Forca e ndėrdijes

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 18.03.12 19:52

Si ta futi nė dorė atė qė e dėshironi?

Njė grua e re i ndjek me rregull ligjėratat dhe ushtrimet e mia.Mė herėt,ajo detyrohej t’i ndėrrojė tre autobusė tė ndryshėm pėr tė arritur deri nė institutin tim,pėr ē’gjė i nevojitej njė orė e gjysmė nė njė drejtim.I pata shpjeguar rastin e njė tė njohuri tim. Atij, pėr tė shkuar nė punė,i nevojitej automobili, tė cilin mė nė fund edhe e bleu.

Kjo grua e re nė shtėpi tė vet rregullisht e ushtronte metodėn e cekur.Me lejen e saj po e transmetoj njė pjesė tė letrės qė ma kishte dėrguar:

I dashur doktor Marfi

Do t’ju pėrshkruaj mėnyrėn se si erdha deri te “kadilaku”.Ju e dini se kisha dėshirė tė flakėt pėr njė automobil,me tė cilin vazhdimisht dhe pa pengesa do t’i ndiqja ligjerata Tuaja.Rregullisht imagjinoja vozitje me automobil.Nė tė vėrtetė,pėrfytyroja se si hyja nė njė shitore tė madhe ku ishin veturat,kontaktoja me shitėsin,ulesha pranė drejtuesit dhe vozitja disa qindra metra.Nė pyetje ishte njė “kadilak”, tė cilin pata filluar ta ndjej plotėsisht si timin.

Dy javė tė plota i kthehesha filmit tim mendor.E pėrjetova pėrmallimin pranė drejtuesit,i futja nė memorie rrugėt nėpėr tė cilat kaloja gjatė kėsaj vozitjje etj.Para ca ditėsh nė ligjerata erdha me “kadilak” timin.Njė kusheri imi,tė cilin gati qė e kisha harruar fare para ca kohėsh vdiq dhe mė la tėrė pasurinė e vet,pėrfshirė kėtu edhe “kadilak” – un nė fjalė.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 18.03.12 19:53

Teknikėn e suksesit e pėrdorin shumė njerėz afaristė

Afaristėt e njohur shumė herė ne ditė nė heshtje e pėrsėritin fjalėn “sukses”, derisa ta bindin veten se suksesi u takon pikėrisht atyre. Gjatė kėsaj,ata shumė mirė e dinė se ideja e suksesit nė vete i pėrmban tė gjitha faktorėt kryesorė tė vetė suksesit.

Rrjedhimisht,do tė ishte e nevojshme qė,me besim dhe me bindje tė plotė, tė filloi ta pėrsėritni fjalėn sukses.Ndėrdija juaj do t’jua pranojė atė si tė vėrtetė dhe do t’ju detyrojė tė gjeni rrugėn e suksesit dhe tė niseni kah ai.Pra,njeriu ėshtė i detyruar t’i shprehė besimet e veta subjektive,pėrshtypjet dhe bindjet e veta.

Ē’domethėnie ka suksesi pėr ju?-se dėshironi tė jeni tė suksesshėm nė shtėpi tė mirė dhe para tė mjaftuara pėr tė ēuar jetė tė lumtur dhe luksoze, si dhe me siguri dėshironi tė keni jetė tė suksesshme mendore dhe,para se gjithash,tė bini nė kontakt tė drejtėpėrdrejtė me fuqitė e ndėrdijes suaj.

Secili njeri njėherit ėshtė edhe afarist,sepse merret me punėn e quajtur JETĖ . Bėhuni afarist i suksesshėm duke paramenduar se punoni atė qė kaherė dėshironit ta punonit, si dhe posedoni atė qė kaherė dėshironit ta posedonit.

Zhvillojeni imagjinatėn tuaj! Mendimisht inkuadrohuni nė vėrtetėsinė e suksesit! Le t’ju bėhet kjo shprehi. Pėr ēdo mbrėmje, nisuni pėr tė fjetur tė pėrcjellė nga ndjenja e suksesit, e pėrsosshmėrisė sė kėnaqur dhe pastaj ka pėr t’ju shkuar pėr dore qė nė ndėrdijen tuaj ta rrėnjosni pėrgjithmonė idenė e suksesit. Besoni se keni lindur pėr tė qenė tė suksesshėm dhe do tė fillojnė t’ju ndodhin ēudirat!

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 18.03.12 20:27

FAKTET QĖ DUHET MBAJTUR NDĖRMEND

- Tė kesh sukses do tė thotė tė jetosh me sukses.Njeriu ėshtė i suksesshėm kur ēon jetė tė qetė, tė lumtur dhe tė gėzueshme,si dhe,gjatė kėsaj merret me punėn qė e do.
- Pėrcaktohuni pėr punėn qė doni ta punoni,pastaj filloni tė merreni me te!Po qe se nuk jeni tė sigurt se cila ėshtė aftėsia juaj e vėrtetė,kėrkoni kėshilla,ide udhėrrėfyese - pėrgjigja do t’ju vijė
- Specializohuni pėr njė veprimtari tė caktuar dhe pėrpiquni tė dini mė tepėr se tė tjerė.
- Njeriu i suksesshėm nuk ėshtė vetjak.Dėshira e tij mė e madhe ėshtė t’i shėrbejė njerėzimit.
- Nuk mund tė ketė sukses tė vėrtetė pa qetėsi shpirtėrore.
- Njeriu i suksesshėm ka kuptueshmėro tejet tė madhe psikologjike dhe shpirtėrore.
- Po qe se qartė paramendoni qėllimin tuaj,ndėrdija ēudibėrėse do t’ju sigurojė ēdo gjė tė nevojshme pėr tė realizuar kėtė qėllim.
- Mendimi im i shėruar me ndjenjėn shndėrrohet nė bindje subjektive dhe: “Le tė bėhet sipas besimit tuaj”.
- Aftėsia e imagjinatės nxit fuqinė e ndėrdijes pėr tė realizuar pėrfytyrimet.
- Po deshet tė pėrparoni nė vendin e punės,punėdhėsin,udhėheqėsin ose shokun tuaj tė jetės paramendojeni duke jua pėrgėzuar funksioni profesional. Parafytyrimi le tė jetė sa mė i gjallė dhe sa mė real. Pėrpiquni qė gjatė parafytyrimeve t’i ndjeni zėrat,t’i shihni lėvizjet dhe ta ndjeni realitetin e ngjarjeve e tė personave tė paramenduar. Bėjeni kėtė me vendosmėri, nė mėnyrė qė,pas njė kohe tė caktuar pėrsėritijėsh,ta pėrjetoni gėzimin nga plotėsimi i lutjes suaj.
- Ndėrdija ėshtė depoja e memories suaj.Pėr tė pasur memorie tė pėrsosur,do tė duhej ta pėrsėritni fjalinė. “Inteligjenca e paskajshme e ndėrdijes sime nė ēdo kohė dhe nė ēdo vend mė tregon ēdo qė kam nevojė tė di".
- Po qe se planifikoni ta shitni shtėpinė a ndonjė pasuri tjetėr,atėherė me zė tė lehtė, me vendosmėri dhe me bindje pėrsėriteni pohimin pozitiv vijues: ”Inteligjenca e paskajshme tėrheq blerėsin e shtėpisė sime,i cili nė tė do tė jetojė me kėnaqėsi”.Duroni, sepse rrymat thellėsore tė ndėrdijees do tė pėrkujdesen qė pohimi tė realizohet.
- Ideja e suksesit i pėrmban tė gjithė faktorėt e suksesit.Vetes,me besim dhe sa mė shpesh,pėrsėritjani fjalėn “sukses”,ndėrdija do t’ju detyrojė qė kėtė edhe do ta realizoni.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

forca e ndėrdijes

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 18.03.12 20:32

fakiri shkruajti:Teknikėn e suksesit e pėrdorin shumė njerėz afaristė

Afaristėt e njohur shumė herė ne ditė nė heshtje e pėrsėritin fjalėn “sukses”, derisa ta bindin veten se suksesi u takon pikėrisht atyre. Gjatė kėsaj,ata shumė mirė e dinė se ideja e suksesit nė vete i pėrmban tė gjitha faktorėt kryesorė tė vetė suksesit.

Rrjedhimisht,do tė ishte e nevojshme qė,me besim dhe me bindje tė plotė, tė filloi ta pėrsėritni fjalėn sukses.Ndėrdija juaj do t’jua pranojė atė si tė vėrtetė dhe do t’ju detyrojė tė gjeni rrugėn e suksesit dhe tė niseni kah ai.Pra,njeriu ėshtė i detyruar t’i shprehė besimet e veta subjektive,pėrshtypjet dhe bindjet e veta.

Ē’domethėnie ka suksesi pėr ju?-se dėshironi tė jeni tė suksesshėm nė shtėpi tė mirė dhe para tė mjaftuara pėr tė ēuar jetė tė lumtur dhe luksoze, si dhe me siguri dėshironi tė keni jetė tė suksesshme mendore dhe,para se gjithash,tė bini nė kontakt tė drejtėpėrdrejtė me fuqitė e ndėrdijes suaj.

Secili njeri njėherit ėshtė edhe afarist,sepse merret me punėn e quajtur JETĖ . Bėhuni afarist i suksesshėm duke paramenduar se punoni atė qė kaherė dėshironit ta punonit, si dhe posedoni atė qė kaherė dėshironit ta posedonit.

Zhvillojeni imagjinatėn tuaj! Mendimisht inkuadrohuni nė vėrtetėsinė e suksesit! Le t’ju bėhet kjo shprehi. Pėr ēdo mbrėmje, nisuni pėr tė fjetur tė pėrcjellė nga ndjenja e suksesit, e pėrsosshmėrisė sė kėnaqur dhe pastaj ka pėr t’ju shkuar pėr dore qė nė ndėrdijen tuaj ta rrėnjosni pėrgjithmonė idenė e suksesit. Besoni se keni lindur pėr tė qenė tė suksesshėm dhe do tė fillojnė t’ju ndodhin ēudirat!
me forcen e ndėrdijes un kam Celsin e suksesit sepse dija eshte shum e rendesishme ne shum rruge te jeta e nje njeriu varet se si ne e perdorim ate dija me jep shum mundesi mua qe un te kem zhvillimin tim edhe ti jap nje drejtim te duhur jetes time jeta ka shum pengesa vetem duke perdorur dijen un i pakesoj pengesat e mija edhe caj permes tyre suksesi me i madh i nje qenie njerezore eshte dija i nderuar fakir ju falenderoj per postimet keto postime interesante klm rrespekte


Edituar pėr herė tė fundit nga iforti nė 15.04.12 21:38, edituar 1 herė gjithsej

Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 19.03.12 18:16

SHKENCĖTARĖT PĖRDORIN FUQINĖ E NDĖRDIJES

Shumica e shkencėtarėve e kanė tė njohur rėndėsinė e pjesės sė ndėrdijshme tė mendjes. Ndėrdijen e vet me menēuri e pėrdorėn: Edisoni,Markoni, Keteringu,Poenkareu, Ajnshtajni dhe shumė tė tjerė. Ajo nė shumicėn e rasteve u jep bazė ose udhėzime pėr realizimin e arritjeve tė mėdha tė shkencės e tė indrustrisė bashkohore.Hulumtimet treguan se nga aftėsia e nxitjes sė fuqive tė ndėrdijes pėr tė vepruar varej suksesi i shkencėtarėve dhe i hulumtuesve mė tė mėdhenj.

Ja njė shembull qė tregon se si kimisti i njohur Fredrih Fon Shtdradonte e pėrdorte ndėrdijen pėr t’i zgjidhur problemet kryesore. Ai kishte punuar gjatė. Ishte pėrpjekuar pėr tė bėrė renditjen e gjashtė atomeve tė karbonit dhe vazhdimisht mungonte.

I dėrrmuar nga lodhja,mė nė fund,dėshirėn ia pėrcolli ndėrdijes sė vet.Sė shpejti,nė momentin kur ishte duke hyrė nė njė autobus urban,nga ndėrdija nė vetėdije,vetimthi iu shfaq njė figurė gjarpėri i cili e kafshonte bishtin e vet dhe mu sikur rrota sillej rreth boshtit tė vet.Ndėrdija i ofronte pėrgjigjen: Atomet janė tė renditura nė formė rrethi.Nė kėtė mėnyrė u zbulua unaza e benzolit pėr tė cilėn sot dimė tė gjithė.

Zbulimet e Nikolla Tesllės

Nikolla Teslla ka qenė shkencėtar i njohur.Ai ka realizuar njė numėr tė madhė zbulimesh mahnitėse nga lėmi i rrymės elektrike.Kur i binte ndėrmend ideja pėr ndonjė zbulim, menjėherė e imagjinonte, duke ditur mirė se ndėrdija do tė pėrkujdeset qė pjesa e vetėdijshme e mendjes sė tij,nė formė sa mė konkrete,tė furnizohet me tė dhėna, me pjesė dhe me plane tė nevojshme.

Duke analizuar me kujdes parafytyrimin,Teslla kursente kohėn,dhe energjinė qė, pėrndryshe, do tė duhej tė harxhonte nė prodhim dhe nė pėrsosje tė prototipave.Kishte shprehi tė thoshte: “Secili aparat gjithnjė punon ashtu siē e kam paramenduar.Brenda njėzet vjetėsh nuk ka ndodhur asnjė veēanti”.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 19.03.12 20:54

Natyralisti i njohur dhe problemet e tij

Natyralisti i shquar amerikan,profesor Agazisi,zbuloi se ndėrdija nė mėnyrė tė palodhshme vepron edhe gjatė gjumit, Ja raporti i sė vesė sė tij,nxjerrė nga biografia e shkencėtarit: “Plot dy javė u pėrpoq t’i deshifrojė gjurmėt e paqarta tė njė fosili peshqish nė njė pllakė guri,mirėpo nuk pati sukses.I mllefosur dhe i rraskapitur,mė nė fund,hoqi dorė nga kjo,duke u pėrpjekur qė kėtė problem ta zhvendosė nga vetėdija.

Njė natė,u zgjua i irtituar nga ndjenja se kishte ėndėrruar fosilin e peshkut tė plotė me tė gjitha pjesėt qė nga pllakėn prej guri mungonin.Mirėpo,kur provoi ta vizatonte pėrmbajtjen e ėndrrės,ajo sa ēelėmbyll sytė,iu largua nga mendja.

Herėt nė mėngjes shkoi nė kopshtin botanik,ku gjendej edhe pllaka e gurit,me shpresė se,me tė shikuar pėrsėri pllakėn, do t’i shkojė pėr dore ta rikujtojė vizionin e natės qė e kishte ėndėrruar. Por,kot. Detajet i kundėrviheshin sqarimit.

Nėtėn tjetėr,ai pėrsėri ėndėrroi tė njejtėn gjė,e cila,me t’u zgjuar nga gjumi,edhe kėsaj radhe iu zhduk nga mendja. Me shpresė se do tė ketė fat qė t’i pėrsėritej edhe njėherė e njėjta gjė,natėn e tretė, pranė shtratit vuri njė letėr dhe njė laps.Pastaj ra pėr tė fjetur.

Diku para agimit,peshku iu shfaq pėsėri,sė pari i paqartė,e mė vonė, me tė gjitha karakteristikat dhe ne tė gjitha pjesėt e veta, pėrfshirė kėtu edhe pjesėt qė mungonin nė pllakėn prej gurit.Ende i pėrgjumur, nė errėsirė tė plotė tė dhomės sė vet, shkencėtari mė shpejtėsi i vizatoi tiparėt e peshkut tė ėndėrruar.

Nė mėngjes qe mė se i befasuar me pamjen e pazakonshme tė vizatimit tė vet,i cili fare nuk u ngjante fosileve tė peshqve qė njiheshin deri nė atė moment.Me shpejtėsi shkoi nė kopshtin botanik dhe,duke mbajtur skicėn e vizatuar si udhėzim,me kujdes e grimconte pllakėn prej guri,e cila,siē shihej,nė brendi tė vet i fshinte pjesėt tjera tė peshkut.

Duke vėshtruar fosilin e tėrė,shkencėtari deri nė detaje zbuloi se ai i ngjante atij qė e kishte ėndėrruar dhe qė e kishte skicuar, kėshtu qė nuk e kishte tė vėshtirė qė ta klasifikojė”.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 20.03.12 20:33

Mjeku i shquar e zgjidh problemin e sėmundjes sė sheqerit

Para ca vitesh mora njė pjesė tė nxjerrė nga njė revistė profesionale nė tė cilėn pėrshkruhej zbulimi i insulinės.Ja se ku qėndronte esenca e artikullit: Doktor Fredirik Bantingu, mjek dhe kirurg i shkėlqyeshėm nga Kanadaja,qysh para gjysmėshekulli iu kishte kushtuar hulumtimit tė pasojave shkatėrruese tė sėmundjes sė sheqerit.

Nė atė kohė esenca e mjekėsisė nuk njihte metodė efikase pėr shėrimin e kėsaj sėmundjeje. Dr. Bantingu gati tėrė kohėn e vet e kalonte duke bėrė eksperimente dhe duke lexuar literaturė porfesionale.Njė natė,i rraskapitur,e zuri gjumi nė laboratorinė e vet.

Derisa ishte nė gjumė,ndėrdija e tij ia kishte shpjeguar se substancėn qė kėrkonte duhej nxjerrė nga pankreasi i sėmurė i qenit.Kėshtu kishte lindur insulina,e cila mė vonė u solli lehtėsim miliona njerėzve tė mbarė botės.

Vėrehej se dr.Bantingu duke kėrkuar zgjidhje,njė kohė tė gjatė u mor me kėtė problem. Ndėrdija e tij,pas njė kohe tė caktuar,iu pėrgjigj dhe ia ofroi zgjidhjen e kėrkuar.

Nga kjo,natyrisht,nuk mund tė thuhet se pėrgjigjėn do ta merrni gjithnjė brenda natės,nė gjumė e sipėr dhe atė pas njė kohe shumė tė shkurtėr.Ndonjėherė nevojitet pritje e gjatė dhe kjo fare nuk duhet t’ju brengosė.Pėr problemin e caktuar duhet menduar pėr ēdo natė.Ēdo herė,para gjumit, pėrpiquni qė atė ta rrėnjosni nė ndėrdijen tuaj,sikurse e bėni kėtė pėr tė parėn herė.

Pritja e gjatė e zgjidhjes ndonjėherė ėshtė rezultat i qėndrimit tuaj ndaj problemit-e kuptoni atė si shumė tė rėndėsishme,tė rėndė,tė pazgjidhur,mandje edhe vetė dyshoni nė mundėsinė e gjetjes sė shpjetė tė rrugėdaljes.

Ndėrdija,siē ėshtė e njohur,nuk di as pėr hapėsirėn e as pėr kohėn. Shkoni tė flini tė bindur se nė tė njėjtin moment e keni pėrgjigjen. u nisni nga spekti se vetėm ardhmėria do t’ju sjellė lehtėsim. besuar shumė nė zgjidhjen pozitive.Qė tash, derisa jeni duke i lexuar kėta rreshta,binduni se zgjidhja e pėrsosur e ēdo problemi tuaj ekziston dhe se atė e keni nė dorė mu nė kėtė ēast.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

interesante

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 20.03.12 20:43

fakiri shkruajti:Mjeku i shquar e zgjidh problemin e sėmundjes sė sheqerit

Para ca vitesh mora njė pjesė tė nxjerrė nga njė revistė profesionale nė tė cilėn pėrshkruhej zbulimi i insulinės.Ja se ku qėndronte esenca e artikullit: Doktor Fredirik Bantingu, mjek dhe kirurg i shkėlqyeshėm nga Kanadaja,qysh para gjysmėshekulli iu kishte kushtuar hulumtimit tė pasojave shkatėrruese tė sėmundjes sė sheqerit.

Nė atė kohė esenca e mjekėsisė nuk njihte metodė efikase pėr shėrimin e kėsaj sėmundjeje. Dr. Bantingu gati tėrė kohėn e vet e kalonte duke bėrė eksperimente dhe duke lexuar literaturė porfesionale.Njė natė,i rraskapitur,e zuri gjumi nė laboratorinė e vet.

Derisa ishte nė gjumė,ndėrdija e tij ia kishte shpjeguar se substancėn qė kėrkonte duhej nxjerrė nga pankreasi i sėmurė i qenit.Kėshtu kishte lindur insulina,e cila mė vonė u solli lehtėsim miliona njerėzve tė mbarė botės.

Vėrehej se dr.Bantingu duke kėrkuar zgjidhje,njė kohė tė gjatė u mor me kėtė problem. Ndėrdija e tij,pas njė kohe tė caktuar,iu pėrgjigj dhe ia ofroi zgjidhjen e kėrkuar.

Nga kjo,natyrisht,nuk mund tė thuhet se pėrgjigjėn do ta merrni gjithnjė brenda natės,nė gjumė e sipėr dhe atė pas njė kohe shumė tė shkurtėr.Ndonjėherė nevojitet pritje e gjatė dhe kjo fare nuk duhet t’ju brengosė.Pėr problemin e caktuar duhet menduar pėr ēdo natė.Ēdo herė,para gjumit, pėrpiquni qė atė ta rrėnjosni nė ndėrdijen tuaj,sikurse e bėni kėtė pėr tė parėn herė.

Pritja e gjatė e zgjidhjes ndonjėherė ėshtė rezultat i qėndrimit tuaj ndaj problemit-e kuptoni atė si shumė tė rėndėsishme,tė rėndė,tė pazgjidhur,mandje edhe vetė dyshoni nė mundėsinė e gjetjes sė shpjetė tė rrugėdaljes.

Ndėrdija,siē ėshtė e njohur,nuk di as pėr hapėsirėn e as pėr kohėn. Shkoni tė flini tė bindur se nė tė njėjtin moment e keni pėrgjigjen. u nisni nga spekti se vetėm ardhmėria do t’ju sjellė lehtėsim. besuar shumė nė zgjidhjen pozitive.Qė tash, derisa jeni duke i lexuar kėta rreshta,binduni se zgjidhja e pėrsosur e ēdo problemi tuaj ekziston dhe se atė e keni nė dorė mu nė kėtė ēast.
interesante problemi i diabetit eshte shqetesues ne te gjith boten ne amerike disa doktorre kan arritur te kryjne transplant pankreasi por problemi eshte se kjo dhoj kure eshte shum e kushtueshme por lindin edhe disa probleme te tjera me ane te kesaj metode sepse kjo dhoj procedure permban rreziqet e saja por brenda disa vitesh kura te reja do dalin edhe do ta eleminojne kte problem madhor

Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 21.03.12 15:30

Pa dyshim qė nė tė ardhmen do tė dali kure tė reja shumė efikase ndaj kėtij problemi,aty nuk duhet dyshuar aspak duke ndjekura hapin me kohėn shkencat nė pėrgjithėsi kanė pėrparuar dhe kanė arritur sukses tė mėdha duke mos i anshkaluar as tė arriturat nė aspektin medicinale i nderuar...

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 21.03.12 15:33

Ikja nga llogori

Ja raporti i shkurtėr i dr.Lotar Fon Blek Shmitit,shkencėtarit dhe elektronistit tė shquar.Ai pėrshkruan mėnyrėn se si me ndimėn e ndėrdijes sė vet shpėtoi nga vdekja e sigurt qė iu kanos nė njė llogor rus, pas luftės sė Dytė Botėrore.

“Nė njė minierė tė thėngjillit,diku nė thellėsi tė Rusisė,isha rob i luftės.Atje,nė ēdo ēast, njerėzit, tė dėrrmuar nga lodhja dhe nga uria,vdisnin masovikisht.Ishim nėn mbikqyrjen e rojtarėve tė vrazhdė, tė oficerėve mizorė dhe tė komsimarėve politikė tejet mendjemprehtė.

Pas vizitės sė shkurtėr mjekėsore,secilit burgosur i caktohej sasia e thėngjillit qė duhej mihur. Mua ma caktuan sasinė prej rreth 150 Kg.Atij qė nuk e plotėsonte normėn i ndalohej ushqimi,gjė qė tė bėn tė kuptosh se sė shpejti pėrfundonte nė varrezat e afėrme.

Tė gjitha mendimet e mia i pėrqėndrova nė ikje.E dija se ndėrdija do tė ma mėsojė mėnyrėn mė tė mirė pėr ta bėrė kėtė.Shtėpinė nė Gjermani ma kishin rrėnuar.Anėtarėt e familjes mė ishin zhdukur. Miqtė dhe bashkėpuntorėt e mi i kishin vrarė ose i kishin internuar nė ndonjė llogor tė ngjashėm me atė ku isha vetė.

Ndėrdijes sime iu drejtova kėshtu: “Dėshiroj tė shkoi nė Los Angjelos e ti do tė pėrkujdesesh qė tė arrij atije”.Los Angjelosin e njihja nga fotografitė dhe shumė mirė mė kujtoheshin disa nga bulevardet dhe objektet e tij mė tė njohura.

Me ditė dhe netė tė tėra e paramendoja veten duke shėtitur nėpėr shėtitoren “Vilshir” me njė amerikane tė re,tė cilėn e pata njohur nė Berlin para luftės (ajo tash ėshtė bashkėshortja ime). Imagjinoja se si hynim nėpėr dyqane,se si uleshim nė autobus dhe ushqeheshim nėpėr restorante.

Ēdo natė veēanėrisht pėrpiqesha tė pėrfytyroja veten duke vozitur automobilin amerikan nė bulevardet e Los Angjelosit.Tė gjitha kėto i shijha si tejet tė gjalla dhe gati reale. Parafytyrimi mė bėhej konkret dhe shpesh mė pėrzihej me realitetin e llogorimit.

Komandanti i rojeve pėr ēdo mėngjes me zė,i numėronte robėrit e rradhitur.Nė njė rast,duke i thirrur ata sipas rradhės,e kishte thirrur numrin 17.Ky ishte numri im.Sipas rregullit tė caktuar e bėra njė hap para,ndėrsa atė e thirrėn pėr t’ju paraqitur komandantit.

U kthye pas njė ose dy minutash,mirėpo i habitur,filloi tė numėrojė me tė njėjtin numėr nga robi i ardhshėm ,pra me numrin 17.Gjatė rrugės pėr nė minierė e shfrytėzova pakujdesin e rojtarit dhe ika. Pasi pėrfundoi puna natėn vonė,numri i tė kthyerve pėrputhej me atė tė mėngjesit,kėshtu qė deri tė nesėrmen nė mėngjes askush nuk e hetoi largimin tim.

Pata ecur pandėrprerė 24 orė.Pastaj pushova nė njė fshat tė vogėl.Pėr tė mbetur gjallė, gjuaja peshq dhe shtazė tė imta.Mė tej hasa nė binarė tė hekurudhės dhe kur pashė tren qė barte thėngjill pėr nė Poloni,natėn u futa nė te.Arrita nė Poloni.Me ndohmėn e ca miqėve tė atjeshėm ia dola tė shkoi deri nė Lucern tė Zvicrės.

Njė mbrėmje,nė hotelin “Palas” tė Lucernit,u njoha me njė meso- burrė nga Amerika dhe me bashkėshorten e tij.Ata mė mundėsuan qė tė udhėtoj pėr nė atdheun e tyre.Mė patėn parnuar si mysafirė nė shtėpinė e tyre nė Santa Monikė.Nė Los Angjelos mė priste vozitėsi,i cili ,gjatė udhėtimit pėr nė shtėpinė e tyre,mė kishte vozitur mu nėpėr tė njejtat bulevarde qė i kisha parafytyruar qysh kur ndodhesha nė llogor.

Gjithashtu,nga parafytyrimet e mėparshme mė ishin tė njohura edhe ndėrtesat dhe shetitoret me drunj pėranash,mandje edhe shenjat e komunikacionet nė shetitoren “Vilshir”. Kisha pėrshtypjen se nuk gjendesha pėr tė parėn herė nė Los angjelos.Mė dukej se edhe me parė kisha qenė aty.

Pra,kisha arritur nė cakun tim.Kurrė nuk do tė pushoj sė mahituri ndaj mrekullisė qė ma kishte pėrgatitur e realizuar ndėrdija ime. Pikėrisht kur mė sė tepėrmi kisha nevojė,ajo gjeti mėnyrėn mė tė pėrshtatshme pėr tė mė ndihmuar”.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 25.03.12 17:53

Rikonstruksionet arkeologjike dhe paleontologjike

Arekeologėt dhe paleontologėt shumė mirė e dinė se ndėrdija univerzale mban mend ēdo gjė qė ka ndodhur nė planetin tonė.Duke u marrė me hulumtimin e mbeturinave dhe tė fosileve,ata shpesh u rreken rikonstruksiove me ndihmėn e imagjinatės,gjatė tė cilave ndėrdija u ndihmon mjaft.

E kaluara po ringjallet me ngjyra,me erėra dhe me tinguj.Duke vėshtruar tempuj tė ndryshėm, enė tė ndryshme argjili, statuja, mjete tė lashta tė punės dhe mjete tė ndryshme shtėpiake – tė pėrshkruajnė dhe tė na shpjegojnė pėr kohėn kur ende nuk ekzistonin gjuhėt dhe kur njerėzit mes vete komunikonin me anė tė ngėrmimeve,me anė tė hungėrimeve dhe me anė tė shenjave e gjesteve tė ndryshme.

Me ndihmėn e imagjinatės sė pėrqėndruar e tė disiplinuar, shkencėtarėt i zgjojnė fuqitė latente tė ndėrdijes, tė cilat pastaj,nė shenjė pėrgjigjeje,u mundėsojnė qė tempujve tė lashtė t’ua meremetojnė kulmet dhe rrethepėrqark t’u rregullojnė kopshte tė mrekullueshme,tė ndėrtojnė bazene peshqish, fontana tė ndryshme, si dhe fosileve tė ndryshme t’u kthejnė sytė, muskulaturėn dhe fuqinė jetėsore.

Me ndihmėn e imagjinatės sė disiplinuar,tė kontrolluar dhe tė kahėsuar secili prej nesh mund t’u bashkangjitet mendjeve mė tė menēura tė njerėzimit.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 25.03.12 17:55

Mėnyra se si ndėrdija jep shenjėn vet

Po u gjetėt pėrpara “vendimit tė rėnd” ose situatė kur nuk ju shkon pėr dore ta zgjidhni ndonjė problem,pa kurrfarė dilemė,nė mėnyrė konstruktive filloni tė mendoni pėr brengėn tuaj. Nėse lejoni t’ju kaplojė frika a mėrzia,nuk mund tė thuhet se jeni duke menduar nė kuptim tė plotė tė fjalės, sepse tė menduarit e vėrtetė lirohet nga frika.

Shembulli qė pason paraqet teknikėn e thjeshtė me tė cilėn do ta nxitni ndėrdijen pėr t’ju dhėnė shenjėn e vet rreth secilit problem.

Qetėsojeni trupin dhe shpirtin tuaj! Ēlodheni trupin,sepse,meqenėse nuk posedon kėrkesa as inciativa tė veta e as inteligjencė tė vetėdijshme, ai duhet t’i nėnshtrohet dėshirave tuaja.Trupi ėshtė letėr e bardhė emocionale qė shėnon dhe absorbon ēdo pėrshtypje dhe ēdo besim tė njeriut. Pėrqėndrojeni vėmendjen dhe mendimet tuaja nė zgjidhjen e problemit!Pėrpiquni ta zgjidhni atė me ndihmėn e pjesės sė vetėdijshme tė mendjes!

Merreni me mend se sa tė lumtur do tė ishit po ta gjenit zgjidhjen sa mė pėrsosur tė problemit. Pėrpiquni ta zgjidhni atė me ndihmėn e pjesės sė vetėdijeshme tė mendjes!Merreni me mend se sa tė lumtur do tė ishit po ta gjenit zgjidhjen sa mė tė pėrsosur tė problemit. Pėrpiquni qė ta pėrjetoni ndjenjėn qė do t’ju kaplojė, po tė posedonit pėrgjigjen e kėrkuar.

Le tė kėnaqet mendja juaj me disponim tė tillė,ndėrkaq ju mos e ndėrpritni tė ēlodhurit derisa tė bini nė gjumė tė thellė.Po qe se kur tė zgjoheni ende nuk keni pėrgjigje, atėherė zbavituni me diē tjetėr qė nė mėnyrė tė drejtėpėrdrejtė nuk ka tė bėjė me problemin dhe,nė ndėrkohė,pėrgjigjja me siguri do t’ju arrijė befas,duke kėrcyer mu sikur pjesa e bukės sė stėrpjekur kur del fluturimthi nga makina rreshkėse.

Menjėhrė pas pranimit tė sinjalit,na bėhet e qartė se mėnyra me e thjeshtė ėshtė mė e mira.Ja edhe shembulli: Me njė rast e pata humbur njė unazė tė vlefshme qė e kisha kujtim tė dashur.E kėrkova nė ēdo vend,mirėpo nuk pata sukses.Po atė mbrėmje iu drejtova ndėrdijes sime,ashtu si do t’i isha drejtuar kujtdo tjetėr.

Para se tė mė zinte gjumi i thashė: “T’i posedon ēdo dituri,prandaj edhe jam i sigurt se e di vendin ku gjendet unaza ime”. Para agimit,u zgjova papritmas,ndėrsa nė vesh mė tingėllonte: “Pyete Robertin”. Pse ta pyes Robertin,njė fėmijė nėntėvjeqar? – mendova me vete.Si ėshtė e mundur qė ai tė dijė diē pėr unazėn time? –veprova sipas zėrit tė brendshėm.

-Po.Derisa luaja me shokė,nė oborr,e gjeta njė unazė.E mora dhe e lashė mbi tavolinė tė dhomės sime.Kam menduar se ėshtė e pavlerė, prandaj edhe nuk kam thėnė asgjė tjetėr,-mė tha Roberti. Ndėrdija gjithnjė do ta gjejė pėrgjigjen, vetėm se duhet pasur besim.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 30.03.12 22:30

Ndėrdija zbulon testamentin e fshehur

Pėrvojė tė kėtij lloji pėrjetoi edhe njė djalosh,dėgjues i rregullt i ligjėratave tė mia.Babai i kishte vdekur dhe,me sa dukej,nuk kishte lėnė kurrfarė testamenti.Mirėpo,e motra i kishte thėnė se babai ia kishte bėrė me dije se kishte shkuar njė testament me tė cilin tė gjithė do tė mbeten tė kėnaqur.

Megjithatė,ēdo pėrpjekje pėr tė gjetur atė shkoi huq.Prandaj, djaloshi para se tė binte nė gjumė, ndėrdijes sė vet iu drejtua me kėto fjalė: “Ndėrdijes sime ia pėrcjell kėrkesėn pėr ta gjetjen e testamentit.Jam i bindur se ajo e di ku gjindet,prandja edhe do tė ma tregojė vendin”. Dėshirėn e vet ai mė tej e pėrmblodhi me njė fjalė tė vetme PĖRGJIGJA. Kėtė fjalė,si ndonjė ninullė,e pėrsėriste vazhdimisht.Me fjalėn PĖRGJIGJJA nė gojė dhe nė mendje,u thellua nė gjumė.

Tė nėsėrmen nė mėngjes ai ndjeu nevojė tė fortė pėr tė shkuar nė bankėn e caktur, ku, sipas informatave tė tubuara, ekziston njė arkė e rezervuar nė emėr tė babait tė vet.Ajo qė ishte e deponuar nė atė arkė djaloshit i solli PĖRGJIGJEN ,gjegjėsisht zgjidhjen e porblemit preokupues.

Mendimi qė mbetet i rrėnjosur nė mendje,para gjumit i nxitė dhe i zgjon fuqitė e fjetura tė ndėrdijes. Po qe se jeni nė dilemė,ta shitni apo jo shtėpinė; t’i ndėrpreni apo jo marrėdhėniet afariste t’i blini apo jo obligacionet e caktuara tė shpėrnguleni apo jo nga njėri qytet nė tjetrin ose ta prishini ndonjė kontratė,atėherė veproni kėshtu: Me komoditet dhe nė gjendje tė qetė vendosuni nė kolltukun e ēlodhjes ose nė atė pranė tavolinės suaj tė punės.

Rikujtojeni tė ekzistuarit e ligjit univerzal tė aksionit dhe tė reaksionit, si dhe mėnyrėn e tij tė veprimit. Aksionin nė kėtė rast e paraqet mendimi juaj,ndrėsa reaksionin – pėrgjigjja ndėrdijės suaj. Me fjalė tė tjera,ndėrdija sipas natyrės sė vet reagon,pėrgjigjet dhe shpėrblen.Nėse nė mendjen tuaj gjendet aksioni i vėrtetė, atėherė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė do ta pėrjetoni reaksionin, gjegjėsisht pėrgjigjen qė do ta paraqesė sinjalin e kėrkuar.

Derisa jeni duke kėrkuar,gjegjėsisht derisa jeni duke pritur sinjalin, duhet tė jeni tė ulur,si dhe,nė gjendje tė qetė,tė mendoni pėr hapat qė duhet bėrė.Pra,do tė duhej shfrytėzuar ndėrdijen tuaj, si dhe do tė duhej t’ia bėnit asaj me dije,qė t’ju shfrytėzojė.

Nė ēastin kur ndėrdija e merr kontrollin nė duar tė veta,ēdo aksion ėshtė nėn mbikėqyrje tė fortė tė menēurisė subjektive,e cila nuk mund tė gabojė.Vendimi qė merret nė kėtė mėnyrė nuk mund tė jetė i gabuar,sepse do tė gjendeni nėn detyrim tė vazhdueshėm subjektiv pėr tė ndėrmarrė masa tė qėlluara.E pėrdora fjalėn detyrim, sepse ligji i ndėrdijes nė fakt edhe ėshtė detyrim.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 31.03.12 10:31

Fshehtėsia e sinjalit tė kėrkuar

Fshehtėsia e sinjalit tė kėrkuar,gjegjėsisht e aksionit tė vėrtetė, qėndron nė aftėsinė tuaj qė me mendime tuaja t’i pėrkushtoheni pėrgjigjes sė vėrtetė derisa diku nė thellėsinė tuaj tė mos vijė pėrgjigjja e kėrkuar.Me fjalė tė tjera,menēuria qėndron pikėrisht nė aftėsinė tuaj tė pėrdorimit tė fuqisė sė ndėrdijes qė ajo tė fillojė t’ju shfrytėzojė.

Pėrderisa jeni duke vepruar nėn mbikėqyrjen e mendjes suaj subjektive, ju nuk do tė bėni ndonjė hap tė gabuar,meqė,thjesht,do ta kuptoni se tė gjitha mėnyrat imponueses janė plotė kėnaqėsi,se tė gjitha rrugėt do t’ju sjellin rehati.


FAKTET QĖ DUHET MBAJTUR MEND

- Duhet mbajtur mend se ndėrdija ėshtė meritorja pėr suksesin dhe arritjet e mrekullushme tė tė gjithė punėtorėve mė tė mėdhenjė shkencorė.

- Duke pėrqėndruar kujdesin e vetėdijshėm do t’ia siguroni tė dhėnat e nevojshme dhe bazėn e veprimit.

- Po,qe se jeni nė dilemė para zgjidhjes sė ndonjė problemi, pėrpiquni pėr ta zgjedhur atė nė mėnyrė objektive.Tubojini tė gjitha informatat ekzistuese,pyetni nė tė gjitha anėt, lexoni! Nėse edhe mė tutje nuk gjeni pėrgjigje,atėherė gjithnjė dhe vetėm para gjumit kėrkesėn tuaj pėrcilljani ndėrdijes –pėrgjigjja,pa dyshim,do t’ju arrijė.

- Pėrgjigja nuk do t’ju vijė gjithnjė gjatė natės.Mirėpo,ju mos hiqni dorė.Ndėrdijes suaj me kėmbėngulje vazhdoni t’ia pėrsėritni dėshirėn.Do tė agojė dita kur do ta keni zgjidhjen nė duar.

- Nėse e mendoni problemin si tė madh,zgjidhja e tė cilit kėrkon shumė kohė,vetėm mund ta shtyni zigjdhjen.Ndėrdija i di tė gjitha pėrgjigjet dhe pėr te tė gjitha problemet janė tė njėjta.

- Binduni se pėrgjigjen e keni nė duar.Gėzohuni pėr gjetjen e zgjidhjes.Ndėrdija me siguri do t’i pėrgjigjet ndjenjės sė tillė.

- Ēdo pėrfytyrim i bazuar nė besim dhe nė qėndresė,do tė materializohet me ndihmėn e fuqisė ēudibėrėse tė ndėrdijes.Po i besuat fuqisė sė saj,ēudirat edhe do t’ju ndodhin.

- Ndėrdija ėshtė depoja e memories sė njeriut.secili nė ndėrdijen e vet bart ēdo pėrjetim, mandje edhe sto tė fėmijėrisė mė tė hershme.

- Shkencėtarėt thellohen nė mendim afatgjatė pėr mbeturinat e tempujve,pėr gjėrat artistike, pėr fosilet e shtazėve dhe tė bimėve.Nė atė mėnyrė ata bėjnė rekonstruksionin e ngjarjeve nė tėrėsi,duke ringjallur tė kaluarėn,tė afėrmen dhe atė mė tė lashtėn.Gjatė kėsaj,dukshėm u ndihmon ndėrdija.

- Kėrkesėn pėr gjetjen e zgjidhjes pėrcilljani ndėrdijes.Pėrgjigjja do tė arrijė nėse keni besim tė mjaftueshėm,pra mos dyshoni nė fuqinė e ndėrdijes!

- Aksionin e paraqet mendimi juaj,ndėrsa reaksionin – pėrgjigjja e ndėrdijes.Po qe se mendimi ėshtė i menēur,aksioni ose vendimi gjithashtu do tė jetė i menēur.

- Sinjali i kėrkuar paraqitet si ndjenjė,si vetėdije e mbrendshme,si impuls i brendshėm qė ju informon se pėrgjigjja ėshtė aty,se atė e mbani nė duar.Ndiqeni kėtė sinjal!
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 08.04.12 16:54

NDĖRDIJA DHE ĖNDRRA ĒUDIBĖRĖSE

Njeriu mesatarisht i bėn tetė orė gjumė nė ditė.Pra,gjithsej njė e treta e jetės i shkon duke fjetur.Ky ėshtė ligji i parevokueshėm i jetės qė vlen si pėr botėn shtazore,ashtu edhe pėr atė bimore.Gjumi ėshtė ligj univerzal hyjnor.

Shumica e pėrgjigjeve,si dhe njė numėr i madhė zgjidhjesh tė problemeve,na lajmėronhen pikėrisht derisa jemi duke fjetur.Njeriu gjatė ditės lodhet,prandaj gjumi nevojitet pėr ta pushuar trupin e vet. Gjatė tė fjeturit zhvillohet procesi i pėrtėrirjes sė energjisė dhe i ideve tė shpenzuara.

Derisa flemė asgjė nė trup nuk pushon.Zemra,mushkėritė dhe tė gjitha organet tjera vitale funksionojnė pandėrprerė dhe pa pengesa. Po qe se para fjetjes ushqeheni,ai do t’ju tretet, ndėrsa materiet udhqyese do tė shpėrndahet nėpėr organe trupore.Veē kėsaj,lėkura edhe mė tutje djersitet, ndėrsa thonjėt dhe flokėt vazhdojnė tė rriten pa pengesa.

Ndėrdija nga ana e vet kurrė nuk fle e as nuk pushon.Ajo gjithnjė ėshtė aktive dhe i mbikėqyrė tė gjitha aktivitetet jetėsore tė njeriut. Procesi i shėrimit zhvillohet gjithnjė,por me shpejtėsi gjatė fjetjes, sepse atėherė nuk mund ta pengojė pjesa e vetėdijshme e mendjes. Pra, pėrgjigjet mė tė jashtėzakonshme rėndom na vijnė pikėrisht derisa jemi duke fjetur.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 08.04.12 17:04

Pėr ē’arsyje flemė?

Shkencėtari i njohur, dr. Xhon Bajglou,ka pohuar se njeriu gjatė tė fjeturit pranon pėrshtypje, gjegjėsisht nxitje tė caktuar. Provė pėr kėtė pohim aktiviteti i kokrrės sė syrit,i nervit veshor,i shqisės sė shijuarit, por edhe i pjesės me tė madhe tė trurit.

Sipas tij,arsyja themelore pėr tė cilėn njeriu fle ėshtė fakti se gjatė gjumit vie deri te “bashkimi i pjesės pozitive tė shpirtit tė njeriut me mbinatyrshmėrinė e tij,nė ē’mėnyrė ai ndėrlidhet me menēurinė dhe me gjithėdijen e universit apo,siē e quajnė disa, tė Madhėrishmit.”

Dr.Bajglou gjithashtu e thoė edhe kėtė: “Rezultatet qė i kam arritur gjatė hulumtimeve tė mia ma forcuan bindjen se efekti final i gjumit kurrsesi nuk mund tė jetė vetėm pushimi nga puna e pėrditshme dhe nga aktivitetet tjera, sepse, veē kėsaj, ėshtė mė se e qaetė se njė pjesė e moshės njerėzore,e cila mė sė tepėrmi i pėrgjigjet pėrsosshmėrisė shpirtėrore, ėshtė pikėrisht ajo kohė kur njeriu e kalon nė gjumė, tė ndarė nga bota e dukshme e materialitetit”.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 08.04.12 17:12

Lutja si formė e gjumit

Gjatė ditės pjesa e vetėdijshme e mendjes ėshtė e preokupuar me probleme, me vėshtirėsi dhe nė dilema tė ndryshme. Ėshtė e domosdoshme qė kohė pas kohe ajo tė tėrhiqet nga e vėrteta shqisore e botės objektive dhe nė qetėsi tė bashkohet nė menēurinė e pjesės sė ndėrdijshme tė mendjes.

Duke iu pėrmbajtur udheheqjes sė tij nė tė gjitha fazat jetėsore, njeriu ėshtė nė gjendje qė t’i tejkalojė tė gjitha vėshtirėsitė dhe t’i zgjidhė tė gjitha problemet.

Tėrheqja e rregullt nga realiteti shqisor,largė zhurmės dhe largė tollovisė sė pėrditshmėrisė - pėrmes lutjes, gjegjėsisht pėrmes pohimit tė caktuar pozitiv, gjithashtu paraqet njė forėm gjumi.Me fjalė tė tjera,njeriu u ndėrpren lidhjet me botėn e shqisave duke iu vėnė dispozicion menēurisė dhe fuqive tė ndėrdijes.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 08.04.12 17:22

Pasojat e rėnda nga pagjumėsia

Me rastin e pagjumėsisė,njeriu bėhet i ngacmueshėm,i padisponuar dhe i dekurajuar. Dr. Xhorxh Stivensoni nga Shoqata Amerikane e Shėndetit Psikik, thotė: “Mendoj se me siguri mund tė pohohet se secilės qenie njerėzorempėr tė pasur shėndet tė pėrkryer,i nevojitet sė paku gjashtė orė gjumė nė ditė. Njė numri tė madhė njerėzish i nevojitet tė bėjė mandje dhe mė shumė se gjashtė orė gjumė nė ditė. Tė gjithė ata qė mendojnė se mund tė jenė tė kėnaqur edhe me mė pak gjumė mashtohen”.

Mjekėt dhe shkencėtarėt,qė merren me hulumtimin e gjumit dhe tė pagjumėsisė,pohojnė se sulmeve tė sėmundjeve tė ndryshme psikike shpesh u paraprin pagjumėsia e rėnd.Prandaj,duhet pasur ndėrmend se gjumi ju pėrtėrinė, ju mbush bateritė e zbrazura. Pra, sasia e caktuar e gjumit ėshtė e domosdoshme pėr tė pasur jetė tė gjatė,tė lumtur dhe tė suksesshme.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 10.04.12 20:25

Nevoja pėr mė tepėr gjumė

Nė artikullin me titull: “ndoshta keni nevojė pėr mė tepėr gjumė” botuar nė revistėn “Riders Dajxhest”, Robert O’Brajeni na njohton pėr aksperimnetin vijues rreth gjumit: “Nė njė institut ushtarak tė Uashingtonit, tash tre vjet bėhen eksperimente tė ndryshme. Nė to marrin pjesė mbi 100 vullnetarė ushtarakė dhe civilė. Detyra e tyre ėshtė tė mos flenė katėr ditė rresht.

Gjatė kėsaj kohe vazhdimisht pėrcillet efekti i pagjumėsisė nė fiziologjinė e tyre,por edhe nė sjelljet dhe nė personalitetin e tyre nė tėrėsi. Rezultatet sollėn njohuri mahnitėse pėr sekretin e quajtur gjumė.

U konstatua se truri i lodhur nga pagjumėsia ėshtė aq i nevojshėm pėr gjumė sa qė ėshtė nė gjendje tė flijojė ēdo gjė pėr tė bėrė sadopak gjumė. Kėshtu,pas vetėm disa orė mosfjetjeje, te personat e tillė paraqiten humbje tė kohėpaskohshme, gjegjėsisht tė ashtuquajturat mikrofjetje prej 3- 4 herė nė orė.

Nė raste tė tilla,njėsoj sikurse gjatė fjetjes normale,kapakėt e syve rėndohen,ngadalsohet tė rrahurit e zemrės,kėshtu qė“humbamendja” e tėrė zgjat secilėn herė vetėm disa njėsi tė sekondės.Ndonjėherė kėto “humbamendje” janė tė privuara nga ēdo pėrmbajtje,janė plotėsisht tė errta,ndėrsa nė disa raste janė tė pėrmbushura me ilustrime, me pamje dhe me shfaqje tė llojllojshme.

Sa mė tepėr tė vazhdohet koha e mosfjetjes,etapat e vazhduar (arrin zgjatje prej 2-3 sekonda). Mandje,as pilotėt qė drejtojnė aeroplanė reaktivė nuk janė nė gjendje t’i pėrballojnė sulmet e mikrofjetjeve. Veē kėsaj,ėshtė e njohur se vozitėsve shpesh u ndodhė qė t’i zėnė gjumi duke drejtuar automobilin.

Pagjumėsia lė pasoja tė rėnda edhe nė mbamendje,si dhe nė aftėsinė e tė vrojtuarit. Pjesėmarrėsit nė eksperimentet e tilla e humbin kujtesėn deri nė atė shkallė sa qė vetėm pas disa minutash nuk ishin nė gjendje tė pėrsėritnin, mandje as informatat mė themelore qė u thuheshin. Ata veēanarisht nė situata tė inskenuara ishin tė paaftė tė reagojnė sidomos ndaj tė dhėnave qė i kishin pranuar qysh mė herėt”.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 10.04.12 20:26

Gjumi sjell kėshillėn

Njė dėgjuese e rregullt e radio emisioneve tė mia tė mėngjesit nga Los Anxhelosi mė kishte thėnė me njė rast se nė Nju Jork i kishin ofruar njė vend pune mjaft tė pėrshtatshėm ku paga do t’i dyfishohej. Ajo kishte rėnė nė dilemė; ta pranonte apo jo kėtė ofertė. Pėr ta zgjidhur dilemėn iu dha lutjes.

Para se tė binte nė gjumė i pėrsėriste kėto fjali: “Inteligjenca krijuese e ndėrdijes sime di mirė se ē’ėshtė mė mirė pėr mua, prandaj do tė ma pėrcaktojė vendin mė tė drejtė pėr mirėqenie dhe pėr lumturi. I jam mirėnjohės asaj pėr pėrgjigjen,tė cilėn me siguri se do tė mė japė”.

Kėtė lutje tė thjeshtė ajo e pėrsėriste shpeshherė; nė mbrėmje,para se tė binte nė gjumė; si dhe herėt nė mėngjes. Me tu zgjuar nga gjumi e kishet kapluar ndjenja e fortė se ofertėn qė e mundonte nuk duhet pranuar. Kėshtu,ajo kishte pasur tė drejtė, sepse, kjo kompani njujorkase kishte falimentuar vetėm disa muaj pas kėtij rasti.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 11.04.12 17:14

Shpėtimi nga falimentimi

Ja pėrshkrimi i mėnyrės se si menēuria e ndėrdijes na udhėzon dhe na mbron rreth kėrkesės qė ia pėrcjellim para se tė flemė.

Para shumė vitesh,nė prag tė Luftės sė dytė Botėrore,nė Lindjen e Afėrt,mė arriti njė ofertė pėr njė punė tė levėrdishme.Duke kėrkuar kėshillėn e ndėrdijes,u pata lutur kėshtu:“Inteligjenca e paskajshme e brendisė sime i di pėrgjigjet e tė gjitha pyetjeve. Ajo do tė mė udhėzojė qė ta zgjedh vendimin mė tė drejtė. Pėrgjigjen do ta kem tė njohur menjėherė”.

Kėtė lutje tė thjeshtė e pėrsėritja si ninullė mu para fjetjes,e cila nė ėndėrr,nė mėnyrė shumė tė gjallė, mu kishte paraqitur ngjarja qė do tė ndodhė tre vjet mė vonė. Mu kishte paraqitur njė shok imi i vjetėr dhe mu kishte drejtuar me fjalėt: “Lexojini titujt e gazetave, mos gabo tė shkosh!”

Titujt e gazetave qė mi tregonte flitnin pėr luftėn dhe pėr sulmin e Perl Harburit.Mua shepsh mė ndodh tė ėndėrroj nė kėtė mėnyrė. Ėndrra e cekur,pa dyshim,ka qenė dramatizim i ndėrdijes sime,e cila detyrėn pėr tė ma pėrcjellė porosinė e saj ia kishte besuar personit qė i besoja dhe qė e respektoja.

Dikujt paralajmėrimi ia pėrcjell e ėma,e cila i paraqitet nė ėndėrr duke munduar ta bind qė tė bėjė a tė mos bėjė ndonjė punė a veprim. Ndėrdija, siē ėshtė thėnė mė herėt,i posedon tė gjitha njohuritė, tė gjitha menēuritė,si dhe pėrgjigjet e tė gjitha pyetjeve.

Shpeshherė ajo paraqitet nė formė tė zėrit,tė cilėn padyshim do ta pranojė si shumė bindėse. Ndonjėherė do t’jua tėrheq vėmendjen nepėrmjet zėrit tė ndonjė personi qė e doni pamasė dhe qė ėshtė nė gjendje t’jua thejė mendjen nė ēdo punė,mandje edhe tė mos ju lejojė ta truponi rrugėn nė momentin e caktuar,sepse,siē del nė shesh gjithmonė, matanė me siguri ju kanoset rreziku.

Ndėrdija ime ėshtė e njėsuar me ndėrdijen univerzale.Ajo e dinte mirė se japonezėt planifikoni tė futen nė luftė bile edhe kur do tė fillojė ajo.

Dr.Rajni nga Universiteti Djuk ka tubuar njė numėr tė madhė provash nga tė gjitha anėt e botės pėe faktin se njeėzit e kanė parė,e kanė ndjerė a parandjerė ndonjė ndodhi dukshėm para se tė ndodhė ajo me tė vėrtetė.Nė numrin mė tė madhė tė rasteve kjo parandjenjė arrin nė formė tė ndonjė ėndrre tejet tė gjallė e konkrete.

Ajo qė mu paraqit nė ėndėrr,nė mėnyrė shumė tė qartė e pashė nė titujt e mėdhenj nė faqet e “Njy Jork Tajmsit” dhe atė tre vjet para se tė ndodhte tragjidia e madhe nė Perl Harbur.Pėr kėtė shkak, duke mos humbur asnjė ēast unė pata hequr dorė nga udhėtimi pėr nė Lindjen e Largėt.Pas tre vjetėsh,tmerret e Luftės sė Dytė Botėrore shėrbyen si provė e saktėsisė sė udhėzimit qė ma kishte pėrcjellė zėri i brendshėm i intuitės sime.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 12.04.12 17:10

Ardhmėria juaj ėshtė e caktuar nė ndėrdijen tuaj

Duhet pasur ndėrmend se ardhmėria juaj,si rezultat i mėnyrės suaj tė tė menduarit tė rėndomtė, tashmė ėshtė e vendosur nė ndėrdijen tuaj. Atė mund ta ndryshoni vetėm me lutje, gjegjėsisht duke pėrsėritur pohimet tė caktuara pozitive.

Ngjashėm me kėtė,ardhmėria e vendit ėshtė e vendosur nė ndėrdijen kolektive tė popullit tė tij. Prandaj,asgjė tė ēuditshme nuk ka nė ėndrrėn time gjatė sė cilės pashė faqen e parė tė gazetės njnjorkase me paralajmėrimet e luftės.

Me fjalė tė tjera,nė kohėn kur unė ėndėrrova,lufta me tė madhe zhvillohej nė thellėsitė e mendjeve tė njerėzve dhe tė gjitha planet pėr sulm tashmė ishin tė shėnuara nė pllakėn e madhe tė quajtur pllaka e pavetėdijshme kolektive e mendjes sė gjithėmbarshme.

Ngjarjet e sė nesėrmes tashmė i kemi tė vendosura menjėherė nėn sipėfaqene e ndėrdijes suaj,e kjo vlen edhe pėr atė qė do t’ju ndodhė javėn e ardhme ose muajin e ardhshėm.Ngjarjet e tilla janė nė gjendje t’i shohin veēanėrisht individėt me aftėsi tė jashtėzakonshme tė parandjenjės dhe tė parashikimit.

Po qe se pėrcaktoheni pėr lutje – pėr pėrsėritje tė pohimit pozitiv, nuk mund t’ju ndodhė kurrfarė fatkeqėsie.Asgjė nuk ėshtė e pėrcaktuar nė mėnyrė paraprake deri nė atė masė sa qė tė mos mund tė ndryshohet. Me fjalė tė tjera, fatin tuaj, pėrkatėsisht ardhmėrinė tuaj e pėrcakton qėndrimi juaj mendor.

Prandaj,pėrmes lutjes shkencore,esenca e sė cilės ėshtė shtjelluar nė kėtė libėr,ju jeni nė gjendje ta formoni,ta modeloni,ta krijoni dhe ta ndryshoni jetėn dhe ardhmėrinė tuaj, duke qenė vazhdimisht tė rrethuar me paqe,me qetėsi shpirtėrore, me gėzim dhe me dashuri.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 12.04.12 22:13

Ėndrra me vlerė prej 15 mijė dollarėsh

Njė dėgjues imi mė dėrgoi njė pjesė tė nxjerrė nga njė gazetė prej para disa vitesh.Ajo i kushtohej njėfarė Rej Hamerstromit, punėtorit tė shkritores sė ēelikut nė Pitsburg,i cili nga ėndrra e vet fitoi 15 mijė dollarė.

Siē cekej nė artikull,inxhinierėve nuk u shkonte fare pėr dore qė ta bėjnė zgjidhjen tekinke tė ndėrprerėsit tė kontrollit tė ftohjes sė shufrave tė ēelikut.Dhjetra zgjidhje u treguan si tė papėrshtatshme.

Harmerstromi mendoi shumė pėr kėtė problem.U pėrpoq edhe vetė ta gjente formėn e pėrshtatshme tė ndėrprerėsit qė do ta kryente funksionin e duhur.Mirėpo,as atij nuk i shkonte pėr dore.Njė pasdite,para se ta zinte gjumi,pėrsėri kishte filluar tė mendonte pėr problemin e ndėrprerėsit.

Atij iu shti nė ėndėrr skica e zgjidhjes sė pėrkryer.Sapo u zgjua,me shpejtėsi e vizatoi atė qė e kishte ėndėrruar.Pas njė varg verifikimesh,kishte konstatuar se kjo zgjidhje e kryente me sukses funksionin e vet.

Ėndrra Hamerstromit ia solli ēekun nė shumė prej 15 mijė dollarėsh,shumė kjo mė e madhja qė shkritorja ia kishte paguar ndonjėherė punėtorit tė vet nė emėr tė inovacionit.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 15.04.12 20:02

Profesori i shquar problemin e vet e zgjidht nė gjumė

Doktor Helprehti,njė profesor me renome i Gjuhės dhe i civilizimit asirian nga Universiteti i Pensilavisė,kėshtu e pėrshkruan njė rast nga pėrvoja e tij.

“Njė tė shtunė nė mbrėmje u rraskapita duke u pėrpjekur kot sė koti ta zgjidhja domethėnien enigmatike tė dy gurve tė ēmueshėm tė imėt,tė cilėt,sipas paramendimeve,dikur ishin tė vendosur nė unazat qė i takonin njė familjeje babilonase. Diku kah mesnata, duke u gjendur nė prag tė molisjes,rashė nė shtrat dhe e pashė njė ėndėrr tė ēuditshme:Njė prift i gjatė nga Nipura,rreth 40- vjeēar, mė dėrgoi nė depomė e njė tempulli (njė dhomė e vogėl me tavan tė ulėt e pa dritaree,ku kishte njė varg gurėsh tė ēmueshėm, mineral agati dhe shufra tė nitratit tė argjendit, tė shkapėrderdhura nėpėr dysheme). Pastaj mė kishte thėnė:”Dy copėzat e agatit,fotografitė e tė cilave i ke shpallur ndaras dhe nė faqet 22 dhe 26 tė librit tėnd,nė tė vėrtetė do tė duhej t[ qėndrojnė sė baashku pranė njėra-tjetrės, sepse ato nuk kanė qenė tė vendosura nė unaza,por nė vathėt qė i pėrkisnin statujės hyjnore.Nėse i vendos pranė njėra – tjetrės do ta kuptosh se ky pohim imi ėshtė i saktė”. Nė tė njejtin ēast u pata zgjuar dhe i pata vėshtruar me kujdes gurėt e imėt dhe me befasi tė madhe konstatova se ėndrra i pėrgjigjej realitetit,mė nė fund ishte zgjidhur”.

Ngjarja e pėrshkruar ėshtė ilustrim kėshillues i fuqisė krijuese tė forcės sė ndėrdijes, e cila posedon pėrgjigje nė ēdo pyetje.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 15.04.12 20:05

Shkrimtari i shquar dhe ndėrdija e tij

Robert Luis Stivensoni njė kaptinė tė tėrė tė njė libri tė tij ia kushton ėndrrave.Vetė ai ka pasur ėndrra tejet tė gjalla ose tė themi gati tė prekshme, kėshtu qė shpesh praktikonte qė para se tė shkonte pėr tė fjetur ndėrdijes sė vet me pėrpikėri ia pėrcilltė kėrkesa tė caktuar.

Kėrkonte qė ndėrdija ta zgjidhė ndonjė problem tė ndėrlikuar qė ai mė parė do ta kishte paramenduar apo ajo t’ja rrėfente atij ndonjė kallėzim tė tėrė qė nga fillimi deri nė fund.Kur i ndodhte tė mbetej pa para,i drejtohej ndėrdijes sė vet me kėto fjalė: “Ma jep njė tregim tė mirė dhe interesant qė do tė mund tė shėndėrrohej nė roman komercial”. Ndėrdija krijonte ēudira dhe gjithnjė e gjente pėrgjigjen e duhur.

Stivensoni mė tutje thotė: “Vogėlushet e gjelbėrta (fuqitė e ndėrdijes) nė rastet mė tė shpeshta tregimin ma rrėfejnė pjesė-pjesė,si ndonjė roman nė vazhdime dhe mė mbajnė (qė do tė duhej tė isha autori) nė pasiguri tė plotė rreth asaj qė do tė ndodhte mė tej”.

Pastaj shton:“Njė pjesė tė punės qė e kryej,derisa kam i ulur pranė tavolinės sime(pra,derisa jam zgjuar dhe i vetėdijshėm), kurrsesi nuk ėshtė fryt i aftėsisė sime,sepse tė gjitha faktet dėshmojnė se vogėlushet e gjelbėrta, madje edhe atėherė e mbajnė situatėn nė duart e veta”.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 16.04.12 22:31

Fjetja e qetė dhe zgjimi i hershėm

Lutja vijuese me siguri do t’i ndihmojė tė gjithė ata qė i mundon pagjumėsia.Gjithnjė para se tė shkoni pėr tė fjetur,pėrsėriteni me maturi,tė qetė dhe me bindje: “I ēlodh duart, shpatullat, qafėn,trurin,fytyrėn,sytė si dhe e ēlodh tėrė trupin dhe shpirtin. Krejtėsisht dhe pa pengesa i fal tė gjithė pėr telashet eventuale qė mi kanė shkaktuar, njėkohėsisht tė gjithėve u dėshiroj shėndet,harmoni, qetėsi dhe jetė tė rehatshme.Mė pėrshkon rehatia dhe qetėsia.Jam duke pushuar nė mbrojtje dhe nė siguri. Derisa nė brendin tė vetvetes ndjej praninė e mnēurisė sė paskajshme,mė kaplon lumturia.E di se dashuria dhe qėndrimi im pozitiv ndaj jetės mė shėrojnė.I kapluar nga dashuria me vullnet e mirėsjellje ndaj tė gjithėve,lehtas thellohem nė gjumė.Gjatė tėrė natės do tė jem plotėsisht i qetė,ndėrsa nė mėngjes i vullnetshėm pėr jetė dhe pėr dashuri. Jam i rrethuar nga njė hark i madh dashurie.Do tė fle i rehatshėm dhe nė qetėsi, ndėrsa do tė zgjohem i gėzuar”.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 17.04.12 16:47

PĖRMBLEDHJA E SHKURTĖR E KARAKTERISTIKAVE TĖ MREKULLISĖ SĖ QUAJTUR ĖNDĖRR

- Po qe se jeni tė sigurt se do tė zgjoheni me kohė,para se tė shkoni pėr tė fjetur,ndėrdijes suaj pėrcilljani kohėn e saktė tė zgjuarjes,e cila do tė kujdeset qė tė mos vonoheni.Po kėshtu duhet vepruar me rastin e ēfarėdo problemi tjetėr.Ndėrdija ėshtė nė gjendje tė bėjė ēdo gjė.
- Ndėrdija nuk fle kurrė.Ajo gjithnjė punon.I kontrollon tė gjitha funksionet vitale tė njeriut.Nė qoftė se vetes dhe tė tjerėve ua falni gabimet para se tė flini,shėrimi do tė jetė mė i shpejtė dhe mė i suksesshėm.
- Sinjali zakonisht paraqitet derisa jeni nė gjumė,ndonjėherė madje derisa jeni duke ėndėrruar. Nė raste tė tilla bėhet zbarkimi i energjive shėruese,kėshtu qė nė mėngjes ndjeheni tė freskuar dhe tė pėrtėrirė.
- Po qe se ju mundojnė problemet dhe vėshtirėsitė e pėrditshme ndaleni rrotat e mendimeve tuaja dhe pėrqėndrojeni vėmendjen nė menēurinė dhe nė inteligjencėn e vendosur nė ndėrdijen tuaj,e cila ėshtė e gatshme tė lajmėrohet nė thirrjen tuaj,me ē’rast do t’ju kaplojė qetėsia shpirtėrore,do tė pėrmbusheni me forcė dhe vetėbesim.
- Gjumi ėshtė i domosdoshėm pėr qetėsimin e mendjes dhe tė shėndetit trupor.Pagjumėsia shkakton neurozė, depresion dhe sėmundje psikike.Secili njeri ka nevojė pėr tetė orė gjumė nė ditė.
- Hulumtimet mjekėsore vėrtetojnė se pagjumėsia shpeshherė u paraprin sėmundjeve psikike.
- Gjatė fjetjes njeriu e pėrtėrin dhe e plotėson shpirtin me energji tė re.Pėr tė pasur jetė tė gėzuar dhe vitale ėshtė e domosdoshme gjumi i caktuar.
- Truri i lodhur vazhdimisht tenton tė flejė dhe atė me aq kėmbngule sa qė ėshtė nė gjendje tė flijojė ēdo gjė.Kėtė fakt mund ta dėshmojė shumica prej nesh,e sidomos ata tė cilėve u ka ndodhur qė t’i zėrė gjumi pranė drejtuesit tė automobilit,pra nė vozitje e sipėr.
- Njerėzit me mungesė tė gjumit kanė memorie dhe kordinim trupor en mendor tė dobėt.Ata rėndom kanė mendje tė tollovitur,tė hutuar dhe tė papėrcaktuar.
- Ėndrra sjellė kėshilla.Para se tė ėndrroni,thuajeni fjalinė me tė cilėn pohoni se ndėrdija ju udhėheq e ju udhėzon.Pastaj,me kujdes prtni sinjalin qė do tė lajmėrohet,ndoshta menjėherė sapo tė zgjoheni.
- Duhet tė keni besim tė plotė ndaj ndėrdijes suaj.Ajo gjithnjė ėshtė e kthyer kah jeta.Kohė pas kohe do t’ju japė pėrgjigje tė duhura nė formė tė ėndrrave tė ilustruara si dhe tė vizioneve tė natės.Mund tė ndodhė qė ajo t’jua tėrheqė vėmendjen nga rreziku i paraparė,siē i ndoshi autorit tė kėtij libri.Ardhmėria juaj ėshtė e vendosur paraprakisht nė ndėrdijen tuaj,e bazuar nė tė menduarit tuaj tė zakonshėm dhe nė bindjet tuaja.Po qe se vazhdimisht pohoni se ju udhėheq dhe ju drejton inteligjenca e paskajshme dhe se ēdo tė mirė tė kėsaj bote e keni nė dispozicion,atėherė ardhmėria juaj do tė jetė e ndritshme dhe mė pozitive.Besoni dhe pranojeni kėtė fakt! Shpresoni vetėm nė mė tė mirėn,sepse pa kurrfarrė dyshimi edhe do ta pėrjetoni atė.
- Nėse shkruani ndonjė roman,dramė a libėr tė ēfarėdo lloji; nėse jeni duke punuar rreth ndonjė zbulimi a inovacioni, para se tė bini nė gjumė drejtohuni ndėrdijes duke pohuar me gėzim se menēuria, inteigjenca dhe aftėsia e saj ju udhėheq,ju drejton dhe jua zbulon romanin ideal,dramėn ideale a zgjidhjen mė tė pėrsosur tė problemit. Nėse luteni nė kėtė mėnyrė,do tė fillojnė t’ju ndodhin ēudirat.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.05.12 23:34

Metoda absolute i ngjan terapisė bashkohore me ultrazė

Shumė njerėz tė mbarė botės me sukses tė madh e pėrdorin kėtė metodė tė terapisė lutėse.Personi qė e pėrdor metodėn absolute,sė pari e cek emrin e tė sėmurit.Pastaj,me zė tė ulėt dhe tė qetė,fillon tė mendojė pėr Zotin,si dhe ka vetitė karakteristke tė tij,siē janė; dhembshmėria,dashuria e paskajshme,inteligjenca e pakufizuar, gjithmundshmėria, menēuria e paskajshme,harmonia absolute, bukuria e papėrshkruar dhe pėrsosshmėria.

Derisa mendon nė kėtė mėnyrė,vetėdija e tij ngritet deri nė gjatėsi tė re valore tė shpirtit dhe,njėkohėsisht,ndjen se si oqeani i paskajshėm i dashurisė sė Zotit veēon gjė qė ėshtė ērregulluar nė trupin e Filan Fistekut,tė cilit i ėshtė kushtuar lutja. Pra,ai ndjen se si e tėrė dashuria dhe e tėrė fuqia e Zotit drejtohen kah ai,duke ia zhdukur tė gjitha problemet dhe vėshtirėsit e tij.

Metoda absolute mund tė krahasohet me terapinė ultrazėshe,tė cilėn,kohėve tė fundit, mjekėt po e pėrdorin gjithnjė e mė shpesh. Pra,fjala ėshtė pėr aparatin me ultrazė qė dridhet me shpejtėsi shumė tė madhe dhe lėshon valė tingėlluese nė pjesėn e trupit kah e cila drejtohet.


Ato shumė lehtė mund tė kontrollohen,kėshtu qė terapia e tillė arrin rezultate tė dukshme nė thyerjen e shtresave tė gurit gėlqeror arttritik, si dhe i shėron ērregullimet dhe sėmundjet tjera tė shumta.

Valėt elektronike shpirtėrore tė harmonisė,tė shėndetit dhe tė qetėsisė shpirtėrore i krijojmė deri nė atė masė sa qė nėpėrmjet tė menduarit pėr vetitė dhe atributet e Zotit e ngrisin vetėdijen tonė. Kjo teknikė e lutjes gjithashtu,arrin rezultate tė jashtėzakonshme.
“Do tė shkojė mbarė ēkado tė ndėrmarrėsh,udhėn tėnde do ta ndriēojė drita”.(Jobi,22:28)

DISA TĖ VĖRTETA SHKENCORE

- Bėhuni inxhinier i shpritit tuaj dhe gjithnjė pėrdorni teknikat e provuara tė pėrparimit tė jetės suaj

- Dėshira ėshtė lutje.Parafytyrojani vetes plotėsimin e dėshirės,ndjejeni atė si tė vėrtetė nė mėnyrė qė ta pėrjetoni kėnaqėsisnė e lutjes sė pranuar dhe tė plotėsuar.

- Shpreheni dėshirėn se qėllimit do t’ja arrini nė mėnyrė sa mė tė lehtė – me ndihmėn e padyshmitė tė shkencės mendore.

- Me ndihmėn e mendimeve qė i mendoni nė studion e fshehur tė mendjes suaj do tė ndėrtoni shėndet,sukses dhe lumturi tė pėrsosur.

- Eksperimentoni me vetveten derisa tė bindeni se inteligjenca e paskajshme gjithmonė reagon aty pėr aty nė secilin mendim tė vetėdijshėm.

- Ndjeni gėzim dhe qetėsi shpirtėrore duke parandjerė realizim tė sigurt tė qėllimit tė dėshiruar.Ēdo pėrfytyrim ėshtė esenca e asaj qė dėshironi dhe fakt i tė ekzistuarit tė asaj qė askush nuk e ka parė.

- Pėrfytyrimi vlen sa njė mijė fjalė.Ndėrdija do ta materializojė ēdo shfaqje qė lind nė vetėdije dhe qė ėshtė e bazuar nė besim.

- Largojuni ēdo detyrimi a ngarkese mendore gjatė lutjes!Lejoni qė t’ju kaplojė kotja dhe flini tė bindur se lutja do t’ju plotėsohet!

- Duhet pasur ndėrmend se zemra mirėnjohėse ėshtė nė afėrsi tė thesarit tė gjithėsisė.

- Tė pohosh do tė thotė tė thuash;gjėrat janė kėshtu dhe kėshtu.Po qėndruat tė vendosur nė kėtė qėndrim mendor dhe po e ndjetė atė si tė vėrtetė,edhe pėrkundėr provave tė mundshme nė dobi tė sė kundėrtės, lutja do t’ju plotėsohet.

- Krijoni valė elektronike tė harmonisė,tė shėndetit dhe tė qetėsisė, duke menduar nė bukurinė dhe nė lavdinė e menēurisė sė paskajshme.

- Ēdo gjė qė e ndjeni si tė vėrtetė dhe nė mendje e urdhėroni qė tė plotėsohet,ajo me siguri se do t’ju realizohet.Mendoni pėr harmoni, pėr shėndet tė mirė,pėr qetėsi dhe pėr pasuri.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.05.12 23:40

SI TĖ MBETEMI SHPIRTĖRISHT GJITHNJĖ TĖ RINJ?

Mosnjohja e mėnyrės sė funksionimit tė mendjes dhe e aftėsive tė saj ėshtė shkakit kryesor i tė gjitha problemeve bashkė - shortore. Mosmarrėveshjet midis burrit dhe gruas lehtė mund tė zgjidhen me pėrdorim tė drejtė tė ligjit tė mendjes njerėzore.Po qe se luten sė bashku,ashtu siē u cek mė lart, ata do tė jenė tė bashkuar sa tė duan.

Tė menduarit pėr ideale,hulumtimi i ligjeve jetėsore,tė pajtuarit rreth qėllimit tė tė jetuarit, si dhe gėzimi pėr lirinė personale sjellin bashkėshortėsi harmonike,duke sjellė lindjen e ndjenjės sė unitetit nė kuadėr tė tė cilit dy persona njėsohen.

Shkurorėzimi ndalohet para martesės.Situatėn e pakėndshme,ku mund tė gjenden ndonjėherė dy qenie njerėzore, nuk duhet lejuar. Pėrse tė lejojmė tė bien nė situata tė pakėndshme? Vallė,a nuk do tė ishte mė mirė ta pėrqėndrojmė vėmendjen nė shkaqet e vėrteta tė problemeve bashkėshortore? Apo,me fjalė tė tjera ,t’u kthehemi gjėrave nga rrėnja?

Njėlloj sikurse kur ėshtė fjala pėr problemet tjera edhe pėr brengat rreth shkurorėzimit, rreth jetesės sė ndarė,rreth shkatėrrimit tė martesės dhe rreth gjykimeve tė paskajshme, po ashtu janė pasojė e drejpėrdrejtė e mosnjohjes sė veprimit dhe ndėrdijes reciproke tė pjesės sė vetėdijshme dhe tė asaj tė ndėrdijshme tė mendjes.

Domethėnia e martesės

Pėr tė qenė martesa e vėrtetė she stabile,sė pari duhet tė ketė harmoni nė baza shpirtėrore ndėrmjet bashkėshortėve.Mė tej ėshtė e nevojshme tė vendoset harmonia e zemrave tė tyre,e zemra ėshtė kupa ku qėndron dashuria. Ndėrshmėria, sinqeriteti, mirėsjellja dhe integriteti personal,gjithashtu, janė forma tė dashurisė.

Bashkėshortėt do tė duhej tė jenė pėrsosshmėrisht tė ndershėm dhe tė sinqertė ndaj njėri - tjetrit. Nuk mund tė thuhet pėr njė bashkėshortėsi se ėshtė e drejtė nėse ėshtė formuar nė baza tė interesit pėr qėllim tė arritjes sė famės individuale e shoqėrore, sepse njė lidhjeje tė tillė bashkėshortore i mungon sinqeriteti i ndėrsjellė,ndershmėria dhe dashuria e vėrtetė.Martesa e tillė ėshtė farse, mashtrim,gėnjeshtėr.

Kur gruaja thotė: “Nuk dua tė punoj mė,dua tė martohem dhe tė sigurohem materialisht”, pikėpamja e saj primare ėshtė pėrgėnjeshtruese,sepse nuk i pėrfill ligjet e mendjes njerėzore.Siguria e secilit prej nesh varet vetėm nga njohja e raportit midis pjesės sė vetėdijshme dhe tė ndėrdijshme tė mendjes,si dhe nga pėrdorimi i kėsaj njohurie nė praktikė.

Gruaja,bie fjala,asnjėherė nuk do ta ndijejė mungesėn e mjeteve materiale a tė shėndetit, po qe se me pėrpikėri i pėrdor teknikat e pėrshkruara nė kėtė libėr.Mirėqenien ajo mund ta arrijė edhe nėse nuk varet nga bashkėshorti,nga babai a nga ndonjė mashkull tjetėr.

Shėndeti,gėzimi,frymėzimi,dashuria,pasiguria,sigur ia dhe lumturia e gruas assesi nuk varen vetėm nga burri i saj.Vetitė e cekura gruaja mund t’i arrijė nėse i shkon pėr dore t’i njohė aftėsitė e brendshme tė ndėrdijes sė vet,t’i pėrvetėsojė dhe vazhdimisht t’i pėrdorė ato nė mėnyrė konstruktive.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.05.12 23:42

Si ta pėrvetėsoni bashkėshortin ideal?

Lexuesi tashmė e ka shumė tė njohur mėnyrėn e veprimit tė ndėrdijes sė njeriut.Ėshtė e qartė se ēdo ide e ngulitur nė ndėrdije, nė njė,moment do ta pėrjetojė materializimin e vet si ndodhi a si cilėsi Prandaj,po dėshiruat ta keni bashkėshortin sipas dėshirės suaj, atėherė pa mėdyshje,duhet filluar ta njoftoni ndėrdijen tuaj me vetitė qė te meshkujt i ēmoni,mė sė tepėrmi.

Ja shembulli i teknikės sė shkėlqyer dhe efikase pėr kėtė: Para mbrėmjes me komoditet vendosuni nė kolltuk.Mbyllni sytė qetėsohuni, ndėrkaq vėmendjen tuaj pėrqėndrojeni nė gjendje pasive! Drejtojuni ndėrdijes siaj me fjalėt: “Dėshiroj ta pėrfitoj njė mashkull tė ndershėm,tė sinqetė,besnik,tė qetė,tė lumtur dhe tė sukseshėm.Vetitė e cekura i ēmoj pa masė.Ato ia pėrcjell ndėrdijes, kėshtu qė,derisa i pėrsėrisė,ato thellė rrėnjosen nė mendjen time dhe bėhem pjesė e pandarė e personalitetit tim.

E di mirė se nė gjithėsi vepron ligji i simpatisė,prandaj secili i do vetitė,ngjarjet dhe njerėzit nė pajtim me bindjet e veta.E simpatizoj atė qė me ndėrdije tė plotė e ndjej si tė vėrtetė.E di se jam e aftė tė kontriboj pėr qetėsimin shpirtėror dhe pėr lumturinė e atij mashkulli. Ai i do idealet e mia e edhe unė tė tijtė.Nuk dėshiroj ta keqpėrdor atė,e as ai mua. Ekziston dashuria e ndėrsjellė,liria dhe respekti reciprok”.

Pikėrisht kėtė mėnyrė tė tė ushqyerit tė ndėrdijes ushtrojeni me vetitė e dėshiruara.Pas njė kohe tė caktuar do ta ndjeni gėzimin e pėrvetėsimit tė mashkullit qė i posedon tė gjitha ato veti.Ndėrdija do ta gjejė dhe do ta zbulojė rrugėn ku do tė takoheni me te dhe atė nė pajtim tė plotė me tė vepruarit e papėrkulur dhe tė patjetėrsuar tė ndėrdijes suaj.

Le t’ju plotėsohet dėshira e sinqertė pėr t’i ofruar atij tė gjitha tė mirat qė i keni; dashurinė, besnikėrinė dhe bashkėpunimin tuaj. Bėhuni tė ēiltėr ndaj dashurisė,tė cilėn do tė mund ta fitoni duke iu falėnderuar aftėsive tė ndėrdijes suaj.

Si ta pėrvetėsoni bashkėshorten ideale?

Pėrsėritni kėtė varg pohimesh: “Dėshiroj ta pėrvetėsoj njė grua tė vėrtetė e cila plotėsisht pajtohet me mua. Dėshiroj bashkim shpirtėror me gruan qė pėrsosshmėrisht mė pėrgjigjet.E di se jam i aftė qė kėsaj gruaje t’i ofroj dashuri,dritė,qetėsi dhe gėzim. Ndjej dhe besoj se jam i aftė t’ia mundėsoj asaj njė jetė tė plotė dhe tė bukur.

Potencoj se ėshtė e nevojshme t’i ketė vetitė e mėposhtcekura: domosdo duhet tė jetė e shpirtmirė, e ndenjė, besnike dhe e sinqertė,tė ketė harmoni,qetėsi dhe lumturi.Nė mėnyrė ta pakundėrshtueshme tė ndjejmė simpati ndaj njėri – tjetrit.Pjesė e pėrvojės sime mund tė bėhet vetėm ajo grua qė posedon dashuri,realitet dhe bukuri.E pranoj bashkėshorten ideale tė jetės sime”.

Derisa nė qetėsi dhe me besim jeni duke menduar pėr vetitė qė ju mahnitnin e tė cilat doni t’i keni bashkėshortja juaj e mundshme,nė mendjen tuaj lind vlera e saj mendore. Pastaj,energjitė e pafrenuara tė ndėrdijes suaj fillojnė aksionin dhe ju bashkojnė me atė grua tė tillė.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.05.12 23:44

Gabimi i tretė ishte i panevojshėm

Para ca muajsh mu drejtua njė mėsuese me kėtė pyetje: “Kam qenė e martuar tri herė. Qė tė tre burrat e mi ishin pasivė,tė dobėt si dhe tė varur nga unė.Gjithnjė vendosja nė vend tė tyre.Vallė,pėrse i tėrheq meshkujt e tillė?”

Unė e pata pyetur se me rastin e martesės sė dytė a kishte qenė e vetėdijshme se bashkėshorti i saj ishte njeri i butė. Natyrisht se nuk ka qenė,mė kishte thėnė ajo dhe shtoi: “Po tė kisha qenė e vetėdijshme, kurrė nuk do tė isha martuar pėr te”.

Sipas tė gjtha gjasave,mėsuesja nė fjalė nuk kishte mėsuar nga gabimi i parė.Sepse,nė tė vėrtetė problemi qėndronte te vetė ajo, d.m.th.,nė personalitetin e saj.Ajo ishte me tipare tė mashkullit. Dėshironte t’i kishte njerėzit nėn sundim tė vetin,kėshtu qė nė mėnyrė tė pavetėdijdshme anonte kah ndonjė mashkull psiv,pranė tė cilit do ta ruante pozitėn e vet dominuese.

Kėtu ėshtė nė pyetje motivacioni plotėsisht i pavetėdijshėm a i ndėrdijshėm.Pra,ndėrdija e saj thejsht kishte vepruar sipas dėshirės subjektive tė mėsuese.Ajo,patjetėr,ėshtė dashur tė mėsohej qė tė mos e pėrfillė modelin e vjetėr tė zgjedhjes sė bashkėshortit, duke praktikuar pėrdorimin e procesit tė drejtė tė nxitjes sė ndėrdijes sė vet.

Mospėrfillja e formularit negativ


Gruaja e larėpėrmendur kishte mėsuar tė vėrtetėn e thjeshtė: Po qe se sinqerisht besoni se do tė jeni nė gjendje ta pėrvetėsoni mashkullin e ėndrrave tuaja,me siguri ashtu edhe do t’ju ngjajė.

Ja lutja, gjegjėsisht vargu i pohimeve pozitive me tė cilat mėsusesja u shpėrblye pėr ta asgjėsuar formularin e vjetėr tė ndėrdijes dhe pėr ta tėrhequr bashkėshortin ideal: “E rrėnjos nė ndėrdije tipin e mashkullit qė do ta dėshiroja me gjithė zemėr.Ai,tė cilit i pėlqej, ėshtė i fortė,i qėndrueshėm,i kėndshėm,i dashuruar,i suksesshėm ,i ndreshėm,i denjė dhe besnik.Tek unė ai do tė gjejė dashurinė dhe lumturinė. Jam e gatshme dhe dua ta pėrcjell atė kudo qė ia mėsyn.

E di se mė dashuron,mirėpo edhe unė atė e dashuroj.Edhe vetė jam e sinqertė,e ndershme, e dashuruar,e sjellshme.Posedoj virtyte tė mrekullueshme dhe jam e gatshme t’ia dhuroj vullnetin, gėzimin e zemrės sime,si dhe trupin tim tė shėndoshė.Edhe virtytet e tij janė identike.

Raportet tona tė ndėrsjella janė tė njejta.Jap dhe ofroj.Intelegjenca e paskajshme e di se ku gjendet momentalisht mashkulli i tillė, prandaj menēuria e ndėrdijes tashmė e kėrkon mėnyrėn pėr tė na bashkuar,me ē’rast sapo tė shihemi do ta njohim njėri – tjetrin.Ia pėrcjell kėrkesėn time ndėrdijes e cila do tė dijė ta realizoj atė. Prandaj, i jam mirėnjohėse pėr pėrgjigjen e pėrsosur”.

Nė kėtė mėnyrė ajo lutej pėr ēdo mbrėmje dhe pėr ēdo mėngjes,duke ditur se me pėrsėritje do ta ngopė ndėrdijen dhe do ta arrijė ekuivalencėn mendore tė mashkullit sipas dėshirės sė vet.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.05.12 23:48

Lutja e plotėsuar

Kaluan disa muaj.Nė ndėrkohė,ajo takohej dhe shetiste me shumė meshkuj,por asnjėri nuk i ngjate atij qė e kėrkonte.Nė ndonjė rast, kur fillonte tė ndjehej e pasigurt,kur humbte gjasat ose kur e humbte durimin,menjėherė i kujtohej se inteligjenca e paskajshme i ka mėnyrat e veta pėr ta realizuar dėshirėn,si dhe nuk ka arsye pėr t’u brengosur.Ajo tashmė kishte pėrfunduar edhe procesin e fundit tė shkurorėzimit,i cili ia kishte sjellė lirinė dhe ndjenjėn e lehtėsimit tė madh.

Sė shpejti,ajo u punėsua si nėnpunėse pėr pranim tė pacientėve nė njė ordinancė private tė mjekėsisė.Mė vonė,mė kishte rrėfyer nė besim se,me tė parė punėdhėnėsin e vet,kishte ditur se ai ishte njeriu qė ia kishte kushtuar lutjet e veta.Me sa duket edhe ai kishte pasur mendim tė njejtė, meqė i kishte ofruar martesė qysh nė javėn e parė tė punės.

Kėshtu ata tė dy formuan njė bashkėshortėsi ideale.Mjekun qė e zgjodhi as nuk ishte pasiv e as nuk i pėlqente t’i nėnshtrohej urdhėrave tė gruas.Pėrkundrazi,ishte njė burrė i fortė,mashkull me tė gjitha tiparet,ish sportist-atlet shembullor,por edhe me menēuri tė thellė,me vizion tė gjėrė ndaj botės.

Mėsuesja e kishte arritur atė pėr ēka ishte lutur,duke qenė e vetėdijeshme se me pėrsėritje tė pandėrprerė tė vetive tė dėshiruara e kishte ngopur ndėrdijen.Me fjalė tė tjera ajo mentalisht dhe emocionalisht ishte njėduar me idenė e vet qė ishte bėrė pjesė pėrbėrėse e personalitetit tė saj, njėlloj sikurse ushqimi i ngrėnė qė bėhet pjesė e trupit tė njeriut.

A bėn tė shkurorėzohen bashkėshortėt?

Shkurorėzimi ėshtė problem individual dhe ,si i tillė nuk pėrgjithėsohet ndonjėherė. Nganjėherė natyrisht,ėshtė e qartė se martesa qysh nė fillim nuk ka pasur gjasa tė suksesit. Megjithatė,nė rastet e tjera shkurėzimi nuk ėshtė zgjidhje e mirė,njėlloj sikurse qė edhe martesa nuk ėshtė zgjidhje pėr problemin e vetmisė.

Pėr dikė shkurėrėzimi ėshtė zgjidhje e drejtė,mirėpo pėr dikė plotėsisht i panevojshėm, madje edhe i dėmshėm.Gruaja e shkurorėzuar, nga ana tjetėr,shpeshherė ėshtė mė e sinqertė dhe mė fisnike se gjumica e grave tė martuara qė jetėn e vet e ēojnė me gėnjeshtra dhe me dyftyrėsi.

Me njė rast pata biseduar me njė grua,bashkėshorti i sė cilės ishte narkoman i dikushėm, ish i burgosur dhe pėrtac.Nė kėshilltoren pėr punė tė bashkėshortėsisė,megjithatė i kishin thėnė se shkurorėzimi nuk do tė ishte zgjidhje e drejtė e problemeve tė saja. Mirėpo, mendimi im dallonte nga i tyre.I shpjegova se martesa bėhet nga zemra.

Martesa ideale lind kur dy zemra tė sinqerta e tė dashuruara bien nė pajtim dhe njėsohen. Zemra ka vetėm njė drejtim tė veprimit – dashurinė.Nėse nuk ka dashuri, atėherė nuk ka as arsyje pėr tė ekzistuar bashkėshortėsia.

Me tė kuptuar shpjegimin tim,kjo grua dinte mirė se ē’duhej bėrė. Tashmė ishte e vetėdijshme pėr faktin se nuk ekziston njė ligji i atillė i pėrgjithshėm qė do ta detyronte pėr t’i duruar poshtėrimiet, maltretimet trupore,si dhe fyerjet e pėrhershme vetėm e vetėm pėr shkak se dikush e paska lexuar fjalinė: “Ju shpall bashkėshortėsi”.

Po qe se bini nė dilemė rreth marrėdhėnieve tuaja bahkėshortore,nga ndėrdija juaj kėrkojeni sinjalin se si duhet vepruar – duhet ta dini mirė se pėrgjigjja gjithnjė ekziston dhe se ajo gjithnjėdo t’ju arrijė. Pėrcilleni sinjalin qė qo t’ju shfaqet nė qetėsinė e shpirtit tuaj!
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.05.12 23:49

Vėrsulja pėr shkurorėzim

Njė ēift i ri bashkėshortor,pėrndryshe tė njohur tė mi,vetėm ca muaj pas martesės iu drejtuan gjykatės pėr tė kėrkuar shkurorėzim.Kisha zbuluar se burrin pandėrprerė e mundonte frika se do ta lėrė gruaja. Ai priste se do tė jetė i dėbuar.si dhe ishte i bindur se gruaja do ta tradhėtonte mė ndonjė tjetėr.Mendimet e tilla i ishin ngulitur nė vetėdije dhe i ishin bėrė njėlloj obsesione.

Kėshtu qė ai me mednime tė veta e kishte zhvilluar qėndrimin mendor e kishte pushtuar jetėn e tyre tė pėrbashkėt dhe kishte mundėsuar tė ndodhin njė vargė problemesh me karakter negativ. Kishte filluar tė vepronte ligji i aksionit dhe i reaksionit ose ligji i shkakut dhe i pasojės.

Mendimi ėshtė aksion,ndėrsa pėrgjigjja e ndėrdijes reaksion.Gruaja ishte larguar nga shtėpia e pėrbashkėt dhe kishte kėrkuar shkurorėzim. Pra,kishte ngjarė pikėrisht ajo pėr tė cilėn tėrė kohėn djaloshi i ishte frikėsuar.


Shkurorėzimi lindi nė mendje

Shkurorėzimi sė pari paraqitet nė mendje,ndėrsa procedura e veprimit ligjor ėshtė vetėm tė shprehurit e tij tė jashtėm dhe final.Tė dy bashkėshortėt e lartė cekur i kishte kapluar firka nga dyshimi,nga neveria dhe nga hidhėrimi.Qėndrimet e tilla mendore e dėrrmojnė dhe e molisin qenien e tėrė.Ēifti i ri bashkėshortor kishte kuptuar se urretja i ndan,ndėrsa dashuria i bashkon.

Prandaj qė tė dy ishin tė vetėdijshėm pėr procesin e zhvilluar nė mendje tė tyre.Ata nuk e njihnin ligjshmėrinė e aksionit dhe tė reakisonit mendor,andaj me veprimet e tyre tė gabuara vetes i shkaktuan gjendje kaotike dhe fatkeqėsi.Kur mu drejtuam,i udhėzova qė ta fillojnė terapinė lutėse.

Pas kėsaj tearapie,ata njėri –tjetrit filluan t’i kushtojnė mė shumė kujdes,dashuri,qetėsi shpirtėrore dhe vullnet.Pėr ēdo mbrėmje uleshin sė bashku dhe,nė mėnyrė reciproke,ia pėrcillni ndjenjat e dashurisė,tė shėndetit dhe tė harmonisė sė njėri-tjetrit.

Jeta bashkėshortore nė mėnyrė suksesuve filloi t’u forcohet.Sot ata jetojnė tė lumtur nė njė bashkėsi tė fortė,tė pasur dhe nė marrėdhėnie tė ndėrsjella.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.05.12 23:51

Llomotitjet e grave

Gratė zakonisht llomotasin,murmurisin dhe ua kthejnė fjalėn burrave vetėm atėherė kur atyre nuk u kushtohet kujdes i veēantė. Kryesisht bėhet fjalė pėr raste kur ato janė tė etshme pėr dashuri dhe pėr butėsi. Prandaj kini kujdes se si silleni me gruaj tuaj.Me sjelljet tuaja tregojini se sa e ēmoni,si dhe lavdojani vetitė e saja tė mira.

Pos kėsaj,disa gra llomotasin pėr arsyje se janė tė atij lloji qė bashkėshortin mundohen t’i nėnhtrojnė vetes,ta fusin atė brenda suazave tė veta.brenda formave tė ngushta tė kuptimeve dhe tė synimeve tė mbetura pa burrė.

Gruaja dhe burri,po deshėn tė jetojnė nė bashkėshortėsi tė lumtur dhe nė harmoni,duhet tė heqin dorė nga roli i vėzhguesit tė gabimeve tė njėri-tjetrit,i cili nė ēdo rast pret nė kurthė tjetrin tė gabojė e pastaj t’ia kthejė me tė keq pėr dobėsitė dhe lėshimet qė mund t’i pėrvidhen.

Prandaj,duhet kusghtuar kujdes tė dashur njėri-tjetrit,duke mos pėrtuar ta pėrgėzoni njėri -tjetrin nė rast tė ndonjė veprimi tė mirė a tė ndonjė pėrpjekjeje pozitive tė personit me tė cilin keni lidhur martesė.


Burri mendjehumbur


Po qe se bashkėshorti gjithnjė e mė shpesh fillon ta humb prezencėn e mendjes,si dhe t’i ashpėrsojė sjelljet e veta ndaj veprimeve a ndaj fjalėve tė gruas sė vet,atėherė mund tė thuhet se nė aspektin psikologjik ai e ka thyer besnikėrinė martesore, gjegjėsisht se dashuron ndonjė grua tjetėr.

Njėra nga domethėniet e besnikėrisė martesore ėshtė edhe idolatria, gjegjėsisht tė kushtuarit kujdes ose tė lidhurit ngusht tė mendjes me atė qė ėshtė negative dhe shkatėrruese.Mashkulli nuk i ėshtė besnik gruas nėse me mospėrfillje ia kthen gruas nė ēdo pyetje,se dhe nėse lejon qė ta pėrmbushė ndjenja armiqėsore ndaj saj.

Thėnė shkurt,ai nė kėtė mėnyrė heqė dorė nga betimi i vet martesor; sedo ta dojė,se do ta ndihmojė, dhe se do ta respektojė gruan e vet deri nė fund tė jetės sė vet.Mashkulli shpirtėrisht i papranishėm, pėrplot urrejtje dhe neveri, do tė duhej ta kapėrdijė egėrsinė e vetė dhe tė sillet mirė,tė jetė i arsyeshėm dhe i kujdesshėm ndaj gruas sė vet.

Me ndihmėn e lutjes dhe tė pėrpjekjes sė caktuar mendore ai lehtė do ta zhdukė qėndrimin e vet armiqėsor ndaj gruas.Ndryshimi bie nė sy shumė shpejtė,sepse ji vetėm qė do tė pėrmirėsohen marrė - dhėniet bashkėshortore,por menjėherė do tė vėrehen edhe ndryshimet pozitive dhe nė sjelljet e tyre me miqtė afaristė dhe privat tė njėri-tjetrit. Merrni qėndrimi tė harmonisė dhe tė qetėsisė shpirtėrore,tė cilat do t’i pėrjetoni edhe nė jetėn tuaj.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.05.12 23:53

Gabim i madhė

Ėshtė gabim shumė i madh tė zhvillosh ēfarėdo bisede me fqinjėt a me kushėrinjtė rreth problemeve bashkėshortore.Tė parmendojmė se gruaja i drejtohet njė shoqeje tė vet me fjalėt: “Gjoni kur nuk mė jep para.Ndaj nėnės sime sillet shumė keq,pi shumė dhe vazhdimisht i ofendon dhe i maltreton tė gjithė antarėt e familjes”.

Si pasojė e njė qėndrimi tė tillė tė tij,bashkėshortja e vet e nėnēmon dhe e gjykon nė ēdo bisedė me fqinjėt dhe me tė afėrmit. Kėshtu qė,para masės ai i ka humbur tiparėt e burrit ideal.Pėr problemet tuaja bashkėshortore mund tė diskutoni kur nuk ėshtė i pranishėm personi i tretė ose nė prezencėn e kėshilltarit me pėrgatitje prefesionale pėr kėshilla bashkėshortore.

Pse njerėzve tė afėrt doni t’u krijoni bindje negative rreth martesės suaj?Krahas kėsj,po qe se me kėmbėnulje i vini nė pah dhe i zbuloni tė metat e personit me tė cilin keni lidhur martesė,ju nė atė mėnyrė e mbillni farėn e tė njėjtave veti edhe nė vete. Kush ėshtė ai qė mendon dhe ndjen?-Ju.E njeriu ėshtė pikėrisht i atillė ēfarė mendon dhe ndjen.

Tė afėrmit,gjegjėsisht ata me tė cilėt gjoja se i qani hallet,zakonisht do t’ju kėshillojnė gabimisht qė bazohen nė paragjykime, sepse ata nuk janė objektivė.Kėshilla e cila nuk pėrputhet me rregullat e ēmuara, gjegjėsisht me ligjin e gjithėsisė,nuk mund tė jetė e mirė, prandaj nuk duhet besuar.

Ėshtė mirė tė kihet ndėrmend fakti se nuk ekzistojnė dy qenie njerėzore qė janė nė gjendje tė jetojnė nėn nė kulm pa mos - marrėveshje,pa kundėrthėniet tė karakterit,pa etapa tė dhembjeve dhe tė ngarkesave psikike.Miqve kurrė mos ua zbuloni anėn e zymtė tė jetės suaj bashkėshortore. Zėnkat mbain nė vete.Pėrmbahuni nga ēfarėdo kritike a gjykimi tė bashkėshortiti a tė bashkėshortes suaj.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.05.12 23:54

Mos u mundoni ta shėndėrroni gruan tuaj nė kopje tė vetvetes

Burri kurrė nuk do duhej tė pėrpiqej qė gruan e vet ta shndėrrojė nė kopje tė vetvetes. Pėrpjekja jo taktike e imponimit tė ndryshimit ėshtė e huaj pėr natyrėn e saj.

Ēdo pėrpjekje e tillė gjithmonė ėshtė e pakuptimtė dhe shumė shpesh pėr pasojė ka shkatėrimin e martesės,sepse nė atė mėnyrė asaj i lėndohet krenaria dhe vetėbesimi, ndėrsa i zgjohet dėshira pėr kundėrdhėnie dhe pėr neveri,gjė qė gjithmonė ėshtė fatale pėr jetėn bashkėshortore.

Tė pėrshtaturit gjithmonė ėshtė i domosdoshėm,mirėpo po ia bėtė njė vėshtrim paksa mė tė mirė personalitetit tuaj, po u zbavitėt paksa me sjelljet tuaja personale,atėherė do tė vėreni po aq tė meta sa qė pėr t’i pėrmirėsuar ato do tė duhej njė jetė e tėrė.

Nė qftė se thuani: “Do ta bėj njeri tė llojit qė mė pėlqen”,atėherė ju me siguri kėrkoni fatkeqėsi, kėshtu qė do tė pėrfundoni nė gjykatė, duke pėrcjellė zhvillimin e procesit tė shkurorėzimit.Nė kėtė mėnyrė vetėm se do ta kuptoni njė gjė dhe atė nė mėnyrė mė tė vėshtirė se personi i vetėm qė duhet ndryshuar jeni ju dhe askush tjetėr.

Nė kėtė mėnyrė vetėm se do ta kuptoni njė gjė dhe atė nė mėnyrė mė tė vėshtirė se personi i vetėm qė duhet ndryshuar jeni ju dhe askush tjetėr.


Lutuni bashkė dhe sė bashku kalojeni tė gjitha fazat!

Hapi i parė: Nga dita nė ditė,si pasojė e dėshprimeve tė vogla kurrė mos e bartni urrejtjen dhe hidhėrimin.Pėrpiquni qė pėr ēdo mbrėmje, para se tė bini nė gjumė,t’ia falni njėri-tjetrit gabimet e vogla.Nė momentin e parė,me tė zgjuar nga gjumi,si dhe nė mėngjes disa herė pėrsėriteni pohimin se inteligjenca e pskajshme ju udhėheq nė jetė. Bashkėshortit, anėtarėve tė familjes dhe tėrė botės dhurojeni mendime tė dashurisė,tė harmonisė dhe tė qetėsisė.

Hapi i dytė: Gjatė ngrėnies sė mėngjesit shpreheni mirėnjohjen tuaj ndaj ushqimit,ndaj bollėkut. Derisa jeni duke u ushqyer, pėrpiquni tė mos bisedoni pėr problemet,pėr brengat tuaja a pėr ndonjė zėnkė.

E njėjta qė vlen edhe gjatė drekimit. Thuajini bashkėshortes (bashkėshortit): “Ēmoj ēdo gjė qė punon dhe vazhdimisht ta faldashurinė dhe vullnetin tim”.

Hapi i tretė: Burri dhe gruaja do tė duhej qė pėr ēdo mbrėmje ta zėvendėsojnė njėri-tjetrin gjatė lutjeve ose gjatė pėrsėritjes sė pohimeve tė caktuara pozitive.Mos mendoni se bashkėshortin e keni zėnė njėherė e pėrgjithmonė. Tregojini vazhdimisht se nė ē’masė e ēmoni dhe e doni!

Llomotitja,kritikat dhe gjykimet ndaj njėri-tjetrit zėvendėsojeni me vullnet tuajin tė ndėrsjellė.Jeta e lumtur bashkė - shortore dhe qetėsia familjare ndėrtohen nė baza tė dashurisė,tė bukurisė,tė respektit tė ndėrsjellė,tė besimit dhe tė mirėqenies.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.05.12 23:56

PASQYRA E SHKURTĖR E KĖSHILLAVE TĖ DOBISHME


- Mosnjohja e ligjshmėrive mendore dhe shpirtėrore ėshtė shkaku kryesor i bashkėshortėsisė jo tė lumtur.Lutja e pėrbashkėt shkencore do tė ndikojė nė rruatjen e harmonisė familjare.

- Pengimi mė i sukseshėm i shkurorėzimit bėhet para martesės.Po u mėsuat tė luteni nė mėnyrė tė drejtė,pranė vetes do ta tėrhiqni personin qė ju pėrgjigjet mė sė shumti.

- Martesa ėshtė bashkėsi e burrit dhe e gruas tė cilėt i lidhė dashuria reciproke. Zemrat u rrahin tė njėsuara dhe gjithmonė u punojnė me ritėm tė njėjtė.

- Martesa mė vete nuk do tė thotė edhe lumturi.Njėri-tjetrin mund ta bėjmė tė lumtur vetėm atėherė kur dy qenie njerėzore, individualisht ose sė bashku,arrijnė ta njohin tė vėrtetėn e amshueshme.

- Gjysmėn tjetėr tė bashkėshortėsisė suaj mund ta tėrhiqni prabė vetes po qe se vazhdimisht i pėrsėritni vetitė qė duhet t’i posedojė njė mashkull a njė femėr.Dhe vetem me atė rast ndėrdija juaj, gjegjėsisht inteligjenca e saj e paskajshme do t’u bashkojė.

- Me mendjen tuaj duhet ngulitur ekuivalencėn e personit qė e dėshironi pėr bashkėshort a pėr bashėshorte.Po deshėt qė ky person tė jetė i ndershėm,i sinqertė dhe me plot dashuri, atėherė edhe vetė domosdo duhet tė jeni tė ndershėm,tė sinqertė dhe tė dashur.

- Nuk ėshtė e nevojshme t’i pėrsėritni gabimet e bėra nė bshkėshortėsi. Nė ēastin kur tė besoni se me tė vėrtetė e keni pranė personin e qė e keni ėndėrruar,pėr ndėrdijen tuaj do tė jetė punė e kryer.Prandaj,qė tani filloni tė mendoni personin e paramenduar si shok tė bashkėshortėsisė.

- Mos i parashtroni vetes pyetje se si,pse apo kur do ta takoni partnerin pėr tė cilin luteni.Nė menēurinė e ndėrdijes suaj besoni pa ndonjė vėretje.Ajo i ka mėnyrat e veta dhe nuk ka nevojė pėr ndihmėn tuaj tė drejtpėrdrejtė.

- Kur filloni tė ndjeni pakėnaqėsi,kur e teproni me llomotitje,kur e ktheni fjalėn,kur kritikoni dhe kur silleni me armiqėsi ndaj bashkė - shortes a bashkėshortit,jeni nė rrugė tė mirė tė shkurorėzimit mendor.Pėrkujtojeni zotėrimin bashkėshortor: “Premtoj se do ta mbroj,do ta dua dhe do ta respektoj derisa tė jem gjallė”.

- Pushoni sė ndjelluri frikė dhe neurozė nė personalitetin e bashkėshortit (bashkėshortes)! Njėri-tjerit dhurojini dashuri,qetėsi, harmoni dhe vullnet tė ndėrsjellė,sepse atėherė jeta bashkėortore do tė jetė mė e bukur dhe mė e lumtur.

- Ndėrdija i ndjen dhe i kupton mirė valėt e tilla.

- Gruaja qė llomotit zakonisht ėshtė e etshme pėr kujdes,pėr dashuri dhe pėr zemėrbutėsi. Theksojani vetitė e mira, duke ia bėrė me dije se sa e doni dhe e ēmoni gruan tuaj.

- Burri qė e do gruan e vet.kurrė nuk do t’ia bėnte ndonjė tė keqe, nuk do ta lėndonte e as nuk do ta fyente. Dashuria ėshtė ajo qė e bėn dashurinė.

- Po qe se keni probleme bashkėshortore patjetėr dueht kėrkuar kėshilla prefesionale.Me siguri se nuk do t’i drejtoheni drugdhendėsit pėr t’jua nnxjerė dhėmbin.Prandaj,mos disktoni pėr problemet tuaja bashkėshortore me tė afėrmit dhe miqėt tuaj.Drejtohuni ekspertit pėr punė dhe ēėshtje bashkėshortore!

- Kurrė mos u mundoni ta ndrshoni burrin a gruan tuaj.Pėrpjekjet e kėtij lloji gjithmonė janė tė pakuptimta dhe e shkatėrrojnė krenarin dhe vetėbesimin e personit me tė cilin kanė tė bėjnė.Nė tė shumtėn e rasteve ato janė fatale pėr bashkėshortėsi.Mos tentoni qė bashkėshortin (bashkėshorten) tuaj ta bėni kopje tė vetvetes.

- Lutuni sė bashku pėr tė mbetur bashkė.Lutja shkencore i zgjidhė tė gjitha problemet. Paramendojeni bashkėshorten tuaj ashtu si do tė duhej tė ishte sipas dėshirės suaj: e gėzuar, e lumtur,e shėndoshė dhe e bukur, paramendojeni bashkėshortintuaj tė atillė ēfarė do tė duhej tė ishte; i fortė,stabil,me trup tė bukur,i sjellshėm dhe me plot dashuri.Pėrpiquni qė sa mė gjatė ta paramendoni shfqajen e tillė dhe do tė bindeni se jeta juaj bashkėshortore dukshėm do tė fillojė tė pėrmirėsohet.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 14.07.12 22:54

NDĖRDIJA MBAN ĒELSIN E LUMTURISĖ

Uiliam Xhems,baba i psikologjisė amerikane,ka thėnė se zbulimi mė i madh i shekullit XIX nuk ishte nga lėmi i shkencave fizike. Pra, zbulimi mė i madh ėshtė njohja e fuqisė sė ndėrdijes sė nxitur nga besimi.Ēdo qenie njerėzore posedon kėtė rezervuar tė paskajshme tė fuqisė,e cila ėshtė e aftė tė zgjidhė ēdo problem nė botė.

Lumturinė jetėsore tė vėrtetė dhe afatgjate mund ta arrini nė ēastin kur do ta keni plotėsisht tė qartė se jeni tė aftė pėr ta tejkaluar ēdo dobėsi,pra kur ta kuptoni se ndėrdija juaj ėshtė e aftė t’i zgjidhė tė gjitha problemet tuaja, t’jua shėrojė trupin dhe t’jua hapė rrugėn e suksesit,pėr tė cilin nuk keni guxim tė ėndėrroni.

Njeriu ėshtė shumė i lumtur kur martohet,kur u lind fėmija,kur mbaron shkollimin,si dhe kur fiton ndonjė ēmim tė lartė a ndonjė shpėrblim.Me siguri se secili prej nesh do tė ishte i lumtur po tė fejohej me vajzėn mė tė bukur a me djaloshin mė tė bukur nė rrethinė.

Pra,ka shumė pėrjetime mallėngjyese dhe tė rėndėsishme qė na bėjnė tė lumtur.Mirėpo,sado tė mrekullueshme tė jenė kėto ngjarje, lumturia nuk ėshtė afatgjate.

Bibla thotė: “Kush beson,fatin do ta gjejė”.Po qe se besoni se fuqia e ndėrdijes ju udhėzon,ju jep kahje dhe ju udhėheq,do tė ndjeni se keni arritur drejtpeshim psikik, qetėsi, rehati,si dhe ēlodhje tė trupit dhe tė shpirtit.Po qe se u dhuroni dashuri,qetėsi dhe vullnet tė afėrmve tuaj,atėherė keni kontribuar nė ngjarjen e fuqishme tė lumturisė suaj, e cila ka gjasa tė vashdojė deri nė fund tė jetės suaj.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 14.07.12 22:55

Pėrcaktohuni pėr lumturinė

Lumturia ėshtė gjendje shpirtėrore.Njė fjali e Biblės thotė: “Zgjidhe atė qė do t’i shėrbesh”. Secili ėshtė i lirė dhe ka tė drejtė ta zgjedhė lumturinė.Megjithėse ky pohim tingėllon shumė thjeshtė, e vėrteta gjithmonė ėshtė e tillė.Ndoshta mu pėr kėtė, shumė kush ngatėrohet nė rrugėn e lumturisė; nuk mund ta kuptojnė thjeshtėsinė e ēelsit tė lumturisė.Tė vėrtetat e mėdha jetėsore janė tė thjeshta,dinamike dhe kreative,por si rezultat sjellin lumturinė dhe mirėqenie.

Ja edhe njė citat nga Bibla,kur shėn Pali tregon mėnyrėn se si me anė tė mendimeve hapet rruga qė ēon kah njė jetė plot lumturi: “Sė fundi,o vėllezėr, mundoheni tė keni pėrzemėr gjithēka ėshtė e vėrtetė,gjithēka ėshtė ndershme, gjithēka ėshtė e drejtė, gjithėēka ėshtė e pastėr,gjithėēka ėshtė e shenjtė, gjithėēka ėshtė e denjė pėr dashuri,gjithėēka ėshtė e denjė pėr lavdi, gjithėēka ėshtė virtyt”. (Filipiani,4:8)
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 14.07.12 22:57

Lumturia si shprehi

Para ca vitesh,nė bregun verior tė Irlandės,te njė bujk qėndrova rreth njė javė.Nikoqiri ishte njė njeri jashtėzakonisht gazmor. Gjatė tėrė ditės kėndonte, fishkėllonte ose bėnte ndonjė shaka.

- Ku qėndron fshehtėsia e luturisė suaj? E pyeta.
- Lumturinė e kam shprehi,mu pėrgjegj ai dhe shtoi: “Ēdo mėngjes, posa tė zgjohem,si dhe ēdo mbrėmje,para gjumit,lutem duke i dėshiruar dėshira tė mira familjes,tė korrave,Kafshėve shtėpiake,si dhe i falenderohem Zotit pėr pasurinė qė e posedoj".

Ky fshatar,pra,kishte krjiuar shprehi tė veēantė personale,tė cilit i pėrmbahej plot 40 vjet.Siē ėshtė e njohur,mendimet qė shpesh dhe me rregull i pėrsėritim depėrtojnė nė ndėrdije dhe bėhen pjesė tė personalitetit tonė.

Miku im,bujku irlandez,e kishte tė vėrtetėn e madhe – lumturia ėshtė shprehi.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 14.07.12 22:58

Njeriu duhet dėshiruar lumturinė

Kur ėshtė nė pyetje lumturia,ėshtė shumė me rėndėsi ta dėshironi atė me sinqeritet.Disa njerėz,duke qenė gjatė nė gjendje tė dekurajuar,tė raskapitur dhe tė pikėlluar,nė rastet kur ndonjė lajm i gėzuar a i mrekullueshėm papritmas i bėn tė lumtur,me siguri do tė thonė: "Kjo lumturi nuk mund tė jetė e mirė!“ Ata deri nė atė masė i janė adaptuar pikėpamjes mendore negative sa qė nė lumturi nuk ndihen mirė,mandje ndjejnė nostalogji pėr gjendjen e tyre tė shtėrnguar tė mėparshme shpirtėrore.

E kam njohur njė grua angleze,e cila vite me radhė vuante nga reumatizmi. Zakonisht u binte gjunjve me shuplakat e veta dhe thoshte “Sot ndihem shumė keq. Reumatizmi ka filluar tė mė mundoj aq shumė sa qė nuk mund ta luajė as hapin.Ndihem e mejruar dhe e mbyllur nė shtėpi“.

I biri,e bija dhe fqinjėt me pėrpikėri kujdeseshin pėr kėtė zonjė tė vjetėr e tė dashur. Ajo,nga ana e vet,gati sa kėnaqej me sėmundjen – me “mjerimin“ e vet,siē e quante reumatizmin.Ajo,sipas tė gjitha gjasave,madje as nuk dėshironte tė ishte e lumtur.

I pata propozuar metodė tė posaēme tė shėrimit.Ia shkrova disa citate biblike duke i thėnė se,nėse do t’u kushtojė vėmendje tė duhur,qėndrimi i sa mendor domosdo do tė ndryshojė,si dhe do ta mundėsojė lindjen e besimit dhe tė shpresės pėr pėrtėrirjen e shėndet tė saj tė ērregulluar.

Mirėpo kjo zonjė nuk tregonte kurrfarė interesimi pėr kėtė. Me sa duket,shumė njerėz posedojnė tipare morbide tė futura thellė nė karaktrin e tyre,pėr ē’arsye ata ndjejnė kėnaqėsi duke qenė tė pafat e tė pikėlluar.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 14.07.12 23:00

Pse tė pėrcaktoheni pėr pafatėsin tuaj?

Njė numėr i madh njerėzish pėrcaktohen pėr pafatėsinė e tyre,sepse nuk janė tė aftė t’i zhdukin nga mendja idetė vijuese: “Sot ėshtė ditė e zezė pėr mua.Asgjė nuk mė shkon pėr dore.Nuk do tė shkojė pėr dore ta bėj kėtė punė.Tė gjithė i kam kundėrshtarė.Puna nuk mėshkon si duhet,ndėrsa mė pastaj do ta kem edhe mė keq.Gjithnjė arrij me vones tė madhe.Tė gjithė,pėrveē meje,ia arrijnė qėllimit etj“. Nėse ēdo mėngjes e filloni me qėndrime tė tilla mendore,vetes do t’ia ngarkoni tė gjitha brengat e lartė - pėrmendura dhe do tė jeni tepėr – tepėr tė pafat.

Tashmė duhet tė kuptoni se bota ku jetoni kryesisht varet nga ajo se ē’ėshtė duke ndodhur nė mendjen tuaj.Mark Aureli,filozof dhe mendimtar i madh romak, me njė rast kishte thėnė: “Jeta e secilit prej nesh ėshtė e tillė ēfarė e bėjmė ne me tė menduarit tonė“.

Filozofi i madh amerikan,Emersoni ka shkruar: “Njeriu ėshtė ai se pėr ēfarė mendon gjatė ditės“.Pra, mendimet qė zakonisht i ruani nė mendjen tuaj tentojnė tė materializohen si ngjarje tė vėrteta.

Pėrpiquni qė tė mos ju kaplojnė mendimet negative,tė pajturit me fatin ose pikėllimin. Pėrkujtojeni veten se nuk ėshtė e mundur tė pėrjetoni asgjė jashtė mendjes suaj.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 15.07.12 17:53

Do tė isha i lumtur po tė kisha njė milion dollarė

Nė spitale pėr sėmundje shpirtėrore ka shumė pacientė qė posedojnė pasuri tė madhe, por qė ndjehen si tė mjerė-pa asnjė metelik. Ata nė spitale tė tilla janė shtruar nga psikoza, nga paranoja a nga dėshpėrimi i skamjes.Pra,pasuria mė vete nuk do tė thotė edhe lumturi.Nga ana tjetėr,ajo nuk ėshtė as pengesė pėr lumturi.

Sot shumica prej nesh vetes mundohen t’ia blejnė lumturinė duke u furnzur me mallė tė konsumit tė gjėrė; televizorė tė shtrenjtė, automobila,jahte.Por lumturia kurrsesi nuk mund tė dihet.Mbretėria e lumturisė gjendet nė mendimet dhe nė ndjenjat tuaja.

Njė numėr i madh njerėzish mendojnė se pėr lumturi nevojitete diēka nga jashtė dhe pohojnė: “Do tė isha i lumtur po qe se mė zhgjedhin pėr shef,pėr drejtor a pėr udhėheqės,po qe se pėrparoj nė detyrė a nė shoqėri“.

E vėrteta,megjithatė,thotė se lumturia paraqet gjendjen shpirtėrore dhe mendore tė njeriut.Asfarė pozite shoqėrore nuk do ta sillte domosdo lumturinė. Forca,gėzimi dhe lumturia fshihen prapa njohjes sė ligjshnėrisė sė pėrgjithshme,tė cilat janė vendosur thellė nė ndėrdije dhe pas pėrdorimit tė drejtė tė kėsaj ligjshmėrie gjatė tėrė jetės.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 15.07.12 17:54

Lumturia paraqet tė shirat e mendjes sė qetė.

Para ca vitesh,derisa ligjėroja nė San Francisko,e pata njohur njė njeri tejet tė brengosur pėr shkak tė marrėdhėnieve tė veta nė vendin e punės.

Ai kryente funksionet e udhėheqėsit tė njė organizate tė madhe afariste. Eprorėt e tij, drejtori dhe nėnkryetari,e mėrzitnin dhe e neveritnin.Ndjente se si ata gjithnjė i kundėrvieshin. Pėr shkak tė konfliktit tė tyre,puna nė organizatė shkonte mjaftė dobėt - pothuajse nuk kishte kurrfarė fitimi.

Ja se nė ē’mėnyrė ai e kishte zgjidhur problemin e vet afarist:Nė mėngjes,me t’u zgjuar nga gjumi, qetė dhe i vendosur thoshte:“Tė gjithė tė punėsuarit e organizatės sonė janė tė ndershėm,tė sinqertė,besnikė,tė vullnetshėm dhe tė gatshėm pėr tė bashkėpunuar. Ata hallkat mendore dhe shpirtėrore i paraqesin me zingjir tė zhvillimit,tė suksesit dhe tė mirėqenies sė korporatės sonė. Kolegėt e mi tė punės i shoh me dashuri,me qetėsi dhe me vullnet,si nė tė gjitha mendimet e tyre,i udhėheq principi i pėrgjithshėm.

Inteligjenca e paskajshme vendimet i bie nėpėrmjet meje, kėshtu qė,nė ēdo hap tonin afarist dhe nė marrėdhėniet tona reciproke qėndron vetėm veprimi i drejtė.I dėrgoj lajmėtarėt e qetėsisė,tė dashurisė dhe tė vullnetit qė,para se tė hyj brenda, ambientin rreth vendit tim tė punės tė ma fisnikėrojė.Paqja nė te hyj me plot besim e me shpresė“.

Vargun e tillė tė pohimeve pozitive ai pėrsėriste pėr ēdo mėngjes, duke e ndier realitetin e tyre.Kur i ndodhte qė gjatė ditės ta hetonte paraqitjen e shqetėsimit dhe tė frikės, menjėherė i thoshte vetes: “Qetėsia dhe harmonia pėrgjithmonė e kanė pushtuar shpirtin tim“.

Sė fundi i kishte shkuar pėr dore qė plotėsisht ta disiplinonte mendjen e vet. Mendimet e dėmshme mė nuk i silleshin vėrdallė, ndėrsa e kishte kapluar qetėsia shpirtėrore. Kėshtu qė,ai me sukses i kishte mbaruar shirjet e pritura.

Pas vetėm dy javė durimi,drejtori dhe zėvendėsdrejtori e kishin thirrur nė kolegium.Ata e kishin pėruruar pėr veprimet e veta profesionale dhe pėr idetė e tij konstruktive,duke i deklaruar se organizatėn e ytre,nėn udhėheqjen e tij,e presin aktivitet tė reja tejet tė sukseshme.Kėshtu,ai zbuloi se ēelėsi i lumturisė fshihet te vetė njeriu.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 16.07.12 20:33

Pegesa nuk ėshtė aty ku mendohet se ėshtė

Para ca vitesh e pata lexuar njė artikull qė fliste pėr njė kalė,i cili ishte ngatėrruar nė njė kėrcu qė ndodhej rreth rrugės.Nga ky rast,saherė qė arrinte aty,ai nuk pranonte tė vazhdonte mė tutje. Fshatari e kishte nxjerrė kėrcurin,e kishte djegur dhe e kishte rrafshuar vendin ku ndodhej kėrcuri. Mirėpo,edhe gjatė dhjetė vjetėve tė ardhme ky kalė me vėshtirėsi kalonte pranė vendit tė cekur. Pra, ai shqetėsohej nga rasti qė i kishte ndodhur.

Pengesa e vetme pėr lumturinė tuaj gjendet,pėrkatėsisht mund tė jetė nė jetėn tuaj mendore dhe nė pėrfytyrimet a nė mendimet tuaja.Frika ose brenga a mund t’i frenojė veprimet tuaja?Frika ėshtė vetėm njė ndjenjė e lindur nė mendjen tuaj.Prandaj,nxirreni jashtė, digjeni dhe pėrpiquni qė,nė vend tė saj,nė mendjen tuaj tė jetė gėzimi,suksesi dhe lumturia.

E kam njohur njė njeri qė nuk kishte pasur suksese nė punė.Mė kishte thėnė: ”Bėja gabime tė pamatura. Tash mėsova shumė gjėra. Do tė kthehem nė punė,kėsaj radhe do tė arrij sukses tė shkėlqyer”. Ē’kishte bėrė ai?-I ishte kundėrvėnė pengesės qė gjendej nė mendjen e tij.

Nė vend se tė ankohej,tė shprehte pakėnaqėsi dhe nė vend se ta ushqente mendjen me mendime negative,ai e kishte shkatėrruar pėrfytyrimin pėr mossukses dhe,i armatosur me besim nė fuqitė e ndėrdijes sė vet,ishte nisur kah lumturia.Besoni nė vetvete,sepse do tė arrini suksese dhe lumturi.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 16.07.12 20:35

Njerėzit mė tė lumtur

Njeriu mė i lumtur ėshtė ai qė vazhdimisht mendon pėr vetitė e veta mė tė mira dhe qė pėrpiqet pėr t’i materializuar ato – pėr t’i nxjerrė nė dritė.Mė tė mirėt nuk janė gjithmonė ehde mė tė lumturit,por mė lumturit janė gjithmonė mė tė mirėt pėr jetė dhe suksesshme.

Menēuria e pėrgjithshme e ndėrdijes paraqet pjesėn mė tė mirė tė secilit njeri.Gjeni mėnyrėn pėr ta shprehur sė paku njė pjesė tė dashurisė,tė sė vėrtetės dhe tė bukurisė tė po kėtij principi universal nė mėnyrė qė tė rradhiteni nė rradhėt e njerėzve mė tė lumtur nė botė.

Epikteti,filozofi grek i stoicizmit,njėherė pati thėnė: ”Vetėm njė rrugė ēon kah lumturia dhe kah qetėsia shpirtėrore.Prandaj gjithnjė duhet tė jemi tė gatshėm pėr t’ia mėsyrė kėsaj rruge,nė agun e hershme dhe nė mbrėmjen e vonshme – kthejuni vetes dhe do tė shihni dritėn”.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 17.07.12 18:26

PASQYRA E SHKURTĖR E KĖSHILLAVE PĖR LUMTURI

- Uilijam Xhejms ka thėnė se fuqia e ndėrdijes e bazuar nė besim paraqet zbulim mė tė madhė tė shek.XIX.
- Te ju fshihet fuqia e madhe.Po arritėt t’i besoni kėsaj fuqie do ta gjeni lumturinė. Vetėm me atė rast do tė realizohen ėndrrat tuaja tė pėrparshme dhe tė tashme.
- Me ndihmėn e fuqisė ēudibėrėse tė ndėrdijes suaj mund ta tejkaloni ēdo disfatė dhe mund t’i largoni ēdo fatkeqėsie.Pikėrisht kėtu qėndron rėndėsia e pohimit biblik: ”Kush respekton Zotin (gjegjėsisht beson nė ligjet e ndėrdijes), do ta gjejė lumturinė”.
- Domosdo duhet pėrcaktuar pėr lumturi.Ajo ėshtė shprehi.Pėrkujtojeni sa mė shpesh citatin nga porosia drejtuar Filipinėve(4:8).
- Nė mėngjes,me tė hapur sytė,thuajini vetes:”Sot po pėrcaktohem pėr lumturi,pėr sikses, pėr veprime tė mira, pėr dashuri e vullnet,si dhe pėr qetėsi shpirtėrore”. Frymėzojeni dashurinė, jetėn dhe profesionin tuaj me kėto pohime nė mėnyrė qė ta zgjedhni lumturinė.
- Shumė herė nė ditė shprehni mirėnjohje pėr lumturinė tuaj.Bėjeni kėtė edhe nė emėr tė tė afėrėve tuaj,tė familjes,tė miqėve,tė kushėrinjve,por edhe nė emėr tė tė gjithė njerėzve nė botė.
- Ėshtė e domosdoshme qė tė dėshironi tė jeni tė lumtur.Asgjė s’mund tė arrihet po nuk u shpreh dėshira. Dėshira fluturon mbi krahėt e imagjinatės dhe tė besimit.Paramendoni se ju ėshtė plotėsuar dėshira,ndjejeni atė tashmė si tė realizuar me tė vėrtetė. Lumturia ėshtė lutje e plotėsuar.
- Po qe se vazhdimisht nė mendjen tuaj ndjellni;frikė,brenga,hidhėrime,urretje dhe mossukses,sė shpejti do tė jeni tė pikėlluar dhe tė pafat.Duhet pasur ndėrmend se jeta ėshtė fryt i mendimeve tuaja.
- As tė gjitha tė hollat e botės nuk mjaftojnė pėr ta blerė lumturinė.Mbretėria e lumturisė fshihet nė mendjet dhe nė djenjat tuaja.
- Lumturia ėshtė fryt i mendjes sė qetė e tė pushuar.Mendimet tuaja drejtojini kah qetėsia shpirtėrore,kah drejtpeshimi mendor, kah paqja dhe kah inteligjenca e paskajshme e ndėrdijes.Pastaj mendja juaj do tė fillojė punėn e vet tė realizimit tė lumturisė suaj.
- Lumturia nuk mund tė pengohet nga jashtė.Gjėrat e jashtme nuk janė shkaqe,janė vetėm pasoja.Shkaku i vetėm ėshtė mendimi. Pra,zgjedheni lumturinė!
- Njeriu mė i lumtur ėshtė ai qė mendon pėr tė mirat e veta dhe qė mundohet t’i materializojė ato.Inteligjenca e paskajshme paraqet pjesėn mė tė mirė tė secilit njeri.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 23.07.12 12:56

NDĖRDIJA DHE MARRĖDHĖNIET HARMONIKE NDĖRMJET NJERĖZVE

Duke lexuar kėtė libėr,me siguri keni vrejtur se ndėrdija me pėrpikėri shėnon ēdo imtėsi qė ia pėrcillni,pėr tė nxjerrė pastaj ēdo shėnim me besnikėri nė realitetin e sė pėrditshmes.Mu pėr kėtė shkak,nė marrėdhėniet ndėrmjet njerėzve do tė duhej pėrdorur rregulla e artė:

“Gjithēka dėshironi t’ju bėjnė juve njerėzit,beni edhe ju atyre!” (Mateu,7:12). Kjo fjali e ka domethėnien e vet tė brendshme dhe tė tė jashtmen.Por,nga aspekti i ndėrdijes neve na intereson domethėnia e saj e brendshme: “Gjithēka dėshironi t’ju bėjnė juve njerėzit, beni edhe ju atyre!” – Atė qė dėshironi ta ndjejnė tė tjerėt pėr ju,ndjeni edhe ju pėr ta,ashtu siē doni tė sillen tė tjerėt ndaj jush, silluni edhe ju ndaj tyre.

Ndoshta ndaj shokut tė punės keni mirėkuptim dhe silleni mirė ndaj tij,por sapo jua kthen shpinėn filloni tė mendoni pėr tė si ėshtė mė keq.Prandaj,mu kėto mendime negative kanė efekt shkatėrrues ndaj jush.Nė tė vėrtetė,ju nė kėtė mėnyrė e helmoni mendjen tuaj duke humbur; vitalitetin, energjinė, entuziazmin, fuqinė dhe vullnetin tuaj.Mendimet negative shumė shpejt depėrtojnė nė ndėrdije dhe shkaktojnė ēdo lloj vėshtirėsie dhe pakėnaqėsie jetėsore.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 23.07.12 12:57

Ēelsi i marrėdhėnieve tė lumturra ndėrnjerėzore

“Gjithēka dėshironi t’ju bėjnė juve njerėzit,beni edhe ju atyre!” - Mos i gjykoni tė tjerėt qė tė mos ju gjykojnė juve,sepse sipas gjykimit qė bėni do tė veprohet edhe ndaj jush,sipas masės qė pėrdorin do t’ju merret edhe juve masa.

Njphja e domethėnies sė kėtyre vargjeve dhe pėrdorimi i sė vėrtetave tė thella tė mbajtura nė kėto vargje paraqet ēelėsin e vėrtetė pėr marrėdhėnie harmonike me tė afėrmit tuaj.Tė gjykosh do tė thotė tė mendosh,tė marrėshe vendim mendor a tė vish nė pėrfundim mendor.

Mendimi qė keni pėr dikė ėshtė mendimi juaji,sepse ju e mendoni.Mendimet janė kreative, prandaj ēdo gjė qė mendoni a ndjeni pėr tė tjerėt bėhet pjesė e pėrvojės suaj personale, sepse pėrmes veprimit tė ndėrdijes mendimet tuaja materializohen nė realitetin tuaj.Veē kėsaj,ēdo sygjestion qė ia jepni ndokujt,nė tė vėrtetė e bėni pėr vetveten,sepse mendja si medium krijues e pranon atė dhe aty pėr aty fillon tė veproj sipas tij.

Prandaj thuhet:”Si gjykoni,ashtu edhe do tė veprohet ndaj jush”.Kur e njihni ligjin e tillė si edhe mėnyrėn e veprimit tė ndėrdijes, gjithnjė do tė keni kujdes qė tė mendoni,tė ndjeni dhe tė silleni mirė e drejtė ndaj tė afėrmve tuaj.Kėto vargje ju tregojnė rrugėn e lirisė sė njeriut dhe ju zbulojnė mėnyrėn e zgjidhjes sė problemeve personale.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 23.07.12 12:59

“Si matni,ashtu edhe do t’ju matet”

Nėse ndokujt ia bėni njė tė mirė,e mira do t’ju kthehet;nėse dikujt i bėni keq, poashtu edhe e keqja do t’ju ngjajė.Po qe se dikush i mashtron dhe i gėnjen tė tjerėt,nė tė vėrteteė ai mashtron dhe gėnjen veteveten.

Ndjenja e fajshmėrisė dhe e humbjes,pas njė kohe tė caktuar,domosdo do t’ia sjell edhe atij ndonjė humbje tė cilido lloji.Ndėrdija me kujdes shėnon aktin mendor tė mashtrimit dhe reagon nė pajtim me motivacionet mendore.

Ndėrdija ėshtė pavetore dhe e pandryshueshme,nuk dallon religjion,racė as institucion.Nuk ndjen mėshirė e as nuk ėshtė hakmmarėse. Mėnyra se si mendoni, ndjeni e silleni nė fund do t’ju kthehet edhe juve.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 23.07.12 22:18

Reagimi negativ ndaj titujve tė gazetave

Filloni ta pėrcillni veten.Vėreni se si reagoni ndaj njėrzėve,ndaj rasteve dhe ndaj vetive.Vėrejeni reagimet tuaja ndaj ngjarjeve tė pėrditdhme.Po u bėtė njė vėshtrim titujve tė gazetave ditore,a do tė mund t’ju shqetėsojnė ato? Nuk ėshtė me rėndėsi se a pajtohemi apo jo me to.Por,nėse lajmet ditore ia arrijnė t’ju shqetėsojnė, atėherė gjendeni nėn ndikim tė emocioneve tuaja negative tė cilat do t’ju shqetėsojnė fizikisht e shpirtėrisht.

Kam marrė njė letėr nga njė grua,e vila ankohej nė faktin se burri i saj shqetėsohej sa herė qė lexonte pjesė tė kryeartikujve nga faqet e disa gazetave. Ajo shton se hidhėrimi dhe tėrbimi i vazhdueshėm atij ia shkaktuan tė thatin gastrik.Mjeku i kishte rekomanduar shėrim sa mė tė shpejtė.

Unė i pata thirrur tė mė vizitojnė.U pata shpjeguar se nė ē’mėnyrė funksionon truri i njeriut; ia tėrhoqa vėmendjen pėr pjekurinė e tij emocionale,sepse lejon ta shqetėsojnė artikujt me tė cilėt ai nuk pajtohet.

Pas bisedės me mua,filloni tė kuptohet se gazetaėve duhet lėnė lirinė e tė shprehurit,pavarėsisht se a pajtohemi ose jo me ta nė planin politik,fetar a nė ndonjė plan tjetėr.Ngjashėm me kėtė, gazetarėt do tė duhej t’u sigurojnė lexuesve tė vet lirinė e tė shprhurit tė pakėnaqėsisė me mėnyrėn e tė shkruarit tė gazetės sė tyre.

Bashkėbiseduesi im kuptoi se mund tė shprehet mospajtim edhe pa pasoja tė padėshiruara.E zbuloi tė vėrtetėn e tjeshtė se nuk e goditnin fjalėt a veprimet e njerėzve pėrreth,por vetėm mėnyra e reagimit tė tij ndaj veprimeve dhe fjalėve tė tilla.

Shpjegimi i tillė e shėroi bashkėbiesduesin tim.I rekomandova edhe disa pohime pozitive,tė cilat do tė duhej t’i pėrsėriste pėr ēdo mėngjes,me t’u zgjuar nga gjumi.Bvashkėshortja e tij,mė vonė,mė kishte treguar se,pas njė kohe tė caktuar,ai kishte qenė nė gjendje tė qeshej kur lexonte ndonjė pjesė tė kryeartikujve tė gazetave me tzė cilat nuk pajtohej.Pra,ato tashmė nuk mund ta shqetėsonin,ta hidhėronin a ta tėrbonin.Gjithashtu tė arriturit e baraspeshės emocionale i solli edhe qetėsimin e plotė tė tė thatit gastrik.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 25.07.12 21:34

Monologu i brendshėm pengon prespektiven

Mė vizitoi njėherė njė agjent tregtar dhe m’i tregoi vėshtirėsitė e tij gjatė bashkėpunimit me eprorėt e vet.Ai qe dhjetė vjet punon nė organizatėn e njėjtė tregtare dhe kurrė nuk iu dha kurrfarė mirėnjohje e as qė kishte pėrparuar nė punėn e vet.Tė dhėnat qė tregonin suksesin e tij tė shitjes ishin dukshėm mė tė mira se sa ato tė kolegėve tė tij nga lėmi i njėjtė.Eprori i vet nuk e donte. Ndaj tij ishte sjellė shumė me padrejtėsi,ndėrsa gjatė tubimeve publikisht i poshtėronte propozimet e tij.

Unė i shpjegova se shkaktar pėr marrėdhėnie tė tilla ishte kryesisht ai vetė dhe se qėndrimet dhe bindjet e tij ndaj eprorit me siguri nuk ishin fare mė pozitive. Sipas masės qė pėrdorni,do t’ju merret edhe juve masa.Masa e tij mendore, gjegjėsisht pėrfytyrimi i tij ndaj eprorit,ishte se kishte tė bėjė me njė person keqbėrės dhe keqdashės ndaj tė cilit ai ndjente neveri dhe armiqėsi.Duke shkuar nė punė,ēdo herė me vetveten ai zhvillonte biseda tė ashpra pėrplot me vėrejtje,kritika,me sharrje dhe me gjykime tė rrepta ndaj eprorit tė vet.

Pra,edhe ėshtė pritur qė t’i kthehen atij tė gjitha ato qė i kishte shfaqur nė sferėn e vet mendore.Tashmė e kishte kuptuar se monologu i tij i brendshėm kishte efekt tejet rrėnues. Mendimet dhe emocionet e furishme negative,si dhe gjykimet mendore tė drejtuara kah eprori,bujshėm depėrtonin nė ndėrdijen e tij,duke lindur reagim tejet negativ tė tė njėjtit lloj tė eprorit tė vet,si dhe duke i shkaktuar edhe njė varg ērregullimesh personale,fizike dhe emocionale.

Duke dėshiruar qė ta ndėrprejė njė zhvillim tė tillė ngjarjesh,fillo t’i pėrsėriste pohimet pozitive vijuese:”Unė jam personi i vetėm qė mendon nė gjithėsinė time.Jam pėrgjegjės pėr mendimet e mia ndaj shefit tim.Eprori im nuk ėshtė fajtor pėr mendimet e mia qė bėn ndaj tij.

Askujt,asnjė person, asnjė vend a gjėsendi nuk ia lejoj mundėsinė pėr tė mė lėnduar – pėr tė mė shqetėsuar Eprorit tim i dėshiroj shėndet,sukses,qetėsi shpirtėrore dhe lumturi.Sinqerisht i dėshiroj ēdo tė mirė dhe e di se gjithēka e udhėheq inteligjenca e paskajshme”.

Lutjen e tillė e pėrsėriste me zė,lehtė,me vendosmėri dhe me bindje,i vetėdijshėm se mendja e njeriut i ngjan kopshtit ku do tė mbijė ēdo farė e mbjellė dhe e ujitur nė kohėn e duhur.

I propozova qė pėr ēdo mbrėmje,para gjumit,ta paramendonte kėtė pamje: Eprori i tij e pėruron pėr punėn qė e kreu nė mėnyrė tė shkėlqyer.E lėvdėron pėe entuziazmin dhe pėr pėrpjekjen qė bėn,si dhe pėr numrin e shtuar tė blerėsve.

I propozova qė tė pėrpiqet ta ndjente realitetin,prekshmėrinė e ngjarjeve tė paramenduara,ta ndjejė fortėsinė e tė shtrėnguarit tė dorės,ta ndjejė zėrin dhe ta shohė buzėqeshjen e eprorit tė vet.

Nė bazė tė kėtyre propozimeve ai kishte formuar njė film tė vėrtetė mendor, me tė gjithė dialogėt dhe efektet qė mund tė paraqiteshin. Filmin e tillė ai e paramendonte natė pėr natė,i vetėdijshėm se ndėrdija paraqet njė mekanizėm tejet tė ndjeshėm,i cili,herėt a vonė,do tė reagojė ndaj shfaqjeve tė ngulitura nė te.

Shkallė-shkallė ndėrdija ishte ngopur dhe aty pėr aty pasoi pėrgjigjja e saj.Eprori e kishte thirrue nė drejtorinė e organizatės tregtare duke ia bėrė me dije se ishte caktuar nė pozitė tė udhėheqėsit tė njėsive punuese nė tėrė trevėn, pėrndryshe epror i mė se 100 vetėve dhe me tė ardhura dukshėm mė tė mėdha.Pra,me tė ndryshuar bindja pėr shefin e vet,ai reagon nė pėrputhshmėri me kėtė ndryshim.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fisnik Gojani prej 11.08.12 22:23

Po more ket liber e kam lexu edhe une para 3 viteve asht nje liber i mrekullushem qe te ndihmon shum dhe mund ta gjeni fare leht une e kam bler nje te till
avatar
Fisnik Gojani

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.10.13 10:01

Pjekuria emocionale

Ajo pėr ēka njerėzit pėrreth jush flasin dhe veprojnė do t’ju ngacmojė ose do t’ju shqetėsoj vetėm po qe se lejoni t’ju ngjajė kjo. Shqetėsimi depėrton nė personalitetin tuaj pėrmes mendimit tuaj.Nėse,pėr shembull,hidhėroheni me dikė,atėherė patjetėr do tė kaloni nepėr katėr fazat vijuese mendore.

- Sė pari,mendoni pėr fjalėt e tij;
- Sė dyti,do tė vendosni tė hidhėroheni dhe do tė krijoni emocionin e tėrbimit;
- Sė treti,e zgjedhni rrugėn e veprimit nė pajtim me emocionet e krijuara;
- Sė fundi,e filloni aksionin tuaj me fjalė e me lėvizje.

Siē mund tė shihet;mendimi,emocioni,reaksioni dhe aksioni,lindin dhe zhvillohen nė mendjen tuaj.

Kur ta keni arritur pjekurinė emocionale,mė nuk do tė reagoni negativisht ndaj vėrejtjeve,kritikave dhe ndaj sjelljeve jo tė mira tė njerėzve qė ju rrethojnė.Me fjalė tė tjera,mė nuk do tė bini nė nivelin e vibriacioneve tė ulta mendore dhe nuk do tė mishėroheni me atmosferėn negative tė tė tjerėve.

Indentifikohuni me qėllimet tuaja jetėsore dhe mos i lejoni asnjė personi,vendi a gjėsendi qė t’ju zmbrapsė nga mendja juaj e brendshme dhe e thellė e qetėsisė shpirtėrore,e paqes dhe e shėndetit tė pėrkryer.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.10.13 10:04

Domethėnia e dashurisė nė marrėdhėniet harmonike ndėrnjerėzore

Sigmund Frojdi,themelusi i psikoanalizės,mė parė pati thėnė se njeriu i privuar nga dėshuria sėmuret dhe vdes. Dashuria nėnkupton mirėkuptimi,vullnet dhe respekt ndaj tė afėrmve.Sa mė shumė dashuri dhe vullnet qė tregoni ndaj atyre qė ju rrethojnė,nė masė mė tė madhe do t’ju kthenen edhe juve.

Nėse ndonjė tė afėrmit tuaj ia lėndoni egon ose dinjitetin,atėherė nuk mundf tė llogaritni nė vullnetin e tij.Duhet ta keni ndėrmend se gjithkush nė botė do tė qė ta duan dhe ta respektojnė tė tjerėt,si dhe ta ēmojnė si tė rėndėsishėm.

Duhet tė kuptoni se secili prej nesh ėshtė i vetėdijshėm pėr vlerėn e vet dhe se jeta i duket i denjė dhe merituese pėr ta jetuar. Duke pasur ndėrmend kėtė,ju u forconi bazat personale tė afėrmve tuaj, ndėrsa ata ua kthejnė me dashuri dhe me vullnet.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.10.13 10:08

Urretja ndaj shikuesve

Njė aktor i teatrit mė ishte ankuar se i kishte ngjarė qė shikuesit ta pėrqeshinin dhe ta fishkėllonin qysh nė paraqitjen e parė tė tij nėskenė.Ai gjithashtu kishte thėnė se pjesa qė e luante ishte e dobėt,ndėrsa roli nuk i ishte nga mė tė mirėt. Haptas kishte pranuar se,me muaj tė tėrė,i urrente shikuesit nė sallė.I quante budallenj,njerėz qė nuk dinė asgjė,mendjelehtė,kokėzbrazur etj. Pastaj e kishte lėnė punėn nė teatėr, ndėrsa njė vit kishte punuar si shitės.

Me njė rast njė mik i tij e kishte thirrur tė vinte me tė pėr ta dėgjuar ligjeratėn time nė temėn:”Si tė dilet nė skaj me vetvetėn”. Kjo ligjeratė imja ia kishte ndryshuar jetėn.Iu kthue teatrit duke filluar tė lutej me sinqeritet si pėr vete, ashtu edhe pėr shikuesit.

Pėr ēdo mbrėmje,para se tė dilte nė skenė,pėrmbushej me dashuri dhe me vullnet duke u pėrpjekur qė ato t’ pėrhapte kudo pėrreth. I ishte bėrė shprehi tė paramendonte se si inteligjenca e paskajshme gjithė tė pranishmit nė sallė i pėrmbushte,i frymėzonte dhe i arsimonte.

Gjatė ēdo shfaqjeje tė pjesės sė tij,me mendje kah shikuesit,vazhdimisht transmentonte vibriacione tė dashurisė. Sot ėshtė njė Aktor i madh.I do dhe i respekton njerėzit si dhe shkėlqen nga vullneti dhe nga respekti qė ka.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 29.10.13 10:28

Si tė veprohet ndaj njerėzve me veti tė papėrshtashme?

Gjithkah pėrreth nesh gjenden shumė njerėz me veti tė papėrshtatshme,njerėz krye mė vete, tė tėrhequr,madje edhe tė tillė me ērregullime psikike.Fjala ėshtė pėr personat me sėmundje psikike, pėr ngucakeqėt,pėr cinikėt,pėr ata qė nuk bashkėpunojnė me tė afėrmit,pėr njerėzit qė hidhėrohen pėr gjithēka dhe me gjithkend,pėr njerėzit e papėrgatitur pėr tė jetuar nė shoqėri.Ērregullimet e tilla ndonjėherė fitohen nė fėmijėri, ndėrsa herė-herė mund tė jenė edhe trashėguese.

Askujt nuk i shkon mendja,pėr shembull,t’i gjykojė tė sėmurėt nga tuberkulozi a nga ndonjė sėmundje e ngjashme. Pra,tė sėmurėt psikikė assesi nuk duhet gjykuar. Pėrkundrazi, ndaj tyre duhet treguar mirėkuptim dhe keqardhje. Mirėkuptim do tė thotė falje.


Paftėsia do shoqėri

Personi me pengesa dhe me ērregullime psikike nuk ėshtė nė gjendje tė bashkėpunojė me inteligjencėn e paskajshme tė ndėrdijes sė vet.Personi i tillė i refuzon njerėzit e qetė,tė gėzuar dhe tė lumtur.Ai kritikon,gjykon dhe intrigon secilin qė ndaj tij ėshtė i sjellshėm dhe i mirė.

I pėrmbahet qėndrimit tė kėtillė: “Pse tė jenė ata tė lumtur,pėrderisa unė jam kaq fatzi?” Ai ėshtė i gatshėm pėr ta fundosur gjithė botėn dhe qė ta bjerė nė nivelin e vet tė tė jetuarit.Pafatėsia,pra, do shoqėri.Po e kuptuat kėtė tė vėrtetė gjithnjė do tė jeni tė qetė,tė vetėdijshėm pėr faktet,si dhe nuk do tė lejoni qė t’ju mposhtė dhembshuria e paarsyeshme.
__________________
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 30.10.13 15:15

Ndjeshmėria nė marrėdhėneit ndėrnjerėzore

Para ca kohėsh mė vizitoi njė femėr e re,e cila mė rrėfeu se si e urrente kolegen e vet tė zyrės.Si arsye pėr kėtė ajo cek faktin se kolegia e saj ishte mė e bukur, mė e lumtur dhe mė e pasur se ajo e mbi gjitha ishte fejuar me pronarin e kompanisė ku punonin qė tė dyja.

Mirėpo,njė ditė,pas martesės sė tyre,nė zyre erdhi e bija invalide (nga martesa e kaluar) e koleges,e pėrqafoi tė ėmėn dhe i tha: “Nėnė,nėnė unė e dua shumė babanė e tashėm. Shiko se ē’mė ka dhuruar!”

Vizituesja ime pastaj shoti: “Ndjeja se si zemra mė njėsohej me vogėlushen e sakatosur dhe disi befas fillova tė dij se si ndjehet ky fėmijė,se si nė ndjenjat e saj bashkėdyzohen;mėria pėr sėmundjen e vet,si dhe lumturia pėr lojėn e re qė i ishte dhuruar.Tashmė nė mendje mė ishte shfaqur edhe vizioni i lumturisė sė re jetėsore. Papritmas mė pėrshkoi dashuria ndaj saj.U ngrita,iu afrova dhe ia dėshirova tėrė lumturinė e kėsaj bote,kėtė vėrtet e bėra me gjithė mend,sepse kėto edhe ia dėshiroja me tė vėrtetė”.

Rasti i kėtillė nė psikologjinė bashkėkohore quhet ndjeshmėri,qė thjesht,do tė thotė projektim i qėndrimit mendor tė vetvetes nė personin tjetėr.Vizituesja ime kishte projektuar disponimin e vet, gjegjėsisht ndjenjėn e vet dhe kishte filluar tė mendonte mu sikurse kolegia e vet,por edhe sikurse e bija,pasi qė kjo ishte projektuar edhe nė mendjen e vogėlushes.

Po qe se gjendeni nė situatė pėr ta lėnduar dike ose pėr t’ia menduar dikujt tė keqen, mendimisht projektohuni nė mendjen e Moisiut dhe mendoni nga pikėpamja e Dhjetė urdhėrave.Po qe se jeni ziliqar,xheloz a hidhėrak, projektohuni nė mendjen e Krishtit dhe mendoni nga pikėpamja e tij-me siguri do ta kuptoni d.m.th.,e saktė tė fjalėve: “Duajeni njėri-tjetrin!”
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Fakiri prej 30.10.13 15:19

Nuk do t’ia arrini qėllimit duke lėshuar pe

Mos i lejoni tė tjerėt qė t’ju keqpėrdorin dhe qė me ndihmėn e britmės,vajit ose me ndihmėn e tė ashuquajturave sulme tė zemrės t’ia arrijnė qėllimit tė vet. Njerėzit e tillė janė diktator qė pėrpiqen t’ju shndėrrojnė nė robėr dhe t’ju shtyjnė tė bėni atė qė dėshirojnė ata.Ju duhet tė reagoni ndaj tyre me sjellje tė mira,por me me vendosmėri refuzoni t’u nėnshtroheni.

Mos i kontruboni veprimeve,egoizmit dhe posesivitetit tė tyre.Mbani mend se mund ta bėni vetėm atė qė duhet bėrė.Njeriu ekziston pėr ta mbajtur idealin e vet,duke u mbetur besnik tė vėrtetave jetėsore dhe virtyteve shpirtėrore.

Askujt nė kėtė botė mos i lejoni qė t’ju zbrapsė nga qėllimi qė ia keni caktuar vetes,nga aspiratat kah tė cilat shpejtoni e tė cilat do tė duhej t’i jetėsoni prirjet e talentit tuaj tė fshehur,ta pėrparojnė njerėzimin dhe ta zbulojnė edhe njė rreze tė menēurisė,tė sė vėrtetės dhe tė bukurisė sė gjithėmbarshme.

Qėndroni besnik ndaj idealit tuaj!Dini se ēdo gjė absolute i kontribon qetėsisė suaj shpirtėrore, lumturisė dhe shėndetit tuaj qė nė mėnyrė tė domosdoshme paraqitet edhe si kontribut ndaj mirėqenies sė mbarė njerėzimit.

Pėrputhshmėria e pjesėve ėshtė e barabartė me pėrputhshmėrinė e tėrėsisė, sepse tėrėsia ėshtė e pėrbėrė prej pjesėve.ndėrds pjesa hyn nė pėrbėrjen e tėrėsisė.Tė afėrmit tuaj ia keni birxh vetėm dashurinė,ndėrsa dashuria ėshtė plotėsim i ligjmėrisė sė shėndetit,i fatit dhe i qetėsisė shpirtėrore.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forca e ndėrdijes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi