Enver Hoxha

Shko poshtė

Enver Hoxha

Mesazh  Jon prej 02.06.08 10:53


Jeta dhe vepra e Enver Hoxhes

Enver Hoxha ishte udhėheqėsi i Shqipėrisė pėr 40 vjet, nga mbarimi i Luftės sė Dytė Botėrore deri nė vdekje (1985), nė cilėsinė e Sekretarit tė Parė tė Partisė sė Punės (Partia Komuniste). Ka mbajtur postin e Ministrit tė mbrojtjes nė vitet 1944-1953, tė Ministrit tė punėve tė jashtme nė vitet 1946-1953 dhe tė Kryeministrit nė vitet 1946 - 1954.
Lindi mė 16 Tetor 1908 nė lagjen "Palorto", Gjirokastėr. Por pėr ditėlindjen e tij ekziston njė ēertifikatė lindje e pėrdorur nga vet Enveri pėr tu regjistruar nė fakultetin e Montpelejesė e cila shumė qartė tregon qė ditėlindja e tij ėshtė 3 tetor 1908.

Edukimi
Mėsimet e para i mori nė Gjirokastėr 1917-1924 nė shkollėn Drita ku dallohet pėr vullnetin e tij por ka vėshtirsi sepse i merret goja. Liceun e nisi nė vendlindje mė 1924 por mė pas e vijoi nė Liceun e Korēės mė 1927-1930 ku ndihmoj ekonomikisht nga baba Ceni. Vitet e qėndrimit nė Korēė luajtėn rol tė rėndėsishėm pėr formimin dhe edukimin revolucionar tė tė riut Enver Hoxha.
Nė tetor 1930 Enver Hoxha fiton tė drejtėn e studimit, bursa iu dha pėr nė Fakultetin e Shkencave tė Natyrės (specialiteti i biologjisė) nė Universitetin e Montpeljesė,Francė. Nė mars tė vitit 1934 i ndėrpritet bursa nga Ministria e Arsimit. Mė pas shkon nė Paris ku qėndron gjer nga fundi i vitit 1935. Pėr tė siguruar mjetet mė minimale tė jetesės kryen punė tė rėndomta e tė rastit dhe njėkohėsisht ndjek leksionet nė Fakultetin e Drejtėsisė, futet nė ambientet e punėtorėve parizianė, frekuenton klubet e edukimit marksist tė PK tė Francės, krijon lidhje me organin e KQ tė PKF "Ymanite". Mė pas arrin tė sigurojė punė nė Bruksel, si nėpunėsi i vetėm i konsullatės shqiptare nė Belgjikė. Emėrimet per ēdo nėnpunes firmoseshin nga vete mbreti Zog pasi studiohej kadidatura nga zyra sekrete e Ministrisė sė Jashtme Pas disa muajsh, nė fillim tė verės 1936, pushohet nga qeveria shqiptare pėr pikėpamjet e tij revolucionare dhe sepse zyrėn e konsullatės e kishte mbushur me literaturė marksiste
Nė korrik tė vitit 1936 Enver Hoxha kthehet pėrfundimisht nė atdhe dhe prej kėtyre momenteve ia kushton pėrpjekjet dhe qėllimin e jetės sė tij luftės pėr ēlirimin e popullit. Betimi qė bėri mė 29 korrik 1936 mbi varrin e Bajo Topulli nė Gjirokastėr se ai dhe gjihė tė rinjtė do tė luftonin "pėr njė Shqipėri mė tė mirė", "pėr mbarėvajtjen e atdheut", "pėr bashkimin e vėrtetė tė kombit", ishte njė program lufte pėr tė. Pasi mbetet muaj tė tėrė pa punė, nė prill tė vitit 1937 mundi tė sigurojė njė vend si profesor i frengjishtes nė Liceun e Korēės. Shumė shpejt Enver Hoxha rivendos lidhjet me grupin komunist "Puna" tė Korēės dhe bėhet simpatizant i kėsaj lėvizje komunste.

Krijimi i Partisė Komuniste Shqiptare
Merita mė e madhe historike e Enver Hoxhės qėndron nė faktin se ai kuptoi thellė domosdoshmėrinė jetike tė krijimit tė Partisė Komuniste tė Shqipėrisė si kusht vendimtar pėr mobilizimin, organizimin dhe udhėheqjen e popullit nė luftėn pėr ēlirim kombėtar e shoqėror. Tė gjitha forcat e pėrpjekjet e tij ai ia kushtoi realizimit tė kėsaj detyre themelore. Shumė shpejt krijoi lidhje tė shėndosha me militantė tė tillė komunistė si Qemal Stafa, Vasil Shanto etj, dhe sė bashku me ta, luftoi e punoi pėr t’i dhėnė fund situatės sė grindjeve e pėrēarjeve qė ekzistonin midis grupeve tė atėhershme komuniste dhe pėr tė krijuar nė baza marksiste-leniniste Partinė Komuniste tė Shqipėrisė. Mė 8 nėntor 1941, pas dy vjetėsh pune tė palodhur e tė pandėrprerė, pėrfaqsuesit e tė tre grupeve komuniste, tė korēės, tė shkodrės dhe tė tė rinjve themeluan Partinė Komuniste Shqiptare.

Zgjedhja e Enverit si lidėr i komunistėve
Mbledhja themeluese nga (8-14 nėntor 1941) e zgjodhi Enver Hoxhėn anėtar tė Komitetit Qendror tė Pėrkohshėm dhe, ndonėse nuk u caktua asnjė sekretar i KQ, ai u ngarkua me drejtimin e punėve tė KQ tė Pėrkohshėm. Mė 23 nėntor 1941 Enver Hoxha merr pjesė dhe drejton nė emėr tė KQ tė PKSH, mbledhjen pėr themelimin e Organizatės sė Rinsė Komuniste Shqiptare.
I njohur nė Parti e nė radhėt e simpatizantėve me pseudonimet "Tarasi", "Shpati", "Valbona", "Hasani", "Saliu", "Malo" etj., duke u paraqitur herė si punėtor e herė si tregtar e intelektual, ai gjatė gjithė vitit 1942, nė ilegalitetit zhvillon njė veprimtari tė dendur anti-fashiste nė Tiranė. Nė krye tė KQ tė Partisė, Enver Hoxha pėrpunoi dhe udhėhoqi zbatimin e vijės ushtarake tė PKSH pėr organizimin dhe zgjerimin e kryengritjes sė armatosur nė tė gjitha anėt e vendit dhe pėr krijimin, nė luftė e sipėr, tė Ushtrisė Nacionalēlirimtare Shqiptare. Si Komisar Politik i Shtabit tė Pergjithshėm tė Ushtrisė Natcionalēlirimtare (korrik 1943) e mė pas Komandant i Pėrgjithshėm i Ushtrisė Nacionalēlirimtare (maj 1944), Enver Hoxha vuri gjithė aftėsitė e talentin e tij pėr krijimin, rritjen e kalitjen e UNĒSH si njė ushtri e popullit. Ai dha njė kontribut tė shquar pėr fitoren historike tė LANĒ: ēlirimin e atdheut me forcat e veta dhe vendosjen e mbrojtjen e rendit demokratik popullor. Me propozim tė KQ tė PKSH mė 24 maj 1944 filloi punimet Kongresi i Parė Antifashist Nacionalēlirimtar i popullit shqipėtar, Kongresi i Pėrmetit, i cili themeloi shtetin shqiptar tė demokracisė popullore. Komiteti Antifashist, qė doli nga ky Kongres ishte, faktikisht, qeveria e parė demokratike popullore e Shqipėrisė. Sekretari i Pėrgjithshėm i PKSH, Enver Hoxha, u emėrua President i kėtij Komiteti. Mbledhja e Dytė e KANĒ-it (tetor 1944), qė u mbajt nė Berat, vendosi shndėrrimin e Komitetit Antifashist nė Qeveri Demokratike Provizore tė Shqipėrisė. Enver Hoxha u emėrua Kryeministėr. Mė 28 nėntor 1944, pas 5 vjetėsh lufte e pėrpjekjesh titanike, Qeveria e parė demokratike popullore nė Shqipėri, me kryeministėr Enver Hoxhėn, hyn nė Tiranėn e lirė.

Aktivitetet politike
 Sekretar i Pėrgjithshėm i KQ tė PKSH 1943-1948.
 Sekretar i Parė i KQ tė PPSH-sė 1948-1985.
 Kryeministėr i Shqipėrisė me mandat nga 22 tetori i vitit 1944 gjer mė 10 janar tė vitit 1946 si pjesė e kabinetit tė parė komunist.
 Kryetar i Kėshillit tė Ministrave me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer mė 30 qershor tė vitit 1950.
 Ministrave i Jashtėm i Shqipėrisė me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer mė 30 qershor tė vitit 1950.
 Kryetar i Kėshillit tė Ministrave me mandat nga 5 korriku i vitit 1950 gjer mė 23 korrik tė vitit 1953.
 Ministrave i Jashtėm i Shqipėrisė me mandat nga 5 shtatori i vitit 1950 gjer mė 23 shtator tė vitit 1953.
 Kryetar i Kėshillit tė Ministrave me mandat nga 23 korriku i vitit 1953 gjer mė 19 korrik tė vitit 1954.

Gjakmarrja nė kohėn e Hoxhės
Gjatė periudhės hoxhiste fenomeni i gjakmarrjes u shua nė mėnyr totale, askush nuk i merrte jetėn askujt nė bazė tė Kanunit. Nė veri tė Shqipėrisė nė ato kohė thuhej: -Gjakun ma merr Shteti. Sepse e dinin tė gjithė qė po vrave Shteti do tė tė vrasė. Nė kohėn e Hoxhės bėhej njė edukim dhe propagande rrėnjėsore nė popull pėr ta shuar e zhdukur kėtė fenomen, mė 1975 ndodhi qė njė djalė i ri tė merrte gjak pas 60 vitesh pritje tė familjes sė tij, sipas ligjit nė fuqi autori duhej dėnuar me vdekje, por Hoxha i'a fali jetėn duke thėnė qė Partia dhe personat e saj nė atė vend nuk kanė punuar si duhet pėr tė edukuar e ndalur kėtė djalė qė mos tė mos kryente krimin. Pėr kėtė shkak ai shkarkoi te gjithė drejtuesit e partisė dhe tė komunės atje.

Nderime
- Hero i Popullit- Pėr meritat nė udhėheqjen e LANĒ
- Hero i Popullit - Pėr luftėn e tij nė mbrojtjen e socializmit.
- Hero i Punės Socialiste.
- Medalja e Ēlirimit.

Nderime tė huaja
- Urdhri i Trimėrisė sė Klasit tė I-rė i (Bullgari) 9 shtator 1944.
- Urdhri i Heroit Kombėtar (Jugosllavi) 1946. (I kthyer mbrapsht pas prishjes me Titon).
- Urdhri i Leninit. (Bashkimi Sovietik). (I kthyer mbrapsht pas prishjes me Hrushovin).
- Urdhri i Suvorov i Klasit tė Parė. (Bashkimi Sovietik). (I kthyer mbrapsht pas prishjes me Hrushovin).

Veprat:
Kosova ėshtė Shqipėri
Kur lindi Partia
Kur u hodhėn themelet e Shqipėrisė sė re
Mes njerėzve tė thjeshtė
Me Stalinin
Pėr shokėt e mi pionierė
Vite tė rinisė
Vite tė vegjėlisė
Titistėt
Hrushovianėt

Ne kete video prej 1 ore dhe 20 minutash jepet jeta dhe vepra e plote e udheheqesit me te madh te Shqiperise, Enver Hoxha:


Kenge nga nje grup mirditor, kushtuar ditelindjes se Enverit.


Linku i Enver Hoxhes:
http://espressostalinist.wordpress.com/
www.kombetare.com
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Jon prej 02.06.08 10:53

Spiridion Kacarosi pranė Enver Hoxhės

Viti 1936 ėshtė njė ēast interesant pėr jetėn e Enver Hoxhės. I ardhur nga Brukseli, ai shfaqet nė njė fjalim patriotik nė gusht 1936 me rastin e rivarrosjes sė eshtrave tė Bajo Topullit nga Saranda nė Gjirokastėr, fjalim i cili u botua nė faqen e fundit tė "Demokratia" tė Gjirokastrės, nė numrin e 1 gushtit 1936.

Ky fjalim ėshtė falsifikuar gjatė viteve tė regjimit komunist, sikur ishte botuar nė faqen e parė. Por pėr fatin e Enver Hoxhės, njė muaj mė vonė, nė tė njėjtėn valė patriotike, do tė rastiste qė prefekti i Shkodrės, Javer Hurshiti, do tė zbulonte vendin se ku ishin varrosur Ēerēiz Topulli dhe Muēo Qulli (AQSH, F.152, V.1936, D.176).

Nė fund tė muajit shtator 1936, nė ceremoninė e zhvilluar nė nderim tė pėrcjelljes sė eshtrave tė dy patriotėve, Hoxha do t'i
bashkėngjitej delegacionit gjirokastrit tė kryesuar nga Beso Gega, kur ndodhej nė Tiranė.

Mėrgata gjirokastrite kishte pushuar njė ditė nė Tiranė dhe prej andej, njė ditė mė vonė ka marrė me vete edhe Enver Hoxhėn. Por bashkė me Enver Hoxhėn udhėtoi nė Shkodėr edhe Spiridion Kacarosi, njeriu i hekurt i shėrbimit sekret shqiptar, drejtues absolut nė vitet 1930­-1935 dhe bashkėdrejtues edhe nė vitet 1935-1937.

Kacarosi, njohės i vjetėr i Enver Hoxhės qysh gjatė kohės kur ky ishte nxėnės nė Korēė, shfaqet nė tribunėn e bashkisė ku zhvillohej ceremonia nė fjalė. Njė foto e Marubit ka fiksuar kėshtu njė moment historik.

Nė mes tė fotos, njė djalosh lexon jo i sigurt njė fjalim qė nuk u botua asnjėherė, fjalim tė cilin e kishte injoruar e para gazeta "Demokratia". Nė kėtė gazetė u botuan tė plota fjalimet e Ernest Koliqit e tė Padėr Anton Harapit, por nuk u gjend
asnjė vend, as edhe njė fjalė pėr djaloshin gjirokastrit qė doli nga rreshti i dytė nė tė parin, vetėm sa pėr tė lexuar njė fjalim.

Ėshtė e qartė se njė promovim i tillė ishte i domosdoshėm pėr Enver Hoxhėn, pikėrisht nė kohėn kur ai ishte nė prag tė emėrimit si mėsues nė Korēė. Spiridion Kacarosi, i cili nė kėtė kohė formalisht paraqitej si drejtor i Korrespondencės nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme, por duke vazhduar bashkėpunimin me Harito Hariton, e ka pasur nėn kujdesin e tij Enver Hoxhėn gjatė kėsaj paraqitje nė Korēė.

Njė fat i keq do t'i priste personat qė duken nė foton e fjalimit tė Enver Hoxhės. Maliq Bushati, Daut Ēarēani, Padėr Anton Harapi u pushkatuan.

Kryebashkiaku Zenel Prodani u burgos. Beso Gega pas burgut vdiq nė mėnyrė tragjike. Por Kacarosi shpėtoi, jo pėr shkak tė mėshirės sė Hoxhės, por pėr shkak tė kamuflimit tė vet dhe tė veprimeve tė tij, tė cilat gjithnjė bėheshin tėrthorazi.

Si pasojė e kėtyre veprimeve, Kacarosi u internua, por nuk u burgos, duke shėrbyer sėrish nė mėnyrė tė kamufluar pėr tė pėrēuar tė fshehtėn e madhe, atė qė lidhej me udhėheqėsin e ardhshėm komunist tė Shqipėrisė, pėr promovimin e tė cilit ishte kujdesuar vetė. Nė vitin 1936, njė raport i Zef Kadarjes ngrinte shqetėsimin se liceu i Korēės ishte kthyer nė njė fole
bolshevike dhe duhej punuar sa mė parė pėr prishjen e kėsaj foleje.

Nė kėtė kohė, Enver Hoxha vjen nė Korēė. Misioni i tij nuk ishte ai i militantit komunist, por i njeriut qė pėrpiqet tė zbulojė militantėt komunistė. Kjo e shpjegon mė mirė edhe faktin pse asnjėherė Hoxha nuk qe i dyshuar ose kontingjent komunist gjatė viteve tė mbretėrimit tė Ahmet Zogut.

Zhdukja e dėshmitarėve

Pėr ēėshtje tė tilla, sidomos pėr ngjarje me rėndėsi, organi kompetent do tė ishte Zyra Politike, materialet e sė cilės nga Enver Hoxha janė parė me kujdes gjatė kohės qė ky ka qenė nė pushtet dhe sigurisht, duke mos i lėnė mundėsi brezave tė gjejnė aty tė vėrtetėn e hidhur.

Por si pėr t'i shkuar punėve deri nė fund, Enver Hoxha do tė tregohej hakmarrės, sidomos me njerėzit qė kishin dijeni pėr jetėn e tij. Me porosi tė tij u vranė me atentate gjatė luftės, ish-qarkkomandanti i Korēės, Skėnder Ēami (mė 1943) dhe ish-
prefekti i Korēės, Veli Vasjari (mė 1944).

Kėta kishin dijeni tė plotė mbi Hoxhėn pėr kohėn qė ai kishte shėrbyer si mėsues nė liceun e Korēės, nė vitet 1937­1939, qė janė edhe vitet mė delikate tė jetės sė Hoxhės.

Por edhe persona tė tjerė nė tė tilla funksione, si ish-qarkkomandantėt Tahsim Bishqemi, Daut Ēarēani, Shyqyri Borshi, Gjysh Dedeja, etj, ish-prefektėt Zef Kadarja, Javer Hurshiti, Kolė Tromara, etj, u shkuan nė plumb pse informacioni i tyre pėr Korēėn dhe Gjirokastrėn ishte shumė i madh, madje i rrezikshėm.

Me frikėn pėr kujtesėn e mundshme tė aktivitetit tė tij nė vitet 30, Enver Hoxha i drejtohej pushtetit me vullnetin pėr tė zhdukur njerėzit qė dinin shumė.

(Pjesė nga libri "Shėrbimi sekret shqiptar 1922­ 1944", i autorit Kastriot Dervishi)
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

10 Misteret e Enver Hoxhes

Mesazh  Estilen prej 06.04.10 16:24

........10 Misteret e Enver Hoxhes...


Enver Hoxha eshte njeriu i cili ne historine e Shqiperise ka marre me vete shume mistere, jo vetem si drejtues i nje sistemi i cili kishte ne thelb te fshihte te verteten por dhe si nje diktator i famshem ne periudhen qe drejtoi vendin.

Misteret e Hoxhes fillojne qe ne rinine e hershme te tij ku edhe sot nuk njihet aktiviteti, shkollimi dhe formimi intelektual. Askush nuk thote dot me siguri nga erdhi dhe si arriti te mbante nen urdhra nje popull qe historikisht njihej per kryeneēesi ndaj udheheqesve.

Misteret vijojne me marrjen e PKSH-se, marrjen e pushtetit, afrimin me Lindjen, eliminimin e kundershtareve dhe aleateve te tij, prishjen e marredhenieve me aleatet me te medhenj te Shqiperise, Rusine dhe Kinen, planet kunder tij nga anglo-amerikanet per ta rrezuar dhe deri ne fund te “heqja qafe” e Mehmet Shehut dhe Kadri Hazbiut.

Edhe momenti i fundit i jetes se tij eshte i mbushur me mistere, semundjet e tij kurre nuk u bene publike, po ashtu vdekja u arrit te mbahej e fshehte per dy dite.

Me 11 prill behen 25 vjet qe Enver Hoxha ka nderruar jete, por thuajse eshte bere shume pak per te zbuluar misteret e tij. Enver Hoxha eshte nder te paktet, qe kundershtaret e donin nga frika dhe te vetet e donin nga mallengjimi.

Sistemi qe ai instaloi ne Shqiperi me gjithe perparesite dhe mangesite qe ka, kurre nuk mund te hiqet nga memoria historike e vendit. Ēdo fakt i ri qe del per diktatorin komunist, aq me shume rrit pikepyetjet per te kaluaren e tij.

Ne keto 20 vjet jane thene e sterthene nje pafundesi faktesh per te, por askush nuk ka marre persiper te beje nje biografi te tij, jo vetem per ndjesite qe ai shkakton ne popull, por dhe per faktin se do duhet nje pune voluminoze nga historiane serioze per te nxjerre ne drite anet e erreta te Enver Hoxhes.

1. Mosha e rinise se Enver Hoxhes edhe sot ka pikepyetje te medha. Ish-diktatori komunist, ne kujtimet e tij e kalon periudhen e rinise si revolucionar, por kurre nuk jepen permasat reale te aktivitetit. Pse nuk e shau kurre pushtetin e Mbretit Zog?

Ish-diktatori komunist eshte padyshim njeriu qe ka marre me vete ne boten e pertejme me shume mister se ēdokush tjeter qe ka drejtuar kete vend. Misteri i pare, qe edhe ne ditet e sotme ka te beje me rinine e tij, shkollimin dhe aktivitetin ne France.

Pjesa e erret e jetes se ish-udheheqesit komunist, Enver Hoxha, ajo qe ka te beje pikerisht me vitet e rinise se tij, eshte formesuar ne kujtimet e tij dhe ne tekstet e pafundme te biografeve te tij, si kohe aktiviteti revolucionar, pa marre asnjehere permasat e saj reale dhe te verteta.

Aktiviteti i djaloshit Enver Hoxha, sidomos ne periudhen 1927-¬1939, ngec ne arkiva, si edhe kuptohet hija e 50 vjeteve te regjimit te tij, ka bere ketu punen e saj.

Aktiviteti "revolucionar" i djaloshit Hoxha, ne keto vite, ka te beje me qendrimin e tij ne Korēe (1927-¬1930), "studimet" ne Montpelje (1930-¬1934), jetesa ne Paris (1934-¬1935), detyra e diplomatit ne Bruksel (1935¬-1936) dhe ardhjen ne liceun e Korēes, ne kohen kur ketu kish filluar perhapja e propagandes bolshevike dhe kerkohej qe te kontrollohej nga sherbimi sekret.

Ne misteret e shumta qe mbulojne jeten e ish-diktatorit komunist, eshte ajo qe Enver Hoxha kurre nuk e shau sherbimin sekret te Mbretit Zog, ndonese nuk la qelize te ketij regjimi pa share e mallkuar.

Se dyti, asnjehere Hoxha ne kujtimet e tij kilometrike dhe as biografet e tij te shumte, nuk japin sqarime pse shefi i mevonshem i komunisteve nuk kreu sipas ligjit, sherbimin e detyrueshem ushtarak.

2. Nje nga misteret e medha te Enver Hoxhes eshte padyshim dhe ardhja e tij ne krye te Partise Komuniste me 8 nentor 1941. Ne mbledhje ai nuk u caktua te ishte drejtues, nderkohe qe me pare del si lider i komunisteve, cili ishte ndikimi i jugosllaveve ne ngritjen e tij?

Mbledhja per formimin e PKSH filloi ne mbremjen e 8 nentorit 1941 dhe aty erdhen perfaqesuesit e tre grupeve. Nga Grupi i Korēes ishte Koēo Tashko, Pilo Peristeri, Koēi Xoxe dhe Sotir Vullkani.

Nga Grupi i Shkodres ishin Qemal Stafa, Vasil Shanto, Kristo Themelko dhe Tuk Jakova. Kurse nga Grupi i te Rinjve ishin Sadik Premtja, Anastas Lula, Ramadan Ēitaku dhe Sinan Hasani. Po keshtu aty ishin prezent dhe Miladin Popoviē e Dushan Mugosha, per te cilet te tre grupet kishin rene dakord qe te ishin si ndermjetes dhe t'i ndihmonin per punet procedurale.

Ne mbledhje, ishte Koēi Xoxe ai qe mori ne dore frenat e partise, por me vone kjo gje u kalua ne hije dhe drejtimin e PKSH-se e merr Enver Hoxha, i cili e drejton deri ne prill te vitit 1985.

3. Vrasja e Qemal Stafes eshte nje pjese e erret e historise se Enver Hoxhes. Edhe pse ish-sekretari i Rinise Komuniste u vra nga pushtuesit enigme, kane ngelur arsyet e urdhrit ndaj ti per te shkuar ne Vlore ne 5 maj te vitit 1942.

Ne daten 4 maj 1942, Qemal Stafes iu caktua nje detyre nga udheheqesi i PKSH-se, Enver Hoxha, per te shkuar ne qytetin e Vlores. Qemali, duke qene ne ilegalitet te plote, strehohej ne nje shtepi tiranase, e cila nuk bente pjese te shtepite e dyshuara per strehim komunistesh.

Vendndodhjen e tij ne ate shtepi e dinin shume pak veta, midis tyre dhe Enver Hoxha. Asnjehere nuk ka dale me siguri nese ishte nje kurth prezenca e Qemal Stafes ne ate shtepi, apo ishte thjesht nje rastesi.

Megjithate, gjate periudhes se komunizmit nuk eshte folur shume me kete teme pasi ishte e ndaluar nga diktatura. Mos hapja e diskutimeve gjate asaj kohe per vrasjen e Qemal Stafes, ka bere qe pas viteve '90 te diskutohet qe vrasja e tij te kete ardhur si pasoje e ndonje drejtuesi te larte te Partise Komuniste te asaj kohe, qe ishte ne dijeni te vendndodhjes se tij.

Por te gjitha keto dyshime nuk jane zbardhur ende, megjithese shpeshhere te njohurit apo personat qe kane qene deshmitare te asaj kohe, kane hedhur idene duke e argumentuar me dokumente faktin se Qemal Stafa mund te jete spiunuar. Fakt eshte qe djali 21-vjeēar nuk arriti te realizonte dot deshirat dhe synimet qe ai kishte.

4. Marrja e pushtetit dhe nisja e spastrimeve politike, ēfare ndikimi kishin jugosllavet dhe ruset ne vendimmarrjen e Hoxhes, pse i prishi marredheniet me Titon dhe ēfare synonte me refuzimin e planit Marshall?

Enver Hoxha ashtu dhe si Stalini njihet ne histori si diktator qe ka eliminuar me radhe bashkepunetoret e tij me te ngushte. Qysh nga vitet e Luftes, Hoxha nisi procesin e spastrimeve. Akuzat e para vijne per Qemal Stafes, vdekja e te cilit edhe ne ditet e sotme eshte e mistershme.

Kulmi eshte denimi i Koēi Xoxes, apo dhe vetevrasja e Nako Spiru. Ne vitin 1948 Hoxha prishi marredheniet me nje nga aleatet e tij te ngushte, qe drejtonte Jugosllavine, Jisif Tito. Nje vit perpara kesaj, Enver Hoxha kishte refuzuar te merrte pjese ne planin Marshall.

Fakti qe Hoxha refuzoi planin Marshall erdhi dhe per faktin se do te cenohej ndjeshem marredhenia me Stalinin, qe aso kohe ishte aleati me i ngushte i Shqiperise dhe i vete pushtetit komunist.

Plani Marshall, si nje plan per rimekembjen e ekonomise, nese do te pranohej nga Shqiperia, do te sillte nje sere perparimesh ne vend. Edhe sot kane mbetur mister bisedat e Hoxhes me Stalinin per te refuzuar propozimin amerikan.

5. Arsyet e eliminimit te disa figurave kryesore qe ishin bashkepunetore te tij si Koēi Xoxe dhe te tjere, jane padyshim sekrete qe Enver Hoxha i ka marre ne varr. Cilat jane taktikat e tij per te mbajtur dhe konsoliduar pushtetin? Si u perball me tentativat per ta rrezuar nga pushteti, ēfare qendrimi mbajti me diversantet?

Misterin per denimin e Koēi Xoxes, fare mire e zbardh deshmia e Prokurorit te Pergjithshem te asaj kohe, Bedri Spahiut. Ashtu siē deklaron vete Spahiu, ai u detyrua qe te deklaronte se Koēi Xoxe ishte fajtor.

Duhet thene qe pendimi i Bedri Spahiut behet me i besueshem kur kujton qe keta te dy kishin marredhenie jo fort te ngrohta. Me vdekjen e tij, Koēi Xoxe mori dhe shume mistere. Ishte apo jo agjent i jugosllaveve? Kishte plane per rrezimin e Enver Hoxhes, donte apo nje rilidhje me shtetin fqinj, keto e te tjera mistere mbulohen me trupin tij.

Gjate gjithe periudhes qe Enver Hoxha ishte gjalle, deri ne vitin 1985 propagandoi me te madhe qe Koēi Xoxe e kishte tradhtuar ate vete, por edhe atdheun, duke punuar per armiqte me te medhenj, siē i cilesonte Enver Hoxha, jugosllavet.

A ishte Koēi Xoxe agjent i jugosllaveve, pse e denoi Enveri me nje motivacion te tille absurd po t'u referohesh rrethanave te kohes? Ne kohen e Luftes, Shqiperia kishte marredhenie shume te mira me shtetin jugosllav.

Kjo erdhi per nje sere arsyesh, por sidomos per faktin qe kishin nje qellim te perbashket, ate te luftimit te armikut nazi-fashist, i cili kishte marre me dhune territorin e dy vendeve, por edhe bashkimi drejt nje ideali siē ishte komunizmi. Me mbarimin e Luftes edhe marredheniet midis ketyre dy vendeve filluan te ftoheshin.

Keshtu, ne vitin 1948 vjen dhe divorci i nje marredhenieje disavjeēare. Por kete zhvillim do te vinin dhe viktimat e para pas saj. Keshtu Koēi Xoxe, i cili kishte qene ne marredhenie mjaft te mira me jugosllavet, u etiketua nga Enver Hoxha dhe klika e tij drejtuese, si nje agjent me rrezikshmeri te larte dhe nje devijant i asaj qe quhej "vija e Partise".

Goditjen me te madhe ndaj ushtarakeve te larte, Enver Hoxha e filloi ne prag te Kongresit te Pare te PKSH-se. Asokohe dhe me pas, gjate vitit 1949, Enver Hoxha goditi bashkepunetorin e tij me te afert gjeneral-leitenant, Koēi Xoxen.

Me 1949 Shtetet e Bashkuara dhe organizata te zbulimit britanik ishin duke punuar me Mbretin Zog. Ata rekrutuan refugjate shqiptare dhe emigrante nga Egjipti, Italia, dhe Greqia, ata qe ishin trajnuar ne Qipro, Malte dhe Republika Federale e Gjermanise dhe ata te infiltruar ne Shqiperi.

Njesitet guerile hyne ne Shqiperi ne vitin 1950 dhe 1952, por ata u vrane apo u kapen nga forcat e sigurimit shqiptar. Kim Philby, agjent i dyfishte sovjetik, duke punuar si nje oficer nderlidhes ne mes te sherbimit te zbulimit britanik dhe Shtetet e Bashkuara, Central Intelligence Agency, ka zbuluar detajet e planit te infiltrimit ne Moske, si dhe menyren se si Enver Hoxha arriti te mbante pushtetin.

6. Pse i prishi Shqiperia marredheniet me Jugosllavine, Rusine dhe me pas me Kinen, ēfare qellimi kishte Enveri me izolimin e vendit, pse nuk kerkoi aleate te rinj ne vendet komuniste?

Padyshim qe ne listen e gjate te mistereve te cilat Enver Hoxha i ka marre ne boten e pertejme jane dhe arsyet e prishjes se marredhenieve te Shqiperise me tre vende ish-komuniste siē ishte Jugosllavia, Bashkimi Sovjetik dhe Kina.

Pas prishjes se marredhenieve me Jugosllavet, Enver Hoxha, nje dekade e gjysme me vone u prish dhe me ruset, te cilet sipas tij kishin shkelur vijen marksiste-leniniste dhe nuk perfaqesonin me as idealet e Stalinit. Kjo padyshim mbetet objektiv studimi per historiane te ndryshem, pasi eshte e pamundur qe te gjesh nje arsye te vertete perse Hoxha largohet nga aleati i tij me i madh qysh prej ardhjes ne pushtet.

Pas BS, Enver Hoxha afrohet me Kinen, e cila po e ndihmonte mjaftueshem ekonomikisht vendin tone. Mirepo dhe kjo marredhenie do te pesonte krisje ne menyre te pashpjegueshme.

Politika e Shqiperise ishte nje gershetim i maoizmit dhe respektit per Stalinin, busti i te cilit ishte karakteristike ne ēdo qender te qyteteve dhe fshatrave te Shqiperise. Por, pavaresisht borxhit ekonomik te Shqiperise ndaj Kines, i cili zinte nje pjese te madhe te mallrave te importuara ne vend, qe nga letrat higjienike, e deri tek traktoret, sloganet qe vleresonin miqesine Shqiperi-Kine, shiheshin shume rralle.

Thuhej se Hoxha nuk ishte i kenaqur me pajtimin e Kines me Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Ne vend gjendeshin shume pak keshilltare kineze. Ata te gjithe mbanin veshje perendimore.

Ne historiografine e Shqiperise, prishja e marredhenieve te Shqiperise me tre aleate te rendesishem te saj, eshte ende e pazbardhur dhe do te duhet ende nje kohe e gjate per ta zbardhur.

7. Si ruhej Enver Hoxha, ēfare te vertete ka lidhur me sozite e tij dhe kush ishin ata qe Hoxha i shikonte realisht si armiq te tij?

Ka patur apo jo sozi Enver Hoxha? Pyetja qe ka munduar prej kohesh shqiptaret, ka marre pergjigje nga me te ndryshmet. Por ne vend qe te sqaronin, ato e kane dendesuar edhe me teper mjegullen rreth temes intriguese.

Vetem tashme, pas 18 vitesh pas vdekjes se njeriut qe udhehoqi me dore te hekurt Shqiperine, nje deshmitar pranon te flase. eshte rrefimi i njerit prej njerezve te sigurimit te afert te jetes se Hoxhes, ai qe duket se ka shkundur pluhurin qe mund te varroste perfundimisht enigmen e madhe. Historia e tij dhe e sozive te Hoxhes, eshte e thjeshte.

Enver Hoxha jo vetem ka patur dytes, por njerezit ne nje rol te tille, mesohet te kene qene plot kater. Per sigurimin e jetes se Enver Hoxhes, ne udhetimet jashte Tiranes, sidomos gjate pushimeve ne malin e "Dajtit", ne vilat e plazhit te Durresit, ne Vlore, Pogradec ose vizita te ndryshme te vendit, mobilizohej Drejtoria e dyte ose drejtoria e "sigurimit te Udheheqjes", Garda dhe grupi i sigurimit te afert.

Byroja Politike kishte hartuar nje rregullore te posaēme, e cila detyronte te gjitha Deget e Puneve te Brendshme ne rrethet ku do te kalonte autokolona, te qendronin ne gatishmeri numer nje, 24 ore perpara dhe per disa ore me pas, bllokohej qarkullimi i automjeteve ne rruge.

Te gjithe shqiptareve, qe kane jetuar ne ate kohe ne qendrat e banimit prane rrugeve nacionale, i ka rene rasti te pakten qe nje here ne jete te jetojne kete skene: "Nje autokolone me 4-5 makina levizte me shpejtesi, por pa zhurme, pa sirena e drita te ndezura.

Ne mes te tyre, zakonisht qendronte nje limuzine e zeze, e ndryshme nga benz-at e zinj te udheheqesve te tjere komuniste. Nje grumbull i tille makinash luksoze ishte nje ngjarje e jashtezakonshme per rruget e vendit, ku nuk lejoheshin makinat private.

Kjo autokolone, qe ishte me e gjate se e udheheqesve te tjere, ishte shenja me e mire se ne te po udhetonte Enver Hoxha. Ajo qe eshte e vertete ne te gjithe kete histori, eshte fakti se sozite e tij, me se shumti ishin manekine, pra njerez qe mbanin veshur brenda makines gjate udhetimit, vetem rrobat e tij. Halim Zano, Axhem Abazi, Kadri Bregu e Qazim Malaj nuk kane "luajtur" kurre Enver Hoxhen jashte hapesires se brendshme te "Mercedezit" te zi.

Megjithese askush nuk e pranon kete fakt zyrtarisht, ai ruhet ende, madje me fanatizem, si nje nga shume enigmat qe kane shoqeruar regjimin komunist ne Shqiperi. Por, per te kuptuar me se miri detyren specifike ekstra te kater sozive te diktatorit, mjafton te permendet nje fakt i panjohur:

Megjithese ata kane siguruar ne 46 vjet pa nderprerje jeten e Hoxhes, ne dhjetera e qindra dalje te tij ne publik, portreti i tyre nuk figuron ne asnje prej mijera fotografive te publikuara te ish kreut te shtetit. Madje as ne njeren nga fotot e albumit te madh e luksoz te botuar me rastin e 80 vjetorit te lindjes se Enverit.

8. Ka pas nje plan te CIA-se per te eliminuar Enver Hoxhen? Pse Mehmet Shehu ishte i preferuari i amerikaneve, kur nderkohe ishte krahu i djathte i Hoxhes?

Ai qe hedh drite me shume mbi enigmen e ekzistences se nje komploti ne fund te viteve '40 dhe fillim te viteve '50, kunder qeverise komuniste ne Shqiperi, eshte Nikolas Beathels. I cili, ne librin e tij "Tradhtia e madhe",- bazuar ne te dhenat e dokumenteve autentike arkivore te sherbimeve sekrete britanike dhe amerikane,- shkruan:

"Qeverite amerikane dhe britanike, kishin miratuar ne parim nje operacion te fshehte me synimin per te shkeputur nje vend te Evropes Lindore nga blloku socialist. Per shume arsye, per realizimin e ketij objektivi, ishte zgjedhur Shqiperia. Ky ishte vendi me i vogel dhe me i dobeti ne radhen e vendeve te tjera socialiste.

Ne jug kufizohej nga Greqia, aleate e Britanise se Madhe dhe SHBA. Teknikisht, Greqia, ne baze te ligjit mbreteror te Luftes se II Boterore, e konsideronte Shqiperine shtet armik dhe i kishte shpallur asaj lufte (nje vendim qe formalisht eshte ende ne fuqi?!).

Ne veri dhe ne Lindje kufizohet nga Jugosllavia. Sipas eksperteve, Marshalli Tito, pas prishjes me bllokun socialist, do mbante nje qendrim neutral per ēfaredolloj ndryshimi qe mund te ndodhte ne Tirane. Ne keto rrethana, Shqiperia dukej e izoluar dhe me mundesi te mira per t'u penetruar nga ajri dhe nga deti, prej ishullit te Maltes".

Sipas Bethelit, "anglezet dhe amerikanet mbanin kontakte te vazhdueshme me grupet e emigranteve shqiptare, te gjithe fraksionet e te cileve filluan te bashkonin perpjekjet e tyre per ēeshtjen e kunderrevolucionit".

Ne kete kohe, ne Itali ndodheshin 750 emigrante, ndersa ne Greqi, 800 shqiptare te arratisur. "Per te ndihmuar ne riorganizimin e emigracionit shqiptar, qeveria angleze dergoi ne Rome lordin Xhulian Emer".

Zv/ Ministri i Luftes ne qeverine e Londres, pas eksperiences gjate luftes ne perberje te misioneve angleze ne territorin tone, konsiderohej si njohes i mire i Shqiperise. Britania vuri ne dispozicion te pergatitjes se grupeve desante, ishullin e Maltes, e cila "ishte nje baze e avancuar dhe terren i pershtatshem per imbarkimet e nevojshme dhe futjen e agjenturave permes detit dhe ajrit ne Shqiperi".

Oficeret britanike Maikell Bruke dhe David Smajli, u moren me pergatitjen speciale te trupave desante. Nje grup ne perberjen e te cilit bente pjese edhe gruaja e Smajlit, Moy, e cila jepte mesimet e shifrimit te radiokomunikimit.

Ndersa amerikanet, moren persiper pjesen me te madhe te mbeshtetjes financiare dhe logjistike te operacioneve ushtarake. Si baze prapavije dhe depo materialesh, ata vune ne dispozicion aeroportin e Mhelus ne Libi.

Gjate 5 viteve, per pergatitjen dhe realizimin e operacioneve desante per rrezimin e qeverise komuniste te Hoxhes, anglo- amerikanet angazhuan rreth 100 vete. Sipas ish-Drejtorit te CIA-s, Eilliam Colby, "operacioni deshtoi, sepse autoritetet shqiptare, kishin infiltruar ne organizatat e emigranteve dhe lokalizonin vendndodhjen e shumices se grupeve pothuajse qe ne kohen kur ata zbarkonin nga deti ose hidheshin me parashute".

Tradhtia e Filbit nuk ishte e vetmja shenje e rrjedhjes se sekretit rreth operacioneve ne Shqiperi. Sipas Sherbimeve Sekrete Perendimore, kishte rrjedhje informacioni edhe nga ambientet e Komiteteve te emigracionit shqiptar ne Rome, ku personeli i ambasades shqiptare atje ishte shume aktiv.

Po ashtu edhe ne Athine. Deshtimin ndoshta e ka pershpejtuar edhe vdekja e papritur ne 3 tetorin e 1949, e kreut te "qeverise shqiptare ne mergim", Mit'hat Frasheri. Sipas Beathelit, rreth kesaj vdekje ende te mistershme "ekziston edhe nje variant i vrasjes (shkaktimit te infarktit nepermjet ilaēeve apo nepermjet gazit nga agjentet e KGB-se).

Kim Filbi, agjent i dyfishte, i cili kishte qene ne Londer ne shtator te vitit 1949, kur Mit'hat Frasheri e koleget e tjere te Komitetit "Shqiperia e Lire" ishin atje, mendohet se kishte njoftuar nderkohe agjentet e KGB-se ne New York qe te vepronin mbi Mit'hat Frasherin, ashtu siē kishin vepruar edhe mbi disa personalitete te tjera antikomuniste te Lindjes, si Stepan Bandera, Lev Rebet, Georgi Markov etj. Mit'hat Frasheri u gjend i vdekur siē supozohej nga njee atak zemre, atehere kur Kim Filbi udhetonte per ne New York me anijen "Coronia".

9. Pse i prishi marredheniet me Mehmet Shehun dhe me pas me Kadri Hazbiun, cilin kerkonte Enveri te linte pasardhes te tij, a ishte Ramiz Alia njeriu qe po projektonte per te drejtuar vendin? Ēfare kishte biseduar me Hysni Kapon deri ne vitin 1979?

Jo rastesisht, vetem pak dite pas prishjes se lidhjes mes Silva Turdiut dhe Skender Shehut, gjerat moren per keq ne familjen kryeministrore. Para vdekjes misterioze te Mehmet Shehut, Byroja Politike gumezhinte me historine roze te djalit te kryeministrit dhe fanatiket e luftes se klasave luftuan me mish dhe me shpirt qe ēifti te ndahej.

Por, dilema me e madhe edhe sot e kesaj dite eshte nese historia e Silva Turdiut u perdor si arme ne luften e brendshme te Byrose, apo ajo ishte thjesht nje viktime ne kurthet e Bllokut?

Ne debatet e shumta te eksperteve dhe historianeve, kur flitet per kryeministrin me jetegjate te regjimit komunist, jepen detaje qe tregojne se ne nivelet e larta te Partise Komuniste, Shehu kishte jo pak kundershtare, te cilet luftonin me ēdo mjet qe te gjenin prova per ta rrenuar karrieren e tij.

Njera prej armeve qe u perdor ishte vajza me biografi jo te mire qe hyri ne shtepine e kryeministrit. Por ka edhe hipoteza te tjera, te cilat lidhen me motive te tjera, te cilat e shtyne kryeministrin t’i jepte fund jetes. Gjithsesi, prishja e nje lidhjeje perfundoi me nje fund tragjik edhe per Mehmet Shehun dhe rrenimin e familjes se tij.

Po ashtu, disa kohe me vone Enver Hoxha denoi Ministrine e Brendshme, te ciles i kishte besuar nje pjese te mire te pushtetit. Edhe denimi i Kadri Hazbiut mbetet misterioz.

Ka shume hipoteza lidhur me denimin e tij. Ato qe me shume duket se kane zene vend, jane hipotezat e frikes se Hoxhes per marrjen e pushtetit nga nje njeri i cili dilte nga sfera e influences se tij. Mendohet se Hoxha si pasardhes te tij kishte parashikuar Hysni Kapon.

Por vdekja e tij ne vitin 1979 prish planet dhe ne skene del ideja e Ramiz Alise. Per te trasheguar pushtetin tek Ramiz Alia, sigurisht duhej te largoheshin njerezit me te forte siē ishin Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu.

10.Misteri i fundit eshte padyshim semundja dhe vdekja e Enver Hoxhes. Pse u mbajt semundja dhe vdekja, e fshehte per nje kohe te caktuar?

Enveri ishte nje koleksion semundjesh. Kishte pasur dy hemorragji cerebrale, me 1983-in dhe 1984-en, kishte humbur gati krejtesisht syte ne menyre te pakthyeshme, nderkohe qe dy dite para vdekjes kishte kaluar edhe infarkt.

Tashme eshte shkruar mjaft per faktin se diabeti i rende kishte ndikuar ne kete fund te keq. Humbja progresive e mundesive te tij fizike dhe intelektuale nuk zbuti aspak pushtetin e tij te tmerrshem, ate pushtet, qe njerezit e tij te aferm, me nje fshehtesi gjithnje e me te madhe, e ruanin deri ne absurditet, duke shkaktuar situata tragjike.

Momentet e fundit te Hoxhes jane shoqeruar nga hije dyshimi te medha. Dyshimtare te kohes tregojne se vdekja e tij u mbajt e fshehte per dy dite. Me 11 prill te 1985 Enver Hoxha deklarohet zyrtarisht i vdekur.

Ceremonia e tij u shoqerua me homazhe madheshtore, sa ne psikozen e njerezve u duk se nga ai moment e pas Shqiperia nuk do te kishte me te ardhme. Trupi i tij u vendos ne varrezat e deshmoreve. Shume pikepyetje u ngriten asokohe, nese do te ishte Piramida vendi ku do te vendosej trupi i balsamosur i Enver Hoxhes.

Tirana Observer..

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Enver Hoxha - trashėgimtari i Stalinit

Mesazh  Kinich-Ahau prej 08.12.10 11:49

Pse Enver Hoxha eshte trashegimtari i Stalinit

22 dhjetor, viti 1961

Duke akuzuar me zemėrim se Shqipėria po mban “me qėllim marrėdhėnie tė rėnduara me Bashkimin Sovjetik," javėn e kaluar Rusia urdhėroi ambasadorin e saj nė Tiranė qė tė mbledhė plaēkat dhe tė kthehej nė shtėpi. Nga ana tjetėr, ambasadori i Shqipėrisė ishte urdhėruar mė parė nga Moska, ndėrkohė qė tė dy vendet shkėmbyen akuza tė ndėrsjellta se u janė pėrgjuar ambasadat. Kjo ishte hera e parė qė dy vendet e kuqe ndėrprenė marrėdhėniet diplomatike.

Prishja e marrėdhėnieve me Bashkimin Sovjetik

Qė nga Kongresi i 22-tė i Partisė, kur Hrushovi denoncoi publikisht Shqipėrinė pėr kundėrshtimin e saj tė anti-linjės sė Stalinit, vendi i vogėl ka qenė zėvendėsues midis Moskės dhe Pekinit tė cilėt kanė luftuar me njėri-tjetrin. Formalisht duke u prishur me Shqipėrinė, Hrushovi ėshtė duke pėrhapur lajmin se ai nuk do tė pajtohet me Pekinin. Ndėrkohė ai ėshtė duke i detyruar kinezėt e kuq qė ose ti vijnė tek thembra ose tė zgjerojnė publikisht ndarjen. Ndėrkohė. Shqipėria vazhdon tė sfidojė Moskėn si enklavė e fundit e stilit komunist stalinist. Gjetkė nė Evropėn komuniste, bustet e dikurshme familjare dhe imazhet janė zhdukur. Por vizitorėt e fundit nė Shqipėri, sidomos njė grup gazetarėsh gjerman, gjetėn ende fotografitė e vjetra tė Stalinit nė njė mjedis shkatėrrues tė Ballkanit. Nė kryeqytetin Tirana, sheshi i gjėrė Skėnderbej krenohet me uniformat e bardha tė tre policėve tė trafikut rrugor, por pėr ta nuk ka ndonjė trafik qė ta drejtojnė. Shumė policė tė armatosur rėndė me mitraloz dhe ushtarė bėjnė roje para ministrive dhe ambasadave, nė cepat e rrugės, nė parqe, para dhe prapa hoteleve. Roje tė tjera, tė armatosura me mitralozė, ruajnė rezidencat e zyrtarėve tė lartė tė Kuq pėr ti mbrojtur ato nga "admiruesit shumė entuziastė”.

Sigurimi i Shtetit

Pėrveē njerėzve me uniformė, Tirana ėshtė e mbushur edhe me njerėzit e veshur me rroba civile tė Sigurimit, policia sekrete e Shqipėrisė, e cila ėshtė e njohur pėr “metodat e marrjes nė pyetje" tė cilat variojnė nga pėrdorimi i gjarpėrinjve helmues nė njė kafaz tek goditja elektrike kur i burgosuri pėrpiqet tė drejtohej apo tė ulej. Sipas njė studimi tė Kombeve tė Bashkuara, 80.000 prej 1.700.000 qytetarėve tė Shqipėrisė u hodhėn nė kampet e pėrqendrimit nė mes tė viteve 1945 dhe 1956, dhe 16.000 prej tyre vdiqėn atje. Pranverėn e kaluar, njė duzinė e ushtrisė shqiptare dhe oficerė tė marinės, u procesuan nė njė sallė gjyqi tė improvizuar nė kinemanė “Partizani” tė Tiranės, si pro komplotistė sovjetik. Ata u shpallėn fajtor dhe u pushkatuan nga njė skuadėr pushkatimi. Pėr turistėt e rastit, Sigurimi dukej mė shumė komik se vdekjeprurės. Toga tė tėra tė njerėzve tė Sigurimit gjurmonin dy e nga dy secilin nga vizitorėt e huaj. Ēdo pėrpjekje pėr tė biseduar me njė shqiptar rezultonte qė ai tė pėrfshihej nė rrezen e dėgjimit tė njė agjenti tė sigurimit. Njė turist nė plazhin e Durrėsit arriti tė shmangte edhe hijen e tij duke notuar pėrtej linjave tė lejuara pėr tė ndaluar njė vajzė shqiptare me bikini. Vajza, duke shkelur ujin tha: "Unė do tė doja tė kisha njė bisedė tė gjatė me ju, por ju duhet ta dini se nė kėtė vend kjo ėshtė e pamundur."

Diktatura e Enver Hoxhės

Vizitorėt rrallėherė kanė zbuluar tendencėn e ndonjė shqiptari pėr tė kritikuar qeverinė, apo prapambetjen vendit dhe Sigurimi nuk ėshtė arsyeja e vetme. Tradicionalisht krenarė, tė dyshimtė ndaj tė huajve, tė mbushur me njė besnikėri klanore, shqiptarėt i pėrgjigjen ankesave nė lidhje me vendin e tyre me zemėrim tė madh. "Kjo ėshtė rruga," do tė belbėzonte njė shqiptar i mesėm. "Ju duhet vetėm tė na kuptoni ne." Kjo lloj sedre e njėjtė kombėtare shfaqet vazhdimisht nga bosi i kuq Enver Hoxha, dhe pėrfaqėson pjesėn mė tė madhe tė forcės sė tij. Shqiptarėt kanė njė prirje mesdhetare pėr fjalime ekstravagante dhe akuzuese, dhe Hoxha ėshtė i njohur edhe nga armiqtė e tij si njė mjeshtėr i kėsaj mėnyre oratorie. I gjatė dhe i pashėm, me flokė tė trasha, Hoxha tėrheq duartrokitje tė stuhishme pėr fyerjet e tij ndaj Hrushovit. Fotoja e Hoxhės ėshtė suvatuar mbi ēdo mur nė vend.

Profili i tij dominon njėsitė monetare tė Shqipėrisė, leku, dhe nė mbledhjet e Komitetit Qendror komunist (shumica e tė cilėve janė tė lidhur me njėri-tjetrin dhe bosin e kuq nėpėrmjet lidhjeve tė gjakut ose martesave) Hoxha flet nga njė podium i zbukuruar, me njė bust tė vetvetes nga prapa. Ashtu si vendi i tij, Hoxha ėshtė plot me surpriza. Nė vend qė tė jetė njė injorant, njė udhėheqės i ashpėr malsor, ai ėshtė njė ish-mėsues dhe ishte bir i pėrkėdhelur i njė tregtari tė mirė mysliman. Megjithėse ai ka mentalitetin e njė banditi, sjellje e tij ėshtė ajo e njė borgjezi tė kulturuar dhe reflekton arsimimin e tij nė universitetet e Francės dhe Belgjikės. Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, Hoxha mori udhėheqjen e njė grupi gueril komunist dhe jo vetėm qė pastroi Shqipėrinė nga pushtuesit italian, por eliminoi edhe guerriljen rivale. Nga 14 anėtarėt e Komitetit tė parė Qendror, Hoxha ėshtė i vetmi qė ka mbijetuar.

Prapambetja e Shqipėrisė

Regjimi i tij stalinist ka bėrė pak pėr ekonominė e prapambetur tė Shqipėrisė. Pak rrugė tė shtruara dhe disa ndėrtesa tė mėdha janė relike tė pushtimit italian. Nuk ka makina private ose autobuzė; shqiptarėt udhėtojnė nga njėri fshati nė tjetrin me gomar ose nė kamionė tė hapur. Hekurudha ėshtė vetėm ėshtė 70 km e gjatė, dhe porti kryesor nė Durrės mund tė shkarkojė vetėm njė anije. Kontrasti mė evident ėshtė midis varfėrisė sė masave dhe luksit grotesk tė elitės komuniste. Nuk ka asnjė rrugė tė mesme midis karrocės me gomar tė fshatarit dhe Mercedesit me shofer. Toka bujqėsore ėshtė pothuajse plotėsisht e kolektivizuar, dhe shumica e fshatarėve paguhen praktikisht me njė lek dhe njė premtim. Tirana ka njė transmetues televiziv qė transmeton nė njė total prej 200 filmash e vendosur nga ana e zyrtarėve tė partisė. Punėtorėt shqiptarė kanė vrima nė pantallonat e tyre me pjesė gome tė vullkanizuar, por nė “klasėn e re” burrat veshin kostume tė tipit italian, dhe vajzat kanė fustane koktejlesh.

Lidhjet me Kinėn

Teknikėt satelitor sovjetik janė zėvendėsuar nga ekspertėt e kuq kinez qė prej prishjes sė marrėdhėnieve me Moskėn. Kinezėt merrnin tė njėjtat pagat tė ulėta si bashkėmoshatarėt e tyre shqiptarė dhe me zell kalonin kohėn e tyre tė lirė duke studiuar gjuhėn e vėshtirė amtare, por shumica e shqiptarėve ksenofobė i konsiderojnė si diēka e dalė nga njė kopėsht zoologjik. Filma kinez shfaqen nė kinematė e shumta tė hapura (njė vizitor komentoi se Shqipėria ka "filma pėr kėmbėsorėt"), dhe nė errėsirė studentėt shpesh fishkėllejnė me bilbil propagandėn e rėndė. Shqipėria ka sfiduar mė shumė se njėherė fqinjėt gjigant nga Roma, Perandoria Bizantine e deri tek pushtuesit turq. Edhe nėn komunizėm duket se nuk ka humbur asgjė nga talenti i saj i vjetėr. Por, nėse Enver Hoxha do t’ia hedhė apo ajo, kjo nuk varet prej atij, por mbi vendimet qė merren nė Kinėn e Kuqe tė largėt. Pra ēėshtja nuk ėshtė nėnshtrimi i Shqipėrisė tek Hrushovi, por tek Pekini. Pėr momentin, Hoxha vazhdon tė denoncojė Hrushovin si njė tradhtar tė marksizmit, ndėrsa Pekini i Kuq shpalli se: "Shqipėria do tė qėndrojė gjithmonė si njė gjigante nė pararojėn e kampit socialist tė Evropės Jugperėndimore."

Detaje

Sipas njė studimi tė Kombeve tė Bashkuara, 80.000 prej 1.700.000 qytetarėve tė Shqipėrisė u hodhėn nė kampet e pėrqėndrimit nė mes tė viteve 1945 dhe 1956, dhe 16.000 prej tyre vdiqėn atje. Pranverėn e kaluar, njė duzinė e ushtrisė shqiptare dhe oficerė tė marinės, u procesuan nė njė sallė gjyqi tė improvizuar nė kinemanė Partizani tė Tiranės, si pro komplotistė sovjetik.Por vizitorėt e fundit nė Shqipėri, sidomos njė grup gazetarėsh gjerman, gjetėn ende fotografitė e vjetra tė Stalinit nė njė mjedis shkatėrrues tė Ballkanit. Nė kryeqytetin Tirana, sheshi i gjerė Skėnderbej krenohet me uniformat e bardha tė tre policėve tė trafikut rrugor, por pėr ta nuk ka ndonjė trafik qė ta drejtojnė.
avatar
Kinich-Ahau

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Enver Hoxha

Mesazh  Nikolaos prej 11.04.11 22:30

Shteti i Diktaturės se proletariatit

Sunduesit e rinj tė Shqipėrise trashėguan njė vend jashtėzakonisht tė varfėr, tė persekutuar nga analfabetizmi, gjakmarrja fisnore, shumllojshmėria e sėmundjeve epidemike dhe mungesa fantastike e tė drejtave mė themelore civile dhe qytetare. Pėr eliminimin e tyre komunistėt ndėrmorėn njė program radikal modernizimi qė synonte pavarėsinė sociale dhe ekonomike tė Shqipėrisė, si njė suplementim tė reformave tė filluara qysh nga Shpallja e Pavarėsisė nė Vlorė mė 1912.
Akti i parė i qeverisė sė re ishte ajo e njė reforme agrare pa kompromis. Tokat e bejlerve dhe agallarėve u ndanė nė ngastra mė tė vogla dhe i'u dhanė atyre fshatarėve qė ose nuk kishin tokė, ose qė deri nė atė kohė kishin shėrbyer si sejmenė dhe bujkrobėr. Kjo masė theu gjithashtu dhe bazėn fuqimore tė klasės sė bejlerėve. Pėr mė tepėr, qeveria shtetėzoi industrinė, bankat dhe gjithė kapitalin tregtar dhe tė huaj nė vend. Pak kohė mbas reformės agrare filloi kolektivizimi i tokės, proces i cili mbaroi nė 1967. Si rezultat, fshatarėsia humbi tokėn qė i'u dha nė fund tė Luftės sė Dytė Botėrore. Socializmi nėn udhėheqjen e Enver Hoxhės u pėrhap nė zonat e thella malore dhe pėr pasojė shkaterroi institucionin e vjetėr tradicional tė kanunit, lidhjet e ngurta fisnore dhe strukturėn patriarkale tė familjes.
Pėr sigurimin e mjeteve financiare dhe teknologjike, si dhe pėr financime ushtarake dhe politike, Shqipėria aderoi nė kampin komunist me Jugosllavinė (1944-48), BRSS (1948-61) dhe Kinėn (1961-78). Ekonomikisht, Shqipėria pėrfitoi sė tepėrmi nga kėto aleanca. Qindra milionė dollarė u investuan nė industrinė e rendė dhe mekanizmin e mjeteve tė prodhimit. Me mijėra kėshilltare dhe specialistė erdhėn nė Shqipėri pėr tė mbikqyrur zhvillimin e ekonomisė. Pėr pasojė, popullsia shqiptare doli nga errėsira shumėshekullore dhe pėr disa kohė mundi tė gėzonte njė standard relativisht tė lartė jetese. Politikisht, Hoxha u zhgenjye me aleatėt e tij komunistė dhe u nda me secilin prej tyre, duke i akuzuar pėr tradhti ideologjike ndaj kauzės sė proletariatit dhe paqėsim me Perėndimin kapitalist. E izoluar nga Perėndimi dhe Lindja sė bashku, Shqipėria adoptoi kursin e ndėrtimit tė socializmit "me forcat e veta" duke u pozicionuar si vendi i vetėm stalinist nė gjithė bllokun komunist.
Programi Enverist pėr modernizmin dhe transformimin e Shqipėrisė nga njė vend i prapambetur nė njė shoqėri industriale tė pėrparuar ishte nė njė farė mėnyre njė sukses i jashtėzakonshėm dhe me tė vėrtete brenda katėr dekadash Shqipėria pėrparoi shumė nė zhvillimin e bujqėsisė, industrisė, arsimit, arteve dhe kulturės. Njė arritje e veēantė ishte tharja e zonave moēalore bregdetare dhe kthimi i tyre nga zona malarike nė toka bujqėsore dhe industriale. Gjithashtu simbolik ishte edhe zyrtarizimi i dialektit toskė tė shqipes dhe mė pas Kongresi i Drejtshkrimit.
Sidoqoftė shtypja politike i errėsoi kėto arritje kombėtare. Nė kundėrshtim me nenet e Kushtetutės qeverisja e Hoxhės u karakterizua nga persekutimi policor i Drejtorisė sė Sigurimit tė Shtetit, i njohur thjesht si Sigurimi. Pėr eliminimin e pakėnaqėsisė, qeveria pėrdori shpesh (por jo pėrheėe) pėrsekutimin e udhėheqjes nė rradhėt e Partisė dhe nė mėnyre mė pak tė ndjeshme atė tė popullsisė nė pėrgjithėsi. Ata qė kritikonin Partinė dhe drejtuesit e shtetit nė veprat e tyre, qoftė kulturore, editoriale, ose thjesht propagandistike pėrjashtoheshin nga puna, burgoseshin nė kampe tė punės sė detyrueshme ose thjesht ekzekutoheshin. Udhėtimi jashtė shtetit ishte i ndaluar pėr tė gjithė pėrveē atyreve qė shkonin me punė ose sponsorizim shtetėror. Nė 1967 praktikimi fetar u ndalua pasi udhėheqja e shikonte fenė si njė institucion feudal mesjetar qė pengonte bashkimin dhe pėrparimin kombėtar. Vendet e kultit u mbyllen dhe nė shume raste ose u shkatėrruan ose u kthyen nė shtėpi pėr veprimtari rinore. Shpėtuan vetėm ato qė pėrbėnin pasuri kulturore si Xhamia e Ethem Beut nė qėndėr tė Tiranės. "Nėse ka ndonjė tė mirė qė u ka ardhur shqipėtarėve nga komunizmi kjo ėshtė "liria (ēlirimi)" ndaj feve.

kenga e Enver Hoxhes

"Enver Hoxha e mprehi shpatėn, edhe nji herė pėr situatėn
Kjo ėshtė shpata qė u rrin te koka, gjithė armiqve qė ka bota
Enver Hoxha t'u ngjate jeta, sa keto male sa keto shkrepa
zanin shqipes lart ia ngrite, ti kete popull ne drite e qite...
."

Ushtria e Enver Hoxhes


vdekja e Enverit
Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 17.01.12 14:04, edituar 4 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  maqomaqo3 prej 18.10.11 0:45

Enver Hoxha ishte nje njeri i mire dhe jo i keq sic mendone ekstremistet e djathte (nazistet,fashiztet,ballistet,zogistet). ai nuk ka bere ndonje krim kunder njerezve te pafajshem ,e kam fjalen personalisht . ai vepronte sic ja servirnin gjerat dhe informatoret e tij . njerezit me t eligj ishin spiunat qe sot jane kthyer ne krahun tjeter dhe qe quhen 69 -ca . ata spiunonin kusherinjte ,shoket e tyre dhe me servilizmin e tyre perpiqeshin te benin nje jete me te mire . duke futur ne burg edhe njerez te pafajshem ne syte e udheheqesve deshironin te dukeshin si heronj . kta pseudo heronj jane ata njerez qe duhet te urrejne ekstremistat e djathte . spiuna ka edhe sot plot po sot meren me llafe ndersa ne ate kohe punonin per shtetin .saliu eshte njeriu me servil me hipokrit ,me negativ qe ka patur historia e shqiperise . deri dje hante buke ne shtepine e Enver hoxhes dhe sot e pershtyn nje te vdekur .Enver Hoxha prehet ne paqe dhe ai vdiq me nderin me te madh ku zbesoj se ndonje udheheqes tjeter duke perfshire edhe njerezit me te medhenj te hisorise te kete patur nderimi kaq te medha sa qanin trecereku i shqiptareve .
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Niko_ prej 18.10.11 2:50

"Xhaxhi" Enver ishte diktator i rreptė, nacjonalist, i zgjuar, ndėshkues mizor pėr ata qė ishin kundėr ideve tė tij dhe pėr ata qė donin ti zinin vendin, apo qė donin ta hiqnin qafe! Bėri shumė tė mira pėr vendin, gjithashtu bėri edhe gjėra tė kėqia dhe mori vendime tė gabuara. Po, u dėnuan dhe vuajtėn kot shumė njerėz tė pafajshėm, por mua mė bėn pėrshtypje sot, kur ja hedhin tė gjith fajin Enverit dhe antarve tė tjerė tė byrosė politike tė atėhershme. Kjo ėsht qesharake! Nuk ka mundėsi qė 500 apo 5000 njerėz tė nėnshtrojnė njė popull tė tėrė.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  dante prej 18.10.11 20:12

Niko_ shkruajti: "Xhaxhi" Enver ishte diktator i rreptė, nacjonalist, i zgjuar, ndėshkues mizor pėr ata qė ishin kundėr ideve tė tij dhe pėr ata qė donin ti zinin vendin, apo qė donin ta hiqnin qafe! Bėri shumė tė mira pėr vendin, gjithashtu bėri edhe gjėra tė kėqia dhe mori vendime tė gabuara. Po, u dėnuan dhe vuajtėn kot shumė njerėz tė pafajshėm, por mua mė bėn pėrshtypje sot, kur ja hedhin tė gjith fajin Enverit dhe antarve tė tjerė tė byrosė politike tė atėhershme. Kjo ėsht qesharake! Nuk ka mundėsi qė 500 apo 5000 njerėz tė nėnshtrojnė njė popull tė tėrė.
ka mundesi edhe shum biles i nderuar, nuk eshte nje praktike e njohur vetem ne shqiperi, ti thuaj si ka mundesi qe nje person i vetem te mbante nen vete nje Rusi apo nje Kine me miliona e miliarda banor ? E vetmja arsye eshte frika ! Po lexoja nje postim per Azem Galicen, qe ishte bere nje mit, dhe me emrin e tij qe ngjallte frike, edhe te tjeret perfitonin per te fituar betejat, edhe pse ishin ne minorance, ate benin edhe komunistat, ne emer te partise dhe liderit te saj paranojak ngjallnin frike tek shqiptaret. Kush ka jetuar dhe ka moshe ta dije ate periudhe, 1 ne 5 shqiptare ishte spiun, dhe asnjeri nuk e dinte nje gje te tille, jo rradhe vellai spiunonte vellane e vet, per nje Kg mish apo per 2 shishe qumesht me teper, sepse njerezit po vdisnin nga uria dhe nuk e ngopnin barkun me buk, nga natyra e njeriut secili ndiqte ligjin e mbijeteses, ishte ajo periudha ku shqiptaret mesuan korrupsionin dhe hajdutllekun, ku ai qe jetonte me mire pas byrose ishte shitesi i bulmetores apo ushqimores, pasi vidhte ne peshe dhe tepricen e kembente me shitesin e metrazheve apo ia jepte pergjegjesit te lagjes per ta lejuar qe te degjonte stacione te huaja ne radio. Duhet ti jetosh ato kohe per te folur, nqs e ke bere duhet ta dish kete, por me duket se e ke kaluar femiren tende vitet e para te demokracise, pa fyerje kjo e fundit sepse edhe un do kisha deshire ta kisha bere nje gje te tille
avatar
dante

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Nikolaos prej 19.10.11 10:13

Njė grup qytetarėsh nga Ferizaj, tė tubuar rreth “Frontit pėr mbrojtjen dhe kultivimin e rrugės revolucionare tė shokut Enver Hoxha”, kanė organizuar marshin pėrkujtimor me rastin e 25 vjetorit tė ndarjes nga jeta te ish-liderit komunist shqiptar.

Kryesuesi i kėtij fronti, profesori i sociologjisė Remzi Hasani, ka thėnė se Enver Hoxha ishte ai qė urdhėroi zhdukjen dhe ērrėnjosjen e analfabetizmit, qė mobilizoi tėrė njė popull pėr ndėrtimin e jetės sė re, duke ngritur fabrika, uzina, plantacione e deri te ndėrtimi i gjiganteve tė fuqishme elektrike dhe sistemit tė modernizuar tė mbrojtjes sė atdheut.

Duke i bėrė njė rekapitullim tė sė tashmes, Hasani nuk ka lėnė pa pėrmendur edhe zhvillimet nėpėr tė cilat po kalon kombi. “Sot, fatkeqėsisht, si nė Shqipėri ashtu edhe nė Kosovė dhe gjithandej ku jetojnė shqiptarėt, tė huajt sillen si zot shtėpie, kurse vendorėt si ardhacak. Kjo ndodh pasi qė nė vitet e 90-ta filloi epoka e errėt e pėrmbytjes shqiptare, e shkatėrrimit tė tė gjithė asaj qė populli e kishte ndėrtuar pėr 40 vjet sė bashku me komandantin legjendar Enver Hoxha”, tha Hasani.

Nė Ferizaj prej pas luftės janė mbajtur shumė takime pėrkujtimore kushtuar Enver Hoxhės, ndėrsa edhe njė shesh nė qytet nga pėrfaqėsuesit e kėtij fronti ėshtė i pagėzuar me emrin e ish-liderit komunist.

Organizatori, akuza Berishes dhe Kadarese Degraduan figuren e Enver Hoxhes

Ka vite qe datevdekjet apo ditelindjet e Enver Hoxhes shenohen ne menyre te vecante ne Ferizaj. Ne fillim keto shenime mbaheshin larg syve te opinionit, por ne vitet e fundit ato mbahen me manifestime publike.
25 vjetori i vdekjes se diktatorit komunist, qe udhehoqi per kater dekada Shqiperine socialiste, u shenua ne Ferizaj te shtunen nepermjet nje marshi perkujtimor i organizuar ne hotelin Bolero.
Derisa vite te meparshme keto lloj organizimesh i benin qarqe te lidhura me LPK-ne, por organizimin e se shtunes e kishte bere Fronti per mbrojtje dhe kultivimin e rruges revolucionare te shokut Enver Hoxha.
Ne sallen e dekoruar me foto te Hoxhes (qe te pranishmit e quajne Xhaxhi Legjendar) binte ne sy flamuri kombetar dhe rreshtimi i disa djemve te rinj te veshur me fanela me portretin e Hoxhes ne gjoks.
Te tubuarit degjuan me vemendje fjalen e Remzi Hasanit, i cili si zakonisht foli per meritat historike te liderit Hoxha. Ne fjalen e tij te stermbushur me epitete per figuren e Hoxhes, Hasani kishte potencuar se sa me shume qe largohemi nga epoka e Enverit, ajo aq me madheshtore behet.
U permend edhe kontributi i Hoxhes per ceshtjen e Kosoves. Ne vitin 1980 me urdherin e Enverit u be stervitja ushtarake Shibeniku -80, ku moren pjese 560 mije trupa me qellim te verifikohej gatishmeria e forcave ushtarake shqiptare per zbatimin e planit teper sekret ushtarak Shperthimi qe kishte per synim ti niste 220 mije trupa me mision- clirimin e Kosoves, pjeses perendimore te Maqedonise dhe hapesirat shqiptare ne Mal te Zi, - theksoi Hasani.
Fjalimi u permbyll me akuza ndaj kryeministrit aktual shqiptar Berisha si dhe ndaj shkrimtarit shqiptar Kadare, te portretizuar qe te dy, sipas folesit, si fajtoret kryesor per degradimin e figures se Hoxhes.
Sot, fatkeqesisht, si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove dhe gjithandej ku jetojne shqiptaret, te huajt sillen si zot shtepie, kurse vendoret si ardhacak. Kjo ndodh pasi qe ne vitet e nentedhjeta filloi epoka e erret e permbytjes shqiptare, e shkaterrimit te te gjithe asaj qe populli e kishte ndertuar per 40 vjet se bashku me komandantin legjendar Enver Hoxha, tha Hasani,
Nga ky grup i njejte vite me pare ishte nisur edhe nisma qe nje sheshi te Ferizajt ti vihej emri i Enver Hoxhes, por kjo gje u kundershtua nga Kuvendi komunal i Ferizajt.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Gon! prej 19.10.11 11:58

Fyhet Nėnė Tereza, nėnēmohet Skėnderbeu, madhėrohet Enver Hoxha.

SHKRUAN: EXPRESS

Nė kuadėr tė marshit pėrkujtues organizuar nė shenjė nderimi tė 21-vjetorit tė vdekjes sė Enver Hoxhės, liderit komunist tė Shqipėrisė, enveristėt ferizajas emėruan me emrin e tij sheshin e vogėl nė qendėr tė qytetit.

"Kėrkesėn tonė me mbi 800 nėnshkrime tė qytetarėve, zyrtarėt komunalė e hodhėn me motivacion se ajo kishte arritur me vonesė. Ne sot kemi 1280 nėnshkrime, ndaj nga ky manifestim shkojmė drejt nė sheshin para pllakateve tė kinemasė dhe duke ia uruar njėri-tjetrit emėr-timin, e legjitimojmė kėrkesėn tonė", u tha tė pranishmėve nė sallėn e hotelin “Libeten" ideatori i kėsaj iniciative, profesori i sociologjisė Remzi Hasani, i cili njėherazi ėshtė edhe kryetar i rrethit tė Lėvizjes pėr Kosovėn, parti kjo e pėrfaqėsuar nė Kuvendin e Kosovės me deputetin nga kjo anė Emrush Xhemajlin.

Kėshtu edhe ndodhi. Mbi 200 enveristė tė ardhur edhe nga anė tjera tė Kosovės, nga hoteli marshuan qetė deri tek sheshi i vogėl dhe me shtrėngim duarsh i uruan njėri-tjetrit pagėzimin e sheshit me emrin e prijėsit tė tyre ideor dhe shpirtėror.

Dėshmitarė tė kėsaj ceremonie ishin vetėm dilerėt, tė cilėt edhe para lufte e kanė shfrytėzuar kėtė hapėsirė pėr tė kryer transaksionet e tyre me marka, dollarė e franga zvicerane. Si zakonisht, kėsaj ceremonie i parapriu manifestimi i zakonshėm dhe tash-mė tradicional i dy lindjeve tė Enver Hoxhės.
"Shqipėria e Enver Hoxhės ishte shteti mė i fuqishėm i planetit. Gjenerali Veli Lika tashmė ka bėrė publike dėshminė se Enver Hoxha qe i gatshėm qė me 150 mijė forca ushtarake tė nisė ēlirimin e Kosovės qė nė vitin 1980. Tash as nė Shqipėri, as nė Kosovė nuk mund tė prodhohet as edhe njė gjilpėrė. Tash na mungojnė njerėzit, por nuk na mungojnė idetė pėr ta shpjerė Shqipėrinė pėrpara. Dhimbjen do ta kthejmė nė forcė, lotėt nė qėndresė", tha ndėr tė tjera nė fjalėn hyrėse ideatori ikėsaj iniciative Remzi Hasani.

Profesori i gjuhės shqipe dhe njėherazi kryetar i sindikatave tė arsimit tė Komunės sė Ferizajt, Rexhep Sadiku, tha se "nuk jemi nostalgjikė, siē na cilėson propaganda antikombėtare. Ne jemi ndėrgjegjja e kombit. Nuk presim gjė nga ata qė pėr kėshilltar marrin Azem Vllasin. Ne do t'i mbajmė duart larg nga vllasėt. Sheshi qė do ta emėrtojmė me emrin e shokut Enver, do tė jetė shekulli i ėndrrave tona. I kemi mbushur sheshet e qyteteve tona me emrin e Nėnė Terezės, ndėrsa ajo mė sė paku mund tė jetė nėna jonė. Ajo ka mundur tė jetė fetare e mirė, por jo edhe kombėtare e mirė".

Gani Neziri, anėtar i kryesisė sė PDK-sė nė Gjilan, pasi lexoi njė vjershė kushtuar prijėsit shpirtėror tė tij, ndėr tė tjera tha se "Skėnderbeu arriti vetėm 25 vjet ta mbajė Shqipėrinė tė pavarur, ndėrsa shoku Enver Hoxha e mbajti dyfish mė shumė. E mbajti Shqipėrinė tė pavarur pėr 50 vjet". Nė kėtė tubim foli edhe kryetari i veteranėve tė UĒK-sė, Sherif Krasniqi, i cili tha se edhe komandanti i UĒK-sė Adem Jashari ishte i frymėzuar nga vepra e Enver Hoxhės. Enveristėt e Ferizajt si zakonisht pasi nga monitori pėrcollėn fjalimin e Enver Hoxhės nga Kongresi VIII, ku prijėsi i tyre sulmon jugosllavėt, manifestimin e mbyllėn me njė kėngė pėr tė.


Tė mos harroj tė pėrmendi njė gjė qė ta mėsojnė Enveristėt Kosovarė; Nė vitin 1946 nė Vlorė kishin dalur shumė parulla qė shkruanin "kush zė nė gojė ēėshtjen e Kosovės, bėn punėn e armikut" dhe ata qė bėnin "punėn e armikut" dėnoheshin rėndė nė atė kohė. Edhe atė jo vetėm nė Vlorė, por kudo nė Shqipėri ka qenė e ndaluar tė flisje pėr Kosovėn dhe po tė ishe me origjinė nga Kosova denoheshe dhe pėrndjekėshe pa asnjė faj tė vetėm! Futeshe nė burg vetėm nėse pėrmendje Kosovėn. Ky pra ėshtė ai "Xhaxhi Enver" qė e deshi Kosovėn shumė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Nikolaos prej 19.10.11 14:29Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 21.11.11 17:18, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  maqomaqo3 prej 19.10.11 23:13

ta djegim saliun te gjalle se ka vrare mijerea shqiptare te pafajshem ne 97 edhe me tej . sali ... seshte gje tjeter vecse nje i semure psiqik qe mafja shqiptare e genjen me 2 kocka dhe ha si qeni (San Bernard) bashke me familjen e tij djersen dhe buken e ketij populli . ky eshte diktatori i shek . 21 qe zdo popullin e tij. saliu e ka pronotuar nje bilete per ne ferr ,atje e pret Hitleri ,Sadami,Bin Laden ,Milloshevic edhe shume te tjere . atje saliu me lul bashen do rine 500 vjet ne nje qeli qe do i torturoje satanai me gjemba .nuk e ka te gjate saliu se miljonat qe ka me njane ne 21.12.2012 nuk do vlejne me shume se nje karoce me jonxhe
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Alien & Ufo prej 20.10.11 12:24

Nė kėtė botė ē'nuk po na zenė veshėt, tashi na doli se edhe Enver Hoxha, paska qenė agjent i Zogut, po mirė more vėllezėr edhe nė pastė qenė, unė personalisht nuk shoh kėtu ndonjė tė keqe, pasi ai ka qenė (ndoshta) agjent i njė shqiptari e jo si kėta derdimenėt e sotėm qė janė agjentė greko-sllavė..Tė gjithė kemi dėgjuar, apo jo ??
avatar
Alien & Ufo

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kenge kosovare per Enverin

Mesazh  Nikolaos prej 20.11.11 20:20

Kosovaret i kushtojne kenge Enverit:
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

enveri

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 22.11.11 19:08

eshte i vetmi njeri ce i shpalli lufte rusise askush nuk guxonte te kruhej me rusine ndersa xhaxhi enveri nuk e kishte problem shum
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Gon! prej 23.11.11 11:36

Feja, Enver Hoxha dhe njė histori familjare

Ende s’i kisha mbushur nėntė vjet, kur regjimi i kohės, i quajturi pushtet i popullit, e shpalli zyrtarisht Shqipėrinė vend ateist dhe ndaloi me ligj ēdo formė tė ushtrimit tė fesė. Besimi nė Zot u pėrcaktua si “opium pėr popullin” dhe u shpall armik kombėtar. Kishat dhe xhamitė u rrafshuan, librat fetarė u dogjėn, klerikėt, ata qė shpėtuan nga burgu, u veshėn me kominoshe e me ēizme dhe u dėrguan tė punonin nė ferma e nė uzina, tė fitonin bukėn e gojės. Nė kodin penal u shtuan nenet, me dėnime deri nė dhjetė vjet burg pėr kėdo, qė bėnte kryq apo tė binte nė gjunjė pėr t’u falur qoftė edhe brenda shtėpisė sė tij.

Mė kujtohet heshtja qė sundonte nė shtėpinė tonė nė Tropojė tek sa gjyshi dėgjonte nė radio lajmet. Gjithė populli, sipas radios, rinia sidomos, por edhe gratė, burrat, pleqtė ishin ngritur nė kėmbė me pishtarė nė dorė tė digjnin errėsirėn robėruese, me tė cilėn feja e kishte mbushur trurin e njerėzve tė paditur pėr shekuj e shekuj me radhė. Kjo shėnonte fundin e pakthyeshėm tė sė kaluarės. Unė ndėrkohė isha i mbushur plot me njė ndjesi tė pėrzier turpi dhe sikleti, por qė nuk guxoja ta shprehja nė sy tė gjyshėrve dhe tė nėnės. Tė nesėrmen, nė shkollė, mėsuesja do i pyeste njė nga njė fėmijėt nėse ishin bashkuar me prindėrit gjatė shembjes sė xhamisė, gjatė djegies sė rasos sė priftit apo gjatė rrafshimit tė varrezave tė qytetit, ku deri dje, tė gjallėt e pagdhendur u kishin vėnė te koka tė vdekurve kryqe apo gjysmėhėna tė gdhendura nė gur apo tė derdhura nė allēi.

Mua mė vinte, qysh njė ditė para, turp kur tė nesėrmen do tė isha i detyruar tė pohoja faqe gjithė klasės se gjyshi, gjyshja ashtu si edhe nėna ime nuk ishin bashkangjitur me gjithė popullin pėr tė ēuar nė vend fjalėn ndriēuese tė Partisė. Pėr babain nuk kisha ē’thoja. Ai dilte si zakonisht nga shtėpia ndaj tė gdhirė pėr tė shkuar nė punė e kthehej nė mbrėmje vonė, pasi mua mė kishte zėnė gjumi. Unė e dija se ē’po ndodhte gjithandej tashmė, ani pse nėna, me t’u kthyer nga shkolla, nuk mė lejonte mė tė vija kėmbėn jashtė pragut tė oborrit. E dija nga radio dhe kaq do tė mė kishte mjaftuar pėr ta treguar gjerė e gjatė euforinė e pėrditshme tė asaj pėrmbysjeje tė pashembullt nė historinė e Shqipėrisė. Por do tė vinte ēasti kur mėsuesja do tė mė pyeste konkretisht se nė cilėn ngjarje kishin marrė pjesė tė djeshmen vetė prindėrit e mi. Cilit hoxhė ja kishin rruar mjekrėn nė mes tė lagjes, nėn yshtjet gazmore tė turmės revolucionare? Aty do tė skuqesha e do tė mė mbulonin djersėt e turpit. Isha i sigurtė se gjyshi, gjyshja dhe nėna ime kishin qėndruar mbyllur nė shtėpi, a thua se i fshiheshin njė murtaje. Dhe jo vetėm kishin qėndruar mbyllur nė shtėpi, por edhe njėri me tjetrin ishin marrė vesh mė shumė me shenja se me fjalė, gjė qė nuk mė kishte ndihmuar mua as tė kuptoja disi se ēfarė mendonin ata. Shpresa e vetme pėr tė mė nxjerrė nga sikleti mbetej babai, pėr ditėn e tė cilit nuk dija asgjė. Ai vazhdonte zakonin e vet tė daljes nė agim e tė kthimit afėr mesnatės. Por, edhe kur qėllonte, nė tė rrallė, tė kthehej pak mė herėt, dhe bėhej kėshtu pjesė e darkės familjare, ai nuk ēelte kurrė biseda rreth ditės sė tij tė punės. Por as gjyshėrit, ashtu si nėna ime, tė paktėn faqe ne, fėmijėve nuk e pyesnin. Ky ishte njė rregull qė zbatohej me rreptėsi tė plotė. Nė njė nga kėto mbrėmje, unė nuk e pėrmbajta dot ankthin dhe, i mbushur me njė guxim tė papritur, e pyeta se ku po e zhvillonte ai betejėn e vet. Babai, i vetmi i shkolluar nė familjen tonė, madje i shkolluar nė Tiranė, do tė duhej ta mirėkuptonte hallin tim. Ende pa e mbaruar pyetjen, babai mė pėrfshiu me njė vėshtrim tė ēoroditur.

- Cilėn betejė?- Kishte sakaq njė zė tė acaruar, por qė unė nuk desha ta vija re. Duhej t’i tregoja se dija edhe unė tė isha i vendosur.

- Betejėn kundėr fesė, siē po bėn mbarė populli ynė pėrparimtar.

- Nuk janė punė pėr ty kėto,- ma preu shkurt. – Ti je ende i vogėl. Dėgjove? Nuk janė punė pėr ty kėto. – Unė mbeta pa gojė. Babai nuk ishte treguar kurrė kaq i paduruar me mua. Edhe kur nuk i pėlqenin ndėrhyrjet e mia, ai prapė e gjente fjalėn e duhur pėr tė mė sqaruar dhe nuk e humbiste butėsinė. Kėsaj here ai u bė krejt tjetėr.

Si nuk ishin punė pėr mua kėto? Pėrndryshe pse mėsuesja na pyeste me aq hollėsi? Kėto dhe shumė pyetje tė tjera tė ngjashme mė vėrshuan mizėri nė kokė, por qė nuk bėhej mė fjalė t’i shtroja. Babai jo vetėm mė kishte hequr guximin me ashpėrsinė e vet tė panjohur, por edhe mė kishte tronditur shumė. Ai kishte njė autoritet tė tillė mbi mua, sa edhe duke mė folur me butėsinė e zakonshme, unė do tė ndjehesha thellė-thellė i detyruar tė besoja se ajo qė po ndodhte nuk ishte vėrtet punė pėr mua e se mėsuesja gabonte qė na pėrziente ne, fėmijėve, nė kėtė histori tė ngatėrruar. Ky babai tjetėr, qė po zbuloja, vėrtet ma mbylli gojėn me ashpėrsinė e vet tė huaj, por edhe mė zgjoi njė inat tė fuqishėm kundėr atyre qė mė kishin bėrė kokėn, inat qė unė, sigurisht, do tė duhej ta mbaja pėrbrenda si njė zjarr tė pashuar. U ndjeva i dobėt, i braktisur. Nuk kisha mė kujt t’i kėrkoja ndihmė. Ku do i fshihja tė nesėrmen djersėt e ftohta, kur tė pohoja para gjithė klasės se prindėrit e mi i kishin bėrė bisht detyrės historike?

Edhe ashtu, duke zier nga inati, e dija megjithatė qė nuk do tė mė bėnte zemra tė shisja prindėrit e mi para tė tjerėve dhe vetėm do tė heshtja me sytė ulur, duke e ndjerė fund e krye fytyrėn tė mė digjte nga turpi. Por mėsuesja nuk do tė ndjente pikė mėshire pėr mua. Edhe pa pohimin tim ajo do e merrte me mend ē’po ndodhte dhe do tė mė drejtohej, duke mė tundur gishtin, qė ta shihnin tė gjithė shokėt, se prindėrit e mi ishin dezertorė ndaj detyrės sė madhe tė revolucionit. Kjo ėshtė shumė e rėndė, do e ngrinte ajo zėrin edhe mė shumė. E kupton ti sa e rėndė ėshtė kjo? Domethėnė se mė takonte mua nė vazhdim tė bėja detyrėn time, qė do tė thoshte se duhej tė shpjegoja pėrse ata i kishin bėrė bisht detyrės revolucionare. Kjo ishte mė e tmerrshmja: Nuk pranohej tė ishe i sinqertė. Unė mund ta kisha kapėrcyer pyetjen e saj me njė mbledhje tė supeve. Mund edhe tė bėlbėzoja nėpėr dhėmbė duke u betuar se nuk e dija ē’i mbante prindėrit e mi larg asaj stuhie. Por jo, mėsuesja doemos qė nuk do tė kėnaqej me pėrgjigjen time. Ajo do tė mė urdhėronte kėrcėnueshėm tė tregohesha i sinqertė. Bijtė e Partisė, do tė mė skėrmitej mėsuesja, e hapin zemrėn para shokėve.Apojo? Do tė kėrkonte ajo mbėshtetjen e klasės. Unė do tė dėgjoja njė “po” bubullimė, qė do bėnte edhe muret e shkollės tė dridheshin.

Sinqeriteti qė mė kėrkohej nė shpjegimin e sjelljes sė prindėrve tė mi, sipas mėsueses time, do tė thoshte qė unė tė shpalosja para fėmijėve tė tjerė gjithė pėrēmim se prindėrit e mi ishin besimtarė tė verbuar dhe nuk u bėnte zemra tė bashkoheshin me fjalėn e Partisė. Me fjalė tė tjera, e kishin trurin tė mpirė nga opiumi fetar. Unė nuk isha nė gjendje tė pohoja me zemėr nė dorė se prindėrit e mi ishin njėmend besimtarė tė devotshėm. E dija se nė shtėpinė tonė kremtoheshin tė gjitha festat fetare, ca nga tė cilat, siē kam mėsuar mė vonė, nuk kishin lidhje me islamin si, bie fjala, Shėn Gjergji, Shėn Kolli e ndonjė tjetėr. Nė betimet e pathyeshme tė gjyshėrve dhe tė nėnės time hynte edhe “Pėr emėr tė Zotit”. Nuk gatuhej kurrė mishi i derrit. Por kaq nuk i mjaftonte mendjes time prej fėmije tė shprehej me siguri se prindėrit e mi ishin besimtarė tė verbėr. Nė tė vėrtetė kisha edhe njė pengesė e pakapėrcyeshme pėr ta pranuar njė cilėsim tė tillė. Sipas “fjalės sė Partisė”, besimtarėt e verbėr ishin njerėz injorantė. Ndėrkohė qė babai im ishte ndėr burrat mė tė shkolluar tė krahinės tonė. Pėr gjyshin nuk e dija sa shkollė kishte kryer, por e shihja me sytė e mi se ai pjesėn mė tė madhe tė ditės e kalonte duke lexuar. Gjyshja dhe nėna ishin mė larg botės sė dijes, por as ato nuk mė dukeshin aspak injorante. Isha i vendosur tė mos e poshtėroja familjen time sikur edhe nė zjarr tė ma fusnin kokėn.

Mbetej vetėm njė mundėsi e dytė: tė pranoja se tė mėdhenjtė e familjes time ishin tė lidhur me armikun e jashtėm. Na ishte thėnė e pėrsėritur se feja, qoftė ajo e Krishtit e qoftė ajo e Muhametit, ishin ngulitur me pėrdhunė ndėr trojet shqiptare nga pushtuesit e huaj. Ky ishte njė spekullim shumė i rafinuar nga ana e makinės propagandistike tė regjimit. Vite mė vonė, pėr interesat e mia letrare i kam studjuar me vemendje botimet e asaj periudhe. Nė fjalimet e Enver Hoxhės e pėr rrjedhim nė mijėra faqe shkruar nga tė tjerėt, nuk gjendet asgjė qė do t’i pėrngjante sadopak njė debati publik, qoftė ky edhe debat midis ateistėve dhe teologėve. Ateizmi shpallet si ideologji zyrtare e vetme dhe nė emėr tė tij pėrdoren instrumenta tė dhunshme pėr asgjėsimin e kundėrshtarėve, kristianė apo myslimanė. Enver Hoxha shmangu qėllimisht polemikat mbi pėrmbajtjen e dogmės sė njėrės apo tjetrės fe. Si bir i njė mullai, ai me siguri e dinte mirė se nuk mund ta ē’rrėnjoste besimin nga kokat e shqiptarėve duke pėrdorur logjikėn, filozofinė apo moralin. Vendimin e vet, njė vendim tėrėsisht politik, ai e justifikon duke tėrhequr krejt vemendjen mbi disa elementė historikė, tė cilėt nuk kishin asnjė lidhje me mesazhin e Krishtit apo tė Muhametit. Ai u pėrqėndrua nė kontekstin historik kur kishin lindur kėto dy fe. Perandoria romake nė fillim e pastaj perandoria osmane, ku kishin bėrė pjesė trojet shqiptare nė kėto periudha suksesive tė antikitetit e tė mesjetės jepnin fakte tė mjaftueshme pėr t’u kujtuar si pushtues tė tė parėve tė tanė. Spekullimi i propagandės zyrtare qėndronte te identifikimi i misionarėve tė fesė si trashėgimtarė tė ushtrive pushtuese pėr tė arritur nė pėrfundimin se kėto fe ishin mish i huaj nė karakterin kombėtar tė shqiptarit dhe si tė tilla duheshin ē’rrėnjosur nėpėrmjet njė operacioni kirurgjikal radikal. Enver Hoxha shpallte si objektivin e vet madhor pastrimin pėrfundimtar tė identitetit tė shqiptarit, duke synuar nė tė vėrtetė njė tabula rasa tė trurit tė shqiptarit, qė do tė thoshte as mė shumė e as mė pak veē njė pėrgatitje klinike e shqiptarit pėr tė hyrė lirisht nė kallėpin e njeriut tė ri.Pot’i referohemi edhe teorisė leniniste pėr revolucionin komunist, njeriu i ri nuk ka identitet kombėtar.

Kushdo e mbronte nė ato rrethana tmerrėsisht dramatike dhe tė ndėrlikuara njeriun shqiptar nga shpėlarja e trurit?

Misionarėt e fesė, si trashėgimtarė tė ushtrive pushtuese, duhej detyrimisht tė ishin nė shėrbim tė armiqve tė jashtėm. Pėr ta vazhduar historinė time, mua mė mbetej pra vetėm njė mundėsi e dytė: tė pranoja se tė mėdhenjtė e familjes time nuk merrnin pjesė nė veprėn ēliruese tė Partisė sepse bėnin me qėllim punėn e armikut tė jashtėm. Rrjedhimisht, ata nuk mund tė quheshin ndryshe veēse tradhėtarė tė atdheut. Unė mė mirė pranoja tė ma shkulnin zemrėn me darė se sa qė prindėrit e mi tė ishin tradhėtarė tė atdheut. Isha nė hall tė madh si tė shpėtoja pa i denoncuar prindėrit e mi siē do tė ma kėrkonte mėsuesja nėpėrmjet urdhėrit pėr t’u treguar i sinqertė.

Dy-tri ditėt e para, ma thotė mendja rastėsisht, gishti i mėsueses nuk u drejtua nga unė. Por unė isha gjithė kohės me gjak tė ngrirė. Njė mėngjes u ngrita nga shtrati i vendosur tė mos shkoja nė shkollė. Jam i sėmurė, i thashė nėnės, pa guxuar t’i pohoja tė vėrtetėn. Dhe ajo bėri sikur mė besoi, madje pa mė pyetur fare ku mė dhimbte. Nuk mė ēoi sigurisht as te mjeku. Dhe nuk tregoi asnjė kujdes tė veēantė, siē do tė kishte treguar po tė kishte menduar se isha vėrtet i sėmurė. Gjyshi me gjyshen po ashtu nuk bėnė zė. As unė nuk u ankova e as nuk vazhdova tė shtirem sikur po vuaja. Ishte si njė marrėveshje e heshtur mes nesh. E mjaftueshme. Nuk shkova nė shkollė gjatė gjithė javės, sa nisi tė qetėsohet disi fushata e luftės kundėr fesė. Puna e madhe mbaroi. Kishat e xhamitė u dogjėn e u rrafshuan deri nė themel nė mbarė krahinėn dhe nuk mbeti mė klerik pėr t’u shfaqur mbi faqe tė dheut tonė.

Me sa mbaj mend, ajo ėshtė hera e parė qė kam gėnjyer dhe, pėr mė keq, kam gėnjyer me mirėkuptimin e pashpallur tė prindėrve. Them se arsyeja kryesore pse u detyrova tė gėnjeja lidhet me pėrplasjen e papajtueshme mes asaj ēka mendoja unė se ishte sinqeritet nė pėrgjigjen qė do t’i kisha dhėnė mėsueses dhe asaj ēka mėsuesja quante sinqeritet nė pėrgjigjen qė priste prej meje. Nė rrethana tė tilla, ishte e qartė se o do tė gėnjeja veten, duke u hequr si i sėmurė, o mėsuesen duke denoncuar prindėrit e mi si tradhėtarė tė atdheut. Me atė mendjen time tė torturuar nga ankthi nuk isha nė gjendje tė gjeja njė rrugė tė tretė pėr t’i shpėtuar gėnjeshtrės. Nėna ime thoshte se gabimin e fal jo vetėm robi por edhe Zoti. Gėnjeshtrėn jo. Refleksi i kėsaj edukate mė tha se, duke gėnjyer veten, unė tė nė vėrtetė po bėja vetėm njė gabim. Mirėkuptimi i heshtur qė gjeta menjėherė te prindėrit ma pėrforcoi bindjen se po bėja vėrtet vetėm njė gabim, tė cilin ata tė parėt, domethėnė prindėrit, po ma falnin. Ishte njė lehtėsim i ēmueshėm pėr ndėrgjegjen time tė trazuar.

Vite mė vonė, kur isha aftėsuar tashmė pėr t’i analizuar gjėrat, jam siguruar plotėsisht se kisha bėrė zgjedhjen mė tė pėrshtatshme. Gjyshja ime ka qėnė e vetmja nė trungun tonė qė ka dhėnė njė shpjegim me zė tė lartė pėr kėto lloj shmangiesh tė pjesėtarėve tė familjes time nga ngjarjet ekzaltuese sajuar nga regjimi i kohės pėr ta pėrfshirė nė faj gjithė njerėzinė, me tė madh e tė vogėl. Na ka ndihmuar Zoti tė ruajmė veten, thoshte ajo. I qofshin falė! Gjyshi, nėna apo babai nuk i komentonin kurrė monologjet e saj dhe unė, gjatė rritjes time, nuk e kam marrė ndonjėherė vesh nėse edhe ata mendonin po ashtu si ajo. Por kjo hollėsi nuk ka asnjė rėndėsi pėr historinė. Gjyshja ime, – me siguri edhe shumė tė tjerė si ajo, – e shihte kėrdinė qė po zhvillohej nėpėr rrugė e sheshe si njė molepsje, nga e cila mund tė mbroheshe vetėm me ndihmėn e njė fuqie mbinjerėzore. Pėrsa mė pėrket mua, asokohe, doemos qė nuk kisha asnjė gjykim pėr pėrfitimet qė do tė kishte regjimi duke e shtyrė njė fėmijė tė sajonte gjithė ato akuza kundėr tė mėdhenjve tė familjes sė vet. Po tė shprehesha pėr njė ēast me fjalėt e gjyshes time, do tė mė duhej tė thosha se Zoti mė ruajti pa hyrė nė njė lojė qė do tė kishte qėnė shumė e rėndė nė tė ardhmen mė sė pari pėr vetė mua. Jo thjesht pse do i poshtėroja prindėrit faqe shokėve tė mi e rrjedhimisht faqe gjithė njerėzisė. Nė retrospektivė pėrfytyrohen pa zor tė madh pasojat qė do tė binin mbi ta si “armiq”. Bashkė me ta, nė thesin qė do tė merrte rrokullimėn, do tė ishim patjetėr edhe unė e dy vėllezėrit e mi mė tė vegjėl. Unė nuk kam parasysh as edhe kėto pasoja kur vlerėsoj tani se ajo lojė do tė kishte qėnė tepėr e rėndė mė sė pari pėr vetė karakterin tim. Qysh nga ai ēast unė nuk do ta dija mė kurrė me saktėsi ē’lidhje kishte midis sinqeritetit dhe tė vėrtetės. Ky do tė ishte njė deformim me ndikim ndoshta tė pashėrueshėm nė marrėdhėniet qė fėmija i asaj kohe do tė kishte nė vazhdim me tė tjerėt edhe kur tė rritej.

Nė familjen tonė myslimane prej gjashtė brezash, vetėm gjyshja ishte aq besimtare sa ta zbatonte nė pėrditshmėri besimin e vet. Gjatė atyre ditėve tė rrėnimit tė kishave dhe xhamive, veēanėrisht ajo ishte bėrė si e ndėrkryer. Por, ashtu si tė tjerėt nė shtėpi, as ajo nuk fliste shumė. Vetėm shkonte nga njė dhomė nė tjetrėn duke mėrmėritur me vete:”Nuk bėn shqiptari kėshtu. Nuk bėn shqiptari kėshtu.” Pastaj ulej nė njė qosh tė minderit, mbyllte sytė dhe vazhdonte tė mėrmėriste me majat e buzėve si nė njė kllapi. Mendja mė thotė se lutej. Mė vonė e kam dėgjuar disa herė t’i shprehte nėnės time brengėn e vet tė pangushėllueshme, tė mbirė nė shpirtin e saj tė lodhur pikėrisht gjatė ditėve tė asaj batėrdie: do tė vdiste pa e mbajtur edhe njėherė ramazanin. Ishte njė brengė qė ia dinin edhe shumė tė tjerė nė lagje e mė gjerė. Ajo nuk e fshehu kurrė qė besonte nė Zot. Por ramazanin nuk guxonte ta mbante. Kam frikė se i bėj dėm djalit, thoshte me kėdo kur i binte fjala. Babai im ishte djali i saj i vetėm. Frika e saj kishte arsyet e veta. I kishte qėlluar shumė herė gjatė periudhės sė ramazanit ta provokonin duke e shtyrė tė pinte kafe jo vetėm nė shtėpitė e tė tjerėve, ku mund tė qėllonte pėr vizitė, por edhe brenda nė shtėpinė e saj. “Vizitorė” tė ardhur qėllimisht pėr tė verifikuar, kur shihnin se ajo e merrte pa ngurrim kafenė, e pyesnin si me ēudi pse po e prishte agjėrimin.

-Nuk e mbaj mė qysh se u ndaluan punėt e Zotit,- u pėrgjigjej ajo me pak zė e duke rrėzuar sytė, si njeri i zėnė nė faj. Fytyra e saj mbėshtillej me njė pikėllim naiv. – Kam frikė se i bėj dėm djalit, – shtonte pėrmes njė ofshame.

Nė vitin 1984 isha vendosur tashmė me punė si gazetar nė Tiranė. Bashkė me gruan dhe djalin e sapolindur shkuam nė vendlindjen time tė festonim me familjen vitin e ri. Nė njė nga bisedat qė pata me gjyshen,- gjyshi kishte vdekur ndėrkohė- e ftova tė vinte tek unė nė periudhėn e ramazanit. Aty do tė mund tė agjėronte lirisht. Gjyshja, ndjesė pastė, mė pėrfshiu me njė vėshtrim tė papėrcaktueshėm. Ajo heshti njė ēast pa m’i shqitur sytė sikur po mė hetonte, pastaj mė drejtoi pyetjen mė tė papritur:

- A jeni me Enverin ju atje nė Tiranė?

- Lėre Enverin nė punė tė vet!- iu shmanga unė pėrgjigjes.- Ti nė shtėpinė time do tė mbash ramazanin. Kjo tė duhet ty.

Ajo i dha vetes njė grimė kohė, qė nuk ishte kohė pėr t’u menduar para se tė merrte vendimin. Ishte njė kohė e nevojshme pėr t’u siguruar se mė kishte dėgjuar mirė. Ose ishte njė kohė qė ajo ia dha vetes pėr tė shijuar njė gėzim tė pashpresuar. Fytyra e saj zuri tė ēelet, tė mbushet me dritė dhe pėrsėri mė befasoi.

- Jo, - tha, - nuk vij. Do tė pres ditėn tė agjėroj nė shtėpinė time.

Dreqin s’e pollėm ne kėtu, na e dėrguan nga Tirana. – Kishte folur rreptė, aq sa iu mbarua fryma. – Juve atje u paska dalė frika, Zot shyqyr! Nuk do tė vonojė e kjo dallgė e mirė do tė vijė deri kėtu. Do ta pres,- theksoi plot vendosmėri,- nuk do tė vdes pa mbėrritur kjo dallgė e bekuar edhe kėtu.

Tetė vjet mė vonė, nė mars 1992, diktatura kishte rėnė tashmė dhe unė kthehesha nė vendlindje si kandidat i Partisė Demokratike nė zgjedhjet parlamentare. Ditėn e votimeve gjyshja nuk pranoi ta shoqėronte askush nė dhomėn e fshehtė, veē meje. Ajo ishte analfabete dhe duhej ndihmuar tė votonte. Siē e pohoi pa ndonjė bezdi faqe babait tim dhe vėllezėrve tė mi, ma kishte borxh votėn dhe donte tė ma lante borxhin me dorėn time. Ishte e kotė t’i thosha se nė tė vėrtetė unė i kisha asaj njė borxh tė madh.

Kjo histori e fėmijėrisė mė ka ndjekur si njė parabolė pėr mė shumė se dyzet vjet dhe ka patur mbi mua, sidomos gjatė rinisė, ndikimin e njė antidote kundėr edukimit zyrtar, qė isha i detyruar tė merrja, si gjithė moshatarėt e mi. Disa nga dyshimet e mija, qė do tė mė shtynin mė vonė drejt vendimesh substanciale pėr jetėn time, e kanė zanafillėn pikėrisht te vuajtja ime e turbullt e atyre javėve, siē mund tė jetė e turbullt vuajtja e njė tė vogli, i cili nuk arrin dot ta kuptojė sado qė ta shtrydhė trurin, pse sinqeriteti merr dy kuptime krejt tė kundėrta dhe madje pa shpresė pėr t’u pajtuar ndonjėherė, njėrin brenda nė shtėpi, ku isha “biri” e tjetri jashtė saj, atje ku isha “nxėnėsi”. Gjyshja ime ka ndėrruar jetė tashmė. Ajo arriti tė agjėronte trembėdhjetė herė para se tė mbyllte sytė e lumtur. Por e di se, po tė mundej tė ndėrhynte nė pėrsiatjet e mia tani, do tė mė pėrsėriste pa asnjė mėdyshje se “Zoti e ndihmoi birin tė fitonte mbi nxėnėsin”.

Nga Besnik Mustafaj
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Enver Hoxha dhe paradoksi numerik !!!

Mesazh  nojre prej 07.12.11 15:50

mbase ska ndonje kuptim ose mund ta quajme rastesi por, po paraqes keto fakte:
Enver Hoxha 1908-1985
Shqiperia Sip. 28 000 km2
Deshmore ne lufte 28 000 jane te renet, dakort derir ketu

Enveri jetoi 77 vjet te ccilat po ti shumezojme me 365 dite te vitit + 10 dite jane te viteve te Brishta dalin 28 000 e ca dite me teper qe po ti heqim ato muajt e teper dalin afersisht 28 000 dite????

te jete rastesi ???

avatar
nojre

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

enveri

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 10.12.11 20:03

po te bejme nje krahsim te thjesht sot vendi jone vuan nga kriza por politika jone akoma vazhdon me propagnden se ne kemi rritje ekonomike ce eshte absurditeti me i madh por kisha dicka per te theskuar ne politiken e xhaxhi enverit njerezit pavaresisht se keqtrajtoheshin ose terrorizoheshin nga regjimi i asaj kohe xhaxhi enveri kishte nje gje te mire pa shkolle pa pune edhe pa shtepi nuk te linte madje babi me ka thene se kur ne nuk kishim shtepi edhe ishim te dermuar nga gjendja ekonomike partia na gjeti shtepi edhe nuk na la jashte kurse sot me keta politikanet e mallkuar as nje kasolle qeni nuk e gjen per te strehuar koken madje edhe qeni ka standarte me te mira per te jetuar zoti na ndimofte
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 11.12.11 18:39

Enveri nuk e ngriti ceshtjen e Kosoves sepse nuk kishte perkrahje nderkombtare mos harro se komunistet ishin armiqte e perendimit edhe amerika britania franca kishin per synim ta shkaterronin komunizmin por mos harro dicka se xhaxhi enveri ne vitin 1946 greqia kerkoi akoma territore ne shqiperi duke pretenduar saranden permetin korcen por fal nderhyrjes edhe aftesive te xhaxhi enverit shqiperia nuk u copetua ja ku e ke videon shikoje deri ne fund se si e shpetoi xhaxhi enveri edhe nje her copetimin e shqiperise ne vitin 1946
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ne vitin 1946

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 11.12.11 18:45

ne vitin 1946 edhe nje her shqiperia shpetoi nga copetimi por fal aftesive te xhaxhi enverit edhe kte ja kan mohuar shum historiane sepse ai nuk e lejoi greqine te kishte pretendime territoriale ne jug te shqiperise kurse sot me salen edhe me kte demokraci ce nuk mund te jet demokraci ne jemi nen sundimin e serbeve edhe grekeve na kan shitur kurse xhaxhi enveri te pakten nuk na shiti un jam nacionalisti me i flakte por i cendroj edhe ksaj fjale ce tha xhaxhi enveri para se te vdiste 30 vjet do me shani pastaj gjith jeten do me kerkoni paska patur te drejte rrofte xhaxhi enveri poshte sala poshte berisha
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Nikolaos prej 11.12.11 18:50

iforti shkruajti:ne vitin 1946 edhe nje her shqiperia shpetoi nga copetimi por fal aftesive te xhaxhi enverit edhe kte ja kan mohuar shum historiane sepse ai nuk e lejoi greqine te kishte pretendime territoriale ne jug te shqiperise kurse sot me salen edhe me kte demokraci ce nuk mund te jet demokraci ne jemi nen sundimin e serbeve edhe grekeve na kan shitur kurse xhaxhi enveri te pakten nuk na shiti un jam nacionalisti me i flakte por i cendroj edhe ksaj fjale ce tha xhaxhi enveri para se te vdiste 30 vjet do me shani pastaj gjith jeten do me kerkoni paska patur te drejte rrofte xhaxhi enveri poshte sala poshte berisha
O i forti, i madh je! Te lumte qe gjykon drejt ashtu siē eshte historia dhe nuk shikon vetem anen negative te asaj kohe si disa ketu qe i shohin gjerat vetem zi.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

miku im

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 11.12.11 18:55

Kur greqia me floten e saj luftarake shkeli ne territorin e ujrave tona mehemet shehu e mori ne telefon presidentin e greqise edhe i dha dy fjal ce edhe sot kane ngelur (legjende e ndez cigaren ne tirane edhe ja u hedh hirin ne athine pastaj greqia u terhoq sepse dridhej ne palc te kurrizit nga firka)
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ja krahasimi

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 11.12.11 19:31

ja krahasimi edhe pikpamjet e sali berishes ne krahasim me enver hoxhen te marrim nje shembull shum te thejsht pra te nje video doktor sali berisha pa piken e turpit pa piken e nderit ne menyren me te padrejte i fal greqise detin ne nje kohe qe greqia nuk ka njohur kurr qeshtjen came ku u vran edhe u masakruan shum cam ndersa po te analizojme videon tjeter te shokut enver pavaresisht se ai ishte nje stalinist tmerrisht i eger ishte patriot i ketij vendi edhe nacionlist ce e mbrojti shqiperine nga kthetrat sllave edhe greke

avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ceremonia e vdekjes se Enverit

Mesazh  Nikolaos prej 12.12.11 23:16

Ceremonia madheshtore e vdekjes se Enver Hoxhes.
Kenge e kenduar nga grupi i Hasit per vdekjen e Enverit (teksti i saj me poshte)


Plot pesė shekuj nana priti
Skenderbeut nji vėlla ia rriti
legjendar n'luftė e n'liri
Enver Hoxha emri i tij
gjysem shekulli kombi t'pat e
lum si Shqipja qe t'pat djale
tanė Shqipnia per ket emer
me dy sy e me nji zemer
ushton vaji, vaditi token
shpi per shpi e ne ēdo voter
per ket vdekje t'burrit dheut
qau dhe shpata e Skenderbeut
per Enverin qau dhe moti
tan Shqipninė e ka shtang topi
monumenti Nanė Shqipni
i ban roje birit te tij
asht perkul i perkedhel ballin
thue e ka t'pavdekshem djalin.
S'mbahem vllazen
E dhimbjen ne force do ta kthejme sot.
E si ka dasht Enveri jone
O ai ka dasht vetem qendresen
O ka dasht punen ka dasht besen
Ka dasht nder ka dasht trimnie
Kėto na i mson gjithe jeta e tij
O s'ka nevoje kush t'na qajė hallin.
I zoti shpise e ka lan djalin.
...........
E Shqipnia e Enverit
Ne rruge te kuqe ne rruge te nderit
E dil Enver na prij ne fitore
E je ne cdo zemer permendore
Me partine do jem gjithmone.
Kjo asht fjala, betimi jone!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Fakiri prej 13.12.11 19:00

Prof. i nderuar unė jam vetėm shqiptar dhe as komunist dhe as demokrat, njė dij ta them se po tė ishte ai i tillė si e propagandoi sistemi nuk do kishte mund as 4 ditė dhe jo mė 40 vite ta qeveris mė pak se gjysmėn e Shqipėris 28,748 km² (mos harro se sikur se Zogun qė e sollėn nė pushtet jugosllavėt poashtu ata edhe Xhaxhin e vendosėn nė pushtet e dijet fortė mirė se sa jugosllavėt ja dojnė tė mirė shqiptarėve dhe Shqipėris)....I nderuar ti donė vetėm atė qė sipas mendjes dhe propagandės tėnd i pėrshtatet dhe asgjė tjerėt. Unė nuk kam qenė nė atė kohe po tregojnė tė tjerėt pėr trimėrin e tij, unė jam nga krahina e Lumės i nderuar dhe i dim ne shumė mirė mizorit e brigadave komuniste qė jo vetėm kėsaj krahine po tė gjitha krahinave veriore shqiptar duke djegur e vrarė shqiptarė nė favor tė jugosllave..kėtė nuk duhet harruar i nderuar. Tė parėt e mi kanė qenė dhe kanė bėrė luftė gjithnjė pėr njė Shqipėri tė bashkuar dhe ne pasardhėsit e tyre poashtu jemi pėr njė Shqipėri Natyrale dhe jo njė Shqipėr gjysmake Londineze qė nuk ėshtė e zoja tė shikoj gjėra jo mė largė pėr tej Tiranės.I nderuar mbasi nuk mė njef nuk e ke tė drejtė tė mė thuash se e kam mendjen ke feja, unė jam njė ish pjestar i UĒK-ės qė me armė nė dorė bashkė me shumė tė tjerė u munduam tė bėjmė njė Shqipėri tė bashkuar duke mos luftuar pėr fe po pėr komb,ndėrsa kėtė vepėr tė ish ushtarėve e bastarduan politikanėt e tė dyja taborėve si ithtarėt e Enverit nė njėrin anė si ata tė Ibrahimit dhe Berishės nė anėn tjetėr. Mos mendoni se si jeni vetė qė pėr egon dhe fejėn tuaj jeni nė gjendje tė bėn gjithė qė ėshtė e mundur dhe e pamundur edhe tė tjerėt e bėjnė njė gjė tė tillė ..njė kėshillė kur mos masni me peshorėn tėnde tė tjerėt,dhe largoni fobit sepse ke pėr tė gabuar gjithnjė ...,ju shumė mirė e dini se ndalimi i fejės u bė pėr shkak tė klerit katolik dhe jo pėr shkak tė klerit musliman,bektashi apo ordodoks,tė gjithė tė tjerėt i thanė Enverit se do tė punoj pa ndikimin e huaj ndėrsa kleri Katolik i tha ne nuk e bėjm dot pa ndikimin e Vatikanit. Pastaj e di vetė ēa hoqi tė zijėt e ullirit kleri katolik..

me respekt
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Nikolaos prej 13.12.11 21:05

Fakir Enveri e ka dashur Kosoven madje ai ka shkruar nje liber me titull "Kosova eshte Shqiperi", (shikoni ne faqen e pare veprat e Enverit), por nuk ka pasur perkrahje nga vendet e fuqishme qe ta bashkoje Kosoven me Shqiperine sepse u prish edhe me ruset.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Luli prej 30.12.11 13:10

Enveristėt djegin librin e Blendi FevziutLibri mė i ri publicistik i Blendi Fevziut “Enver Hoxha” ėshtė djegur nė Ferizaj, nga pėrkrahėsit e “Frontit popullor pėr kultivimin e veprės revolucionare tė Enver Hoxhės”.

Ata vlerėsuan se ky libėr nuk pėrfaqėson asgjė tjetėr, por njė propagandė tė egėr kundėr kėsaj figure, qė tashmė po bėjnė njė grup i caktuar nė Shqipėri, sikurse ėshtė nipi i Esat Pashė Toptanit - Blendi Fevziu.

Profesori i filozofisė, Remzi Hasani, nė cilėsinė e kryetarit tė Frontit, fillimisht para tė pranishmėve ka sjell dy libra, njėrin tė shkruara para 30 viteve nga 12 gazetarė tė Tanjugut me titull “Shqipėria e Enver Hoxhės” dhe tjetrin, kėtė tė fundit tė Blendi Fevziut.

Ai me kėtė rast ka thėnė se kėto dy libra nuk dallojnė shumė ndėrmjet vete, ngase nė fokus tė shkrimit kanė pasur tė njėjtin personazh.

“Dallimi qėndron nė atė se para 30 viteve pėr Enverin shkruanin ata tė cilėt e konsideronin si armikun numėr njė pėr shtetin jugosllav, ndėrsa tash po bėhet nga njė autor, i cili ėshtė ushqyer me propagandė dhe urrejtje pėr kėtė figurė tė ndritshme tė kombit. Dallimi qėndron nė atė se ky i dyti ėshtė shqiptar dhe ėshtė nipi i Esat Pashė Toptanit”, ka thėnė Hasani.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

miku im

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 30.12.11 18:29

luli shkruajti:Enveristėt djegin librin e Blendi FevziutLibri mė i ri publicistik i Blendi Fevziut “Enver Hoxha” ėshtė djegur nė Ferizaj, nga pėrkrahėsit e “Frontit popullor pėr kultivimin e veprės revolucionare tė Enver Hoxhės”.

Ata vlerėsuan se ky libėr nuk pėrfaqėson asgjė tjetėr, por njė propagandė tė egėr kundėr kėsaj figure, qė tashmė po bėjnė njė grup i caktuar nė Shqipėri, sikurse ėshtė nipi i Esat Pashė Toptanit - Blendi Fevziu.

Profesori i filozofisė, Remzi Hasani, nė cilėsinė e kryetarit tė Frontit, fillimisht para tė pranishmėve ka sjell dy libra, njėrin tė shkruara para 30 viteve nga 12 gazetarė tė Tanjugut me titull “Shqipėria e Enver Hoxhės” dhe tjetrin, kėtė tė fundit tė Blendi Fevziut.

Ai me kėtė rast ka thėnė se kėto dy libra nuk dallojnė shumė ndėrmjet vete, ngase nė fokus tė shkrimit kanė pasur tė njėjtin personazh.

“Dallimi qėndron nė atė se para 30 viteve pėr Enverin shkruanin ata tė cilėt e konsideronin si armikun numėr njė pėr shtetin jugosllav, ndėrsa tash po bėhet nga njė autor, i cili ėshtė ushqyer me propagandė dhe urrejtje pėr kėtė figurė tė ndritshme tė kombit. Dallimi qėndron nė atė se ky i dyti ėshtė shqiptar dhe ėshtė nipi i Esat Pashė Toptanit”, ka thėnė Hasani.
i nderuar libri i blendi fevziut nuk eshte tjeter vecse propagande un personalisht e kam urryer ac shum enverin sa nuk e ke idene por tani jam kthyer admiruesi me i madh i tij per te vetmen arsye se kur ishte xhaxhi ne pushtet ne si komb nuk diskriminoheshim ai vertet kishte diktature te tmerrshme por te pakten populli punonte populli kishte te mbjella edhe te korra pa shkoll nuk rrinte njeri cigare pije alkolike diskoteka apo te tilla gjera as ce nuk beheshin fjal te ishin ne ate kohe por sot me kte evropianizem te mallkuar neve po na shkaterron te ardhmen edhe shum mosha te reja nuk kan asnje perspektive per jeten e tyre niveli i arsimit tek te rinjte ka rene reforma kjo qeveri nuk po ben shkurt edhe troc ne po marrim fund
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Enver Hoxha ka qene homoseksual

Mesazh  Gjinkalla prej 10.01.12 19:56

Enver Hoxha, prirjet homoseksuale dhe lidhjet me tė huaj gay!

Nga Blendi FEVZIU
Gazetari dhe drejtuesi i "Opinion"Blendi Fevziu hedh dritė, me anė tė njė libri biografik mbi jetėn dhe vdekjen e diktatorit Enver Hoxha. Libri "Enver Hoxha" ėshtė e para biografi e bazuar nė dokumente tė arkivit personal dhe nė rrėfimet e atyre qė e njohėn. "Enver Hoxha", libri biografik qė gazetari Fevziu e sjell pėr lexuesin si njė botim i "UET Press", nėn redaktimin e Aurel Plasarit, vazhdon tė publikojė pėr lexuesit, intervista, rrėfime dhe materiale arkivore mbi jetėn e diktatorit Enver Hoxha. Biografia e publikuar nga Blendi Fevizu rrok 76 vitet e jetės sė diktatorit. Ai nis me dimrin e jetės sė tij, me ditėt e fundit, kur komunikimi me botėn pėrreth ishte bėrė fare i zbehtė. Fevziu e ndjek jetėn e diktatorit hap pas hapi, duke iu referuar gjithė materialit dhe dėshmive tė mundshme

Enver Hoxha nė fakt nuk ka qenė asnjėherė student nė Sorbonė - shėnim i autorit). Nga ana tjetėr, ajo qė bie nė sy ėshtė se Hoxha nuk pėrmend nė asnjė rast nė kujtimet e tij tė mėvonshme as Münzenbergun, - dhe ėshtė e kuptueshme sepse ky mė 1944 do tė "spastrohej" nga Stalini me tė cilin kishte hyrė nė konflikt, - por as drejtpėrsėdrejti Lucien Vogel-in, ndonėse kuptohet qė ka qenė i informuar jo keq pėr jetėn e "intelektualėve francezė tė partisė" tė rritur e tė frymėzuar nga bohema e Montparnasse-it, nė Closerie des Lilas, Pavillon de Flore, Bateau-Lavoir dhe lokale tė tjera qė ai i pėrmend dhe ku, sipas tij, "dolėn Aragonėt, Elsa Trioletė dhe shumė miq tė tjerė tė Lazarevėve, Tristan Carave, tė dadaistėve, kubistėve dhe njėmijė e njė shkollave dekadentė tė letėrsisė dhe artit". Sigurisht qė nuk pėrmend as vajzėn e tij Marie- Claude, qė sipas Fundos dhe Cancos kishte qenė e njohura e tij, ēfarė mund tė ketė lidhje me angazhimin e mėpasėm tė "shoqes" Marie-Claude, e cila jo vetėm u bė militante e Partisė Komuniste Franceze, por edhe deputete e kėsaj partie pėr disa dhjetėvjeēarė nė Parlamentin francez. Ose me martesėn e saj tė dytė, pas vdekjes sė burrit tė parė Paul Vaillant-Couturier, me njė tjetėr politikan tė rėndėsishėm tė Partisė Komuniste Franceze, Paul Villon. Nuk dihet qė as ajo tė ketė folur pėr Hoxhėn, derisa ndėrroi jetė nė vitin 1996 nė Paris. Vetė dandy Lucien Vogel vdiq nė vitin 1954, pasi la mjaft gjurmė nė jetėn e avangardės pariziane. Sipas autorėve qė kanė shkruar pėr jetėn dhe veprėn e tij, soirées-tė e Lucien Vogel-it frekuentoheshin shumė edhe nga personazhe me orientim seksual tė hapur, pa komplekse, pėrfshi mes tyre edhe gay. Ishte njė dimension i njohur dhe i pranuar nė ato mjedise. Ky mund tė ketė qenė edhe njėri nga shkaqet qė, ose prej asaj kohe ose prej komenteve tė atyre qė e kanė njohur nė atė kohė, nė Shqipėri qarkulloi pėr shumė vite nėn zė komenti ose mėrmėrima se Enver Hoxha nė tė ritė e tij kishte qenė gay. Ishte njė akuzė qė madje, nė qarqet e emigracionit antikomunist, qarkulloi publikisht dhe konkretisht. Nė vitin 1990, kur regjimi komunist nuk kishte rėnė ende nė Shqipėri, Arshi Pipa, njėri prej antikomunistėve aktivė nė mėrgim, pėrmblodhi nė njė libėr anglisht tė titulluar "Albanian Stalinism", gjithė veprimtarinė e tij publicistike dhe studimore kundėr regjimit komunist tė Tiranės. Nė fund tė librit ai rendiste edhe njė vjershė tė shkruar vite mė parė, nė tė cilėn Hoxhėn e portretizon kėshtu me vargjet:

"O bandill tė lumtė bitha,/

Ajo i shpjegon tė gjitha!

Ē'duhen dituri e mend/

Kur njeriu ka fatin tėnd!"

Janė vargje tė krijuara nė ndonjė moment zemėrimi ekstrem, por pothuajse 20 vjet mė parė Pipa kishte botuar edhe nė formėn e njė fletėvolanti komentet e tij pėr jetėn e lirė seksuale tė Hoxhės dhe sidomos pėr orientimin e tij homoseksual. Ajo fletė qė qarkulloi nė emigracion, afėrmendsh qė ra edhe nė duart e Ministrisė sė Brendshme nė Shqipėri: njė dokument qė, me shumė gjasė, duhet tė ketė ndikuar fort nė eliminimin e Mehmet Shehut nė vitin 1981. Pas vitit 1991 kjo zhurmė, pėr tė cilėn mund tė dėnoheshe me vdekje nė Shqipėri nėse shkonte nė vesh tė Sigurimit tė Shtetit, u bė njė lloj akuze thuajse publike. U pėrmendėn emra gay-sh tė famshėm tiranas etj. tė cilėt, sipas traditės orientale, e paskėshin pasur Hoxhėn dylber tė tyrin, por deri mė sot, pėrveē thashethemnajės, askush nuk ka dhėnė ndonjė fakt nė kėtė drejtim: asnjė prej miqve tė tij tė vjetėr, edhe prej atyre pak qė mbijetuan, nuk ka ditur tė thotė diēka konkrete pėr kėtė dimension tė tij. Nuk ėshtė ēudi qė, mė shumė se njė anė e jetės sė tij, kjo tė ketė qenė njė etiketė qė i mbeti nga frekuentimi i rretheve tė Lucien Vogel-it nė Paris nė mes tė viteve '30, rrethe nė tė cilat ndikimi i gay-ve ishte shumė i fortė dhe pikėrisht pėr kėtė arsye, si dhe pėr akuzat qė po bėheshin gjithnjė e mė publike dhe po ktheheshin nė skandale, Kominterni vendosi tė mos i financonte mė. Nė kėtė kohė Hoxha shfaq edhe njėfarė interesi pėr t'u pėrfshirė nė politikė, ose sė paku pėr t'u bėrė pjesė e rretheve politike tė opozitės zogiste qė vepronin nė Paris. Djaloshi i mbetur pa bursė u rrek tė afrohej me personazhe tė njohura shqiptare nė mėrgim dhe tė bėhej pjesė e organizatave tė tyre. Nėse i referohesh kujtimeve tė Hana Kėlcyrės, ai vizitoi disa herė tė atin e saj, njė militant i njohur politik, antizogist, Ali Kėlcyrėn qė jetonte nė Paris. Hoxha e pėrmend edhe vetė kėtė nė kujtimet e veta, por duke shtuar se kjo kishte ndodhur vetėm njė herė dhe nė atė rast pėr t'i dorėzuar njė letėr tė Bahri Omarit. Hoxha flet me mllef dhe pėrēmim pėr pritjen qė i bėri Kėlcyra dhe e mbyll rrėfimin e tij: "Kėtij njeriu nuk ia pashė mė sytė, as nė Francė dhe as nė Shqipėri...". Nė tė vėrtetė ishte Enver Hoxha qė e detyroi Kėlcyrėn tė kthehej nė mėrgim nė nėntor tė vitit 1944: njė mėrgim qė nuk do tė merrte fund kurrė. Edhe sot eshtrat e Kėlcyrės prehen nė varrezat e katolikėve, pranė Piramidės nė Romė. Kėlcyra nuk u kthye dot mė nė vendin e tij as i gjallė dhe as i vdekur. Hana Kėlcyra tregon se ishte Ali Kėlcyra qė, me lutjen e Bahri Omarit, i gjeti Enver Hoxhės njė punė me kohė tė pjesshme nė periferi tė Parisit, derisa disa muaj mė vonė ai qė e kishte ndihmuar pėr bursėn, ministri i Punėve tė Jashtme tė mbretėrisė Eqrem Libohova, iu gjend sėrish. Ia rekomandoi Konsullit tė Nderit tė Shqipėrisė nė Mbretėrinė e Belgjikės qė ta merrte sekretar nė Konsullatė. Siē dėshmon edhe Hana Kėlcyra: "Pėrfundimisht Eqerem Libohova, qė ishte ministėr nė atė kohė. i gjeti njė punė nė Bruksel, nė Konsullatėn e nderit shqiptare". Enver Hoxha udhėtoi nga Parisi nė Bruksel me tren nė vitin 1935. U nis nga Garė dė l'Est pas pothuajse 11 muajsh qėndrimi nė Paris, qėndrim qė nuk do ta harronte gjatė gjithė jetės sė tij. Qėndroi nė Bruksel pėr gati njė vit. Sipas dokumenteve, u emėrua sekretar i konsullit tė nderit tė Shqipėrisė nė Belgjikė Georges Marothy, njė pasanik i madh qė kishte marrė pėlqimine Libohovės dhe tė vetė mbretit Zog pėr tė pėrfaqėsuar Shqipėrinė pranė Mbretėrisė Belge. Nga qėndrimi nė Bruksel janė dokumentuar fare pak gjėra. Ėshtė vėrtetuar se ai u regjistrua nė Fakultetin e Drejtėsisė, nė rrugėn "Franklin Ruzvelt" nė vitin akademik 1934-1935, por nė numrin e regjistrit tė tij, 2821, kartela ėshtė e bardhė, pra nuk figuron tė ketė dhėnė asnjė provim. Kėtė e pranon edhe vetė Hoxha nė kujtimet e veta. Ai flet pak gjėra pėr Brukselin, edhe pse memuaristika e pas vitit 1991 e bėn atė atje protagonist tė disa incidenteve qė nisnin nga kapja nė njė bordello tė Brukselit dhe deri te paraqitja nė njė pritje tė Pallatit Mbretėror si princi trashėgimtar i Shqipėrisė. Ka shumė gjasė qė tė gjitha kėto tė jenė fryt i fantazisė sė kundėrshtarėve tė tij pėrderisa asgjė nuk ėshtė vėrtetuar zyrtarisht. E vetmja gjė qė dihet ėshtė se nė kohėn qė ai ishte sekretar i Konsullit tė Nderit u vodh arka e konsullatės dhe ky qe shkaku kryesor dhe zyrtar i shkarkimit tė tij. Hana Kėlcyra u referohet kėshtu kujtimeve tė ministrit tė Punėve tė Jashtme Eqrem Libohova pėr kėtė ngjarje: "Pastaj ndodhi njė aksident, qė kasa e konsullatės u vodh, nuk dihet nga kush, por ky ishte pėrgjegjės. Thoshin qė ky e vodhi pėr vete, por kjo mbeti njė enigmė". Enigmė mbeti edhe fakti se pėrse Hoxha nuk u kthye pėrsėri nė Paris ose nuk u vendos pranė tė motrės nė Bari tė Italisė, siē kishte njė ide. Nuk ka ndonjė dokument qė ta shpjegojė kėtė, por nuk ėshtė ēudi qė tė ketė vendosur tė kthehet nė atdhe pasi mori premtimin pėr njė punė tė sigurt. Eqerem Libohova ishte interesua sėrish pėr tė dhe Ministri i Arsimit i dha mundėsinė tė punonte si mėsues plotėsues pak muaj nė Gjimnazin e Tiranės dhe mė pas nė Liceun e Korēės. Eqerem Libohova, njeriu qė e ndihmoi tri herė, ndryshe nga shumė mecenė tė tjerė tė tij, nuk e pėsoi drejtpėrsėdrejti. Kryeministėr i Shqipėrisė nė vitin 1943, nė bashkėpunim me italianėt ai u arratis nė Romė, ku ndėrroi jetė herėt nė vitin 1948. Nė vitet e fundit tė jetės Libohova nuk arrinte ta besonte, siē dėshmojnė gjithė miqtė e tij, sesi ai djalosh pa shkollė dhe problematik, tė cilit qe pėrpjekur t'i gjente disa herė punė, ishte shndėrruar nė kryeministėr tė Shqipėrisė dhe "udhėheqės" i saj. Eqerem Libohova ndėrroi jetė si numri 7 i listės sė "Kriminelėve tė luftės", qė qeveria e Enver Hoxhės i kishte dėnuar me vdekje nė mungesė dhe pėr tė cilėt kėrkonte ekstradimin nga Italia
_________________
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ahahahahahhaahha

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 10.01.12 20:06

mesa duket blendi fevziu i paska mbajtur pishtarin nga mbrapa enver hoxhes ahahah enver hoxha homoseksual eshte e pamundur me mir te shikojne ne parlamentin e sotem ku ka shum homoseksual enver hoxha nuk ka cene por duan ta injorojne sepse ai beri disa levizje patriotike blendi fevziu me ate liber ce ka botuar eshte paguar nga partia demokratike edhe doktorr sali berisha mund te jete sponsori i ketij libri sepse sali berisha i lante kembet enver hoxhes edhe i rregullonte krevatin ne kohen e xhaxhit sali berisha ishte instrument i xhaxhi enverit lol edhe per ali pash tepelenen na kan dal teori te reja se edhe ai ka cene homosekual por kurr sepse ai kishte me qindra femra si ti donte po cti besh blendi fevziu te bej biografi ose te botoj libra per disa anetar te partis demoktaike ku disa persona jane homoseksual edhe ta lejne xhaxhi enverin rehat rrofte xhaxhi enveri poshte sali berisha edhe propaganda e tij e mallkuar
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Gjinkalla prej 10.01.12 20:28

I forti,a ka qene enveri bukurosh?
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ahhahahaha

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 10.01.12 20:37

gjinkalla5 shkruajti:I forti,a ka qene enveri bukurosh?
ne rast se ka qene bukurosh nuk do te thote se ka qene homoseksual i nderuar por ne rast se ishte bukurosh ishte per veten e tij
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Venera1 prej 11.01.12 20:38

Hajde zbulim hajde, Enver Hoxha homoseksual?!

Ai qe homoseksualitetin e ka denuar me 7 vjet burg, si ka mundesi te kete qene i tille? a jane ne vete keto qe flasin keshtu apo jo? Po mire more njerez edhe ne paste qene i tille c'lidhje ka jeta private me jeten politike?

Homoseksual ka qene edhe mbreti me i madh i botes Aleksandri i Madh, por shume shtete krenohen me kete figure. I tille ka qene edhe perandori i fuqishem romak Adriani, vet ali Pashe Tepelena e shume si ai, por askush nuk merret me seksualitetin e tyre per te ulur dhe poshteruar personalitetin e dikujt me menyra te tilla siē bejne shqipetaret si puna e Bledi Fevziut.

Per ta bere librin e tyre nje bestseller njerez si puna e Bledit cfare nuk sajojne. Ai po mohon te drejtat njerezore qe s'i gazetar i afte qe mbahet nuk i takon te beje nje diskriminim te tille. Ne Shqiperi ndodhin shume ēudira dhe padrejtesi.
avatar
Venera1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Gjinkalla prej 11.01.12 23:37

Nuk do te thote qe edhe pse enveri ka denuar hooseksualizmin,dhe te mos jet vete gay,ngase shume diktare te tjere kane bere dhe bejne te njeten gje.Pershembull Hitleri ka qen Gay por i ka mbytur gay-t,mahmud ahmedinexhad eshte gay por i mbyt gayt.Shume diktatore islamik jane gay,por qe i mbytin gayt.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Gon! prej 24.01.12 15:07

Masakra e Tivarit, Enver Hoxha: Tė arrestuarit, pėr jugosllavėt


Enver Hoxha dhe Koēi Xoxe

Zbulohen dokumentet qė implikojnė shtetin shqiptar nė masakėr.

Tė tjera dėshmi se Divizionet V dhe VI nė Kosovė drejtoheshin nga Ramiz Alia e Rahman Parllaku


Nė masakrėn e Tivarit, ku gjetėn vdekjen mbi 3 mijė kosovarė, nuk ka qenė i implikuar vetėm Ramiz Alia, i cili nė atė kohė ishte nė krye tė njė prej divizioneve qė ndodheshin nė Kosovė. Nė librin e tij “Masakra e Tivarit dhe pėrgjegjėsia e shtetit shqiptar”, historiani Uran Butka sjell njė sėrė dokumentesh, qė jo vetėm mbajnė firmėn e Alisė, por edhe tė vetė Enver Hoxhės. Me urdhėr tė tij, tė gjithė kosovarėt qė arratiseshin nga ushtritė jugosllave, qė kapeshin apo dorėzoheshin me dėshirė pranė forcave shqiptare, u dėrgoheshin divizioneve jugosllave, edhe pse e dinin shumė mirė se ata i priste vdekja. Gjatė rrugės pėr nė Frontin e Perėndimit, rreth 1000 kosovarė gjetėn vdekjen brenda kufijve shqiptarė. Pas prishjes sė marrėdhėnieve me Jugosllavinė, kjo masakėr iu faturua Koci Xoxes, i cili edhe u akuzua si agjent i Titos. Pėr kėtė flasin njė sėrė dokumentesh dhe dėshmish tė kohės, mes tė cilave dhe ajo e Zoi Themelit, shef i Mbrojtjes sė Popullit tė krahinės III (Shkodėr).

Komandantėt dhe komisarėt politikė tė divizioneve e tė brigadave shqiptare zbatonin urdhrat e shtabit jugosllav, por vinin nė dijeni dhe merrnin formalisht edhe pėlqimin e Komandės sė Pėrgjithshme tė Shqipėrisė e tė komandantit Enver Hoxha. Kjo nuk ndryshonte asgjė, sepse edhe politika, edhe ekonomia, edhe ushtria, edhe lufta ishin nė atė kohė tė unifikuara ndėrmjet Jugosllavisė dhe Shqipėrisė, Titos dhe Enver Hoxhės, por, gjithnjė nėn dominancėn e Jugosllavisė sė Titos.

Ja disa dokumente:

Nr. 146
Divizioni V, mė 29.04.1945
Komandės sė Pėrgjithshme


Nė bazė tė urdhrit nr.93, datė 28.04.1945, tė Shtabit Operativ tė Kosmetit, Divizioni V dhe VI lėvizin pėr nė zonat Ferizaj-Gilan. Divizioni ynė me qendėr Gilan.

Komandanti i Divizionit V
Nėnkolonel Rahman Parllaku

Nr. Extra
Divizioni V, 21.05.1945
Tepėr urgjent


Komandės sė Pėrgjithshme

Partizanėt e Kosmetit qė janė nė brigadat e Ushtrisė Jugosllave, kanė dezertuar nga ato deri mė sot, janė kapur e dorėzuar nė repartet tona nė kėto ditė, po ia dorėzojmė Shtabit Operativ tė Kosmetit. Ky ėshtė mejtimi ynė, ju ē’mendoni? Na lajmėroni me lidhjen e parė.
Gafur Ēuēi

Nr. 541/32
Divizioni V, 30.05.1945
Komandės sė pėrgjithshme


Shtabi operativ i Kosmetit prapė na i kėrkon tė gjithė tė dorėzuarit ose tė kapurit, qė sot janė nė Divizionin tonė, t’ia dorėzojmė Divizionit 52…

Enver Hoxha, Komandant i Pėrgjithshėm i Ushtrisė NĒ tė Shqipėrisė, i pėrgjigjet me radiogram komandės sė Divizionit V nė Kosovė:

Nr. 138/1 Res
Tiranė. Mė 30 maj 1945
Radiogram (shifėr)
Divizionit V


Na lajmėroni sa bėhet numri i t’arratisurve qė janė dorėzuar nė Divizionin tuaj dhe sa bėhet numri i kosovarėve qė keni mobilizuar nė terren.
Enver

Komandės sė Pėrgjithshme
Gjegje e tel.nr.51 res, datė 30.05 1945


Numri i tė arratisurve qė janė dorėzuar nė repartet tona, arrin deri 155 aproksimativisht, me pėrjashtim tė disa kriminelėve qė ja kemi dorėzuar M.P. simbas kėrkesės sė tyre. Numri i kosovarėve qė janė mobilizuar ėshtė 1398.
Gafur Ēuēi

Ja dhe pėrgjigjja e Enver Hoxhės:

Nr.38/III Res
5.06.1945
Radiograme
Divizionit V. Shifėr
Gjegje telit tuaj ne 135 Res datė 1.06 1945


T’arratisurit e dorėzuar nė Divizionin tuaj, dėrgojani Divizionit 52.
Enver

Nga kėto radiograme, por edhe nga tė tjerė, qė ndodhen nė Arkivin Qendror tė Shtetit, konkludojmė:

-Tė arratisurit shqiptarė nga njėsitė ushtarake jugosllave, qė kapeshin e arrestoheshin nga forcat e Ushtrisė NĒ tė Shqipėrisė nė Kosovė, apo vetėdorėzoheshin tek njėsitė e Divizioneve V dhe VI tė Shqipėrisė pėr shkak tė keqtrajtimit, dhunės e masakrave qė kishin nisur nė stil tė gjerė aradhet serbo-ēetnike ndaj popullsisė shqiptare tė Kosovės, por edhe pėr shkak se i kishin rekrutuar pėr t’i larguar nga trevat e tyre, duhet t’i dallojmė nga tė mobilizuarit (vullnetarėt) shqiptarė, qė vullnetarisht, apo mbi bazėn e thirrjes e propagandės sė shtabeve tė divizioneve, brigadave e batalioneve tė UNĒSH nė Kosovė, bashkoheshin me divizionet e Shqipėrisė, me besimin se kishin bėrė gjėnė e duhur apo kishin gjetur mbrojtjen e duhur te vėllezėrit e tyre tė njė gjaku e tė njė gjuhe dhe i shihnin si shpėtimtarė. Sipas dokumentit 135/Res, numri i tė arratisurve nga ushtria jugosllave deri nė atė ēast, ishte 155, ndėrsa numri i tė mobilizuarve nga ushtria shqiptare (div. V dhe VI) ishte 1389. Tė gjithė kėta tė arratisur e tė kapur dhe vullnetarėt shqiptarė tė Kosovės u dorėzoheshin udb-ashėbe jugosllavė.

-Divizionet V dhe VI, respektivisht dhe brigadat dhe batalionet e tyre, udhėhiqeshin e komandoheshin realisht nga komitetet e partisė dhe komisarėt politikė: Ramiz Alia, Gafur Ēuēi, Reis Malile, Njazi Islami etj. Bindesh pėr kėtė po tė lexosh raportet e tyre drejtuar KQ tė PKSH dhe Komandės sė Pėrgjithshme tė Ushtrisė. Edhe nga ana formale mund tė dallosh lehtėsisht, nė fund tė raporteve, pėrparėsinė Ramiz/Brahman; Ramiz Alia/Gjin Marku e kėshtu me radhė. Komisarėt politikė, Ramiz Alia, Gafur Ēuēi etj. u drejtoheshin jo vetėm KQ tė PKSH (sipas linjės partiake), por edhe Komandės sė Pėrgjithshme, tė cilėn realisht duhet ta informonin komandantėt. Nė urdhėresėn e Koci Xoxes, atėherė sekretar Organizativ i PKSH, drejtuar komisarėve e zv.komisarėve tė korpuseve e tė divizioneve tė Ushtrisė NĒSH, ndėr tė tjera thuhej: “KQ i PKSH ėshtė koka udhėheqėse e Partisė, qė kėtej drejtohen nė punėt e ndryshme tė gjitha organizatat si nė pushtet, ashtu edhe nė ushtri”.


Kopertina e librit “Masakra e Tivarit dhe pėrgjegjėsia e shtetit shqiptar” nga historiani Uran Butka

Ishte koha e komisarėve. Kuptohej qė, pėr gjithēka, komandėn e kishte Partia Komuniste Shqiptare, vegėl e PK jugosllave, kuptohet, gjithashtu, se ē’dėm tė madh dhe ē’tragjedi kombėtare i pruri kjo politikė Shqipėrisė dhe Kosovės, sidomos nė vitin 1945, vitin e kthesės vendimtare drejt perandorisė sė Lindjes komuniste.

-Tė gjitha veprimet e divizioneve shqiptare nė Kosovė miratoheshin edhe nga komandanti i Pėrgjithshėm i UNĒ tė Shqipėrisė, Enver Hoxha. Ai, pasi kėrkonte shifrėn e tė arratisurve dhe tė vullnetarėve tė mobilizuar, urdhėronte shtabet e Divizioneve V dhe VI: “T’arratisurit e dorėzuar nė Divizionin tuaj, dėrgojani Divizionit 52″.

Ndėrkohė, luftėtarėt e lirisė, tė ashtuquajtur “kriminelė”, u dorėzoheshin reparteve tė OZN-sė dhe tė Mbrojtjes sė Popullit, qė i ndėshkonin dhe asgjėsonin. Pėr tė gjitha kėto veprime antishqiptare dhe antinjerėzore mban pėrgjegjėsi direkte Shtabi Operativ i Divizioneve V dhe VI, me komisar politik Ramiz Alinė dhe komandant Gjin Markun, qė i merrnin urdhrat nga Beogradi dhe i zbatonin ato pėrpikėrisht. Po e japim tė plotė radiogramin e tyre drejtuar Komandės sė pėrgjithshme tė Armatės Jugosllave nė Beograd:

Nr.70/Res
1.04.1945
Radiogram
Komandės sė Pėrgjithshme tė Armatės Jugosllave
Beograd


Brigadat e Divizioneve tona vazhdojnė tė jenė tė vendosura nė vendet e mėparshme tė Kosmetit stop Brigadat janė duke bėrė ndjekje e rrethime tė bandave gjithnjė me sukses stop Elementet e arratisur e sidomos ata qė kanė ma pak faje, po dorėzohen stop Repartet tona janė duke bėrė dhe konferenca e metingje politike nė popull stop
Tė gjitha kėto veprime bėhen duke iu pėrgjegjur edhe karantinės sė tifos, nė tė cilėn ndodhen forcat tona stop.
Pėr Shtabin Operativ tė Divizionit V dhe VI
Komisari Politik
N/kolonel Ramiz Alia


Komandanti
N/kolonel Gjin Marku


Nė kėtė radiogram dėshmohet edhe njė herė tjetėr pėr operacionet ushtarake tė Divizioneve V dhe VI tė Ushtrisė NĒ nė Kosovė….
Sipas raportit tė Ministrisė sė Mbrojtjes Popullore tė Jugosllavisė, datė 12 shkurt 1945, nė Divizionin e 52-tė jugosllav janė dorėzuar 662 shqiptarė. Nė luftime, ky divizion ka zėnė robėr 99 persona. Divizioni 46 ka zėnė robėr 52 vetė, ka vrarė 32 dhe janė dorėzuar 37. Numri i pėrgjithshėm i robėrve, i tė dorėzuarve dhe i tė vrarėve nga ky divizion, ėshtė 882. Divizioni i 41-tė ka zėnė robėr ose janė dorėzuar 107 shqiptarė gjatė muajit mars 1945, plagosur e vrarė 19 “banditė” shqiptarė.

Sipas raportimeve tė komandave tė brigadave dhe divizioneve tė UNĒSH, nė rajonet e Mitrovicės e tė Vushtrisė ishin vetėdorėzuar te Brigada III shqiptare 250 vullnetarė shqiptarė, nė rajonin e Drenicės ishin bashkuar me repartet e ushtrisė shqiptare 980 vetė tė armatosur, ndėrsa nė Divizionin VI ishin inkuadruar 200 tė arratisur nga brigadat jugosllave.

Radiogrami i datės 1 prill 1945 provon se Ramiz Alia dhe Divizioni V gjendeshin nė Kosovė, jo vetėm pėrgjatė muajit mars 1945 kur u mobilizuan dhe u dėrguan tri kolonat e para me rekrutė shqiptarė pėr nė Frontin e Triestes, por edhe gjatė muajit prill 1945 (siē e dėshmojnė edhe dokumentet e tjerė arkivorė), kur u mobilizuan dhe u dėrguan pėr nė Tivar tri kolonat e tjera me rekrutė kosovarė. Njė ditė pas masakrės sė pėrgjakshme nė Tivar, Ramiz Alia i shprehte Beogradit se “divizionet tona vazhdojnė tė jenė tė vendosura nė vendet e mėparshme tė Kosmetit, janė duke bėrė ndjekje e rrethime tė bandave gjithnjė me sukses dhe se tė arratisurit po dorėzohen”, pėr tė mbushur brigadat me shqiptarė qė dėrgoheshin nė Tivar e gjetkė. Fakti qė ai kishte dijeni pėr masakrėn e 31 marsit 1945 nė Tivar, vėrtetohet nga informacioni qė na jep ish-shifranti i KQ tė PKSH, Islam Kadeshi:

“Atė ditė erdhi njė telegram-shifėr nga komisari i Divizionit V, Ramiz Alia, i cili njoftonte se sot herėt nė mėngjes, njė turmė e madhe, disa mijėra shqiptarė tė Kosovės, pasi u grumbulluan nė mes tė dy kodrave, nė njė luginė, u pushkatuan dhe u likuiduan tė gjithė. Nė momentin qė unė e dorėzova kėtė telegram, nė zyrė gjeta Koci Xoxen dhe Enver Hoxhėn, ua dhashė telegramin nė shifėr tė pėrkthyer”.

Shtabet e Divizionet V dhe VI, por edhe shtabet e brigadave, qė pėrcillnin urdhrat e tyre gjatė muajve mars-prill 1945, kur bėhej mobilizimi ushtarak i shqiptarėve dhe dėrgoheshin nė Frontin e Triestes, dorėzonin tek autoritetet ushtarake jugosllave, tė arratisurit nga Ushtria jugosllave, por edhe vullnetarėt kosovarė qė hidheshin nė ushtrinė shqiptare, pėr tė gjetur shpėtim…

Bashkėpunimi komunist jugosllavo-shqiptar pėr masakrimin e rekrutėve shqiptarė tė Kosovės pėrgjatė rrugės Kukės-Shkodėr, pra nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, ėshtė pasqyruar nė disa dokumente arkivore. Mė sė pari nė notėn e Ministrisė sė Jashtme tė Shqipėrisė drejtuar Legatės sė Jugosllavisė, datė 22.11.1949: “Me mijėra kosovarė tė pafajshėm janė pushkatuar nė masė, ilegalisht dhe pa gjyq, nga organet e UDB-sė gjatė luftės dhe pas luftės. Nė kėto masakra tė pashembullta ndaj popullsisė sė Kosovės ka marrė pjesė dhe agjenti i qeverisė jugosllave nė gjirin e qeverisė shqiptare, tradhtari Koci Xoxe, nė fillim tė vitit 1945, kur nė cilėsinė si ministėr i Brendshėm i Shqipėrisė, ai autorizoi oficerėt e UDB-sė qė tė pushkatonin ilegalisht dhe pa gjyq, nė tokėn shqiptare, mė tepėr se 1000 kosovarė”.

Fajin pėr kėtė kasaphanė qeveria shqiptare u pėrpoq t’ia hidhte, pas prishjes sė marrėdhėnieve shqiptaro-jugosllave, Koci Xoxes, i cili gjithashtu ishte kriminel, si gjithė komunistėt e klikės hoxhiste, por nuk ishte nė atė kohė ministėr i Brendshėm. Nė tė vėrtetė, ministėr i Brendshėm nė atė kohė, pra, nga viti 1944 e deri nė maj tė vitit 1946, ishte Haxhi Lleshi… Ėshtė absurde tė mendosh se njė ministėr i Punėve tė Brendshme, sidomos i njė qeverie komuniste, pushteti i sė cilės ishte pėrqendruar nė njė dorė tė vetme, tė lejonte hyrjen e njė ushtrie tė huaj nė territorin e shtetit shqiptar, tė autorizonte vrasjen pa gjyq e pa faj tė njė mijė shqiptarėve tė Kosovės nga njė ushtri e huaj, brenda territorit tė Shqipėrisė, pa dijeninė e qeverisė shqiptare dhe tė kryeministrit Enver Hoxha, i cili mbante njėherėsh postet e kryetarit tė PKSH, tė kryetarit tė Frontit Demokratik, tė komandantit tė Ushtrisė dhe tė ministrit tė Jashtėm?!

…Kėtė masakėr perfide brenda kufijve tė Shqipėrisė, ku janė vrarė me qindra rekrutė tė thjeshtė kosovarė ndėrmjet rrugės prej kufirit tonė nė Kukės e deri nė Tivar, e konfirmon edhe prokurori i Pėrgjithshėm ushtarak, Bedri Spahiu, nė gjyqin kundėr Koci Xoxes:

“Xhelatėt e Rankoviēit, qė janė shquar pėr krimet e tyre alla-fashiste kundėr popullit tė thjeshtė tė Kosovės, i kanė vazhduar kėto masakra kundėr tyre nėpėrmjet rrugės prej kufirit tonė nė Kukės e deri nė Ulqin, duke vrarė qindra prej tyre.. Ishte kjo njė rrugė e pėrgjakshme e fshatarėve tė thjeshtė kosovarė brenda dhe jashtė tokės sonė deri nė Ulqin”…

Ėshtė e paprecedentė dhe e paimagjinueshme, ndoshta e pashembullt nė tėrė historinė botėrore, qė qeveria e njė vendi tė pavarur tė autorizojė tė huajt qė tė vrasin ilegalisht dhe pa gjyq, nė territorin e saj, bashkėkombėsit e vet, madje tė bėhet edhe vetė palė nė kėtė krim. Kėtė na e dėshmon edhe deklarata e Zoi Themelit, shef i Mbrojtjes sė Popullit tė krahinės III (Shkodėr):

“Nga mesi i vitit 1945, jugosllavėt duke shoqėruar njė numėr kosovarėsh tė mobilizuar pėr nė Mal tė Zi, i vrisnin nė masė rrugės, pa pasur faj dhe nga ky veprim, disa nga kėta kosovarė, duke shpėtuar nga plumbat e tyre, mundėn tė iknin dhe tė dorėzoheshin tek organet tona, duke kėrkuar mėshirė dhe mbrojtje pėr tė shpėtuar kokėn. Ne, duke parė kėto veprime antinjerėzore, qė bėheshin tek njerėzit e rekrutuar nga Kosova, kemi vėnė nė dijeni me telegrame e shkresa, drejtorinė e Sigurimit dhe kemi sugjeruar qė kėta njerėz, tė cilėt kanė shpėtuar dhe na janė dorėzuar neve, tė mos u jepeshin nė atė kohė jugosllavėve, se do t’i vrisnin. Njėkohėsisht, kemi pėrmendur qė pėr kėto vrasje tė vihej nė dijeni qeveria jugosllave, pasi ne kujtonim se bėheshin pa dijeninė e saj. Mirėpo Koci Xoxe, siē dihet, ishte bashkėpunėtor me kėta (jugosllavėt) dhe nė shėrbim tė tyre, mbas disa ditėve na urdhėroi qė kosovarėt e dorėzuar ose tė kapur t’u dorėzoheshin jugosllavėve. Ne, nė atė kohė, kėtė urdhėr nuk e pritėm hiē mirė, mbasi e dinim qė porsa t’i dorėzonim, jeta e tyre ishte nė rrezik dhe, me sa jemi informuar, disa nga kėta gjetėn vdekjen”.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Gon! prej 24.01.12 15:21

Roli i Alisė nė masakrėn e Tivarit


Ramiz Alia

Sipas dokumenteve, nė mars tė 1945-s, Ramizi ndodhej nė Kosovė nė krye tė Divizionit V

Atėherė kur tė gjithė menduan se e keqja ishte shporrur, kur shqiptarėt mė nė fund do tė ishin tė lirė, atėherė do tė ndodhte dhe njė nga tragjeditė mė tė mėdha nė Ballkan: masakra e Tivarit. Kanė kaluar 67 vjet qė nga ajo pranverė e ftohtė, kur mijėra shqiptarė nga Kosova do tė gjenin vdekjen, rrugės pėr nė frontin e Perėndimit, ku gjoja do tė luftonin krah Ushtrisė Jugosllave pėr ēlirimin nga gjermanėt. Njė ngjarje e hidhur, e cila ende nuk ėshtė zbardhur deri nė fund. “Masakra e Tivarit dhe pėrgjegjėsia e shtetit shqiptar” ėshtė libri i historianit Uran Butka, i mbėshtetur financiarisht nga Ministria e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, qė tenton t’i japė pėrgjigje pikėpyetjes qė prej dekadash rri mbi kėtė ngjarje. Ndonėse kanė kaluar kaq shumė vite, ende nuk dihet numri i saktė i shqiptarėve qė humbėn jetėn nė kėtė masakėr, megjithatė, mbi bazė tė pėrllogaritjeve, duke u mbėshtetur nė dokumente tashmė publike, numri i viktimave, i atyre qė u zunė nė pusinė e Tivarit dhe tė pushkatuar e tė vdekur gjatė rrugės, shkon nga 2947-3447. Por, mbi tė gjitha nuk janė zbuluar arsyet pse. “Masakra e Tivarit, apo mė gjerė, tragjedia e Tivarit, ėshtė njė nga plojat mė tė mėdha, mė tė pėrgjakshme dhe mė tė pabesa, kryer ndaj shqiptarėve.

Ky libėr ėshtė njė sprovė pėr tė ndriēuar kėtė masakėr me pėrmasa ballkanike, jo vetėm pėr tė zbuluar tė vėrtetėn, po edhe sepse akti i parė i kėsaj tragjedie, ku u masakruan dhe u vranė me mijėra shqiptarė tė pafajshėm, u luajt brenda territorit tė Shqipėrisė”, thotė autori Uran Butka nė librin e tij, i cili tashmė i ėshtė shtuar vitrinės sė librit. Nė faqet e tij, Butka pėrmes dokumenteve hedh dritė mbi rolin qė ka luajtur Ushtria Nacionalēlirimtare e Shqipėrisė nė rekrutimin e burrave tė Kosovės, nė propagandėn qė kanė bėrė pėr t’i bindur, pastaj nė ēarmatosjen dhe dėrgimin drejt kasaphanės, sipas planit tė jugosllavėve pėr eliminimin e tyre. Butka na sjell dokumente tė nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit dhe jo vetėm, sipas tė cilave nė atė periudhė nė Kosovė vepronin dy divizione shqiptare, tė cilat morėn pjesė nė kėtė aksion, si dhe nė shtypjen e revoltave tė “reaksionarėve” kosovarė kundėr Ushtrisė jugosllave. Divizione kėto, qė drejtoheshin nga Ramiz Alia e Rahman Parllaku. Dokumente qė pėrgėnjeshtrojnė thėniet e Alisė, se nė atė periudhė ai gjendej nė Bosnjė. Pėr kėtė arsye kemi shkėputur nga libri disa pasazhe, ku vėrtetohet pikėrisht prania e Alisė nė Kosovė, nė pranverėn e 1945-s.

Pjesė nga libri

Pėrgatitja e masakrės sė Tivarit


Historiani Uran Butka

Pasi u vendos regjimi ushtarak nė Kosovė, u bė mobilizimi i dhunshėm ushtarak. U rekrutuan thuajse 50 mijė shqiptarė, kryesisht tė moshės sė re. Urdhrin pėr mobilizimin e shqiptarėve dhe dėrgimin e tyre pėr plotėsimin e armatave tė Ushtrisė jugosllave, e dha Shtabi Suprem i Armatės Jugosllave.

Mobilizimi u krye nėn drejtimin e Shtabit Operativ tė Kosmetit dhe u shoqėrua me masa tė rrepta policore, si marrja me dhunė, burgosja apo ekzekutimi pėrpara familjeve, kur shqiptarėt nuk pranonin. U arratisėn me qindra shqiptarė tė Kosovės nė vende tė fshehta e nė male, u bashkuan me formacionet luftarake tė djathta, ose kaluan kufirin pėr nė Shqipėri e Greqi.

Lind pyetja: Pėrse u mobilizuan mijėra shqiptarė “pėr tė luftuar kundėr gjermanėve” (!) kur nuk ishte e nevojshme, kur ata nuk ishin ushtarė tė rregullt, tė stėrvitur e tė armatosur dhe lufta kundėr trupave gjermane nė Kosovė kishte pėrfunduar me kohė, madje dhe nė Jugosllavi ishte drejt pėrfundimit? Pėrse duheshin mobilizuar me mijėra rekrutė tė Kosovės e tė viseve tė tjera shqiptare dhe pėrse duheshin dėrguar nė Srem apo nė bregdetin e Adriatikut?

Sipas gjithė dokumentacionit qė disponojmė, ky mobilizim dhe kjo degdisje e rekrutėve shqiptarė nga Kosova kishte pėr qėllim largimin e meshkujve tė aftė pėr luftė dhe eliminimin e tyre fizik, dobėsimin e rezistencės shqiptare, ripushtimin e Kosovės dhe pamundėsinė e tė drejtės pėr vetėvendosje e shkėputje, premtuar nga PKJ e Titos gjatė luftės.

Sekretari i Komitetit Krahinor pėr Serbinė, Bllagoje Neshkoviē, duke analizuar gjendjen nė Kosovė, theksonte: “Ju, nė Kosovė e nė Rrafshin e Dukagjinit, nuk keni njeri qė nuk ka pushkė dhe kėta njerėz nė ēdo rast mund tė ēohen nė kryengritje… Populli nuk ėshtė me ne. Po e shohim se shqiptarėt nė numrin mė tė madh janė kundėr Lėvizjes Nacionalēlirimtare”.

Tė njėjtėn gjė konstatonte dhe Azem Hajdini.

“Dėrgimi i njė numri kaq tė madh tė rekrutėve shqiptarė nga Kosova dhe Metohija pėr plotėsimin e qendrave tė njėsive ushtarake jashtė Kosovės, duhej kuptuar si nevojė pėr izolimin e tyre, si masė preventive pėr pengimin e kryengritjes dhe tė aksioneve qė krerėt e tyre parashihnin t’i ndėrmerrnin gjatė pranverės sė ardhme”.

Me vendosjen e administrimit ushtarak nė Kosovė, Jugosllavia po pėrgatitej ushtarakisht dhe politikisht, por edhe me ndihmėn e politikės antikombėtare tė qeverisė sė Tiranės dhe tė formacioneve tė Ushtrisė Nacionalēlirimtare tė Shqipėrisė nė Kosovė, ta riokuponte Kosovėn. Kjo gjė kishte hasur nė reagimin luftarak dhe qėndresėn e forcave kombėtare tė Kosovės. Pėr ta shfryrė kėtė rrezik kundėrshtues, qarqet politike dhe ushtarake tė Jugosllavisė hapėn “valvulet” pėr ta nxjerrė jashtė Kosovės dhe pėr tė likuiduar pjesėn mė tė re dhe mė tė aftė pėr luftė tė popullsisė sė saj, sipas njė skenari tė parapėrgatitur…

Natyrisht, mobilizimi i rekrutėve tė rinj pėr nė Frontin e Adriatikut nuk do tė ishte arritur nga ana e autoriteteve ushtarake, po tė mos pėrdorej, veē dhunės, edhe propaganda, edhe mashtrimi. Pas humbjeve tragjike me Brigadėn VII kosovare, shqiptarėt nuk mund tė gėnjeheshin pėr sė dyti se do tė mobilizoheshin pėr tė luftuar nė front kundėr gjermanėve. U pėrdor njė taktikė tjetėr, qė gjithsesi zuri vend dhe u besua: “Tė mobilizuarit do tė shkojnė nė Shqipėri, se i ka thirr Enver Hoxha”.

“Mė vonė ėshtė bėrė tradhtia e dytė, thuhet nė proklamatėn e shtabit tė LLTSH. U pėrpoqėn qė prapė tė tubonin ushtarė me vullnet, por me vullnet askush nuk u shkoi, sepse populli ishte djegur njė herė. Tashti u thanė ndryshe: “Kėta ushtarė do tė shkojnė pėr nė Shqipėri, po i kėrkon Enver Hoxha”. Ia goditėn telin. Kosovarėt e pafat janė tė gatshėm qė pėr Shqipėrinė tė japin ēdo gjė, edhe jetėn, edhe pėr kėtė u ngutėn nė brigada me armėt e veta. Por tradhtia nuk vonoi, doli nė shesh pas disa ditėsh. Ua morėn pushkėt dhe i hodhėn pas telave, nė kazermat e Prizrenit, tė cilat i kthyen nė llogore tė koncentrimit, mė tė ndyra se ato tė kohės sė okupimit fashist. Pas disa ditėsh i zgjodhėn dhe i therėn nė mėnyrėn mė gjakėsore njerėzit mė tė mirė, tė etiketuar “elementė reaksionarė fashistė”. Pasi shumica mori tuberkulozin dhe sėmundje tė tjera nga betoni i ftohtė i kazermave, i nisėn nė drejtim tė panjohur”.

Ndihmesėn mė tė madhe pėr rekrutimin e shqiptarėve, por edhe pėr dorėzimin e qindra dezertorėve, qė iknin nga Ushtria jugosllave dhe dorėzoheshin me mirėbesim tek brigadat e batalionet e Divizioneve V dhe VI tė Ushtrisė NĒ tė Shqipėrisė, e kanė komandat e kėtyre divizioneve e brigadave tė Ushtrisė shqiptare, qė ishin nėn urdhrat e Komandės sė Pėrgjithshme Jugosllave. Siē ėshtė zbuluar tanimė nga dokumentet arkivore, Divizionet V dhe VI tė Shqipėrisė ndodheshin nė Kosovė pėrgjatė muajve mars dhe prill tė vitit 1945, kur u bė mobilizimi i dhunshėm i popullsisė shqiptare nė Kosovė e trevat e tjera shqiptare dhe kur u nisėn tri kolonat (eshalonet) me rekrutėt shqiptarė pėr nė Tivar mė 24-27 mars 1945 dhe tri kolonat e tjera mė 19-24 prill 1945. Bashkėpunimi i ngushtė dhe implikimi i divizioneve dhe brigadave tė Ushtrisė NĒ tė Shqipėrisė pėr mobilizimin e rekrutėve shqiptarė qė do tė dėrgoheshin nė Tivar, ėshtė evident dhe i dokumentuar.

Kemi nė dorė radiogramet e shtabit tė Divizionit V dhe VI dėrguar Komandės sė Pėrgjithshme tė Ushtrisė NĒ tė Shqipėrisė gjatė muajve mars-prill 1945 e nė vazhdim.

Nr.91 datė 3.03.1045
Komandės sė Pėrgjithshme


Simbas urdhrit tė Komandės sė Pėrgjithshme Jugosllave, pėrcjellė me anė tė Korpusit II Jugosllav, forcat e Divizionit tonė po lėvizin nė drejtim tė Novi Pazar-Rashka-Mitrovicė. Lėvizja do tė fillojė mė datė 7.03.1945 nė mėngjes. Pėr lėvizjen e forcave tona u mor vesh me mjekėt dhe ramė dakord, meqenėse nė lėvizjen tonė jemi marrė vesh dhe me Divizionin VI, i cili do tė vendoset nė Vuēiternė e rrethe.

Nga Divizioni V
Ramiz–Rahman
(AQSH, F.206/APL v. 1945)


Pra, ėshtė i pavėrtetė pohimi i Ramiz Alisė se “koha kur ka ndodhur masakra e Tivarit, unė kam qenė nė Bosnjė” (intervistė 2010). Kėtė gjė e pėrforcon dhe dokumenti tjetėr, radiogrami i datės 17.03.1945, firmosur nga Ramiz Alia dhe Rahman Parllaku dhe drejtuar Komandės sė Pėrgjithshme tė Shqipėrisė:

Nr. 96
Divizioni V
17.03.1945

Komandės sė Pėrgjithshme


Nė lėvizjen tonė, tė tria brigadat janė vendosur nė kėto vende: Brigada III nė katundet afėr Mitrovicės, nė jug e nė jugperėndim tė qytetit. Brigada V prej Rashke e ndėr katundet rrėzė lumit tė Banderinės Rbovaē. Brigada XXV ėshtė vendosur prej katundit Zubeēe gjatė lumit Banderinė Pridverica zonė e Stara Koloshinit. Shtabi i Divizionit nė Mitrovicė.

Ramiz – Rahman
(AQSH, F.206/AP)


Ishte pikėrisht koha e mobilizimit tė rekrutėve shqiptarė nė Mitrovicė e rrethe, nė Ferizaj e Gjilan, ku u vendosėn brigadat e Divizionit V dhe nė Vuēiternė e rrethe, ku u vendosėn brigadat e Divizionit VI, tė cilat bashkėpunuan me Shtabin Operativ tė Kosovės dhe Divizionin e 52-tė serb pėr rekrutimin apo dorėzimin e shqiptarėve nė brigadat jugosllave pėr t’i duruar ato nė frontin e Perėndimit.

Po t’i kėqyrėsh listat e rekrutėve tė dorėzuar shqiptarė nga komanda e Divizionit V tek komanda jugosllave, rezulton se shumica e tyre ishin nga Mitrovica, Skėnderaj, Vuēiterna, Podujeva, Peja, Gjilani, Ferizaj etj., rajone tė okupuara nga divizionet e Ushtrisė NĒ tė Shqipėrisė.

Nė raportin e gjatė qė komisari politik, Ramiz Alia, i dėrgonte nga Mitrovica, mė 20 mars 1945, Komitetit Qendror tė PKSH, ndėr tė tjera lexojmė:

“Ndėr partizanėt tanė vazhdon tė punohet mjaft pėr vėllazėrimin mes popullit shqiptar dhe jugosllav, pėr Ushtrinė jugosllave… Nji randsi e madhe u asht dhanė nė kėto kohė sidomos grupeve teatrale dhe koreve. Nė ēdo brigadė asht krijue nga nji grup teatral e koral, i cili jep vazhdimisht shfaqje teatrale pėr forcat tona ose pėr popullin. Grupin teatral jemi duke e pėrdorur mjaft, sidomos kėndej nė Kosovė pėr shfaqje popullit, kėshtu tue e pėrdor si njė mjet pėr agjitacion. Janė dhėnė disa shfaqje teatrale pėr popullin e disa qyteteve kėtej, ndėr tė cilat shfaqje asht paraqitun gjithnji mėnyra se qysh po vėllazėrohen dy popujt, shqiptar e jugosllav. Rezultatet kanė qenė mjaft tė mira… Divizioni ynė nuk ka pasur kohėt e fundit asnjė veprim ushtarak, por ma tepėr asht kufizue me nji punė tė gjanė ushtarake me anė konferencash dhe manovrash tė ndryshme… Tani, pranė shtabit tė divizionit na ka ardhur njė shok i dėrguar nga Komanda e Pėrgjithshme Jugosllave, i cili po na udhėzon mbi mėnyrat e organizimit tė ushtrisė… Divizioni ynė asht mjaft i zhveshun, kaq sa tė gjithė oficerėt pa pėrjashtim janė me opinga lope. Po shpresojmė se do tė na vijė diēka nga ana e shtabit jugosllav… Siē e dini, kemi pasur deri afėr 500 tė sėmurė nga tifoja e morrit… Nga fundi i muajit shkurt kemi pasur tė vdekur nga tifoja dy anėtarė partie nga Brigada V, tė cilėt janė Hysni Muka, Gani Arifi dhe Mushak Kavnja, komisar i komp. tė Brig. XXV…”.
(AQSH, Fondi 14/AP v. 1945)

Kuptohet shumė qartė nga ky raport se Ushtria shqiptare nė Kosovė pėrdorej nga Armata Jugosllave pėr tė bėrė propagandė dhe agjitacion politik nė favor tė politikės djallėzore tė “Bashkim-vėllazėrimit”, nė ndihmesė tė pushtetit e tė Ushtrisė jugosllave, si edhe tė asgjėsimit tė rezistencės shqiptare….
Po pėr ē’motiv bėhej gjithė kjo lojė dhe kujt i shėrbente?

E shpjegon vetė komisari politik, Ramiz Alia, nė kėtė raport:

“Siē e keni marrė vesh edhe ju, kėtu nė Kosovė, pėrpara se tė vinin forcat e Divizionit tonė, u ba njė lėvizje bandash reaksionare kundėr lėvizjes dhe pushtetit jugosllav. Kjo lėvizje ka qenė e gjanė dhe ka pėrfshi nė gjirin e saj nji pjesė tė mirė burrash (afro 7000-8000 burra tė armatosur). Lėvizja e kėtyre reaksionarėve u shua disi nga veprimi i disa brigadave tė Kosmetit dhe i disa brigadave jugosllave tė ardhura pėr kėtė punė. Tashi gjenden akoma grupe tė vogla bandash nga 20-30 vetė nji grup…”…

Tashmė ishte detyra e divizioneve tė ushtrisė shqiptare qė tė asgjėsonin kėta krerė tė “bandave reaksionare”, nėpėrmjet propagandės, forcės sė armėve dhe dorėzimit tek ushtria jugosllave.

“Paraqitja e divizionit tonė nė kėto zona ka ngritur moralin e popullit, i cili ka njė farė besimi tek ne dhe shohim menjėherė se brenda 3-4 ditėve u dorėzuan nė Brigadėn III tonėn afro 30 elementė tė arratisun”, raportonte Ramiz Alia nga Mitrovica.

E konfirmon kėtė qėndrim edhe komandanti i Divizionit V, Rahman Parllaku, nė raportin e datės 21.03.1945 nga Mitrovica:

“Reaksionarėt me parullat e tyre kishin mund tė mobilizonin popullin e ta ēonin nė luftė kundėr forcave ushtarake tė Kosmetit. Parrulat e tyre ishin: luftė kundėr serbėve dhe tė bashkohemi me Shqipėrinė”.

Zėvendėskomisari politik i Divizionit V, Reiz Malile, nė raportin e tij tė datės 23.03.1945, rrėfente dashur pa dashur se “reaksionarėt” e Kosovės ishin ngritur kundėr pushtetit ushtarak jugosllav nga shkaku i krimeve qė bėnin forcat ushtarake serbo-malazeze ndaj popullit tė Kosovės. “Partizanėt serbė e malazezė, ndonėse me iniciativėn e tyre, kanė kryer vepra jo tė mira. Kanė vrarė popull pa kriter… Vrasjet e pushkatimet janė kryer kaq mizorisht, saqė janė marrė fėmijėt e vegjėl dhe pa menduar, janė vrarė duke i lėnė gjithashtu mbi tokė tė pavarrosur. Nga partizanėt janė grabitur shtėpi, janė grabitur sende tė ndryshme si unaza, rroba grash etj. Njė gjė e tillė e ka revoltuar shumė popullin, i cili ka fituar njė urrejtje tė madhe karshi tyre.. Para njė situate tė tillė ia nisėm punės pėr forcimin e pushtetit dhe njėkohėsisht tė vėllazėrimit”.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Gon! prej 26.01.12 15:16

Masakra e Tivarit, Shefqet Peēi: Ishte aksidentale


Enver Hoxha e Shefqet Peci

Raportet kontradiktore shqiptare e jugosllave pėr ngjarjen

Komanda e pėrgjithshme me nė krye Enver Hoxhėn ishte nė dijeni, Peēi e Themeli raportonin nga vendngjarja


Nėse pėr vite me radhė ėshtė thėnė se shteti shqiptar nuk kishte dijeni pėr masakrėn e Tivarit, raportet e asaj kohe tregojnė tė kundėrtėn. Pėrmes njė sėrė dokumentesh tė botuara nė librin “Masakra e Tivarit dhe pėrgjegjėsia e shtetit shqiptar”, historiani Uran Butka nxjerr nė dritė se Komanda e Pėrgjithshme e Ushtrisė shqiptare, me nė krye Enver Hoxhėn, vihej nė dijeni pėr gjithēka. Menjėherė pas masakrės sė Tivarit dhe vrasjeve pranė bregut tė lumit Buna nė Shkodėr, nė drejtim tė komandės shkojnė raportet e Shefqet Peēit e tė Zoi Themelit, tė cilat janė kontradiktore mes tyre. Peēi fillimisht raporton se gjithēka mund tė ketė ndodhur “aksidentalisht”, ndėrsa mė vonė duhet tė tregojė tė vėrtetėn e asaj qė ka ngjarė, duke u mbėshtetur mbi rrėfimet e dėshmitarėve okularė, tė kosovarėve qė kishin mundur t’i shpėtonin kasaphanės sė Monopolit. Zoi Themeli, shefi i Mbrojtjes sė Popullit nė Shkodėr, ėshtė mė i qėndrueshėm nė raportimin e tij. Ai raporton masakrėn dhe vė nė dukje urrejtjen mes kosovarėve dhe jugosllavėve, duke ua vėnė fajin kėtyre tė fundit, por ėshtė e pajustifikueshme mungesa e reagimit tė palės shqiptare, sidomos nė ngjarjet nė lumin Bunė, ku nuk bėnė asgjė pėr ndaljen e vrasjeve. Pranė kėtyre raportimeve Butka vė edhe raportimet e palės jugosllave, tė cilėt ua vėnė fajin “reaksionarėve”, qė u hodhėn nė revoltė. Ndėrkohė qė shprehin bashkėpunimin, madje “kujdesin” e palės shqiptare ndaj asaj jugosllave, gjatė kohės qė ata kaluan nė territorin shqiptar.

Masakra e Tivarit

Personaliteti i shquar shqiptar, Bajram Gola (luftėtar i Brigadės IV tė Kosovės), i vė pikat mbi i-tė dhe gishtin mbi ideatorėt e gjenocidit ndaj shqiptarėve dhe mbi realizuesit e masakrės sė Tivarit: “ishte atėherė ēėshtja e shumė krimeve dhe pėr gjenocide tė hegjemonizmit serbomadh racist, por populli kėrkonte pėrgjigje pėr masakrimin e shqiptarėve nė oborrin e monopolit tė Tivarit… bėhet fjalė pėr njė masakėr brutale ndaj rekrutėve shqiptarė, qė e bėnė njė pjesė e aradheve partizane serbo-malazeze, gjegjėsisht Brigada X malazeze me komandant Goxha Markoviēin dhe komisar politik, Vladimir Roloviēin (shpallur hero i Jugosllavisė nė vitin 1971). Por urdhri kishte ardhur nga lart… ushtarakėt serbo-malazezė i vranė pa ndonjė faj apo arsye bashkėqytetarėt e tyre tė mobilizuar nėn flamurin e Ushtrisė Nacionalēlirimtare. Kjo ironi tragjike zbulon shumė gjėra. Me konstatimin se ky ėshtė njė krim barbar, nuk ėshtė thėnė e tėra. Sepse, pėr ne ėshtė e rėndėsishme qė edhe nė Maqedoni ka shumė raste tė ngjashme, pėr tė cilat duhet folur, sepse pėr ato deri tash ėshtė heshtur. Ata qė deshėn tė thoshin diē pėr to, shumė shpejt i “hėngri nata”. Kriminelėt nuk u nxorėn as para gjyqit, ndonėse shqiptarėt kishin luftuar pėr Maqedoninė”. Sipas Golės, krimi ishte planifikuar nga shteti, qė tė shfarosej njė numėr i madh shqiptarėsh. Jo rastėsisht u zgjodh vendi dhe ekzekutorėt. Nė pyetjen pse u mobilizuan vetėm shqiptarėt pėr nė frontin veri-perėndimor tė Adriatikut dhe pse u depėrtuan pėrmes rrugės Prizren-Shkodėr-Tivar, pėrgjigjja e tij ishte: tė masakroheshin pasivisht, madje nė trojet e veta shekullore tė okupuara nga serbo-malazezėt. Po tė ishte qėllimi pėr tė luftuar kundėr nazifashizmit, do tė mobilizoheshin nė kėtė rrugė edhe serbėt, malazezėt, maqedonasit dhe nacionalitetet e tjera…

“Porsa u dorėzuan nė duar tė pėrcjellėsve malazezė, ushtarėt shqiptarė u gjetėn nė njė situatė tė rėndė dhe nė fillim nuk mund ta kuptonin ē’po ndodhte, ishin ushtarė, apo pengje tė luftės?! Mirėpo, shpejt u detyruan ta kuptonin se gjendeshin nė duar tė armiqve tė pėrbetuar. Atė bindje ua krijoi sjellja arrogante-gjakatare, kur pas disa dhjetėra kilometrash, ranė viktimat e para. Ushtarėt malazezė, qė kishin ardhur pėr t’i “pėrcjellė” rekrutėt shqiptarė, filluan t’i vrisnin rrugės ushtarėt qė mezi e pėrballonin atė marshutė, pas sė cilės mbeteshin gjurmėt e gjakut tė tė rinjve shqiptarė. Mbas marshimit tė gjatė dhe deri nė Tivar, do tė mbeteshin gjurmėt e pashlyeshme tė gjakut”.

Dhe jo vetėm pėrgjatė rrugės Shkodėr-Tivar, por edhe pas masakrės nė Tivar, vazhdoi keqtrajtimi dhe asgjėsimi i pjesės sė mbetur tė kolonės me rekrutė shqiptarė, me qėllim qė asnjė prej tyre tė mos mbetej gjallė…
Pasojat e masakrės ishin tragjike pėr shqiptarėt, por u gjendėn nė hall edhe vrasėsit: ē’do tė bėnin me kufomat qė ishin bėrė stivė dhe kishin mbushur plot gjithė oborrin, ndėrtesėn e monopolit tė duhanit dhe rrugėn qė ēon pėr atje?
“Pasi u bė masakrimi i 1700 ushtarėve shqiptarė, gjakatarėt u gjendėn nė hall. Ku t’i fshihnin kufomat e tė vrarėve? Oborri ishte mjaft i kufizuar si sipėrfaqe pėr t’i fshehur nga opinioni, nga qytetarėt e Tivarit, tė cilėt atėherė ishin 95% shqiptarė e myslimanė. Tėrė paradites dhe natėn u munduan me njė trabakullė pėr t’i hedhur nė detin Adriatik, por, kur zbardhi dita, tivarasit u trazuan dhe e bllokuan monopolin. Ua morėn kufomat qė kishin mbetur dhe i varrosėn nė varret e myslimanėve tė Tivarit. Nga sa mė kujtohet, janė varrosur 483 kufoma dhe Rankoviēi vetėm ata i konsideron si tė vrarė nė Tivar, por e vėrteta ėshtė se u vranė 1700 ushtarė shqiptarė”….

Por masakra nuk ishte ēuar deri nė fund. Disa nga ata qė shpėtuan nga plumbat dhe mundėn tė arratiseshin individualisht dhe disa nė grup, u kthyen pėr nė Shkodėr dhe u kapėn nga rojet ushtarake tė Mbrojtjes sė Popullit. Nė raportin e Zoi Themelit drejtuar Drejtorisė sė Mbrojtjes sė Popullit nė Tiranė, datė 5.04.1945, ndėr tė tjera thuhet:

“Dje, rojet e Brigadės II tė MP kanė qenė tek ura e Bunės. Dhjetė kosovarė, tė cilėt kishin ikur prej Tetove, vinin kėtu. Kur i morėm nė pyetje, kėta na u pėrgjigjėn kėshtu: “Gjatė gjithė rrugės qė jemi nisur drejt Kosove, jugosllavėt na kanė munduar dhe na kanė rrahur. S’na linin tė pinim as ujė rrugės. Kur shkuam nė Tivar, na futėn nė njė rrugė tė ngushtė, ku na kishin radhitur pėr katėr. Nė kėtė kohė, ndėrsa ne po s’lodheshim, dėgjuam tė kėrcisnin pushkė, bomba dhe mitraloza nė tė gjitha anėt dhe qė na shtinin neve. Neve na u duk si njė gjė e papritur dhe s’dinim se ē’po ngjiste e pėrse po na vrisnin. Nė kėtė kohė, kur shokėt qė kishim pėrpara dhe prapa po vriteshin, ne u turbulluam dhe s’pamė tjetėr se ē’ngjante, por ikėm nga mundėm. Nga kodrat e nga shtėpitė na shtinin neve qė po shkonim. Tė vrarė, tė plagosur dhe tė shpėrndarė janė 500 veta. Tė shpėrndarė janė fare pak, kurse tė vrarė e tė plagosur janė shumė…”. Tani na lajmėroni pėr kėta kosovarėt qė kemi kapur, t’ua dorėzojmė jugosllavėve, apo t’jua shoqėrojmė ne deri atje”.

Shefi i Mbrojtjes sė Popullit tė Krahinės III

Zoi Themeli


Kėto fakte ia raportonte Shtabit tė pėrgjithshėm edhe Shefqet Peēi, mė datėn 4 prill 1945:

“Sot Brigada e Mbrojtjes sė Popullit kapi 10 kosovarė tė mobilizuar, qė kishin ikur nga Tivari. Nė pyetje tregojnė sjellje shumė brutale tė pėrcjellėsve partizanė jugosllavė, tė cilėt i kanė futur nė njė vend tė ngushtė nė Tivar dhe, pas pushkatimit e mitralimit pa asnjė shkak, kanė mbetur tė vrarė, tė plagosur dhe tė shpėrndarė 500 vetė. Ēėshtja na duket me karakter shumė serioz. Kujtojmė se ėshtė mirė tė merren nė pyetje nga vetė Misioni Jugosllav i atyshėm. Si kjo, ashtu edhe ngjarja e kėtushtme (nė Lumin Bunė), jua kemi njoftuar, ka bėrė bujė dhe pėrshtypje shumė tė keqe e dėmprurėse”.
Por, as Shtabi i pėrgjithshėm i Ushtrisė NĒSH, as qeveria, as Ministria e Jashtme e Shqipėrisė, nė krye tė tė cilave ishte Enver Hoxha, nuk reaguan as pėr vrasjen e dhjetėra shqiptarėve nė bregun e lumit Buna, as pėr masakrimin e shqiptarėve tė tjerė nė Tivar, por heshtėn si bashkėfajtorė nė krim, ndonėse sipas raportimeve tė mėsipėrme, vrasjet ishin bėrė “pa asnjė shkak, kanė bėrė bujė dhe pėrshtypje shumė tė keqe e dėmprurėse”. Ėshtė pėr t’u theksuar gjithashtu se E. Hoxha dhe krerėt e tjerė tė pushtetit e tė ushtrisė ishin nė dijeni tė plotė pėr masakrėn e Tivarit, por edhe pėr vrasjet e keqtrajtimet e rekrutėve shqiptarė tė Kosovės brenda territorit tė Shqipėrisė, ndonėse bėnin sikur s’dinin gjė. Fakti i kėtyre radiogrameve tė Zoi Themelit dhe Shefqet Peēit dėrguar Shtabit tė pėrgjithshėm, komandat i tė cilit ishte E. Hoxha, rrėfejnė tė kundėrtėn. Fakti tjetėr, qė tė arratisurit e dorėzuar apo tė ndaluar nga rojet shqiptare nė Shkodėr u urdhėruan nga qeveria shqiptare qė tė ktheheshin prapa dhe t’u dorėzoheshin autoriteteve ushtarake jugosllave si dezertorė, tregon pėr bashkėpunimin me palėn jugosllave nė kėtė masakėr.

Vrasjet nė lumin e Bunės

Si paraqiten kėto ngjarje nė raportin e Shtabit tė Kolonės IV tė Armatės sė Jugosllavisė:

“Reaksioni i Shkodrės, pėrkatėsisht reaksioni shqiptar, arriti tė depėrtonte deri nė atė eshalon pėrmes njė hoxhe apo tė ndonjė lustraxhiu kėpucėsh etj. Dhe kjo ndodhi pėr shkak tė mosvigjilencės sonė. Rezultati i punės sė reaksionit nė kėtė eshalon ishte se arriti tė organizonte njė numėr tė ushtarėve shqiptarė, numri i saktė i tė cilėve nuk u pėrcaktua dot. Revolta duhet tė shpėrthente mė 1 prill nė Shkodėr, por ne rastėsisht filluam marshimin natėn e 31 marsit duke gdhirė 1 prilli i vitit 1945, i ndamė nė grupe, kėshtu qė e penguam revoltėn nė pėrmasa tė mėdha. Krahas kėsaj, njė grup prej 200 vetash, gjatė pritjes sė tragetit nė skelė, prej ku do tė kalonim pėrtej Bunės, tentoi tė ngrihej njė revoltė, duke i sulmuar forcat tona qė i shoqėronin. Arritėn qė njė ushtar tonin ta hidhnin nė Bunė. Shokėt tanė u gjendėn shpejt, hapėn zjarr, jo nė drejtim tė tyre, por mbi ta dhe anash kolonės. Nė ikje e sipėr, disa nga ai grup i kapi zjarri i mitralozit. Nė vend mbetėn katėr shqiptarė tė vdekur dhe rastėsisht, dy luftėtarėt tanė, kurse 12 shqiptarė tė tjerė u plagosėn. Kjo pėrfundoi me aq. Pastaj e izoluam atė grup dhe e pėrcollėm pėr nė Tivar”.

Gjithsesi, ky raport, pėrpos trajtimit tė njėanshėm tė ngjarjeve nė Shkodėr, vėrteton katėrcipėrisht masakrėn e shkaktuar atje nga ushtarakėt serbė tė Brigadės 27, qė shoqėronin kolonėn e tretė, pavarėsisht numrit tė zvogėluar tė rekrutėve shqiptarė tė vrarė e tė plagosur. Vėrtetohet teza se ishte pėrgatitur kjo masakėr pikėrisht nė Shkodėr, duke ia hedhur fajin reaksionit tė Shkodrės qė “kishte depėrtuar nė radhėt e rekrutėve dhe kishte pėrgatitur revoltėn”. Vėrtetohet gjithashtu, se u hap zjarr me mitraloz mbi grupin prej 200 rekrutėsh shqiptarė dhe u vranė 18 prej tyre.

Nė raportin e shtabit tė Divizionit 46 tė datės 8 prill 1945, nuk pėrmendet fare reaksioni i Shkodrės, as ushtari serb i hedhur nė Bunė, por thuhet shkurt:

“Gjatė kalimit pėr nė Bunė, njė grup prej 200 shqiptarėsh u revoltua dhe u vėrsul mbi ushtarėt tanė. U hap zjarr mbi ta dhe me atė rast u vranė gjashtė shqiptarė dhe luftėtarė tanėt dhe 12 shqiptarė u plagosėn”.

Kėshtu, bie poshtė e dhėna e Shtabit jugosllav se “marrėdhėnia e luftėtarėve tanė ndaj shqiptarėve tė mobilizuar, ka qenė korrekte, gati, mund tė thuhet, shoqėrore. Incidentet e vogla, pėr tė cilat u bė fjalė mė parė, janė shkaktuar nga ana e vetė shqiptarėve, me gjasė nga infiltrimi i kriminelėve tė qėllimshėm pėr nxitjen e revoltės dhe tė pakėnaqėsisė dhe nė atė mėnyrė, krijimi i mundėsisė pėr dezertim tė shqiptarėve” (raporti i shtabit tė Armatės IV J, 8.04.1945).
Kjo masakėr nė lumin Bunė pasqyrohet edhe nė dokumentet zyrtare tė Shqipėrisė.
Nė raportin e Shefqet Peēit tė datės 3.04.1945, drejtuar Komandės sė Pėrgjithshme nė Tiranė, gjejmė mjaft pika tė pėrbashkėta me raportet e komandave ushtarake jugosllave, tė cituara mė sipėr.

Nr.198 rez Shkodėr, mė 3.04.1945
Komandės sė Pėrgjithshme


Informohemi simbas njoftimit qė na bėn Brigada e Dytė e Mbrojtjes sė Popullit, se nė mesnatėn e datės 1.04.1945 shoqėroheshin tė mobilizuar kosovarė prej partizanėve tė Ushtrisė jugosllave. Pėr arsye ende tė paditura e ndofta aksidentalisht, u mbytėn nė skelėn e lumit Buna njė partizan jugosllav dhe njė nga tė mobilizuarit. Artizanėt e tjerė jugosllavė pandehėn se mbytja u bė me paramendim dhe menjėherė hapėn zjarr kundėr turmės sė tė mobilizuarve, qė ndodheshin nė pritje pėr tė kaluar lumin. Zjarri i armėve zgjati pesė minuta dhe u pre vetėm me urdhrin e komandantit tė kolonės Ēiros Tikoviē, i Divizionit 46, Brigada e 27, batalioni i dytė. Mbetėn 6 tė vrarė dhe 11 tė plagosur nga tė mobilizuarit dhe njė i vrarė e njė i plagosur nga partizanėt, qė i shoqėronin. Tė mobilizuarit qė shoqėroheshin, ishin tė ēarmatosur.
Njė gjė e tillė, simbas informatės qė ka Brigada e Dytė e Mbrojtjes sė Popullit, kėshtu paska ngjarė edhe nė Tivar, ku duket se kanė mbetur afro 500 veta tė vrarė.

Shefqet Peēi

Nė kėtė informacion tė Shefqet Peēit justifikohet nė frymė e nė pėrmbajtje masakra e ushtarakėve jugosllavė “pėr arsye ende tė paditura, ndoshta aksidentalisht” dhe “si njė keqkuptim”. Po ashtu edhe masakra nė Tivar: “Njė gjė e tillė paska ngjarė edhe nė Tivar, ku duket se kanė mbetur afro 500 veta tė vrarė!?”.
Nė kėtė raportim nuk ka asnjė fjalė pėr arsyet e vėrteta tė kėtyre masakrave, pėr shkaktarėt, si dhe nuk ka asnjė shqetėsim, pėrgjegjėsi apo dhimbje pėr vrasjet pa asnjė faj tė shqiptarėve tė Kosovės, nė prezencėn e ushtrisė shqiptare dhe brenda kufijve tė Shqipėrisė!
Raporti tjetėr ėshtė ai i Brigadės sė Mbrojtjes sė Popullit tė krahinės sė Shkodrės. Po e japim tė plotė kėtė informacion tė Zoi Themelit drejtuar nga Shkodra mė 3.04.1945, Drejtorisė sė Mbrojtjes sė Popullit nė Tiranė.

Ministria e Mbrojtjes sė Popullit
Seksioni i Mbrojtjes sė Popullit Shkodėr, mė 3.04.45
Nr. extra
Drejtorisė sė Mbrojtjes sė Popullit Tiranė


Mė datėn 2 prill, nė orėt e mesnatės dhe pikėrisht aty nga ora 1:00, ndėrsa partizanėt jugosllavė po transportonin njė numėr prej 1500 kosovarėsh nė anėn tjetėr tė Bunės, pėr t’i ēue nė Mal tė Zi, megjithėse ishin urdhėruar tė rrinin pėrdhe pa lėvizur, njė kosovar u tėrhoq nė buzė tė Bunės dhe pastaj u hodh nė ujė dhe filloi tė notonte me qėllim tė ikte. Pėrnjėherėsh, rojet e diktuan dhe i shtinė me pushkė e me bomba. Kosovari qė u hodh nė lumė, nuk u pa mė.
Mbas kėsaj, rojet jugosllave, tė inatosura nga kjo gjė, u tėrhoqėn prapa dhe pa arsye, filluan tė shtinin mbi turmėn e kosovarėve, tė cilėt ishin ulur dhe po rrinin pa lėvizur. Nė kėtė goditje u vranė 7 veta (ndėr ta njė jugosllav) dhe u plagosėn 13 tė tjerė (ndėr ta prapė njė jugosllav). Gjithsej arrijnė kėshtu 18 kosovarė tė vrarė e tė plagosur dhe dy jugosllavė, tė gjithė kėta, si kosovarėt dhe jugosllavėt, u vranė prej partizanėve jugosllavė. Njė vepėr e kėtillė tregon urrejtjen qė ushqejnė kėto dy palė ndėrmjet tyre dhe aq mė keq, trajtimin qė u bėjnė jugosllavėt kosovarėve. Shtojmė se shkaktarėt e kėsaj ngjarjeje janė vetė jugosllavėt, tė cilėt kanė shtėnė pa tė drejtė mbi turmėn e kosovarėve.

Shefi i Mbrojtjes sė Popullit tė Krahinės III
Zoi Themeli (firma)


Ky raport i datės 3.04.1945, pra i hartuar pas masakrės nė brigjet e lumit Buna, ėshtė mė i saktė se dy raportet e divizioneve 46 tė Serbisė dhe tė Kolonės IV tė Armatės sė Jugosllavisė, por edhe se informacioni i Shefqet Peēit, sepse ėshtė i drejtpėrdrejtė, sepse ėshtė dėrguar menjėherė pas ngjarjes, sepse nuk e intrigon ngjarjen me ndėrhyrje tė reaksionit shkodran apo me revoltėn e rekrutėve shqiptarė, si edhe nuk e justifikon masakrėn mbi rekrutėt shqiptarė. Pėrkundėr, vėrteton atė qė tregojnė edhe dėshmitarėt okularė se “rekrutėt kosovarė ishin urdhėruar tė rrinin pėrdhe dhe se rojet jugosllave filluan tė shtinin pa arsye mbi turmėn e kosovarėve, tė cilėt ishin ulur dhe po rrinin pa lėvizur”…. Raporti nė fjalė tregon se cilėt ishin vrasėsit dhe cilat ishin viktimat, por nuk nxjerr arsyet e kėsaj masakre, duke vėnė si shkak urrejtjen qė tė dyja palėt ushqenin ndėrmjet tyre, duke i vėnė tė dyja palėt nė njė emėrues. Nga ana tjetėr, ky raport rrėfen qartazi qė forcat shqiptare tė Mbrojtjes sė Popullit nuk bėnė asnjė veprim pėr tė ndaluar masakrėn, pra, lejuan dhe bėnė sehir kur vriteshin pa arsye bashkėkombėsit tanė nga tė huajt, pikėrisht brenda territorit tė Shqipėrisė dhe para syve tė tyre; gjithashtu, ky raport dhe dokumente tė tjera tregojnė se nga ana e qeverisė shqiptare, megjithėse ishte vėnė nė dijeni, nuk pati asnjė reagim, asnjė notė verbale apo shkresore, asnjė pėrpjekje pėr tė mbrojtur brenda territorit tė shtetit amė jetėt e bijve tė Kosovės e viseve tė tjera shqiptare, qė shpresonin tė gjenin nė Shqipėri njė trajtim krejt tjetėr, madje, e lejuan masakrėn dhe ndihmuan nė vrasjen e rekrutėve tė Kosovės…
Pala jugosllave ishte shumė e kėnaqur me qėndrimin “shumė tė kujdesshėm” tė pushtetit tė Shqipėrisė ndaj Ushtrisė jugosllave:
“Popullsia e Shqipėrisė dhe pushteti i tyre ishin shumė tė kujdesshėm ndaj ushtrisė sonė, tė ndjeshėm dhe tė mahnitur me lėvizjen dhe luftėtarėt tanė”, raporton shtabi i Divizionit tė 46-tė.

Nė radiogramin e datės 7.04.1945, drejtuar Komandės sė Pėrgjithshme, Shefqet Peēi e pranon tė vėrtetėn:

“Sipas konstatimeve tė mėvonshme, ngjarja mbi lumin Buna ishte njė provokacion nga jugosllavėt… Sipas informacioneve qė kemi, shovinistė tė shumtė jugosllavė janė futur nė radhėt e Ushtrisė jugosllave dhe mundohen me anė provokacionesh tė mbjellin pėrēarje si tek kosovarėt, ashtu dhe tek jugosllavėt, tu futur spica ndėr kosovarėt, gjoja do t’ju vrasin tė gjithėve dhe nga ana tjetėr, u thuhej jugosllavėve se kosovarėt do t’ju ikin. Ngjarjen e tė vrarėve e ka marrė vesh gjithė Shkodra dhe reaksioni mundohet ta shfrytėzojė”.

Kolona, e goditur nė shpirt nga vetė shteti shqiptar dhe nė trup nga shteti jugosllav, arriti nė Tivar nė orėn 17:00 tė datės 2 prill 1945. Rekrutėt shqiptarė u tmerruan nga gjurmėt e gjakut dhe mbeturinat e kufomave tė kolonės sė parė.

URAN BUTKA
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Arsenic prej 27.10.13 23:52

Kisha greke: Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr MavrojaniNė njė artikull tė publikuar nga mediat greke thuhet se lideri komunist shqiptar ishte me origjinė greke dhe kishte emrin Aleksandėr.

"Enver Hoxha lindi nė fshatin Dushja qė mė vonė u quajt Kefalari qė ndodhet pranė qytetit tė Qiatos nė Korint. Paraardhėsit e Enverit erdhėn nė rrethin e Korintit pas rėnies sė qytetit tė Konstantinopojės nė duart e osmanlinjve, sė bashku me familjen e njohur tė Notarėve.

Fillimisht u sistemua nė Trikala tė Korintit deh nė vazhdim pėr siguri, shkuan nė fshatin arvanitas, Dushnja, Kefalar i sotėm. Ngaqė i pari i familjes tregtonte drithėra, madje furnizonte tė gjithė zonėn me cilėsinė e mavraganit, mori nofkėn Mavroijiani, qė me kalimin e kohės u kthye nė mbiemrin zyrtar tė familjes.

Informacionet qė lexoni dhe qė nė vijim janė edhe mė tronditėse, janė marrė nga tė dhėnat e gjeneralit Aifantis, nė librin e tij tė ri "Mashtrimet e mėdha". Kėto informacione gjenerali Aifantis i ka mbledhur nga dėshmitė e njerėzve tė afėrm tė familjes sė Enver Hoxhės", thuhet nė artikullin grek.

"Pasardhėsi i familjes Apostol Mavrojianis, bėri nė fillim tė shekulli tė 20-tė 4 djem dhe tre vajza. Jorgon, Aleksandrin, Leonidėn dhe Makun. Jorgo mė i madhi i djemve ishte ai i cili u arrestuar nga gjermanėt si agjent sekret ku e torturuan shumė, por mė pas e lanė tė lirė.

Aleksandri pėrfundoi studimet e juridikut nė Universitetin e Athinės dhe u ndoq nga pushteti i Joani Metaksa si i majtė. Por, e pėrqafoi shėrbimet inteligjente dhe e dėrgoi nė Romė tek Papa, ku aty edhe i mori mėsimet e para tė gjuhės shqipe dhe tė betejės komuniste dhe tė menaxhimit administrativ dhe tė funksionimit tė shėrbimeve sekrete.

Mė pas e dėrguan nė Paris ku i plotėsuan studimet nė komunizėm dhe luftėn e ēetave (kryengritjen). E martuan me njė muslimane e cila njihte shumė mirė gjuhėn shqipe dhe e dėrguan bashkė me bashkėshorten e tij nė Kosovė pėr tė organizuar PKSH (Partinė Komuniste tė Shqipėrisė).

Me paratė e anglezėve dhe ndihmėn e shėrbimeve sekrete tė Anglisė u ngjit shumė shpejtė nė majė tė hierarkisė sė Partisė Komuniste tė Shqipėrisė. Mė pas shkoi nė Tiranė dhe nxori nė qarkullim gazetėn "Vatra" dhe javoren "Java". Rrėzoi nga froni mbretin Zog tė cilin vetė anglezėt e kishin vendosur por tani veē mė kishin vendosur qė ta bėnin kurban. Kėshtu Enveri bėhet sundimtari absolut i Shqipėrisė dhe duke qenė nėn direktivat e huaja vendosi rendin e ateizmit.

Nė vitin 1943, i veshur me uniformė ushtarake oficeri gjerman udhėtoi me tren gjerman dhe erdhi nė Qiato pėr tė parė tė atin e tij, familjen dhe tė afėrmit. Mė pas po i kamufluar me uniformėn gjermane u kthye nė Shqipėri pėrsėri me tren. Vėllai i vogėl, Leonidha Mavrojani, edhe ky njeri i shėrbimeve sekrete si njė oficer i lartė Ushtrisė Greke, shėrbeu pėr shumė vite si komisar “SHIG –Shėrbimi Informativ i Greqisė”.

Vizitoi mė shumė se 36 herė Tiranėn pėr tė rregulluar dhe ujdisur me vėllain e tij Aleksandėr Mavrojanin – Enver Hoxha politikat dominuese nė Ballkan dhe nė Lindjen e Mesme nėn udhėzimet e shėrbimeve inteligjente. I biri i vėllait tė tretė Lenidha, Apostolos Mavrojianis u martua me vajzėn e vogėl tė Miēotaqis, Katigėn “Katėrinėn”, motra e Dora Bakojanit.

Ėshtė e mundur qė Miēotaqi tė ketė dhėnė vajzėn e tij nė njė familje qė nuk e njihte mirė? Si u njohėn tė dy familjet? Kush ėshtė ai qė njeh mes familjeve qė komandojnė njerėzimin?”, thuhet nė shėnimet e gjeneralit ndėrsa e mbyll me pyetjen: - Le tė pėrgjigjet ēdo kush vetė nė kėto pyetje!

/Albtime/
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enver Hoxha

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi