Forca e ndėrdijes

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 23.07.12 22:18

Reagimi negativ ndaj titujve tė gazetave

Filloni ta pėrcillni veten.Vėreni se si reagoni ndaj njėrzėve,ndaj rasteve dhe ndaj vetive.Vėrejeni reagimet tuaja ndaj ngjarjeve tė pėrditdhme.Po u bėtė njė vėshtrim titujve tė gazetave ditore,a do tė mund t’ju shqetėsojnė ato? Nuk ėshtė me rėndėsi se a pajtohemi apo jo me to.Por,nėse lajmet ditore ia arrijnė t’ju shqetėsojnė, atėherė gjendeni nėn ndikim tė emocioneve tuaja negative tė cilat do t’ju shqetėsojnė fizikisht e shpirtėrisht.

Kam marrė njė letėr nga njė grua,e vila ankohej nė faktin se burri i saj shqetėsohej sa herė qė lexonte pjesė tė kryeartikujve nga faqet e disa gazetave. Ajo shton se hidhėrimi dhe tėrbimi i vazhdueshėm atij ia shkaktuan tė thatin gastrik.Mjeku i kishte rekomanduar shėrim sa mė tė shpejtė.

Unė i pata thirrur tė mė vizitojnė.U pata shpjeguar se nė ē’mėnyrė funksionon truri i njeriut; ia tėrhoqa vėmendjen pėr pjekurinė e tij emocionale,sepse lejon ta shqetėsojnė artikujt me tė cilėt ai nuk pajtohet.

Pas bisedės me mua,filloni tė kuptohet se gazetaėve duhet lėnė lirinė e tė shprehurit,pavarėsisht se a pajtohemi ose jo me ta nė planin politik,fetar a nė ndonjė plan tjetėr.Ngjashėm me kėtė, gazetarėt do tė duhej t’u sigurojnė lexuesve tė vet lirinė e tė shprhurit tė pakėnaqėsisė me mėnyrėn e tė shkruarit tė gazetės sė tyre.

Bashkėbiseduesi im kuptoi se mund tė shprehet mospajtim edhe pa pasoja tė padėshiruara.E zbuloi tė vėrtetėn e tjeshtė se nuk e goditnin fjalėt a veprimet e njerėzve pėrreth,por vetėm mėnyra e reagimit tė tij ndaj veprimeve dhe fjalėve tė tilla.

Shpjegimi i tillė e shėroi bashkėbiesduesin tim.I rekomandova edhe disa pohime pozitive,tė cilat do tė duhej t’i pėrsėriste pėr ēdo mėngjes,me t’u zgjuar nga gjumi.Bvashkėshortja e tij,mė vonė,mė kishte treguar se,pas njė kohe tė caktuar,ai kishte qenė nė gjendje tė qeshej kur lexonte ndonjė pjesė tė kryeartikujve tė gazetave me tzė cilat nuk pajtohej.Pra,ato tashmė nuk mund ta shqetėsonin,ta hidhėronin a ta tėrbonin.Gjithashtu tė arriturit e baraspeshės emocionale i solli edhe qetėsimin e plotė tė tė thatit gastrik.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 25.07.12 21:34

Monologu i brendshėm pengon prespektiven

Mė vizitoi njėherė njė agjent tregtar dhe m’i tregoi vėshtirėsitė e tij gjatė bashkėpunimit me eprorėt e vet.Ai qe dhjetė vjet punon nė organizatėn e njėjtė tregtare dhe kurrė nuk iu dha kurrfarė mirėnjohje e as qė kishte pėrparuar nė punėn e vet.Tė dhėnat qė tregonin suksesin e tij tė shitjes ishin dukshėm mė tė mira se sa ato tė kolegėve tė tij nga lėmi i njėjtė.Eprori i vet nuk e donte. Ndaj tij ishte sjellė shumė me padrejtėsi,ndėrsa gjatė tubimeve publikisht i poshtėronte propozimet e tij.

Unė i shpjegova se shkaktar pėr marrėdhėnie tė tilla ishte kryesisht ai vetė dhe se qėndrimet dhe bindjet e tij ndaj eprorit me siguri nuk ishin fare mė pozitive. Sipas masės qė pėrdorni,do t’ju merret edhe juve masa.Masa e tij mendore, gjegjėsisht pėrfytyrimi i tij ndaj eprorit,ishte se kishte tė bėjė me njė person keqbėrės dhe keqdashės ndaj tė cilit ai ndjente neveri dhe armiqėsi.Duke shkuar nė punė,ēdo herė me vetveten ai zhvillonte biseda tė ashpra pėrplot me vėrejtje,kritika,me sharrje dhe me gjykime tė rrepta ndaj eprorit tė vet.

Pra,edhe ėshtė pritur qė t’i kthehen atij tė gjitha ato qė i kishte shfaqur nė sferėn e vet mendore.Tashmė e kishte kuptuar se monologu i tij i brendshėm kishte efekt tejet rrėnues. Mendimet dhe emocionet e furishme negative,si dhe gjykimet mendore tė drejtuara kah eprori,bujshėm depėrtonin nė ndėrdijen e tij,duke lindur reagim tejet negativ tė tė njėjtit lloj tė eprorit tė vet,si dhe duke i shkaktuar edhe njė varg ērregullimesh personale,fizike dhe emocionale.

Duke dėshiruar qė ta ndėrprejė njė zhvillim tė tillė ngjarjesh,fillo t’i pėrsėriste pohimet pozitive vijuese:”Unė jam personi i vetėm qė mendon nė gjithėsinė time.Jam pėrgjegjės pėr mendimet e mia ndaj shefit tim.Eprori im nuk ėshtė fajtor pėr mendimet e mia qė bėn ndaj tij.

Askujt,asnjė person, asnjė vend a gjėsendi nuk ia lejoj mundėsinė pėr tė mė lėnduar – pėr tė mė shqetėsuar Eprorit tim i dėshiroj shėndet,sukses,qetėsi shpirtėrore dhe lumturi.Sinqerisht i dėshiroj ēdo tė mirė dhe e di se gjithēka e udhėheq inteligjenca e paskajshme”.

Lutjen e tillė e pėrsėriste me zė,lehtė,me vendosmėri dhe me bindje,i vetėdijshėm se mendja e njeriut i ngjan kopshtit ku do tė mbijė ēdo farė e mbjellė dhe e ujitur nė kohėn e duhur.

I propozova qė pėr ēdo mbrėmje,para gjumit,ta paramendonte kėtė pamje: Eprori i tij e pėruron pėr punėn qė e kreu nė mėnyrė tė shkėlqyer.E lėvdėron pėe entuziazmin dhe pėr pėrpjekjen qė bėn,si dhe pėr numrin e shtuar tė blerėsve.

I propozova qė tė pėrpiqet ta ndjente realitetin,prekshmėrinė e ngjarjeve tė paramenduara,ta ndjejė fortėsinė e tė shtrėnguarit tė dorės,ta ndjejė zėrin dhe ta shohė buzėqeshjen e eprorit tė vet.

Nė bazė tė kėtyre propozimeve ai kishte formuar njė film tė vėrtetė mendor, me tė gjithė dialogėt dhe efektet qė mund tė paraqiteshin. Filmin e tillė ai e paramendonte natė pėr natė,i vetėdijshėm se ndėrdija paraqet njė mekanizėm tejet tė ndjeshėm,i cili,herėt a vonė,do tė reagojė ndaj shfaqjeve tė ngulitura nė te.

Shkallė-shkallė ndėrdija ishte ngopur dhe aty pėr aty pasoi pėrgjigjja e saj.Eprori e kishte thirrue nė drejtorinė e organizatės tregtare duke ia bėrė me dije se ishte caktuar nė pozitė tė udhėheqėsit tė njėsive punuese nė tėrė trevėn, pėrndryshe epror i mė se 100 vetėve dhe me tė ardhura dukshėm mė tė mėdha.Pra,me tė ndryshuar bindja pėr shefin e vet,ai reagon nė pėrputhshmėri me kėtė ndryshim.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fisnik Gojani prej 11.08.12 22:23

Po more ket liber e kam lexu edhe une para 3 viteve asht nje liber i mrekullushem qe te ndihmon shum dhe mund ta gjeni fare leht une e kam bler nje te till

Fisnik Gojani

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.10.13 10:01

Pjekuria emocionale

Ajo pėr ēka njerėzit pėrreth jush flasin dhe veprojnė do t’ju ngacmojė ose do t’ju shqetėsoj vetėm po qe se lejoni t’ju ngjajė kjo. Shqetėsimi depėrton nė personalitetin tuaj pėrmes mendimit tuaj.Nėse,pėr shembull,hidhėroheni me dikė,atėherė patjetėr do tė kaloni nepėr katėr fazat vijuese mendore.

- Sė pari,mendoni pėr fjalėt e tij;
- Sė dyti,do tė vendosni tė hidhėroheni dhe do tė krijoni emocionin e tėrbimit;
- Sė treti,e zgjedhni rrugėn e veprimit nė pajtim me emocionet e krijuara;
- Sė fundi,e filloni aksionin tuaj me fjalė e me lėvizje.

Siē mund tė shihet;mendimi,emocioni,reaksioni dhe aksioni,lindin dhe zhvillohen nė mendjen tuaj.

Kur ta keni arritur pjekurinė emocionale,mė nuk do tė reagoni negativisht ndaj vėrejtjeve,kritikave dhe ndaj sjelljeve jo tė mira tė njerėzve qė ju rrethojnė.Me fjalė tė tjera,mė nuk do tė bini nė nivelin e vibriacioneve tė ulta mendore dhe nuk do tė mishėroheni me atmosferėn negative tė tė tjerėve.

Indentifikohuni me qėllimet tuaja jetėsore dhe mos i lejoni asnjė personi,vendi a gjėsendi qė t’ju zmbrapsė nga mendja juaj e brendshme dhe e thellė e qetėsisė shpirtėrore,e paqes dhe e shėndetit tė pėrkryer.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.10.13 10:04

Domethėnia e dashurisė nė marrėdhėniet harmonike ndėrnjerėzore

Sigmund Frojdi,themelusi i psikoanalizės,mė parė pati thėnė se njeriu i privuar nga dėshuria sėmuret dhe vdes. Dashuria nėnkupton mirėkuptimi,vullnet dhe respekt ndaj tė afėrmve.Sa mė shumė dashuri dhe vullnet qė tregoni ndaj atyre qė ju rrethojnė,nė masė mė tė madhe do t’ju kthenen edhe juve.

Nėse ndonjė tė afėrmit tuaj ia lėndoni egon ose dinjitetin,atėherė nuk mundf tė llogaritni nė vullnetin e tij.Duhet ta keni ndėrmend se gjithkush nė botė do tė qė ta duan dhe ta respektojnė tė tjerėt,si dhe ta ēmojnė si tė rėndėsishėm.

Duhet tė kuptoni se secili prej nesh ėshtė i vetėdijshėm pėr vlerėn e vet dhe se jeta i duket i denjė dhe merituese pėr ta jetuar. Duke pasur ndėrmend kėtė,ju u forconi bazat personale tė afėrmve tuaj, ndėrsa ata ua kthejnė me dashuri dhe me vullnet.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.10.13 10:08

Urretja ndaj shikuesve

Njė aktor i teatrit mė ishte ankuar se i kishte ngjarė qė shikuesit ta pėrqeshinin dhe ta fishkėllonin qysh nė paraqitjen e parė tė tij nėskenė.Ai gjithashtu kishte thėnė se pjesa qė e luante ishte e dobėt,ndėrsa roli nuk i ishte nga mė tė mirėt. Haptas kishte pranuar se,me muaj tė tėrė,i urrente shikuesit nė sallė.I quante budallenj,njerėz qė nuk dinė asgjė,mendjelehtė,kokėzbrazur etj. Pastaj e kishte lėnė punėn nė teatėr, ndėrsa njė vit kishte punuar si shitės.

Me njė rast njė mik i tij e kishte thirrur tė vinte me tė pėr ta dėgjuar ligjeratėn time nė temėn:”Si tė dilet nė skaj me vetvetėn”. Kjo ligjeratė imja ia kishte ndryshuar jetėn.Iu kthue teatrit duke filluar tė lutej me sinqeritet si pėr vete, ashtu edhe pėr shikuesit.

Pėr ēdo mbrėmje,para se tė dilte nė skenė,pėrmbushej me dashuri dhe me vullnet duke u pėrpjekur qė ato t’ pėrhapte kudo pėrreth. I ishte bėrė shprehi tė paramendonte se si inteligjenca e paskajshme gjithė tė pranishmit nė sallė i pėrmbushte,i frymėzonte dhe i arsimonte.

Gjatė ēdo shfaqjeje tė pjesės sė tij,me mendje kah shikuesit,vazhdimisht transmentonte vibriacione tė dashurisė. Sot ėshtė njė Aktor i madh.I do dhe i respekton njerėzit si dhe shkėlqen nga vullneti dhe nga respekti qė ka.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.10.13 10:28

Si tė veprohet ndaj njerėzve me veti tė papėrshtashme?

Gjithkah pėrreth nesh gjenden shumė njerėz me veti tė papėrshtatshme,njerėz krye mė vete, tė tėrhequr,madje edhe tė tillė me ērregullime psikike.Fjala ėshtė pėr personat me sėmundje psikike, pėr ngucakeqėt,pėr cinikėt,pėr ata qė nuk bashkėpunojnė me tė afėrmit,pėr njerėzit qė hidhėrohen pėr gjithēka dhe me gjithkend,pėr njerėzit e papėrgatitur pėr tė jetuar nė shoqėri.Ērregullimet e tilla ndonjėherė fitohen nė fėmijėri, ndėrsa herė-herė mund tė jenė edhe trashėguese.

Askujt nuk i shkon mendja,pėr shembull,t’i gjykojė tė sėmurėt nga tuberkulozi a nga ndonjė sėmundje e ngjashme. Pra,tė sėmurėt psikikė assesi nuk duhet gjykuar. Pėrkundrazi, ndaj tyre duhet treguar mirėkuptim dhe keqardhje. Mirėkuptim do tė thotė falje.


Paftėsia do shoqėri

Personi me pengesa dhe me ērregullime psikike nuk ėshtė nė gjendje tė bashkėpunojė me inteligjencėn e paskajshme tė ndėrdijes sė vet.Personi i tillė i refuzon njerėzit e qetė,tė gėzuar dhe tė lumtur.Ai kritikon,gjykon dhe intrigon secilin qė ndaj tij ėshtė i sjellshėm dhe i mirė.

I pėrmbahet qėndrimit tė kėtillė: “Pse tė jenė ata tė lumtur,pėrderisa unė jam kaq fatzi?” Ai ėshtė i gatshėm pėr ta fundosur gjithė botėn dhe qė ta bjerė nė nivelin e vet tė tė jetuarit.Pafatėsia,pra, do shoqėri.Po e kuptuat kėtė tė vėrtetė gjithnjė do tė jeni tė qetė,tė vetėdijshėm pėr faktet,si dhe nuk do tė lejoni qė t’ju mposhtė dhembshuria e paarsyeshme.
__________________

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 30.10.13 15:15

Ndjeshmėria nė marrėdhėneit ndėrnjerėzore

Para ca kohėsh mė vizitoi njė femėr e re,e cila mė rrėfeu se si e urrente kolegen e vet tė zyrės.Si arsye pėr kėtė ajo cek faktin se kolegia e saj ishte mė e bukur, mė e lumtur dhe mė e pasur se ajo e mbi gjitha ishte fejuar me pronarin e kompanisė ku punonin qė tė dyja.

Mirėpo,njė ditė,pas martesės sė tyre,nė zyre erdhi e bija invalide (nga martesa e kaluar) e koleges,e pėrqafoi tė ėmėn dhe i tha: “Nėnė,nėnė unė e dua shumė babanė e tashėm. Shiko se ē’mė ka dhuruar!”

Vizituesja ime pastaj shoti: “Ndjeja se si zemra mė njėsohej me vogėlushen e sakatosur dhe disi befas fillova tė dij se si ndjehet ky fėmijė,se si nė ndjenjat e saj bashkėdyzohen;mėria pėr sėmundjen e vet,si dhe lumturia pėr lojėn e re qė i ishte dhuruar.Tashmė nė mendje mė ishte shfaqur edhe vizioni i lumturisė sė re jetėsore. Papritmas mė pėrshkoi dashuria ndaj saj.U ngrita,iu afrova dhe ia dėshirova tėrė lumturinė e kėsaj bote,kėtė vėrtet e bėra me gjithė mend,sepse kėto edhe ia dėshiroja me tė vėrtetė”.

Rasti i kėtillė nė psikologjinė bashkėkohore quhet ndjeshmėri,qė thjesht,do tė thotė projektim i qėndrimit mendor tė vetvetes nė personin tjetėr.Vizituesja ime kishte projektuar disponimin e vet, gjegjėsisht ndjenjėn e vet dhe kishte filluar tė mendonte mu sikurse kolegia e vet,por edhe sikurse e bija,pasi qė kjo ishte projektuar edhe nė mendjen e vogėlushes.

Po qe se gjendeni nė situatė pėr ta lėnduar dike ose pėr t’ia menduar dikujt tė keqen, mendimisht projektohuni nė mendjen e Moisiut dhe mendoni nga pikėpamja e Dhjetė urdhėrave.Po qe se jeni ziliqar,xheloz a hidhėrak, projektohuni nė mendjen e Krishtit dhe mendoni nga pikėpamja e tij-me siguri do ta kuptoni d.m.th.,e saktė tė fjalėve: “Duajeni njėri-tjetrin!”

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 30.10.13 15:19

Nuk do t’ia arrini qėllimit duke lėshuar pe

Mos i lejoni tė tjerėt qė t’ju keqpėrdorin dhe qė me ndihmėn e britmės,vajit ose me ndihmėn e tė ashuquajturave sulme tė zemrės t’ia arrijnė qėllimit tė vet. Njerėzit e tillė janė diktator qė pėrpiqen t’ju shndėrrojnė nė robėr dhe t’ju shtyjnė tė bėni atė qė dėshirojnė ata.Ju duhet tė reagoni ndaj tyre me sjellje tė mira,por me me vendosmėri refuzoni t’u nėnshtroheni.

Mos i kontruboni veprimeve,egoizmit dhe posesivitetit tė tyre.Mbani mend se mund ta bėni vetėm atė qė duhet bėrė.Njeriu ekziston pėr ta mbajtur idealin e vet,duke u mbetur besnik tė vėrtetave jetėsore dhe virtyteve shpirtėrore.

Askujt nė kėtė botė mos i lejoni qė t’ju zbrapsė nga qėllimi qė ia keni caktuar vetes,nga aspiratat kah tė cilat shpejtoni e tė cilat do tė duhej t’i jetėsoni prirjet e talentit tuaj tė fshehur,ta pėrparojnė njerėzimin dhe ta zbulojnė edhe njė rreze tė menēurisė,tė sė vėrtetės dhe tė bukurisė sė gjithėmbarshme.

Qėndroni besnik ndaj idealit tuaj!Dini se ēdo gjė absolute i kontribon qetėsisė suaj shpirtėrore, lumturisė dhe shėndetit tuaj qė nė mėnyrė tė domosdoshme paraqitet edhe si kontribut ndaj mirėqenies sė mbarė njerėzimit.

Pėrputhshmėria e pjesėve ėshtė e barabartė me pėrputhshmėrinė e tėrėsisė, sepse tėrėsia ėshtė e pėrbėrė prej pjesėve.ndėrds pjesa hyn nė pėrbėrjen e tėrėsisė.Tė afėrmit tuaj ia keni birxh vetėm dashurinė,ndėrsa dashuria ėshtė plotėsim i ligjmėrisė sė shėndetit,i fatit dhe i qetėsisė shpirtėrore.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 01.11.13 14:06

Ē’DUHET MBAJTUR MEND?

- Ndėrdija me pėrpikėri shėnon dhe reprodukon tė menduarit e rėndomtė tė njeriut.Mendojani tė mirėn tė tjerėve,sepse kėshtu ia mundoni tė mirėn edhe vetvetes.
- Mendimi me urretje dhe me neveri paraqet helmin mendor.Mos ua mendoni tė keqen tė tjerėve,sepse nė kėtė mėnyrė ia mendoni tė keqen vetvetes.Nė gjithėsinė tuaj mendoni vetėm ju dhe askush tjetėr.Prandaj,ēdo gjė qė paramendoni shėndrrohet nė reailitet.
- Mendimi ėshtė medium krijues,prandaj ēdo gjė qė mendoni a ndjeni pėr tė tjerėt,sipas tė gjitha gjasave, do tė bėhet edhe pėrjetimi juAJ.Kjo ėshtė domethėnia psikologjike e rregullės sė artė: mendoni pėr atė qė do tė dėshironit tė mendojnė ata pėr ju!
- Po qe se i mashtroni,i vidhni dhe u bėni kurtha tė tjerėve,atėherė vetes ia sillni shtrėngimet, humbjen dhe pafatėsinė.Ndėrdija nė mėnyrė tė pagabuar shėnon ēdo motivacion, ē’mendim, si dhe ēdo ndjenjė tuajėn.Po qe se ato kanė karakter negativ,atėherė do t’ju sjellin humbje, probleme dhe pengesa tė tė gjitha llojeve.Pra,atė qė ua bėni tė tjerėve,nė tė vėrtetė ia bėni vetes.
- Tė mirat qė i bėni,mirėsjellja qė e pėrhapni nė rrethin tuaj dashuria dhe vullneti qė tregoni ndaj tė afėrmve gjithnjė do t’ju kthehen tė shumėfishuara.
- Ju jeni personi i vetėm nė kėtė botė qė aftėsinė e tė menduarit e keni tė natyrshme,pra ndaj jeni edhe pėrgjegjės pėr mėnyrėn se si mendoni pėr tė tjerėt.Mbani mend se njerėzit qė ju rrethojnė fare nuk janė fajtorė pėr mėnyrėn se si mendoni pėr ta.Po kėtė ēast, ē’mendoni pėr personin qė e keni pranė?
- Pėrpiquni qė ta arrini pjekurinė emocionale dhe lėrini tė tjerėt qė tė mund tė dallohen nga ju. Ēdo kush ka tė drejtėn e vet tė pėrsosur qė tė mos pajtohet me ju,njėlloj siē dispononi edhe ju lirinė e plotė pėr tė mos rėnė me ēdo kusht nė pajtim me ēdokend. Gjithnjė mos bini nė pajtim,por njėkohėsisht mos u bėni as tė mėrzitshėm.
- Qeni e ndjen frikėn tuaj,prandaj edhe leh pas jush.Mirėpo,po qe se i doni ata,atėherė ai nuk do t’ju sulmojė kurrė.Shumica e njerėzve janė tė ndjeshėm njėlloj sikurse qentė,macet dhe shtazėt tjera.
- Monologun tuaj tė brendshėm,qė shfaqet nė formė tė mendimeve dhe tė ndjenjave,do ta pėrjetoni pėrmes reagimeve tė tė tjerėve ndaj jush.
- Atė qė ia dėshironi vetes,dėshirojani tė tjerėve!Kjo ėshtė formula e marrėdhėnieve harmonike ndėrnjerzore.
- Ndryshojeni qėndrimin tuaj mendor pėr punėdhėnėsin tuaj dhe filloni ta ēmoni atė.Dini mirė se edhe ai vepron sipas rregullės sė artė dhe sipas ligjit tė dashurisė,kėshtu qė do tė pėrgjigjet nė mendimet tuaja.
- Tė tjerėt mund t’ju tėrbojnė ose t’ju shqetėsojnė vetėm nėse i lejoni t’jua bėjnė kėtė. Mendimi juaj ėshtė krijues,prandaj duhet t’i mposhtni ata me mendime pozitive.Po ju ofendoi ndokush,keni tė drejtė t’i thoni: “Inteligjenca e paskajshme ta plotėson mendjen”.
- Si tė dihet nė skaj me tė afėrmit? Pėrgjigjja ,mė e mirė e kėsaj pyetjeje ėshtė dashuria, mirėkuptimi,vullneti dhe respekti ndaj tė afėrmit.
- Askush nuk mund ta urrejė invalidini a njeriun e sakatosur.Ndaj tė tillėve duhet pasur ndjenjė dhimbjeje.Kini edhe ndjenjė mirėkuptimi e keqardhjeje pėr tė sėmurėt psikik,tė cilėt negativisht janė tė kushtėzuar.Ta kuptosh dikė do tė thotė t’ia falėsh gabimin.
- Le t’ju gėzojė suksesi i tė pėrparuarit dhe mirėqenia e tė afėrmve tuaj,sepse kėshtu vetes ia sillni lumturinė.
- Kurrsesi mos lėshoni pe pėr shkak tė skenave tė ndryshme emotive dhe pėr shkak tė tėrbimit tė tė tjerėve.Duke lėshuar pe nuk arrihet qėllimi.Mos lejoni qė tė bėheni vegėl e kujdoqoftė! Mundohoni tė jeni tė drejtė!Ruajeni idealin tuaj duke qenė tė vetėdijshėm se vetėm qėndrimi mendor,i cili krijon rehati,lumturi,dhe gėzim,ėshtė qėndrim i drejtė,i mirė dhe i vėrtetė.Ajo qė ju sjellė mirėqenie juve,u sjellė edhe tė tjerėve.
- Tė afėrmve ua keni borxh dashurinė,e dashuri do tė thotė t’u dėshironi tė tjerėve ato qė ia dėshironi vetes; shėndet,lumturi dhe mirėqenie.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 05.11.13 11:02

SI TĖ FALET GABIMI ME NDIHMĖN E NDĖRDIJES?

Jeta nuk favorizon,d.m.th.,pėr tė gjithė njerėzit janė tė njejtė.Jeta ėshtė inteligjencė e paskajshme,e cila nė ēdo moment,madje edhe nė ēastet, derisa jeni duke lexuar kėta rreshta, rrymon pepėr trupin dhe nepėr shpirtin tuaj. Principi jetėsor mė me dėshirė shprehet nė formė tė harmonisė,tė pasqes,tė bukurisė,tė gėzimit dhe tė mjeftueshmėrisė. Disa e quajnė si dėshirė e Zotit,ndėrsa ca tė tjerėt si tendencė jetėsore.

Po qe se nė mendjen tuaj keni ēfarėdo pentė rrjedhės sė lirė tė jetės,ajo pėrmes emocioneve do tė futet nė ndėrdijen dhe do t’ju shkaktojė njė varg pėrjetimesh tejet tė pa dėshiruara.Inteligjenca e paskajshme nuk ks tė bėjė fare me fatėkeqėsitė dhe me kaosin botėror.Fatkeqėsitė dhe gjendja kaotike e botės paraqitetn si pasoj e tė menduarit negativ tė njerėzve.Prandaj,ėshtė e pakuptimtė t’i hedhet faji ndėrdijes ose,siē e quajnė disa Zotit pėr shkak tė problemeve e tė sėmundjeve tė veta.

Shumėkush rrjedhave sė jetės,u krijon pengesa duke gjykuar tė tjerėt (ndėrdijen,Zotin ose dikė tjetėr) pėr mėkatet, pėr sėmundjet dhe pėr vuajtjet e njerėzimit.Disa tė tjerė pėr probleme,pėr humbje,pėr tragjedi,si dhe pėr fatkeqėsi tė veta e fajėsojnė Zotin. Hidhėrohen me te,tė bindur se ai ėshtė pėrgjegjės, pėr tė gjitha brengat e tyre.

Derisa njeriu ushqehet me ide tė tilla negative,ai vazhdimidht do tė pėrjetojė reaksione tė atypėratyshme negative tė ndėrdijes. Ai,nė tė vėrtetė,nuk do tė jetė i vetėdijshėm se e dėnon vetveten.Pra,ėshtė e domosdoshme qė tė njohė tė vėrtetėn,qė ta gjejė rrugėn e lirisė,si dhe qė tė mos i gjykojė mė tė tjerėt,tė mos i sulmojė e tė mos hidhėrohet me ta.Do tė duhet tė kuptonte se fuqia e vetme pushon nė brendi tė tij ose, nė tė kundėrtėn, kurrė nuk do tė gjejė rrugėn e shėndetit, tė lumturisė dhe tė krijimtarisė.

Nė ēastin kur tė arrijė ta zhvillojė ndjenjėn e dashurisė dhe tė kuptojė se Zoti ėshtė menēuria e paskajshme qė gjendet nė brendi tė vetvetes sė tij,e cila kujdeset pėr te,e udhėheq dhe i jep kahje,forcė dhe e mbush me jetė, ndėrdija e tij do ta pėrvetėsojė tė kuptuarit e tillė dhe automatikisht do ta fusė atė nė pėrdorim tė fuqisė sė vet,i cili do t’i sjellė atij mirėqenien nė tė gjitha lėmenjtė e jetės.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 05.11.13 14:21

Jeta gjithmonė fal

Kur e preni gishtin,jeta ju falė.Inteligjenca e ndėrdijes,pra,menjėherė i rreket shėrimit tė plagės. Qelizat e reja nė vazhdim e mbulojnė vendin e prerjes. Po qe se gabimisht hani ndonjė ushqim tė prishur,jeta ua falė gabimin,ju shtyn qė ta villni atė dhe kėshtu ju shpėton nga mbarimi.Po e dogjėt ndonjė pjesė tė trupit, prnicipi jetėsor me tė shpejtė e kufizon vendin e ėnjtur dhe tė pjesėsė sė dėmtuar tė indeve,krijon lėkurėn e re me miliona qeliza tė reja.

Jeta nuk ėshtė hakmarrėse ndaj jush dhe gji9thnjė ju falė gabimet.Jeta,po qe se bashkėpunoni me te ,ju pėrtėrin shėndetin, vitalitetin, harmoninė dhe qetėsinė shpirtėrore,duke i harmonizuar mendimet tuaja me natyrėn.Kujtimet tuaja negative qė shkaktojnė edhe dhembje,hidhėrim e mėrzi,e ndėrprejnė qarkullimin e lirė tė principit jetėsor tė brendėsisė sė vetes suaj.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 05.11.13 15:38

Tė liruarit nga ndjenja e fajėsisė

E kam njohur njė njeri i cili punonte deri nė ora njė tė natės.Plotėsisht e kishte lėnė pas dore gruan dhe dy fėmijtė, meqė gjithmonė ishte i ngarkuar me punė.Ai mendonte se meritonte ēdo lėvdatė pėr vijueshmėrinė dhe pėr zellin e vet qė tregonte duke ndejtur nė zyrėn e vet deri pas mesnatės. Nga ana tjetėr,tensioni i gjakut ia kishte kaluar dyqindėshin dhe vuante nga ndjenja e fortė e fajshmėrisė.

Ai,nė mėnyrė tė pavetėdijshme,e dėnonte vetveten me punė tė rėnd dhe me pakujdesi ndaj fėmijėve tė vet-pėr rritjen dhe zhvillimin e tyre,si dhe asnjėherė plotėsisht nuk e largon gruan nga bota e vet.

Unė ia shpjegova arsyjen pėr tė cilėn dėrrmohet nga puna e tepėrt: “Diēka nga brenda ju bren, pėrndryshe nuk do tė vepronit kėshtu.E doni vetveten, ndėrsa duhet tė mėsoni qė t’ja falni vetvetes”. Nė fund konstatuam se e mundonte ndjenja e fortė e fajėsisė ndaj vėllait.

I thashė se nuk e dėnonte Zoti,por nė tė vėrtetė,ai e dėnonte vetveten.Ēdo keqpėrdorim i ligjmėrive jetėsore sjell vuajtje dhe dhimbje.Nėse,p.sh.,me dorėn tuaj prekni telin e tenssionuar me rrymė,do tė fitoni djegie tė rėnd.Fuqitė natyrore nuk janė tė rrezikshme nga vetvetja,por varėsisht nga mėnyra se si i pėrdorni ato,ju e pėrcaktoni efektin e tyre pozitiv a negativ.Elektriciteti nuk ėshtė i dėmshėm,por mėnyra se si e pėrdorni atė varet se a do tė shkaktojė djegie tė ndryshme trupore a do t’i ndriēojė shtėpitė.

Mėkati i vetėm qėndron nė mosnjohjen e ligjmėrisė,ndėrkaq dėnimi i vetėm do tė jetė reaksioni qė do tė pasojė menjėherė pas keqpėrdorimit tė ligjshmėrisė sė cekur.Po e keqpėrdorėt principin e kimisė,mund tė ndodhė qė ta ngritni nė ajėr zyrėn tuaj ose fabrikėn e tėrė.Po i ratė murit,atėherė mund tė vijė deri te gjakderdhja.Por,ky nuk ėshtė qėllimi i vėrtetė i murit,detyra e tij ėshtė t’ju mbrojė a t’ju strehojė.

Njeriu,nga ky shembulli ynė,ia shpjegova se atė nuk e dėnon Zoti dhe se vuajtja e tij e tėrė ėshtė pasojė e reagimit tė ndėrdijes sė tij tė menduarit tė tij negativ dhe rrėnues.Nė njė rast,para kėtij,e kishte mashtruar tė vėllanė i cili nė ndėrkohė kishte vdekur, kėshtu qė pėr kėtė shkak atė e brengoste ndėrgjegja.

E pata pyetur: “A do ta mashtronit tash vėllan tėnd?”
Mu kishte pėrgjigjur:”Kurrsesi!”
“A mendonit se nė atė kohė kishit tė drejtė pėr mėnyrėn e veprimit tuaj?”
“Po”,-Mu pėrgjigj ai.
“Por,a do ta pėrsėritni sot tė njejtėn gjė?”
Mendoi dhe tha:”Sot jeni mė tė menēur dhe mė shumė kuptoni.Ta falėsh dikė do tė thotė ta falesh vetveten. T’i falėsh tė tjerėt do tė thotė,t’i harmonizosh mendimet e tua me parimin univerzal.Gjykimi i vetvetes quhet ferr, ndėrsa falja quhet parajsė”.

Nė kėtė mėnyrė nga mendja e tij u largua barra e rėnd e tė brejturit tė ndėrgjegjės dhe e gjykimit tė vetvetes, kėshtu qė ai mė nė fund u shėrua.Pas kontrollit mjekėsor u konstatua se tensioni i gjakut iu kthye nė kufij tė normales. Si bar nė kėtė rast shėrbeu njė sqarim i thjeshtė.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 06.11.13 15:13

Pa pėlqimin tuaj,kritikat nuk mund t’ju lėndojnė

Njė mėsuses mė pati rrėfyer se si fjali,i i saj qė kishte mbajtur nė shkollė,ishte kritikuar nga kolegu i saj.Ai ia kishte shkruar njė letėr ku i kishte thėnė se:flet shpejt,i gėlltit fjalėt,pak dėgjohet,tė shprehurit e ka tė dobėt,fjalimi,sipas pėrmbajtjes,nuk ėshtė bindės,etj. Mėsuesja ishte hidhėruar pa masė dhe ndjente neveri tė papėrshkrueshme ndaj kritikuesit tė vet.

Megjithatė,ajo pranoi se kolegu kishte tė drejtė.Nė fillim reagoi nė mėnyrė tejet fėmijėrore, mirėpo pastaj e kuptoi se kjo letėr ishte shumė e dobishme dhe se e udhėzonte nė rrugė tė drejtė.Duke mos pritur asnjė ēast,ajo filloi t’i korigjonte tė metat e fjalimeve tė veta,si dhe u regjistrua nė kursin e oratorisė nė universitetin lokal.Pastaj,i shkroi njė letėr kolegut tė vet tė cilit iu falėnderua pėr interesimin qė kishte treguar dhe pėr vėrejtjet qė ia mundėsuan t’i pėrmirėsonte gabimet e veta.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 07.11.13 16:45

Si tė ndjehet dhembshuria?

Ta supozojmė se asnjėra nga vėrejtjet,qė u cekėn nė letrėn e pėrmendur,nuk ishin tė arsyeshme.Atėherė mėsuesja nė fjalė do tė mendonte se pėrmbajtja e diskutimit tė saj kishte nxitur besėtytni,paragjykime a bindje tė zemėrngushta dhe sektare tė autorit tė letrės dhe se vetėm personi me sėmundje psikike nė mėnyrė mė tė thjeshtė e tregon zemėrimin e vet,duke ndier veten tė sulmuar. Tė kuptuarit e kėsaj mundėsie do tė thotė tė ndjehet dhembshuri.

Hapi i ardhshėm logjik mė tej do tė duhej tė ishte lutje,tė pėrsėriturit e pohimeve pozitive pėr atė person dhe pėr qetėsinė e saj,pėr harmoninė dhe pėr tė kuptuarit e saj.Askush nuk do tė mund t’ju lėndojė po qe se jeni tė vetėdijshėm se ju dhe vetėm ju komandoni me mendimet,me reagimet dhe me ndjejat tuaja. Emocionet shpėrthejnė pas mendimeve,kėshtu qė secili prej nesh ėshtė nė gjendje dhe mjaft i aftė pėr tė mos i pėrfillur tė gjitha mendimet qė e shqetėsojnė.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 03.12.13 14:59

Falja ėshtė e domosdoshme

“E,kurdo tė ngriteni pėr t’u lutur,falni nėse keni ndonjė send kundėr ndokujt....” (Marku,11:25)

Falja ėshtė kryesorja pėr qetėsin shpirtėrore dhe pėr shėndet tė pėrkryer.Nėse doni tė keni shėndet tė pėrsosur dhe lumturi,doemos duhet falur tė gjithė ata qė ju kanė lėnduar ndėnjėherė.Faleni edhe veten,duke i harmonizuar mendimet tuaja me inteligjencėn e paskajshme.Mirėpo,pa i falur tė tjerėt,veten nuk mund ta falni plotėsisht.Nėse refuzoni ta falni veten,do tė thotė se lejoni t’ju kaplojė kryelartėsia ose,ndoshta,mosnjohja e shpirtit.

Mjekėsia bashkėkohore psikosomatike e di saktėsisht se mėrzia gjykimi i tė tjerėve,armiqėsia dhe neveria qėndrojnė pas njė vargu sėmundjesh,duke filluar qė nga artristi e deri te sėmundjes sė zemrės.Pohohet se shumica e tė sėmurėve gjatė pėrvojės sė tyre jetėsore kanė dhembje,vuajtje ose keqpėrdorim tė cilat ushqehen me ndjenja negative.

Gjendjen e tillė e ndan vetėm njė hap i vogėl nga shkaktimi i plagės sė rėnd tė ndėrdijes,qė mund tė shėroheet vetėm me njė bar; plagėn duhet evituar dhe duhet harruar,ndėrsa mėnyra e vetme pėr t’u arritur kjo ėshtė falja.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 03.12.13 15:03

Falja ėshtė dashuri nė vepėr

Faktori kryesor i aftėsisė sė faljes ėshtė gatishmėria pėr ta bėrė kėtė.Nėse sinqerisht doni t’ia falni fajin ndonjė tė afėrmi,ju vetėm me tė shprehurit tė dėshirės suaju keni kryer mė se gjysmėn e punės ose 51% tė saj.Me siguri jeni tė vetėdijshėm se po falėt njė tė afėrm,nuk do tė thotė se ai edhe ju pėlqeu dhe se tani ddoni tė ēoni jetė me tė.

Askush s’mund t’ju detyrojė ta doni dikė,sikuse qė asnjė qeveri e botės nuk mund tė japė urdhėr ligjor pėr ekzistimin e vullnetit tė dashurisė,tė tolerancės dhe tė qetėsisė shpirtėrore. Pra,kuptohet se ėshtė e pamundur qė dikush t’ju pėlqejė vetėm pėr shkak se nė parlament ėshtė aprovuar njė ligj nė lidhje me kėtė.Mirėpo,tė afėrmit mund t’i duam edhe pse ndoshta nuk na pėlqejnė.

Bibla thotė:"Duajeni njėri-tjetrin!“ Kėtė gjithkush mund ta bėjė;mjafton vetėm dėshira e sinqertė.Dashuri do tė thotė tė afėrmit tėnd t’i dėshirosh shėndet,lumturi,rehati gėzim dhe mirėqenie.Pėr ta bėrė kėtė duhet plotėsuar vetėm njė kusht paraprak-sinqeritetin.

Tė falėsh dikė a diēka nuk do tė thotė tė jesh zemėrgjėrė.Pėrkundrazi,tejet vetjak,sepse ēdo gjė qė u dėshironi tė tjerėve,nė tė vėrtetė ia dėshironi vetvets. Njeriu ėshtė kopje e mendimeve dhe e ndjenjave tė veta.A ka gjė tė thjeshtė se kjo?
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 13.12.13 19:04

Teknika e tė falurit


Ja njė metodė tė cilėn,po qe se e pėrdorni me mjaft vendosmėri,nė jetėn tuaj do tė krijojė ēudira: Pushoni,ēlodhuni me trup e me shpirt dhe qetėsojini mendimet! Pėrqėndrojeni vėmendjen tek intelegjenca e paskajshme dhe thuani: “Me lehtėsi dhe plotėsisht e fal (emrin e personit qė ju ka ofenduar),e liroj atė nga shpirti dhe nga mendja juaj.Nė tėrėsi fal tė gjithė qė mund tė kenė ēfardo lidhje me ofendimin pėr tė cilin ėshtė fjala.Jam i (e) lirė unė e i lirė ėshtė ai (ajo).Mė pėrkushton njė ndjenjė e mrekullueshme,sepse dita e sotshme ėshtė ditė kur do t’i falė tė gjithė.I falė tė gjithė ata qė nė ēfarėdo kohe mė kanė lėndiar a mė kanė ofenduar.Tė gjithėve u dėshiroj paqe,qetėsi shpirtėrore, shėndet dhe mirėqeeine.Kėtė e bėj lirisht,me gėzim e me dashuri.Prandaj sa herė qė tė mė shkojė mendja te personi qė mė lėndoi, do tė them: “Tė kam falė”. Pra,le tė tė pėrcjellė i tėrė fati i kėsaj bote.Jam i lirė.Mė kaplon ndjenja e njė kėnaqėsie tė mrekullueshme”.

Fshetėsia e madhe e faljes qėndron nė faktin se kur falni,mė nuk ka nevojė tė pėrsėritet lutja.Kur t’ju rikujtohet personi qė ju ka ofenduar,mjafton t’i dėshironi ēdo tė mirė dhe ti thuani: “Paqja qoftė me ty!” Veproni kėshtu sa herė qė t’ju kujtohet personi i tillė. Pas vetėm ca ditėsh,do tė vėreni se atė fillon ta mbulojė pėlhura e harresės dhe sė shpejti do tė zhduket plotėsisht nga mendja juaj,si nga pjesa e vetėdijes,ashtu edhe nga ajo e ndėrdijes.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 14.12.13 17:00

Prova pėr falje

Siē dihet,ekziston prova acidike pėr ajrin.Njė provė e ngjashme ekziton edhe kur ėshtė fjala pėr faljen e fajshmėrisė. Po qe se fjalėt e mira tė thėna pėr dikė qė ju ka lėnduar,qė ju ka thradhėtuar,qė ju ka mashtruar a qė ju ka ofenduar ju shqetėsojnė kjo do tė thotė se rrėnjėt e uretjes ende janė ngulitur nė ndėrdijen tuaj prej nga shkatojnė dėme tė mėdha tėrė qenies suaj.

Tė supozojmė se,para njė viti,ju dhimbte shumė dhėmbi dhe ju mu ankuat pėr problemin qė ju mundonte.Po qe se,ashtu nė biseddė e sipėr,tash ju pyes; a ju dhemb ende ai dhėmbė? Ju, aty pėr aty,do tė mė pėrgjigjeshit: “Lėre,pashė Zotin,si s’mė kujtohet,por tash mė s’e ndjej”.

Pra,kėtu qėndron puna.Tė kujtuarit e ofendimit,e ngjarjes sė padėshiruar, ndoshta ekziston, mirėpo ajo mė nuk ju dhemb.Nė kėtė mėnyrė provohet fjala.Provoni me vetveten,sepse nėse nuk keni falur plotėsisht,atėherė vetėm jeni duke ia bėrė qefin vetes dhe kot harxhoni energji.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 15.12.13 16:11

T’i kuptosh tė gjithė do tė thotė t’i falėsh tė gjithė

Kur njeriu e kupton ligjin krijues tė ndėrdijes sė vet,ai pushon sė gjykuari atė qė eventualisht ia kanė shkatėrruar jetėn.Tashmė ėshtė i vetėdijshėm se vetėm mendimet dhe ndjenjst e veta mund t’ia caktojnė fatin.Aspektet nga bota e jashtme nė asnjė mėnyrė nuk mund tė depėrtojnė nė jetėn dhe nė pėrjetimet e tij.

Mendimet se tė tjerėt na e prishin lumturinė tonė se ne jemi vetėm vegla tė fatit, se vetėm me angazhim mund tė arrijmė rezultatet tė mira dhe kėnaqėsi janė tė paqėndrueshme, gjegjėsisht tė pabaza,kur kuptojmė se mendimet paraqesin realitetin.Ashtu,siē shkruan nė Bibėl: “Njeriu ėshtė i tillė ēfarė mendon”.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 16.12.13 17:32

Ē’DUHET MBAJTUR MEND RRETH FALJES

- Jeta nuk bazohet te personat dhe nuk i dallon ata.Jeta bashkpunon me atė qė i shkon pėr dore tė bjerė nė pajtim me principin e harmonisė,tė shėndetit tė mirė,tė gėzimit dhe tė qetėsisė shpirtėrore.
- Jeta askujt dhe asnjėherė nuk i sjellė sėmundje,fatėkeqėsi dhe vuajtje.Njeriu me anė tė mendimeve tė veta, vetvetes i shkakton pėrjetime tė dėmshme e rrėnuese: “Ēfarė mbjellė korr!”.
- Mėnyra se si e kuptoni Zotin,inteligjencėn e paskajshme a ndėrdijen e fuqishme ėshtė me rėndėsi kryesore pėr jetėn tuaj.Po qe se vėrtetė besoni nė,inteligjencėn e paskajshmeeeeeeeeee,ndėrdija juaj do tė pėrgjigjet duke sjellė mirėqenie.Pra,besoni asaj!
- Jeta nuk ėshtė hakmarrėse dhe kurrė nuk ju ngarkon.Ajo shėron prerjen serioze tė dorės suaj;ju falė nėse e keni djegur ndonjė pjesė tė trupit.i pėrtėrin indet dhe prodhon qeliza tė reja,duke ia kthyer trupit dhe shpirtit tuaj tėrrėsinė dhe pėrsosshmėrinė.
- Kompleksi i fajshmėrisė nė tė vėrtetė ėshtė kuptueshmėria e jetės nė mėnyrė tė gabuar. Me tė e dėnoni vetveten,sepse lejoni t’ju kaplojnė besėtytnitė,mendimet negative dhe tė gjykuarit e vetvetes. Jeta ose siē e quajnė disa,Zoti-asnjėherė nuk nxjerr para gjyqit e as nuk dėnon. Fuqitė natyrore nuk janė tė kobshme.Efekti i tyre varet vetėm nga mėnyra e pėrdorimit tė tyre,gjegjėsisht nga mėnyra e pėrdorimit tė aftėsive tuaja.Elektricitetit mund t’ju shėrbej pėr ta mbytur dikė,por edhe pėr ta ndriēuar shtėpinė.Uji mund t’ju shėrbej,por edhe pėr t’ia shuar ndokujt etjen,e mira dhe e keqja janė rezultate tė mendimeve tė linduar nė mendjen e njeriut.
- Pra,jeta asnjėherė nuk dėnon.Njeriu dėnon vetveten me tė kuptuarit e rrejshėm tė universit.Mendimi ėshtė medium krijues me anė tė tė cilit njeriu e krijon fatin e keq tė vetvetes.
- Nėse ju kritikojnė dhe nėse vėrejtjet ju bėhen me vend,bėhuni mirėnjohės dhe mėsohuni t’i ēmoni vėzhgimet e tė tjerėve.Ju ėshtė dhėnė rasti qė t’i pėrmisoni tė metat tuaja.Kritikat nuk mund t’ju lėndojnė, sepse ju jeni tė vetėdijshėm se jeni tė zotėt e mendimeve, tė reagimeve dhe tė emocioneve tuaja. Tani keni rastin qė ta ndani vullnetin me tė afėrmit tuaj nė ē’mėnyrė do t’i kontribuoni mirėqenies suaj.
- Pranojeni sinjalin qė ju paraqitet pas lutjes,gjegjėsisht kur ju jepet ndonjė kėshillė a ndonjė udhėzim. Kuptoni se kjo ėshtė pėr tė mirėn tuaj dhe nuk do tė ketė nevojė pėr vetėdhimbshmėri,pėr urretjen dhe pėr sulme tė ndryshme histerike ndaj tė tjerėve.
- Zemėrimi,urrejtja,mėrzia dhe armiqėsia paraqesin bazėn pėr paraqitjen e shumė sėmundjeve.Faleni vetveten dhe tė tjerėt,duke u dėshiruar dashuri,jetė,gėzim dhe vullnet tė gjithėve qė ju kanė lėnduar. Vazhdimisht kėtė veprim pėrsėrteni derisa tė mos bini nė gjendjen qė,kur t’ju kujtohen,t’i lironi nga vetja nė paqe dhe nė qetėsin shpirtėrore.
- Tė falesh do tė thotė tė japesh-ofrosh.Tė tjerėve ofrojuni dashuri,qetėsi shpirtėrore,gėzim,menēuri dhe mirėqenie, gjithnjė derisa nė vetėdijen tuaj tė mos mbetet mė asnjė thimth a therrė.Ekziston prova e faljes.
- Tė supozojmė se para njė kohe tė caktuar ju dhimbte dhėmbi.Pyeteni veten se a ju dhemb ai edhe tani.Pėrgjigja ėshtė mohuese. Ngjashėm me kėtė,a keni ende mendime negative pėr personin qė ju ka lėnduar, qė ju ka ofenduar a ju ka mashtruar? A zemėroheni ndaj personit tė tillė? Nėse pėrgjigjja ėshtė pohuese,do tė thotė se rrėnjėt e urrejtjes gjenden ende thellė nė mendjen tuaj dhe qė andej i shkaktojnė dėmtime rrėnuese mirėqenies dhe lumturisė suaj. Lirojeni mendjen nga tė menduarit e keq pėr personin e tillė, dėshirojini atij ēdo tė mirė! Pėrsėriteni veprimin derisa tė mos vini nė gjendje qė,posa e kujtoni atė,tė ndjeni gėzim.Pikėrisht kėtu qėndron domethėnia e fjalisė: Faleni veten dhe tė tjerėt shtatėmbėdhjetė herė shtatė (17X7).
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  komshiu prej 27.07.14 21:58

Une pasi i kam lexuar postimet tuaja, shkova dhe i bleva te tre vellimet e librit forca e nderdijes.
avatar
komshiu

Pa lidhje

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi