Misteri i Yllėsive

Shko poshtė

Misteri i Yllėsive

Mesazh  Neo prej 05.06.08 18:15

Misteri i Yllėsive

Ato quhen Arushė, Virgjėreshė apo Luan, por ama nuk u ngjajnė aspak kėtyre. Pse dhe prej kujt u lidhėn me vija trupat qiellorė, tė cilėt nuk kanė tė bėjnė fizikisht me njėri-tjetrin, pėr tė formuar figurat e Yllėsive ?

Gjeografi Kai Helge Wirth nga Frankfurti i Gjermanisė ka gjetur njė shpjegim qė tė befason.

Yllėsitė e lashta qė ne njohim sot pėrputhen nė mėnyrė mahnitėse me konture brigjesh tė kontinenteve, dete, grupe ishujsh, shtretėr lumenjsh dhe rrugė detare tė hemisferės sė veriut .

Pra yllėsitė mund tė jenė nė tė vėrtetė harta parahistorike toke dhe deti tė projektuara nė qiell nga njerėzit e hershėm qė ua kanė bėrė tė mundur atyre tė pėrshkonin Detin Mesdhe dhe Atlantikun shumė kohė pėrpara vikingėve.

Kjo tezė e mprehtė gjen mbėshtetje nė gjetjet arkeologjike; Po bėhet gjithnjė e mė e qartė, qė qė prej kohėve tė lashta ka pasur lidhje tė vazhdueshme midis popujve tė Europės, Afrikės, Azisė dhe Amerikės - pėrgjatė rrugėve detare. Nė njė botė akoma tė pahartografuar, kontaktet e tilla duhet tė jenė mundėsuar vetėm nė sajė tė njė sistemi tė stėrholluar lundrimi. Yllėsitė i pėrmbushin tė gjitha kushtet e nevojshme pėr kėtė.

Ky sistem lundrimi qė na shfaq njohuritė dhe horizontin e komunikimit tė njerėzve tė hershėm ka qenė bazuar nė qiellin e veriut duke pasur si bosht orientimi Polin e Veriut.

Teza e Kai Helge Wirth, e pėrshkruar nė librin e tij "Der Ursprung der Sternzeichen" (Prejardhja e Yllėsive), ėshtė kritikuar dhe hedhur poshtė nga disa shkencėtarė por ėshtė pėrkrahur nga disa tė tjerė tė cilėt mendojnė se teza ėshtė tepėr e llogjikshme. Ajo qė dihet me siguri ėshtė se deri mė tashmė nuk ka ndonjė sqarim tjetėr pėrfundimtar mbi se pėrse u krijuan dhe ēfarė domethėnie kishin formacionet e yllėsive - po ashtu edhe mbi kontaktet ndėrkontinentale tė popujve tė hershėm.

Pėrgatiti Alvin Ekmekēiu
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi