Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Shko poshtė

Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  Gon! prej 08.11.11 13:45

Ora 11:11:11 e datės 11/11/11, ēast perfekt apo thjesht fiksim?


Nga kėndvėshtimi matematik, e premtja do tė jetė unike nė llojin e vet. Por sipas psikologėve ėshtė thjesht fiksim...

Mė shumė se thjesht 11 nėntor 2011. E premtja e 11 nėntorit do tė jetė njė “ditė perfekte”, tė paktėn nga kėndvėshtrimi matematik, ndonėse vetėm pėr njė sekond tė asaj dite: pikėrisht nė ora 11 e 11 minuta e 11 sekonda tė datės 11 tė muajit tė 11-tė tė vitit 2011. Bėhet fjalė pėr tė gjashtin “moment gjashtėfish” nga viti 2000 deri mė sot (i fundit ishte mė 10 tetor tė vitit tė kaluar), por pėr tė parin qė ėshtė i formuar vetėm nga njė shifėr dhe si rrjedhojė ėshtė unik nė llojin e vet pėrsa i takon tė gjithė shekullit.

Pėr cinikėt ėshtė njė rastėsi e pashmangshme, pasi nuk ėshtė njė gjė e ēuditshme e prodhuar me dashje, edhe sepse nė fund tė fundit ėshtė njė datė qė shkruhet 11.11.2011. Edhe psikologėt janė tė mendimi se ky ėshtė njė rast klasik i "apofenisė", ose prirja e njeriut pėr tė gjetur kuptimin apo modele te disa data tė rastėsishme. Kurse pėr supersticiozėt ėshtė njė moment, nga i cili duhet pėrfituar. Kėshtu, tė shumta janė martesat nėpėr tė gjithė botėn, qė janė caktuar pikėrisht nė kėtė datė, edhe pėr ta mbajtur mend sa mė mirė, me kalimin e viteve. Ndėrsa skenaristi Darren Lynn Bousman e ka pėrdorur si frymėzim pėr filmin “11/11/11”, njė histori horror nė lidhje me njė pėrbindėsh qė hyn botėn tonė nė ora 11:11, pėrmes portės sė numėr 11 tė Parajsės. Gjithashtu, 11-a shihet si numėr i favorshėm pėr kumarxhinjtė. Megjithatė, sesi do tė jetė vėrtetė kjo datė 11.11.11, shoqėruar edhe me orėn, minutat dhe sekondat e ngjashme, mė mirė se kushdo tjetėr do ta kuptojė secili prej jush kur tė vijė e premtja....
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  Gjinkalla prej 08.11.11 13:48

Kete date do te qendroj vetem ne shtepi nuk do te shkoj askund,sepse e dij qe diqka do te me ndodh, zakonisht te premteve kur eshte i 13 ēdo here kane qene vdekjeprurese per mua, prandaj tash e tutje ne datat qe kane te bejne me israelet do te qendroj vetem ne shtepi.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  Cimi Elezi prej 08.11.11 18:06

O Gon per te mbajtur mend daten e marteses,ska nevoje te jete ajo date.Kushdo qe martohet e mban mend daten deri ne vdekje
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

.........

Mesazh  xxl prej 08.11.11 18:17

jam i lindur ne 11.11.
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  Gon! prej 08.11.11 20:02

cimi elezi shkruajti:O Gon per te mbajtur mend daten e marteses,ska nevoje te jete ajo date.Kushdo qe martohet e mban mend daten deri ne vdekje
Ėshtė datė me karakteristikė tė veēant shifra pėrsėritėse 11.11.11 dhe sigurisht qė dikush do tė dėshironte tė martohet nė kėtė datė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  abramelin prej 08.11.11 23:31

Prralla, mos i vini re kto gjera, ja p.sh mua me ka lindur djali me daten 11/11/06 ne oren 06 fiks, dita e shtunde pra e 6-shta qfar do te thot??!!!!

abramelin

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  maqomaqo3 prej 08.11.11 23:51

ne kete date dhe para ores 11 eshte mire qe te gjithe te dalim jashte dhe te marim ajer te paster ,te meditojme duke pare qiellin . ndoshta dicka do ndodhe ndonje mrekulli ose dicka tjeter . ndoshta antikrishti fillon punen e tij ne teren per te rekrutuar sa me shume njerez .nqs do kishte nje date qe antikrishti do dilte me te mire se data 11.11.11 nuk ka pasi do mashtronte njerezit duke ju then se u ktheva per ju ne kete date ,erdha per tju shpetuar dhe per tju ndihmuar te beni nje jete te mire . qe sot e tutje ska me vuajtje . do e shohim cdo ndodhe pasi vetem3 dite na ndajne
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  Zattoo prej 10.11.11 20:08

avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  Fakiri prej 10.11.11 21:01

Nė Myhni tė Bajernit, ēdo vit me datėn 11.11 nė ora 11:11 po ashtu edhe kėtė viti nė afėrsi tė qendrės sė qytet nė vendin e quajtur Viktualien Markt familja mbretėrore bavareze shpėrnda birra falas pėr qytetarėt dhe kalimtarėt e rastit, alkoholistet kronik janė nė pritje tė kėsaj date me padurim pėr tė pirė birra falas....
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  Estilen prej 10.11.11 21:25Nesėr 11/11/11. Fat apo rezultat i numrit tė Djallit?


Katastrofistėt dhe tė apasionuarit e profecive Maja mund tė rrinė tė qetė 11/11/11 ėshtė njė datė e papėrsėritshme nė kėtė shekull, por nuk lajmėron fundin e botės.

Sipas Ennio Peresit, i cili prej shumė vitesh merret me interpretimin e numrave, nėse mbledhim vetėm sekuencat e numrave 1 1 1 1 1 1 rezultati del 6 qė ėshtė mė i ulėti qė mund tė rezultojė. Dhe rastėsisht numri 6 njihet si numri i Djallit.

Numri 11 nė mesjetė kishte domethėnie tė ndryshme. Njihej si numri i mėkatit sepse kalonte numrin 10, tė shenjtė si 10 Komandamentet.

Por nė kohėt moderne numri 11 mori tjetėr aspekt, sepse shihet si bashkimi i 5 me 6, pra 2 3 me 2x3: bashkimi i Tokės me Qiellin. Vetėm pozitivitet. Nesėr pėrfitoni tė bėni njė gjė tė bukur qė do tė mund ta mbani mend edhe tė ndihmuar nga lehtėsia e numrave 11/11/11.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  xhemalekovaci prej 10.11.11 21:33

.


Edituar pėr herė tė fundit nga xhemalekovaci nė 30.11.11 11:20, edituar 1 herė gjithsej
avatar
xhemalekovaci

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  majlind's prej 10.11.11 21:43

xhemalekovaci shkruajti: ovo je samo sujevjerje


Kjo ėshtė vetėm bestytni
avatar
majlind's

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  xhemalekovaci prej 10.11.11 22:16

.


Edituar pėr herė tė fundit nga xhemalekovaci nė 30.11.11 11:21, edituar 1 herė gjithsej
avatar
xhemalekovaci

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  Gjinkalla prej 11.11.11 11:20

une i zura oren 11.11.11 por asgje sndodhi,andosh diqka sot ma von?
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 11.11.11 11:41

uau ca ndodhi sot ne kete ore !!!!!!!!!!!!!! Gjith ato diskutime per budalleqe kot. Pfffffffff
bla bla bla bestytnie pa lidhje .
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  Jon prej 11.11.11 13:19

11.11.11: Ditė pėr gjėra tė mėdha apo ditė e rėndomtėSot, mė 11. 11. 2011 nė orėn 11 e 11 minuta i erdhi radha palindromit tė dyfishtė.

11 nėntorin britanikėt e kremtojnė si Ditė tė Paqes, amerikanėt si Ditė tė Veteranėve Ushtarakė. Nė kėtė ditė ka mbaruar Lufta e Parė Botėrore nė vitin 1918. Pėr herė tė fundit panlindromi (greqisht –palin sėrish dhe drom – vrap) ka qenė mė 11. 11. 1911 kur nė SHBA u regjistruan temperatura shumė tė ulėta. Vala e tė ftohtit, e njohur si Veriu i madh i Kaltėr, nė Cansas City brenda njė dite temperaturėn nga plus 24 gradė e shndėrroi nė minus 12.

Njėmbėdhjetė, si apostujt e Krishtit, pas tradhtisė sė Judės. Njėmbėdhjetė tė tilla si karta tarot, simbol i Forcės.

Sot ėshtė 11-11-11, dita e apokalipsit pėr disa, e ringjalljes pėr disa tė tjerė dhe qasje nė dimensione paralele pėr tė tjerėt.

Momenti kyē do tė fillojė nė orėn 11 e 11 minuta dhe 11 sekonda, njė kombinim qė mund tė pėrsėritet pas njė shekulli. Bėhet fjalė pėr “momentin magjik” i pari qė tė formohet nga njė shifėr e vetme.

Njė ngjarje e pashembullt dhe e rrallė qė sipas besėtytnive diēka e veēantė do tė ndodhė.

Ky kombinim, megjithatė, ėshtė dhe frikė. Ndoshta sepse 1 ėshtė numri hyjnor, i vetmi, absolut, dhe se nėse janė gjashtė tė tillė ėshtė numri i Djallit!

Nė Mesjetė njė rend edhe mė tė fortė: 11/11/11. Ky ishte viti qė Henry V kishte burgosur pa

Ata qė mendojnė se numri 11 ka simbolikė ekskluzivisht negative, dėshmon shėnimi se sulmi terrorist nė SHBA ka ndodhur mė 11 shtator e avioni i parė qė e ka sulmuar Qendrėn Botėrore Tregtare ka qenė nga fluturimi numėr 11. 11 marsi dhe 11 korriku janė datat e sulmeve nė Madrid dhe Londėr.

Ndeshjen e numrit 11 disa grupe e pėrjetojė si diēka spirituale dhe pėr kėtė arsye nė kishėn e qytezės Greten Green sot janė betuar pėr martesė mė shumė se 50 ēifte , e mijėra ēifte do tė kurrėzohen sot nė Kinė.

“Parashikuesi” Uri Geler beson se 11.11 ėshtė numėr balancues qė zbulon fshehtėsitė e gjithėsisė.

Pėr kėtė ditė nė Spanjė sot luhet lotaria “Onse” (Njėmbėdhjetė) me 11 shpėrblime me vlerė 1 milion euro dhe me super jack pot-in me vlerė 11 milionė euro.

Nė Hollivood kjo datė ėshtė shfrytėzuar pėr regjistrim edhe tė njė filmi. Regjisori Daren Bosman filmin e vet horor e me titull 11-11-11 e bazon nė njeriun qė e ndjek numri 11 pasi qė familja i kishte vdekur nė aksident nė orėn 11. 11 minuta.

Shumėkush mendon se kjo ditė sjell tė mira e shumėkush mendon se ajo ėshtė njė ditė rėndomtė. Por, me gjasė pak kujt i ka rėnė ndėr mend qė ta shikoj sot orėn nė orėn 11. 11.

G.E
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  Androo prej 11.11.11 19:5511.11.11, ja ē’ndodhi rreth botės me supersticione e skepticizėm

11.11.’11.

Shifra tė njėjta qė nuk do tė pėrsėriten mė pėr njė shekull, megjithėse ka patur njė precedent, nė vitin 1111 tė mesjetės. Kaq ka mjaftuar qė data e sotme ka tėrhequr njerėzit pėr realizimin e ceremonive tė veēanta, ndonėse njė pjesė ėshtė mbėrthyer edhe nga frikė, duke filluar nga ēiftet e martuara deri te mbyllja e Piramidės sė Keopsit.

Mbi tė gjitha kanė rėnė nė sy numri i madh i martesave nė tė gjithė rruzullin, nė njė ditė kur asnjė traditė nuk e kėshillon, pėrderisa ka qenė edhe e premte. Sidomos ka pasur mijėra martesa nė Kinė, por edhe nė Meksikė e Indi, ku ka pasur ceremoni sipas ritualeve tė veta.

Madje nė Indi ka pasur edhe lindje tė parakohshme me operacion, pikėrisht pėr tė bėrė tė mundur qė fėmijėt e tyre tė vijnė nė jetė nė kėtė datė tė shėnuar. Gjithashtu mund tė veēohet edhe njė eveniment i njė organizate spanjolle pėr tė verbrit, qė quhet Once (njėmbėdhjetė): bėhej fjalė pėr njė llotari speciale, me ēmim prej 11 milionė eurosh dhe superxhekpot 11 milionė euro.

Pėr disa, dita e “1”-shit tė madh ėshtė bekuar si “fillimi i fundit”, data X nga ku duhet tė nisemi tė pėrgatitemi pėr fundin e afėrt tė botės, mė 21-12-2012. Pėrveēse ėshtė njė datė unike nė llojin e vet, supersticiozėt e lidhin numrin “1” me Zotin, por me pėrsėritjen pėr 6 herė, e lidhin pashmangshmėrisht edhe me Djallin.

Si rrjedhojė shihet si njė datė me fatkeqėsi. Nga kėtu lind supersticioni i atyre qė besojnė se sot mund tė ndodhte diēka e shėmtuar, apo diēka e e madhe qė tė ndryshonte botėn. Por nė fakt s’u konsumua asgjė nga kėto.

Pėr t’u veēuar ėshtė edhe fakti se nė disa pjesė tė botės, kjo datė ka ngjallur shqetėsim. Pėr shembull nė Egjipt ėshtė vendosur tė mbahet e mbyllur Piramida e Keopsit. Mė e madhja nė Egjipt dhe njė nga 7 mrekullitė e botės antike, ka qėndruar e mbyllur pėr tė larguar mundėsinė qė tė jetė vend i ceremonive ezoterike, tė lidhura me kėtė datė.

Ndėrsa nė Australi e Shangai, ku data ka trokitur mė shpejt se nė vendet e tjera, gjithēka ka kaluar qetėsisht, pa ndonjė gjė pėr t'u veēuar.Ka qenė edhe njė ditė speciale, pėrderisa ėshtė votuar pėr 7 mrekullitė e tokės.

Pėrdoruesit e internetit kanė votuar nė faqen “new7wonders.com” deri nė ora 11:11:11 tė ditės sė sotme, pėr 28 vende tė botės ndėr tė cilėt Gran Canyon, Deti i Vdekur, Maldivet, Vezuvi, apo Galapagos.

Rezultatet pritet tė dalin shpejt. Teksa nė mbrėmje, tė tjera evenimente e festa tė organizuara nė mėnyrė vetjake nga njerėzit anembanė botės, pritet t’i japin “lamtumirėn” kėsaj date, qė pėrdisa mund tė ketė qenė fatsjellėse e pėr disa tė tjerė, jo.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  amour prej 07.12.11 8:22

un kam filluar dicka te rendesishme ne ket date Me ndodhen gjera t bukra e t shemtuta njekohsisht :///
avatar
amour

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ora 11:11:11 e datės 11/11/11

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi