Ujkonja, simboli i Romės ėshtė 'kopje'!

Shko poshtė

Ujkonja, simboli i Romės ėshtė 'kopje'!

Mesazh  Androo prej 22.11.11 19:46Ujkonja, simboli i Romės ėshtė 'kopje'!

Ujkonja, simboli i Romės ėshtė ėshtė njė 'kopje', kėtė e deklaron e pėrjavshmja gjermane Der Spiegel. ”Simboli i qytetit tė pėrjetshėm duhet tė ishte e 2500 vjetėve mė parė, kėshtu ėshtė shkruar nė udhėzimet e muzeut, por nuk ėshtė kėshtu” shkruan Der Spiegel.

Vepra ėshtė njė imitim mesjetar, ndoshta e bėrė nga ndonjė mjeshtėr spanjoll, kėtė gjė e tregon teknika e punimit. Pas dyshimeve tė para tė lindura nė vitin 2006, njė ekzaminim me anė tė karbonit C14 tė arkeologut Edilberto Formigli konfirmon se nuk ėshtė origjinale. Sipas Der Spiegel, muzeu i kryeqytetit e tregon ende si vepėr tė shekullit tė pestė p.e.s.

Hipoteza se bėhej fjalė pėr njė imitim tė epokės mesjetare, ėshtė hedhur edhe nė 2006 nga historiania e artit Anna Maria Carruba gjatė njė restaurimi tė skulpturės prej bronzi.

E pėrjavshmja gjermane, citon analizat e bėra nga arkeologu Formigli, qė e ka nėnshtruar veprėn ndaj analizės sė karbonit C14, sipas sė cilės Ujkonja nuk ėshtė, siē mendohej deri mė sot, e periudhės etruske d.m.th 2500 vjet mė parė, por e periudhės mesjetare.

Ndėr tė tjera vepra ėshtė shkrirė nė njė copė tė vetme pa saldime, teknikė e panjohur nė epokėn etruske. Muzeu mohon qė Ujkonja tė jetė e periudhės mesjetare dhe nė site-in e saj thotė se ajo i pėrket shekullit tė pestė p.e.s.

Ėshtė false tė flasėsh pėr false. Fakti qė vepra mund tė jetė e periudhės mesjetare ėshtė njė hipotezė qė ka pasur njė farė ndjekje ndėr studiuesit. Kohėt e fundit Carruba e lidh me mesjetėn teknikėn e punimit me anė tė cilit ėshtė derdhur Ujkonja e kryeqytetit. Kjo hipotezė duket e vėrtetuar nga analizat me karbon C14, datimi duket i shekullit XII-XIII.

Umberto Broccoli ka replikuar:”Studiues tė tjerė, vazhdojnė ama ta katalogojnė Ujkonjėn nė datėn tradicionale tė shekullit tė V p.e.s. Nė hartat mesjetare Roma ishte e pėrfaqėsuar si njė luan, dhe tė mendosh se Ujkonja ėshtė e periudhės mesjetare nuk i heq asgjė vlerės sė veprės, pėrkundrazi do tė forconte idenė e Romės tė pėrfaqėsuar nga simboli i origjinės sė saj”
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi