Mario Monti nje masson..!

Shko poshtė

Mario Monti nje masson..!

Mesazh  Estilen prej 14.11.11 13:14


Mario Monti nje mason qė ka studiuar nė Yale Trilateral .
Tani loja ėshtė e plotė.


E pabesueshme! Mario Monti,ish senator evropiane dhe kryetari i Komisionit Trilateral, njė grup me orientimin neo-liberale, themeluar nė vitin 1973 nga David Rockefeller dhe njė anėtar i bordit tė Grupit Bilderberg, i cili ka studiuar nė University Yale, rezidenca e fameshme e sektit masonik 'Kafka dhe Bones',ėshtė gati pėr t'u bėrė President i Kėshillit tė Ministrave tė Republikės Italiane.


Njė hap drejt krijimit tė njė rendi tė ri ndėrkombėtar.
Keto dite shkruhet,me shume se kurrė se si nė kėte situate ngrihet njė zė i bashkuar dhe i thate (me disa pėrjashtime italianesh) qė i thotė prerė, JO, Mario Montit, njė personazh me karakter te diskutueshme dhe diabolik,pjestar i grupit Goldman Sachs, Trilateral, Bilderbeng ....

Nė kontrast nga disa media te pakta (me disa pėrjashtime ),ne pergjithesi Monti thirret si shpėtimtar i vėrtetė i vendit, duke minimizuar objektivin e tij te shkuar,globaliizimin, duke treguar edhe njė herė qartė jo pavarėsinė e medias.

Por nė qoftė se, ne ende nuk e kuptojnė grushtin e vėrtetė financiare te shtetit,si nje akt i kryer, me tė vėrtetė italianet jane dele e pula, dhe meritojnė tė pėrfundojė nė thertore (sociale) dhe te perfundojne ne varreza.

Nga njė Tre-Monti ne nje Mario Monti; Kalvari

Prdje ishte 12 nėntor 2011 dhe Kryeministri Silvio Berluskoni ka dhėnė dorėheqje! Rastėsisht, tė njėjtėn ditė 215 vjet mė parė, Napoleoni u dorėzua me austriakėt nė betejėn e Caldieros! Sigurisht, paralele nė mes tė udhėheqėsit francez dhe njeriu te Arcore-s, ėshtė blasfemi, por rastėsia nga data, ėshtė me tė vėrtetė interesante ...

"Tė gjithė fajin e ka Silvio Berlusconi! Nėse Italia ėshtė nė shkatėrrim, faji eshte i tij. Ai nuk ka bėrė asgjė pėr kėtė vend. " Ky ėshtė faji i njė personi i cili ka dhėnė dorėheqje,dhe tani ne do tė kemi zgjidhur tė gjitha problemet kombėtare.Ky ėshtė mesazhi qė ėshtė duke kaluar, dhe madje edhe tregjet ndėrkombėtare janė duke treguar shenja tė kėtij lloji.

Ky artikull nuk ka pėr qėllim tė mbrojė te pambrojtshmin, tė mbroj tashme nje personazh (politik?) qė nuk bėri asgjė pėr popullin,por per vehten e tij, duke penguar me tė gjitha mjetet e mundshme gjyqėsorin dhe ne parlament tė bėjė ligje pėr pėrdorim dhe konsum personal. Qėllimi i artikullit ėshtė qė tė pėrpiqeni tė pėrdorni trurin tuaj tė mendojė dhe kuptojė se ēfarė me tė vėrtetė po ndodh nė skenen kombėtare dhe ndėrkombėtare:cilat janė dinamikat dhe veēanėrisht te mesoni se cilat jane forcat nė lojė.

''Qengji'' per sakrificim u gjet(Berluskoni), dhe pas rėnies sė tij, do tė theren te tjere per kurbane publike.Italianet po festojne me shampanjė, pasi mė nė fund shpėtuan prej diktaturės se Berluskonit, e keqja, sipas nje definicioni.

Por a ėshtė kjo e vėrtetė? Eshtė vetėm faji i njeriut te Arcore-s(Berluskonit), a po perkundrazi,ekziston dicka tjeter qe nuk duhet te na i thonė? Ka forca tė fuqishme,qe nė krahasim me Silvion,qė eshte njė personazh qesharake dhe i padėmshme, punojnė nėn hije pėr dekada tė tėra dhe lejohen tė zėnė Palazzo Chigi te Silvios(Kryeministrine), sepse sistemi funksionoi.

Tani ato forca tė njėjta qė donin ta mbeshtesnin atė(Silvion), e braktisėn njeriun e Arcore-s, pse?

Kanceri i spekulimit financiar

Ndėrsa ne pėrēartemi, spekulimi me i eger pėr fundosje nė varfėri eshte goditja e fundit. Ndėrsa ne tė humbasin kohė dhe energji jetėsore, ēakejtė ndjejne erė gjak. Dhe atje ku nuk ka gjak, nuk ka fitim.

Nėse ndėrkohė njerėzit vriten, kjo nuk ka rėndėsi:! Gjaku ėshtė gjithmone gjak. Thirrjet me ditirambe kishin njė prirje kėto ditė, nė rritje dhe nė rėnie,sepse sipas thashethemeve, do tė dorėhiqej Kryeministri. E gjithė kjo konfirmon se tregjet dhe spekulatorėt, qė jane inspiruesit e vėrtetė,nuk besojnė nė qeveri.Si eshte e mundur qe besojnė tek Italia dhe jo tek qeveria?

Edhe nė qoftė se fenomeni pėrfshin tė ashtuquajturit vende P.I.I.G.S, njė emertim qė tregon "derrat":si Portugalia, Italia, Irlanda, Greqia dhe Spanja(P.I.I.G.S), pyetja eshtė: pse Italia eshte ne kete gjendje nė kėtė kohė? Sigurisht Italia nuk ėshtė shembull i vetėm,mbasi Greqia ėshtė vetė-evidente dhe ''shkelqen''.

Sė pari, bankierėt greke kanė shpėrbėre dhe shkatėrruar ekonomikisht ekonomine, pastaj filluan ta blejnė pasurinė te coptuar . Kryeministri grek i tanishėm ėshtė Luka Papademus , ish nėnkryetar i Bankės Qendrore Evropiane.! E njėjta gjė ndodhi nė Itali qė nga viti 1992 dhe vazhdon sot e kėsaj dite.

Momenti historik ėshtė shumė i rėndėsishėm, ndoshta pėr herė tė parė nė historinė e popujve tė Evropės,keta ishin tė privuar krejtėsisht nga sovraniteti i tyre politik,nga bashkimi monetar, ne Traktatin e Mastrihtit ,dhe pastaj nė Lisbonė.

Qeveritė janė bėrė fiksione te thjeshta si regjime teatrale pėr tė shkėputur subjekte, pamvarsisht flamujve politike, tė majtė apo tė djathtė,ato janė njė karrem. Partitė e ēdo ngjyrė dhe pozicioni politik, janė krahėt e pushtetit tė njėjtės bashkesi ekonomike!

Politikanėt, si thote Ezra Pound, janė kamerierėt e bankierėve.

Dhe ėshtė pikėrisht kjo: pėr tė menaxhuar politikėn dhe ekonominė nė Evropė dhe nė mbarė botėn, janė bankierėt ndėrkombėtare ata qe dirigjojne.. Keshtu, spekullatorėt e tregjeve financiare dhe kryesisht ata me te zakonshmit Anglo-hebre-amerikanėt, kanė nė shėnjestėr vendet e PIIGS-it dhe mbi tė gjitha Italine?

Ja disa argumente tė mundshme.

1) Politikat energjetike italiane dhane shumė shqetesime pėr simotrat e vėllezėrit e saj,qė menaxhojnė dhe kontrollojne energjinė nė botė. ''Kavalieri'', nė intuiten e tij plote politike, megjithatė, ishte nė gjendje tė krijonte marrėdhėnie biznesi me Libinė dhe Rusinė per energjinė.

Kėto nuk janė gjera tė qarta se si u bėnė, por rrėzimi tragjike i avionit me Enrico Mattei, ne duhet tė nxjerim mesime ... Pas eliminimit fizik tė Kolonel Gadafi ka mbetur vetėm Rusia e Putinit. Aktualisht, 30% e ENI,Eneli korporata energjitike e Italise, ėshtė nė duart e publikut. 20% te saj e kanė tė njėjtėn investitore anglo-amerikan, qė duan ta rrėmbejn, nė sajė tė krizės ekonomike qe kane hartuar.

Ata duan tė vėnė kthetrat e tyre nė xhevahirin italian, pėr tė fituar energji dhe pėr tė parandaluar ēdo zhvillim tė vendit,mbasi pavarėsia e energjisė ėshtė gjithmonė njė e keqe qė luftohet me ēdo mjet, tė ligjshme apo tė paligjshme.

2) Njė tjetėr gjė interesante dhe ndoshta objektivi i vėrtetė i spekulimeve ndėrkombėtare kundėr Italise janė rezervat e arit tė Italisė. Fort Knox-i ynė, ėshtė rreth 2451,80 ton prej ari fizike. Me gati 2500 ton ar, Italia ka rezervat e treta mė tė mėdha ari nė botė, pas Shteteve tė Bashkuara dhe Gjermanise.Njė ''pjatė'' shumė tėrheqese...

3) Shitja e pasurive tė tjera tė rėndėsishme publike,ėshtė gjithmonė tėrheqės pėr kapitalin e huaj, shihni Greqine. Dhe historia ka tendencė pėr tė pėrsėritur nė vetvete, nė qoftė se nuk kuptohet.

Disa javė pas masakrės Capaci (23 Maj 1992 humbėn jetėn e tyre nė kurth te mafjes,gjyqtari Falcone Giovanni , gruaja e tij dhe tre oficerėve tė shoqėrimit), pikėrisht nė 2 qershor 1992,Britania e jahteve te Mbretėreshės Elizabeta e II, ka organizuar njė komplot i vėrtetė kundėr Italisė.

Personazhe tė tilla si filantropi Gerogo Soros , Xhulio Tremonti ish Drejtori i Pėrgjithshėm i Thesarit, Mario Draghi ish Presidenti IRI, Romano Prodi ish Presidenti i ENEL, Guvernatori i Bankės sė Italisė Karlo Azelio Ciampi ,si dhe Ministri Beniamino Andreatta, shiten pasurinė publike italiane,kapitalit tė huaj, grupit Goldman Sachs, Barings, Warburg, Morgan Stanley dhe disa tė tjerėve.

Te tjere "bashkėpunėtorė" ne kete katrahure, ishin ministri italian Thesarit Piero Barucci, drejtor i Bankės sė Italisė, Lamberto Dini, dhe Kryeministri i atėhershėm, Giuliano Amato.

Duke filluar nga deklasifikimi i treguesve B.OT., nga Moody, Agjensia e normimit tė SHBA, hungarezi-hebre,afaristi George Soros, u pėrpoq tė marrė nė posedim 10.000 miliard lireta nga Banka e Italisė,per te spekulluar kundėr paundit te qendrueshem anglez. Carlo Azeglio Ciampi, pėr tė "parandaluar", spekulime tė tilla,ka djegur rezervat e huaja: 48 miliardė dollarė. Ciampi, pėr shėrbimet e tij ndaj padroneve,do ta shpėrblenin ate me postin President i Republikės ...

George Soros ka hetuar proxies financiare te Romės dhe Napolit, por ne e dimė se si pėrfundoi, sepse ishin pjesee grupit bankar tė anglo-francezeve, Rothschild . Pas kėtij sulmi tė shėnjestruar ndaj liretes dhe zhvlerėsimi i menjėhershme i saj prej 30%,u privatiziua pjesa mė e madhe e asteve shteterore me ēmime tė volitshėm (ENEL, ENI, Telekom, etj.), nje akt i kryer me punen e qeverisė Amato (1992-1993) dhe Prodi (1996-1998).Ky privatizim mafiozesh do tė vazhdojė edhe me qeverinė e ardhshme tė shitur,Dini dhe Amato.

4) Le tė mos harrojmė kurrė nėnen Euro. Monedha e pėrbashkėt evropiane ka lindur nė prehėr tė globalizmit, dhe qėllimi ishte pėr tė goditur tė gjithė Evropėn politikisht dhe ekonomikisht. Nje bashkim per te na copetuar. Iluzioni i bashkimit tė popujve dhe kulturave eshtė duke na shpartalluar zhvillimin nė planin politik, ekonomik dhe social.

Problemi-Reagimi-Zgjidhja.


Dhe kush ėshtė zgjidhja? Ilaci pėr tė shpėtuar tė gjithe, ėshtė valuta e vetme botėrore, ndoshta edhe elektronike,Euro.


Njė hap drejt krijimit tė njė rendi tė ri ndėrkombėtar.

Nė hijen e Goldman Sachs.

Pothuajse tė gjithė personat e prekur nga kėto spekulime mega, janė tė lidhur me dalje tė dyfishtė tė bankave ndėrkombėtare tė investimeve tė tilla si Goldman Sachs, anglo-hebreje.

Emrat si Mario Draghi (Goldman Vice President i International pėr Evropėn), Romano Prodi (kėshilltar), Gianni Letta (ish Nėnsekretari pėr Kryesinė e Goldman dhe kėshilltar i qeverisė Berlusconi, dhe i njėjtė eshte edhe Mario Monti ...

Nė hijen e Frankmasonerisė

Personazhe qė konturohen jo vetėm nė bordin e filialeve financiare te vėrtetė, por edhe nė takimet supersekrete,si ne ate te Grupit Bilderberg. Nė vitin 2004, Grupi u takuan nė Stresa, nė brigjet e liqenit tė Maggiore Itali, ku merrnin pjese emra tė tillė si Franko Bernabe, Mario Draghi, Mario Monti, Tommaso Padoa-Schioppa (kohėt e fundit ka vdekur), Richard Sparrow, Paolo Scaroni, Mark Tronchetti Provera dhe tė tjerėt.

Nė vitet e mėvonshme,u pasurua me disa emra tė rinj,qe u dhanė kėtyre takimeve gjithmonė tė njėjtėn gjė .. Aktualisht Komitetit Qendror i grupit tė lobit tė fuqishėm, nė mesin italianėve ishte dhe Franco Bernabé (Telecom Italia spa) dhe kreu i ri i qeverisė italiane, Mario Monti (President Universiteti Bocconi ).

Grupi Bilderberg u themelua nė vitin 1952, por u formalizua nė qershor 1954,ne hotelin Bilderberg nė Oosterbeek, Holandė. Qė nga ajo kohe takimet janė mbajtur njė herė ose dy herė nė vit, nė fshehtėsi totale. Takimet e para u zhvilluan vetėm nė vendet evropiane, por qė nga '60 dhe nė SHBA.

Ky organizim ishte njė nga faktet mė tė diskutueshme, mbasi disa persona ngarkoheshin per te vendosur fatin e botės me dyer tė mbyllura. Asnjė fjalė nuk ka rrjedhur per ate qė ėshtė thėnė gjatė takimeve sekrete te Grupit.
Nė tė djathtė senatori Mario Monti dhe anėn e majte Romani Prodi ...

Senatori i ri i pėrjetėshem (nė sajė tė providencialeve te Presidentit Giorgio Napolitano, njė politikan funksional), prof. Mario Monti,ndryshe edhe si njė njeri i Goldman Sachs, njė anėtar i Grupit Bilderberg, ėshtė edhe Kryetar i "Komisionit famėkeq Trilateral evropian, njė lloj Freemasonrie ultra-liberale amerikane, evropiane dhe Nippon, frymėzuar nga David Rockefeller dhe Henry Kissinger".

Komisioni Trilateral, ka lindur gati dyzet vjet mė parė, nė korrik 1973 dhe ėshtė me perberje nga elita politike dhe ekonomike ndėrkombėtare, e njohur si Dhoma e Larte: njė rreth i mbyllur, qė synon gjithmonė tė bėhet njė organ privat pėr konsultim dhe drejtimin e politikės ndėrkombėtare tė vendeve treshe (SHBA, Evropė, Japoni), qė kėtej rrjedh dhe emri.

Mario Monti eshte ndėr tė tjera dhe pjesė e komitetit ekzekutiv tė Institutit Aspen ne Itali , njė tjetėr aktivitet i paqartė,financuar nga Fondacioni Ford dhe Fondacioni Rockefeller, presidenti i sė cilės ėshtė aktualisht nėnpresidenti Xhulio Tremonti dhe Letta ,nip i mė madh i Gianni Letta-s se fuqishem.Rikujtojme,Goldman Sachs,Banka private anglo-amerikane me potentja,ka ne postet komanduese Mario Draghi(ne banken qendrore Europiane),Mario Monti(ne Itali) dhe Papademus (ne Greqi)


Anėtarėt e Komitetit Ekzekutiv tė Institutit Aspen janė: Luigi Abete, Giuliano Amato, Lucia Annunziata, Francesco Caltagirone, Fedele Confalonieri, Francesco Cossiga, Gianni De Michelis, Umberto Eco, John Elkann, Franco Frattini, Cesare Geronzi, Enrico Letta, Gianni Letta, Umberto Colombo, Paolo Mieli, Mario Monti, Tommaso Padoa-Schioppa (vdekur), Corrado Passera, Romano Prodi, Cesare Romiti, Carlo Scognamiglio, Domenico Siniscalco, Lucio Stanca, Xhulio Tremonti, Giuliano Urbani, etj.

- Keta emra jane marrė nga faqja zyrtare e Institutit Aspen www.aspeninstitute.it/AspenWeb/AspenWeb.nsf/esecutivo?OpenForm&Lingua=E&Area=10000.

Nė mesin e anėtarėve te Komitetit Ekzekutiv tė Institutit Aspen,pėrfshihen edhe te huaj si Henry Kissinger, Madeleine K. Olbright, etj.

Kėshtu kreu i ri i qeverisė italiane, i pranuar si nga e djathta dhe e majtė, ėshtė pa dyshim sot per sot njė nga njerėzit mė tė fuqishėm nė Itali, ndoshta pas Mario Draghit (i quajtur Mister Britania nė mjediset e llozhes se tyre), dhe nje zėdhėnėsi ultraliberalist i anglo-amerikano-hebre.

Imazhi i ndritshme i rektorit te thinjur dhe profesor i ekonomisė,Mario Monti, nėn mantelin e senatorit te perjetshem,do te vazhdoje, ndoshta si kurrė mė parė,per te shitur pjeset e fundit te Italisė,tė asaj qė kane mbetur ende nė vend.

Edhe te gjitha keto shitje do te behen nė dobi tė fuqive tė zakonshme dhe tė forta ndėrkombėtare. Nga ligjet e turpshme personale te Berluskonit,per mbrojtjen e pasurise se tij,tani do te kemi rastin te shohim qe ne parlament do te kalojne ligje pėr masson-amet ...

Marcello Pamio

marrė nga disinformazione.it

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mario Monti nje masson..!

Mesazh  Jon prej 07.12.11 0:50

Kush eshte Mario Monti

Njė video promocionale e emisionit tė njohur italian "Voyager" hedh dritė mbi disa rrethana misterioze qė lidhen me kryeministrin e ri italian Mario Monti, njė figurė jo shumė aktive politikisht por qė nė mėnyrė tė papritur arriti tė bėhet faktori kryesor jo vetėm i Italisė por edhe Europės e cila rrezikonte njė efekt ekonomik "domino" nga falimentimi i Italisė.

Masoneri, numra palindromik, koincidenca tė cuditshme, njė video pėr t'u parė me njė frymė.

Nė fakt, duket se Monti i ka paraprirė asaj teorive konspirative qė nė fjalimin e tij tė parė nė Senatin Italian kur tha me ironi se nuk ėshtė pjesė e "fuqive tė mėdha", duke iu referuar edhe zėrave tė brendshėm qė habiteshin me mėnyrėn sesi njė i panjohur nė klasėn politike italiane tė bėhej njeriu i momentit nė mėnyrė tė papritur.

Nė videon nė fjalė, evidentohet fakti se Monti u votua nė datėn 11.11.11, njė shumė e cila po tė mblidhet bėn 33, e cila ėshtė e grada mė e lartė e massonerisė. Po ashtu, nė video dėshmohet se Mario Monti ėshtė pjesėmarrės nė takimet e famshme e misterioze tė Bildenbergėve, ku pėrflitet se pėrcaktohet rendi botėror dhe zhvillimet globale nga biznesmenėt mė tė fuqishėm tė botės.

Njė nga detajet impresionuese qė sjell videoja ėshtė njė pikturė e hershme, ku njė personazh enigmantik nė cepin e njė pikture i ngjan nė mėnyrė befasuese kryeministrit tė ri italian...

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mario Monti nje masson..!

Mesazh  Arb prej 08.12.11 18:46

E habitshme duket se si po manovrohet , duke infiltruar ne qeveri te fuqishme njeres qe nuk jane te pershtatshem dhe te pelqyeshem nga popullata, por kane nje simpati te vecante nga Elita.

"Kriza" ekonomike duket si nje mjete tejet i volitshem, per te realizuar ate qe kohe pas kohe flitet , rendin e ri!
1 Futen ne borxhe qeverite
2. Pergjegjesia i ngopet nje personi
3, Shpallet "gjendje e jashtezakonshme" finansiare
4. Dhe pa ZGJEDHJE ELEKTORALE, futet ai per te cilen, populli s'e kishte zgjedhur kurre!Por Elita me ngulm e kerkon.

Kjo eshte rruga qe besoj edhe per ca kohe do ta shohim si aktuale deri sa te "pushtohen" gjitha vendet kyce per t'arritur ajo qe flitet e perflitet, se sa do te jete efikase koha do te na tregoj,
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mario Monti nje masson..!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi