Metodat me ēnjerezore te ekzekutimit njerezor!

Shko poshtė

Metodat me ēnjerezore te ekzekutimit njerezor!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 02.12.11 0:12

Metodat me ēnjerezore te ekzekutimit njerezor!

Nė tė shkuarėn dėnimi me vdekje, nuk ishte ndonjė dukuri e rrallė, humanizmi gjithashtu ishte term i pa njohur pėr ēdo qytetėrim tė globit. E drejta, nė shumicėn e rasteve gjykohej dhe merrte formėn e saj me mėnyrėn mė ēnjerėzore.

Ēdo njeri i cili ishte dėnuar me burgim tė pėrjetshėm, ishte i detyruar tė pėrjetonte ēaste nga mė tė tmerrshmet, saqė edhe mė tė ‘fuqishmit’ e filmave horror do tė ishin tė pamundur tė fantazonin diēka tė tillė. Metodat e ekzekutimit ishin tė shumta, edhe pse ndryshonin midis tyre pėr nga teknika dhe metodat qė pėrdornin. Por, qėllimi ishte vetėm: i dėnuari me vdekje duhej tė torturohej me mėnyrėn mė ēnjerėzore para se ai tė largohej nga kjo jetė.

Nė vazhdim po ju paraqes disa nga metodat dhe mėnyrat mė tė tmerrshme tė ekzekutimi tė sė shkuarės.

Me varje publike:Nė shekullin e 13-tė, Britanikėt ishin tė vendosur qė tė zhduknin ēdo lloj tradhtie nė radhėt e pushtetarėve. Pėr kėtė, ata kishin krijuar njė teknik diktimi dhe mė pas avanconin nė ekzekutim publik. I dėnuari, duhej tė tėrhiqe zvarrė deri nė vendin e caktuar, ku mė pas do tė varej. Ato, do tė varej sa herė tė ishte e nevojshme deri sa tė arrinte njė hap para mbytjes. Mė pas, u prisnin testitet dhe i hapnin barkun, me qėllim qė t’i digjnin organet e tij, ndėrkohė qė i dėnuari ishte akoma i gjallė. Jeta e i ndėrpritje me anė prerjes sė kokės. Mė pas trupi i tij pritej mė katėr. Ndėrsa mbyllja e kėtij dėnimi, pėrfundonte me ēdo sop tė trupit tė ekspozohej nė njė vend tė Britanisė, qė tė merrnin shembull tė tjerėt.

-Vdekje me djegie nė zjarr:Teknikat qė pėrdoreshin nė kėtė rast ekzekutimi, ndryshojnė pėrsa i pėrket kohės qė i dėnuari me vdekje do tė digjej i gjallė.
Pasi, zjarri krijohej nė mėnyrė tė atillė, qė i dėnuari tė digjej sa mė ngadalė. Zjarri fillonte nga kėmbėt, deri sa arrinte ta pėrpinte tė tėrin.

-Demi i bronztė:


Njėra nga metodat mė ēnjerėzore u krijua nė grin e lashtė. Bėhet fjalė pėr njė krijesė bronzi, e cila kishte formėn e njė demi dhe funksiononte si furrė. I dėnuari, futej brenda tij dhe priste tė ziejė ngadalė. Brenda ‘demit’ kishte gjithashtu disa tuba tė posaēėm, tė cilėt transformonin ulėrimat e tė dėnuarit, duke i njėsuar ato me tė demit.

-Ushqim pėr egėrsirat:


I dėnuari, lihej i lirė brenda njė kafazi i cili ishte mbushur plotė me kafshė tė egra. Kafshėt i shin tė stėrvitura dhe ushqeheshin vetėm me mish njeriu. Dhe nėse ndonjėri arrinte tė shpėtonte me ēdo llojė mėnyre, gjithmonė kishte njė brez tė dyte kafshės tė cila oshin tė gatshme tė gatisnin gjahun e tyre.

-Vdekje mbi “gomarin” Spanjoll:


Njėra prej metodave mė tė tmerrshme qė janė pėrdorur ndonjėherė, konsiderohet ajo e “gomarit” Spanjollė. I dėnuari me vdekje, vendosej mbi njė skelė tė vogėl druri, e cila ngjante me njė gomar sė bashku me samarin, por samari, ose shala e tij, kishte formė trekėndore. Vendosej i dėnuari mbi tė dhe nė kėmbėt e tij, lidheshin dhe varshin pesha tė rėnda, me qėllim qė gjysma e trupit tė tij, tė palosej deri nė shalė.
Ekzekutuesi i tij, kishte kontrollin e plotė tė jetės sė dėnuarit, pasi ishte ai i cili do tė zgjidhte se sa peshė do tė varej nė kėmbėt e tė dėnuarit, qė ky tė vdiste sa me shpejtė, sa mė shumė peshė, prosupozonte vdekje tė shpejtė, sa mė pak peshė vdekje mė tė tmerrshme, pasi trupi i tė dėnuarit do tė ndahej mė dysh.


-Vdekje me sharrim:I dėnuari varej pėrmbysė, dhe varej nga gaviēat e kėmbės dhe ekzekutuesit fillonin ta sharronin atė, dalė nga dalė deri sa ta ndanin mė dysh.

-Me shtrydhje tė kokės:I dėnuari me vdekje, lidhej dhe vendosej nė profil tė atillė, sėmbrapthi dhe priste diēka shumė tė rėnd qė ta… shtrydhte.
Vegla shtrydhėse mundtė ishte gjithēka, nga njė shkėmb i madh deri dhe kėmba e njė elefanti.

-Me therje tė ngadaltė :Ekzekutuesi e fillon punėn e tij, duke i prerė tė dėnuarit dalė nga dalė copa mishi nga ēdo pjesė e trupit tė tij. Duke arritur deri tek veshėt, gishtat etj, duke u kujdesur qė i dėnuari tė mos vdiste menjėherė, por tė vuante vuajtjen.
Kur ishte momenti i pėrshtatshmen, ekzekutuesi i jepte goditjen pėrfundimtare tė dėnuarit, duke i ngulur njė thikė nė zemėr.

- Me GkarotaNjė tjetėr zbulim Spanjollė. I dėnuari, qėndron i ulur nė njė karrige dhe qafa e tij, mbėrthehet nja njė pincė metalike, tė cilėn e kontrollon ekzekutuesi. Ky i fundit, ka tė drejtėn e zgjedhjes se sa duhet ta shtrėngojė pincėn qė vdekja e tė dėnuarit me vdekje tė jetė sa mė e tmerrshme dhe e dhimbshme.

- Me karrige elektrikeNjė nga metodat mė tė vonshme ėshtė ajo e karriges eklektike.
ty i dėnuari me vdekje, para se tė ulet, i rruajnė kokėn dhe mė pas i vendosin nė kokė njė “kapele” metalike e cila, nė tė vėrtet ėshtė njė qark elektrik. Ekzekutuesi tė vetmen gjė qė bėnė ėshtė tė ngrejė levėn e kontaktit dhe korrenti tė pėrshkruaj e shkrumboj tė dėnuarin
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Metodat me ēnjerezore te ekzekutimit njerezor!

Mesazh  Elson Precaj prej 02.12.11 18:06

edhe shum e shum te tjera ! ke harruar edhe egzekutimin me giljotine dhe me injeksion ! etj etj !
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi