Zbulohet njė planet nė “zonėn e banueshme”

Shko poshtė

Zbulohet njė planet nė “zonėn e banueshme”

Mesazh  Dyli KL prej 11.12.11 18:15Astronomėt amerikan konfirmuan ekzistencėn e nj; planeti tė ngjashėm me Tokėn nė “zonėn e banueshme”, nė orbitė rreth yllit i cili nuk dallon shumė nga Dielli ynė.
Planeti i quajtur Kepler 22-B, ėshtė larg rreth 600 vjet drite, rreth 2.4 herė ėshtė mė i madh se Toka, ndėrsa ka temperaturėn prej rreth 22 shkallė Celzius, publikoi agjencia amerikane e gjithėsisė NASA. Ky ėshtė planeti mė i afėrm i konfirmuar i ngjashėm me planetin tonė.

Mirėpo, ekipi i shkencėtarėve tė NASA-s i cili e zbuloi ende nuk e di nėse Kepler 22-B kryesisht pėrbėhet nga shkėmbinjtė, gazrat ose nėse ėshtė nė gjendje tė lėngėt. Nė konferencėn pėr shtyp nė tė cilėn ėshtė publikuar rezultati, ekipi i teleskopit NASA-Kepler tha se ka vėrejtur 1,094 kandidat pėr planet tė rinj.

Teleskopi hapėsinor Kepler i NASA-s ėshtė i dizajnuar pėr tė vėshtruar njė pjesė fikse tė qiellit, duke pėrcjellė rreth 150,000 yje. Teleskopi ėshtė mjaftė i ndjeshėm sa tė vėrej kalimin e planetėve para yjeve amė, kalim ky i cili nė masė minimale ndikon nivelin e dritės qė vjen nga ylli.

Kur Kepler tė vėrej kėto ndryshime tė vogla nė dritėn e yjeve, ekzistencėn e planetėve pastaj e verifikojnė dhe konfirmojnė teleskopėt tjerė nė orbitė dhe ata tokėsorė.
avatar
Dyli KL

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi