Pylli i vetėvrasjeve

Shko poshtė

Pylli i vetėvrasjeve

Mesazh  Zattoo prej 13.12.11 0:32

Pylli i vetėvrasjeveAokigahara - bėhet fjalė pėr njė pyll qė gjendet nė malin Fuxhi nė Japoni.

Pylli ėshtė i njohur pėr vrasjet e shumta. Qė nga viti 1950 dhe deri mė sot aty kanė bėrė vetėvrasje mbi 500 njerėz.

Trendi ka nisur kur shkrimtari Seiēo Macumoto e botoi rrėfimin e vet "Kuroi Kaiju", nė tė cilin dy personazhe bėjnė vetėvrasje pikėrisht nė kėtė pyll.

Pylli ėshtė kaq i dendur saqė mund tė gjenden vende krejtėsisht nė errėsirė dhe nė mes tė ditės. Pėrveē se me trupa tė vdekurish, pylli ėshtė pėrplot me shenja tė cilėt i lėnė rojet e pyllit: "Jeta ėshtė diēka e vyeshme, mendoni pėr kėtė gjė! Mendoni pėr familjen tuaj!".

Nė vitet shtatėdhjetė kėto vetėvrasje ishin problem dhe e ngritėn nė kėmbė tė gjithė Japoninė. Qeveria ngriti pastrime vjetore nėpėr pyll. Pastrimi i fundit ėshtė bėrė nė vitin 2002, duke konsideruar se e kanė pastruar pyllin. Atėherė kanė gjetur 78 trupa. Kush e di sa tė tjera ka aty.

avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pylli i vetėvrasjeve

Mesazh  Gjinkalla prej 13.12.11 12:54

Japonezet nuk besojne ne zot,prandaj eshte shteti numer nje ne bote per nga numri i vetvrasjeve!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pylli i vetėvrasjeve

Mesazh  Jetmira prej 19.09.13 16:00

VETVRASJET

Asnjė gjeth nuk shkėputet nga kurora e pemės pa lejen e tė gjitha pjesėve tė kurorės sė pemės. Kur dikush bėn vetvrasje, ai ka qenė vetėm pika mė e dobėt nė njė shoqėri – e cila i ka krijuar kushtet pėr vetvrasje! Kjo ėshtė pėrgjegjėsia kolektive dhe, mbi kėtė bazė them: kur dikush bėn vetvrasje – nga diēka e secilit prej nesh vdes bashkė mė tė.
Ėshtė e ditur se ēdo vetvrasje qė ndodhė nė njė rajon, po nė atė ēast – VDES nga diēka e tė gjithė banorėve tė atij rajoni.

Shkaktarėve tė vetvrasjeve nuk iu shihet fundi. Janė tė panumėrt dhe, gjithmonė, do tė mbesin mister i pazbuluar. Si vet njeriu!

Njėri prej shkaqeve mė tė shpeshta, njė shumė i theksuar qė bėhet i dukshėm nė oqeanin e pafund tė shkaktarėve tė vetvrasjeve– ėshtė: MUNGESA E HARMONISĖ SĖ ENERGJISĖ!


Tė gjithė njerėzit, qė krijojnė tollovi, turbulenca tė mėdha nė “trafikun mendor” – shkaktojnė humbjen e energjisė. Humbja e energjisė e prish ekuilibrin, HARMONINĖ dhe, kjo dis-harmoni – prodhon tė GJITHA shėmtitė.


Vetvrasja, pra, ndodh kur njeriu gjendet nė nivel tepėr tė ultė tė energjisė.

Pėr kėtė shkak vetvrasjen e ndalojnė edhe tė gjitha besimet fetare, sepse aty ku ndėrpritet jeta – nė atė nivel do tė rifillojė pas ringjalljes.


Njerėzit qė ndėrpresin jetėn nė nivel tė lartė tė energjisė – si dėshmorėt nė luftė, pėr shembull – ata janė tė bekuar, sepse riinkarnimi i tyre do tė jetė po nė atė nivel – nė maje tė mrekullisė.

Ta krahasojmė jetėn e njeriut me farėn. Secila farė duhet tė vdes. Por nėse fara vdes nė mėnyrė tė natyrshme (vdekja e farės ėshtė mbirja e bimės), atėherė kjo farė nuk ka vdekur, po ėshtė ringjallur nė milona farėra.
Por, nė qoftė se farėn e mbyllim nė njė kuti (vetvrasje, ndėrprerje e dhunshme e ciklit jetėsor), atėherė: njė ditė edhe asaj fare do t’i vie vdekja, patjetėr, por kjo vdekje do tė jetė PĖRFUNDIMTARE ose vdekja mė e dhimbshme nė tėrė ciklin e jetės kozmike!

Jetėn e ka dhuratė secili njeri dhe, mė kėtė dhuratė, secili mund tė bėj ēka tė dojė. (Natyrisht: keqpėrdorimi (edhe) i dhuratės ėshtė i dėnueshėm.) E jona ėshtė tė NDIHMOJMĖ nė syēeltėsi, nė VETĖDIJSIM, qė tė kuptohet tėrėsia e ligjeve tė universit ku, njėmend vdekja nuk ekziston. Ėshtė vetėm ndryshimi i gjendjes. Asgjė tjetėr.


Kėtė tė vėrtetė e shohin vetėm njerėzit qė kanė ENERGJI TĖ HARMONIZUAR!

I keni parė pleqtė qė jetojnė gjatė? Ata janė njerėz, qė kanė ditur ta menaxhojnė energjinė.

Flasin lehtė, ecim lehtė, punojnė lehtė, janė si aktorėt e prirur, qė nėpėr dėrrasa tė teatrit nuk ecin, por fluturojnė.


Tė krijosh harmoninė e energjisė do tė thotė tė arrish pikėn qė quhet ART I JETĖS! Kjo ėshtė pika qė quhet fatlumėri, hare, gėzim, sukses, shėndet, mrekulli…
E kundėrta ėshtė MJERIM, varfėri, joshėndet, dėshtime nė punė e nė dashuri, dėshtime nė ēdo segment tė jetės dhe, ajo mė e rėnda nė dėshtim: vetvrasje!
Pėrkrahjen time tė pafund do ta kenė: vetėm ata njerėz qė dinė ta krijojnė harmoninė e energjisė, sepse ata MERITOJNĖ TĖ JETOJNĖ. Ata bėhen 1% i popullatės qė krijon 96% tė tė ardhurave tė njė vendi, ata janė tė shėndetshėm, ata janė tė suksesshėm, ata dinė ta menaxhojnė veten, bashkėshortėsinė, familjen, lagjen, qytetin…kombin…ata dinė tė krijojnė vlera tė larta nė art, nė sport, nė shkencė,…thjesht: ata janė LOKOMOTIVA tė jetės e tė ardhmėrisė.


Tė kthehem tė fillimi: asnjė gjeth nuk shkėputet nga kurora e pemės pa lejen e tė gjitha pjesėve tė kurorės sė pemės. Kur dikush bėn vetvrasje, ai ka qenė vetėm pika mė e dobėt nė njė shoqėri – e cila i ka krijuar kushtet pėr vetvrasje! Kjo ėshtė pėrgjegjėsia kolektive dhe, mbi kėtė bazė them: kur dikush bėn vetvrasje – nga diēka e secilit prej nesh vdes bashkė mė tė.


E ēka ėshtė borxhi jonė si kolektivitet? Tė ndihmojmė dhe vetėm tė ndihmojmė nė VETĖDIJSIMIN e tė gjithėve, qė t’i kuptojnė ligjet e universit dhe tė kėnaqen me jetėn, sepse JETA NJĖMEND ĖSHTĖ SHUMĖ E BUKUR dhe askush nuk ka tė drejtė ta lėndojė!


E qysh tė ndihmojmė? Asnjėherė vetvrasjen nuk e shkakton DIALOGU, por gjithnjė e gjithnjė MONOLOGU!...

Pra, t’iu gjendemi pranė atyre qė kanė nevojė, tė flasim (edhe ashtu mjaft jemi tė zėshėm!), tė shkruajmė, tė mbajmė ligjėrata e kurse, tė prodhojmė emisione e materiale qė relaksojnė dhe lehtėsojnė jetėn… Fundja njerėz jemi, nuk jemi ishuj tė vetmuar…Do tė jetojmė mirė pėr veten tonė, nė qoftė se jetojmė dhe punojmė (krejt pak) edhe pėr tė tjerėt…Sepse: ata qė janė nė nivel tė ultė tė energjisė (pėr tė cilėn fola mė lart) nuk e kanė zgjedh ME DĖSHIRĖ atė gjendje. Ose nuk dinė, ose nuk munden, ose janė zėnė peng i kushteve tė ndryshme… edhe pse ēdo gjė nė jetėn e individit – fillim e fund – varet nga ai… megjithatė, dora e ngrohtė e dashurisė njerėzore – nuk duhet tė mungojė ASKUND dhe ASNJĖHERĖ.Pėr Ty, me shumė dashuri, Daut Demaku

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pylli i vetėvrasjeve

Mesazh  Odin prej 17.05.14 12:01

Ka disa vende nė Tokė qė duket se janė tė mallkuara. Pėr ndonjė arsye, kėto lokacione tė mistershme janė injektuara me thuajse njė dreq tė dukshėm qė paraqitet nė sytė e juaj dhe futet nė mendjen e juaj. Nė mes tė kėsaj ai rrezikon qė ju tė ēmendeni, e ne kėtė rast ne mund tė gjejmė vendin mė tė bukur nė Botė: vendin ku sillet ne spirale dreqi qė banon nė bukuritė natyrore.

Nė gjurmė tė pyllit ikonik japonez Fuji, qė shtrihet nė njėrėn prej pjesėve mė magjike nė Japoni, e tėra mund tė shihet nė njė vend. Nė bazė tė kėtij mali piktoresk shtrihet edhe destinacioni i fantazmave me shpirt tė thyer qė njihet me emrin Aokigagara, qė njihet edhe me emrin si “Deti i pemėve” dhe ėshtė i njohur si i mbushur me dreqėr apo si “pylli i vetėvrasjeve”.

Pylli i Aokigaharas shtrihet nė anėn qendrore tė veriperėndimit tė malit Fuji i cili ka njė hije me njė maje madhėshtore. Ėshtė njė pamje e mrekullueshme, e zymtė e njohur pėr skenar qė tė lėnė pa frymė dhe tregime interesante nga a kaluara. Pylli ka njė hapėsirė prej 35 km katror nė njė zonė qė nga largėsia duket idilike, njė zonė e egėr e pabanuar. Megjithatė, kjo mund tė ju mashtroi.

Momenti i hapit tė parė nė Aokigahara menjėherė mund tė tregoj se diēka nuk ėshtė nė rregull me kėtė vend. Gjėja e parė qė mund tė vėreni ėshtė qetėsia qė ju huton. Dendėsia e pemėve tė mėdha qė ndalojnė rrezet e diellit dhe erėrat qė prodhon njė errėsirė, njė perde tė zezė dhe tė qetė, e cila ėshtė e pėrzier me njė zonė tė errėt tė jetės sė egėr. Tingėllima e zogjve dhe botės tjetėr shtazore ėshtė e atillė ku mund tė prisni zėra kuisjesh dhe kėrcėllima tė shumta qė ēuditėrisht ju hutojnė apo ju nėnshtrojnė sikurse tė ju shmangin nga ky vend apo janė duke fshehur nga ju diēka. Disa e kanė pėrshkruar kėtė kualitet tė zėrave si njė qetėsi e mistershme, sikurse njė gjė qė dėgjohet nėpėrmes njė perde tė maskuar.

Dikush po ashtu mund tė vėrej shtrirjen e cila nuk ėshtė aq funksionale kėtu. Maja ėshtė sikurse e tėrhequr ,si njė gulē, apo anasjelltas, e ngadalshme, nė qark tė dobėt dhe rrethore. Thuhet se kjo gjė ėshtė shkaktuar nga anomalitė magnetike tė nxitura nga depozitat e pasura me hekur magnetik nė dheun vullkanik tė zonės, qė tani ka njė efekt dezorientues tė malit duke shkuar mė shumė se duhet drejt interpretimit tė panjohur tė tij.

Shumė persona qė kanė udhėtuar nė Aokigahara, madje edhe ata qė kanė pėrvojė, thonė se ėshtė jashtėzakonisht lehtė qė tė humbni apo tė jeni konfuz nė kėtė vend tė qetė dhe tė errėt. Nuk ėshtė e pazakontė tė dėgjoni tregimet tė kėtyre ngjitėsve pėr udhėtime tė pashpjegueshme rreth rretheve apo tė qenit tė pa aftė qė tė navigoni suksesshėm nė distanca tė shkurtra. Ky efekt bizarė ka bėrė qė shumė vizitorė tė vėnė shenja apo kaseta plastike nė mėnyrė qė mos ta humbin rrugėn e tyre.

Madje ka tė atillė qė vėnė edhe barela bizare nėpėr tokėn e pyllit, njė palė kėpucė, tė dyja tė fėmijėve dhe tinejxherėve janė mbushur nga myku, nė trungun e tyre tė ashpėr. Njė paketė me foto tė zakonshme, kaseta me kėngė gjendet tė shkalafitura nė njė zarf, qė duken se janė tė harruara dhe tė paprekura nėn gėmushė. Njė kukull e fėmijėve me sy tė hapur qėndron lart nė njė rrėnjė dyfishe tė njė peme, kurse sytė e saj bosh tė shikojnė sikurse pėrpiqen qė tė shfaqen barabartė me degėt plot nyje qė duken si njolla nga hapėsira. Dikush mund tė gjej xhingla me bollėk tė ēuditshme dhe gjera tė braktisura tė shpėrndara nėpėr pemė. Kėto gjėra s’kanė harmoni dhe janė tė humbura nė kėtė pyll qė tregojnė egėrsinė e tij dhe shėrben si shtesė pėr tė rritur ndjenjėn e parafytyrimeve.

Tė pavėmendshėm nga frika, shumė turist ende e vizitojnė kėtė zonė pėr tė parė skenarin madhėshtor dhe numrin e madhe tė shpellave me gurė qė shtrihen nėpėr tė gjithė pyllin. Shumica nga kėto shpella janė tė rrezikshme pėr tė pamaturit edhe pse shenjat pėr tė pasur kujdes janė tė zakonshme tek pemėt e lartė, ende ka njė numėr tė madh tė vizitorėve qė janė trima dhe udhėtojnė ti shohin ato ēdo vit.

Mbi dhe pėrtej kėtyre elementeve tė kėtij pylli tė ēuditshėm, ka edhe njė anė edhe mė tė errėt tė Aokigahara. Veē kėtyre qė pėrmendem mė lartė pėr njė bukuri pėrrallore, shpella dhe udhėtime, po ashtu mund tė gjeni tufa tė shpirtrave tė vdekur dhe tė humbur qė vdesin nė kėtė mal pėr ēdo vit.

Gjithmonė ky vend i referohet vdekjes si njė “vend perfekt pėr tė vdekur”, ku thuhet se Aokigahara ėshtė njė vend i njohur pėr tė kryer vetėvrasje nė Japoni dhe i dytė nė Botė pas urės Golden nė San Francisko. Qė nga viti 1950, ka njė numėr tė madh tė njerėzve ku kanė shkuar aty pėr t’i dhėnė fund jetės sė tyre, mė 2003 ka qenė rekordi i vetėvrasjeve – 208. Aty kanė mbetur vetėm trupat e tyre qė janė gjetur nga patrullat mujore tė policisė dhe gjuetarėve “tė njerėzve tė vdekur” tė cilėt kanė qenė policė dhe vullnetarė qė e kanė pastruar malin nga viktimat.

Thuhet se ky numėr mund tė jetė edhe mė i madh pėr shkak tė disa zonave tė pashkelura brenda malit, numrit tė madh tė gropave, shpellave dhe mundėsisė qė mali tė dekompozon shpejt eshtrat. Disa nga trupat e kėtyre viktimave janė pengim pėr vizitorėt e kėsaj zone, tė cilėt gjatė ngjitjes nėpėrmes kėsaj bukurie tė egėr shpesh pėrballen edhe me pamje tė tmerrshme tė kafkave tė varura nė pemė apo skeleteve me kėmbė tė futura gjethnajave tė pyllit. Ėshtė vėshtirė pėr policinė dhe vullnetarėt pėr ta lokalizuar tė gjithė tė vdekurit nė kėtė pyll tė errėt, apo tė dimė saktėsisht sa nga ēka ata kanė vdekur. E vetmja gjė qė duket se do tė dihet sigurt ėshtė qė ēdo vit numri i atyre tė cilėt vdesin nė Aokigahara rritet.

Ata qė kėrkojnė ti japin fund jetės sė tyre kėtu ėshtė bėrė njė gjė e zakonshme ku vendorėt thonė se ata i dinė saktėsisht tre tipa tė vizitorėve qė vinė aty: personave qė merren me hiking tė cilėt janė tė interesuar pėr tė parė maj1ėn e malit Fuji, kuriozė qė kėrkojnė tė zbulojnė misterin nga ai dhe atyre tė cilėt nuk planifikojnė rikthimin. Nė njė pėrpjekje pėr tė alarmuar trendin e ardhjes sė njerėzve nė Aokigahara pėr t’i dhėnė fund jetės sė tyre, disa masa shtesė janė implementuar duke vendosur shenja nė tėrė zonėn pėr ata tė cilėt nuk duhet tė heqin dorė nga shpresa dhe tė marrin nė konsideratė vendimin e tyre duke u kthyer si dhe po ashtu janė vėnė kamera tė sigurisė pėr tė dėrguar patrulla policie qė ata ti ndalin ato, kur munden. Edhe me kėto masa tė kėtilla ende ka sė paku 100 njerėz tė cilėt i japin fund jetės nė kėtė vend.

Sipas disave, kėta shpirtra tė vetmuar tė cilėt kanė bėrė vetėvrasje nė mėnyrė misterioze dhe interesante janė tėrhequr nga njė forcė super natyrore brenda malit qė i bėn shenj qė tė futen nė tė. Disa tė mbijetuar nga pėrpjekjet pėr vetėvrasje nė Aokigahara thuhet se kanė pasur njė ndjenjė qė i ka hutuar se dikush i thėrriste qė tė hynė nė thellėsi tė pyllit dhe kanė pasur njė shtrėngim pėr tė bėrė njė udhėtim tė paevitueshėm aty.

Aokigahara sigurisht nuk ėshtė njė vend pa ndodhi paranormale. Edhe mė parė tė dhėnat thonė se aty janė kryer vetėvrasje brenda kėtij pylli, qė ėshtė njė zonė drithėruese qė njihet edhe nė mitologji. Errėsira e pyllit ėshtė e gjatė dhe mendohet se ka qenė njė vend i demonėve dhe fantazmave tė cilėt shkojnė vėrdallė tij pėr tė frikėsuar udhėtarėt. Po ashtu besohet se dikur ishte njė vend i njohur pėr praktika tė frikshme tė kryerjes se “ubasute”, njė zakoni ku njė i sėmurė apo i vjetėr ishte lėnė i braktisur nė njė vend tė pabanuar siē ishte mali i largėt apo pylli ku aty janė lėnė tė vdesin. Nė kėtė rast Aokigahara thuhet se nga ky abuzim janė bėrė fantazma hakmarrėse tė cilat marrin jetė pamėshirė duke u sill mbi pemėt.

Shumica besojnė qė vetėvrasjet qė kryhen nė pyll janė pėrhapur nga pemėt e shumta tė Aokigahara, qė gjenerojnė aktivitet paranormal, duke larguar mėnjanė edhe kafshėt e egra dhe duke mbrojtur shumicėn e atyre tė cilėt hynė qė mos tė shpėtojnė nga pylli. Kėta njerėz thonė se kėta janė shpirtra braktisur tė atyre tė cilėt bėn vetėvrasje nė Aokigahara qė janė tė dėnuar pėrjetė tė jetojnė nė thellėsi tė tij, tė mbėrthyer nga pemėt me plot nyje dhe gjithmonė ata i bėjnė thirrje tė tjerėve qė t’ju bashkohen atyre.

Arsye pse dėshirojnė ata ti japin fund jetės aty janė tė ndryshme pėrderisa njerėzit tė cilėt vinė nė Aokigahara dėshirojnė tė bėjnė kėshtu, por tani ėshtė njė gjė qė ata zakonisht i sjell aty qė ata ti japin fund jetės sė tyre. Ēfarė ėshtė interesante kėtu ėshtė takimi qė ju bėnė tė paqetė, i qetėsisė sė egėr qė ju bėn tė kryeni vetėvrasje. Ėshtė thjesht njė bukuri dhe vend i qetė, qė ju jep njė privaci qė tė tjerėt mos tė frikėsohen kur hyni nė pyllin e dendur dhe tė madh? Apo mos ata thirren nga demonėt, fantazmat, shpirtrat hakmarrės apo nga ndonjė forcė e mallkuar e panjohshme pėr ne?

Vetėm ata qė janė tė dėshpėruar, shpirtrat e humbur tė cilėt kanė kaluar momentet e tyre tė fundit nė kėtė errėsirė tė qetė nė hije tė malit Fuji sigurisht e dinė mė sė miri kėtė pėrgjigje.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pylli i vetėvrasjeve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi