Ėndrrat, ilaēi mė mirė i ditės

Shko poshtė

Ėndrrat, ilaēi mė mirė i ditės

Mesazh  Berti69 prej 25.11.11 23:49

Ėndrrat, ilaēi mė mirė i ditėsĖndrrat largojnė kujtimet e kėqija. Mesa duket, koha ėshtė kura mė e mirė sa i takon tė ėndėrruarit, i cili nė fakt ka vlerėn e tij terapeutike. Studiuesit ndėr vite janė munduar tė argumentojnė dhe tė japin njė shpjegim tė plotė dhe tė detajuar empirik.

Ekspertėt nga Universiteti i Kalifornisė nė Berkeley, kanė kryer njė eksperiment me njė kontigjent prej 35 vullnetarėsh tė shėndetshėm. Atyre i kanė demonstruar nga dy herė 150 imazhe tė impaktit emocional nė distancė, nė njė hark kohor prej 12 orėsh, e mė pas u analizuan nė njė skaner.

Nga i gjithė ky studim u vu re se ata qė kanė parė imazhet pas njė periudhe tė ēlodhjes nga gjumi, reagojnė nė mėnyrė pak traumatike.

Njė gjumė i mirė ndihmon pėr tė parė gjėrat nė njė tjetėr perspektivė, sikurse kujtimet e kėqija, duhet mė mirė tė zhduken.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi