Coca-Cola

Shko poshtė

Coca-Cola

Mesazh  Odin prej 13.12.11 22:22

Rreziku nga Coca-Cola
Nė 10 minutat e para pasi kemi pirė njė kanaēe apo shishe Coca Cola, 10 lugė sheqer depėrtojnė nė sistemin tuaj trupor.

Sasia ditore qė duhet tė ketė trupi ėshtė 10 % e kėsaj. Arsyeja pse nuk ju vjen pėr tė vjellė menjėherė nga sasia hiperbolike e sheqerit qė fusni nė trup, ėshtė acidi fosforik, i cili pret shijen e sheqerit, duke ju lejuar qė tė mbani pijen nė stomakun tuaj.

Pas 20 minutave, sheqeri qė keni marrė nga pirja e Coca Colas ju provokon njė shpėrthim tė insulinės. Mėlēia juaj pėrgjigjet dhe shndėrron nė yndyrė sa mė shumė sheqer qė tė mundet. Dhe ende shumė sheqer, mbetet. Pas 40 minutave, Absorbimi i kafeinės ėshtė tashmė i plotė.

Arteriet tuaja zgjerohen, rritet tensioni i gjakut dhe mėlēia vazhdon tė hedhė sheqer nė gjak. Pėrēuesit e adenozinės nė trurin tuaj janė bllokuar dhe janė tė pėrgjumur. Pas 45 minutave, Trupi juaj rrit prodhimin e dopaminės, duke ngacmuar qendrat e kėnaqėsisė nė trurin tuaj.

Ėshtė e njėjta mėnyrė me tė cilėn funksionon heroina nė trurin tonė. Pas 60 minutave, Acidi fosforik lidh azbestin (kalēiumin), magnezin dhe zinkun nė zorrėn tonė tė hollė, duke siguruar njė nxitje tė mėtejshme tė metabolizmit.

Kjo shkaktohet nga sasia e madhe e sheqerit dhe ėmbėlsuesve artificialė qė gjithashtu rrisin nxjerrjen urinare tė kalēiumit. Tani, nė “lojė” hyjnė edhe fuqitė e kafeinės. Duke qenė diuretik, ju bėn tė keni nevojė pėr jashtėqitje tė ujit tė hollė. Kjo siguron largimin nga trupi juaj tė magnezit, kalēiumit dhe zinkut qė duhet tė shkonte te kockat e trupit tuaj.

Po ashtu largohet edhe natriumi, elektroliti dhe uji. Tani ju do tė keni njė pėrplasje tė sheqernave. Ju do tė bėheni nervoz ose do tė ndjeni ngathtėsi. Ndėrkohė, ju keni nxjerrė ujin qė kishte Coca Cola Coke qė pitė, por bashkė me tė edhe ushqyesit e ēmuar qė trupi juaj do tė mund tė pėrdorte pėr tė pėrballuar kėto dhe pėr tė ndėrtuar e ruajtur eshtra dhe dhėmbė tė fortė.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  Gjinkalla prej 14.12.11 8:36

Te lumet gjysherit tane qe nuk e kane ditur se c eshte Cola
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  Zattoo prej 07.01.12 19:24

Nga coca - cola arrin peshėn 220 kilogramėBritaniku Daren Johns i cili gjatė javės pi 42 litra coca - cola koka-kole, e ka zbuluar me shumė frikė varshmėrinė e vet tė parėndomtė.

Ky 38 vjeēar, baba i dy fėmijėve, nuk ėshtė narkoman, as alkoolist dhe madje as duhanpirės. Dobėsia e tij ėshtė coca - cola dhe ajo jo dietale.

Daren mesatarisht pi 42 litra tė kėsaj pijeje tė gazuar ose nga 18 kanaqe nė ditė dhe kjo pėr njė vit ikushton rreth 3.500 euro.

Gjatė disa viteve tė fundit gjendja e tij ėshtė pėrkeqėsuar aq shumė dhe ai tash sa ka arritur nė shkallėn qė tė mos dalė nga shtėpia pa njė bidon me coca -cola. Po qe se nuk e pi dozėn e vet tė kėsaj pije, ai bėhet shumė nervoz dhe i paqėndrueshėm.

Pėr shkak tė kėtij vesi, Daren ka peshėn mbi 220 kilogramė dhe ai ta po pėrpiqet tė lirohet nga kjo varshmėri.

"Mendoj se tani jam krejtėsisht i varur nga kjo pije. Kur nuk kam coca -cola, mė rrok paniku. Ėshtė sikur drogė ose alkool. Mė duhet ė bėj diēka ose do tė vazhdoj tė ndjehem si njė dyzim i njė lėngu. Mė duhet ė shkoj nė detoksikim nga coca cola dietale”, ka vendosur Daren.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  Admin prej 17.03.12 20:40

Coca-Cola ndryshon ngjyrosėsin kancerogjen


Coca-Cola dhe Pepsi do tė ndryshojnė ngjyrėn e produkteve tė tyre pėr tė shmangur detyrimin pėr tė bėrė publike elementet e vlerėsuara si kancerogjene nė ngjyrosėsit e pėrdorur.

Kalifornia ka shtuar pėrbėrjen 4- methylimidazole, e cila gjendet nė ngjyrosėsin e pėrdorur nga dy kompanitė, nė listėn e substancave qė rrezikojnė tė shkaktojnė kancer tek konsumatorėt.

Coca-Cola menjėherė ka vendosur tė modifikojė formulėn e saj sekrete, duke reduktuar pėrqindjen e pėrbėrjes sė inkriminuar, duke ndryshuar kėshtu edhe ngjyrėn e pijes analkoolike.

Polemikat

Ndėrhyrja e korporatave ėshtė nxitur edhe nga presionet e shumta qė kanė ardhur nga organizatat nėn mbikėqyrjen e Qendrės Shkencore tė Interesit Publik, tė cilat i kanė drejtuar njė peticion institucionit amerikan tė Administimit tė Ushqimit dhe Ilaēeve, pėr tė ndaluar me ligj disa ngjyrosės tė pėrdorur nė prodhimin e Coca-Cola dhe Pepsit.

Institucioni federal nė fakt nuk ka qenė dakord. "Ėshtė mjaft e rėndėsishme tė kuptohet qė njė person do tė duhet tė pinte mė shumė se njė mijė kanaēe nė ditė pėr tė arritur nivelin kancerogjen tė sinjalizuar nga studimet".

Tė njėjtin mendim ka patur edhe Shoqata amerikane e Pijeve, e cila ka deklaruar: "Kėto janė akuza skandaloze, shkenca nuk provon aspak qė pėrbėrėsi 4-methylimidazole ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin".

Zgjedhja

Pavarėsisht mbrojtjes qė kanė marrė nga shumė shoqata dhe institucione shtetėrore, dy gjigantėt e pijes joalkoolike kanė vendosur tė ulin dozėn e "ngjyrosėsit tė mallkuar" nė Kaliforni, pėr tė shmangur detyrimin pėr tė shkruar nė shishe qė ekziston njė mundėsi shumė e vogėl qė ngjyrosėsi tė ketė efekte negative nė shėndet.

"Edhe pse jemi tė bindur qė nuk ekziston asnjė rrezik pėr konsumatorėt qė tė justifikojė kėtė ndryshim, i kemi kėrkuar furnitorėve tanė tė ngjyrosėsve qė tė reduktojnė nivelin e pėrbėrjes pėr tė shmangur detyrimin e publikimit tė diēkaje qė nuk ka asnjė bazė shkencore", ka thėnė Diana Garza, njė zėdhėnėse e Coca-Cola pėr gazetėn britanike "The Guardian"

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ateher

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 17.03.12 20:49

ateher duhet te kemi kujdes nga ky produkt vdekjeprures
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sekreti qe fshihet mbrapa coca coles

Mesazh  evelynn claire prej 24.04.12 18:53

Coca Cola ėshtė pije mė e konsumuar nė mbarė botėn. Por sa jemi tė informuar pėr Coca Cola'n ? Pėr pėrbėrjen dhe sekretet e tij. Kjo video do tė shpjegojė shkurtimisht disa gjėra tė rėndėsishme nė lidhje me Coca Cola'n.

avatar
evelynn claire

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sekretet e Paketes MARLBORO

Mesazh  Gabriel prej 24.04.12 19:23

avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  Niko_ prej 25.04.12 12:43

Mjaft patė ėndrra me fantazma! Unė kam konsumuar pėr mė shumė se 15 vjet cigare marlboro, sepse ėshtė vėrtet duhan i mirė dhe asnjėherė nuk jam marrė me kutinė.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

hej

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 25.04.12 20:30

Niko_ shkruajti: Mjaft patė ėndrra me fantazma! Unė kam konsumuar pėr mė shumė se 15 vjet cigare marlboro, sepse ėshtė vėrtet duhan i mirė dhe asnjėherė nuk jam marrė me kutinė.
sa vjet e ke pir te lutem thuaj te verteten se un kam 10 vjet por kush eshte cigarja me e demshme un e di se te gjitha jane te demshme por duhet te ket ndonje mark ce te shkakton pak demtime un kam degjuar se eshte marlboro por nuk e di nese eshte e vertete ma thuaj pak niko ???????
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  Niko_ prej 26.04.12 16:28

iforti shkruajti: sa vjet e ke pir te lutem thuaj te verteten se un kam 10 vjet por kush eshte cigarja me e demshme un e di se te gjitha jane te demshme por duhet te ket ndonje mark ce te shkakton pak demtime un kam degjuar se eshte marlboro por nuk e di nese eshte e vertete ma thuaj pak niko ???????

Duhani helm ėsht, sido qė tė jetė! Pak a shumė tė gjitha llojet e cigareve njėlloj dėmtojnė. Nė shije marka Marlboro ėshtė shumė mė e mirė se tė tjerat, pėr ata qė konsumojnė duhan "tė fortė" (pėrjashtoj Marlboro light, sepse nuk ka ndonjė ndryshim tė madh nga markat e tjera tė duhanit tė butė.). Mė tė dėmshme besoj se janė cigaret kontrabandė, sepse janė tė pakontrolluara.

Ps: Problemi im ėsht me njerėzit qė kėrkojnė me mikroskop gjithēka dhe bėjnė video tė tilla duke besuar se pas gjithēkaje nė kėtė botė ka njė konspiracjon. Ndėrmarja Philip Morris ėshtė njė gjigand ndėrkombėtar dhe prodhon, e nxjerr nė treg qindra lloje dhe marka cigaresh. Nuk ka vetėm Marlboro'n.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

faleminderit

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 26.04.12 19:25

Niko_ shkruajti:
iforti shkruajti: sa vjet e ke pir te lutem thuaj te verteten se un kam 10 vjet por kush eshte cigarja me e demshme un e di se te gjitha jane te demshme por duhet te ket ndonje mark ce te shkakton pak demtime un kam degjuar se eshte marlboro por nuk e di nese eshte e vertete ma thuaj pak niko ???????

Duhani helm ėsht, sido qė tė jetė! Pak a shumė tė gjitha llojet e cigareve njėlloj dėmtojnė. Nė shije marka Marlboro ėshtė shumė mė e mirė se tė tjerat, pėr ata qė konsumojnė duhan "tė fortė" (pėrjashtoj Marlboro light, sepse nuk ka ndonjė ndryshim tė madh nga markat e tjera tė duhanit tė butė.). Mė tė dėmshme besoj se janė cigaret kontrabandė, sepse janė tė pakontrolluara.

Ps: Problemi im ėsht me njerėzit qė kėrkojnė me mikroskop gjithēka dhe bėjnė video tė tilla duke besuar se pas gjithēkaje nė kėtė botė ka njė konspiracjon. Ndėrmarja Philip Morris ėshtė njė gjigand ndėrkombėtar dhe prodhon, e nxjerr nė treg qindra lloje dhe marka cigaresh. Nuk ka vetėm Marlboro'n.
faleminderit per shpjegimin
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  Odin prej 01.07.12 10:48

Ndikimi i Coca Cola-s nė shtimin e peshėsDrejtori i pėrgjithshėm i kompanisė Coca Cola, Muhtar Kent, ka hedhur poshtė akuzat sipas sė cilave shikuar nė pėrgjithėsi tė gjitha pijet e gazuara, e nė mesin e tyre edhe Coca Cola, bartin pėrgjegjėsinė pėr epideminė e shtimit tė peshės.

“Konsideroj se ėshtė e pasaktė dhe e padrejtė qė tė akuzohet vetėm njė pėrbėrės, njė produkt, njė kategori e ushqimeve”, ka thėnė Kent pėr gazetėn ‘Wall Street Journal’.

Ai ka shtuar se bėhet fjalė pėr njė problem tė komplikuar tė shoqėrisė nė tė cilin duhet tė punojnė tė gjithė pėr ta gjetur njė zgjidhje.

“Pėr kėtė jemi duke punuar me qeveri tė ndryshme, me sektorin e biznesit dhe shoqėrinė civile qė deri nė vitin 2015 tė kemi programe pėr jetė aktive nė tė gjitha shtetet ku jemi tė pranishėm”, ka theksuar Kent.

Adresimi i Kentit pėr publikun ėshtė nxitur nga diskutimi lidhur me konsumimin e pijeve tė gazuara, sepse kryetari i qytetit tė Nju-Jorkut Majkėll Blumberg ka kėrkuar ndalimin e shitjes sė pijeve tė gazuara nė paketime mė tė mėdha se gjysmė litri nė kinema, restorante tė ushqimit tė shpejtė dhe nė kafenetė e atij qyteti.

Por, pėrkundėr trashėsisė apo mos-trashėsisė nga kjo lloj pije, Coca Cola mbetet njė ndėr pijet mė tė preferuara nga njerėzit, e veēanėrisht nga tė rinjtė tė cilėt nė masė tė madhe vazhdojnė ta konsumojnė atė
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  tetari prej 03.07.12 15:08

Efekti shpirtėror i pijes sė famshme Coca-Cola

Pije e famshme Coca-Cola ėshtė shkatėrruese edhe nė nivelin shpirtėrorė prej ku manifestohet pastaj nė trupin fizik dalėngadalė duke mos e parė me sy fizik.
Bile ėshtė edhe mė e keqe se sa alkooli, ja njė foto se si duket Coca-Cola me shqisėn e gjashtė tė avancuar, pra nė nivelin subtil:

Kjo ėshtė bazuar tėrėsisht nė cilėsitė e tyre shpirtėrore dhe jo tė lidhura me njė perspektivė fizike apo shėndetėsore.1 - Njė unazė rrethore e energjisė shqetėsuese ėshtė krijuar

1A - Si rezultat ka njė rrjet tė energjisė shqetėsuese tė aktivizuar qė buron nga jashtė

1B - Pėrveē kėsaj ėshtė krijimi dhe aktivizimin i grimcave shkatėrruese tė energjisė shqetėsuese

1C - Aktivizimi i vazhdueshėm i mprehtė i grimcave subtile tė energjisė shqetėsuese

1E - Emetimi i aktivizuar i grimcave subtile tė energjisė sė zezė

1F - Emetimi i valėve tė energjisė shqetėsuese nė njė drejtim lart

2 - Krijimi dhe aktivizimi i njė unazė iluzore (tė rreme)

2A - Emetimi i valėve iluzore nė mjedis

2B - Emetimi i valėve iluzore nė njė drejtim lart

3 - Krijimi i njė unazė vibruese tė energjisė sė tėrheqjes

3A - Emetimi i rrjedhės sė energjisė sė tėrheqjes nė mjedis

3B - Tėrheqja e energjisė shqetėsuese nga mjedisi

----------------------------------------------------------------------------

Si rezultat i asaj mė lart, njėri sulmohet nga energjitė negative nė njė proporcion mė tė madh nė njė periudhė relativisht mė tė shkurtėr kohe.
avatar
tetari

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  Gjinkalla prej 03.07.12 19:49

Shiqyr qe se perdori,as kete as alkoolin
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  niku magic man prej 03.07.12 20:03

shyqyr valla se e kishe pas punen vertet keq
besom
avatar
niku magic man

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  clee prej 03.07.12 23:06

edhe kte qe pija sqenka gjo?u pa puna vetem uj pa gaz

clee

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  stessa prej 04.07.12 14:18

qe koka kola eshte e demshme une kam vite qe e kam degjuar...
madje kam degjuar qe tani ne Amerike nuk mund te blesh koka kola me gota te medha, por kane caktuar disa gota me te vogla ne menyre qe te bejne te mundur qe njerezit te konsumojne sa me pak...
vecanerisht e demshme shume eshte per femijet, te cilet per fatin tone te keq e kane shume qejf...
por nuk e dija qe nga kokal kola mund te krijohet varesi...
gjithesesi cdo gje me tepri asnjehere nuk eshte e mire...
e mira eshte ta mbajme larg frigorifereve tane...
avatar
stessa

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  Luli prej 03.08.12 21:03

Coca- cola, ul 30% numrin e spermatozoidėveE krijuar pėr herė tė parė nga Dr. John Stith Pemberton nė vitin 1886, Coca-Cola ėshtė shndėrruar nė markėn me shitjet mė tė mėdha tė pijeve freskuese nė botė. Duke marrė parasysh gjithė kėtė sukses, Coca-Cola ėshtė mbuluar nė shumė raste pėr efektet negative tė saj mbi shėndetin.
Cilėt janė pėrbėrėsit e kėsaj pijeje?

Coca-Cola ka njė formulė qė ruhet me tepėr besnikėri nga kompania mėmė dhe sot vetėm hamendėsohet mbi tė. Pėrveē kėsaj, ēdo kompani dytėsore nė vendet pėrkatėse ka njė formulė tė vetėn qė ndryshon pak nga ajo e kompanisė mėmė. Pavarėsisht kėtyre, ajo qė dimė pėr Coca-Cola ėshtė qė pėrmban ujė tė gazuar, sheqer, aspartam (ėmbėlsues me pak kalori), ngjyruesin 4-metilimidazol (4-MI), kafeinė, acid fosforik, sasi gjurmė (shumė tė vogla) alkooli dhe substanca tė tjera aromatizuese, konservuese etj.

Ngjyruesi 4-metilimidazol

Jo mė larg se disa javė mė parė nė Britaninė e Madhe bien kėmbanat e alarmit pėr efektet negative tė kėtij ngjyruesi. Gjithashtu, nė SHBA (Kaliforni) autoritetet kėrkojnė qė tė gjitha pijet qė pėrmbajnė kėtė ngjyrues (nė sasi mbi 30 mikrogramė) tė vendosin njė tabelė paralajmėruese nė produktet e tyre. Nė kėtė mėnyrė ia lėnė konsumatorit zgjedhjen nėse do ta konsumojė produktin apo jo. E gjitha kjo sepse ky ngjyrues ka rezultuar se ėshtė kancerogjen nė testet laboratorike me minj.

Pėr kėtė arsye, Coca-Cola nė SHBA ka ndryshuar procesin e prodhimit pėr tė pakėsuar nivelet e kėsaj substance. Por nė vende tė tjera ende nuk ėshtė marrė njė masė e tillė. Sasia e 4-MI e gjetur nė kanaēet e Coca-Cola nė Britani ėshtė 135 mikrogramė, ose rreth 34 herė mė e lartė se sa nė SHBA. Sa ėshtė kjo vlerė nė vendin tonė? Kėtė nuk e dimė, por dimė qė nė ēdo vend sasia e kėsaj substance ėshtė mė e lartė se nė SHBA, duke filluar nga 56 mikrogramė nė Kinė e deri nė 267 mikrogramė nė Brazil.

Aciditeti

Coca-Cola ėshtė njė prej pijeve mė acide nė treg. Ėshtė parė se kjo pije ka njė pH tė pėrafėrt me atė tė uthullės, midis 2.0 dhe 3.4, sipas Administratės pėr Ushqimet dhe Medikamentet (FDA) nė SHBA. Aciditeti i lartė me kalimin e kohės i dėmton tejmase dhėmbėt. Pėrveē kėsaj, aciditeti i lartė nė stomak ėshtė njė prej faktorėve tė formimit tė ulēerave dhe erozioneve.

Sheqeri

Njė kanaēe Coca-Cola 330 ml pėrmban rreth 39 gramė sheqer, ose 13% tė sasisė ditore tė rekomanduar tė sheqerit qė duhet konsumuar. Ėshtė njė nga shkaktarėt, sė bashku me aciditetin, e dėmtimit tė dhėmbėve. Pėrveē kėsaj ndikon nė marrjen e tepėrt tė kalorive dhe shtimin nė peshė, duke shtuar efektet negative nė organizėm.

Kafeina

Njė kanaēe Coca-Cola 330 ml pėrmban rreth 64 mg kafeinė. Kafeina e fillon veprimin kur futet nė gjak pasi pėrthithet nga stomaku dhe zorrėt e holla, gjė qė ndodh 15-60 minuta pas konsumimit. Kafeina ngushton arteriet dhe venat dhe shton rrahjet e zemrės duke e mbingarkuar kėtė tė fundit. Gjithashtu, kafeina frenon oreksin.

Pas pirjes sė njė pijeje me kafeinė merret njė sasi e caktuar kalorish dhe uria shuhet, por trupi fillon ta lidhė urinė me konsumimin e pijeve tė tilla. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė konsumimi i kėtyre pijeve tė mos bėhet asnjėherė nėse jemi tė urituar apo kemi disa orė pa ngrėnė gjė. Kafeina ėshtė gjithashtu njė diuretik, qė do tė thotė ndihmon largimin e ujit pėrmes veshkave.

Kjo shkakton krampe intestinale dhe irritim tė veshkave. Sė fundi, kafeina ėshtė njė substancė adiktive, prandaj ndėrprerja e menjėhershme e konsumimit tė kafeinės shkakton simptomat e abstinencės, kryesisht dhimbje koke dhe humor tė keq.

Acidi fosforik

Pijet freksuese janė tė njohura pėr sasitė e larta tė fosforit dhe sasitė e ulėta tė kalciumit. Pėr kėtė arsye, ato renditen ndėr faktorėt qė mund tė shkaktojnė osteoporozė, sidomos te njerėzit e predispozuar (psh. gratė nė menopauzė) pasi ai nxjerr kalciumin nga kockat. Sa pėr ilustrim, acidi fosforik, me njė pH rreth 2.8, do tė tresė njė thua pėr 4 ditė.

Aspartami

Siē e pėrmendėm mė sipėr ėshtė njė prej ėmbėlsuesve artificialė (rreth 200 herė mė i ėmbėl se sheqeri) qė pėrdoren pėr shkak se kanė vlerė tė ulėt kalorike. I miratuar nė vitin 1981 nga FDA si aditiv nė ushqime, e mė pas nė vitin 1983 edhe nė pije, aspartami ėshtė njė nga substancat qė vazhdon tė ngjallė shumė kundėrshti.

Shumė e konsiderojnė si substancė tė sigurt kur pėrdoret nė nivelet e rekomanduara, por ka tė tjerė qė thonė se ėshtė substanca mė e dėmshme qė ekziston. 40% e aspartamit ėshtė acid aspartik (ose aspartat) dhe pjesa tjetėr fenilalaninė. Aspartati ėshtė njė neurotransmetues eksitues qė vepron nė tru duke lehtėsuar kalimin e informacionit nga njė neuron nė tjetrin.

Sasitė e mėdha tė aspartatit ose glutamatit nė tru i vrasin qelizat nervore pasi rrisin futjen e kalciumit nė to. Pėrpara se tė vihet re njė simptomė apo shenjė janė shkatėrruar 75% ose mė tepėr e qelizave nervore nė atė zonė tė veēantė tė trurit.

Sipas zonave tė prekura, problemet qė mund tė shfaqen janė: dhimbje koke/migrena, nauze, lodhje, ērregullime tė gjumit, ērregullime tė shikimit, kriza ankthi, depresion, humbje kujtese etj. Gjithashtu ėshtė shumė e rėndėsishme qė marrja e aspartamit tė shmanget te pacientėt me fenilketonuri (sėmundje e lindur gjenetike). Produkte tė tjera tė dėmshme tė aspartamit janė fenilalanina dhe metanoli (alkool toksik).

Efekti mbi spermėn

Mundėsia e njė efekti spermicid (vrasės tė qelizave tė spermės) tė Coca-Cola u raportua nė fillim nė vitin 1985 nė New England Journal of Medicine. Dy vite mė pas, disa kėrkues nė Kinė zbuluan se Coca-Cola pakėson lėvizshmėrinė e spermės, por nuk ka njė efekt tė theksuar. Nė Mars 2010, u raportuan rezultatet e njė studimi danez, sipas tė cilave meshkujt qė konsumonin 2-3 kanaēe Coca-Cola nė ditė kishin pakėsim me 30% tė numrit tė spermatozoideve. Kėrkuesit mendojnė se luan rol edhe ushqyerja nė pėrgjithėsi, pasi njerėzit qė nuk konsumojnė Coca-Cola, pėrgjithėsisht janė mė tė prirur tė konsumojnė fruta dhe perime tė freskėta, mė pak kafeinė dhe bėjnė njė jetė mė tė shėndetshme.

AlMedicus
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  Odin prej 16.05.14 0:03

A e dini ēfarė ndodh me trupin tuaj kur ju pini njė coca cola?

Kjo pije ėshtė njė nga pijet mė tė kėqija pėr konsumim, sepse pėrmban shumė sheqer. Coca Cola po ashtu ėshtė e pasur me kafeinė dhe nuk ėshtė aspak e mirė pėr trupin.

Ja si ndikon cola cola nė trupin tuaj:

Kur pini njė cola, pėrmbajtja e sheqerit ėshtė ajo qė sulmon trupin tuaj.

Njė gotė cola ėshtė e barabartė me 10 lugė sheqer nė realitet. Po t’i merrni 10 lugė sheqer nė realitet, ju pėrfundoni duke vjellur.

Pas 20 minutave, sheqeri nė gjak arrin pikėn qė shkakton jė vrull tė insulinės. Kur ky lėngė hyn nė mėlēi, mėlēia kthen atė nė yndyrė nga sheqeri qė tashmė ka hyrė nė sistem.

Pas 40 minutave, marrja e kafeinės nga cola pėrfundon. Niveli i dopaminės, hormoni i lumturisė qė prodhohet nė tru , rritet pas konsumimit tė cola-s. Kjo ngacmon pjesėt e trurit qė janė pėrgjegjėse pėr kėnaqėsi.

Heroina vepron nė tė njėjtėn mėnyrė me kėtė hormon shkruan www.worldfactualy.com
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  elektronika prej 16.05.14 6:45

Nje thes me idiotesi. Teorite e konspiracionit nuk kane te sosur. Mashtrimi ka aritur kulmin.
Une jam nje perdorues i rregullt dhe jam ne gjendjen me te mire te mundeshme.
Atje me lart u tha qe 39 gram sheqer jane shume te demshem per organizmin dhe shkakton te vjella dhe shendoshje. Po une qe konsumoj 500 gram sheqer ne dite koker po llogaritur te tjerat si tia bej? do kisha vdekur me kohe.
 Thane per kafeinen qe ka coca cola, ngushton enet e gjakut dhe ul oreksin, si mund te shendoshemi pa oreks d.m.th. pa ngrene ? PO ata qe pijne nga 5 deri 10 kafe ne ditesa kafeine marin? Por dalin doktoret dhe thone qe kafeja te ben mire e haruan kafeinen qe shane pak me pare.
 Nje tjeter thote qe formulen e dine vetem dy persona dhe ata nuk lejohen te rrine bashke qe te mos dale sekreti dhe paguajne 48 milion dollare qe ta ruajne sekretin ne nje banke !!!! Pastaj na tregon formulen me detaje a thua se eshte njeri nga ata qe ka sekretin. Dhe per te na i peshtire na nxjerr ca insekte dhe na perrallis qe behet me lengun e tyre.

 Pastaj na kujton se coca cola do te thote "ska Muhamet ska Meke" dhe per kete sduhet ta pime . RRi e kujtohet dhe mendon se jane te gjithe muslimane dhe ben thirje qe mas ta pime se financojme israelin. Ne tjeter hedh teorine e shkrirjes se eshtrave. Une do te te thosha mer lengun natyral te frutave dhe provoje. Mjafton nje minute te rije lengu i molles ne dore dhe menjehere lekura ashpersohet dhe po e mbajtem dy minuta .te nesermen lekura e dores eshte e care. Mere me mend po ta mbajme doren gjithe naten. zor se gjejme me.

Mer ke pije te duash dhe provoje eshtren te gjitha nje formule kane dhe ajo nuk eshte gje qe nuk dihet  Uje, sheqer .acid citrik (limontos) ngjyrues dhe esensa e nje fruti qe i jep shijen. Per coca colen ngjyruesi eshte karamel (sheqer i djegur). Duhet ta dine shijen e cajit ata qe kane bere ushtrine ne vitet e socializmit qe ne mungese te cajit digjnin sheqer dhe me te benin caj. Caji ka nje arome te ngjashme me coca colen (por kuptohet mungojne elementet e tjere perberes se coca coles)
Coca cola te shendosh. E cfare pret  si ngjishesh mire e mire me 7 hamburger apo me gjysem kile mish e nje thes me patate te skuqura dhe nje kilogram buke, ose nje tenxhere me makarona. ta ka fajin per kete nje kanoce apo dy kanoce coca cola !!??
NJe kanoce coca cola ze vetem 7% te nevojave ditore per ushqim. po 93%. ?????  Dhe te mos harojme organizmi yne ka nevoje per sheqer sidomos truri e crendesi ka nga se e marim nga caji , nga amita , nga makarona tj, etj. apo nga coca cola .

Eshte pija freskuese sunduese ne tregun boteror dhe eshte normale qe te sulmohet ne kete menyre kompanite e tjera paguajne edhe mjeke qe te dalin e te flasin keq per demet ne organizem por te gjithe marin vetem nje aspekt (coca colen ) dhe jo te  gjithe ushqimin tone ne analize. Normale qe ka edhe viktima si per cdo lloj ushqimi qe meret me teprice . Jo vetem  coca cola por edhe cdo lloj lengu natyral frutash te shtrydhur po te konsumohet ne ate sasi ( 7 litra ne dite, 42 ne jave ) do ta shkaktonte  me shume deme se pija jone e preferuar.

Eshte e mrekullueshme sidomos ne ditet e nxehta te veres. e ftohte dhe me akull.
GEZUAR  Gezuar te gjitheve me COCA COLA sigurisht (edhe muslimaneve mos kini frike  se nuk e shan as Muhametin e as Meken por eshte e manipuluar, ndersa Israeli ka ku igjen parate edhe pa coca cola))
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  Odin prej 11.06.14 23:34

Ja ēfarė ndodh nėse e zieni “Coca-Cola”-n

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Coca-Cola

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi