Nxjerr gjak nga lekura e saj

Shko poshtė

Nxjerr gjak nga lekura e saj

Mesazh  nert prej 13.07.11 17:47
Twinkle Dwivedi,14 vjec nxjerr gjak rreth 50 here ne dite nga lekura e saj ne menyre te pavullnetshme.Ajo humbet gjak nga syte e saj,hunda,qafa,floket por pa pesuar asnje carje apo gervishtje.Kjo ka ngjallur habine e shume doktoreve ne bote te cilet po mundohen te zbulojne shakun e kesaj sindrome aspak te zakonte.Doktor George Buchanan,nje hematolog i cili ka punuar ne Britani,ka udhetuar ne Indi per te pare nga afer kete rast befauses.Vajza ka tre vjet qe shfaq keto simptoma,duke humbur gjak rreth 50 here ne dite. ajo eshte shprehur :'me del gjak nga syte,nga duart,nga koka,ne cdo vend.nuk me dhemb por me shkakton lodhje dhe dhimbje koke'Dr.Buchanan,specialist gjaku nga Amerika ka vizituar familjen e vajzes ne spitalin Jaslok ne Mumbai nga ku ai vezhgonte me nga afer kete semundje.

Phot
'Nuk kam pare asnjehere nje rast te tille ku nje person te humbase gjak keshtu spontanisht'-ka thene ai.Ai eshte shokuar kur ka pare qe ne vendin nga dilte gjak nuk ka pasur asnje shenje apo te prere.'Nuk duket fizikisht e mundur qe te dale gjak nga lekura e pademtuar apo e pa prere.'-eshte shprehur ai.Ai bashke me ekipin e tij bene nje sere analizash dhe testesh per te pare sa shpejt i ndalonte gjakderdhja.
Testet tregojnė se ajo mund tė ketė njė formė e butė te njė ērregullim tė koagulimit, qė do tė thotė trombocitet e saj nuk do tė rrinė bashkė siē duhet. Por kjo nuk ėshtė e mjaftueshme pėr tė shpjeguar gjakderdhje spontane.
Gjithashtu doktori vezhgoi nese vajza e shkaktonte vet kete gjakderdhje por vajza eshte shprehur 'Pse te dua ti bej kete gje vetes?Pse te dua te humbas gjak?"


avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi