė rrahurat e zemrės”Pijet energjike me pėrmbajtje tė kafeinės mund tė ndryshojnė tė rrahurat e zemrės, thonė hulumtimet.

Njė ekip i universitetit tė Bonit nė Gjermani, pėrshkroi zemrat e 17 personave njė orė pasi ata kishin konsumuar pije energjike.

Sipas studimit kontraktimet ishin mė tė forta pas pijes.

Hulumtuesit thanė se fėmijėt dhe njerėzit me probleme shėndetėsore duhet tė evitojnė pijet energjike.

“Deri tani, nuk e dinim saktėsisht se ēfarė efekti kishin kėto pije energjike nė funksionimin e zemrės. Sasia e kafeinės ėshtė tre herė mė e lartė se nė pijet me kafeinė sikurse kafeja ose koka-kola. ”, ka thėnė Dr Jonas Dorner.

Studiuesit u kishin dhėnė pjesėmarrėsve pije me 32mg kafeinė nė 100ml, dhe 400mg nė 100ml tė taurine.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rreziku nga pijet energjike

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi