Forca e ndėrdijes

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 18.12.11 11:22

Tė liruarit e veprimit kinetik tė ndėrdijes

Miku im,psikolog me prefesion,mė ėshtė ankuar nga sėmundja e mushkėrive.Analizat dhe incizimi rentgenologjik treguan prezencėn e tuberkulozit nė njėrėn anė tė mushkėrive.Ka vendosur qė pėr ēdo mbrėmje,para fjetjes,me zė tė lehtė dhe tė vendosur t’i pėrsėrisė fjalėt: “Secila qelizė,secila nerv, secila pjesė e principit univerzal tė pėrsosur.Trupit tim tė tėrė i kthehet harmonia dhe shėndeti i pėrsosur.”

Fjalėt,ndoshta,nuk janė cituar me precizitet tė plotė,por thelbi i tyre ėshtė i saktė.Miku im plotėsisht u shėrua pėr mė pak se njė muaj. Incizimi rentgenologjik nuk tregoi kurrfarė gjurme tė sėmundjes.

Dėshirova tė njoftohem me metoden e tij dhe e pyeta pėrse fjalėt i pėrsėriste mu para fjetjes.Ja,se si mu pėrgjigj: “Veprimi kinetik i ndėrdijes vazhdohet edhe gjatė fjetjes.Prandaj,ėshtė e nevojshme tė punėsohet ndėrdija edhe gjatė kohės sė gjumit.” Pėrgjigjja mu duk tejet e menēur.Gjatė gjithė kėsaj, derisa mendonte pėr harmoninė dhe pėr pėrtėrirjen e shėndetit,sėmundjen e vet asnjėherė nuk e emėrtoi.

Nė lidhje me kėtė,e shoh si shumė tė rėndėsishme se rreth problemit a sėmundjes asnjėherė tė mos flitni me tė tjerėt,si dhe mos e sillni ndėrmend e as mos e emėrtoni saktėsisht.Sėmundja i thithė lėngjet e veta pikėrisht nga kujdesi qė ia kushtoni dhe nga frika qė prej saj ndjeni.Bėhuni si psikologu i cekur – kirurg i shpirtit tuaj! Largojeni brengėn tuaj mu sikur se degėn e therė e tė panevojshme!

Po qe se pandėrprerė i kthehni dhimbjes suaj, e ndaloni vepimin kinetik tė ndėrdijes,gjegjėsisht e ndaloni fuqinė dhe energjinė e saj shėruese.Plotėsojeni shpirtin tuaj me tė vėrteta tė mėdha jetėsore dhe nisuni kah ndriēueshmėria!


DISA KĖSHILLA TĖ PĖRMBLEDHURA

- Konstattoni se ē’ėshtė ajo qė ju sjellė shėrimin.Duhet pasur ndėrmend se udhėzimet e drejta qė ia jepni ndėrdijes do t’ju shpien kah shėrimi.

- Paramendojeni qėllimin dhe pėrpiquni qė ta ndjeni si tė vėrtetė! Kėmbėngulni nė kėtė dhe rezultati nuk do t’ju mungojė.

- Pėrcaktojeni natyrėn e vėrtetė tė besimit!Mbani mend se besimi ėshtė mendimi i krijuar nė mendje;njeriu bėn vetėm atė qė e krijon nė mendjen e tij.

- Nuk duhet menduar nė sėmundje dhe nė atė qė ju sjellė dėm. Besoni nė shėndet tė pėrsosur, nė pėrparim,nė paqe,nė pasuri!

- Mendimet bujare,me tė cilat e vėrshoni mendjen tuaj,do tė bėhen vepra tė tilla siē i mendoni.

- Pėrdoreni fuqinė e terapisė lutėse nė jetėn tuaj! Zgjidheni planin pėrkatės,idenė, pėrfytyrimin!Mentalisht dhe emocionalisht bėhuni me kėtė ide dhe,po i qėndruat besnik qėndrimit tė tillė,lutja do t’ju pranohet.

- Gjithnjė duhet pasur ndėrmend se fuqinė shėruese mund ta pėrvetėsoni vetėm me ndihmėn e besimit e assesi ndryshe,qė do tė thotė duke njohur mėnyrėn e veprimit tė mendjes suaj tė vetėdijshme dhe ndėrdijshme.Besimi vjen vetėm pas tė kuptuarit.

- Besimi i parezervė do tė thotė se deri te shėrimi arrihet edhe pa tė kuptuarit e fuqive tė pseudomjekėve.

- Mėsohuni tė luteni edhe pėr ata qė i doni e qė janė tė sėmurė. Futeni qetėsinė nė shpirt! Pastaj idetė e shėndetit,tė vitalitetit dhe tė pėrsosshmėrisė,me ndihmėn e mendjes subjektive univerzale,do tė fillojnė tė veprojnė nė ndėrdijen e mė tė dashurve tuaj.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 18.12.11 19:40

TEKNIKAT PRAKTIKE SHĖRUESE

Inxhinieri i njeh teknikat dhe veprimet e ndėrtimit tė urės a tė konstruksionit tė makinės. Mendja e njeriut,njėlloj sikurse inxhinieri, sundon, kontrollon dhe drejton jetėn e njeriut.

Me rastin e ndėrtimit tė ndonjė ure tė madhe,konstruktori kryesor me kuptueshmėri i pėrfishet principeve matematikore ku bazohen ndėrtesa. Pas kėsaj pėrfytyrohet ura ideale matanė gjirit a lumit tė dhėnė. Hapi i tretė ėshtė pėrdorimi i metodave tė provuara dhe tė vėrtetuara,pas sė cilave ura merr formė tė vet dhe njerėzit fillojnė ta shfrytėzojnė.

Ngjashėm me kėtė,elzistojnė teknika dhe metoda qė plotėsojnė secilėn lutje.Po qe se ndonjė lutje ėshtė i plotėsuar,atėherė patjetėr duhet ekzistuar mėnyra se si ka ndodhur kjo,sepse asgjė nuk ngjan rastėsisht.Jemi duke jetuar nė botėn e ligjit dhe tė rregullit.Nė kėtė kapitull do tė njehini me teknikat praktike tė ringjalljes dhe tė pasurimit tė jetės suaj shpirtėrore. Lutja,gjegjėsisht dėshira,nuk guzon t’i ngjajė balonit tė mbushur me ajėr, i cili nė mėnyrė tė pakuptimtė qėndron pezull, duke e bartur era. Secila dėshirė,secila lutje doemos duhet pasur qėllimin e vet dhe kjo patjetėr duhet t’ju sjellė ndonjė pėrparim nė jetėn tuaj.

Duke analizuar lutjen,do tė zbulojmė se ka shumė aspekte tė ndryshme tė tė ofruarit tė kėsaj gjėje. Ky libėr nuk merret me lutje formale a me rituale qė pėrdoren nė rastin e kryerjs sė shėrbimit fetar.Kėtė fenomen ua lėmė atyre qė merren me studimin e religjionit si shfaqje grupore. Neve na interesojnė metodat e lutjes individuale qė pėrdoren nė jetėn e pėrditshme dhe atė si ndihmė vetes dhe tė tjerėve.

Lutja paraqet idenė e formuar tė njė gjėje qė dėshirojmė ta realizojmė. Ajo ėshtė dėshirė e sinqetė e shpirtit tė njeriut.Kėshtu qė,secila dėshirė njėherėsh ėshtė edhe lutje.Deri te paraqitja e saj vjen ne bazė tė nevojave mė tė thella tė njeriut dhe ajo i zbulon synimet deri atėherė tė fshehura.

Teknika e mospėrfilljes

Qėllimi i kėsaj teknike ėshtė nxitja e ndrėdijes pėr tė marrė pėrsipėr kėrkesėn me atė formė qė jep vetėdija.Teknika e mospėrfilljes mė sė miri pėrdoret nė gjendje tė kotjes.Duke menduar se thellė nė vete posedoni inteligjencė dhe fuqi tė paskajshme,qetė pėrkujtojeni atė qė dėshironi t’ju realizohet, pastaj lehtas,gjithashtu nė mendime, barteni deri nė fazėn e pjekurisė.Nė tė vėrtetė,veproni sikurse ajo vashėza qė ishte ftohur thellė dhe e cila pandėrprerė dhe me bindje pėrsėriste: “Tash mė nuk kam dhimbje,po mė kalon”. Sėmundja vėrtet i kishte kaluar pas vetėm disa orėsh.Kėtė teknikė pėrdoreni me bindje tė plotė!

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 19.12.11 9:14

Ndėrdija e pranon planin e ofruar

Kur ndėrtoni shtėpi,gjithmonė doni qė punėtorėt rreptėsisht t’i pėrmbahen planit arkitektonik. I kujtoni kujdes materialit dhe e zgjedhni atė sipasė kėrkesės suaj.Mirėpo,ē’ndodh me shtėpinė e shpirtit dhe me planin tuaj shpirtėror pėr lumturi e pėr begati?

Tė gjitha pėrvojat tuaja,tė gjitha pėrjetimet tuaja,ēdo gjė qė nė ēfarėdo mėnyre hyn nė jetėn tuaj varet prej natyrės sė materialit qė e pėrdorni pėr ndėrtim tė shtėpisė shpirtėrore.

Po qe se plani juaj ėshtė plotėsuar me forma shpirtėrore tė frikės,tė brengės,tė vėshtrisive,si dhe po qe se jeni nė dyshim cinik dhe kritik struktura e materialit e materialit shpirtėror qė e futni nė mendjen tuaj do tė vijė nė shprehje nė formė tė brengave tė reja,tė ngarkesės psikike dhe zė shtrėngimeve tė tė gjitha llojeve.

Ndėrtimi i menēurisė sė vetvetes paraqet veprim kyē dhe mė tė lartpėrshkruar njerėzor.Secili prej nesh nė secilin moment e ndėrton shtėpinė e vet shpirtėrore,gjatė sė cilės mendimet dhe pėrfytyrimet paraqesin planin sipas tė cilit ngriten muret e saj.

Nga ora nė orė,nga momenti nė moment,mendimet,idetė,besimet dhe skenat qė i paramendoni nė studion e fshehur tė mendjes suaj e ndėrtojnė shėndetin,suksesin dhe lumturinė tuaj,por edhe tė tėrat qė gjenden nė tė kundėrtėn e tyre.

Godina,pėr tė cilin flasim,ėshtė personaliteti i njeriut – indentiteti i tij,jeta e tėrė dhe e vetme e tij nė tokė.Prandaj,krijoni plan tė ri,krijoni paqe,harmoni,gėzim dhe disponim tė mirė! Futeni nė ndėrdije planin tuaj tė ndryshuar,i cili do t’ju realizohet me pėrpikėri.

Lutja si shkencė dhe si aftėsi

Fjala “shkencė” na tregon diturinė e rregulluar e tė sistematizuar.Nė kuptim tė tillė duhet pasur ndėrmend shkencėn dhe aftėsinė e lutjes qė merren si me pricipet themelore tė jetės,ashtu edhe me teknikat dhe veprimet e saj.

Me ndihmln e tyre kėto principe arrijnė tė shprehen nė jetėn e secilit individ qė i pėrdor ato me besnikėri. Aftėsia i pėrfshin teknikat dhe veprimet,ndėrsa shkenca,e cila qėndron prapa tyre,paraqet pėrgjigjen e caktuar saktėsisht tė mendjes krijuese ndaj pėrfytyrimit a tė menduarit.

”Lypnu e do t’ju jepet,kėrkoni dhe do tė gjeni,trokitini e do t’ju ēelet(hapet)!”(Mateu,7:7)

Bibla thotė se do tė fitoni ēdo gjė qė keni kėrkuar;do t’ju ēelen dyert ku do tė trokitni,si dhe do ta gjeni atė qė keni kėrkuar.

Kjo nėnkupton tė ekzistuarit e ligjeve tė caktuara mendore dhe shpirtėrore. Tė menduarit e vetėdijshėm gjithnjė merr pėrgjigje tė pėrnjėhershme nga inteligjenca e paskajshme e vendosur nė ndėrdije.

Po qe se lypni bukė,nuk do t’ju jepet gur.Mirėpo, po deshėt t’ju jepet ajo qė lypni,domosdo duhet ta lypni me besim.Mendja,sipas natyrės sė vet, niset prej abstraktes kah konkretja. Pra,po qe se sė pari nuk lind mendimi,mendja nuk do tė mund tė lėviz,sepse nuk do tė ketė udhėrrėfyes.

Me njė fjalė tė tjera,lutja si akt mendor patjetėr dhe pa mungesė sė pari duhet tė pėrvetėsohet si pėrfytyrim,para se fuqia e aftė e ndėrdijes tė fillojė tė veprojė sipas saj.Mendja domosdo duhet tė arrijė nė gjendjen pėrvetėsimi,d.m.th.nė gjendje tė pajtueshmėrisė absolute dhe tė pakundėrshtuar.

Qėllimi i pėrshkruar mendor do tė duhej tė ishte i pėrcjellė me ndjenja luturie dhe ēlodhjeje,pasi qė ka gjasa tė realizimit tė dėshirės sė paramenduar.Bazėn kryesore tė lutjes si shkencė dhe si aftėsi e paraqet njohuria dhe bindja se lėvizja e vetėdijes d otė hasė nė reaksion gjegjės tė ndėrdijes,tė pasjisur me menēuri dhe me forcė tė paskajshme.Po qe se i pėrmbahemi veprimit tė cekur,lutjet tuaja gjithmonė do tė jenė tė pranuara dhe tė plotėsuara.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 19.12.11 12:47

Teknika e pėrfytyrimit

Metoda mė e lehtė dhe mė bindėse e krijimit tė idesė ėshtė pėrfytyrimi i saj.Syri i thjeshtė mund tė shohė vetėm atė qė tashmė ekziston nė botėn e jashtme.Ngjashėm me kėtė ēdo gjė ėshtė e mundur tė pėrfytyrohet,nė fakt ajo ekziston nė botėn e padukshme tė sė njėjtės mendje.Ēdo pėrfytyrimi ėshtė thelbi i asaj nė ēka shpreson njeriu,si dhe provė e ekzistimit tė gjėsendeve qė nuk mund tė shihen.

Ajo qė lind nė imagjinatė ėshtė po aq reale sa edhe cilado pjesė e trupit.Ideja dhe paramendimi janė pėrfytyrime tė vėrteta e konkretet,tė cilat,si tė tilla,do tė paraqiten edhe nė botėn objektive, po qe se njeriu qė i ka krijuar u pėrmbahet me besnikėri proceseve tė veta mendore.

Procesi i tė menduarit krijon pėrshtypjen afatgjate,ndėrsa kėto,nga ana e vet,pas njė kohe tė caktuar marrin formė tė sendeve – pra, shndėrrohen nė fakte a nė pėrvoja tė jetės sė pėrditshme. Ndėrtuesi e parafytyron tipin e godinės si tė pėrfunduar ,pikėrisht tė atillė ēfarė e dėshiron.Pėrfytyrimet dhe procesi i tė menduarit paraqesin mostrėn nga e cila lind ndėrtesa: e bukur a e shėmtuar,e lartė a pėrdhese.

Pėrfytyrimi i ndėrtuesit projektohet nė letėr.Ndėrmarrėsi siguron materialin e nevojshėm dhe fillon tė ngritet.Nė mbarim ajo merr formėn qė plotėsisht i pėrgjigjet modelit mendor tė arkitektit.

Gjithnjė veproj sipas teknikės sė parafytyrimit,para se tė dal nė foltoren publike.Sė pari,e qetėsoj mendjen time,pėr tė qenė nė gjendje qė ndėrdijes t’ia paraqes mendimet dhe pėrfytyrimet.Pastaj e paramendoj sallėn dhe ulėset ku janė ulur meshkujt dhe femrat,tė frymėzuara dhe tė arsimuara nga fuqia e paskajshme shėruese.I shoh se si shndėrrisin,se si janė tė lumtur dhe tė lirė.

Pra,pasi ta kem vendosur thellė ideėn nė mendje,qetė e shndėrroj nė pėrfytyrim.Gjatė kėsaj i paramendoj njerėzit duke thėnė:
“U shėrova;ndjehem pėr mrekulli;papritmas mu zhdukėn kokėēarjet; u transformova.” Pamjen e tillė e mbaj nė mendje sė paku 10 minuta, duke ditur dhe duke ndjerė se shpirtin dhe trupin e secilit nė sallė plotėsisht ua pėrshkojnė; dashuria, tėrėsia, bukuria dhe pėrsosshmėria.

Vetėdija mė ėshtė pėrfshirė me pamjen e pėrshkruar deri nė atė masė sa qė me tė vėrtetė i ndjej zėrat e tė pranishmėve qė flasin pėr shėrim e pėr lumturi.Prandaj mu nė kėtė moment e largoj pėrfytyrimin e tillė dhe dal nė foltore.Gati pėr ēdo rast dikush mė ndal dhe mė thotė se lutjet i janė pranuar dhe plotėsuar.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 19.12.11 18:11

Medota e filmit mendor

Kinezėt thonė: “Shfaqja vlen sa njė mijė fjalė”. Babai i psikologjisė amerikane,Viliam Xhejms, thekson faktin se ndėrdija tenron ta materializojė secilėn shfaqej tė krijuar nė vetė dije dhe tė bazuar nė besim.

Para shumė vitesh,nė disa shtete tė perendimit,qėndror pata ligjėrata.I lodhur nga udhėtimet,mė lindi dėshira tė kem vendstrehim tė pėrhershėm,nė mėnyrė qė tė jem nė gjendje t’u ndihmojė atyre qė kishin nevojė.Udhėtimet vazhdimisht mė ēonin dikah,por dėshira nuk mė largohej.Njė mbrėmje, nė hotel tė shtetit Uashington,u shtriva pėr t’u ēlodhur.

Vėmendjen e lirova nga tė gjitha ndikimet e jashtme dhe qetė e me pasivitet paramendova se i drejtohem turmės sė madhe me kėto fjalė: “Jam shumė i kėnaqur qė gjendem me ju;jam lutur pėr njė ēast tė tillė ideal”.Nė mendje- nė vetėdije e shihja publikun e paramenduar dhe e ndjeja atė plotėsisht si tė vėrtetė.E luaja rolin e aktorit nė dramatizimin e filmit mendor dhe ndjeja kėnaqėsi tė madhe qė e kisha lutur mu njė shfaqje tė tillė nė ndėrdijen time,sepse isha i bindur se ajo,nė mėnyrė tė vet,edhe do tė ma realizojė atė.Me tė zgjuar,mė kishte kapluar njė ndjenjė e fortė e qetėsisė dhe e kėnaqėsisė.Ndėrsa,pas ca ditėsh,mora njė telegram me anė tė tė cilit mė thirrnin pėr ta udhėhequr njė organizatė nė perendimin qėndror.Thirrjen e pranova dhe nė mesin e ri,me kėnaqėsi tė veqantė,jetova disa vjet.

Metoda e pėrsghkruar shumėkush e njeh dhe e pranon,duke quajtur atė si “metodė tė filmit mendor”.Nga letrat e shumta tė dėgjuesve tė emisioneve tė mia nė radio,mėsoj se me ndihmėn e kėaj teknike arrihen rezultatet tė mrekullueshme nė ratse tė shitjes sė pasurive tė patundshme. Prandaj,u propozoj tė gjithėve qė vendosin tė shesin shtėpinė a tokėn,sė pari nė mendime tė kėnaqen me ēmimin qė e kėrkojnė nga blerėsit e mundshėm. Pastaj,nga inteligjenca e paskajshme, do tė duhej tė kėrkojnė blerėsin qė vėrtetė dėshiron ta blejė atė qė i ofrohet dhe se ai pasurinė e tyre tė deritashme do ta vazhdojė ta ruaj e ta zhvillojė.

Mė tej ēlodhjen plotėsisht dhe bien nė gjysėmfjetje,qė ēdo ngarkes psikike e minimizon.Nė fund, le ta paramendojnė veten duke mbajtur shumėn e parave nė dorė,le tė kėnaqen me to dhe le tė bien nė gjumė tė thellė,duke ndjerė tėrė filmin e luajtur mendor si tė vėrtetė dhe si tė natyrshėm.Pėrfytyrimi i bazuar me siguri do ta jep rezultatin e pritur.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 20.12.11 11:32

Tekanika e Boduenit

Sharl Bodueni ka qenė profesor nė Institutin e Rusosė nė Francė.Ai gjithashtu ka qenė edhe psikoterapeut i shkėlqyeshėm dhe kryesuesi i grupit hulumtues nė Shkollėn e Re Shėruese tė Nasit.

Qė nga viti 1910 mendonte se idetė nė ndėrdije mė sė miri mund tė futen nė gjendje tė tė koturit, kurse tė gjitha vėshtirėsiė trupore dhe mendore pakėsohen deri nė masėn mė tė ulėt.

Ja modeli i tij: “Mėnyra mė e lehtė qė tė arrihet kjo (d.m.th. qė ndėrdija tė pėrshshkohet nga mendimi gjejgjės) ėshtė se ideja si objekt i sugjestionit tė pėrmblidhet nė formė sa mė tė dendur, nė fjali sa mė tė shkurta,nė mėnyrė qė mbahen lehtė e pastaj pandėrprerė tė pėrsėriten si ninullė”.
Para ca vitesh,njė e njohur e re imja ishte e zhytur nė procesin gjyqėsor familjar tė trashigimisė,i cili zgjati shumė dhe i solli mjaftė shqetėsime.

Bashkėshorti ia kishte lėnė tėrė pasurinė,por fėmijėt e tij nga martesa e parė luftonin me hidhėrim pėr asgjėsuar testamentin. Pasi qė,nė njėfarė mėnyre, kishte dėgjuar pėr teknikėn e Boduenit,ja se ē’kishte bėrė: Ishte shtrirė nė shtartė pėr t’u ēlodhur. Kishte rėnė nė gjendje tė tė koturit.I kishte pėrmbledhur dėshirat e veta nė njė fjali pėrej gjithsej gjashtė fjalėsh qė lehtė mbahen nė mend: “Tėrėsia ka pėrfunduar sipas rendit qiellor” .

Kjo fjali pėr te do tė thoshte se intelegjenca e paskajshme qė vepron pėrmes ndėrdijes sė saj do ta zgjidhė problemin nė pajtim me procesin e harmonisė dhe tė pėrsoshmėrisė.Veprimin i njėjtė e pėrsėriste afro dhjetė herė nė mbrėmje.E vendosur dhe me bindje tė thellė ia pėrsėriste ndėrdijes sė vet se “tėrėsia ka pėrfunduar sipas rendit qiellor” dhe vazhdonte tė flinte normalisht.

Ditėn e njėmbėdhjetė ajo ishte zgjuar me ndjenjėn e mirėqenis dhe e bindur se ĒDO GJĖ VĖRTET KA PĖRFUNDUAR.Tė njėjtėn ditė e kishte thirrur avokati dhe e kishte lajmėruar se paditėsit ishin tė gatshėm pėr ndarje jashtėgjyqėsore. Me arritje e marrėveshjes, kokėēarjet e saj kishin pėrfunduar.

Tekinka e gjumit

Siē u tha edhe mė lartė,duke u kotur tė gjitha brengat pakėsohen deri nė masėn mė tė ulėt.Nė tė vėrtetė,nė gjendje tė fjetur vetėdija gati humbė,ndėrsa mu para gjumit dhe mjenjėherė pas gjumit ndėrdija fiton fuqi mė tė madhe.Atėherė plotėsisht zhduken mendimet negative qė tentojnė ta asgjėsojnė dėshirėn,si dhe ta pengojnė ndėrdijen gjatė pranimit tė saj.

Tė supozojmė se dėshironi ta zhdukni ndonjė shprehi tė keqe.Merreni pozitė tė pėrshtatshme, ēlodhuni dhe qetėsohuni! Kotuni dhe lehtė filloni tė pėrsėritni sikur doni tė flini: “U lirova nga ajo shprehi.Trupin tim e kaploi harmonia dhe qetėsia” .

E pėrsėritni kėtė fjali lehtas,rreth dhjetė minuta: nė mbrėmje,para gjumit; si dhe nė mėngjes,pas zgjimit.Pas ēdo pėrsėritjeje vlera emocionale e qėndrimit tuaj mendor rritet.Po qe se nė,pėrditshmėri vini nė situatė t’i ktheheni shprehisė sė keqe, pėrsėritjani vetes fjalin e cekur.Po iu pėrmbajtėt medotės sė pėrshkruar,ndėrdija do ta pranoj idenė e sugjeruar dhe t’ju pasojė rezultati i pritur.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 20.12.11 19:25

Teknika e tė shprehurit tė mirėnjohjes

Nė Bibėl,Pali na kėshillon qė kėrkesat tona t’i nxjerrim nė dritėn e ditės duke lavdėruar Zotin dhe duke iu falenderuar Atij.Kjo metodė e thjeshtė e lutjes ndonjėherė sjell rezultate tė jashtėzakonshme.

Zemra mirėnjohėse ėshtė gjithnjė e afėrt me fuqitė krijuese tė gjithėsisė, tė cilat,nė pajtim me ligjin kozmik tė aksionit dhe tė reaksionit, e furnizojnė at ė me sasi tė nevojshme tė enregjisė pozitive.

Pėr shembull,i ati i premton tė birit se pėr diplomim do t’i blej automobil.Djaloshi ende nuk e ka marrė automobilin,mirėpo ėshtė tejet i lumtur dhe mirėnjohės; ėshtė njėlloj i gėzuar sikurse ta kishte pranuar tash dhuratėn.Ai ėshtė i bindur se babai do ta mbaj premtimin, kėshtu qė edhe pse objektivisht dhuratėn s’e ka pranuar, atė pėrshkon ndjenja e mirėnjohėse.Nė ė vėrtetė,dhuratėn e ka marrė, por vetėm nė mendime.

Do t’ju pėrshkruaj mėnyrėn e pėrdorimit tė teknikės sė zotit Brouk me tė cilėn ai arriti rezultate tė jashtėzakonshme.Me njė rast i kishte thėnė vetes: “Faturat e papaguara po mė grumbullohen.Kam mbetur pa punė.Kam tre fėmijė,ndėrsa nė anėn tjetėr nuk kam asnjė para nė xhirollogari.Ē’tė bėj?”

Pas kėsaj si rregullisht,nė mėngjes dhe nė mbrėmje,plot tri javė,i pėrsėriste fjalėt: “Tė falėndeohem ty,o Zot,pėr pasurinė qė kam!” .Gjatė kėsaj ai gjithmonė ndjehej i ēlodhur,i qetė dhe i mbėshetej ndjenjės sė mirėnjohjes sė thellė.Paramendonte se i drejtohej inteligjencės sė paskajshme tė brendėsisė sė vet,i vetėdijshėm se kėtė fuqi krijuese nuk mund ta shihte.Nė tė vėrtetė,ai shihte me ndihmėn e syrit tė vet mendor,me ndihmėn e ndjenjave,dėshirave dhe synimeve tė veta.

Mendimi i lindur nė mendjen e tij paraqet esencėn e pasurisė si tė tillė,tė pangarkuar me parakushte. Duke pėrsėritur pandėrprerė fjalin “Tė falėndeohem ty,o Zot,pėr pasurinė qė kam!” ai ngriti zemrėn.Dhe mendjen e vet deri nė shkallėn e pėrvetėsimit tė esencės.Sa herė qė mendimet ia kaplonte frika,varfėria,mjerimi dhe brenga i pėrsėriste fjalėt e njėjta.E dinte mirė se,po e mbajti me ēdokusht qėndrimin e mirėnjohjes,mendja e tij thjesht do tė fillojė tė veprojė nė pajtim me idenė e pasurisė.

Ashtu edhe ndodhi.Pas njė kohe tė caktuar dhe pas njė varg pėrsėritjesh tė njėpasnjėshme tė lutjeve tė pėrshkruara, z.Brouk, rastėsisht,pas njėzet vjetėsh e takoi punėdhėnėsin e vet tė dikurshėm, i cili i kishte ofruar punė tė jashtėzakonshme.Ai po ashtu i kishte dhėnė hua 500 dollarė. Sot z. Brouk ėshtė nėnkryetari i njė kompanie tė madhe.Para ca kohėsh mė tha: “Kurrė nuk do ta harroj ēudinė qė na e solli thėnia: “Tė falendrohem ty,o Zot,pėr pasurin qė kam!”

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 21.12.11 11:13

Metoda e pohimit pozitiv

Efektin qė te njeriu do ta arrijė ndonjė pohim pozitiv,kryesisht varet nga tė kuptuarit e tij tė vėrtetėsisė dhe tė domethėnies sė qėndrimit se:“Gjatė lutjes nuk ka efekt pėrsėritja e thatė.” Pra, forca e pohimit qėndron nė pėrdorimin e menēur tė thelbit tė tij. Ja shembulli qė mė sė miri do ta sqarojė kėtė.Duke pasur pėr detyrė t’i mbledhė sa bėjnė tre plus tre,nėxėnėsi nė tabelė e shėnon shtatshin. Mėsuesi,me rregulla matematikore,konstaton se tre plus tre bėjnė gjashtė.Sipas pohimit tė tij nxėnėsi e ndryshon edhe llogaritjen e vte nė tabelė. Duhet pasur ndėrmend se nuk e bėri pohimi i mėsuesit qė tre plus tre bėjnė gjashtė,sepse kjo ėshtė aksiomė matematikore.

Pra,aksioma matematikore ėshtė ajo qė e shtyri nxėnėsin ta ndryshojė rezultatin.Ngjashėm me kėtė,nuk ėshtė normale tė jesh i sėmurė,normale ėshtė tė jesh i shėndoshė.Shėndeti ėshtė vėrteta e qenies suaj. Po u paraqitet me pohim pozitiv tė shėndetit tuaj, tė harmonisė dhe tė qetėsisė,si dhe po e kuptuat se kjo ka tė bėjė me principet univerzale tė qenies suaj,plotėsisht do t’i ndryshoni pikėpamjet negative tė ndėrdijes suaj.

Rezultati i paraqitjes me pohim pozitiv gjatė veprimit tė lutjeve varet nga pranimi i principeve jetėsore si tė tilla.Sepse,duhet ditur se ekziston principi i saktėsisė matematikore, por jo edhe ai i gabimit; ekziston principi i realitetit,por jo edhe ai i pandershmėrisė; ekziston principi i dijes,por jo edhe ai i mėrzisė; ekziston principi i pajtimit,por jo edhe ai i mospajtimit; ekziston principi i shėndetit tė mirė,por jo ai i sėmundjes; ekziston principi i pasurisė,por jo edhe ai i varfėrisė.

Shkrimtari,duke punuar me tė motrėn,e cila duhet t’i nėnshtrohej operacionit tė nxerrjes sė gurit nga tėmbėli,e ka pėrdorur principin e pohimit pozitiv.Diagnoza ėshtė konstatuar nė bazė tė analizės sė gjakut dhe nė bazė tė incizimeve rentgenologjike. E motra i ndodhej nė Angli,gati 10mijė kilometra larg meje.Mė kishte porositur qė tė lutesha pėr te.Kėshtu edhe veprova,sespe principi mendor nuk e njeh as ndasinė kohore e s atė hapėsinore.Intelegjenca e paskajshme me tėrėsinė e vet njėherėsh ėshtė e pranishme nė ēdo pikė.Nga mendja ime i pata eliminuar tė gjitha mendimet nė lidhje me simptomat e sėmundjes sė motrės a tė gjendjes sė saj trupore.

Lutja pėrbėhej nga pohimi pozitiv vijues: “Kjo lutje i kushtohet motrės sime Katarinės.Ajo ėshtė e ēlodhur,e pushuar,e drejtpeshuar,e heshtur dhe e matur.Menēuria shėruese e ndėrdijes sė saj,qė ia ka krijuar trupin,tash i rreket transformimit tė secilės qelizė,tė secilit nerv,tė secilit ind,tė secilit muskul dhe tė secilit asht tė qenies sė saj,nė pajtim me modelin e pėrsosur tė tė gjitha organeve tė nendosura nė ndėrdijen e saj.Heshtazi dhe nė mėnyrė tė qetė,tė gjitha ērregullimet nga ndėrdija e saj zhduken dhe treten pėrgjithmonė,ndėrsa vitaliteti,tėrėsia dhe bukuria e tė jetuarit, ngadal, e plotėsojnė secilin atom tė qenies sė saj.Katarina qėndron e hapur para rrymave shėruese.Ato porsi lumė rrjedhin nėpėr te,duke ia kthyer shėndetin,harmoniė dheqetėsinė.Oqeani i pafund i dashurisė dhe i qetėsisė i asgjėsoi tė gjitha ērregullimet dhe shfaqjet e pakėndshme.Katarina ėshtė shėruar”.

Vargun e cekur tė pohimeve e thoja disa herė nė ditė.Pas dyjavėsh, analizat qė iu kishte nėnshtruar motra ime treguan shėrimi tė pabesueshėm, madje edhe incizimi rentgenologjik ishte negativ.

Tė pohosh do tė thotė tė thuash se punėt qėndrojnė kėshtu e kėshtu. Po qe se mbani qėndrim mendor ndaj gjendjes qė me anė tė pohimit e shprehni,pavarėsisht nga faktet dhe nga provat se e vėrteta ėshtė krejtėsisht ndryshe,lutja do t’ju pranohet dhe t’ju plotėsohet. Mendimi vetėm mund tė pohojė,sepse,madje edhe nė rastse kundėrshtoni,ju nė tė vėrtetė pohoni se ekziston ajo qė e kundėrshtoni.

Tė pėrsėriturit e pohimit pozitiv,krahas kuptueshmėrisė sė arsyjes pėr ē’shkak ajo pranohet,e shtyn vetėdijen qė ta pranojė pohimin si plotėsisht tė vėrtetė.Prandaj,pandėrprerė pėrsėritini tė vėrtetat jetėsore, pėrderisa ndrėdija juaj tė mos ketė filluar tė reagojė nė mėnyrė tė detyruar.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 21.12.11 17:27

Metoda e dokumentimit tė argumentuar

Kjo metodė ėshtė pikėrisht e kėtillė sikurse edhe quhet.Ajo bazohet nė tė vepruar.Autori i saj ėshtė Fineas Parkust Kvimbi,nga shteti i Mejnit.Dr.Kvimbi, themelues i lėvizjes sė shėrimit shpirtėror dhe mendor, ka jetuar dhe ka punuar para afro 100 vjetėsh.Librin e Horaci Dreserit me titull “DORĖSHKRIMI I KVIMBIT” ,botuar nė vitin 1921,mund ta gjeni pothuajse nė secilėn biblotekė amerikane.Ai pėrmban njė vargė citatesh tė gazetave kushtuar rezultateve tė shumta e tė pabesueshme tė shėrimit tė tė sėmurėve me ndihmėn e metodės lutėse. Dr.Kvimbi, mandje dukshėm ka pasur mė shumė suksese se sa Jezusi,duke pasur parasysh faktet e cekura nė Bibėl.

Shkurt,metoda e dokumentimit tė argumendtuar,sipas Kvimbit, bazohet nė bindjen shpirtėrore. Qėllimi kryesor ėshtė qė pacientin (por edhe vetveten ) ta bindini se sėmundja ėshtė pasojė e besimit tė rrejshėm,e frikės sė pakuptimit dhe e pikėpamjeve negative tė menduarit qė janė futur nė ndėrdije. Sė pari duhet pastruar njohuritė tuaja mendore,ndėrsa pastaj duhet bindur tė sėmurin se brenga ėshtė shkaktuar nga tė shprehurit trupor tė ērregullimit tė pikėpamjeve mendore.Me fjalė tė tjera, besimi i gabuara nė fuqitė dhe nė shkaqet e jashtme shfaqet si sėmundje dhe mund tė ndryshohet me ndėrrimin e pikėpamjes sė cekur mendore.

Mė me rėndėsi ėshtė qė t’i sqarohet tė sėmurit se shėrimi i tij bazohet nė tė ndryshuarit e besimit. Gjithashtu,ėshtė e nevojshme tė ceket se ndėrdija e krijon trupin dhe organet e tij,prandaj ajo e di mirė se si t’i shėrojė ato,ėshtė nė gjendje ta bėjė kėtė dhe mu kėtė ėshtė edhe duke bėrė.Nė gjykatėn e mendjes suaj dokumentojeni se sėmundja ėshtė vetėm hije, tė cilėn mbi trup tė pacientit e gjuan mendja e bazuar nė pėrfytyrim tė ērregulluar dhe tė sėmurė.Pastaj gjurmojini tė gjitha dokumentet tė njohura tė fuqisė shėruese qė i disponon i sėmuri. Mė tej, merrni vendim gjyqėsor nė tė mirė tė pacientit.

Tė sėmurin e lironi me ndihmėn e besimit tė vėrtetė tė kuptueshmėrisė shpirtėrore.Provat mendore dhe shpirtėrore,qė i ofroni nė kėtė rast,janė tė pathyeshme,nė gjithėsi ekziston vetėm njė mendje e pėrbashkėt dhe ēdo gjė me tė vėrtetė njihet si reale.Pra,si e tillė ajo do tė materializohet edhe nė realitet. Veprimi i pėrshkruar paraqet thelbin e metodės sė dokumentimit tė argumentuar,e cila pati pėrdorim tė gjėrė nė preiudhėn ndėrmjet viteve 1849 – 1869.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Elson Precaj prej 21.12.11 21:25

z. Fakiri gjithmon me i miri me keto postime kaq interesante !! faleminderit i nderuar !
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 21.12.11 23:11

Metoda absolute i ngjan terapisė bashkohore me ultrazė

Shumė njerėz tė mbarė botės me sukses tė madh e pėrdorin kėtė metodė tė terapisė lutėse.Personi qė e pėrdor metodėn absolute,sė pari e cek emrin e tė sėmurit.

Pastaj,me zė tė ulėt dhe tė qetė, fillon tė mendojė pėr Zotin,si dhe ka vetitė karakteristke tė tij, siē janė; dhembshmėria, dashuria e paskajshme, inteligjenca e pakufizuar, gjithmundshmėria, menēuria e paskajshme, harmonia absolute, bukuria e papėrshkruar dhe pėrsosshmėria.

Derisa mendon nė kėtė mėnyrė, vetėdija e tij ngritet deri nė gjatėsi tė re valore tė shpirtit dhe, njėkohėsisht,ndjen se si oqeani i paskajshėm i dashurisė sė Zotit veēon gjė qė ėshtė ērregulluar nė trupin e Filan Fistekut,tė cilit i ėshtė kushtuar lutja.Pra, ai ndjen se si e tėrė dashuria dhe e tėrė fuqia e Zotit drejtohen kah ai,duke ia zhdukur tė gjitha problemet dhe vėshtirėsit e tij.

Metoda absoėute mund tė krahasohet me terapinė ultrazėshe, tė cilėn,kohėve tė fundit,mjekėt po e pėrdorin gjithnjė e mė shpesh. Pra,fjala ėshtė pėr aparatin me ultrazė qė dridhet me shpejtėsi shumė tė madhe dhe lėshon valė tingėlluese nė pjesėn e trupit kah e cila drejtohet.

Ato shumė lehtė mund tė kontrollohen,kėshtu qė terapia e tillė arrin rezultate tė dukshme nė thyerjen e shtresave tė gurit gėlqeror arttritik,si dhe i shėron ērregullimet dhe sėmundjet tjera tė shumta.

Valėt elektronike shpirtėrore tė harmonisė,tė shėndetit dhe tė qetėsisė shpirtėrore i krijojmė deri nė atė masė sa qė nėpėrmjet tė menduarit pėr vetitė dhe atributet e Zotit e ngrisin vetėdijen tonė.Kjo teknikė e lutjes gjithashtu,arrin rezultate tė jashtėzakonshme.

“Do tė shkojė mbarė ēkado tė ndėrmarrėsh,udhėn tėnde do ta ndriēojė drita”.(Jobi,22:28)

DISA TĖ VĖRTETA SHKENCORE

- Bėhuni inxhinier i shpritit tuaj dhe gjithnjė pėrdorni teknikat e provuara tė pėrparimit tė jetės suaj.

- Dėshira ėshtė lutje.Parafytyrojani vetes plotėsimin e dėshirės, ndjejeni atė si tė vėrtetė nė mėnyrė qė ta pėrjetoni kėnaqėsisnė e lutjes sė pranuar dhe tė plotėsuar.

- Shpreheni dėshirėn se qėllimit do t’ja arrini nė mėnyrė sa mė tė lehtė – me ndihmėn e padyshmitė tė shkencės mendore.

- Me ndihmėn e mendimeve qė i mendoni nė studion e fshehur tė mendjes suaj do tė ndėrtoni shėndet,sukses dhe lumturi tė pėrsosur.

- Eksperimentoni me vetveten derisa tė bindeni se inteligjenca e paskajshme gjithmonė reagon aty pėr aty nė secilin mendim tė vetėdijshėm.

- Ndjeni gėzim dhe qetėsi shpirtėrore duke parandjerė realizim tė sigurt tė qėllimit tė dėshiruar.Ēdo pėrfytyrim ėshtė esenca e asaj qė dėshironi dhe fakt i tė ekzistuarit tė asaj qė askush nuk e ka parė.

- Pėrfytyrimi vlen sa njė mijė fjalė.Ndėrdija do ta materializojė ēdo shfaqje qė lind nė vetėdije dhe qė ėshtė e bazuar nė besim.

- Largojuni ēdo detyrimi a ngarkese mendore gjatė lutjes!Lejoni qė t’ju kaplojė kotja dhe flini tė bindur se lutja do t’ju plotėsohet!

- Duhet pasur ndėrmend se zemra mirėnjohėse ėshtė nė afėrsi tė thesarit tė gjithėsisė.

- Tė pohosh do tė thotė tė thuash;gjėrat janė kėshtu dhe kėshtu. Po qėndruat tė vendosur nė kėtė qėndrim mendor dhe po e ndjetė atė si tė vėrtetė,edhe pėrkundėr provave tė mundshme nė dobi tė sė kundėrtės, lutja do t’ju plotėsohet.

- Krijoni valė elektronike tė harmonisė,tė shėndetit dhe tė qetėsisė, duke menduar nė bukurinė dhe nė lavdinė e menēurisė sė paskajshme.

- Ēdo gjė qė e ndjeni si tė vėrtetė dhe nė mendje e urdhėroni qė tė plotėsohet,ajo me siguri se do t’ju realizohet.Mendoni pėr harmoni, pėr shėndet tė mirė,pėr qetėsi dhe pėr pasuri.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 22.12.11 10:39

NDĖRDIJA SYNON KAH JETA

Mbi 90% tė jetės mendore tė secilit njeri i takon ndėrdija.Njerėzit qė nuk e shfrytėzojnė kėtė fuqi tė mrekullueshme jetojnė brenda kufijve tejet tė ngushtuar.

Proceset e ndėrdijes janė gjithmonė konstruktive e tė gjitha funksionetė vitale tė tij. Ajo punon 24 orė nė ditė dhe kurrė nuk fle.Gjithnjė pėrpiqet t’i ndalojė tė gjitha ndikimet e dėmshme ndaj njeriut.

Ndėrdija ėshtė nė kontakt tė pėrhershėm me jetėn e amshueshme dhe me menēurinė e paskajshme. Tendecat dhe aksionet e saj gjithmonė janė tė drejtuara ka jeta.Nga ndėrdija burojnė tė gjitha vizionet dhe frymėzimet pėr njė jetė mė tė mirė,mė tė sukseshme dhe mė tė rėndėsishme.

Bindjet mė tė thella tė njeriut nuk i nėnshtrohen rezistencės sė kuptimit,sepse nuk rrjedhin nga vetėdija, po nga thellėsitė e ndėrdijes.Ndėrdija i drejtohet njeriut pėrmes intuitės,impulseve,parandjenjės, paralajmėrimeve,tentimeve instiktit dhe pėrmes ideve.Atė gjithnjė e nxitin pėr t’i zgjuar, pėr t’u rritur pėr t’u zhvilluar,pėr tė pėrparuar,pėr t’u nisur drejt aventurės sė quajtur jetė mė e mirė.

Prirja pėr dashuri dhe gatishmėria istiktive pėr t’u ndihmuar tė afėrmve vjen nga thellėsia e ndėrdijes.Gjatė kohės sė termetit tė madh dhe tė zjarrit nė San Francisko,mė 18 prill tė vitit 1906, p.sh.; invalidė tė shumtė thjesht qenė ngritur dhe patėn bėrė vepra tė unxishme dhe mahitėse. Dėshira e fortė pėr t’i ndihmuar tė afėrmit me ēdo kusht dhe pėr t’i shpėtuar ata kishte hasur nė reagim tė ndėrdijes.

Piktorėt,muzikantėt,poetėt,oratorėt dhe shkrimtarėt e mėdhenj punojė nė lidhje shumė tė ngushtė me ndrėdijen e tyre,e cila i inicion dhe i frymėzon.Robert Luis Stivensoni,p.sh.,mu para se tė binte nė gjumė e urdhėronte ndėrdijen e vet qė tė trillonte tregime tė ndryshme. Kur i zbrazej xhirollogaria nė bankė,ai kishte zakon qė nga ndėrdija tė kėrkonte ndonjė ngatėrresė tė levėrdishme kriminalistike.

Stivensoni thoshte se inteligjenca e fshehur nė thellėsi tė mendjes i rrėfente tregime dhe atė pjesė – pjesė,sikur nė ndonjė film serik. Pra,siē duket,ndėrdija ėshtė nė gjendje tė merret me gjėra pėr tė cilat pjesa e vetėdijshme e mendjes nuk ka njohuri.

Mark Tueni shpeshherė publikisht ka deklaruar se kurrė nė jetėn e vet nuk ka punuar.Tėrė humorin e vet dhe tė gjitha veprat e mėdha letrare i nxirrte nga gurra e pashterrshme e ndėrdijes.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 22.12.11 17:35

Trupi i pasqyron ndodhitė e shpirtit

Tė pėrshkruarit reciprok tė vetėdijes dhe tė ndėrdijes kėrkon pėrshkruarje tė ngjashme tė sistemeve gjegjėse nervore.Sistemi cerebrospinal ėshtė organ i pjesės sė ndėrdijshme mendore.Ky sistem paraqet kanalin pėrmes tė cilit njeriu i pranon vėzhgimet e vetėdijshme tė shqisave tė veta fizike dhe i kontrollon lėvizjet e trupit tė vet.Sistemi cerebrospinal posedon nerva tė caktuara trupore.Ai e ka rolin e bartėsit tė punėve mendore qė kryehen me dėshirė dhe me vetėdije.

Sistemi simpatetik (ngandonjėherė quhet edhe si sistem nervor) pa dėshirėn e vet e ka qendrėn e veprimit nė masėn ganglionike.Ai ėshtė i vendosur nė anėn tjetėr tė stomakut.Quhet pleksusi solar ose mė shumė i njohur si truri i barkut.E ka rolin e transmetuesit tė punėve mendore qė,pa pjesėmarrjen e vetėdijes,i pėrkrah funksionet vitale tė trupit (e kordinon punėn e tyre).

Tė dy sistemet e cekura mund tė veprojnė ndaras ose njėkohėsisht. Tomas Trauardi thotė:”Nervi i quajtur vagus del nga pjesa cerebrale si pjesė e sistemit i cili me dėshirėn dhe me ndihmėn e tij e kontrollon aparatin e tė folurit,pastaj hyn nė koshin e krahėrorit dhe degėzohet nė zemėr dhe nė mushkėri.Sė fundi,kalon nepėr diafragmė,e humb cipėn e jashtme,qė i karakterizon nervat e sistemit dhe indentifikohet me nervat e sistemit simpatetik,duke kryer funksionin e lidhjes ndėrmjet dy sistemeve dhe duke bėrė bashkėdyzimin e njėsuar tė njeriut nė qenie tė vetme fizike.

Ngjashėm me kėtė,pjesėt e ndryshme tė trurit janė tė lidhura me aktivitet objektive,gjegjėsisht me ato subjektive tė mendjes.Thėnė nė pėrgjithėsi,pjesa e pėrparme e trurit u pėrket veprimeve objektive; pjesa e prapme – veprimeve subjektive,ndėrsa pjesa qėndrore e tij pėrmban karakteristika tė tė dyja aktiviteteve.

Thėnė shkurt,tė pėrshkruarit reciprok tė aspektit mendor dhe tė atij fizik mund tė ilustrohen nė kėtė mėnyrė: Vetėdija krijon ide qė prodhon dridhje tė caktuar tė sistemit nervor dhe vepron me dėshirė, Kjo,nga ana e vet,ndikon nė lidhjen e njė lloji dridhjesh rrymore tė ngjashme nė sistemin nervor tė veprimit tė padėshiruar dhe,nė kėtė mėnyrė,e fut idenė nė ndėrdije si nė mesin krijues.Mu kėshtu nga tė menduarit lindin faktet objektive.

Secili mendim tė lindur nė vetėdije dhe tė pranuar si tė vėrtetė,truri e pėrcjell ne plekusin solar – nė trurin e ndėrdijes,ku bėhet trupėsimi i tij,gjegjėsisht ku ai merrr formėn e vet reale – konkretet.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 22.12.11 19:26

Inteligjenca e paskajshme fut brengėn nė trup

Po u morėt pak me sistemin qelizor dhe strukturėn e organeve,siē janė; syri, zemra, veshi, mėlēia, mėshikėza etj., do tė vėreni se secili organ ėshtė i pėrbėrė nga grupe qelizash qė e pėrbėjnė intelegjencėn grupore,sepse funksionojnė nė mėnyrė tė pėrbashkėt dhe janė nė gjendje tė marrin urdhėra dhe t’i kryejnė ato sipas sugjestioneve tė mendjes qėndrore (tė vetėdijes).

Me hulumtimin serioz tė organizmit njė qelizor do tė zbuloni se ē’ėshtė duke u zhvilluar nė tėrė trupin tuaj tė ndėrlikuar.Edhe pse ai nuk ka organe,ofron prova tė mjaftueshme pėr praninė e aksioneve dhe tė reaksioneve mendore qė kryejnė funksione femelore,si tė lėvizurit,tė ushqyerit tė thithurit dhe tė sekretimit.

Pohohet se njėfarė inteligjence e lartė pėrkujdeset pėr trupin e secilit prej nesh,mandje edhe nėse vetė ne plotėsisht e lėmė pas dore. Kjo,sidoqoftė ėshtė e saktė,por problemi qėndron nė faktin se vetėdija me tė pesė shqisat e veta qė reagojnė ndaj ngacmimeve tė jashtme,gjithnjė inkuarohet dhe ndikon negativisht,e cila ēon kah besimi i rrejshėm,kah frika dhe kah tė menduarit sipėrfaqėsor. Po qe se me ndihmėn e kushtėzimit psikologjik dhe emocional nė ndėrdije rrėnjosen thellė; frika,besimi i rrejshėm dhe pikėpamjet mendore nevagtive,vetėdija thjesht ėshtė e detyruar tė veprojė nė pajtim me planin e imponuar negativ tė sjelljes.

Ndėrdija vazhdimisht vepron nė tė mirė tė pėrgjithshme

Qenia subjektive e secilit prej nesh vazhdimisht punon nė tė mirė tė pėrgjithshme,duke vėnė nė pah principin e lindur tė harmonisė qė gjendet prapa ēdo gjėje nė botė.Ndėrdija disponon dėshirė tė veten dhe ajo paraqet realitet tė fortė.Veproni si gjatė ditės,ashtu edhe gjatė natės- e kėrkuam ne apo jo kėtė gjė nga ajo?Ndėrdija ėshtė ndėrtues i trurit tonė,mirėpo njėriu nuk ėshtė nė gjendje ta shikojė,ta ndėgjojė a ta ndjejė kėtė proces ndėrtimor qė zhvillohet nė heshtje tė plotė,jashtė ndikimit tė shqisave tona.Ajo ka jetėn e vet; gjithnjė synon kah harmoni,kah qetėsia shpirtėrore,kah shėndeti i mirė dhe kah rehatia.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 23.12.11 10:43

Si e pengon njeriu veprimin e principit tė lindur tė harmonisė?

Pėr tė menduar ashtu si duhet,nė mėnyrė shkencore,patjetėr duhet ditur tė “vėrtetėn”.Ta dish tė vėrtetėn,do tė thotė tė biesh nė harmoni me inteligjencėn e psakajshme dhe me fuqinė e ndėrdijes. Secili mendim a vepėr qė nga mosdija apo qėllimisht del nga harmonia,sjell vetėm mospajtim,skamje dhe fatkeqėsi.

Shkencėtarėt thonė se secili njeri trupin e vet plotėsisht e pėrtėrin nė ēdo 11 muaj.Pra,secili prej nesh nga aspekti fizik ėshtė 11 muajsh.Po qe se trupit tuaj i shkaktoni dėm,duke ndjellur mendime tė frikės, tė hidhėrimit,tė xhelozisė ose tė mosdisponomit,fajtorė tė vetėm pėr kėtė jeni vetė.

Njeriu ėshtė tėrėsia e mendimeve tė veta.Secili ėshtė i aftė qė tė liroheni nga mendimet dhe, nga shfaqjet negative.Nga errėsira lirohemi me anė tė dritės; nga tė ftohtit – me nxehtėsi; nga mendimet negative – po qe se i zėvėndėsojmė me ato pozitive. Ndiqeni pozitiven,ndėrsa negativija do t’ju zhduke pa lėnė gjurmė.

Pse ėshtė normale tė jesh i shėndosh,vital dhe i fuqishėm?

I posalinduri mesatar ka shėndet tė pėrkryer dhe tė gjitah organet i funksionojnė nė mėnyrė tė pėrsosur.Kjo ėshtė gjendje normale e qenies njerėzore.Secili do tė duhej tė pėrpiqej qė ta ruajė njė gjendje tė tillė.Istikti i vetėruajtjes ėshtė instikt mė i fortė i natyrės dhe paraqet vėrtetėsinė mė tė fuqishme,gjithėprezente e cila vepron pandėrprerė dhe e karakterizon si ēdo qenie tjetėr,ashtu edhe njeriun. Andaj,ėshtė krejtėsisht e qartė se mendimet,idetė dhe besimet e njeriut kanė potencialisht efekt dukshėm mė tė madh po qe se veprojnė nė pajtim me principin jetėsor tė natyrshėm i cili tenton ta mbrojė dhe ta ruajė qenien njerėzore nė tė gjitha lėmenjtė e jetės. Nga kjo rrjedh se ėshtė shumė mė e lehtė dhe mė e sigut tė pėrtėrihen rrethanat normale tė ērregulluara se sa tė shkaktohet ērregullimi i tyre.

Sėmundja nuk ėshtė normale.Ajo qė tė thotė lėvizje e njeriut nė kahje tė kundėrt tė jetės,duke pasuar mendime negative gjatė kėsaj kohe.Ligji i jetės ėshtė ligj i zhvillimit,aty domosdo duhet pasur edhe jetė; kudo qė ka jetė, domodo duhet pasur edhe harmoni; kudo qė ka harmoni, domosdo duhet pasur edhe shėndet tė pėrsosur.

Po qe se mendimet i keni tė pėrputhura me principin krijues tė ndėrdijes,qenia juaj e tėrė paraqet pasqyrėn e principit tė natyrshėm tė harmonisė.Po u ushqyet me mendime qė nuk i pėrgjigjen principit tė harmonisė, do tė pikėlloheni dhe nė fund do tė sėmureni,si dhe po qe se nuk i largoni nga koka, ndoshta,edhe mund tė vdisni.

Me rastin e shėrimit ėshtė me rėndėsi tė shtoni sasinė e fuqive jetėsore tė ndėrdijes qė qarkullojnė nėpėr sistemet e tė sėmurėve.Kjo mund tė arrihet duke larguar frikėn, vėshtirėsitė, brengat, xhėlozinė, urrejtjen dhe tė gjitha mendimet tjera rrėnuese qė i shkaktėrrojnė nervat dhe gjėndrat – indet trupore qė e kontrollojnė mėnjanimin e mbeturinave trupore.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 23.12.11 18:37

Shėrimi i tuberkulozit tė kurrizit

Nė revistėn “Nautilus”,nė numrin e marsit tė vitit 1917,u botua artikulli pėr njė djalosh tė sėmurė nga tuberkulozi i kurrizit,i cili kishte pėrjetuar shėrim tė mrekullueshėm.Ky djalosh,i quajtur Fredrik Elijas Endrius,mė vonė u zgjodhė drejtor i njėrit nga institucionet mė tė rėndėsishme nė Kabzas Siti.Mjekėt, duke ia caktuar diagnozėn,e patėn shpallur si tė pashėrueshme.

Mirėpo,ai i ishte kthyer lutjes dhe,nga njė djalosh i shtrmbėruar e i sakatosur qė ecte kėmbadoras, u rrit njė njeri i fortė,i drejtė dhe i mjaf arsimuar.Nė lutje tė vet i kishte pėrfshirė tė gjitha vetitė qė dėshironte t’i kishte dhe disa herė nė ditė pėrsėriste pohimin pozitiv vijues:”Unė jam i fortė,i aftė,me trup simetrik.E meritoj dashurinė. Jam i lumtur dhe i pėrkryer”

Me kėtė lutje nė gojė e pėrfundonte ēdo ditė dhe fillonte ēdo mėngjes.Pos kėsaj,nė mėnyrė tė ngjashme,ai lutej edhe pėr tė tjerėt,duke u kushtuar mendime nė dashuri dhe nė shėndet. Shndėrrimi i tillė mendor dhe mėnyra e lutjes sė tij i kishte sjellė tė mira tė shumėfishta.Besimi dhe durimi mė tė cilat jetonte ia hapėn thesarin e pėrsoshmmėrisė.Sapo e ndjente fillonte kundėrsulmin me anė tė pohimit pozitiv.Mėnyra e pėrshkruar e tė menduarit nuk mbetej pa pėrgjigjen e ndėrdijes. Pikėrisht kėtu qėndron edhe rėndėsia e citatit tė Biblės: “Shko lirisht! Feja jote tė shpėtoi!”
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 23.12.11 19:23

Burimi nė fuqinė e ndėrdijes sjell shėrimin

Njė i ri ( i pėrcillte ligjėrata e mia pėr fuqinė e ndėrdijes) papritmas ishte sėmurė.Shumė shpejt kishte filluar ta humbte tė parėt.Mjeku i kishte rekomanduar operacion tė menjėhershėm. Nė lidhje me kėtė dajaloshi kishte thėnė vetes: “Ndėrdija ime m’i ka krijuar sytė,ajo edhe do t’mi shėrojė”.

Ēdo mbrėmje,para se tė shkonte pėr tė fjetur,veten e vinte nė gjendje meditimi,gjendje kjo e ngjashme mer tė fjeturit.Gjatė kėsaj, tėrė vėmendjen e pėrqėndronte te mjeku i syve.Nė tė vėrtetė, e paramendonte mjekun duke qėndruar para tij,si dhe duke i thėnė: “Ka ndodhur ēudia!” Po kėtė fjali ai e dėgjonte shumė herė pėr ēdo mbrėmje,para se ta zinte gjumi i thellė.Ditė pas ditėsh ai e ndjente zhdukjen e simptomave tė sėmundjes.Pas tri javėsh e kishte vizituar oftalmologun e vet,i cili,pas kontrollit detal,i mahitur kishte thėnė: “Kjo,ėshtė njė ēudi e vėrtetė!”

Ē’i ndodhi nė tė vėrtetė? Djaloshi ka pasur ndikim tė fortė nė ndėrdijen e vet,duke pėrdorur personalitetin e mjekut si instrument, gjegjėsisht si mjet pėr bindje dhe pėr bartje tė idesė sė dėshiruar. Ndėrdija nuk ka mundur t’i mposhtė pėrsėritjet e pandėrprera,pas sė cilave qėndronin besimi e shpresa.Pra,ndėrdija syrit ia ka kthyer shėndetin,thjesht,ka vepruar sipas metodės sė pėrkryer tė syrit qė posedonte.Ky ėshtė edhe njė shembull se besimi nė fuqinė e ndėrdijes sjell shėrimin.

FAKTET MĖ TĖ RĖNDĖSISHME NGA KY KAPITULL

- Ndėrdija ėshtė shėrues i trupit tė njeriut.Ajo punon gjatė gjithė ditės.Mendimet negative e pengojnė realizimin e formave jetėsore tė ndėrdijes.

- Urdhėrojeni ndėrdijen qė tė gjejė pėrgjigjen rreth problemit qė ju shqetėson.Gjithnjė veproni kėshtu para se tė flini dhe pėrfgjigjia nuk do t’ju mungojė.
- Kujdesuni pėr mendimet tuaja! Secili mendim tė pranuar si tė vėrtetė truri e dėrgon ne pleksusin solar,prej nga ėshtė larguar vetėm njė hap nga materializimi i tij.

- Duhet ta keni ndėrmend se secili njeri ėshtė nė gjendje ta ndryshojė veten,po qe se ndėrdijes sė vet ia dhuron planin e ri tė personalitetit tė vet.

- Ndėrdija ėshtė gjithnjė e kthyer kah jeta.Ju duhet tė merreni me vetėdijn;ndėrdijen ushqejeni me qėndrime tė vėrteta.Ndėrdija gjithnjė reprodukon mėnyrėn tuaj tė tė menduarit tė zakonshėm.

- Ēdo 11 muaj ju keni trup tė ri.E ndryshoni atė duke ndryshuar mendimet tuaja dhe duke qenė tė durueshėm gjatė kėtyre ndryshimeve.

- Tė jesh i shėndoshė ėshtė gjė normale.Nuk ėshtė normale tė jesh i sėmurė.Secili prej nesh e ka tė lindur principinė e harmonisė.

- Mendimet e kapluar a me xhelozi,me fikė,me brenga,me vėshtirėsi i shkakėrrojnė nervat dhe gjėndrat,duke shkaktuar sėmundje shpirtėrore dhe trupore tė tė gjitha llojeve.

- Ēdo gjė qė konstatoni me vetėdije dhe e ndjeni si tė vėrtetė do tė materializohet nė mendjen tuaj,nė trupin tuaj dhe nė aktivitetet e veprimtarisė suaj.Mendoni nė mėnyrė pozitive si dhe vetes hapjani dyert e lumturisė nė jetė tuaj!
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 24.12.11 11:30

SI TĖ ARRIHET REZULTATI I DĖSHIRUAR

Shkaqt kryesore tė mossuksesit tė shėrimit me ndihmėn e lutjes janė mungesa e besimit dhe pėrpjekjet tepėr tė mėdha.Shumica prej nesh e prngojnė plotėsimin e lutjes nga paaftėsia pėr tė kuptuar plotėsisht mėnyrėn e veprimit tė ndėrdijes sė vet.Nė ēastin kur ta kuptoni se si funksionon mendja juaj,veprimin e plotė e bėni dukshėm mė tė sigurt.Kurrė nuk duhet harruar faktin se ndėrdija fillon ta kthejė idenė nė vepėr nė ēastin kur kėtė ide e pranon dhe e pėrvetėson.

Pėr kėtė qėllim ajo i pėrdor tė gjitha fuqitė e veta tė mėdha dhe i vė nė lėvizje tė gjitha principet shpirtėrore tė fshehura nė thellėsi tė mendjessuaj.Rregulla e cekur vlen si pėr idetė pozitive,ashtu edhe pėr ato negative.Rrjedhimisht nga kjo,mendimet negative shkaktojnė pakėnaqėsi,mossuksese dhe tollovi,ndėrsa mendimet konstruktive sjellin lirinė,qetėsinė shpirtėrore dhe sigurinė.

Pra,pėrgjigjja e saktė nuk do tė mungojė po qe se idetė janė pozitive, konstruktive dhe pėrplot me dashuri.Kėshtu qė,ėshtė e qartė se,me qėllim tė pengimit tė mossdiksesit,ėshtė e nevojshme veten tė nxitet ndėrdija pėr tė pranuar idenė e caktuar si tė vėrtetė; ligji i mendjes njerėzore do tė kujdeset pėr tė tjerat.Kėrkesėn apo dėshirėn tuaj thuajeni me besim dhe me vetėbesim – ndėrdija do t’ju sjellė pėrgjigjen e kėrkuar.

Po pėrdoret tė ashtuquajturin detyrim mendor,me siguri se rezulltati do t’ju mungojė,sepse ndėrdija nuk e duron detyrimin dhe nuk do t’i pėrgjigjet atij.Ajo reagon vetėm ndaj besimit dhe ndaj pranimit tė vetėdijshėm.

Mos suksesi mund tė jetė edhe si pasojė e pohimeve vijuese: “Gjėrat po mė vėshtirėsohen;kurrė nuk do ta marr pėrgjigjen;s’ka rrugėdalje; shpresa mė ka humbur pėrgjithmonė; nuk di ē’tė bėj;jam plotėsisht i hutuar etj”.Mos llogaritni nė bashkėpunimin e ndėrdijes,po qe se pėrdorni deklarime tė tilla.Me ndihmėn e tyre nuk do tė ecni as pėrpara e as prapa ose,thėnė mė saktėsisht nuk do tė arrini askund.

Po qe se hyni nė taksi dhe vozitėsit brenda pesė minutash i jepni dhjetė adresa ai do tė hutohet nė mėnyrė tė pashpresė dhe,sipas tė gjitha gjasave,do tė refuzojė t’ju vozitė gjėkundi.Ngjashėm vlen edhe pėr ndėrdijen.Domosdo duhet t’i formoni idetė e qarta nė mendjen tuaj;patjetėr duhet disponuar me definicionin e saktė tė problemit.

Duhet pasur besim se zgjidhja pa dyshim ekziston;domosdo duhet ditur se ēdo sėmundje ka shėrim.Pėrgjigjen e saktė e di vetėm intelegjenca e paskajshme e ndėrdijes.Kur nė vetėdije formoni qėndrim tė qartė dhe tė caktuar pozitiv,ndėrdija do tė kuptojė se jeni tė gatshėm dhe do ta fillojė aksionin e vet.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 25.12.11 13:24

Lehtėsia e veprimit

Pronari i njė shtėpie i bėn vėrejtje instaluesit tė ujit se ia kishte marrė 200 dollarė mė tepėr pėr riparimin e bojlerit.Mjeshtri i pėrgjigjet:”T’i kam marrė 5 cent pėr vidhėn e thyer,ndėrsa 199 dollarė e 95 centi pėr faktin se di se ku qėndron problemi”

Ngjashėm me kėtė,ndėrdija ėshtė mjeshtėr univerzal,i menēur e i gjithėdijshėm qė i njeh tė gjitha mėnyrat e shėrimit tė ēdo organi trupor ose tė zgjidhjes sė cilitdo problemi,afarist a individual. Mendoni pėr shėndet – ndėrdija do t’ju sigurojė atė. Ēelsi, megjithatė, ėshtė nė tė ēlodhurit tuaj. Veproni me lehtėsi! Mos u brengosni pėr detajet dhe pėr mejet – mendoni pėr qėllimin e fundit!

Ndjeni se problemi ju ėshtė zgjidhur,ėshtė njėdoj se a ka tė bėjė me shėndetin,me paratė a me punėn tuaj.Pėrkujtonini ndjenjat qė ju kaplonin,pėr shembull,gjatė shėrimit tė ndonjė sėmundjeje tė rėnd qė keni pasur.Kini ndėrmend se ajo qė jeni duke ndjerė ėshtė gurprovues i tė gjitha aksioneve tė ndėrdijes.Secilin mendim tė ri,sė pari subjektivisht duhet ndier si tė pėrfunduar,gjegjėsisht jo si tė ardhme tė pasigurtė,por si tė sotme tė sigurtė.


Shfrytėzojeni imagjinatėn nė vend tė forcės sė dėshirės!

Kur i drejtoheni ndėrdijes suaj,ėshtė e domosdoshme tė liroheni nga shprehia e tė kėrkuarit ndihmė nga forca e dėshirės. Ėshtė e nevojshme tė paramendohet dhe,nė imagjinatėn tuaj,tė paraqitej qėllimi final – gjendja e tė liruarit nga problemi.Intelekti gjithnjė do tė pėrpiqet tė dalė nė plan tė parė pėr tė ofruar zgjidhjen e vet. Mirėpo,ėshtė e domosdoshme qė ai tė pėrjashtohet pėr tė mbetur vetėm me njėfarė besimi tė thjeshtė,ashtu siē beson fėmija nė ēudira. Parafytyroni sikur jeni liruar nga sėmundja a nga problemi qė ju shqetėson! Paramendojini ndjenjat qė pėrcjellin gjendjen e tė liruarit ndaj asaj qė synoni! Mos shkoni pas rrugėve tė tepėrta! Mėnyra e thjeshtė ėshtė mė e mira!

Si krijon ēudira imagjinata e disiplinuar?

Imagjinata e disiplinuar,gjegjėsisht imagjinata nė baza shkencore, ėshtė mjet me ndihmėn e tė cilit arrihen reagime mė tė plota tė ndėrdijes.Siē ėshtė thėnė mė herėt,ndėrdija ėshtė ndėrtuesi i trupit dhe mbikėqyrėsi i tė gjitha funksioneve tė tij themelor.Nė Bibėl shkruan:”Atė qė nė lutje kėrkon dhe sė cilės ia kushton besimin,do t’i tė jepet”. Tė besosh do tė thotė tė pranosh faktin e caktuar si tė vėrtetė,gjegjėsisht tė jetosh nė gjendje tė vetėdijes qė llogaritet si e vėrtetė.Po ju shkoi pėr dore ta mbani njė gjendje tė tillė tė vetėdijes,do ta pėrjetoni gėzimin e lutjes sė plotėsuar!
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 25.12.11 19:53

Tre hapa deri nė sukse

Metooda lutėse pėrdoret sipas kėsaj mėnyre tė veprimit:

- Vėshtrimi i problemit

- Orientimi kah zgjedhja e problemit,tė cilin e njeh vetėm ndėrdija juaj;

- Ēlodhja me bindje tė thellė se zgjedhja do tė ketė pėrfundim pozitiv.

Mos e dobėsoni fuqinė e lutjes suaj me fjalėt: “Sikur tė mundja t’ia gjejė barin sėmundjes sime?Shpresoj se do tė shėrohem” .Bindeni veten se situatėn e keni nė duart tuaja.Harmonia ėshtė nė duart tuaja.Lejoni fuqinė e paskajshme shėruese tė ndėrdijes qė t’ju shfrytėzojė si mjet pėr lirimin e fuqisė sė vet!

Mendoni pėr shėndet tė mirė! Binduni pėr kėtė! Pastaj,ēlodhuni plotėsisht! Hiqni dorė nga cetja! Duke u ēlodhur ju e futni idenė nė ndėrdije dhe ia mundėsoni energjisė kinetike tė kėsaj ideje tė sjellė rezultate tė dėshiruara, gjegjėsisht realizi konkret tė vetvetes.

Ligji i pėrpjekjes reciproke,si dhe pse efekti ėshtė i kundėrt me dėshirėn?

Psikologu i njohur francez,Kue,ligjin e pėrpjekjeve reciproke e difinoi kėshtu: “Nėse dėshira dhe imagjinata janė nė kundėrshtim reciprok,kjo e fundit patjetėr korr fitore”. Po qe se,p.sh.,prej jush kėrkohet tė ecni nepėr dėrrasėn e shtruar nė tokė,me siguri se detyrėn do ta kryeni pa vėshtirėsi.

Por,nėse paramendojmė se dėrrasa vendoset midis dy muresh,nė njė lartėsi prej dhjetė metrash, a do ta bėnit mandje edhe njė hap nė rast tė tillė?

Dėshirės pėr tė provuar do t’i kundėrvihej imagjinata,gjegjėsisht frika nga rrėzimi.Do tė triumfonte ideja mė e fortė – ndjenja e rrėzimit dhe e pėrjetimit tė lėndimit.Pra dėshira,qefi,gatishmėria, pėrpjekja pėr tė ecur nėpėr dėrras kthehen kundėr vetvete,ndėrsa ideja mė e fortė (ndjenja e rrėzimit)pranon ngacmimin plotėsuse – nxitje plotėsuese.

Ngarkesa mendore gjithnjė kthehet kundėr vetvetes,duke mos gabuar ndaj qėllimit tė dėshiruar. Ndjenja e paaftėsisė pėr t’i ndihmuar vetvetes nė rrethanat e caktuara e vėrshonė tėrė mendjen sepse ndėrdija gjithnjė ėshtė nėn kontrollin e idesė mė tė fortė. Pra, ndėrdija,nga dy parakushtet qė i kundėrvihen njėra – tjetrės, e pėrvetėson mė tė fortėn.

Po qe se thuani: “Dėshiroj tė shėrohem,por nuk jam iaftė ta bėj kėtė; Jam duke u munduar ; e detyroj veten pėr t’u lutur ; jam duke pėrdorur tėrė forcėn e dėshirės qė kam”,patjetėr duhet qenė tė vetėdijshėm pėr faktin se gabimi kryesor qėndron nė mundin qė harxhoni.

Asnjėherė mos provoni qė me forcėn e dėshirės ta detyroni ndėrdijen tuaj pėr tė pranuar idenė e sugjeruar.Pėrpjekjet e tilla dėnohen me disfatė,ndėrsa efekti i tyre ėshtė e kundėrta e asaj qė dėshironi.

Ja njė shembull krejtėsisht tė zakonshėm:Studentėve,gjatė kohės sė provimeve, shpeshherė ungjan qė pėr momenti t’u largohet e tėrė dija. Nuk u kujtohet asgjė dhe,sa mė tepėr qė pėrpiqen a orvaten, pėrgjigjet aq mė tepėr u largohen.

Mirėpo,nė ēastin kur dalin nga provimi, lirohen nga ngarkesa mednore,ndėrsa tė gjitha pėrgjigjet e kėrkuara befas u kthehen nė mendjen e tyre.Shkaku i mossuksesit qėndron pikėrisht nė kėmbėnguljen e tyre pėr t’u kujtuar.Ky ėshtė shembull i veprimit tė ligjit tė ngarakesės reciproke.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 25.12.11 21:50

Konfliktin ndėrmejt dėshirės dhe imagjinatės duhet zgjidhur patjetėr

Tė pėrdorurit e detyrimit mendor do tė thotė tė paramendohet se ekziston edhe diēka qė i kundėrvihet.Kur problemi pėrqėndrohet nė mjetet pėr tejkalimin e tij,mendja juaj mė nuk ndalet para pengesave tė menduara.Ungjilli sipas Mateut(18:19) thotė: “Prapė po ju them: nėse dy vetė prej jush kėtu mbi tokė,tė njė mendimi luten pėr ēfarėdo sendi,Ati im qė ėshtė nė qiell,do t’ju japė”. Cilėt janė kėta dy vetė? Nėrastin tonė nė fjala ėshtė pėr bashkėsinė harmonike ose pėr lidhjen midis vetėdijes dhe ndėrdijes pėrkitazi me cilėndo ide,dėshirė a pėrfytyrim.

Lutja do tė plotėsohet,por vetėm nėse nuk ka marrėveshje ndėrmjet dy lėmenjve tė mendjes sė njeriut.Dy anė qė i cek Ungjilli mund tė kenė domethėnien e mendimit dhe tė ndjenjės,tė idesė dhe tė emocionit,tė dėshirės dhe tė imagjinatės.

Konfliktit ndėrmjet dėshirės dhe imagjinatės do t’i ikni,po qe se shpirtėrisht ēlodheni,si dhe po qe se, nė kotje,deri nė minimum e pakėsoni ēdo ngarkesė mendore dhe trupore.Nė kėtė gjendje vetėdija mbetet nė plan tė dytė dhe kjo ėshtė koha mė e volitshme pėr tė futur idenė e dėshiruar nė ndėrdije. Nė raste tė tilla ndėrdija energjikisht shpėrthen nė plan tė parė.

E njėjta gjė ndodh me te menjėherė posa tė zgjoheni.Mendimet negative dhe pėrfytyrimet qė tentojnė ta bėjnė tė dyshimtė a ta eliminojnė dėshirėn,si dhe ta ndalojnė depėrtimin e saj nė ndėrdije nė momente tė tilla nuk vijnė nė shprehje.Nė ēastin kur e paramendoni realitetin e dėshirės sė plotėsuar dhe kur ndjeni kėnaqėsi pėe arritjen e qėllimit,ndėrdija fillore t'jua realizojė atė.

Shumė njerėz dilemat dhe problemet e veta i zgjedhin me ndihmėn e lojės qė kontrollohet, udhėzohet dhe disiplinohet me imagjinatė,duke ditur mirė se ēdo gjė tė paramendojnė dhe qė ndjejnė si tė vėrtetė do ta marrė formėn e saj materiale,mundėsisht ose patjetėr.

Tė cekim shembullin e njė vajze,e cila,nė mėnyrė tė vet specifike, tejkaloi konfliktin ndėrmjet dėshirės dhe imagjinatės.Duke u gjendur para kėtij problemi tė ndėrlikuar ligjor,ajo kishte dėshirė tė madhe pėr tė gjetur zgjidhje tė pajzueshme,mirėpo kurrsesi nuk arriti t’i mposhtė mendimet pėr debakėl,pėr bankrotim dhe pėr varfėri.Fjala ishte pėr njė proces gjyqėsor tė ndėrlikuar,me shtyrje tė njėpasnjėshme dhe pa zgjedhje tė dukeshme.

Sipas kėshillės sime,vajza,mu para se tė shkonte pėr tė fjetur,e vinte veten nė gjendje kotjeje,duke paramenduar pėrfundimin e dėshiruar tė gjykimit,si dhe dukeu pėrpjekur qė ta ndjejė atė si tė vėrtetė.Ishte vetėdijshme se patjetėr duhej arritur pėlqimi ndėrmjet imagjinatės dhe dėshirės.Nė mendjen zhvillonte biseda tė gjalla me avokatin e vet,kinse i parashtronte pyetje,ndėrsa prej tij merrte pėrgjigje plotėsisht tė caktuara.Avokati kinse pandėrprerė i pėrsėriste fjalėt: “Gjetėm zgjidhje tė pėrkryer dhe tė pajtueshme;bėmė ndarje jashtėgjyqėsore” .

Gjatė ditės,kur mendjen ai kaplonte frika,ajo pėrsėri e lėshonte filmin mendor duke pėrjetuar me po aq gjallėri dhe realitet sikurse nė ėndėrr.Sė shpejti,pa kurrfarė vėshtirėsie,arrinte suksese qė ta parandjenjte zėrin e avokatit,ta pėrfytyronte fytyrėn e tij,buzėqeshjen lėvizjet.Kėshtu qė,filmi i pėrshkruar ishte bėrė pjesė e pėrditshmėrisė sė saj – vendstrehim i zakonshėm i mendjes sė saj.

Pas ca javėsh,atė e kishte thirrur avokati i vet dhe,nė realitet objektiv,kishte vepruar pikėrisht ashtu siē kishte ndjerė vajza mė herėt dhe ashtu siē e kishte paramenduar realitetin.

Mu pėr kėtė ka menduar edhe autori i psalmeve bibilike kur shkroi: “Tė pėlqefshin,o Zot,(ligji i ndėrdijes),fjalėt e gojės sime para teje (mendimet, parafytyrimet, mirėsinė si tė tillė), edhe mendimi i zemrės sime (ndjenjat, natyre, karakteri),o Zot,Ndihmėsi im e Shėlbyesi im (fuqia e aftėsia dhe menēuria e ndėrdijes shėron nga sėmundjet dhe liron nga mjerimi a varfėria!” (Psalmi,19:15)


Ē’DUHET MBAJTUR MEND?

- Detyrimi mendor dhe mundi i tepruar mundėsojnė qė nė plan tė parė tė shpėrthejnė frika dhe ngarkesa psikike,gjė qė pamundėson gjetjen e pėrgjigjes,Gjithnjė veproni nė mėnyrė tė lehtė!

- Ndėrdija fillon tė materializojė idenė vetėm nėse jeni tė ēlodhur dhe nėse i lejoni asaj qė idenė sė pari ta pėrvetėsojė plotėsisht.

- Mendoni dhe planifikoni,pavarėsisht nga metodat tradicionale! Duhet pasur ndėrmend se ēdo problem ka zgjidhje.

- Mos u brengosni shumė pėr punėn e zemrės,tė mushkrive a tė ndonjė pjese tjetėr tė anatomisė suaj!Mbėshtetjuni ndėrdijes suaj dhe rikujtojeni sa mė shpesh faktin se inteligjenca e paskajshme do tė ndėrmarrė ēdo gjė qė ėshtė e nevojshme.

- Ndjenja e shėndetit sjellshėndet;ndjenja e pasurisė sjell pasuri.Po ju,ē’ndjeni?

- Imagjinata ėshtė armė juaja mė e fortė- vetia juaj mė e fuqishme.Paramendojeni tė mirėn dhe pozitiven!Njeriu ėshtė i tillė ēfarė mendo se ėshtė.

- Nė gjendje kotjeje,ju i shmangeni konfliktit midis vetėdijes dhe ndėrdijes.Mu para gjumit paramendojeni dėshirat si tė plotėsuara.Gjatė kėsaj,kėmbėngulni! Flini tė qetė dhe zgjohuni tė gėzuar!
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 13.01.12 20:42

FUQIA E NDĖRDIJES DHE TĖ PASURIT

Po qe se kevi rėnė nė vėshtirėsi financiare,pėrkatėsisht po qe se nuk ia dilni nė skaj,do tė thotė se nuk keni pasur sukses ta bindni ndėrdijen tuaj se gjithnjė do tė keni para tė mjaftuara e mandje,edhe do t’ju teprojė diēka.

Sigurisht njihni shumė njerėz,tė cilėt,duke punuar mund tė ėndrrohen.Mos arrrijnė tė fitojnė shuma tė mėdha parash qė vetėm tė ėndrrohen.Mos u besoni fjalėve se mėnyra e vetme pėr t’u pasuruar ėshtė puna e rėnd dhe pėrpjekjet e mėdha.Kjo nuk ėshtė e saktė,sepse rruga mė e mirė ėshtė rruga e pangarkuar dhe e pamundimshme.Punoni vetėm atė qė dėshironi tė punoni dhe bėjeni me dashuri e me kėnaqėsi!

Njė i njohuri imi fiton afro 750 mijė dollarė nė vit.Vitin e kaluar,nėntė muaj i kaloi duke shetitur nepėr botė.Mė kishte thėnė se ai i shkoi pėr dore ta bindte ndėrdijen e vet se vėrtet vlen po as sa fiton.Mė kishte thėnė mandje se edhe shumica e nėnpunėsėsve tė kompanisė sė tij mezi fitojnė diku rreth 100 dollarė nė javė,ndėrsa punėn e njohin dukshėm mė mirė se ai.Por, ata,thjesht,nuk kanė ambicie,nuk kanė ide krijuese dhe,ē’ėshtė mė me rėndėsi,nuk u interesojnė ēudirat qė mund t’u sjellė ndėrdija.

Pasuria buron nga mendja

Pasuria ėshtė gjendje e rėndomtė e ndėrdijes dhe kjo ėshtė e bindur se posedon pasuri. Askush nuk mund tė bėhet milioner duke bėrtitur:“Unė jamė milioner,unė jam milioner!” Deri te njė ndėrdije e pasur mund tė arrihet me vendosmėri sistematik,si dhe me durim tė idesė pėr pasuri dhe tė pasurimit nė sferėn tuaj shpirtėrore.

Burimi i padukshėm e ndihmės

Problemi i shumtė i njerėzėve ėshtė se nuk posedojnė burimin e ndihmės sė padukshme. Po u shkoi huq ndonjė punė,bursa u falimenton,u humbin paratė e investuara dhe plotėsishtė mbesin tė pa ndihmė.Pasiguria e tillė jetėsore ėshtė pasojė e faktit se njerėzit e tillė nuk dinė ta shfrytėzojnė ndėrdijen e tyre.Me fjalė tė tjera,ata nuk i kanė tė njohur burimet e veta tė pashterrshme.

Njeriu,shpirti i tė cilit shumė lehtė kaplohet nga frika e varfėrisė,gjithnjė do tė jetojė nė varfėri;njeriu, shpirti i tė cilit ėshtė i mbushur me ide tė pasurisė,gjithnjė do tė ketė ēdo gjė qė i nevojitet.Askush nuk ėshtė i dėnuar qė tė jetojė nė mjerim.Gjithkush mund tė ketė pasuri dhe ēdo gjė qė i nevojitet,bile edhe shumėēka t’i teprojė.Fjalėt,janė nė gjendje t’ju pastrojnė mendjen nga mendimet e gabuara dhe,nė vend tė tyre,t’ju vendosin mendimet tė drejta.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 14.01.12 11:41

Metoda ideale e formimit tė ndėrdijes sė pasur

Tė paramendojmė se duke lexuar kėta rreshta thuanui: “Kam nevojė pėr pasuri dhe pėr sukses”.Ja se ē’do tė duhej tė bėni me atė rast: Tri a katėr herė nė ditė, nga pesė minuta,pėrsėriteni Fjalėt PASURI,SUKSES.Kėto fjalė kanė forcė tė jashtėzakonshme; paraqesin fuqinė e brendhshme tė ndėrdijes suaj.

Mendjen tuaj lidheni me fuqinė qė e posedoni nė thėllėsinė tuaj dhe ajo me synimet tuaja do ta frymėzojė materializimin.Pra ,nuk ka tė bėjė me thėnien tuaj: “Jam i pasur”, por me atė se pasuria duhet bazuar nė fuqitė qė vėrtetė ekzistojnė ne veten tuaj. Nuk ka konflikt nė mendjen tuaj kur thuani:PUSURIA.Po qe se gjatė njė kohe tė duhur mbani idenė e pasurisė nė vetėdije, do tė fillojė t’ju kaplojė edhe ndjenja e thellė e llojit tė njejtė.

Ndjenja e pasurisė krijon pasuri,kėtė duhet pasur ndėrmend gjithnjė.Ndėrdija i ngjan bankės: ėshtė njė lloj institucioni i pėrgjithshėm financiar.Ēdo gjė qė depononi, gjegjėsisht qė ngulitni nė te, ajo do ta shtojė edhe do ta shumėzojė atė,pavarėsisht se a ka tė bėjė me idenė e pasurisė a me atė tė varfėsisė.Pėrcaktohuni,pra,pėr pasurinė!

Pėrse pohimi rreth psurisė mbetet pa pėrgjigje?

Gjatė 25 vjetėve tė fundit,shumė njerėz mė janė ankuar se si me javė e muaj tė tėrė i pėrsėritin: “Jam i pasur,kam karierė tė sukseshme”, po mbesin pa kurfarė rezultatesh. Kam konstatuar se, edhe pse thonė se janė tė pasur dhe tė sukseshėm, nė thellėsi tė vet, ata, megjithatė,ndjenin se kjo nuk ishte e vėrtetė,se e mashtronin veten.

Njė i njohur nė besim mė kishte thėnė: “Pėrsėritja se jam i sukseshėm derisa nuk lodhesha.Mirėpo,gjendja vetėm mė keqėsohej.Nė momentin kur e shqiptoj kėtė pohim, e kisha disi shumė tė qartė se ai nuk ishte i vėrtetė”.Pra,vetėdija e dėbonte pohimin pozitiv,ndėrkaq ndėrdija realizonte diēka qė kishte pėrmbajtje krejtėsisht tė kundėrt.

Ėshtė e qartė se pohimi pozitiv ka sukses vetėm po qe se ėshtė saktėsisht i caktuar dhe po qe se nuk shkakton konflikt mendor – kundėrthėnie.Ndėrdija pranon vetėm atė qė ndjeni si tė vėrtetė reale,si dhe mbetet indiferente apo reagon nė mėnyrė tė kundėrt ndaj fjalėve a pohimeve boshe.Ndėrdija gjithnjė e pranon vetėm idenė mė tė fortė – besimin me tė fortė.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Lapsi prej 14.01.12 12:45

PO PER TE FITUAR FUQI TE MBINATYRSHME FUNKSIONON DHE PER SA KOHE MUND TE FUNKSIONOJE
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 15.01.12 11:53

Si t’i largojmė konfliktin medor?

Ja teknika ideale pėr tejkalimin e konfliktit mendor,po u gjendet nė vėshtirėsi financiare: Shpesh,e sidomos mu para se tė shkoni nė fjetje thuajeni kėtė pohim praktik: “Ditėn dhe natėn kam sukses nė tė gjitha lėmenjtė e interesimeve tė mia”.Ky pohim nuk do tė shkaktojė kurrfarė kundėrshtimi,sepse nuk u kundėvihet mbresave tė ndodhura nė ndėrdije.

Njė afarist,pėrshkrimet financiare tė tė cilit tregonin humbje dhe tė cilin ky fakt e brengoste pa masė,e kėshillova qė me rehati tė vendosej pėr t’u ēlodhur nė zyrė tė vet dhe me zė tė lehtė disa herė ta pėrsėriste kėtė fjalė: “Shitja e prodhimeve tė mia pėr ēdo ditė vjen duke u shtuar”.Ky pohim vuri nė rend bashkėpunimin e ērregulluar midis vetėdijes dhe ndėrdijes,ndėrsa rezultati nuk mungoi.

Mos i nėnshshkruani ēeqet “bianko”

Tė thuash:Ėshtė koha e skamjes;do ta humb shtėpinė pėr shkak tė faturave tė papaguara; hipoteka ėshtė ngarkesė e padurueshme pėr mua –do tė thotė tė nėnshkruash ēekun “bianko”.Me fjalė tė tjera,po qe se ju kaplon frika pėr ardhmėrinė,do t’i tėrhiqni tė gjitha vėshtirėsitė dhe do ta nėnshkruani ēekun “bianko” pėr problemet qė mund t’ju pasojnė.

Ndėrdija do t’i pranojė tė gjitha frikėsimet dhe deklarimet tuaja nehative si kėrkesa tuaja dhe, pikėrisht sipas pėrmbajtjes sė tyre,me tėrė fuqinė e vet do tė pėrpiqet t’jua vėrshtirėsojė jetėn me pengesa,me shtrėngime psikike,me shtyrje tė veprimit dhe me privime tė tė gjitha llojeve.

Ndėrdija siguron inters mbi interes

Ai qė nė shpirt kultivon ndjenjln e pasurisė,do tė kėtė pasuri te re.Ndėrsa,ai qė nė shpirt mban ndjenjėn e privimit do tė ballafaqohet me skamje tė reja.Ndėrdija shumėfishon dhe shton ēdo gjė qė deponohet nė te.

Pėr ēdo mėngjes,me tė zgjuar nga gjumi,mendjen tuaj ushqejeni me mendime pėr suksese, pėr lumturi,pėr mirėqenie dhe pėr paqe!Pėrpiquni qė pėrmbajtjet e tilla tė mbesin sa mė gjatė nė mendjen tuaj,si dhe rikujtojini ato sa mė shpesh!Mendimet konstruktive me siguri do tė jenė nė gjendje tė depėrtojnė nė ndėrdijen tuaj dhe do tė prodhojnė efekt tė dėshiruar.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 15.01.12 12:09

lapsi shkruajti:PO PER TE FITUAR FUQI TE MBINATYRSHME FUNKSIONON DHE PER SA KOHE MUND TE FUNKSIONOJE

I nderuar lapsi sė pari po ju tregoj se ndėrdija i aktivizon forcat e Natyrshme qė i posedojm secili prej nesh dhe qė janė tė "fjetura" thellė nė ndėrdijen tonė.

Me aktivizimi e kėtyre forcave (mekanizmave) nuk do tė thotė se do tė kemi forca tė Mbinatyrshėm, por forca tė natyrėshme sepse ato ekzistojnė nė secili prej nesh.... nuk ka asgjė jashtė mbrendėsisė tėnde....sikur shembulli i pc-sė gjitha programet qė i dim ne (na janė tė njohtur pėr ne) dhe ato qė nuk i dimė janė tė instaluar nė pc dhe nepėr mes tyre pc-ja jonė fuksionon... do tė thotė se edhe nė brendėsin tonė janė tė instaluar tė tilla "programe" dhe se na vetėm duhet tė dim si ti aktivizojm dhe ti vejmė nė fuksion qė tė funksionojnė me optimalisht.

Mendim Kinetik qė i afron vetėdija ndėrdijes ėshtė si njė ta quajm kushtimisht njė program "Clenar" apo Tunap qė i shlyehen rregjistrat (mendimet) tė infektuara (negative) dhe i bėn mė optimale pėr fuksion pra njė lloj defragmentizimi... mė fal nė qoftės nuk kam mundur tė sqaroj mė mirė...

me respekt fakiri
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 15.01.12 18:21

Pėrse rezultati mungon?

Shpesh i dėgjoj njerėzit duke thėnė:“Vallė,shumėherė e pėrsėrita dėshirėn time,por rezultat nuk pata – asgjė e re nuk ndodhi”. Rezultati gjithnjė do t’ju mungojnė,sepse,pa kaluar as dhjetė minuta nga ēasti kur e shqiptoni fjalinė e duhur,ju lejoni qė t’ju kaplojė frika,e cila neutralizon nė tėrėsi veprimet e asaj qė thuani.Kur e hedhni farėn nė arė, mos pritni se do tė korrni gjė,po qe se sė shpejti e nxirrni atė nga toka.Lėreni atė qė t’i lėshojė rrėnjėt dhe tė rritet pa pengesa.

Kurrė mos thuani: “Nuk kam para pėr tė paguar fakturėn”.Nė vend tė kėsaj,posa t’ju paraqitet ajo “nuk kam”,ndaleni shpejt tė menduarit dhe koncentrohuni nė ndonjė pohim konstruktiv,si pėr shembull: “Ditė e natė arrij suksese nė tė gjitha lėmenjtė e interesave tė mia”.

Burimi i vėrtetė i pasurisė

Ndėrdijes kurrė nuk imungojnė idetė e reja dhe tė drejta.Ajo disponon me njė numėr tė pakufizuar paramendimesh, tė gatshme qė nė shumė mėnyra tė sėndėrrohen nė para tė thata dhe tė futen nė portofolin tuaj.Procesi i tillė rrjedh pavarėsisht nga falimentimi i mundshėm i bursės lokale ose nga rrėnia e vlerės sė devizave.

Sasia e pasurisė suaj asnjėherė nuk varte nga sasia e obligacioneve,e letrave me vlerė dhe e tė hollave me tė cilat dispononi. Kėtu janė pyetje vetėm simbolet e domosdoshme dhe tė lėverdishme,natyrisht,por,megjithatė,vetėm simbole. Pra,tė theksojmė edhe njė herė se po qe se e bindni ndėrdijen tuaj se pasuria vėrtetė gjendet nė duart tuaja dhe e gjatė tėrė jetės ju do tė dispononi me te,pa kurrfarė dyshimi,atrė me tė vėrtetė do ta keni nė dorė,pa marrė parasysh formėn realizuese.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 16.01.12 10:38

Tė jetuarit zgriptas

Shumė njerėz pohojnė se si e ēojnė zgriptas.Nė raste tė tilla fitohet pėrshtypja se obligimet e veta ata i kryejnė me vėshtirėsi tė mėdha dhe me luftė.A keni dėgjuar ndonjėherė se pėr ēka bisedojnė kėtė njerėz?-Ata kryesisht i ēajnė hallet e veta,duke folur pėr vėsjtirėsitė dhe pėr brengat e tyre.

Vazhdimisht i gjykojnė ata qė kanė arritur suksese dhe qė u ka shkuar pėr dore tė ngriten nga tė tjerėt.Pra,ata,me gjasė, thonė: ”Ai ka shumė lidhje dhe njoftėsi; ėshtė i pa skrupuj dhe mashtruese etj”. Mu pėr kėtė,ata jetojnė nė skamje,sepse gjykojnė pikėrisht atė qė e dėshirojnė edhe pėr vete. I kritikojnė tė afėrmit qė janė nė gjendje ekonomike mė tė mirė se ata,dhe kėtė,thjesht,vetėm ngase ua kanė zili pėr mirėqenien,si dhe pėr pasurinė qė kanė.

Pengesa e zakonshme e tė pasuruarit

Shkaku i skamjes,gjegjėsisht i mungesėsė sė pasurisė nė jetėn e shumicės ėshtė njė ndjenjė e caktuar qė quhet zili. Kur e shihni, p.sh.,ndonjė koleg tuajin duke deponuar shumė tė madhe parash nė bankė,ndėrsa ju keni dispozicion njė shumė minimale,a nuk ju ngjall kjo zilinė? – Ndjenjėn negative do ta tejkaloni nėse vete thuani: “Mrekulli,mė gėzoi shumė suksesi i tij; i dėshiroi pasuri edhe mė tė madhe”.Po e lejuat qė mendja t’jua kaplojė zilia,do tė bini nė pozitė tejet tė pavolitshme.

Kėshtu qė,pasuria nė vend se tė grumbullohet,pėrkundrazi do tė derdhet nga ju.Nėse herdokur ndjeheni tė hidhėruar a tė pakėnaqur me suksesin e dikujt tjetėr,pėrpiquni qė me shpejtėsi t’i largoni mendimet e tilla,si dhe atij dėshironi pasuri edhe mė tė madhe. Nė kėtė mėnyrė do t’i neutralizoni mendimet tuaja dhe do tė nxitni grumbullimin e pasurisė nė posedim tuajin.

Eliminimi i pengesės sė pasurimit

Po qe se jeni tė brengosur ose tė pakėnaqur pėr faktin se dikush pasurohet nė mėnyrė tė pandershme,atėherė pa kurrfarė dileme duhet ta ndėrpritni atė.Duhet pasur ndėrmend se personi i tillė ėshtė duke keqpėrdorur ligjin e ndėrdijes, ligj ky i cili mė nė fund do tė pėrkujdeset qė ndaj kėtij personi tė aplikohet dėnimi i merituar.

Prandaj,kurrė mos i kritikoni tė tjerėt.Mbani mend se pengesa pėr t’u pasuruar gjendet nė mendjen tuaj. Ju jeni nė gjendje ta eliminoni atė,mandje duke menduar nė mėnyrėn pozitive pėr tė gjitha ata qė ju rrethonjė.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 16.01.12 18:55

Njeriu mund tė pasurohet nė gjumė

Pėr ēdo natė,mu para gjumit,ushtrojeni kėtė teknik; Me zė tė lehtė,qetė dhe me bindje pėrsėriteni fjalėn PASURI.Kjo fjalė le t’ju shėrbejė si ninullė.Rezultati do t’ju mahitė.Pėr njė kohė tė caktuar pasuria do tė fillojė t’ju grumbullohet nė ndonjėrėn nga format e ndryshme tė saj.Fuqia e merekullueshme e ndėrdijes pėrsėri ėshtė nė veprim.

KĖRKONI MBĖSHTETJE TE FUQITĖ E NDĖRDIJE

- Vendosni qė tė pasuroheni nė mėnyrė sa mė tė lehtė,duke u shėrbyer me ndėrdijen tuaj,e cila asnjėherė nuk do t’ju tradhėtojė.

- Po u pėrpoqėt tė grumbulloni pasuri duke punuar punė tė rėnda,atėherė jeni nė rrugėn mė tė mirė pėr t’u bėrė banori mė i pasur i varrezave mė tė afėrta.Nuk ka nevojė tė punoni si rob.

- Pasuria ėshtė vėrtetim i ndėrdijes.Krijoni idenė e pasurisė nė tė gjitha poret e mendjes suaj!

- Problemi kryesor i shumicės sė njerėzve qė qėndron nė faktin se nuk posedojnė mjete.

- Gjatė pesė minutave,mu para fjetjes,pėrsėriteni lehtė dhe nė qetėsi fjalėn PASURI. Ndėrdija juaj do tė pėrkujdeset qė pasuria vėrtet tė bėhet pjesė e pėrvojės suaj.

- Ndjenja e pasurisė prodhon pasuri tė re.Kėtė mbani mend gjithnjė!

- Vetėdija dhe ndėrdija domosdo duhet tė bashkėpunojnė.Ndėrdija pranon vetėm atė qė vėrtet e ndjeni si reale.Ajo gjithnjė pranon vetėm idenė mė tė fortė.Prandaj,ideja mė e fortė do tė duhej tė ishte PASURIA e assesi VARFĖRIA.

- Nė qoftė se e pėrsėritni shpesh pohimin:“Gjatė ditės dhe natės arij suksese nė tė gjitha fushat e interesave tė mia”,atėherė do t’i tejkaloni konfliktet mentale rreth pasurisė.

- Rriteni fitimin tuaj duke pėrsėritur:“Ēdo ditė gjithnjė e mė tepėr jam duke fituar,duke pėrparuar, duke shtuar pasurinė,si dhe duke u bėrė gjithnjė e mė i pasur."

- Pushoni sė nėnshkruari ēeqet “bianko”,siē janė:“Nuk kam mjete tė mjaftuara.Jetoj nė skamje,etj”.Pohimet e tilla i shtojnė dhe i shumėfishojunė humbjet nė tė gjitha fushat.

- Nė ndėrdijen tuaj depononi mendime pėr pėrparim,pėr lumturi,pėr pasuri dhe pėr suksese – do tė keni interes mbi interes.

- Kurrsesi nuk do tė guxoni ta vėni nė dilemė atė qė vetėm disa ēaste mė parė e keni pohuar me vetėdije,sepse nė atė mėnyrė vetėm do ta neutralizoni efektin e pohimit pozitiv.

- Burimi i vėrtetė ėshtė ideja e mmedjes suaj.Ndėdija gjithnjė do t’ju japė idenė e duhur,mandje edhe atė qė vlen njė milionė dollarė.

- Zilia dhe xhelozia janė pengesat mė kryesore tė rrugės sė pasurimit.Le t’ju gėzojė mirėqenia e tė tjerėve.

- Pengesat e tė pasurit gjendet nė mendjen tuaj.Eliminojeni se tė duke menduar nė mėnyrė pozitive pėr tė gjithė ata qė ju rrethojnė!
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 21.01.12 23:29

SECILI KA TĖ DREJTĖ TĖ JETĖ I PASUR

E drejtė e juaja ėshtė pėr tė qenė i pasur.Njeriu lind dhe ekziston pėr tė jetuar i lirė,i lumtur,i kėnaqur dhe me begati. Prandaj,secili,pra edhe ju,do tė duhej tė dispononi sasi tė mjaftueshme parash pėr tė ēuar jetė tė plotė dhe tė lumtur.

Njeriu jeton pėr t’u rritur,pėr t’u zhvilluar dhe pėr t’u zgjeruar si pėr nga aspekti i vet shpirtėror e mendor,ashtu edhe pėr nga ai material.Ėshtė e drejtė e patjetėrsuar e njeriut t’i tregojė aftėsitė e veta nė tė gjitha lėmenjtė dhe nė tė gjitha fushat e ekzistencės sė vet. Veproni nė atė mėnyrė qė tė jeni tė rrethuar nga bukuria,nga harmonia dhe nga begatia.

Pse tė kėnaqeni me pasuri minimale,kur mund tė kėnaqeni me pasuri tė shumėllojshme qė ju furnizon ndėrdija juaj?-Nė kėtė kapitull do tė mėsoni mėnyrėn pėr t’u bėrė me para,pėr tė pasur gjithnjė mė tepėr se sa ju nevojitet.Dėshira pėr pasuri ėshtė dėshirė pėr njė jetė mė tė plotė,mė tė lumtur dhe mė tė bukur.Kjo ėshtė tendencė e tėrė gjithėsisė,e cila nuk ėshtė vetėm pozitive,por jashtėzakonisht pozitve.

Paratė janė simbol

Paratė janė mjete shkėmbimi.Ato jo vetėm qė zgjidhin problemin e varfėrisė,por paraqesin edhe mundėsinė pėr bukuri, pėr komodtet,pėr begati dhe pėr plotėsimin e prekseve tė ndryshme luksoze.Njėkohėsisht,parat janė simbol i shėndetit ekonomik tė secilit shtet. Njeriu ėshtė i shėndoshė nėse nėpėr trupin e tij gjaku qarkullon pa pengesa, ndėrsa ėshtė i shėndoshė ekonomikisht nėse ne jetėn e tij paratė qarkullojnė pa pengesa.

Sėmundja ekonomike lajmėrohet nė ēastin kur njeriu fillon t’i tubojė paratė,t’i fshehė ato nepėr arkėza dhe kur frikėsohet pėr secilin metelik.Gjatė shumė shekujsh paratė kanė ndryshuar formėn e tyre si mjet shkėmbimi.Ato janė pėrdorur nė formė krype,nė formė kokrrash tė ndryshme,nė formė stolish tė ndryshme etj.Nė fillet e para tė historisė, pasuria matej me numrin e dele ose tė lopėve qė kishte ndonjė pronar.

Sot pėrdorimi valutat kombėtare dhe instrumentet tjera financiare;p.sh.,shumė mė lehtė ėshtė tė plotėsohet ēeku se sa tė bartete me vete njė numėr i caktuar delesh dhe me to tė paguhen faturat.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 21.01.12 23:31

Si ta gjejmė rrugėn vezulluese tė pasurisė?

Njohja e fuqisė sė ndėrdijes ėshtė mjeti mė themelor dhe mė i rėndėsishėm.Ajo do t’u mundėsojė gjetjen e rrugės sė pasurisė tė cilido lloji; tė pasurisė shpirtėrore,tė pasurisė mendore a tė asaj finaciare.Ai qė e njeh ligjin e ndėrdijes,ėshtė i sigurt se gjithnjė do tė ketė ēdo gjė nė sasi tė mjaftueshme,pavarėsisht nga situata momentale ekonomike, pavarėsishtė nga baticat dhe zbaticat nė tregun e letrave me vlerė, pavarėsishtė nga krizat, grevat,nga luftėrat dhe ngjarjet e ngjash,e tė parapara.

Arsyeja e kėsaj qėndron nė faktin se njeriun i tillė ndėrdijes ia ka pėrcjellė idenė e psurisė dhe, mė tej ajo vetė kujdeset pėr ta furnizuar atė mė ēdo gjė. Ai e ka bindur veten se paratė pandeėrprerė grumbullohen dhe pa pengesa qarkullojnė nė jetėn e tij.

Kėshtu qė nė ēdo kohė nga dikah derdhen edhe ato nė sasi tė mjaftueshme. Megjithėse, ndoshta qysh nesėr mund tė vijė deri te falimentimi i pėrgjithshėm ekonomik,me ē’rast e tėrė pasuria,do t’i zhvlerėsohej;ai fare nuk brengoset,sepse ndėrdija e tij do tė kujdeset qė pasuria,nė ndonjė formė tė re,pėrsėri t’i vihet nė dispozicion.

Pėrse nuk keni para?

Derisa jeni duke lexuar kėtė kapitull ju,me gjasė,i thuani vetes:“Unė paguhem mė pak se sa punoj”. Mendoj se shumica e njerėzve marrin pagė jo tė mjaftuar pėr punėn e vet. Njėra nga arsyjet pėr tė cilat shumica janė tė pakėnaqurė me tė ardhurat personale ėshtė edhe fakti se ata paratė i gjykojnė, i urrejnė,i quajnė tė padenja.

Ndaj parave sillen si ndaj “njė gjėje tė ndytė” dhe thonė se gjoja “dashuria ndaj parave ėshtė rrėnja e tė gjithė tė kėqijave”.Pos kėsaj, shumė kush kuėtivon ndjenjėn e fshehtė gjoja se varfėria ėshtė virtyt.Pikėpamja e kėtillė e ndėrdijes,sipas gjasave, lind qė nė fėmijėri tė hershme,si pasojė e edukimit tė gabuar a si pasojė e besimit tė kotė ose, ngandonėherė,edhe si rezultat i keqkuptimit tė dorėshkrimeve fetare.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 23.01.12 23:25

Paratė dhe jeta e baraspeshuar


Njė herė njė i njohur mė kishte thėnė:”E ka pasur puna ime,paratė mė asgjė nuk paraqesin pėr mua. Ato janė shkaktarė tė ēdo tė keqeje nė botė”.Njė thėnie e tillė me sa shihet del nga mendja e ērregulluar – neurotike.Por,nga ana tjetėr,dashuria ndaj tė hollave,e cila nuk i lė vend asgjėje tjetėr, ēon ka njė destabilizim tjetėr i baraspeshės mendore.

Fuqinė duhet pėrdorur nė masė tė caktuar.Ėshtė e vėrtetė se shumėkush ėndrron pėr pushtet,e shumė tė tjerė pėr para tė shumta. Po qe se pėrcaktoheni vetėm pėr paratė dhe vazhdimisht pėrsėritni: ”Paratė janė ēdo gjė qė dėshiroj;tėrė kujdesin dhe energjinė time ia falė grumbullimit tė parave dhe asgjė tjetėr,pėr mua nuk ka rėndėsi”.

Ndoshta para do tė keni mjaft,por me siguri se do tė humbni shumėēka,nė anėn tjetėr,do ta harroni domosdoshmėrinė e tė jetuarit tė baraspeshuar.Me fjalė tjera ju jeni tė obliguar qė ta plotėsoni edhe nevojėn pėr qetėsi,pėr harmoni,pėr dashuri,pėr gėzim dhe pėr shėndet tė pėrsosur.

Po u pėrcaktuat vetėm pėr paratė,do tė bėni zgjidhje tė gabuar.Edhe pse pėr njė moment ju duket se tė hollat paraqesin ēdo gjė qė dėshironi, pas shumė pėrpjekjesh do tė kuptoni se kjo kurrsesi nuk mund tė jetė plotėsishtė e saktė.

Personaliteti juaj, gjithashtu,synon edhe pėr t’jua gjetur shprehjen e duhur prirjeve tuaja tė fshehta; synon kah bukuria, kah pozita e vėrtetė nė jetė,si dhe kah kėnaqėsia e tė kontribuarit pėr mirėqenien e tė afėrmve tuaj.

Nė qoftė se i njihni ligjet e ndėrdijes,mund tė posedoni miliona dollarė,si dhe,nė tė njejtėn kohė ta ruani qetėsinė e shpirtit,tė shėndetit dhe harmoniė.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 23.01.12 23:27

Varfėria ėshtė sėmundje psikike

Varėria nuk ėshtė kurrėfarė virtyti,po sėmundje e barabartė me ēdo sėmundje tjetėr psikie.Kur sėmureni,atėherė i vėreni simptomat e sėmundjes sė vaktuar,kėrkoni ndihmėn e duhur dhe ndėrmerrni Masa tė duhura pėr tė mposhtur sėmundjen.Ngjashėm me kėtė, nėse nė pėrditshmėrinė tuaj nuk qarkullon sasi e mjaftuar parash,kjo ėshtė shenjė se ju ngjan diē serioze.

Principi juaj jetėsor vepron kah rritja,kah zhvillimi,kah zgjerimi,kah grumbullimi nė tė gjitha lėmjentė e jetės.Njeriu nuk i ėshtė caktuar tė jetojė nė skamje,tė vishet me lecka die tė vuajnė nga urig.Njeriu do tė duhej tė jetė i lumtur,i sukseshėm die pėrparimtar

Pėrse nuk guxoni t’i kritikoni paratė?


Pastrojueni mendjen tuaj nga tė gjitha bindet negative die nga paragjykimet rreth parave.Kurrė mos thuani se paratė janė tė ndyta die tė padenja,sepse,pro vepruat nė atė mėnyrė,me siguri se nuk do tė kein para tė mjaftuara.Duhet mbajtur mend se ajo qė gjykohet zakonisht humbet.Kurrė nuk mund tė pėrvetėsohet ajo qė kritikohet.

Sjellja e drejtė ndaj parave

Ja teknika e rėndomtė pėr shtim tė sasisė sė parve qė kein nė dispozicion.Disa herė nė ditė duzet t’i pėrsėritni fjalitė: “Paratė janė tė kėndshme.I dua atü.I pėrdor me menēuri,nė mėnyrė konstruktive die tė kuptimtė.Ato qarkullojnė pa pro nė jetėn time.I shpenzoj me gėzim,mirėpo atü nė mėnyrė tė mrekullueshme mė kthehen tė shumė fishuara. Kjo gjė ėshtė mahnitėse,e shkėlqyeshme.Paratė rrjedhin nė drejtim timen si ndonjė lud,si rrėbesh i forte.I pėrdor atü vetėm per mirėqenien time die tė huaj,si die ja mirėnjohės per pasrunė materiale die per atė shpirtėrore disponuese”.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 23.01.12 23:29

Ē’mendim ka shkencėtari rreth parave?

Tė pėrfytyrojmė se nė tokė kein gjetur njė copė ari, argjendti, bakri, hekuri a ēfardo metali tjetėr. A do ta kishit shpallur kėtė ndodhi si tė ndytė - si tė keqe? -Ēdo e keqe rrjedh nga moskuptimi,nga mosdija, nga tė kuptuarit e gabuar tė jetės,nga tė keqpėrdorurit e ndėrdijes. Njė copė metali e ēfarėdo lloji do tė mund tė pėrdorej si mjet shkėmbimi.

Nė vend tė uraniumit kose tė hekurit,ne per qėllim shkėmbimi pėrdorim tė hollat prej letre,ēeqet dhe paratė e metalta.Fizicientėt die kimistėt e sotėm e dinė se metalet mes Vete dallohen sipas numrit tė elektroneve die sipas shpejtėsisė sė rrotullmit tė Tyre rreth bėrthamės sė vet.

Me bombardim tė atomit nė ciklotronin e furishėm,nga njėri lloj i metalit mund tė fitohet tjetri.Ari, per shenbull,nė kushte tė caktuara mund tė shėndėrrohet nė zhivė.Jam i bindur se,qysh nė njė tė ardhme tė shpejtė,shkencėtarėt do tė jene nė gjendje qė nė laboratorėt e vet tė prodhojnė ari, argjend die lloje tė tjera metali.Tash per tash,pėr ta bėrė kėtė,shpenzimet janė tepėr tė mėdha. Mirėpo,vetė Proces ėshtė i mundur.

Nuk mund tė paramendoj se dikush,sadoqoftė i menēur,mund tė shohė ēfarėdo tė keqe nė elektonet nė protonet dhe nė izotopet. Copa e letrės nė xhepin tuaj ėshtė pėrbėrė nga atmet die molekular, tė renditura nė mėnyrė specifike.Nga argjendi dallohet vetėm pėr nga numri i elektroneve dhe pėr nga shpejtėsia e rrotullimit tė Tyre rreth qendrės sė vet.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 23.01.12 23:36

Si tė tėrhiqen paratė e nevojshme?

Nė Australi,para shumė vitesh,e patt takuar njė dajlosh qė synonte tė bėhej kirurg,mirėpo nuk kishte para per ta bėrė kėtė.I pat sqaruar se si fara e hedhur nė tokė,per tu rritur die per tu zhvilluar, absorbon ēdo gjė qė i nevojitet.Kėshtu qė,do tė duhej mėsuar shembullin e farės die,sipas analogjisė, ta fusė idenė e dėshiruar nė ndėrije tė vet.

Ky djalosh i shkėlqyer,sė pari kishte filluar tė pastrojė ordinanca mjekėsh,tė lajė dritare die tė riparojė Instrumente tė ndryshme medicinale.Mė kishte rrėfyer se si per ēdo mbrėmje,para se tė binte nė gjumė,paramendonte diplomėn e fakultetit tė mjekėsisė,tė varuar nė mur,me emrin e vet tė shėnuar me shkonja tė yndyrshme.

Shpeshherė,ua fshinte pluhurin diplomave tė huaja,tė cilat qėndronin tė varura nė ordinanca ku punonte. Prandaj,fare nuk kishte vėshtirė per tė pėrfytyruar diplomėn e vet.

Rezultatit pasoi pas katėr muajsh

Vazhdimi i rrėfimit ėshtė shumė interesant.Ky djalosh,njėrit nga mjekėt i kishte pėlqyer shumė.Prandaj e kishte mėsuar t’i sterilizonte instrumentet,tė jette injeksione,si die tė kryente edhe punė tė tjera nė ordinancė.Gjithashtu e kishte punėsuar edhe si teknik tė vetin.Mė vonė,ia kishte mbuluar edhe shpenzimet e studimeve tė fakultetit. Sot,ky djalosh ėshtė mjek i njohur nė Montereal tė Kandasė.

Duke pėrdorur nė mėnyrė tė drejtė ndėrdijen e vet,ai kishte zbuluar kuptimin e ligjit tė tėrheqjes.E kishte refuzuar ligjin e lashtė,i cili thotė:”Duke paramenduar cakun,ju,nė tė vėrtetė,jeni pėrcaktuar pėr mjetet qė ju ēojnė kah realizimi i tij”.CAKU,nė kėtė rast,ėshtė per tu bėrė mjek.

Djaloshi,pro,ka qenė i aftė tė paramendojė,tė shohė,madje edhe tė ndjejė veten me tė vėrtetė si mjek.Jetonte me atė dhe,e ruante nė mendje, e ushqente,e kultivonte die e donte, pėrderisa ajo nuk depėrtoi nėpėr tė gjitha shtresat e ndėrdijes sė tij, si dhe e fitoi binden,duke tėrhequr nė kėtė mėnyrė gjithė faktorėt qė ishin tė nevojshėm per realizimin e ėndrrės sė tij.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 26.01.12 19:50

Prej dikujt vazhdimisht i ikė mundėsia e rritjes sė pagės?

Nėse punoni nė ndonjė organizatė tė madhe mė vete me keqardhje mendoni pėr faktin se me tė vėrtetė keni pagė tė ulėt pėr punėn tuaj, se nuk ju vlerėsojnė sa duhet dhe se meritoni shumė mė tepėr para dhe mirėnjohje shoqėrore, ju,nė tė vėrtetė,nė ndėrdijen tuaj i ndėrpritni lidhjet me organizatėn tuaj.

Kėshtu pra,nė bazė tė ligjit tė lashtė,ju nė atė mėnyrė shefin tuaj e detyroni qė,pas njė kohe tė shkurtėr,t’ju thėrras dhe t’ju thotė: “Jemi tė detyruar t’ju largojmė nga puna”. Pra, u vetveten e keni lėnė pa punė. Shefi, nė kėtė rast,ėshtė vetėm instrument me ndihmėn e tė cilit vėrtetohet gjendja juaj psikike negative. Pra,kėtu fjala ėshtė pėr njė shembull tė veprimit tė aksionit dhe tė reaksionit. Aksioni ėshtė mendimi juaji,ndėrsa reaksioni - pėrgjigja e ndėrdijes suaj.

Pengesat nė rrugėn e pasurisė

Sigurisht keni dėgjuar shumėherė ndokend duke thėnė: “Ky njeri ėshtė duke shpėrthyer nė jetė; ai ka lidhje tė forta; fiton nė mėnyrė tė pandershėm; ėshtė mashtrues; e kam njohur ku nuk kishte asgjė; ėshtė hajn;mashtrues etj”.

Po ai bėtė analizat personit,siē i cek mė lartė atėherė do tė konstatoni se ai shpesh vuan qoftė nga ndonjė sėmundje fizike,qoftė nga ajo finaciare. Ndoshta shokėt e dikushėm shkollorė e kanė tejkaluar nė shkallėzimin shoqėror pėr nga pėrparimi jetėsor,kėshtu qė, tash ai ėshtė i hidhėruar dhe ziliqar. Megjithatė,pikėrisht zilia ėshtė shkaktari mė i shpeshtė i falimentimit shoqėror dhe financiar.

Tė menduarit negativ pėr suksesin e huaj,thjesht,e zhduk ēdo mundėsi pėr pėrparim tė vetes suaj. Njeriu pėr tė cilin flasim e gjykon atė pėr ēka ėshtė duke u lutur. Ai lutet njėkohėsisht nė dy mėnyra.Nė njėrėn anė thotė: “Dua pasuri,e nė tjetrėn,me zė tė lehtė, por thekshėm; ndjej neveritje ndaj pasurisė tė tė afėrmve tė mi". Kundėrthėnia me tė cilėn bie e pengon atė pėr t’i shijuar tė mirat e lutjes sė parė. Prandaj,gjithnjė duhet ndjerė gėzim pėr pasurinė e tė tjerėve.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 26.01.12 19:55

Secili duhet t’i mbrojė investimet e veta

Nė qoftė se keni nevojė pėr kėshillė rreth investimeve ose jeni tė brengosur pėr aksionet dhe pėr obligacionet qė i posedoni,atėherė me zė tė lehtė thuani: ”Inteligjenca e paskajshme udhėheq tė gjitha transaksionet e mia financiare dhe me kujdes i mbikėqyrė ato,prandaj pres vetėm mirėqenie".

Nėse kėshtu veproni po aq herė sa ėshtė e nevojshme,do tė vėreni se fare nuk gaboni nė investim tė parave,veē kėsaj do tė jeni tė mbrojtur nga humbjet e mėdha dhe gjithmonė me kohė do t’ju jepet shenja pėr t’i shitur aksionet qė u parashihet zhvlerėsimi .

Ēdo gjė e ka ēmimin e vet

Shtėpitė e mėdha tė mallrave punėsojnė detektivė tė shumtė pėr t’i penguar vozitorėt vjedhės.Pėr ēdo ditė kėta detektivė kapin shumė individė tė cilėt dėshirojnė tė kenė diēka duke mos dashur ta pengojnė ēmimin e duhur pėr kėtė.

Kėta njerėz jetojnė nė atmosferė psikike tė skamjes dhe tė mjerimit, prandaj edhe vetvetes ia vjedhin qetėsinė,harmoninė, besimin, nderin, integritetin,vullnetin.Pos kėsaj,ata i tėrheqin pas tė gjitha llojet e humbjeve, siē janė; humbja e karakterit, e respektit,e pozitės shoqėrore,e qetėsisė shpirtėrore.

Atyre u mungon besimi ndaj burimit kryesor tė gjėrave materiale,si dhe tė kuptuarit e mėnyrės sė funksionimit tė mendjes sė vet. Po tė ishin tė aftė pėr t’i motivuar mendimisht fuqitė e ndėrdijes sė vet,ata lehtė do tė mund tė gjenin punė dhe fitim tė pėrhershėm. Pastaj,me nderim, me integritetin dhe me fortėssinė e karakterit tė vet do tė bėheshin tė plotėfuqishėm dhe pėrfaqėsues tė denjė tė shoqėrisė.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 26.01.12 19:58

Burimi i pėrhershėm i tė hollave

Njohja e fuqive tė fshehura nė ndėrdije dhe e aftėsisė krijuese tė mendjes nė tėrėsi,sė bashku me pėrfytyrimet ėshtė rruga mė e mirė qė ēon kah mirėqenia,kah liria dhe kah grumbullimi i pėrhershėm i mjeteve materiale.

Nė vetėdije pranojeni jetėn tė begatė! Pėrvetėsimi mendor dhe mirėpritja e pasurisė e disponon matematikėn dhe mekanikėn e vet tė tė shprehurit.Po e pėrvetėsuat disponimin, tė pėrcaktuarit intim ndaj pasurisė, ēdo gjė ėshtė e domosdoshme pėr jetė nė begati,me kohė do tė bėheni pjesė e pėrditshmėrisė suaj.

Fjalitė vijuese le tė jenė pėrshėndetje dhe pėrcjelljet tuaja qė do t’i pėrdorni pėr ēdo ditė dhe nė ēdo moment:” Bashkohuni me pasurinė e paskajshme tė ndėrdijes sime.Ėshtė e drejtė imja tė jem i pasur, i lumtur dhe i sukseshėm.Paratė me lehtėsi, mjaft dhe pandėrprerė mė rrjedhin.Jam pėrgjithmonė i vetėdijshėm pėr vlerėn time personale tė plotė. Pa pengesa i ushtroj tė gjitha prirjet e mia dhe jetoj nė mirėqenie financiare. Jeta mė ėshtė e mrekullueshme dhe e bukur!”
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 26.01.12 20:00

NISUNI NĖ RRUGĖN E PASURISĖ!

Merrni guxim tė duhur pėr tė pohuar se pėr tė qenė tė pasur ėshtė e drejtė e juaja dhe ndėrdija nuk do tė mbetet e shurdhėr ndaj kėtij pohimi pozitiv.

- Mos u kėnaqni me pagat mesatare.Synoni tė keni po aq para sa ju nevojiten pėr t’u marrė me atė qė dėshironi dhe pėr tė pasur ēdo gjė qė dėshironi tė keni.Njeheni pasurinė e vendosur nė ndėrdijen tuaj!

- Njeriu ėshtė ekonomikisht i shėndoshė kur paratė me lehtėsi qarkullojnė nė jetėn e tij. Krahasojini tė hollat me ndėrrimet e baticės dhe tė zbaticės dhe gjithnjė do t’i keni tė mjaftuara.Pas zbaticės gjithmonė, gjithmonė dhe gjithmonė vjen batica,pėr kėtė duhet tė jeni tė sigurt.

- Duke njohur ligjet e ndėrdijes,gjithmonė do tė keni mjete tė mjaftueshme,pavar[sisht nga ajo se ē’formė do tė kenė ato.

- Njė nga arsyjetė qė shumica mezi ia del ne skaj ėshtė fakti se ata i gjykojnė paratė.Atė qė e gjykoni,e keni tė humbur pėrgjithmonė.

- Paratė mos i shndėrroni nė hyjni.Ato janė vetėm simbol.Mbani mend se pasuria e vetme dhe e vėrtetė ėshtė e vendosur ne thellėsi tė mendjes suaj.Jeni tė obliguar tė bėni jetė tė barazpeshuar,gjė qė nėnkupton edhe tė fituarit e sasisė sė nevojshme tė parave.

- Mos lejoni qė paratė t’i keni si tė vetmin qėllim.Synoni tė keni shėndet tė mirė,tė jeni tė lumtur,tė qetė,tė keni shprehje reale dhe tė keni dashuri.Ndėrsa,tė afėrme tuaj dhurojuni dashuri dhe vullnet. Vetėm nė atė rastė ndėrdija do t’ju sigurojė interes nė tė gjitha lėmenjtė e interesit tuaj.

- Varfėria nuk ėshtė virtyt.Ajo ėshtė sėmundje psikike.Mos bini nė dilemė,shėrohuni nga kjo kundėrthėnie mendorre qė e mbani nė vetvete.

- Njeriut nuk i ėshtė caktuar tė jetojė nė skamje,tė vishet me lecka dhe tė vuajė nga uria.Atij i ėshtė dhėnė mundėsia tė jetojė i pasur.

- Kurrė mos i pėrdorni shprhjet;paratė janė tė ndyta ose; i urrej paratė!Atė qė kritikoni, zakonisht do ta humbni.Asgjė nga vetja nuk ėshtė en mirė a e keqe – tė tillė e bėn mėnyra se si mendon.

- Pėrsėriteni sa mė shpesh: “Paratė i kam pėr qef.Ato i pėrdor me menēuri,nė mėnyrė konstruktive dhe tė kuptimėt.I shpenzoj me gėzim, ndėrsa mė kthehen mijėra herė mė shumė”.

- Paratė nuk janė aspak mė tė padenja se sa bakri,kallaji,plumbi a hekuri.E keqja ėshtė pasojė e mosdijes dhe e keqpėrdorimit tė fuqisė sė ndėrdijes.

- Po qe se e paramendoni cakun e fundit,do ta nxitni ndėrdijen qė t’i pėrgjigjet dhe qė t’jua plotėsojė dėshirėn e pėrmbajtur nė pėrfytyrim.

- Mos u pėrpjekni tė merrni asgjė pa paguar ēmimin e duhur.Nuk ka drekė pa pagesė.Duhet paguar pėr tė marrė diēka.Patjetėr duhet t’u kushtoni kujdes tė duhur mendor idealeve, qėllimeve dhe rrekjeve tuaja,nė mėnyrė qė ndėrdija t’ju pėrkrahė.Ēelsi i pasurisė gjendet nė pėrdorimin e ligjit tė ndėrdijes,gjejgėsisht nė futjen e idesė sė pasurisė nė ndėrdijen tuaj.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 15.03.12 7:46

NDĖRDIJA – PARTNER PĖR TĖ ARRITUR SUKSESE

Tė kesh sukses do tė thotė tė jetosh nė mėnyrė tė sukseshme. Kėshtu qė, qetėsia, lumturia dhe kėnaqėsia afatgjate e ndokujt do tė mund tė quhej sukses.Karakterisitkat e vėrteta tė jetės,si: qetėsia shpirtėrore, harmonia,tėrėsia,siguria dhe lumturia,janė abstrakte dhe burojnė nga thėllėsitė mė tė mėdha dhe mė tė fshehta tė qėnies njerėzore.

Duke menduar pėr cilėsitė e tilla tė tė jetuarit,nė ato pėrgjithmonė i fusim nė ndėrdijen tonė,nė ē’mėnyrė ato bėhen pjesė e gjithėsisė, ”ku s’brejnė as tenja as ndryshku e ku vjedhėsit nuk birojnė mure as nuk vjedhin”.(Mateu,6:20)

Tre hapa deri te suksesi

Ti shqyrtojmė te tre hapat qė ēojnė kah suksesi.
Tė bėsh hapin e parė do tė thotė t’i veēosh aktivitete mė tė dashura.Menjėherė pas kėsaj,do tė duhej edhe tė merreni me to,t’i ushtroni si punėn tuaj tė pėrditshme.Sukses do tė thotė ta duash punėn tėnde.Psikiatri,p.sh.,nuk do tė duhej ta varė diplomėn e vet nė mur dhe me kėtė ta kryejė punėn, por nė vend tė kėsaj ai do tė duhej t’i pėrcjellė revistat profesionale,tė shkojė nė tubime tė rėndėsishme dhe vazhdimisht tė informohet pėr zbulimet mė tė reja nga lėmi i mendjes njerėzor.

Me fjalė tjera,do tė duhej rregullisht tė tubojė informacione rreth metodave mė tė suksesshme dhe mė bashkėkohore pėr lehtėsimin e vuajtjes njerėzore.Psikiatri ose mjeku mė i suksesshėm, patjetėr, qė nga thellėsia e shpritit tė vet,duhet tė interesohet pėr pacientin e vet.

Dikush do tė pyeste: “Si duhet filluar? Si duhet bėrė ky hap i parė? Ē’duhet bėrė?” – pėr kapėrcimin e shkallės sė parė do tė duhej tė thuhej ky mendim:"Inteligjenca e paskajshme e ndėrdijes sime ma zbulon vendin tim tė vėrtetė nė jetė”. Kėtėlutje drejtojani shtresės sė poshtem tė mendjes suaj dhe atė rregullisht; nė qetėsi,me bindje dhe me dashuri.

Po qe se e bėni kėtė me besim dhe me dashuri,pėrgjigja do t’ju vije nė formė tė ndjenjės, nė formė tė parandjenjės ose nė formė tė tentimit qė do t’ju ēojė nė ndonjė drejtim tė caktuar,me ē’rast ajo do tė jetė mjaft e qartė,duke bartiur me vete qetėsinė si dhe duke pasur formėn e bindjes sė thellė dhe tė qetė.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 15.03.12 7:49

Hapi i dytė nė drejtim tė suksesit ėshtė aftėsimi i pėrsosur nė degėn e caktura tė secilės veprimtari,si dhe pėrvetėsimi i kėsaj dege nė masė mė tė theksuar nė krahasim me tė tjerėt.Po qe se,p.sh., ndokush e zgjidh kiminė si prefesion tė vetin,do tė duhej tė pėrqėndrohet nė njėrėn prej lėmenjve tė shumtė tė ngushtė tė tij; do tė duhej qė tėrė kohėn dhe tėrė kujdesin e vet t’ia dhurojė specializimit tė zgjedhur,tė pėrpiqet t’i zbulojė tė gjitha burimet e informatave,tė gjithė ekspertėve dhe tė gjitha specialistėve e kėtij lėmi; do tė duhej tė kryejė punėn e vet me dėshirė e me zjarr pėr tė qenė nė shėrbim tė mirėqenies sė tėrė botės.

“Ai qė ėshtė i madhi ndėr ju,le tė bėhet shėrbėtori juaj”.Qėndrimi i tillė mendor ėshtė plotėsisht i kundėrt pėr njriun qė,pėr t’ia dalė disi nė skaj,interesohet vetėm pėr veten. “T’ia dalėsh nė skaj” nuk do tė thotė se vėrtet ke arritur sukses.Njeriu duhet tė ketė motiv mė tė fortė,mė fisnik qė e karakterizon dashuria ndaj njerėzve.Pra,duhet shėrbyer tė afėrmve; “bukėn tėnde duhet ndarė nevojtarėve”.

Hapi i tretė njėherit ėshtė edhe mė i rėndėsishmi.Duhet tė jeni tė bindur se ajo kah e cila tentoni nuk ėshtė vetėm pėr tė mirėn tuaj.Dėshira juaj nuk guxon tė jetė vetjake,por do tė duhej qė nė njėfarė mėnyre,t’i kontribojė mirėqenies sė njerėzimit nė tėrėsi,pra duhet krjiuar rrethin e plotė.Me fjalė tė tjera,ideja qė ju prin do tė duhej tė ishte nė pajtim me nevojat e botės qė ju rrethon.

Vetėm me atė rast ajo do t’ju kthehet e fisnikėruar dhe e materializuar.Nė tė kundėrtėn, po qe se ju shėrben vetėm juve, atėherė rrethi nuk do tė jetė i mbyllur,sepse diku nė jetėn tuaj do tė vijė deri te kontakti i shkurtė i shprehur si skamje a si sėmundje.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 15.03.12 20:57

Matja e suksesit tė vėrtetė

Dikush do tė thoshte: “Por Filan Fisteku ėshtė pasuruar duke shitur aksione tė zhvlerėsuara”. Ndoshta kjo ėshtė e vėrtetė,por tė hollat qė fitohen duke mashtruar tė tjerėt,zakonisht harxhohen shpejt.Tė vjedhėsh te ndonjė i afėrm,do tė thotė se ke vjedhur vetveten, sepse nė kėtė mėnyrė tė kaplon ndjenja e privimit dhe e shtėrgimit,e cila sė shpejti shprehet nė shėndetin tėnd,nė jetėn tėnde famlijare ose nė vendin e punes.

Ajo qė e mendojmė dhe qė e ndjejmė gjithmonė e gjen mėnyrė e vet tė materializmit.Edhe nėse ndokujt i ka shkuar pėr dore tė grumbullojė pasuri duke i mashtruar tė tjerėt,nuk mund tė thuhet se ka qenė e suksesshme.Nuk ka sukses pa qetėsi shpirtėrore. Ē’nevojitet gjithė ajo pasuri kur njeriu nuk mund tė flejė, kur sėmuret apo kur e mundon brejtja e ndėrgjegjės.

E pata njohur njė banor tė Londėrs,i cili detajisht mė kishte rrėfyer pėr veprimet e veta. Si kriminel profesinonist i vjedhjeve tė xhepit, kishte mbret i vėrtetė.Nga ana tjetėr, vazhdimisht e mundonte frika nga burgosja.Vuante nga njė varg ērregullimesh tė vogla qė,pa dyshim, ia kishte shkaktuar frika e pėrhershme dhe tė brejturit e ndėrgjegjės.

Ai ishte i vetėdijshėm se kishte bėrė vepra tė kėqija.Ndjenja e fajsisė,e cila kishte lėshuar rrėnjė tė paraqitur vetė nė polici dhe kishte shkuar pėr ta vuajtur dėnimin e caktuar.Pos daljes nga burgu, kishte kėrkuar ngushėllimin e shpirtit dhe kėshilla psikologėsh, kėshtu qė ishte bėrė krejtėsisht tjetėr njeri.

Ishte punėsuar dhe ishte bėrė i ndershėm,qytetar lojal.Iu pėrkushtua asaj qė dėshironte tė punonte dhe,mė nė fund,pėr tė parėn herė kishte pėrjetuar lumturi tė vėrtetė.Personi i suksesshėm e do punėn, sepse nėpėrmjet saj dhe aktiviteteve tė tjera e shfaq personalitetin e vet.Suksesi bazohet nė ideal shumė mė tė lartė se sa grumbullimi i thjeshtė i pasurisė.Njeriu i suksesshėm ėshtė personi qė ka aftėsi tė lartė natyrore tė tė kuptuarit psikologjik dhe shpirtėror.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 15.03.12 21:00

Shumica e fabrikantėve tė suksesshėm,sipas njohurive tė mia,pėr suksesin e vet i janė borxhlinj pėrdorimit tė drejtė tė ndėrdijes sė vet. Para ca vitesh,nė njė gazetė,ishte botuar njė artikull qė i pėrkushtohej pasanikut naftier.Fleglerit.Ky magnet e kishte pranuar se fshehtėsia e suksesit tė tij qėndron nė faktin se ai ishte nė gjendje tė paramendonte projektin tė pėrfunduar dhe plotėsisht tė kompletuar.

I mbyllte sytė,e paramendonte instalimin fabrikor pėr prodhimin e naftės,i shihte vagonėt nepėr binarė, i dėgjonte buritė dhe e ndjente erėn e tymit.Pasi qė “shihte” se lutja i plotėsohej, ndėrdija e tij pėrkujdesej pėr realizimin e saj material.Po qe se jeni nė gjendje tė paramendoni ndonjė qėllim,fuqia ēudibėrėse e ndėrdijes, nė mėnyrėn qė vetėm ajo e di,pas njė kohe tė caktuar do t’ju bėjė tė mundur qė vėrtet ta ndjeni atė si pjesė tė pėrvojės sė drejtpėrdrejtė.

Duke i shqyrtuar tė tre hapat e propozuara qė ēojnė kah suksesi, kurrė nga mendja mos e largoni aftėsinė krijuese tė fuqisė sė ndėrdijes nga e cila janė pėrcjellė.Fjala ėshtė pėr energjinė,pa tė cilėn nuk mund tė arrihet kurrfarė suksesi.

Mendimi ėshtė krijues.Ai,i mishėruar me ndjenjėn,shėndėrrohet nė besim subjektiv,nė bindje: “Dhe,le tė bėhet sipas besimit tuaj”.Tė njohurit e fuqisė sė aftė nė brendi tuajėn (e cila ėshtė nė gjendje t’i realizojė dėshirat tuaja),jua sjellė vetėbesimin dhe ndjenjėn e qetėsisė shpirtėrore.

Pavarėsisht se me ēka merreni,do tė duhej t’i mėsoni,t’i njiheni dhe t’i kuptoni ligjet e ndėrdijes. Kur e pėrvetėsoni mėnyrėn e tė pėrdorurit tė fuqisė sė mendjes suaj,si dhe kur e arrini tė shprehurit e tėrėsisshėm tė personalitetit tuaj (tė kthyer kah tė afėrmit tuaj), do tė gjendeni nė rrugė tė sigurtė tė suksesit tė vėrtetė.Kur ta arrini kėtė,nuk do tė ketė forcė as nė tokė e as nė qiell qė t’ju pengojė nė arritjen e suksesit tuaj.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Mission prej 15.03.12 22:17

fakir te falenderoj per postimin eshte shum interesant te lumte respekt edhe nderime...
avatar
Mission

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 16.03.12 15:54

mission shkruajti:fakir te falenderoj per postimin eshte shum interesant te lumte respekt edhe nderime...

Ska pėrse i nderuar,respekt edhe nga ana ime
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 16.03.12 15:57

Realizimi i ėndrrės sė kahershme

Njė aktor i njohur filmit,pėrndryshe pa ndonjė kualifikim tė lartė shkollor,nė besim mė kishte thėnė se kur ishte fėmijė,ėndrronte se merrej me aktrim,si dhe duke u bėrė aktor i njohur filmik.Derisa punonte nė fushė ,derisa kosite,derisa i milte lopėt ose merrej me punė tė ngjashme,kishte thėnė:Gjithnjė e paramendoja ermin tim tė shkruar me drita neoni,tė vendosur mbi njė sallė tė madhe kinematografike.Vite me radhė mė qėndroi kjo pamje nė kokė,derisa njė ditė nuk u largova nga shtėpia.

Punoja punė tė parėndėsishme nė indrustinė filmike dhe nė mėnyrė suksesive depėrtoja pėrpara.Erdhi dita kur emri im vėrtet u paraqit i shkruar me drita shumė tė mėdha tė neonit: “ėndrra fėmijore mu realizua!”.Mė tej kishte shtuar: “E di se fuqia e imagjinatės sjell sukses”.

Ėndrra e pavarur shndėrrohet nė realitet

Para tridhjetė vjetės e pata njohur njė,farmacist tė ri qė merrte pagė javore dyzet dollareshe,tė rritur me pėrqindje nga shitja e realizuar. – Brenda 25 vjetėsh do tė jemi i lodhur fare dhe mezi do ta pres pensionin,- mė tha farmacisti.

Unė ju pata pėrgjigjur nė kėtė mėnyrė: “Pėrse nuk provoni ta hapni njė dyqan tuajin ? Lereni vendin e tashėm tė punės!Ngriteni kokėn lartė! Filloni tė ėndėrroni,nėse pėr asgjė tjetėr,se paku pėr hir tė familjes tuaj! Ndoshta djali do tė dėshirojė tė bėhet mjek,ndoshta vajza juaj lakmon tė bėhet muziciente e njohur”.

Ma kishte kthyer shkurt se nuk kishte para tė mjaftueshme. Mirėpo, nė fund kuptoi se njeriu ėshtė nė gjendje tė arrijė ēdo gjė qė mendon se ėshtė reale dhe e vėrtetė. Hapin e parė e paraqiste tė njohurit e fuqisė sė ndėrdijes sė vet (kėtė ia pata shpjeguar shumė shkurt).Nė hapin e dytė e kuptoi se ndėrdija e tij, nė mėnyrė tė vet,do ta realizojė secilin ide qė do t’ia pėrcillte.

Kishte filluar tė paramendonte se posedonte barnatore tė vet.Nė “kokė” ai i rendiste shishėzat,i pėrgatiste recetat si dhe i pėrfytyronte ndihmėsit e vet duke i shėrbyer konsumatorėt.Ai kishte parafytyruar mandje edhe xhirollogarinė e vet bankiare dhe atė, kėsaj radhe,njė shumė bukur tė madhe parash. Ishte thelluar nė kėtė paramendim dhe kishte filluar tė merrte frymė,tė mendonte dhe tė sillej si tė ishte vetė pronari i dyqanit.

Vazhdimi ėshtė mjaft interesant.Atė e kishin larguar nga puna.Nė mendje kishte gjetur punė tė re nė njė varg shitoresh me mall tė konsumit tė gjėrė, sė shpejti u dallua nga tė tjerėt.U bė udhėheqės i njė shitoreje dhe,pas njė kohe – drejtor i tė gjitha shitoreve tė njė regjioni. Gjatė katėr vjetėve kurseu mjaft para sa pėr t’u pavarėsuar. Hapi barnatoren e vet. Dhe e pagėzoi me emrin “ėndrra”.

Kjo ėshtė pikėrisht ajo barnatorja qė e kisha ėndėrruar,- mė kishte thėnė.Ai pastaj ėshtė bėrė afarist i suksesshėm, e donte profesionin e vet dhe ishte i lumtur.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 17.03.12 15:12

Ndėrdija si ndihmė nė punė

Para ca vitesh,para njė numri njerėzish afaristė,ligjėrova pėr fuqinė e ndėrdijes dhe tė imagjinatės.Me atė rast e pata pėrshkruar mėnyrėn se si Gėte i madh me menēuri e kėrkonte ndihmėn e imagjinatės kur haste nė vėshtirėsi e nė pengesa.

Njohėsit e jetės sė tij shėnojnė se ai ka pasur shprehi qė me orė tė tėra tė zhvillojė biseda tė paramenduara.Nė kėso rastesh, vetes ia paraqiste ndonjėrin nga shokėt e vet,i cili,i ulur nė karrigė kinse pėrgjigjet nė pyetjet e tij.Me fjalė tė tjera,kur e mendonte ndonjė problem,ai me lehtėsi e parafytyronte ndonjė shok duke ia dhėnė pėrgjigjen e duhur dhe atė sė bashku me lėvizjet gjestikulative dhe me ngjyrėn e duhur tė zėrit. Pėrfytyrimi gjithmonė ishte i gjallė dhe sa mė real.

Njėri nga dėgjuesit e mi ishte njė ndėrmjetėsues i ri i bursės.Teknika e Gėtes i kishte lėnė pėrshtypje tė thella, prandaj kishte vendosur qė ta pėrvetėsonte atė.Pra,ai kishte filluar tė zhvillonte bieseda tė paramenduara me njė mik tė vet,pėrndryshe bankier shumė i pasur,i cili e pėruronte pėr vlerėsimin e menēur qė kishte bėrė nė zgjidhje tė qėlluar tė aksioneve qė do t’i blinte.

Ai gjithnjė e mė tepėr me ngulm e dramatizonte sistuatėn e tillė tė parafytyruar derisa nuk kishte arritur rrėnjosjen psikologjike tė saj nė mendjen e vet,pėr tė vepruar si bindje e plotė dhe e paluhatshme.

Ėshtė e qartė se bisedat e imagjinuara,plotėsisht pajtoheshin me qėllimin e kėtij djaloshi pėr t’u bėrė kėshilltar i denjė dhe pėr tė investuar para tė klientėve tė vet.Ai mė shumė se gjithēka tjetėr dėshironte tė punonte pėr mirėqenie e tyre dhe pėr rritjen e pasurisė sė tyre materiale.Sa mė shumė e njohur,ai ėshtė duke korrur mjaft sukses – ende merret me punėn e ndėrmjetsuesit dhe vlen si njėri ndėr mė tė veēantit nė vend pėr kėtė prefesion.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 17.03.12 21:24

16- vjeēari falimentimin e shndėrroi nė sukses

Njė i ri,nėxėnės i shkollės sė mesme,mė ėshtė drejtuar me kėto fjalė: “Kam nota shumė tė dobėta”. Mėsova se problemi i tij i vetėm ishte mosinteresimi si dhe neveria qė ndjente ndaj disa arsimtarėve dhe ndaj disa shokėve tė vet.E mėsova se si ta pėrdorte ndėrdijen e vet pėr ta pėrfunduar me sukses shkollimin.

Pas kėsaj,ai disa herė nė ditė dhe rregullisht filloi t’i pėrsėriste disa fjali,sidomos para se tė flinte dhe kur sapo zgjohej nga gjumi,sepse kėto janė momentet mė tė pėrshtatshme pėr pėrvetėsimin e ndėrdijes.

Ja se ē’pėrsėriste: “Kuptoj se ndėrdija paraqet deponė e memories sime.Nė tė mbetet ēdo gjė qė lexoj dhe dėgjoj nga arsimtarėt e mi.Kam memorie tė pėrsosur.Intelegjenca e paskajshme e ndėrdijes sime gjithmonė mė tregon pėr atė qė kam nevojė tė di nė provime dhe gjatė kryerjes sė detyrave,qofshin ato me shkrim a me gojė.Tė gjithė arsimtarėve dhe shokėve tė mi ua pėrcjell dashurinė dhe vullnetin.Sinqerisht u dėshiroj sukses dhe ēdo tė mirė njė jetė”.

Ky djalosh sot krejtėsisht e ka ndėrruar fatin e vet.Tė gjitha notat i ka shumė tė mira dhe ka shumė shokė,si dhe gjatė tėrė kohės vazhdon t’i pėrfytyrojė arsimtarėt dhe prindėrit duke ia uruar suksesin nė mėsime.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 18.03.12 12:32

Si tė blihet a tė shitet me sukses?

Gjatė shitjes dhe gjatė blerjes duhet pasur ndėrmend se pjesa e ndėrdijeshme e mendjes ėshtė jo vetėm inicues,por edhe motor kryesor i veprimit. Pra, motori duhet vėnė nė livizje qė tė punojė fare. Vetėdija,nga ana e vet,ka rolin e nxitėsit qė i zgjon fuqitė e ndėrdijes.

Hapi i parė i pėrcelljes sė dėshirės,idesė a pėrfytyrimit nė thellėsi tė ndėrdijes,ėshtė ēlodhja trupore dhe mendore,pėrqėndrimi i vėmendjes, tė qetėsuarit e shpirtit dhe tė ngadalėsuarit e tė gjitha veprimeve dhe lėvizjeve trupore.

Njė qėndrim i tillė mendor dhe trupor nuk i lejon mendimt e gabuara tė futen ndėrmjet ndėrdijes dhe idealit.Veē kėsaj,para qėndrimit tė ngadalsuar,pasiv dhe tė hapur mendor, secila pėrpjekje bie deri nė shkallėn mė tė ulėt.

Hapi i dytė nėnkupton tė paramenduarit e sė dėshiruarės si tė ishte e vėrtetė. Po qe se ju shfaqet dėshira pėr tė blerė shtėpi tė re,atėherė do tė duhej qė nė gjendje tė ēlodhur ta thuani pohimin pozitiv vijues:“Inteligjenca e paskajshme e ndėrdijes sime ka aftėsi natyrore tė menēurisė dhe tė diturisė gjithėpėrshirėse. Nė kėtė moment ajo ma tregon shtėpinė ideale,e cila u pėrgjigjet tė gjitha ėndrrave,kėrkesave dhe nevojave tė mia dhe nuk i tejkalon mundėsitė e mia materiale. Kėtė kėrkesė timen ia pėrcjell ndėrdijes,i bindur se ajo do ti pėrgjigjet nė pajtim me kėrkesėn e pranuar.Ia dorėzoj dėshirėn po me tė njejtėn shpresė me tė cilėn bujku mbjell farėn nė arė,duke besuar thellėsisht nė ligjin e rritjes dhe tė zhvillimit”.

Pėrgjigjja e lutjes sė bėrė mund tė shfaqet nė formė tė shpalljes nėpėr gazeta, nė formė tė kėshillės sė ndonjė miku,por edhe nė formė tė fuqisė sė brendshme, e cila do t’ju ēojė drejt te shtėpia qė e keni paramenduar.Njohuria krye4sore,nga ana e cila edhe jeni nisur, ėshtė se pėrgjigjja do tė arrijė pa kurrfarrė dyshimi,por vetėm nėse besoni nė efektivitetin e ndėrdijes suaj.

Po kėshtu duhet vepruar edhe me rastin kur keni pėr ta shitur shtėpinė,tokėn a cilėdo formė tjetėr tė pasurisė suaj.Njė numri ndėrmjetsuesish nė shitblerjen e pasurisė sė patundshme u kam treguar se nė ē’mėnyrė e kam shitur shtėpinė time nė Los Angjelos. Mė vonė,kur filluan ta pėrdorin teknikėn qė ua pėrshkrova, patėn arritur rezultate tė lakmueshme.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 18.03.12 13:10

Nė kopshtin para shtėpisė e pata vėnė njė shenjė tė madhe ku shkruante:“Pronari shet shtėpinė”.Tė nesėrmen, para se tė flija,i thashė vetes: “Ēdo tė bėje sikur ta kishe tashmė tė shitur shtėpinė?” Pyetjes sime iu pėrgjigja kėshtu: “Do ta kisha hequr atė shenjė tė shkruar dhe do ta kisha hedhur nė garazhė.” Nė imagjinatėn time ashtu edhe veprova.

Pra,e parafytyrova veten duke shkulur shenjėn prej toke,pastaj duke vendosur atė mbi shpatull dhe pasi hyra nė garazhė e pėrplasa atė nė dysheme dhe nė mahi i thashė:“Nuk mė nevojitesh mė”. E ndjeja njė letėsim tė thellė duke paramenduar se puna rreth shitjes kishte pėrfunduar.

Tė nesėrmen mė trokiti nė derė njė njeri i panjohur me tė cilin sė shpejti u kuptuam pėr kushtet e shitjes.Mė la kaparin prej njė dollarėsh dhe mė tha: “Mund ta hiqni atė shenjė nga kopshti.Nesėr do ta nėnshkruajmė kontratėn”.

Menjėherė shenjėn e pata ēuar nė garazhė.Pra,aksiono im i mbrendshėm ėshtė pėrputhuar me atė tė jashtmin – me objektiven. Kėtu asgjė nuk ishte e ēudishme e as e re,sepse nė ekranin jetėsor zhvillohen ngjarjet qė janė nė pajtim me pėrfytrimin. Jashtėsinė e reflekton brendėsia.

Ja edhe njė metodė tė preferuar qė pėrdoret me rastin e shitjes sė shtėpisė,tokės a tė trajtave tjera tė pasurisė. Lehtas,thekshėm,nė qetėsi dhe me bindje thuani: “Inteligjenca e paskajshme tėrheq blerėsin e shtėpisė sime qė e dėshiron kėtė shtėpi dhe qė nė te do tė jetoj me kėnaqėsi.Blerėsi do tė ma gjejė inteligjenca krijuese e ndėrdijes.Ajo asnjėherė nuk gabon.Ky blerės me siguri se do tė vizitojė edhe shumė shtėpi tė tjera,por nė realitet vetėm timen e dėshiron dhe vetėm atė do ta blejė, sepse atė e udhėheqė intelegjenca e paskajshme,e cila e bashkon ndėrdijen time me tė tijėn.Unė e di tash ėshtė momenti i vėrtetė,ēmimi i vėrtetė dhe blerėsi i vėrtetė.Ēdo gjė zhvillohet mu ashtu siē do tė duhej tė zhvillohej.Rrymat e thella tė ndėrdijes na i lidhin mendjet qė tė dyve dhe pėr kėtė jam plotėsisht i bindur”.

Gjithnjė duhet psur ndėrmend se ajo kah e cila tentoni ju,tė njejtėn kohė edhe ajo tenton t’ju afėrohet.Kėshtu qė,gjithmonė kur ju dėshironi ta shitni shtėpinė tuaj ose ndonjė trajtė tjetėr tė pasurisė suaj, ekziston dikush me tė njejtin interesim a dėshirė pėr tė blerė atė nga ju.Mė pėrdorim tė drejtė tė fuqisė sė ndėrdijes suaj do ta lironi mendjen tuaj nga ēdo ndjenjė konkurrenceje dhe shtėngimi qė do tė mund tė lajmėrohej me rastin e ndonjė shitjeje a blerjeje tė re.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 18.03.12 19:52

Si ta futi nė dorė atė qė e dėshironi?

Njė grua e re i ndjek me rregull ligjėratat dhe ushtrimet e mia.Mė herėt,ajo detyrohej t’i ndėrrojė tre autobusė tė ndryshėm pėr tė arritur deri nė institutin tim,pėr ē’gjė i nevojitej njė orė e gjysmė nė njė drejtim.I pata shpjeguar rastin e njė tė njohuri tim. Atij, pėr tė shkuar nė punė,i nevojitej automobili, tė cilin mė nė fund edhe e bleu.

Kjo grua e re nė shtėpi tė vet rregullisht e ushtronte metodėn e cekur.Me lejen e saj po e transmetoj njė pjesė tė letrės qė ma kishte dėrguar:

I dashur doktor Marfi

Do t’ju pėrshkruaj mėnyrėn se si erdha deri te “kadilaku”.Ju e dini se kisha dėshirė tė flakėt pėr njė automobil,me tė cilin vazhdimisht dhe pa pengesa do t’i ndiqja ligjerata Tuaja.Rregullisht imagjinoja vozitje me automobil.Nė tė vėrtetė,pėrfytyroja se si hyja nė njė shitore tė madhe ku ishin veturat,kontaktoja me shitėsin,ulesha pranė drejtuesit dhe vozitja disa qindra metra.Nė pyetje ishte njė “kadilak”, tė cilin pata filluar ta ndjej plotėsisht si timin.

Dy javė tė plota i kthehesha filmit tim mendor.E pėrjetova pėrmallimin pranė drejtuesit,i futja nė memorie rrugėt nėpėr tė cilat kaloja gjatė kėsaj vozitjje etj.Para ca ditėsh nė ligjerata erdha me “kadilak” timin.Njė kusheri imi,tė cilin gati qė e kisha harruar fare para ca kohėsh vdiq dhe mė la tėrė pasurinė e vet,pėrfshirė kėtu edhe “kadilak” – un nė fjalė.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 18.03.12 19:53

Teknikėn e suksesit e pėrdorin shumė njerėz afaristė

Afaristėt e njohur shumė herė ne ditė nė heshtje e pėrsėritin fjalėn “sukses”, derisa ta bindin veten se suksesi u takon pikėrisht atyre. Gjatė kėsaj,ata shumė mirė e dinė se ideja e suksesit nė vete i pėrmban tė gjitha faktorėt kryesorė tė vetė suksesit.

Rrjedhimisht,do tė ishte e nevojshme qė,me besim dhe me bindje tė plotė, tė filloi ta pėrsėritni fjalėn sukses.Ndėrdija juaj do t’jua pranojė atė si tė vėrtetė dhe do t’ju detyrojė tė gjeni rrugėn e suksesit dhe tė niseni kah ai.Pra,njeriu ėshtė i detyruar t’i shprehė besimet e veta subjektive,pėrshtypjet dhe bindjet e veta.

Ē’domethėnie ka suksesi pėr ju?-se dėshironi tė jeni tė suksesshėm nė shtėpi tė mirė dhe para tė mjaftuara pėr tė ēuar jetė tė lumtur dhe luksoze, si dhe me siguri dėshironi tė keni jetė tė suksesshme mendore dhe,para se gjithash,tė bini nė kontakt tė drejtėpėrdrejtė me fuqitė e ndėrdijes suaj.

Secili njeri njėherit ėshtė edhe afarist,sepse merret me punėn e quajtur JETĖ . Bėhuni afarist i suksesshėm duke paramenduar se punoni atė qė kaherė dėshironit ta punonit, si dhe posedoni atė qė kaherė dėshironit ta posedonit.

Zhvillojeni imagjinatėn tuaj! Mendimisht inkuadrohuni nė vėrtetėsinė e suksesit! Le t’ju bėhet kjo shprehi. Pėr ēdo mbrėmje, nisuni pėr tė fjetur tė pėrcjellė nga ndjenja e suksesit, e pėrsosshmėrisė sė kėnaqur dhe pastaj ka pėr t’ju shkuar pėr dore qė nė ndėrdijen tuaj ta rrėnjosni pėrgjithmonė idenė e suksesit. Besoni se keni lindur pėr tė qenė tė suksesshėm dhe do tė fillojnė t’ju ndodhin ēudirat!
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 18.03.12 20:27

FAKTET QĖ DUHET MBAJTUR NDĖRMEND

- Tė kesh sukses do tė thotė tė jetosh me sukses.Njeriu ėshtė i suksesshėm kur ēon jetė tė qetė, tė lumtur dhe tė gėzueshme,si dhe,gjatė kėsaj merret me punėn qė e do.
- Pėrcaktohuni pėr punėn qė doni ta punoni,pastaj filloni tė merreni me te!Po qe se nuk jeni tė sigurt se cila ėshtė aftėsia juaj e vėrtetė,kėrkoni kėshilla,ide udhėrrėfyese - pėrgjigja do t’ju vijė
- Specializohuni pėr njė veprimtari tė caktuar dhe pėrpiquni tė dini mė tepėr se tė tjerė.
- Njeriu i suksesshėm nuk ėshtė vetjak.Dėshira e tij mė e madhe ėshtė t’i shėrbejė njerėzimit.
- Nuk mund tė ketė sukses tė vėrtetė pa qetėsi shpirtėrore.
- Njeriu i suksesshėm ka kuptueshmėro tejet tė madhe psikologjike dhe shpirtėrore.
- Po qe se qartė paramendoni qėllimin tuaj,ndėrdija ēudibėrėse do t’ju sigurojė ēdo gjė tė nevojshme pėr tė realizuar kėtė qėllim.
- Mendimi im i shėruar me ndjenjėn shndėrrohet nė bindje subjektive dhe: “Le tė bėhet sipas besimit tuaj”.
- Aftėsia e imagjinatės nxit fuqinė e ndėrdijes pėr tė realizuar pėrfytyrimet.
- Po deshet tė pėrparoni nė vendin e punės,punėdhėsin,udhėheqėsin ose shokun tuaj tė jetės paramendojeni duke jua pėrgėzuar funksioni profesional. Parafytyrimi le tė jetė sa mė i gjallė dhe sa mė real. Pėrpiquni qė gjatė parafytyrimeve t’i ndjeni zėrat,t’i shihni lėvizjet dhe ta ndjeni realitetin e ngjarjeve e tė personave tė paramenduar. Bėjeni kėtė me vendosmėri, nė mėnyrė qė,pas njė kohe tė caktuar pėrsėritijėsh,ta pėrjetoni gėzimin nga plotėsimi i lutjes suaj.
- Ndėrdija ėshtė depoja e memories suaj.Pėr tė pasur memorie tė pėrsosur,do tė duhej ta pėrsėritni fjalinė. “Inteligjenca e paskajshme e ndėrdijes sime nė ēdo kohė dhe nė ēdo vend mė tregon ēdo qė kam nevojė tė di".
- Po qe se planifikoni ta shitni shtėpinė a ndonjė pasuri tjetėr,atėherė me zė tė lehtė, me vendosmėri dhe me bindje pėrsėriteni pohimin pozitiv vijues: ”Inteligjenca e paskajshme tėrheq blerėsin e shtėpisė sime,i cili nė tė do tė jetojė me kėnaqėsi”.Duroni, sepse rrymat thellėsore tė ndėrdijees do tė pėrkujdesen qė pohimi tė realizohet.
- Ideja e suksesit i pėrmban tė gjithė faktorėt e suksesit.Vetes,me besim dhe sa mė shpesh,pėrsėritjani fjalėn “sukses”,ndėrdija do t’ju detyrojė qė kėtė edhe do ta realizoni.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

forca e ndėrdijes

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 18.03.12 20:32

fakiri shkruajti:Teknikėn e suksesit e pėrdorin shumė njerėz afaristė

Afaristėt e njohur shumė herė ne ditė nė heshtje e pėrsėritin fjalėn “sukses”, derisa ta bindin veten se suksesi u takon pikėrisht atyre. Gjatė kėsaj,ata shumė mirė e dinė se ideja e suksesit nė vete i pėrmban tė gjitha faktorėt kryesorė tė vetė suksesit.

Rrjedhimisht,do tė ishte e nevojshme qė,me besim dhe me bindje tė plotė, tė filloi ta pėrsėritni fjalėn sukses.Ndėrdija juaj do t’jua pranojė atė si tė vėrtetė dhe do t’ju detyrojė tė gjeni rrugėn e suksesit dhe tė niseni kah ai.Pra,njeriu ėshtė i detyruar t’i shprehė besimet e veta subjektive,pėrshtypjet dhe bindjet e veta.

Ē’domethėnie ka suksesi pėr ju?-se dėshironi tė jeni tė suksesshėm nė shtėpi tė mirė dhe para tė mjaftuara pėr tė ēuar jetė tė lumtur dhe luksoze, si dhe me siguri dėshironi tė keni jetė tė suksesshme mendore dhe,para se gjithash,tė bini nė kontakt tė drejtėpėrdrejtė me fuqitė e ndėrdijes suaj.

Secili njeri njėherit ėshtė edhe afarist,sepse merret me punėn e quajtur JETĖ . Bėhuni afarist i suksesshėm duke paramenduar se punoni atė qė kaherė dėshironit ta punonit, si dhe posedoni atė qė kaherė dėshironit ta posedonit.

Zhvillojeni imagjinatėn tuaj! Mendimisht inkuadrohuni nė vėrtetėsinė e suksesit! Le t’ju bėhet kjo shprehi. Pėr ēdo mbrėmje, nisuni pėr tė fjetur tė pėrcjellė nga ndjenja e suksesit, e pėrsosshmėrisė sė kėnaqur dhe pastaj ka pėr t’ju shkuar pėr dore qė nė ndėrdijen tuaj ta rrėnjosni pėrgjithmonė idenė e suksesit. Besoni se keni lindur pėr tė qenė tė suksesshėm dhe do tė fillojnė t’ju ndodhin ēudirat!
me forcen e ndėrdijes un kam Celsin e suksesit sepse dija eshte shum e rendesishme ne shum rruge te jeta e nje njeriu varet se si ne e perdorim ate dija me jep shum mundesi mua qe un te kem zhvillimin tim edhe ti jap nje drejtim te duhur jetes time jeta ka shum pengesa vetem duke perdorur dijen un i pakesoj pengesat e mija edhe caj permes tyre suksesi me i madh i nje qenie njerezore eshte dija i nderuar fakir ju falenderoj per postimet keto postime interesante klm rrespekte


Edituar pėr herė tė fundit nga iforti nė 15.04.12 21:38, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 19.03.12 18:16

SHKENCĖTARĖT PĖRDORIN FUQINĖ E NDĖRDIJES

Shumica e shkencėtarėve e kanė tė njohur rėndėsinė e pjesės sė ndėrdijshme tė mendjes. Ndėrdijen e vet me menēuri e pėrdorėn: Edisoni,Markoni, Keteringu,Poenkareu, Ajnshtajni dhe shumė tė tjerė. Ajo nė shumicėn e rasteve u jep bazė ose udhėzime pėr realizimin e arritjeve tė mėdha tė shkencės e tė indrustrisė bashkohore.Hulumtimet treguan se nga aftėsia e nxitjes sė fuqive tė ndėrdijes pėr tė vepruar varej suksesi i shkencėtarėve dhe i hulumtuesve mė tė mėdhenj.

Ja njė shembull qė tregon se si kimisti i njohur Fredrih Fon Shtdradonte e pėrdorte ndėrdijen pėr t’i zgjidhur problemet kryesore. Ai kishte punuar gjatė. Ishte pėrpjekuar pėr tė bėrė renditjen e gjashtė atomeve tė karbonit dhe vazhdimisht mungonte.

I dėrrmuar nga lodhja,mė nė fund,dėshirėn ia pėrcolli ndėrdijes sė vet.Sė shpejti,nė momentin kur ishte duke hyrė nė njė autobus urban,nga ndėrdija nė vetėdije,vetimthi iu shfaq njė figurė gjarpėri i cili e kafshonte bishtin e vet dhe mu sikur rrota sillej rreth boshtit tė vet.Ndėrdija i ofronte pėrgjigjen: Atomet janė tė renditura nė formė rrethi.Nė kėtė mėnyrė u zbulua unaza e benzolit pėr tė cilėn sot dimė tė gjithė.

Zbulimet e Nikolla Tesllės

Nikolla Teslla ka qenė shkencėtar i njohur.Ai ka realizuar njė numėr tė madhė zbulimesh mahnitėse nga lėmi i rrymės elektrike.Kur i binte ndėrmend ideja pėr ndonjė zbulim, menjėherė e imagjinonte, duke ditur mirė se ndėrdija do tė pėrkujdeset qė pjesa e vetėdijshme e mendjes sė tij,nė formė sa mė konkrete,tė furnizohet me tė dhėna, me pjesė dhe me plane tė nevojshme.

Duke analizuar me kujdes parafytyrimin,Teslla kursente kohėn,dhe energjinė qė, pėrndryshe, do tė duhej tė harxhonte nė prodhim dhe nė pėrsosje tė prototipave.Kishte shprehi tė thoshte: “Secili aparat gjithnjė punon ashtu siē e kam paramenduar.Brenda njėzet vjetėsh nuk ka ndodhur asnjė veēanti”.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 19.03.12 20:54

Natyralisti i njohur dhe problemet e tij

Natyralisti i shquar amerikan,profesor Agazisi,zbuloi se ndėrdija nė mėnyrė tė palodhshme vepron edhe gjatė gjumit, Ja raporti i sė vesė sė tij,nxjerrė nga biografia e shkencėtarit: “Plot dy javė u pėrpoq t’i deshifrojė gjurmėt e paqarta tė njė fosili peshqish nė njė pllakė guri,mirėpo nuk pati sukses.I mllefosur dhe i rraskapitur,mė nė fund,hoqi dorė nga kjo,duke u pėrpjekur qė kėtė problem ta zhvendosė nga vetėdija.

Njė natė,u zgjua i irtituar nga ndjenja se kishte ėndėrruar fosilin e peshkut tė plotė me tė gjitha pjesėt qė nga pllakėn prej guri mungonin.Mirėpo,kur provoi ta vizatonte pėrmbajtjen e ėndrrės,ajo sa ēelėmbyll sytė,iu largua nga mendja.

Herėt nė mėngjes shkoi nė kopshtin botanik,ku gjendej edhe pllaka e gurit,me shpresė se,me tė shikuar pėrsėri pllakėn, do t’i shkojė pėr dore ta rikujtojė vizionin e natės qė e kishte ėndėrruar. Por,kot. Detajet i kundėrviheshin sqarimit.

Nėtėn tjetėr,ai pėrsėri ėndėrroi tė njejtėn gjė,e cila,me t’u zgjuar nga gjumi,edhe kėsaj radhe iu zhduk nga mendja. Me shpresė se do tė ketė fat qė t’i pėrsėritej edhe njėherė e njėjta gjė,natėn e tretė, pranė shtratit vuri njė letėr dhe njė laps.Pastaj ra pėr tė fjetur.

Diku para agimit,peshku iu shfaq pėsėri,sė pari i paqartė,e mė vonė, me tė gjitha karakteristikat dhe ne tė gjitha pjesėt e veta, pėrfshirė kėtu edhe pjesėt qė mungonin nė pllakėn prej gurit.Ende i pėrgjumur, nė errėsirė tė plotė tė dhomės sė vet, shkencėtari mė shpejtėsi i vizatoi tiparėt e peshkut tė ėndėrruar.

Nė mėngjes qe mė se i befasuar me pamjen e pazakonshme tė vizatimit tė vet,i cili fare nuk u ngjante fosileve tė peshqve qė njiheshin deri nė atė moment.Me shpejtėsi shkoi nė kopshtin botanik dhe,duke mbajtur skicėn e vizatuar si udhėzim,me kujdes e grimconte pllakėn prej guri,e cila,siē shihej,nė brendi tė vet i fshinte pjesėt tjera tė peshkut.

Duke vėshtruar fosilin e tėrė,shkencėtari deri nė detaje zbuloi se ai i ngjante atij qė e kishte ėndėrruar dhe qė e kishte skicuar, kėshtu qė nuk e kishte tė vėshtirė qė ta klasifikojė”.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 20.03.12 20:33

Mjeku i shquar e zgjidh problemin e sėmundjes sė sheqerit

Para ca vitesh mora njė pjesė tė nxjerrė nga njė revistė profesionale nė tė cilėn pėrshkruhej zbulimi i insulinės.Ja se ku qėndronte esenca e artikullit: Doktor Fredirik Bantingu, mjek dhe kirurg i shkėlqyeshėm nga Kanadaja,qysh para gjysmėshekulli iu kishte kushtuar hulumtimit tė pasojave shkatėrruese tė sėmundjes sė sheqerit.

Nė atė kohė esenca e mjekėsisė nuk njihte metodė efikase pėr shėrimin e kėsaj sėmundjeje. Dr. Bantingu gati tėrė kohėn e vet e kalonte duke bėrė eksperimente dhe duke lexuar literaturė porfesionale.Njė natė,i rraskapitur,e zuri gjumi nė laboratorinė e vet.

Derisa ishte nė gjumė,ndėrdija e tij ia kishte shpjeguar se substancėn qė kėrkonte duhej nxjerrė nga pankreasi i sėmurė i qenit.Kėshtu kishte lindur insulina,e cila mė vonė u solli lehtėsim miliona njerėzve tė mbarė botės.

Vėrehej se dr.Bantingu duke kėrkuar zgjidhje,njė kohė tė gjatė u mor me kėtė problem. Ndėrdija e tij,pas njė kohe tė caktuar,iu pėrgjigj dhe ia ofroi zgjidhjen e kėrkuar.

Nga kjo,natyrisht,nuk mund tė thuhet se pėrgjigjėn do ta merrni gjithnjė brenda natės,nė gjumė e sipėr dhe atė pas njė kohe shumė tė shkurtėr.Ndonjėherė nevojitet pritje e gjatė dhe kjo fare nuk duhet t’ju brengosė.Pėr problemin e caktuar duhet menduar pėr ēdo natė.Ēdo herė,para gjumit, pėrpiquni qė atė ta rrėnjosni nė ndėrdijen tuaj,sikurse e bėni kėtė pėr tė parėn herė.

Pritja e gjatė e zgjidhjes ndonjėherė ėshtė rezultat i qėndrimit tuaj ndaj problemit-e kuptoni atė si shumė tė rėndėsishme,tė rėndė,tė pazgjidhur,mandje edhe vetė dyshoni nė mundėsinė e gjetjes sė shpjetė tė rrugėdaljes.

Ndėrdija,siē ėshtė e njohur,nuk di as pėr hapėsirėn e as pėr kohėn. Shkoni tė flini tė bindur se nė tė njėjtin moment e keni pėrgjigjen. u nisni nga spekti se vetėm ardhmėria do t’ju sjellė lehtėsim. besuar shumė nė zgjidhjen pozitive.Qė tash, derisa jeni duke i lexuar kėta rreshta,binduni se zgjidhja e pėrsosur e ēdo problemi tuaj ekziston dhe se atė e keni nė dorė mu nė kėtė ēast.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

interesante

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 20.03.12 20:43

fakiri shkruajti:Mjeku i shquar e zgjidh problemin e sėmundjes sė sheqerit

Para ca vitesh mora njė pjesė tė nxjerrė nga njė revistė profesionale nė tė cilėn pėrshkruhej zbulimi i insulinės.Ja se ku qėndronte esenca e artikullit: Doktor Fredirik Bantingu, mjek dhe kirurg i shkėlqyeshėm nga Kanadaja,qysh para gjysmėshekulli iu kishte kushtuar hulumtimit tė pasojave shkatėrruese tė sėmundjes sė sheqerit.

Nė atė kohė esenca e mjekėsisė nuk njihte metodė efikase pėr shėrimin e kėsaj sėmundjeje. Dr. Bantingu gati tėrė kohėn e vet e kalonte duke bėrė eksperimente dhe duke lexuar literaturė porfesionale.Njė natė,i rraskapitur,e zuri gjumi nė laboratorinė e vet.

Derisa ishte nė gjumė,ndėrdija e tij ia kishte shpjeguar se substancėn qė kėrkonte duhej nxjerrė nga pankreasi i sėmurė i qenit.Kėshtu kishte lindur insulina,e cila mė vonė u solli lehtėsim miliona njerėzve tė mbarė botės.

Vėrehej se dr.Bantingu duke kėrkuar zgjidhje,njė kohė tė gjatė u mor me kėtė problem. Ndėrdija e tij,pas njė kohe tė caktuar,iu pėrgjigj dhe ia ofroi zgjidhjen e kėrkuar.

Nga kjo,natyrisht,nuk mund tė thuhet se pėrgjigjėn do ta merrni gjithnjė brenda natės,nė gjumė e sipėr dhe atė pas njė kohe shumė tė shkurtėr.Ndonjėherė nevojitet pritje e gjatė dhe kjo fare nuk duhet t’ju brengosė.Pėr problemin e caktuar duhet menduar pėr ēdo natė.Ēdo herė,para gjumit, pėrpiquni qė atė ta rrėnjosni nė ndėrdijen tuaj,sikurse e bėni kėtė pėr tė parėn herė.

Pritja e gjatė e zgjidhjes ndonjėherė ėshtė rezultat i qėndrimit tuaj ndaj problemit-e kuptoni atė si shumė tė rėndėsishme,tė rėndė,tė pazgjidhur,mandje edhe vetė dyshoni nė mundėsinė e gjetjes sė shpjetė tė rrugėdaljes.

Ndėrdija,siē ėshtė e njohur,nuk di as pėr hapėsirėn e as pėr kohėn. Shkoni tė flini tė bindur se nė tė njėjtin moment e keni pėrgjigjen. u nisni nga spekti se vetėm ardhmėria do t’ju sjellė lehtėsim. besuar shumė nė zgjidhjen pozitive.Qė tash, derisa jeni duke i lexuar kėta rreshta,binduni se zgjidhja e pėrsosur e ēdo problemi tuaj ekziston dhe se atė e keni nė dorė mu nė kėtė ēast.
interesante problemi i diabetit eshte shqetesues ne te gjith boten ne amerike disa doktorre kan arritur te kryjne transplant pankreasi por problemi eshte se kjo dhoj kure eshte shum e kushtueshme por lindin edhe disa probleme te tjera me ane te kesaj metode sepse kjo dhoj procedure permban rreziqet e saja por brenda disa vitesh kura te reja do dalin edhe do ta eleminojne kte problem madhor
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 21.03.12 15:30

Pa dyshim qė nė tė ardhmen do tė dali kure tė reja shumė efikase ndaj kėtij problemi,aty nuk duhet dyshuar aspak duke ndjekura hapin me kohėn shkencat nė pėrgjithėsi kanė pėrparuar dhe kanė arritur sukses tė mėdha duke mos i anshkaluar as tė arriturat nė aspektin medicinale i nderuar...
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi