Dashuria apo Frika ?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Dashuria apo Frika ?

Mesazh  Kastriot30 prej 08.11.11 2:08

pak a shume te gjitha mesimet dhe mesazhet fetare na japin dy mesazhe ;

Zoti eshte dashuri ;
Zoti eshte ndeshkues ; ki frike nga Zoti .

nuk e di nese kjo teme i perket dhe pershatet ne kete forum , por per mua tema eshte nje mister edhe pse eshte ceshtje fetare , perser ngelet nje mister ne te kuptuar dhe arsyetuar ;


si mund te jete Zoti edhe i mire edhe ndeshkues ?
nuk e di per fete e medha te budizmit dhe hinduve dhe mesimet konfuciane por jam pak i njohur rreth judaizmit dhe krishterimit , dhe ne keto fe na eshte prezantuar nje Zot i dashur meshire plote dhe i mire por njekohesisht edhe ndeshkues dhe xheloz te cilin duhet ta kemi frike ;

thuhet gjithashtu qe;

lumturia e njeriut eshte te duaje dhe jetoje me Zotin;
dituria e vertete eshte frika prej Zotit ;


eshte pak konfuze per arsyetimin njerezor apo jo ?

mendoj se bibla dhe kurani jane thesare te cilat kerkojne llogjike revolucionare njerezore per tu kuptuar dhe shpjeguar .

Zoti kenaqet prej adhurimit qe i japim , pasi kjo eshte edhe njera prej arsyes qe na krijoi , por frika ndaj tij cfare roli luan ?

pse eshte e rendesishme frika ndaj tij per Zotin?

thuhet gjithashtu qe njeriu pa friken ndaj Zotit nuk pranon origjinen e tij ose krenohet ne egzistencen e tij qe ka si rjedhoje vete adhurimin e tij duke haruar Zotin qe e krijoi dhe keshtu pret ndeshkimin e Zotit .

pra frika ndaj Zotit eshte nje sistem nje menyre ne arsyetimin tone per te pasrandaluar ndeshkimin nga Zoti per shkak te mekatit te krenarise dhe per tu vete quajtut Zot ./?

gjithsesi une di qe dashuria dhe frika nuk shkojne se bashku .

me frike ne ushqejme djallin , me frike ne ushqejme te keqen , me frike ne jemi vete izoluar nga origjina jone vertete qiellore pa njohur ende permasat e dijes dhe fuqise sone si qenie njerezore ./

pra cilen zgjidhni , dashurine apo friken ?

cfare mesazhi ne jep Zoti kur kerkon te dyja prej nesh?
avatar
Kastriot30

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria apo Frika ?

Mesazh  Gjinkalla prej 08.11.11 11:34

une ,mendoj qe njerezt,fillojne te besojne ne zot,vetem atehere kur zhgenjehen tej masa nga qellimet e tyre te cilat nuk ju realizohen
avatar
Gjinkalla

339


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

;;;;;;;

Mesazh  Activmember prej 01.04.15 11:11

Ku e lame e ku na mbeti, vaj vatani e mjerr mileti i thone ketij muhabeti..
avatar
Activmember

...................

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria apo Frika ?

Mesazh  syri i art prej 01.04.15 16:43

Aty ku esht dashuria friga nuk egziston,perher me DASHURIN, dashuria esht zot,friga esht shpikje djallezore nga mendja e njeriut,per ta roberuar ate dhe shfrytezuar njekohesisht...!
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria apo Frika ?

Mesazh  Jetmira prej 20.08.15 17:07

Un sndjej dashuri per askend as edhe per Zotin qe thon se esht krijuesi i gjithshkaje
E kam Frike e pranoj
Ai ma ka dhen jeten e ai ma merr jeten kur te doj
avatar
Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria apo Frika ?

Mesazh  syri i art prej 21.08.15 11:28

Dashuria osht e verteta jon zemra jon jeta jon...frga esht mendje e orientuar negativisht...!
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Frika.. Nga kjo ka dal feja e cila ushqehet me frik

Mesazh  Arian88pr prej 13.12.15 1:42

Vete fjala frik ne kuran permendet mbi 100her. Kjo len shume kuptohet se qėllimi eshte permes kesaj te mbahen njerzt servil ndaj fejes. Pra nuk ka dashuri. Fjalet qe pėrmenden ne fe jan frik urrejte vrasje ndėshkim. Me nje fjale negative nuk mund gjesh asgje pozitive, kete e sheh edhe tek njerzit ne shtetet muslimane siq jane katandisur... Si mos me keq, kjo len kuptohet qe shejtani ika kap ika lidh ne emer tw fejes dhe si mos me keq ikan punet si nga ana psikike ashtu edhe ekonomike perceq arabeve qe fal naftes edhe disa vite do iken punt mir
avatar
Arian88pr

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re

Mesazh  albaniaguard prej 14.12.15 22:14

Frika e Zotit,te pakten ne bibel sepse ne kuran nuk e di seme cfaren kuptimi jepet, ka te bejeme shume me respektin ndaj Zotit sepse ne qofte se ti ate Zot nuk e ke "frike" atehere ne cdo kohe qe te intereson ty mund ti thuash ike se nuk me duhesh me dhe per kete arsye ekziston edhe frika ndaj Zotit.
Nuk e kam lexuar kuranin por ne bibel Zoti eshte dashuri,simund te thuash qe ka urejtje kur Jezusi thote, "Duajeni armikun tuaj" dhe " kush te godet ne faqenemajte ktheji dhe te djathten" mendoni se ketu ka urejtje apo nxit dicka te tille. Nuk e besoj.
Shume thone qe feja eshte kunder shkences,apo i pengon njerzit per te ecur perpara, atehere si ka mundesi qe ne bibel eshte nje liber i tere qe thote dituria eshte kryesorja,perkatesisht libri i fjalve te urta.
avatar
albaniaguard

1000 po te mbeten aty do jem dhe une,
por dhe 100 te jene nuk tundem kursesi,
10 po te mbeten i 10 do jem une,
por dhe 1 te mbetet une do jem ai,..

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi