Magjia Kaotike

Shko poshtė

Magjia Kaotike

Mesazh  Magus prej 08.11.11 17:49
Magjia e Kaosit ka lindur nė vitet '70, kur Peter J. Carroll filluar tė pėrziejė elemente nga Golden Dawn, nga Magjia Ceremoniale e Telemės, Taoizmit dhe Budizmit Tibetian nė artikujt e tij pėr The New Equinox,, njė revistė kushtuar magjisė.

Magjia Kaotike ėshtė zhvilluar paralelisht me  sistemet tė tjera moderne si Magick e Aleister Crowley, Wicca apo New Age.

Frymėzim i Peter J. Carroll pėr tė bėrė njė sintezė te tillė tė ishte vepėr e njė magjistari tė errėt dhe artistit tė shekullit tė njėzetė: Austin Osman Spare.

Spare ka zhvilluar atė qė ai e quajti teknikė tė "letrave tė ndjeshme." Peter J. Carroll ka riformuluar kėtė teknikė dhe "letrat e ndjeshme" janė bėrė "vula" tani si bazė e njė sistemi pėr tė gjeneruar rezultate pėrmes aplikimit tė teknikave jo-dogmatike magjike.

Magjia Kaotike ėshtė njė magji qė kupton njė njohje mė tė mire tė ligjeve me tė cilat ajo funksionon. Shkenca na lejon tė njohim mė mirė ligjet e universit ndėrsa Magjia Kaotike nuk heziton t'i referohet fizikės kuantike pėr tė provuar se ai ėshtė realitet i magjisė. Feja e vėrtetė na jep kozmologjinė e vėrtetė. Dhe magjia ka qenė gjithmonė praktikė e  lidhur me kėto ligje dhe kjo kozmologji, praktikė qė  ka pasur njė pėrparėsi mbi teorinė.

Parimi i parė i Magjisė Kaotike ėshtė se besimi ėshtė njė mjet dhe jo njė fund. Carroll thotė: "Tė jesh magjistar do tė thotė vetėm njė gjė: pranimi i njė besimi".
"Tė gjitha strukturat sociale nuk janė asgjė tjetėr veēse rezultat i njė procesi mendor".

Kaosi ėshtė zbrazėtia  ku tė gjitha gjėrat ekzistojnė dhe ku tė gjitha gjėrat janė tė mundshme.

Kaotikėt praktikojnė Magjinė kryesisht nėpėrmjet gjendjes sė ndryshuar tė ndėrgjegjes. Nė shumicėn e kohės, ritualet shkojnė nėpėrmjet arritjes sė njė gjendje tjetėr qė quhet Gnosė...  Gjendja e gnosės ėshtė e ngjashme nė shumė aspekte me momentin e orgazmės.

Kjo ėshtė njė moment i ndėrgjegjes absolute qė ėshtė e nevojshme dhe qė zhduket zakonisht brenda disa sekonda.

Ka mėnyra tė ndryshme pėr tė arritur Gnosėn, tė cilat mund tė klasifikohen si forma frenuese dhe ngacmuese si meditimi, kėndimi, vallėzimi, pėrdorimi i drogės, dhimbja ose orgazma.

Magjia Kaotike mund tė konsiderohet si njė qasje psikologjike e ritualeve magjike.

Nė thelb, Magjia Kaotike nuk ėshtė zbulimi i sė vėrtetės, apo komunikimit me Nėnėn Pėrėndeshė, apo komunikimi  me demonėt, por kapja e drejtpėrdrejtė e kaosit aktual, fluksit kuantik tė botės jo-njerėzore.

Magjia e Kaosit ėshtė terrorizėm magjik.
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Magjia Kaotike

Mesazh  55 prej 11.02.14 12:12

Komplet Gabim -Se di nga eshte mare kjo, dhe ka shume per tu korigjuar.  Dhe per ta provuar kete -po them se Gnosa ose gjendja gnosis qe keshtu njihej shekuj me pare arritja e kesaj gjendje dhe qe tashi me shume po quhet trans. Gjendja e Gnosis Ose No mind state arrihet kur ju keni nje black out te mendjes.

Mund te arrihet duke ndejtur disa dite pa fletur gjume ose meditimit ose seksit te kontrolluar dhe e pa rekomandueshmja me ane te sadomazokizmit. Dhe persa i perket besimit te Kaotineve sjam dakort me ato qe shkruhen ato. Nqs do te arrini te njihni ndonje magjistar te vertete te kaosit do te mesoni me shume rreth besimit te tyre.

Kaotianet jane deist dhe shumica prej tyre me sa kam vene re jane me nuanca Sataniste por sbesojne ne te. Me shume besojne ne simbole dhe e humbin logjiken ne te .Disa prej kaotianeve kane mundur ti kontrollojne forcat e tyre dhe tashi gjenden mindis te mires dhe te keqes....
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Magjia Kaotike

Mesazh  55 prej 11.02.14 12:34

Ja besimi i nje magjistari te kaosit:

1.Cdokush mund tja arrij me ane te magjise.

2.Bejeni magjin sa me te thjeshte jo te komplikuar.

3.Ti mund tja dalesh mbane *shquesh* vetem.

Qellimi:

1.Krijimi i nje levizje te pare boterore prej nje praktikanti okult te pavarur.

2.Organizimi dhe prezantimi i teknikave magjike me efektive*te te gjitha llojeve*

3.Nxjerja e nje informacioni ne menyren me te lejueshme.

4. Berja e parave ne menyre sa me etike.

5.Rritja e edukimit magjik me te madh dhe me gjithperfshires ne bote.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Magjia Kaotike

Mesazh  55 prej 03.10.16 10:57

Ja nga eshte perkthyer dhe se ka perkthyer te plote>

https://www.inventati.org/amprodias/txt/hacktivism/magickal.htm
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Magjia Kaotike

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi