Demoni Bael

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Demoni Bael

Mesazh  aqqq prej 03.05.11 12:02

BAEL


Tė dhėnat e lashta historike tregojnė se Bael, fryma e parė kryesore e shėnuar nė Goetia, ka qenė objekt i adhurimit per njerzit pėr mijėra vjet.

Hebrenjve ishin paralajmėruar nė Dhiatėn e Vjetėr pėr largim nga JHVH (njė mashtrues i huaj). Sumerianet adhuronin zota tė ndryshem, duke pėrfshirė Marduk, njė tjetėr emėr pėr Bael, i quajtur edhe Baal. Disa besojnė se Osris (Zoti egjiptian i jetes pas vdekjes) nuk ishte askush tjeter pėrveē se Bael nė maskim.

Unė dyshoj se kjo frymė, tė cilėt duket se ka shpėtuar lidhjet me Solomonin, edhe pse ai ėshtė emėruar nė mesin e 72 Shpirtrave Goetia, ende mund tė ketė grupe tė adhuruesve tė fshehtė te pėrkulur tė tij nė vende tė fshehta.

Ironit e tilla jane se Bael nuk mund tė shėrbej, por qesharake dhe e mjaftueshme eshte tė bini pėrmbys para tij. Ai kėshtu i bėn njė tallje me zell njeriut fetar.

Ai portretizon njė shakatar i cili gėzon kenaqesi sa herė qė lind mundėsa. Dhe shakaja, pėr tė, duket tė jetė me qėllim nė fenė zyrtare, njė krijim i engjėjve dhe i projektuar pėr tė ngatėruar racėn njerėzore.

Bael ka tėrhequr me sukses mijėra pasuesit e engjellor nė njė varr , mund tė duket tė jetė njė sulm i heshtur kundėr engjėjt. E trishtueshme se kurrė njerėzit, ishin viktima tė mashtrimeve tė tij, ai kenaqej duke qeshur.

Imazhin e vjetėr tė Bael e potretizon koka e nje njeriu maceje dhe bretkose

Nga magjistaret kapet imazhi i vėrtetė i Bael-it gjatė njė sesioni tė kohėve tė fundit nė shtėpinė e tij private. Ky imazh, gjendet nė faqen e internetit nė: http://ummo.cc/webpage113.html, tregon Bael si njė entitet tre nė kokė dhe shumė tė huaj paraqiten tė dala nga njė kurorė pėrmbysur. Kurora ėshtė njė tregues i frymės sė titullit. Ai ėshtė njė mbret.

Sipas MacGregor Mathers, Bael ėshtė mbreti i Lindjes dhe urdherues mbi 66 legjionet shpirtėrore.

Parė nga afėr nė vizatimet, tregojne Bael si ai me tė vėrtetė duket nė njė shikim tė largėt. Tė dy fytyrat janė tė qartė . Fytyrė nė tė majtė, duke treguar vetėm sytė, duket tė jetė e veshur, ndėrsa nė fytyrė pjesėrisht fshehur nė tė djathtė tregon njė sy depėrtues jemi tė ndėrgjegjshėm pėr shikimin e njė mace.


Donahue shkruan nė faqen e tij: "Pėrfaqėsimi i tre elemente tė trurit tė evoluar tė njeriut, Bael paraqet veten brenda njeriut si fytyrat e re qė tė pėrballet me mė tė ulėt qe duket zvarranik..

"Ėshtė e qartė se Bael pėrfshin ndikimin e njeriut gjenetik nga tre entitete tė ndara. Ėshtė e mundshme qė evolucion psikologjik mund tė jetė mjeti me tė cilin kjo ėshtė e pėrfunduar, si dhe pėrdorimin e teknologjive tė tjera," thotė Donahue.

Ai arrin nė pėrfundimin: "Dikush mund tė konsiderojnė Bael tė jetė njė baba i hershm i njeriut ose tė paktėn njė arkitekt qė punon nė bashkėpunim me tė tjerė "

Kjo ėshtė deklaruar shpesh se kur Bael flet, zėri ėshtė i trashė, ndoshta zhavorr. Ai thuhet tė ketė fuqinė e padukshmėris. Kjo ėshtė qe ai mund tė te bėj tė padukshem, dhe ndoshta ta bėjnė
avatar
aqqq

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Demoni Baal

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 05.12.11 19:32

g.


Edituar pėr herė tė fundit nga iforti nė 04.08.12 22:00, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demoni Bael

Mesazh  Odin prej 05.12.11 23:27

BAAL

I konsideruar si figura kryesore nė panteonin e Kanaanėve, ai ishte adhuruar si Zoti dhe si dhėnėsi i pasurisė, i adhuruar nga Fenikasit, ku ai konsiderohej tė jetė burri i Astartes .
Nė Kartagjenė atij i bėheshin flijime njerėzore, veēanėrisht tė fėmijėve pėr tė marrė korrje mė te mira apo armiqėt qė tė kishin humbje.
I asimiluar nga grekėt te Apolloni dhe nė Saturni te romakėt, Baal, konsiderohej fillimisht si komandant i pėrgjithshėm i skėterrės ku dominimi i tij shtrihej nė ferr, ai u bė, nė shkrimet e shkrimtarėve puritan tė shekullit shtatėmbėdhjetė, njė anti-Perėndi, njė figurė e re e Satanit.
Ai ėshtė pėrfaqėsuar me tre koka: mace, njė njeri kurorė dhe zhabė, busti i tij i lidhur pėrfundon nė merimangė.
I bėn tė padukshėm dhe dinak tė gjithė ata qė e ndjellin dhe e thėrrasin.

Rastėsi apo ... ngjashmėri mes figurės sė BAAL dhe princit Ēarl tė Anglisė

avatar
Odin

577


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demoni Bael

Mesazh  Albi4all prej 06.12.11 15:00

Bael :shpirti i par krysesor ne mbretrin lindore. Ai te ben te padukshem.
Ai sundon mbi 66 legjione te shpirtit Infernal . Ai shfaqet si njeri por edhe mund te shfaqet ne te gjitha fomat njeheresh . Ai flet ngjizur etj ...
i nxjerrur nga libri Goetia
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

129


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demoni Bael

Mesazh  Gon! prej 06.12.11 15:39

Baal ka qenė njė pasardhės i Esaut me sa di unė (Mbret nė atė kohė) dhe ai nuk ka qenė demon por njeri, e ēfarė janė kėto gjėra qė ju i thoni?
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demoni Bael

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 06.12.11 19:00

Gon! shkruajti:Baal ka qenė njė pasardhės i Esaut me sa di unė (Mbret nė atė kohė) dhe ai nuk ka qenė demon por njeri, e ēfarė janė kėto gjėra qė ju i thoni?


Eshte engjell i rene nga parajsa nuk ka qene njeri e ke gabim por mund te marr formen e njeriut.
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demoni Bael

Mesazh  Blak Devill prej 09.12.11 17:11

Njihet edhe me emrin BAEL ose sic e therrasin satanistet BAAL ai eshe ne ndihme edhe te BELZEBUB princi i veriut ne ferr nje nga me te egrit sipas princit te tije qe shfaqet kurr e therret ne ndonje forme monstruoze here si cjap me bishte shume te gjate e ndonjehere si lope gjigand etj edhe BAAL shendrrohet si mjeshtri i tij pra ne ndonje forme monstruoze vec nje magjistar i fuqishem sic ishet SOLOMONI mund ta nenshtroje
avatar
Blak Devill

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

demoni baal

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 09.12.11 18:57

blak devill shkruajti:Njihet edhe me emrin BAEL ose sic e therrasin satanistet BAAL ai eshe ne ndihme edhe te BELZEBUB princi i veriut ne ferr nje nga me te egrit sipas princit te tije qe shfaqet kurr e therret ne ndonje forme monstruoze here si cjap me bishte shume te gjate e ndonjehere si lope gjigand etj edhe BAAL shendrrohet si mjeshtri i tij pra ne ndonje forme monstruoze vec nje magjistar i fuqishem sic ishet SOLOMONI mund ta nenshtroje
demonin baal mund ta nenshtroje edhe nje njeri i thjeshte ose prift ce ka besim te lart ne zot
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

h

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 09.12.11 19:00

hg


Edituar pėr herė tė fundit nga iforti nė 04.08.12 22:00, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demoni Bael

Mesazh  Blak Devill prej 10.12.11 15:18

iforti shkruajti:demonin baal mund ta nenshtroje edhe nje njeri i thjeshte ose prift ce ka besim te lart ne zot

nuk eshte aq e lehte te nenshtrosh ate demon mbase ket mund ta bej nje prift por jo nje njeri i thjesht
avatar
Blak Devill

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demoni Bael

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 10.12.11 19:00

blak devill shkruajti:
nuk eshte aq e lehte te nenshtrosh ate demon mbase ket mund ta bej nje prift por jo nje njeri i thjesht


ke plotesisht te drejte
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

fgdgdf

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.01.12 20:31

gfdg


Edituar pėr herė tė fundit nga iforti nė 04.08.12 22:01, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sumeret dhe Djalli

Mesazh  bardhi_tr prej 30.01.12 13:01

Pershendetje Iforte

Kur shkruan per simbolet qe masone kane, ke te drejte dhe per pjesen pagane qe nje pjese e njerzve te lashte adhuroni perendit por:

Po ta marim icik avash dhe me llogjik, Qyteterimet e vjetra qe zoteroshin teknologji apo nivel zhvillimi te larte shpirteror, qe dija e tyre ne krahasim me tonen esht shum larg.

Nuk mendoj qe ato njerz qe zoteronin kete Mencuri ta kete burimin nga paganizmi ose engjej a djaj apo xhin a ku di un.

Por un mendoj se eshte nje degjenerim i Esences Hyjnore te gjith qyteterimeve qe ata besonin ne Zotra. Sepse cdo Qyteterim dhe Fe ka:
1.Nisma
2.Zhvillimi
3.Renia

Llogjikisht nuk mundet nje njeri i i nje niveli te larte shpirteror te meret me gjera qe s'jane Hyjnore sic eshte paganizmi sepse nuk ia lejon vetedija ndryshe, s'do kishin zhvillim dhe nuk do benin gjera aq madheshtore dhe te bukura.
Nuk duhet te jemi fanatik te ''Dijes'' qe kemi duhet ti lejojme vetes te jemi me te hapur.avatar
bardhi_tr

40


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demoni Bael

Mesazh  Illyrian.Angel prej 14.04.12 18:44

Si mund ta therrasim kete Demon?
Thjesht,pyes per kuriozitet.
avatar
Illyrian.Angel

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 14.04.12 19:14

Illyrian.Angel shkruajti:Si mund ta therrasim kete Demon?
Thjesht,pyes per kuriozitet.
nuk ke perse e therret kte demon per asnje arsye ok??????????
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demoni Bael

Mesazh  xxxadixxx prej 14.04.12 20:20

iforti shkruajti:

sumeret qe ne lashtesi kan adhuruar te njejtet perendi pra engjej te rene qe adhurojne edhe sot masonet
disponoj disa fakte ta pamohueshme qe te gjith perendite ce sumeret adhuronin pra jane Enlil enki ishtaar anu etj keta emra perkthehen si baal beelzebub vigan lucifer etj


Fuqinė e Beelzebubit ėshtė i njohur edhe si BAALZEBUB Enlil Bel RIP BUB Baal Zebul Beelzebuth dhe
'E njohur edhe si Demon Gothic "BAEL

Bael ėshtė njė demon dhe ka nen kontroll 66 legjione demonesh shpirteror te vegjel Kush e di cila ėshtė e afėrt me fuqinė e Beelzebubit Enlil. Kjo ėshtė thėnė prej tij personalisht. Enlil ėshtė mirė origjinal, i cili ka evoluar mė vonė nė Baal. Baal do tė thotė Zot Master ce ne shqip perkthehet mjeshter Princi Baal Fuqinė e Beelzebubit / Enlil ishte njė perėndi shumė popullor dhe i njohur mirė se ai kishte disa qytete me emrin me prefiksin Baal ne gjithė Lindjen e Mesme.

Shumica e njerėzve qė kanė studiuar okultin e din se ėshtė shumė i ngjashem me djallin
Fuqinė e Beelzebubit ėshtė i njohur si Perėndia e Filistejve, dhe vendosi nė qytetin e Ekronit. Dhe i dytė nė komandėn e Satanit. Filistejtė e lashtė adhuronin nėn emrin "Baalzebub". Fuqinė e Beelzebubit do tė thotė "Zoti i tė gjitha qė fluturon." Kudo qė ai adhuronte, ishte i njohur si Perėndia e kohės dhe motit. Ajo gjithashtu e kontrolluar rrugėt e frymėmarrjes, kur erdhi nė Tokė si Nephilim. Emri i tij ishte i korruptuar nga ēifutėt pėr tė thotė "Lord of the Flies. zoti i flise
fuqinė e Beelzebubit kujdeset tė mosmarrėveshjeve ndėrmjet Satanists dedikuar. Satani dėshiron unitetin dhe fuqinė e Beelzebubit pėrforcon kėtė koncept. Ajo mund tė jetė shumė e rėndė, sepse shejtani nuk e miraton Satanists dedikuar pėrndjekin njėri-tjetrin.
fuqinė e Beelzebubit, ėshtė mbrojtės i Lindjes (Lindja e Largėt), artet marciale dhe kultura aziatike. Ajo ishte Princi i Serafimi dhe ka njė zė angulluės.


Gjatė shkatėrrimit tė njohurive tė lashtė hebraike dhe tė krishtera, pothuajse tė gjitha informatat pėr nje zot te vetem e kanė humbur. Tė krishterėt e kishin lirinė pėr tė mallkuar, dhe trajtoheshin si blasfemues bibliotekat dhe arkivat, brezi i ri nuk kishte asnjė burim tjetėr nga i cili tė referencė pėr informacionin e tyre pėrveē Biblės judeo kristiane, nė lidhje me kėto perėndi te rreme qe perkthehen si engjej te rene

sumeret gjithmone kan thene se gjithqka qe ne dim e mesuam nga annunaki por kush jane annunaki disa thone se jane alien eshte absolutisht gabim annunakit jane engjer te rene


figure summere ce eshte gdhendur nje engjell i rene nga parajsa kush jane engjejt e rene Njė engjėll i rėnė ėshtė njė engjėll i cili ka qenė dėbuar nga qielli pas mosbindjes ndaj zotit ose rebelimit kundėr urdhrave tė Zotit. Pas Luftės sė Parė nė Qiell, shumė engjėj u hodhėn duke u bėrė engjėjt e rėnė. Edhe u bė luftė nė qiell Mikaeli dhe engjėjt e tij luftuan kundėr dragoit luciferit edhe bandes se tij . Dhe dragoi luciferi dhe engjėjt e tij luftuan kunder mikaelit gabrielit por ata humben edhe per ta nuk kishte me vend ne qiell pra ata nuk kishin me ndikim ne toke Kėshtu dragoi i madh ishte hedhur jashtė, gjarpėri i lashtė qė ėshtė quajtur djall dhe Satana qė mashtron gjithė botėn qė ishte hedhur nė tokė dhe engjėjt e tij ishin hedhur me tė.disa engjej te rene jane te njohur si lucifer beelzebub baal vigan keta engjej jane fshehur ne cdo okult qe nga lashtesia edhe deri tani por ata i kan fshehur emrat e tyre origjinal ata kan qene aktiv gjat gjith kesaj kohepra masonet identifikohen me simbole te lashta edhe adhurojne te njejtet perendi ce kan adhuruar sumeret egjyptianet babilonasit etj
ce do te thote se jane te njejtet engjej te rene ce jan fshehur gjat gjith kesaj kohe ne kultura te lashta sepse djalli bashke me banden e tij ja ka arritur qellimit per ta bindur boten se ai nuk egziston djalli gjat gjith kesaj kohe ka punuar edhe ka genjyer njerzimin duke perdorur shum dhoj metodash duke krijuar kultura si egjypti babilonia summeria qe vertetojne egzistencen e shum perendive edhe e hedhin poshte ekzistencen e 1 zoti te vetem ce eshte krijuesi i gjithesise


para shum kohesh kam pare nje emision edhe ne gjermani ishin gjetur disa dokumente te fshehta te epokes naziste nje prej tyre ishte shkruar nga hitleri edhe hitleri pasi mbaron nje takim me gjeneralet e tij ai shkruan se beelzebubi me legjionin e tij banon brenda shpirtit tim emri im i ri do jete B belzeebub do me japi jet edhe 1000 mije here qe un ta sundoj kte bote hitleri njihej si njeri qe adhuronte perendite e lashta edhe kulturat e lashta swastiken ai e kishte marr nga nje kultur e lashte

Per mendimin tim nuk jane engjej te rene.Provat qe kan qene qenie aliene jane me te sakte dhe me te besueshme.Psh un personalisht kam lexuar Kuranin,dhe aty shkruhet qe Zoti(Zoti) i vecoi Jehudit nga njerezit e tjere,dhe pyes veten kur jemi te njesoj,krijesa te Zotit,pse cifutet jane me mbi njerezit normal.Eshte shkencerisht e vertetuar qe jane me inteligjent se njerezit e tjere!Nga ana tjtr po ta shohesh nga kendveshtrimi i krjimit te njeriut si nje qenjie hibride nga alienet,cdo gje merr sens te plote.Un kam postuar nje shkrim qe flet ne lidhje me grupin e gjakut Rhesus negativ,i cili ndodhet vetem ne 8% te popullsise boterore,ky 80% e ketij 8% jane cifutet,10% jane fiset baske dhe pjesa tjtr eshte e shperndare!Kur ne jemi te gjithe njesoj pse nje Rhesus negativ nuk mund te riprodhohet me nje Rhesus pozitiv?!!Ne fakt cifutet nuk lejojne martesat apo lidhjet me njerez jashte rraces se tyre!Un personalisht jam mysliman dhe besoj ne Zot,ose me sakte dua qe te besoj,por sa me shum lexoj aq me shum kontradita dalin!!gjths ky mbetet mendimi im,dhe do e vleresoja shum sikur te jipnit dhe ju mendimit tuaj ne lidhje me ate qe sapo thash!!Respekte te gjithve..... :):)
avatar
xxxadixxx

172


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi