Eksperiment ne Hene

Shko poshtė

Eksperiment ne Hene

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 06.11.11 11:55

Nėse bie njė ēekiē dhe njė pėndė nė tė njėjtėn kohė,kush arrin e para nė tokė???

Nė tokė patjetėr qė bie ēekiēi pėr shkak tė rezistencės sė ajrit.Shkencėtarėt edhe pse Galileo e kishte menduar dhe testuar kėtė eksperiment tė thjeshtė shumė kohė mė parė,mendonin se pa rezistencėn e ajrit tė gjithė objektet do te bien nė tė njėjtėn kohė.Galileo e kishte testuar kėtė parim vetė dhe vuri nė dukje se dy topa tė rėndė tė masave tė ndryshme arrijnė ne tokė nė tė njėjtėn kohė,edhe pse shumė historianė janė skeptikė se ai e bėri kėtė eksperiment nga kulla e pjerrėt e Pizės nė Itali.

Njė vend i mirė pėr tė provuar kėtė parim ėshtė Hėna,sateliti ynė.

Dhe kėshtu nė vitin 1971 Apollo 15 me astronaut David Skot lėshoi njė ēekiē dhe njė pėndė drejt sipėrfaqes sė Hėnės.Padyshim ashtu siē e kishin parashikuar tė gjithė shkencėtarėt,pėrfshirė Galileon dhe Ajnshtajnin,objektet nė fjalė arritėn nė sipėrfaqen e Hėnės nė tė njėjtėn kohė.
Ata treguan se pėrshpejtimi ndodh pėr shkak tė gravitetit dhe se sipas parimit tė ekuivalencės,pėrshpejtimi i trupave nuk varet nga masa, dendėsia, pėrbėrja, ngjyra, forma apo ndonjė gjė tjetėr.
Parimi i ekuivalencės ėshtė aq i rėndėsishėm pėr fizikėn moderne,pėr thellėsinė e saj saqė ende edhe sot debatohet dhe testohet pėr zbatueshmerinė e tij.


avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi