Skandale nga personalitetet historike

Shko poshtė

Skandale nga personalitetet historike

Mesazh  Berti69 prej 02.12.11 22:53

Skandale nga personalitetet historikeHistoria ka tendencėn qė nė disa raste t’i fshehtė faktet famėkeqe tė njerėzve qė janė kthyer nė heronj. Por gjithnjė dalin nė dritė fakte qė kanė tendencėn tė japin tė dhėna dhe jo tė glorifikojnė. Disa prej kėtyre, siē ėshtė Hitleri, nuk konsiderohen si heronj, por faktet e dala nė dritė janė mė shumė skandaloze duke pasur parasysh mėnyrėn e tyre tė tė drejtuarit.

Studimet e fundit qė kanė lidhje me Hitlerin kanė zbuluar se kur ai u bė Kancelar i Gjermanisė, nė vitin 1934 kishte shmangur taksat me njė vlerė prej rreth 6.3 milionė dollarėsh me vlerėn e sotme.

Fatmirėsisht pėr tė, atij iu falėn taksat qė kishte pėr tė paguar, kur u zgjodh kancelar. Mendohet se ai kishte rreth 1.2 milionė marka vetėm me shitjet e “Mein Kampf” dhe ka shmangur 600 mijė marka nga taksat. Zyrtarėt qė i falėn taksat e papaguara “u shpėrblyen” me njė ēlirim prej dy mijė taksash nė muaj.

Winston Churchill vlerėsohet me nota tė lartė pėr aftėsitė e tij si burrė shteti dhe orator. Nuk ka dyshime se aftėsitė e tij tė shkruajturit tė fjalimeve janė njė shkallė mė lart se ato tė gjithė shkruesve modernė tė fjalimeve. Por ajo qė shumė njerėz nuk dinė ėshtė se ai kishte dhe njė anė tė errėt.

Mėnyra mė e mirė pėr ta ilustruar kėtė janė fjalėt e tij: “Unė nuk e pranoj se ėshtė bėrė padrejtėsi ndaj indianėve tė kuq tė Amerikės, apo njerėzve me ngjyrė tė Australisė...nga fakti se njė racė mė e fortė dhe superiore ka marrė vendin e tyre”, - Churchil nė Komisionin Mbretėror tė Palestinės, 1937.

Kur u zgjodh president, George Washington refuzoi rrogėn qė do tė kishte qenė rreth njė mijė dollarė nė muaj duke u shprehur: “Zotėrinj, unė dua tė siguroj Kongresin se unė s’e kam parė kėtė punė si fitimprurėse, ndaj s’dua tė pėrfitoj prej saj. Unė do tė mbaj njė llogari tė shpenzimeve tė mia dhe shpresoj se ato tė rimbursohen, kjo ėshtė ajo ēfarė kėrkoj”, u shpreh ai.

Mė pas shpenzimet filluan dhe pėr tetė vjet, nė vend qė tė paguhej gjithsej 12 mijė dollarė, ai u pagua 449,261 dollarė. Martin Luteri, i cili nisi reformimin protestant shpeshherė ėshtė konsideruar si hero se doli kundėr teprimeve tė Kishės Katolike tė kohės, por ajo ēfarė shumė njerėz nuk dinė ėshtė se ai ishte anti-hebre dhe nuk e mbante sekret.

Nė vitin 1543 ai shkruajti “Mbi hebrejtė dhe gėnjeshtrat e tyre”, ku thoshte se hebrejtė duheshin privuar nga paratė, tė drejtat civile, mėsimet fetare dhe arsimimi dhe se duhej tė detyroheshin tė punonin nė terren, ose tė largoheshin nga Gjermania.

Elvis Presley ka pasur disa cilėsi maniako-obsesive pėrgjatė gjithė jetės sė tij, tė cilat e kanė ndihmuar dhe vėshtirėsuar jetėn e tij personale dhe publike. Njė nga fushat nė tė cilat Elvis donte tė shkėlqente ishte aktrimi. Ai donte tė ishte James Dean-i i ardhshėm dhe si rezultat ishte fiksuar me aktorin.

Elvis i dinte tė gjitha fjalėt e skenarit tė filmit “Rebel without a cause”, ku kishte interpretuar Dean dhe Natalie Wood. Einstein ėshtė mbase mendja mė e madhe e shekullit tė 20-tė. Shumė njerėz e dinė se ai kishte pasion pėr violinėn, por ajo qė shumė s’dinė ėshtė se ai i ka tradhtuar tė dyja bashkėshortet e tyre nė mėnyrė tė vazhdueshme.

Pasi u nda me gruan e parė pėr shkak tė tradhtisė, ai u martua me kushėrirėn e tij Elsa. Shumė shpejt ai filloi tė kishte njė marrėdhėnie me sekretaren e tij Betty Neumann. Dhe Betty s’ishte as e para e as e fundit gjatė martesės sė tij.

Adolf Hitler
Fakt: Hitleri kryente evazion fiskal


Studimet e fundit qė kanė lidhje me Hitlerin kanė zbuluar se kur ai u bė Kancelar i Gjermanisė, nė vitin 1934 kishte shmangur taksat me njė vlerė prej rreth 6.3 milionė dollarėsh me vlerėn e sotme. Fatmirėsisht pėr tė, atij iu falėn taksat qė kishte pėr tė paguar, kur u zgjodh kancelar. Mendohet se ai kishte rreth 1.2 milionė marka vetėm me shitjet e “Mein Kampf” dhe ka shmangur 600 mijė marka nga taksat. Zyrtarėt qė i falėn taksat e papaguara “u shpėrblyen” me njė ēlirim prej dy mijė taksash nė muaj.

Winston Churchill
Fakt: Churchill ishte racist


Winston Churchill vlerėsohet me nota tė lartė pėr aftėsitė e tij si burrė shteti dhe orator. Nuk ka dyshime se aftėsitė e tij tė shkruajturit tė fjalimeve janė njė shkallė mė lart se ato tė gjithė shkruesve modernė tė fjalimeve. Por ajo qė shumė njerėz nuk dinė ėshtė se ai kishte dhe njė anė tė errėt. Mėnyra mė e mirė pėr ta ilustruar kėtė janė fjalėt e tij: “Unė nuk e pranoj se ėshtė bėrė padrejtėsi ndaj indianėve tė kuq tė Amerikės, apo njerėzve me ngjyrė tė Australisė...nga fakti se njė racė mė e fortė dhe superiore ka marrė vendin e tyre”, - Churchil nė Komisionin Mbretėror tė Palestinės, 1937.

Gandhi
Fakt: Gandhi ishte i fiksuar me seksin


Teksa plakej Gandhi u bė gjithnjė e mė i fiksuar me seksin, deri nė pikėn qė pas mungesės sė dhunės, ai ishte subjekti i tij i preferuar pėr tė diskutuar. Ai flinte shpesh me gra tė reja. Njė prej kėtyre ishte bashkėshortja 16-vjeēare e stėrnipit tė tij, Kanu Gandhi. Kur ai donte tė ndante shtratin e tij me mbesėn e tij 19-vjeēare ai i shkruajti babait tė saj dhe i tha se ai donte “tė rregullonte qėndrimin e saj gjatė gjumit”.

George Washington
Fakt: Washington ia hodhi me zgjuarsi kongresit pėr t’i paguar shuma tė mėdha parash


Kur u zgjodh president ai refuzoi rrogėn qė do tė kishte qenė rreth njė mijė dollarė nė muaj duke u shprehur: “Zotėrinj, unė dua tė siguroj Kongresin se unė s’e kam parė kėtė punė si fitimprurėse, ndaj s’dua tė pėrfitoj prej saj. Unė do tė mbaj njė llogari tė shpenzimeve tė mia dhe shpresoj se ato tė rimbursohen, kjo ėshtė ajo ēfarė kėrkoj”, u shpreh ai. Mė pas shpenzimet filluan dhe pėr tetė vjet, nė vend qė tė paguhej gjithsej 12 mijė dollarė, ai u pagua 449,261 dollarė.

Martin Luteri
Fakt: Martin Luteri ishte anti-semit


Martin Luteri, i cili nisi reformimin protestant shpeshherė ėshtė konsideruar si hero se doli kundėr teprimeve tė Kishės Katolike tė kohės, por ajo ēfarė shumė njerėz nuk dinė ėshtė se ai ishte anti-hebre dhe nuk e mbante sekret. Nė vitin 1543 ai shkruajti “Mbi hebrejtė dhe gėnjeshtrat e tyre”, ku thoshte se hebrejtė duheshin privuar nga paratė, tė drejtat civile, mėsimet fetare dhe arsimimi dhe se duhej tė detyroheshin tė punonin nė terren, ose tė largoheshin nga Gjermania.

Thomas Jefferson
Fakt: Jefferson predikonte kundėr faktit qė tė bardhėt tė kishin fėmijė me tė zinjtė.


Jefferson ėshtė shprehur “pėrzierja e tė bardhėve me tė zinjtė prodhon njė degradim, me tė cilin asnjė njeri qė do vendin e vet dhe karakterin njerėzor nuk mund tė pajtohet”. Ndėrkohė qė predikonte kėto ai kishte disa fėmijė me skllaven e tij Sally Hemings, e cila ishte gjysmė-motra e paligjshme e gruas sė tij. Ndėrkohė edhe pse Jefferson e mohoi, kohėt e fundit ėshtė provuar nga testi i ADN-sė se ai ishte babai i tė paktėn njė prej fėmijėve tė Hemings.

Albert Einstein
Fakt: Einstein flirtonte gjithė kohės


Einstein ėshtė mbase mendja mė e madhe e shekullit tė 20-tė. Shumė njerėz e dinė se ai kishte pasion pėr violinėn, por ajo qė shumė s’dinė ėshtė se ai i ka tradhtuar tė dyja bashkėshortet e tyre nė mėnyrė tė vazhdueshme. Pasi u nda me gruan e parė pėr shkak tė tradhtisė, ai u martua me kushėrirėn e tij Elsa. Shumė shpejt ai filloi tė kishte njė marrėdhėnie me sekretaren e tij Betty Neumann. Dhe Betty s’ishte as e para e as e fundit gjatė martesės sė tij.

Elvis Presley
Fakt: Elvis ishte i fiksuar me James Dean


Elvis Presley ka pasur disa cilėsi maniako-obsesive pėrgjatė gjithė jetės sė tij, tė cilat e kanė ndihmuar dhe vėshtirėsuar jetėn e tij personale dhe publike. Njė nga fushat nė tė cilat Elvis donte tė shkėlqente ishte aktrimi. Ai donte tė ishte James Dean-i i ardhshėm dhe si rezultat ishte fiksuar me aktorin. Elvis i dinte tė gjitha fjalėt e skenarit tė filmit “Rebel without a cause”, ku kishte interpretuar Dean dhe Natalie Wood.

Andrew Johnson
Fakt: Zėvendėspresidenti Andrew Johnson e bėri betimin presidencial krejtėsisht i dehur


Andrew Johnson ishte zėvendėspresident, kur Lincoln ishte nė detyrė. Atij si pėlqente aristokracia, pėr tė cilėn ai mendonte se ishte atje nė kurriz tė punės sė tė varfėrve. Si pasojė ai shkoi pėr tė bėrė betimin krejtėsisht i dehur dhe tė gjithė mund tė ndjenin aromėn e alkolit qė kundėrmonte. Ai u kujtoi tė gjithėve nė Kongres se ato ishin aty nė sajė tė “plebenjve”.

Papa Pius IX
Fakt: Papa Pius IX rrėmbeu njė fėmijė hebre dhe e rriti si katolik


Mė 23 qershor 1858 nė Bolonja, policia shkoi nė shtėpinė e njė ēifti hebre, Salomone dhe Marianna Padovani Mortara pėr tė marrė njė prej tetė fėmijėve tė tyre. Policia mori gjashtė vjeēarin Edgardo pasi kishte urdhėr nga Selia e Shenjtė, tė autorizuar nga Papa Pius IX. Zyrtarėt e kishės kishin dėgjuar se shėrbėtorja 14-vjeēare e familjes e kishte pagėzuar Edgardo-n kur ai kishte qenė sėmurė sepse kishte frike se ai do vdiste dhe shkonte nė ferr. Ai u rrit nga Papa Pius IX dhe u bė prift.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi