Ishujt fantazma

Shko poshtė

Ishujt fantazma

Mesazh  Zattoo prej 13.12.11 0:37

Ishujt fantazmaIshujt fantazma, tė cilėt nė tė kaluar janė shkatėrruar dhe kanė humbur nė det, shekuj me radhė i kanė ēoroditur lundruesit botėrorė. Nė ane, klube marinarėsh, madje edhe nė portet detare dhe institucione pėr kėta ishuj rrėfehen gjėra tė ndryshme.

Pėrmenden erupsione vullkanike dhe eksplozione tė frikshme prej tė cilave edhe deti ziente. Shpesh ndodh tė flasin pėr perėndi tė cilėt gjenden nė fund tė deteve dhe qė kanė dalė nė sipėrfaqe, vetėm kur kanė dashur tė fundosin ndonjė ishull dhe tė tėrheqin nė fund tė deteve dhe oqeaneve!

Nė Islandė dhe sot e kėsaj dite ekziston legjenda sipas tė cilės nėpėrmjet hyrjes sekrete nė vullkanin Hekla mund tė arrish tek qytetet e nėndheshme, qė i kanė ndėrtuar perėnditė!

Hartat e vjetra lundruese kanė shumė ishuj fantazma, por sidomos ėshtė interesant njė i cili nėpėr shekuj ėshtė shfaqur dhe zhdukur shumė herė nė pjesė tė ndryshme tė Oqeanit Atlantik. E kanė quajtur Breasil, Brezil ose Brasil, kurse pėr ekzistimin e tij besohet deri nė shekullin e 19.

Ishulli fantazmė pėr herė tė parė ėshtė pėrmendur nė hartėn e Dulēert Portolano nė vitin 1325 dhe ėshtė vendosur nė ujėrat jugore tė Irlandės.

Pastaj, pėr tė ėshtė folur si ishulli qė e rrethon lagunėn e qetė sė bashku me nėntė ishuj, kurse prej shekullit tė 16 Breasil ka filluar tė “shėtisė” nėpėr ujėrat nė afėrsi tė Amerikės Veriore, qė pėrsėri nė shekullin e 18 tė kthehet nė tė njėjtin vend nė jug tė Irlandės.

Hetimi i parė i organizuar pėr “ishullin qė shfaqet dhe humbet” ėshtė bėrė nė vitin 1452, nga lundruesi Diego de Tave, i cili nga Princi Henrik ka lundruar nėpėr Atlantik. Lundruesi ka kėrkuar ishullin e shpirtrave tė vdekur deri nė detet e Irlandės, por asgjė, ishulli nuk ekzistonte.

Fat tė njėjtė kishte edhe lundruesi i njohur Xhon Lojd, lundruesi mė i njohur nė tė gjithė Anglinė, i cili nėntė javė mė kot e ka kėrkuar ishullin, por u kthye i dėshpėruar. Nga fundi i shekullit tė 15 janė organizuar edhe disa ekspedita, por gjithēka ishte e kotė, Bresil thjesht ėshtė zhdukur!

Ishulli misterioz pėrmendet edhe nė legjendat irlandeze. Lidhet me njė rrėfim kelt tė vjetėr pėr nėntė ishujt , qė prej detit ngrihen nė ēdo shtatė vjet dhe zhduken kur afrohet anije.

Burimet thonė se ka disa dėshmitarė seriozė, tė cilėt pohojnė se me sytė e tyre i kanė parė Breasil si shfaqet nga thellėsia e detit. Dėshmitarėt mė vonė kanė pohuar se nė ishullin e fshehtė kanė vėrejtur disa qenie si lėvizin nėpėr plazhe, ata besojnė se nė Breasil jetojnė shpirtrat e lundruesve tė zhdukur
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi