Jexhuxhet dhe Maxhuxhet - Gog dhe Magog

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Jexhuxhet dhe Maxhuxhet - Gog dhe Magog

Mesazh  fanches prej 21.11.11 19:51

Kush din per Jexhuxhet dhe Maxhuxhet apo Gog e Magog

A jane liruar juxhet dhe maxhuxhet apo jo ?
avatar
fanches

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 21.11.11 20:00

po ca jane keto se nuk po kuptoj ?????
avatar
Ushtari i krishtit

332


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jexhuxhet dhe Maxhuxhet - Gog dhe Magog

Mesazh  Berti69 prej 21.11.11 22:26

Magog (nė hebraishte מגוג, nė greqisht Μαγώγ) ėshtė njė emėr qė shfaqet pesė herė nė Bibėl dhe 2 herė nė Kuran.

Ky emėr do tė thotė ose njė person apo njė populli ose njė realitet gjeografik (vend ose qytet). Sipas profetit Ezekiel, fiset pagane tė Jexhuxhi dhe Mexhuxhi jetojnė "nė veri tė Botės" dhe nė mėnyrė metaforike pėrfaqėsojnė forcat e sė Keqes.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jexhuxhet dhe Maxhuxhet - Gog dhe Magog

Mesazh  ramush prej 21.11.11 23:13

Shfaqja e Je’xhuxheve dhe Me’xhuxheve

«Te pyesin ty (o Muhammed a.s) dhe per Dhulkarnejnin. Thuaju: “Une do t’ju rrefej dicka nga historia e tij”. Sigurisht qe Ne e vendosem ate ne toke dhe Ne i dhame atij rruge e mjete per te arritur cdo gje. Keshtu ai ndoqi nje rruge.

Derisa, kur arriti vendqendrimin e diellit (vendin me te larget ne toke qe mund te arrije), pa qe ai perendonte ne nje vend ku buronte uje i zi i turbulluar (ky ishte vendi me ne perendim ku ai arriti te shkoje) dhe aty prane gjeti nje popull qe banonte ne te. Ne i thame (me frymezim?):” O Dhulkarnejn! Ose ndeshkoji ose sillu mire ndaj tyre”.

Ai tha: “Sa per ate (qe nuk beson Zotin) qe ben padrejtesi, ne do ta ndeshkojme ate dhe pastaj ai do te kthehet prape te Zoti i Tij i Cili do ta ndeshkoje ate me denim te padegjuar (ne Xhehenem). Por, sa per ate qe beson (Zotin) dhe punon drejtesi, ai do te kete shperblimin me te mire (Xhennetin) ndersa nga fjalet e buta e drejtuese qe do ti themi (do te jete me i drejtuar e do ta kete rrugen per ne Xhennet me te lehte).”

Pastaj ai ndoqi nje rruge tjeter (nga lindja). Derisa, kur arriti tek vendi ku lindte dielli (vendi me i larget ne lindje ku arriti, ku kishte toke e njerez), pa se ai lind ne nje popull te cileve Ne (Zoti) nuk u patem dhuruar mbulese per tu mbrojtur nga dielli. Keshtu qe! Dhe Ne dinim gjithcka qe ishte perpara tij (Dhulkarnejnit).

Pastaj ai mori nje rruge tjeter. Derisa, kur arriti mes dy malesh, ai gjeti aty prane nje popull qe mezi kuptonin ndonje fjale (kuptoheshinme veshtiresi me ta).

Ata i thane: “O Dhulkarnejn! Me te vertete Jexhuxhet dhe Mexhuxhet po bejne shume te keqija e fatkeqesi ne toke. A te paguajme ty nje detyrim (haraē) me qellim qe ti te mundesh te na ngresh nje pengese te pakalueshme mes nesh dhe atyre?”

Ai tha: Ajo (fuqi, autoritet, pasuri) ne te cilen me ka vendosur Zoti im eshte me mire (se sa shperblimi juaj), keshtu qe me ndihmoni me fuqi (punetore) dhe une do te ndertoj mes jush dhe atyre nje pengese te pakalueshme. “Me sillni atehere blloqe hekuri “, pastaj kur e mbushi gryken mes dy maleve shkembore tha: “Fryni (me shakull)” derisa i nxehu fort, (pastaj) shtoi: “Me sillni baker te shkrire per ta derdhur mbi ta.”

Keshtu ata (Jexhuxh e Mexhuxhet) u bene te pafuqishem per t’iu ngjitur ose per ta shpuar (per te kaluar ne anen tjeter). (Dhulkarnejni) tha: “Kjo eshte meshire prej Zotit tim, por kur te vije premtimi i Zotit tim, Ai do ta sheshoje ate pertoke dhe premtimi i Zotit tim eshte gjithnje i vertete.”

Dhe ate dite (Diten kur ata Jexhuxh e Mexhuxhet do te dalin qe andej), Ne do t’i leme te gufojne si vale deti mbi njeri tjetrin (kaq shume do te jene) dhe pastaj do t’i fryhet Surit e Ne do t’i grumbullojme ata (krijesat) te gjitha se bashku. » (Suretu el-Kehf, ajetet:83-99)

«Dhe mallkim eshte vendosur mbi cdo vendbanim qe Ne e kemi shkaterruar qe ata nuk do te kthehen (perseri ne kete bote dhe nuk do te pendohen para Nesh). Derisa, kur Jexhuxhet dhe Maxhuxhet te lihen te lire (te dalin prej cakut te tyre ku jane mbyllur)dhe te kacavirren nga cdo bregore e koder.
Dhe premtimi (Dita e Ringjalljes) do t’i afrohet (permbushjes).
Pastaj (kur njerezit te jene ringjallur e ngritur nga varret e tyre), do t’i shohesh syte e mosbesimtareve te zgurdulluar e te shastisur me tmerr.
(Do te thone): “ Mjere per ne! Ne vertet qe se perfillem kete, perkundrazi, ne qeme Dhalimune (mosbesimtare, keqberes).”» (Suretu el-Enbija: 95-97)

Ata (Dy fise popujsh apo dy popuj) do te shfaqen ne kohen e ardhshme te ‘Isa ibn Merjem (alejhi selam), pas Dexhxhalit. Zoti do ti zhduki ata brenda nje nate, si pergjigje ndaj lutjes ne namazin e tij.

Nga Ebu Hurejra lajmerohet se Profeti ka thene:” اēdo dite, perpiqen Jexhuxh Mexhuxhet te germojne per te dale jashte nga pengesa.

Kur ata fillojne te shohin driten e diellit permes, thote njeri prej tyre, i cili eshte pergjegjes:” Kthehuni, ju mund ta vazhdoni germimin neser!” Dhe kur ata vijne perseri (diten tjeter) pengesa eshte me e forte se me pare. Kjo vazhdon derisa te kete ardhur koha e tyre e Zoti deshiron qe ata te dalin jashte.

Ata do te germojne deria do te dallojne driten e diellit, e me pas do te thote pergjgjesi:” Shkoni ju mund ta vazhdoni germimin neser InshaAllah!” Ne kete rast ai ben nje perjashtim, kur thote InshaAllah, sepse do ta lidhi kete rast, me Vullnetin e Zotit.

Kthehen perseri ne diten pasuese dhe do ta gjejne vrimen e hapur, ashtu sic e paten lene. Ata do ta vazhdojne germimin dhe do te dalin tek njerezit.

Ata do te pijne te tere ujin dhe do te gjejne vrimen ashtu sic e paten lene, e njerezit do te mbyllen (fortifikohen) ne keshtjellat e tyre. Jexhuxhet dhe Maxhuxhet do ti gjuajne shigjetat e tyre ne drejtim te qiellit e ato (shigjetat) do t’i kthehen atyre e do te bien ne toke me dicka si gjaku.

Jexhuxhet dhe Maxhuxhert do te thone:” Ne triumfuam njerezit ne toke dhe nenshtruam banoret ne qiell!” Pas kesaj do te lejoje Zoti te dali nga qafat e tyre nje lloj krimbi e ata do te vriten te gjithe nga ai…Tek Ai, ne doren e te Cilit eshte shpirti i Muhammedit, Bestiet e tokes (njerez e forme kafshe) do te trashen.”

[Tirmidhiu, Ebuaab el-Tefsir: Surah el-Kehf (Hadithi 5160), 8/597-99; Ibn Maxheh, Kitab el-Fiten, (Hadithi 4080), 2/1364. Ahmedi, Musnad, 2/510,511.]

Jexhuxhet dhe Mexhuxhet jane dy grupe nga popujt turq, qe rrjedhin nga Jafidhi (Jafethi), nga babai i popujve turq, nje nga djemte e Nuhit (alejhi selam). Ne kohen e Ibrahimit jetonte nje mbret, i cili quhej Dhul Karnejn .

Ai praktikoi tauuafin rreth Qabes me Ibrahimin (alejhi selam), ne kohen kur ai (Ibrahimi alejhi selam) e rindertoi ate. Ai i besoi atij dhe ndoqi ate. Dhul Karnejni ishte nje njeri i mire dhe mbret i madh; Zoti i dha atij shume pushtet (fuqi) dhe ai sundoi ndaj lindjes dhe perendimit. Ai mbajti qendrim ndaj te gjithe mbreterve dhe udhetoi afer dhe larg, ne lindje dhe perendim.

Ai udhetoi deri siper ne lindje, derisa arriti ne nje qafe mali, qe ishte midis dy maleve, nga te cilet njerezit dilnin. Ata nuk kuptonin asgje sepse jetonin te veēuar. Ata ishin Jexhuxh Mexhuxhet.

Ata perhapnin fesad ne toke dhe demtonin njerezit keshtu qe ata kerkuan ndihme tek Dhul Karnejni. Ata iu luten atij qe te ndertonte nje pengese midis tyre dhe Jexhuxh Mexhuxheve Ai i kerkoi atyre t’i jepnin atij ndihme dhe keshtu ata ndertuan se bashku nje mburoje (apo pengese) e perbere nga hekuri, bakri dhe zinku.

Keshtu Dhul Karnejni i ndali Jexhuxhe Mexhuxheve pas pengeses. Ata u perpoqen te depertonin ne te apo te kacavirren mbi te por pa sukses. Ata nuk mund te kishin shume sukses sepse pengesa (apo fortifikata) ishte shume e larte dhe e rreshqitshme.

Ata filluan te germonin, dhe ata germojne qe prej shekujve; ata do te perparojne deri ne kohen kur Zoti te jape urdher qe ta te dalin jashte. Ne kete moment pengesa do te shkaterrohet dhe Jexhuxhe Mexhuxhet do te mesyjne nga te gjitha anet, do te perhapin shume fatkeqesi, do te shkulin pemet nga rrenjet e do te vrasin njerez. Kur ‘Isai (Jezu Krishti) te lutet kunder tyre, Zoti do te fus ne qafat e tyre nje lloj krimbi e ata do te vdesin nga kjo.

Nje hadith tjeter i rendesishem ne lidhje me ta thote:

Ibn Mes’udi (radijalla-llahu anhu) lajmeroi se Profeti tha: «Ne naten e EL-Isra takova babain tim Ibrahimin Musain dhe ‘Isain dhe ata diskutuan rreth Ores (Kijametit).

Se pari e kishte radhen Ibrahimi, me pas Musai dhe te dy thane se bashku: “ Une nuk kam asnje dituri per te”.

Me pas e kishte radhen ‘Isai, i cili tha: “Askush nuk di per kohen e saj te sakte, perveē Zotit (subhanehu ue teala). اfare me ka treguar mua Zoti im ishte, se Dexhxhalli do te shfaqet, e kur te me shohe mua do te shkrije si kripa. Zoti do ta shkaterroje ate kur te me shohe mua.

Papritur do te shfaqen Jexhuxhe Mexhuxhet, ata do te hane e pine gjithēka qe gjejne. Njerezit do te ankohen tek mua, keshtu une do t’i lutem Zotit i Cili do t’i shkaterroje ata.

Ne menyre te tille qe toka do te mbushet me eren (me qelbesiren) e tyre. Zoti do te dergoje shi, i cili do t’i hedhe ne det. Zoti im me ka treguar mua, se kur te ndodhe kjo Ora (Dita e Kijametit) do te jete aq afer, si shembulli i nje gruaje shtatzene, koha e te ciles (lindja) eshte ne prag, por familja e saj nuk e di saktesisht se kur ajo do te lindte.»Nga: Imam Ibn Kethir
„ Shenjat perpara Dites se Gjykimit“

Bazuar ne: „El-Bidaajeh ue-l Nihaajeh“1
avatar
ramush

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jexhuxhet dhe Maxhuxhet - Gog dhe Magog

Mesazh  ramush prej 22.11.11 13:49

unė e pyeta....
kuesh jan vella keto zerrat e Jegjugjeve dhe Megjugjeve a ka ndonje hadith ose dicka per kete..nuk kam degjuar per kete

pėrgjigjja
,Jexhuxhet kan qen nje lloj i vogel njerezish dhe shum te rrezikshem,kanibala.Pasi jan ankue banoret e nje vendi te dhulkarejni nga zullumi i madh i tyre,dhulkarejni me urdherin e Zotit i ka mbyll me nje koder te madhe nga plumbi me duket.Dhe ata jan shumu aq shum ner tok sa qe thuhet kur dalin qdo pellamb ne tok dot mbushet me ta.Zoti na rujt.

3
Vella Isai a.s do luftoj me ta aq shum dhe ata do arrijne gati te shkatrrojn krejt njerzimin,atehere kur sheh Isai a.s. se ata nga numi aq i madh esht e pamunduer me i myt,i merr krejt besimtaret me vete dhe ngjiten ne nje koder shum te larte dhe i luten Zotit qe ti shkaterroj jexhuxhet,Zoti i shkatrron ata mejhere,por pasi dot jete e pamundur me jetue ne tok nga era kufomave te tyre,atehere Isai a.s. i lutet perseri Zotit,dhe Zoti dergon shpeze te cilat bartin lloj guresh dhe i zhdukin
Nje sqarim i vogel, se profecite nuk duhen marre kurre si letrare.
xhuxhet dhe maxhuxhet jane Kinezet dhe Ruset qe nje dite do bejne hi e pluhur lindjen e mesme
Gezohuni Qafira

po mire, Ruset dhe Kinezt ende nuk jan bere kanibala

Vshtir eshte ti kuptosh ajetet Kuranore por ndoshta eshte fjala qe nje dit do te shumohet nje popull i eger, shtat-shkurter, dhe do te behen kanibala sepse qdo pellamb ne tok do te mbushet me ta, pra do te shumuhen shpejte, dhe uria do ta kaploj boten.....

ose do te dalin nga toka brenda nje dite (ateher kjo eshte dicka tjeter)


po mire, Ruset dhe Kinezt ende nuk jan bere kanibala

Vshtir eshte ti kuptosh ajetet Kuranore por ndoshta eshte fjala qe nje dit do te shumohet nje popull i eger, shtat-shkurter, dhe do te behen kanibala sepse qdo pellamb ne tok do te mbushet me ta, pra do te shumuhen shpejte, dhe uria do ta kaploj boten.....

ose do te dalin nga toka brenda nje dite (ateher kjo eshte dicka tjeter)

Kinezet(Hhuxhet) jane te shkurter, dhe perbejne 1/6 e popullsise se botes.
Imagjino ēdo behej sikur te liheshin te lire neper bote, prej mungeses se burimeve natyrore do ktheheshin ne kanibale.

Kėto zera sigurt se janė tė vėrtetė dhe ato janė zėrat e qafirave qė dėnohen nėn tokė pasi ashtu thotė Profeti jonė savs.se shpirtrat e pabesimtarėve dėnohen shtat kat nėn tokė'',pra nėn pjesėn ma tė zjarrtė tė tokės deri nė ditėn e gjykimit,kurse dėnimet nė xhehennem janė edhe shum ma tė rėnda dhe ma tė vėshtira se kėta,pėr kėtė shkak pabesimtarėt nuk dėshirojnė qė tė ndodh kjameti (ringjallja dhe dhėnia e llogarisė)

Argumente se shum njerėz nė historinė islame qė i kan ndigjuar zėrat kur ato dėnohen keni shumė prej kohės sė sahabėve (Profeti jonė),edhe Ibn Tejmijje rahmihelah cek n[ nji rastė tė tillė se ka digjuar zėra nėn tokė[ duke u dėnuar.Pra ka pas raste ku Zoti dikujt ja ka mundėsuar qė ti dėgjon kėto zėra.Pasi ato zera vin nga thellėsitė e tokės njeriu normal nuk ka mundėsi me shqisat e tij ti dėgjon ata,pėrveē kafshėve.

Kurse dihet qė preej krijesave ma tė shėmtuara dhe ma tė kėqia qė ka shpik Zoti Teala normalisht ėshtė Xhehennemi dhe zjarri i tij ėshtė 70 herė ma i fortė se zjarri ma i fortė i dunjasė. Normalisht se kuffarrėt nuk i besojnė kėto,deri kur ti kap vdekja pastaj do tė zgjohen nga ėndrra e tyre dhe do ti mallokojn vetet e tyre pse nuk kan besuar..
Poeti arab ka thėnė:
O ti zemra ime ,a do humbesh pėr 60 vite tė kėsaj dunjaje?
Ato vite tė pa vlera,mėkatet e mija sa malet
vall kush do ti fal ato?Kur ēdo gjė qė mė rrethon ėshtė kundra meje..
avatar
ramush

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  liridoni007 prej 23.11.11 0:50

un mendoj qe jon konezet dhe japonezet se edhe ata jan popull i vogel ne trup por ne numer jan t shumt tamon si jexhugj mexhugjet e ndoshta muri kinez qe osht ndoshta osht ndertu per mu mbrojt pej tyne,edhe ni fakt sa i perket kanibalizmit ata han lloj lloj ushqimi te shpifur edhe qenin e han :d
avatar
liridoni007

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jexhuxhet dhe Maxhuxhet - Gog dhe Magog

Mesazh  Gon! prej 23.11.11 8:15

Qeni nuk ėshtė ushqim i shpifur, por kujdes ēfarė flet. Sigurisht se e di ti se cilat ushqime i ndalon feja Islame. Unė nuk kam parė diku nė Kuran se mishi i qenit ėshtė i ndalur.
avatar
Gon!

475


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jexhuxhet dhe Maxhuxhet - Gog dhe Magog

Mesazh  ramush prej 23.11.11 13:01

Ne pergjithsi nuk i ka ka palajrrmrua gjitha kafshet por sepse mishi i derrit ka qene i konsumuar nga te gjith prandaj kurani e parandalon qarte qe eshte haram per ta konsumuar mishin e tij dhe alkoholin.
e paralajmron qart sa i perket kafsheve te qera ne kuran dhe ne adithe paraljmron se kafshet, shpenzet dhe peshkit qe nuk jan te paster dhe qe prej ktyreve kafsheve nuk konsum mon mish se kafshate qe konusmoj mish jan jo higjenike dhe jo te pelqiera prandaj jan keto qe te gjitha te ndaluar qeni, maca, breshka edhe shum te tjera jan haram se ne kuran tregon se gjerat qe te bej zaras ,keq dhe jo te pastra jan haram falemnderit shoku shpresoj qe do te bindesh te kuptosh fe islame.falemenderit per mirkuptim...
avatar
ramush

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jexhuxhet dhe Maxhuxhet - Gog dhe Magog

Mesazh  Gon! prej 23.11.11 14:23

ramush shkruajti:Ne pergjithsi nuk i ka ka palajrrmrua gjitha kafshet por sepse mishi i derrit ka qene i konsumuar nga te gjith prandaj kurani e parandalon qarte qe eshte haram per ta konsumuar mishin e tij dhe alkoholin.
e paralajmron qart sa i perket kafsheve te qera ne kuran dhe ne adithe paraljmron se kafshet, shpenzet dhe peshkit qe nuk jan te paster dhe qe prej ktyreve kafsheve nuk konsum mon mish se kafshate qe konusmoj mish jan jo higjenike dhe jo te pelqiera prandaj jan keto qe te gjitha te ndaluar qeni, maca, breshka edhe shum te tjera jan haram se ne kuran tregon se gjerat qe te bej zaras ,keq dhe jo te pastra jan haram falemnderit shoku shpresoj qe do te bindesh te kuptosh fe islame.falemenderit per mirkuptim...
Mi sillni ju ato ajete Kuranore tė cilat ndalojnė ushqimin e kėtyre kafshėve dhe gjallesave te tjera te detit e tė tokės? Pėrse merreni me hipoteza tė shpifura nga arabėt? Kurani e deklaron qartė se "mishi" i derrit, kafshėt e ngordhura dhe kafshėt tė cilat nuk bėhen kurban vetėm pėr hir tė Zotit, qė do tė thotė se nuk guxon tė presh ndonjė kafshė apo shpez pėr hirė tė dikujt tjetėr edhe njeri nė qoftė ai, por vetėm pėr hir tė Perendis. Pra nga ajetet Kuranore kuptojmė se ēdo kafsh apo shpez apo gjalles ujore qė ekziston asaj i hahet mishi, perjashtim bėn vetėm "mishi" i derrit, por jo edhe yndyra e tij. Kjo ėshtė e zbuluar edhe shkenctarisht se mishi i tė gjitha krijesave mund tė konsumohet nga njeriu. Shpresoj qė ti ta njohėsh mė mirė se unė fenė Islame i nderuari Ramush, por nuk ėshtė e llogjikshme tė thuash se mishi i breshkės tė bėn dėm, sepse breshka e ka mishin njėsoj si tė pulės, nuk ėshtė e llogjikshme tė thuash se mishi i maces, apo qenit tė bėn dėm kur shikon se i gjith populli kinez konsumon mishin e tyre dhe askujt prej tyre nuk i ka bėrė dėm. Prandaj tė propozoj qė tė mos merresh me paragjykime arabe.
avatar
Gon!

475


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jexhuxhet dhe Maxhuxhet - Gog dhe Magog

Mesazh  Fakiri prej 23.11.11 15:23

Shumica e muslimanėve bazohen nė thėnje (hadithe) tė profeti, dhe shumė gjėra qė ai nuk i ka pėlqyer nė ushqim,mbas vdekjes sė tij i kanė ndaluar nė tėrėsi sipas mendje sė tyrė nuk e ka pėlqyer dhe nuk ėshtė ushqyer me ushqim tė tillė,me doemos duhet ti ndalojmė.

Ndėrsa nė mesė tė disa ndalesave qė u cekėn mė lartė ka thėnė se janė tė ndaluar pėr ju si ushqim edhe kafshėt mish ngrėnėse, pėr kėtė edhe ramushi mendon se edhe qeni si ushqim ėshtė i ndalur...ndėrsa sa i pėrket alkoholit(rakis,birrė etj nuk ka pasur nė atė kohė) nuk ėshtė konsumuar nė atė kohė pos verės (sharap qė e quajn arabėt) dhe mbasi vera ėshtė lėngė dehes qė ėshtė ndaluar, mbas kėsaj tė gjitha pijet dehėse janė tė ndalur pėr muslimanėt...

por ėshtė pėr tu ēuditur,ndoshta pijet alkoholike nuk pėrdoren apo tė themi pėrdoren nė pakicė (nė mėnyrė sekrete) ndėrsa bimėt narkotike edhe pse e dim se janė mė tė dėmshme se sa pijet alkoholike janė po thuaj tė pėrhapur nė tė gjitha shtresat e shoqėris arabe(dhe kėto bimė nėpėr ahengjet e tyre pėrdoren hapur )dhe tė atyre muslimanėve lindor.....
avatar
Fakiri

987


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

per jexhuxhet dhe mexhuxhet

Mesazh  ramush prej 24.11.11 15:25

per jexhuxhet dhe mexhuxhet kam lexu se jane nje popull mes dy maleve te bllokuar me nje pend te larte sa qe as ata nuk mund ta kalojne, po ashtu se ata do e dalin kur te vij fundi i botes dhe se kan numer shume te madhe te popullates sa qe Pejgamberi (s.a.v.s) ka thene se do ta pijne nje liqen.Por dy gjera me interesojn me se shumti ku gjenden ata pasi e tera Bota eshte shikuar me satelit dhe hadithi i pejgamberit ku ka thene se "Nuk vdes nje jexhuxh dhe mexhuxh e mos ti sheh 999 pasardhers se tij (qe na tregon se ata kan numer shume te lart te popullsis) po ashtu hadithi tjeter ne diten e gjykimit Allaahu urdheron qe te kapen e te hudhen ne zjarr 999 dhe 1 njeri ne xhenet dhe pejgamberi s.a.v.s tha 999 prej jexhuxheve dhe mexhuxheve dhe nje nga ju [Bukhari - Hadith 265].

Sa kam kuptuar une nga ky hadith (bukhari 265) 1 njeri tek ne eshte sa 999 tek jexhuxhet dhe mexhuxhet atehere nese kjo eshte kshtu i bije se ata kan numrin e popullsis 7 trilion pasi ne jemi 7 miliard banore te tokes pasi kijameti nuk ndodh tani apo me vone (Allaahu alem) do te kete edhe me shum banor ne toke dhe do te kete edhe me shum jexhuxh dhe mexhuxh.
avatar
ramush

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jexhuxhet dhe Maxhuxhet - Gog dhe Magog

Mesazh  liridoni007 prej 09.12.11 19:06

Gon! shkruajti:Qeni nuk ėshtė ushqim i shpifur, por kujdes ēfarė flet. Sigurisht se e di ti se cilat ushqime i ndalon feja Islame. Unė nuk kam parė diku nė Kuran se mishi i qenit ėshtė i ndalur.

un me sa kom njohuri per fe qeni edhe macja ceken ne kuran ne disa ajete nje nder to osht edhe format e xhindve qe ju shfaqen njerzve jan ne form te qenit edhe maces ndersa per pa pastertin e qenit flitet ne kuran, a normal qe nuk e ka cek qe osht haram qenin me honger se arsya ka qen sepse arabet se kan pas ket dukuri mu ushqy me qen e per ata arsye sesht cek por osht cek qe te gjitha kafshet mishngrense edht e ndaluar mu ushqy me to
avatar
liridoni007

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jexhuxhet dhe Maxhuxhet - Gog dhe Magog

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi