Ideja apo Materia..?

Shko poshtė

Ideja apo Materia..?

Mesazh  lavdim.bossi prej 06.11.11 20:32

Ideja apo Materia..?

Kerkoj njohuri nga e tere forumi qe te mundohemi ta sqarojm ket mister te madh
me te vertet ka pyetje qe nuk kane pergjigjeje ose se paku kur eshte e panjohur per neve na duket sekrete
mire tja fillojm me nje teme shume shume interesante kush eshte perpara
''IDEJA apo MATERIA
Kjo ka qene gjithmone nje pyetje qe e ka munduar njeriun. Cfare mendoni per natyren e lidhjes se Idese me Materien ?
A shkojme domosdoshmerisht drejt fese sapo Ideja lidhet me Shpirtin ?
A mund te ekzistoje ideja jashte materies?
Nese pranohet se shpirti ekziston, atehere kemi shpirtin qe pajiset me materie apo materien qe pajiset me shpirtin ?
A duhet likujduar idealizmi ne favor te materializmit per nje jete me te mire, apo duhet te gjejme nje ekuiliber? A eshte njeriu ne gjendje ta gjeje vete kete ekuiliber ?
Besoj nė materien ėshtė e spjegueshme , e kuptueshme dhe faktike.
Ideja mvarėsisht se ēka duhet tė spjegojmė. Ka raste qė ėshtė e paspjegueshme, nuk kuptohet lehtė por se ėshtė evidente po.
Nėse lidhet me fenė idea, ka format dhe mėnyrat e veta tė vetpėrcaktimit individual.
Sa i takon egzistencės mendoj se janė plotėsisht tė ndara me njėra tjetrėn por imponuese(plotsojnė) ndaj njėra tjetrėn.
Se egziston shpirti besoj por ndoshta nuk kemi aritur nė atė nivel zbulimi tė formės dhe pamjes sė tij...!!!
Dhe sa pėr ekuilibrin nuk e di mendoj se janė nė kahje tė kundėrta idea me materien .....


Me siguri duhet nje ekuiliber pa dyshim, mes shpirterores dhe materiales, por gjithmone duke kuptuar drejt shpirteroren.
Qe te mos zgjatem, bazuar ne ēfare kam lexuar nga doktrina te ndryshme mistike them qe me siguri Ideja dhe Materia jane komplementare dhe Shpirti nuk eshte asgje tjeter veē pjesa informative e nje objekti ne boten materiale. Nje objekt ka esencen nga e cila perbehet, psh metali hekur, ose druri etj, kurse shpirti eshte forma, ideja qe ky objekt percjell, informacioni qe eshte pjese e rendesishme e ēdo gjeje qe shohim ne boten materiale. Madje praktikisht nese kemi nje sfere druri dhe nje statuje druri dhe i krahasojme do themi qe patjeter keto objekte jane shume te ndryshem sado jane te perbere prej te njejtit material, sepse kane forme te ndryshme dhe perfaqesojne dy ide shume te ndryshme. Pra faktikisht eshte shpirterorja ajo qe vleresojme sado qe nuk e kuptojme.
Lere se e zgjata se nuk dua te perserit gjera qe jane thene, do sjell ndonje link me mire.

Ideja dhe shpirti jane te lidhura shume ngushte, por kjo duhet pare pak me ne detaj sepse varet ēkupton me shpirt, apo me mire te them cilen pjese te botes shpirterore apo niveleve qe krijojne ne total shpirtin njerezor, pse jo dhe ate te objekteve "te vdekura" sado primitiv qofte.
Megjithate me shume mundesi shpirti eshte mediumi, nje si rruge mbartes i informacionit nga pervoja materiale ne ate qe mund te quhet "zot" qe do quaja Spirtin Suprem qe eshte ne te njejten kohe burimi i ideve fillestare qe manifestohen ne boten materiale dhe marresi i informacionit shtese qe eshte pervoja e perftuar prej ketij manifestimi qe sherben per manifestimin e ideve dhe rrjedhimisht objekteve e organizmave me kompleks ne nje rreth vicioz qe ben te mundur komplikimin e gjithēkaje.

lavdim.bossi

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!

Mesazh  majlind's prej 07.11.11 20:11

Nėse do konsideronim se materia ėshtė parėsore atėherė vijmė tek pika ku e mohojmė ekzistencėn e Zotit( sepse Zoti nuk ėshtė materie ). Nėse do konsideronim se ideja ėshtė parėsore atėherė vijmė deri tek pyetja kush e dha idenė pėr krijimin e botės psh!? Po Zoti a ėshtė materie?- JO! E kjo vėrtetė ėshtė pyetje(materia apo ideja)e thellė, gati pa pėrgjigjie, sepse nė pranim tė njė koncepti automatikisht lind pyetja tjetėr, koncepti tjetėr nė kundėrshtim me konceptin e pranuar nga ne dhe pastaj krijohen konfuzionet dhe nė fund fare pyetja ngel pa pėrgjigjie!
avatar
majlind's

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ideja apo Materia..?

Mesazh  lavdim.bossi prej 07.11.11 20:57

pikerisht edhe une mendoj se zoti krijoi iden pastaj materien..sepse materia eshte e studiushme e ideja jo ideja eshte mendore imagjinare kurgjo me materien ideja nuk studiohet si lende ..ketu na jep te kuptojm se zoti eshte mbi gjithqka

a deshiron me dit nje pergjigjeje e ''ALBERT EINSTEIN''
kur e kan pyetur albertin se cila eshte perpara KOHA apo HAPSIRA.???

Ky ka thon se .;;edhe njeriu me i aft ne bote nuk mund ta dij sepse eshte produkt i dikujt tjeter....

ndoshta e kuptove per kon a ka pasur fjalen alberti...!!!!

lavdim.bossi

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!

Mesazh  majlind's prej 07.11.11 21:20

Sigurisht! - Njeriu nuk mundet te kaperceje veten e vet dhe ti dije te vertetat e atij qe e ka krijuar,mu siq nje objekt i vizatuar ne leter nga njeriu ,qe nuk mund ta kuptoje dhe ta njoh njeriun!
avatar
majlind's

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ideja apo Materia..?

Mesazh  Luli prej 18.01.12 11:29

Mendohet se fillimisht e para duhet te jete vetedija nga e cila eshte krijuar pastaj materia
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ideja apo Materia..?

Mesazh  maximus prej 18.01.12 15:13

majlind's shkruajti:Nėse do konsideronim se materia ėshtė parėsore atėherė vijmė tek pika ku e mohojmė ekzistencėn e Zotit( sepse Zoti nuk ėshtė materie ). Nėse do konsideronim se ideja ėshtė parėsore atėherė vijmė deri tek pyetja kush e dha idenė pėr krijimin e botės psh!? Po Zoti a ėshtė materie?- JO! E kjo vėrtetė ėshtė pyetje(materia apo ideja)e thellė, gati pa pėrgjigjie, sepse nė pranim tė njė koncepti automatikisht lind pyetja tjetėr, koncepti tjetėr nė kundėrshtim me konceptin e pranuar nga ne dhe pastaj krijohen konfuzionet dhe nė fund fare pyetja ngel pa pėrgjigjie!

Cdo gje ka te beje me perceptimin ne shohim ato qe dime diskutojme ato qe na servirin qajme se ashtu na kane mesuar dhe qeshim po ashtu. Lendohemi se njohim dhimbjen, dashurojme se kemi nevoje, flasim per tu pershtatur, degjojme per tu njoftuar mendojme per te mbijetuar. Te gjitha keto krijojne realitetin tone, idene dhe te gjitha ndodhin brenda nje trupi fizik qe eshte inekzistent pa idene. Atehere si mendoni si do te ishit ju pa idene thjesht nje trup tym. Cdo gje e ka nje arsye dhe pa krijuar perceptimin nuk do ta kuptonim kurre qe ne ekzistojme.
avatar
maximus

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ideja apo Materia..?

Mesazh  Lėonardo prej 12.03.15 22:20

Mendimi matrealizon gjdo forme ??? Hahahahahaha
avatar
Lėonardo

Ok

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ideja apo Materia..?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi