Xhek Kasapi

Shko poshtė

Xhek Kasapi

Mesazh  Zattoo prej 17.12.11 0:36

Xhek KasapiNjė nga misteret mė tė mėdha britanike. Diēka ndoshta dini, por diēka jo. Ka shumė gjėra qė lidhen me vrasėsin e famshėm londinez Xhek Kasapi.

Kuptohet, kėto informata, tė njohura apo tė panjohura, ia vlen tė dihen. Volter Sikert ka qenė me mendje tė sėmurė, kasap lokal dhe artist, i cila ka dashur tė pikturojė prostituta, helmuesi serik i femrave, dhe madje edhe nip i mbretėreshės Viktoria.

Ky ėshtė njėri ndėr njerėzit pėr tė cilin konsiderohet se, nė tė vėrtetė vrasėsi i tmerrshėm londinez Xhek Mevosek.

Por, ēfarė nėse Xhek Kasapi i vėrtetė nuk ka qenė nga Londra, madje as nga Britania e Madhe. Ēfarė nėse ka qenė udhėtar anijesh i cili gjurmė tė tilla tė njėjta ka lėnė edhe nė Gjermani apo nė Nikaragua?

Detektivėt apo “Mishėprerėsit” siē e quajnė vetveten, tė cilėt e kėrkojnė vrasėsin dhe ka mijėra prej tyre, u hutuan nga libri i ri qė thotė se vrasėsi mė i njohur britanik ishte lundėrtar i cili ka vrarė nėpėr limanet nė tė cilat ėshtė ndalur.

Nė “Ist End” famėkeqi londinez Kasapi nė vitin 1888 nė afat prej dhjetė ditėsh ka vrarė pesė prostituta. Trevor Meriot, ish detektiv dhe autor i librit kontrovers “Xhek Kasapi: hetimi nė shekullin e 21-tė”, thotė se policia ka hulumtuar nė drejtim tė gabuar. Domethėnė, ata kanė supozuar se Xheku ka jetuar nė “Ist End”, duke harruar krejtėsisht nė datat e krimeve dhe “Me siguri kanė harruar idenė se Mishėprerėsi ka qenė lundėrtar”, thotė Trevor.

Meriot beson se vrasėsi ka udhėtuar nė njė prej dhjetė anijet qė nė kohėn e vrasjeve janė ndalur nė limanin”Ist End”, qė na shtyn tė mendojmė se lagjja londineze ėshtė destinacion i rastėsishėm.

Por, tė dhėnat pėr ekuipazhet e anijeve nga ajo kohė janė shkatėrruar, kėshtu qė humbet ēdo gjurmė e Kasapit. Por, prandaj ka raporte pėr prostitutat e masakruara nė stilin e Xhek Kasapit nė Nikaragua nė vitin 1889, plotėsisht e njėjtė si masakra londineze.

Nė kohėzgjatje prej dhjetė ditėsh janė gjetur gjashtė prostituta, vetėm dy muaj pasi qė bota mendoi se Xheku ėshtė qetėsuar. Masakrat e tij kanė vazhduar larg syve tė Londrės. Kėsaj here nė limanin gjerman Flensburg, qė nė fund pėrsėri tė kthehet nė Londėr nė vitin 1891.

Nė libėr thuhet se vrasėsi i pėrgjakshėm nuk ishte person mjekėsor, madje edhe po tė ishte, asnjėherė nuk do tė mund tė bėnte aq intervenime tė suksesshme nė rrugėt e errėta ku janė gjetur viktimat. Kėtė gjė qė janė munduar ta fshehin viktimat, sepse nė atė kohė ishte e njohur tregtia e paligjshme me organe njerėzore. Kėshtu qė kėto janė trillime tė pastra.

Organet janė hequr pas vrasjeve nė morg. Gjithashtu, ka edhe njė libėr tė besueshėm, sa i pėrket vrasėsit tė famshėm. Emri i tij ėshtė “Daja Xheku” nga Toni Uilliams, qė thotė se paraardhės i vrasėsit ėshtė Ser Xhon Vilijams, gjinekolog i njohur i mbretėreshės Viktoria dhe themelues i Bibliotekės Nacionale nė Uells.

Uilliams nė historinė familjare ka zbuluar se paraardhėsi i tij ka shkuar nė praktikė nė “Vajtēapel”, ku ka qenė nė kontakt me shumė prostituta. Nė shėnimet e tij nga viti 1885 pėrmendet aborti i Meri En Nikoll, viktima e parė e Kasapit.

Autori i librit deklaron se “Sėr Xhon” ishte i dėshpėruar dhe i hidhėruar me prostitutat tė cilat ēdo ditė kanė abortuar te ai pėrderisa gruaja e tij nuk ka mundur tė ketė fėmijė.


I ka vrarė qė t’i hakmerret Zotit.

Organet e tyre i ka nxjerrė me qėllim qė tė hulumtojė pėr tė gjetur ilaē pėr shterpėsinė e gruas sė tij. Mė tej thuhet se “Sėr Xhon” ka pėrjetuar sulm nervor dhe prandaj ka hequr dorė nga mjekėsia. Ėshtė kthyer qė pjesėn e ngelur tė jetės ta jetojnė nė Uells. Atėherė janė ndalur edhe vrasjet, thuhet nė libėr.

Tė dyja burimeve mund t'u besohet, kėshtu qė do t’jua lė juve qė tė vendosni se kujt do t’i besoni. Ajo ēfarė ėshtė e pėrbashkėt ėshtė vrasėsi mizor, i cili ėshtė e qartė se ka qenė psikopat. Kuptohet, ėshtė mirė qė ka ndaluar dhe se nuk ka vazhdues.

avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhek Kasapi

Mesazh  Odin prej 11.09.14 0:47

Zbulohet kush ishte Xhek Kasapi - Jack the RipperPas njeqind e njezet e gjshte vjetesh, serial killer- i pare i bere i famshem globalisht, XHEK RRJEPESI, apo therėsi nqs disave u pelqen me teper keshtu, (Jack the Ripper) ka mė nė fund, njė emėr dhe njė fytyrė.

Cituar pafundesisht ne romane dhe trillime, studiuar si rast studimor nga shume kriminologe, funsionare policie a kerkues private, rasti kriminal ishte kthyer ne nje legjende te vertete qe frymezonte trillime letrare e kinematografike e qe ofronte lloj-lloj spekulimesh lidhur me gjithfare natyre komplotesh apo hipotezash mbi identitetin e autorit te krimeve.

Dhe duket se merita e kesaj sipermarrjeje qe e pa te impenjuar per rreth 14 vjet i duhet njohur nje ”thjesht te apasionuari” te kesaj ngjarjeje.
Aaron Kosminski, njė hebre polak familja e tė cilit kishte emigruar nė Londėr pėr t’u shpėtuar masakrave, ėshtė “definitivisht, kategorikisht dhe absolutisht” njeriu prapa serisė sė frikshme tė vrasjeve nė vitin 1888 qė lanė tė paktėn pesė gra tė vdekura dhe tė sakatuara nė rrugėt e London East End, thotė Rasėll Eduards, autori i mė tė fundit nė njė seri tė gjatė librash pėr kėtė cėshtje.

“Kam tė vetmen copė prove ligjore nė tė gjithė historinė. Kam kaluar 14 vite duke punuar, dhe ne e kemi zgjidhur definitivisht misterin se kush ėshtė Jack the Ripper. Vetėm ata qė nuk besojnė e qė duan qė legjenda tė vazhdojė nė pėrjetėsi, do tė kenė dyshime. Kjo ėshtė – ne ia kemi hequr maskėn”, thotė Eduards.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhek Kasapi

Mesazh  gjilanasi prej 03.10.15 22:40

Zbulohet misteri i serial killerit: Xhek Kasapi ishte kantautor dhe nuk u kap se mbrohej nga Masonėt“Xhek Kasapi” ishte njė kėngėtar dhe tekstshkrues i njohur i kohės dhe nuk u kap asnjėherė pasi ai mbrohej nga njė shoqeri masonerike.

Emri i vėrtetė i serial-killerit tė famshėm ishte Michael Maybrick, njė kėngėtar i njohur i kohės.

Ai bėnte pjesė nė shoqėrinė “Masonėt e Lirė” dhe pėr kėtė arsye nuk u kap kurrė, deklaron Bruce Robinson, njė studiues.

Xhek Kasapi kreu vrasje tė shumta nė fund tė viteve ’80 tė shekullit tė 19-tė nė Londėr, por ai nuk u kap asnjėherė dhe nuk dihej identiteti i tij.

Por, sipas Robinson, “Xhek Kasapi” mbrohej nga shėrbėtorėt e shtetit Viktorian.

Robinson thotė se policia nuk ishte e paaftė qė tė kapte autorin e vėrtetė, misteri  i tė cilit zgjati 15 vjet, por ata e dinin fare mirė kush ishte, ndaj nuk e ndaluan asnjėherė.

Ai ishte i mbrojtur nga Masonėt.

Autori i librit pėr “Xhek Kasapin” thotė se ka gjetur fakte nė hetimet e asaj kohe, qė demonstrojnė mė sė miri teorinė e tij.

“Xhek Kasapi” ka vrarė duke i rrjepur 11 viktima femra.

Ndaj dhe ka marrė kėshtu pseudonimin “Kasapi”.

Megjithatė, shumė studiues duken skeptikė nga teoria e Robinson-it.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhek Kasapi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi