Vlerat e astrologjisė

Shko poshtė

Vlerat e astrologjisė

Mesazh  Nikolaos prej 06.12.11 17:55

Vlerat e astrologjisėDisa mendojnė se astrologjia ėshtė vetėm bestytni (supersticion) dhe qė astrologėt e lashtė kanė jetuar nė njė epokė primitive dhe injorance. Ata harrojnė se paraardhėsit e tyre ishin mjaft kompetentė pėr tė ndėrtuar piramidat e Egjiptit, tė cilat qė prej 4000 vitesh akoma janė nė vendin e tyre, dhe Stonehenge, qė arkeologėt sot besojnė se ka qenė njė orė shumė e saktė e bazuar nė lėvizjet e Diellit, Hėnės dhe yjeve.

Isaac Newton, njė nga shkencėtarėt mė tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave, nuk e pėrbuzte astrologjinė. E praktikonte edhe vetė atė, dhe kur njė nga miqtė e tij e pyet se pse ai besonte nė gjėra tė tilla, ai u pėrgjigj: "zotėri, unė e kam studiuar kėtė lėndė, ndėrsa ju jo!" Kohėt e fundit, psikiatri i famshėm Karl Jung u interesua shumė nė astrologji dhe shkroi pėr tė nė librat e tij.

Dhe disa shkencėtarė modernė nuk qeshin me astrologjinė. Ata janė duke pėrdorur disa metoda kėrkimi pėr tė zbuluar se pse bindjet (besimet) nė astrologji duket se janė tė vėrteta. Janė duke zbuluar gjėra interesante nė lidhje me energjitė e ndryshme qė secili planet lėshon dhe kanė vėretetuar pėr shembull, se Hėna nė fakt ushtron njė efekt tė fuqishėm mbi qeniet e gjalla. Hulumtimet tė tyre njė ditė do tė mund tė shpjegojnė se pse astrologjia funksionon.

Ndėrkohė, gjithmonė e mė shumė njerėz kanė filluar tė kuptojnė se njohuritė nė astrologji mund tė ndihmojnė pėr tė kuptuar veten dhe tė tjerėt. Nė vende si India Astrologjia ėshtė pėrdorur pėr mijėra vjet pėr tė ndihmuar njerėzit tė zgjedhin partnerin e tyre apo kohėn mė tė mirė tė vitit, pėr t’u martuar.

Sot, psikologėt mund tė studiojnė horoskopin e pacientėve tė tyre qė tė kuptojnė mė mirė karakterin e personit dhe disa kompani kanė filluar ta pėrdorin astrologjinė si njė ndihmė nė zgjedhjen e personelit meqėnėse horoskopi mund tė na tregojė se pėr ēfarė ėshtė i prirur mė shumė njė person.

Njė gjė e rėndėsishme pėr tė kujtuar ėshtė se nė studimin e astrologjisė asnjė shenjė nuk ėshtė mė e mirė ose mė keqe se njė tjetėr. Ėshtė mirė tė jesh Luan njėsoj si tė jesh Akrep dhe Virgjėresha ka cilėsi tė rėndėsishme po aq sa Bricjapi dhe Binjakėt. Ēdo shenjė ka talentet dhe aftėsitė e veta, dhe dy njerėz kurrė nuk mund tė kenė tė njėjtat cilėsi dhe personalitet sepse nė ēdo rast, pėrveē Diellit, duhet tė merren nė konsideratė edhe pozicioni e Hėnės dhe i planetėve tė tjerė.

Ku mund tė mėsoni mė shumė pėr astologjinė perėndimore? Disa universitete kryesisht amerikane tashmė e japin atė mėsim nė njė mėnyrė shumė serioze dhe nė tė gjithė botėn mund tė merren mėsime me korrespondencė nė qoftė se ju nuk mund tė merrni pjesė nė seminare apo kurse. Ka edhe shumė libra qė ju mund t’i lexoni.

Disa janė shkruar nga njė francez, Michel Gauquelin, i cili ka bėrė disa statistika interesante pėr tė provuar se sa e saktė mund tė jetė astrologjia nė formimin e personalitetit dhe aftėsive tė njerėzve. Librat e tij, si shumė tė tjerė, kanė bėrė qė astrologjia tė shikohet nė mėnyrė tė re dhe serioze pėr shumė njerėz dhe janė tė disponueshėm nėpėr librari dhe biblioteka. Mundohuni t’u hidhni njė sy! Dhe mos u shqetėsoni nėse dikush ju thotė se astrologjia ėshtė pa kuptim.

Ndoshta ata nuk e kanė idenė si funksionon ajo. Nė botėn e sotme ne e dimė shumė mirė se si bėhen disa gjėra, siē janė motoēikletat, frigoriferėt dhe televizorėt, por jemi tė prirur tė injorojmė misteret e mėdha tė jetės dhe tė vdekjes. Shumė njerėz janė tė vetėdijshėm pėr kėtė dhe janė vėrtetė tė interesuar pėr tė studiuar lėndėt antike, duke pėrfshirė edhe astrologjinė.

Ka njė tjetėr mėnyrė pėr ta marrė nė konsideratė astrologjinė. Astrologėt e lashtė besonin se i gjithė universi ishte nė tė vėrtetė njė qenie e gjallė gjigande, qė e quanin Zot.

Besonin se pjesėt e kėtij universi ishin tė lidhura sė bashku kėshtu qė nėse njerėzit mendonin se ishin ndonjėherė tė vetmuar, nė realitet nuk ishte e vėrtetė. Ata ishin pjesė e kėsaj qėnieje tė gjallė tė madhe qė, nė ēfarėdo mėnyre u quajt, Zot, Jezus, All'ah, Krishna, Buda, Mitra ose nė ndonjė mėnyrė tjetėr. Astrologėt e lashtė gjithashtu besonin se kjo qenie e madhe rritej dhe bėhej gjithnjė dhe mė e pėrkryer.

Ata besonin se ishte njė shkėndijė e jetės sė pėrjetshme e secilit prej nesh qė nuk vdes kur vdes trupi ynė. Vazhdon tė jetojė dhe tė kthehet nė organe tė ndryshme, jetė pas jete, dhe nė ēdo jetė bėhet mė e ditur, mė e bukur dhe e pėrsosur.

Mundet qė sot astrologjia ka diēka pėr tė na ofruar sepse ajo lidhet me vlerat e njeriut mė shumė se ēdo shkencė tjetėr. Ndoshta ka diēka tė vėrtetė nė besimet e lashta dhe qė ne dhe planetet jemi pjesė e njė kozmosi tė bashkuar.

Njohuritė nė astrologji mund tė na ndihmojnė pėr tė hapur sytė nė shumė gjėra dhe gjėja mė e rėndėsishme ėshtė tė kuptojmė se ēfarė ne jemi thellė, brenda nesh. Dhe ndoshta kjo ėshtė kuptimi i jetės.


Liz Greene (astrologe dhe psikologe e famshme amerikano-britanike)

www.astro-al.page.tl
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi