“Kanibalizmi” i arinjve polarė

Shko poshtė

“Kanibalizmi” i arinjve polarė

Mesazh  Dyli KL prej 14.12.11 16:53“Kanibalizmi” i arinjve polarė dihej, por ngrohja globale, sipas studiuesve, ka rritur ndjeshėm rastet kur arinjtė mė tė mėdhenj, ushqehen me trupin e mė tė vegjėlve tė tė njėjtit lloj.

Rasti mė i fundit ėshtė dokumentuar nga studiuesja, Jenny Ross nė arkipelagun e Svalbardit. Fotot e marra, janė botuar nė revistėn shkencore “Arctic” dhe janė shoqėruar nga njė shkrim i gjatė i studiuesve dhe biologėve qė janė mundur tė shpjegojnė fenomenin.

Ata thonė se arinjtė polarė ushqehen kryesisht me foka, por ngrohja globale ka zhvendosur “ushqimin” e arinjve dhe nė shumė habitate tė tyre, fokat janė tė rralla. Ato kanė zgjedhur migrimin nė zona tė tjera, me ujėra mė tė ftohta.

Arinjtė polarė, thonė biologėt, ushqehen me mishin e tė njėjtit lloj nė kushte ekstreme, kur mbijetesa e tyre varet nga nevoja pėr t’u ushqyer. Nė tė tilla raste, kryesisht meshkujt e rritur, gjuajnė mė tė vegjėlit tė tė njėjtit lloj, duke pėrdorur tė njėjtėn teknike “vrasje”; kafshimin nė kokė.
avatar
Dyli KL

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi